Achteropgeraakte klassen zoeken hun heil in OAS s* Economische spanning in 1961 onverminderd (Jsso) PETROLEUM Strijd tegen ,de communisten liberalen, negers en De Gaulle5 Wedloop kosten en produktiviteit NEO-FASCISME IN FRANKRIJK (1) 'Voor Fransen slaat het uur der waarheid Openbaar Kunstbezit brengt schoonheid aan tallozen Behaaglijk warm! Natuurlijk een oliehaard gestookt met... P. M. PERQUIN Ontwikkeling van Euromarkt p Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 december 1961 Derde blad no. 30540 Parijs De kleine, potige man zette zijn iwarte leren koffer behoedzaam onder het café tafeltje. Hij knipoogde en zei: „Geen sigaret erop leggen hoor". Gaat „plastic" zo gemakke lijk de lucht in? Hij schertste natuurlijk. Toch was hij ons niet „aanbevolen" als grappen- - maker maar als politiek moordenaar, als een „tueur" van de Ó.A.S. Hij had korte, stompe vingers, een beetje gegroefd. „Ik was wijnbou- (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) wer in Noord-Afrika", zei hij, toen we naar die vingers keken. Hij sprak zachtjes, het was „jij" en „jouw", veel afgekorte voor- en bijnamen. Als hij het over „le patron" had, bedoelde hij generaal Salan, de leider van de O.A.S. Sprak hij over „le grand salaud" (de grote smeerlap) dan bedoelde hij generaal De Gaulle, president van Frankrijk. „Nu nog", zei hij, „maar niet lang meer". Zijn kameraadschappelijke ge heimtaal met het Parijse straat rumoer op de achtergrond kwam ons bekend voor. Het was de taal van de ondergrondse uit de tijd dat wij tegen het fascisme vochten. Nu vecht het fascisme tegen ons. Maar ie taal is dezelfde gebleven. Toch klonk de toon, die ons als 21-jarige had behaagd, vreemd in de mond van deze 40-jarige man. Fanatiek tégen een dictatuur zijn is wat 1 nders dan fanatiek ervóór zijn. We keken eens naar zijn kleren: een ruw wollen hemd, een ruw wol len jas, sportieve kleuren, een soort woudlopersschoenen eronder. Een nozem-op-leeftyd? In ieder geval een .twen" in een vel van veertig. Geen wonder, de aangename levensloop die lij had uitgestippeld onder de Noord- Bfrikaanse zon, was daar vijftien jaar ;eleden onder de stoomwals van de listorie gekomen. Sindsdien was hij itil blijven staan en had een pistool gepakt. Eerst in „De Rode Hand", de em i -officiele contraterreur-organisa- :ie tegen de Noordafrikaanse onaf- mnkelijkheidsbewegingen. Nu in de O.A.S. (het geheime leger) die niet illeen tegen de Algerijnse rebellen naar nog meer tegen de Franse rege- ing strijdt. „Hoe meer vijanden, hoe meer eer", ei hij, „Wij zullen de communisten in hun meelopers, de nikkers en hun iberale vrienden, eens laten zien, dat Juropa nog niet dood is". Toen ver- lween hij in het gedrang onder de ieon-reclame, een peuk op zijn lip, iet zwarte koffertje in zijn hand, en verbitterde middenstander, rover- je spelend in het tijdperk van de lektronica. Waar ging hij heen? Een portiek ipblazen met een kneedbom? Een iriefje aan een deur hangen: „De ),A.S. waarschuwt slechts één keer?" Moet men zo'n man niet bij de politie angeven? Beter van niet. Als De Gaulle in de stryd tegen de D.A.S.