DE WERELD IN 1961 A i»1 I B 13 /i O UDEJAAR SNUMMER J.!\ m m \/2%j Z** M c' w IN de grote wereld om ons heen vallen, wan neer wij het jaar 1961 overzien, enkele zeer belangrijke gebeurtenissen op, waarvan wij niet kunnen zeggen welke het gewichtigste is geweest. Wij hebben die drie gebeurtenissen centraal in deze pagina geplaatst en geletterd in plaats van genummerd. Daar waren de eerste bemande ruimtevluch- ten van de Russen Gagarin op 12 april en Titow op 7 augustus. Op den lange duur zullen deze feiten het belangrijkste blijken, maar zij be heersen nog niet het wereldbeeld van vandaag. Kortere ruimtevluchten maakten ook de Amerikanen Shepard op 6 mei en Grissom op 21 juli, maar deze waren minder spectaculair omdat het raketvluchten in plaats van kunst- maanvluchten betrof. Foto A toont Gagarin rechts en Titow links in gesprek tijdens een latere ontmoeting. Het wereldbeeld van van daag wordt wel beheerst door de brutale actie van de Russen in Berlijn. Op 14 augustus ging de sectorgrens tussen Oost en West dicht en kwam de vluchtelingenstroom vrijwel tot stil stand. Duidelijker bewijs van onmacht om vrede in eigen huis te bewaren konden de Russen moeilijk geven. Sindsdien heerst er een gespannen situatie in de wereld, die gesymbo liseerd door ,.de muur" (foto B) dwars door Berlijn. De spanning werd nog sterk verhoogd door het verradelijke besluit van Rusland om de kernwapenproeven in de atmosfeer te her vatten. Tientallen bommen ontploften met als apotheose de superbom van meer dan 50 megaton waarbij de seismografen over de gehele wereld zwaar uitsloegen zoals het voor beeld van foto C toont. Sindsdien chanteert Rusland Amerika met de dreiging, de proeven voort te zetten als ook Amerika tot hervatting zou overgaan 3*4* DE belangstelling van de wereld was in sterke mate gericht op Afrika. Twee figuren, die veel deden om de vrede te bewaren in dit ontwakend werelddeel, kregen Nobelprijzen voor de Vrede: Albert Loethoeli, de Zuidafrikaanse negerleider (1) die veel bijdroeg tot de geweldloze tegenstand van negerzijde tegen de apartheidspolitiek, en Hammarskjöld (2), de secretaris-generaal van de V.N. die in Kongo omkwam bij een vliegtuig ramp op 17 september. Nog steeds is niet met zekerheid vastgesteld of dit een ongeluk dan wel een aanslag is geweest. De dood van de secretaris-generaal heeft de gehele wereld diep geschokt en voor nieuwe problemen gesteld. V f HP** Hi I Ij "I Soekarno heeft het dit jaar erg druk gehad met het proberen, goede vriendjes te worden of blijven met iedereen behalve Nederland. In Belgrado ontmoette hij de later dubbelhartig gebleken apostel van het overleg Nehroe (3) tijdens de conferentie der neutralen" in begin september. Kennedy werd op 24 april met een bezoek vereerd (4) en bijzonder hartelijk bleek de ontmoeting met Chroesjtsjow op 6 juni (5) te zijn. Heeft hij bij die ontmoetingen de basis gelegd voor wat er in Nieuw-Guinea gebeuren gaat? Van Amerika heeft hij overigens bij de debatten in de V.N. de kous op de kop gekre gen. Op 6 februari werd een plaatsje bij Luik getroffen door een aardverschuiving. De vele reddingsploegen moesten talloze doden bergen (6). Een „bergingskarwei" van plezieriger aard is het redden van de tempels van Nubië (waarvan foto 7 een detail geeft) waartoe de Unesco besloten heeft. De uit ongeveer 1200 jaar voor het begin van onze jaartelling stam mende tempels werden bedreigd door de aan leg van de Assoean-dam. AAN de andere zijde van de pagina ziet U het nieuwe graf van Stalin (8) wiens stoffelijk overschot na zijn ontluistering eind oktober uit het Mausoleum werd verwij derd. Het graf, waarop een platte steen zonder enige versiering of hulde is aangebracht, ligt tegen de muur van het Kremlin waarin hij eens heerste. Zijn opvolger Chroesjtsjow had in Wenen op 3 juni zijn eerste ontmoeting met Kennedy (9), uit welk contact echter geen enkele ontspanning in de wereld is voortgeko men, integendeel. Finland kon de consequen ties van de groeiende spanning nog ontlopen, al leek het er veel op dat dit sympathieke volk andermaal het slachtoffer zou worden. Kekko nen reisde op 24 november naar Siberië om de belangen van zijn volk met succes te verdedi gen (10). In de Duitse Bondsrepubliek bleef Adenauer (11) het heft in handen houden. Op 17 september werd hij herkozen als bondskan selier. In het begin van het jaar deed zich een opzienbarend geval van zeeroverij voor als politiek demonstratiewapenhet Portugese schip Santa Maria (12) werd in volle zee overmeesterd door Galvao, die ruim een week later in Recife binnenliep. Een straaljager sneed op 29 augustus de kabel door van de kabelgaan bij Chamonix. Zes inzittenden kwa men in deze neergestorte cabine (13) om het even. En om het niet zo erg rooskleurige overzicht vat vrolijker te besluiten: op 29 november chonk Prinses Margaret het leven aan een :oon (14). Vader Armstrong Jones maakte -1p7o plaat van moeder en zoon.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19