-terreur niet eens een beroep up zijn eigen volk wil of durft te ioen, dan heeft men als buitenlander een enkele verplichting. En boven- lien, de kans is te groot, dat de Pa- ijse inspecteur van politie bij wie nen aangifte zou doen, zélf lid van le O.A.S. is. En dan krijgt men per erende post ook een kneedbom huis. Wie en hoe? Wie is de O.A.S.? Er zijn er twee: !e moeder-organisatie in Algerije en ie telg in Frankrijk. In Algerije is zij Ie stoottroep van het miljoen be- Ireigde Fransen. Haar deserteurs en onge activisten, die onder bevel laan van de putsch-officieren Sa- in, Godard en Gardes, hebben tot- lutoe ruim 3500 bom-aanslagen, 52 loden en 592 gewonden op hun reke- ing gebracht. De O.A.S. in Algerije eeft 95 procent van de Franse be- olking in Algerije achter zich, plus iet deel van de Algerijnse bevolking lat, uit hoofde van zijn collaboratie net de Fransen, vreest reeds tijdens e onafhankelijkheidsviering door de '.L.N. vermoord te worden. De O.A.S. leeft het officierenkorps, de politie n de administratie in zo vergaande nate gepenetreerd, dat men gerust an zeggen dat haar hele infra- tructuur bezoldigd wordt door de «gering die zij omver wenst te wer- len. Zover heeft de O.A.S. het in Frank rijk zelf nog bij lange na niet ge- iracht. „Slechts" 350 aanslagen, 5 loden en 63 gewonden, die cyfere lijn, evenals die voor Algerije, overi- ens achterhaald op het moment dat Ij worden neergeschreven. Het ge- mddelde aantal aanslagen is nu in ilgerije veertig en in Frankrijk acht er dag. De stoottroepen van de O.A.S. in tankryk zelf tellen niet meer dan 00 of 600 man. Zy worden geleid loor de parachutisten-kapitein Ser- ent, die deserteerde na Challes mis- ukte putsch in april van dit jaar in ilgerije. In een normale staat zou leze bende het geen week uithouden, a een normale staat zou een luite nant van het leger, van wie bekend ras dat hij met de O.A.S. sympathi- eerde, niet „voor de grap" een van ijn eigen wachtposten kunnen vast- widen en zich met de modernste lapens van zijn regiment uit de voe- en kunnen maken. Frankrijk is geen sormale staat. Belasting Wie betaalt de O.A.S.? De chef van aar financiële dienst, J. Lenoir, heft «lasting. Het grootste deel van haar ikomsten betrekt zij van een aantal laatschappijen, die weliswaar niet net haar sympathiseren, maar voor le zekerheid betalen, omdat zij eens ou kunnen winnen. Bunkerbouwers «taalden in de oorlog ook aan de odergronse. Verder chanteert zij met laar kneedbommen een aantel bur- ers, onder het motto „je geld of je oordeur". Dat heeft een dubbel voor- teel: niet alleen komt er geld bin- «n, maar tevens bindt mei: zulke Densen aan zich door hen te com- romiteren. Iedere totalitaire terreur- «weging, van de Mau Mau tot de lazi's heeft deze souteneurs-tactiek U toegepast .Eén jongedame, aan Mens moraal wel eens is getwijfeld, toichtte niet: Brigitte Bardot. De O.A.S. in Frankrijk heeft het •taatsapparaat niet zo ver gepene treerd als in Algerjje. maar ver ge noeg om efficiente tegenactie te ver lammen. Het verst is zij gevorderd in de gewapende machten: de politie en het leger. In de rechterlijke macht ontmoet zij voldoende begrip om er kende „plastiqueurs" tot voorwaar delijke straffen veroordeeld te krijgen Die gaan de volgende dag weer wel gemoed dreigbrieven rondsturen. Hoe dat allemaal mogelyk is, wordt men gewaar uit de analyse van de heer Sanguinetti, de rechterhand van de Franse minister van Binnenlandse Zaken, de man die de strijd tegen de O.A.S. leidt. Contra-revolutie Htf meent: „De O.A.S. komt voort en berust op die klassen, die bezig zyn terrein te verliezen. In Algerije geldt dat in letterlijke zin voor de gehele Franse bevolking, die een land dreigt kwjjt te raken. In Frankrijk zelf zijn het de groepen die achterop raken door de sociaal-economische structuur-wjjzigingen, door de tech nische revolutie. Om een paar van die groepen te noemen: een deel der vrije beroepen, de boeren, de handel, de kleine industrie. Het zijn mensen die ontwikkelingen willen tegenhou den. Het gaat om een contra-revolu tie". Uit die analyse kan men twee voor de hand liggende conclusies trekken: Voor tachtig procent worden offi cieren, politiemannen en ambtena ren juist uit dié klassen gerekru teerd. Daarom valt het de O.A.S. niet moeilijk medeplichtigen in het staatsapparaat te vinden. Het fundamentele probleem wordt niet gevormd door de 500 of 600 „plastiqueurs" maar door de klas seconflicten in Frankrijk. Neder land evolueert met weinig schok ken mee met de eisen des tijds. De sociale structuur van Frank rijk is achtergebleven bij de eco nomische ontwikkeling. De daaruit voortvloeiende spanningen stape len nog meer springstoffen op het explosieve Algerijnse conflict. Zelfs al zou het Algerijnse conflict zonder putsch of burgeroorlog tot een vreedzame oplossing komen, dan nog blijft Frankrijks achterlijke so ciaal-economische structuur een bron van gevaar. De verbittering over het verlies van eigen status bij de Franse middenstand en de uit Algerije ver drevenen zou gerationaliseerd kunnen worden in een extreem nationalisme, dat onder het motto „genoeg van het landverraad" zou streven naar een autoritair regime om de eigen status te herstellen. Minder sociologisch uitgedrukt: in dit alles ligt het gevaar van een sme rig fascisme. In Frankrijk ten eerste. Maar de O.A.S. heeft verbindingen, niet alleen in Spanje, maar ook in Italië en België. De reacties op het gebeuren in Katanga verraden vreem de gemoedsgesteldheden bij mensen, die verbaasd zouden zijn wanneer men hen wees op het neo-fascistische karakter ervan. Onze eigen nozem-op-leeftijd met het zwarte koffertje wees de beschul diging van fascisme trouwens ver ontwaardigd van de hand. „Hoe kom je daar nou by? Tenslotte verdedi gen wij de christelijke beschaving, tegen onbeschaafde negers, groot kapitalisten, communisten en half zachte intellectuelen. Wü willen het grote Frankrijk van vroeger terug". Het Algerijnse conflict nadert zijn gevaarlijkste stadium: zyn oplossing via een akkoord tus sen De Gaulle en de F.L.N. Mo gelijk zal de Franse president al hedenavond in zijn nieuwjaars boodschap bekendmaken, dat ge heime Frans-Algerijnse onder handelingen hebben geleid tot een overeenkomst in grote trek ken. Hij zou een staken van het vuren kunnen aankondigen. Misschien zal hij met deze aankondigingen nog wachten tot in januari. Maar het onafwend baar akkoord dat de Algerijnse onafhankelijkheid zal inleiden, zal onvermijdelijk ééns gepubli ceerd moeten worden. Dan slaat voor Frankrijk het uur van de waarheid. Met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid zal de O.A.S. (organisa tie van het geheime leger) dan voor het laatst proberen De Gaulles regime omver te werpen. Wat is de O.A.S.? Zal haar stormloop op de Vijfde Repu bliek zich slechts manifesteren in een massale woede-uitbarsting van de Fransen in Algerije? Zal zij opnieuw een „putsch" pro beren? Zal zij het Franse leger of een deel daarvan aan haar zijde vinden? Hoe sterk is de O.A.S. in Frankrijk? Heeft zij contact met andere extremis tische groepen in Europa, is zij de voorloopster van een Euro pees neo-fascisme? Om het antwoord op deze vra gen te vinden, is onze reisredac teur, W. L. Brugsma, naar Parijs gegaan. Uit gesprekken met leden van de O.A.S. en haar be strijders, met hoge functionaris sen en politieke waarnemers, uit zijn eigen ervaringen van acht bezoeken aan Algerije, putte hij het materiaal voor een grote reportage over de O.A.S. De naaste toekomst zal leren of die 3 letters binnenkort van de muren zullen verdwijnen, of dat de O.A.S. na een burgeroorlog de nieuwe leiders zal leveren van onze Franse bondgenoot. In totaal tweehonderd kunstwerken zijn in de afgelopen vijf jaar behandeld in de radiocursussen van de Stichting Openbaar Kunst- bezit" en aldus nader gebracht tot honderdduizenden. Deskundi gen maken immers de belangstellenden attent op de betekenis van de werken, op de bedoelingen van schilder, tekenaar of beeld houwer en ze doen dat op een wijze die ieder kan begrijpen. De museumkaart, een gratis doorlopend toegangsbewijs voor meer dan 50 Nederlandse musea, welke gratis wordt verstrekt aan alle in schrijvers bij Openbaar Kunstbezit, vergemakkelijkt het de luiste raars later de behandelde en andere kunstwerken in de musea te gaan zien. Niet de ouders, maar de partij De ongeveer 2700 „ideologische ac tivisten" die in het Kremlin in con ferentie bijeen zijn, hebben volgens de Prawda van Sergei Michalkow (een populaire schrijver van jeugd lectuur» de geschiedenis te horen ge kregen van het kind, dat wist te ver tellen wie er eigenlijk voor hem zorg de. Het betrokken vijfjarig jongetje, dat van zijn vader een standje kreeg, omdat hij niet wilde luisteren naar zijn ouders „die toch alles voor hem deden", had hierop geantwoord: „Niet jullie zorgen voor mij, maar de par ty en de regering". Hy is pas vyf jaar, aldus Michal kow, maar hij luistert naar de radio en kijkt naar de televisie en hy neemt als kind als een spons alles in zich op wat hy ziet en hoort. Toch verzoening tussen prinsen? De by eenkomst van de drie Lao- tiaanse prinsen heeft niet tot resul taat geleid. Het ging om de kwestie van de vorming van een coalitierege ring. Zy zouden overigens nogmaals byeenkomen en dit werd gezien als een eerste stap naar verzoening tus sen de drie politieke leiders in Laos. de huidige rechtse premier Prins Boen Oem, de neutralistische leider Prins Soevanna Phoema en diens halfbroer Prins Soephanoevong, de leider van de communistisch-gezinde Pathet Lao. Burgerluchtvaart in tragere groei De International Civil Aviation Or ganization (I.C.A.O.) heeft vandaag de voorlopige cyfers van de burger luchtvaart over 1961 gepubliceerd, waaruit blykt dat de luchtvaart nog steeds groeit, maar dat het tempo van die groei verminderde. In de door de ICAO verzamelde cyfers over luchtvaartmaatschappij en die werkzaam zijn in de negentig landen die by haar zyn aangesloten (de Sowjet-Unie en de volksrepubliek China zyn geen lid van de ICAO» komt o.m. tot uiting dat het aantal gevlogen kilometers daalde ten op zichte van 1960 en in 1961 evenveel bedroeg als in 1959 n.l. 3080 miljoen. Het aantal uren dat de vliegtuigen in de lucht waren verminderde eveneens en wel van 8.6 miljoen in 1960 tot 8.2 miljoen. Het aantal vervoerde pas sagiers haalde een nog niet eerder bereikte hoogte: 112 miljoen, tegen 106 miljoen in 1960. Het aantal pas sagierskilometers steeg van 109.000 miljoen tot 116.000 miljoen. Het aan tal tonkilometers vracht van 2.180 miljoen tot 2.450 miljoen en het aan tal tonkilometers post van 610 mil joen tot 750 miljoen. Nieuw mechanisme voor kern-explosie De Washington Post heeft gisteren geschreven dat de kernexplosie, die op 10 december door de Verenigde Starten in een zoutmyn in New Mexico is tot stand gebracht, door een .nieuwe experimentele apparatuur die nog nooiit eerder gebruikt is" werd veroorzaakt. Het bot ontplof fing brengen van de bom, die een kracht had van vijf kiloton (gelijk aan 5.000 ton TNT), geschiedde in het kader van een project voor ont wikkeling van vreedzaam gebruik van kernenergie, zo schrijft het blad. „Waar deze kernbom nu in verschilt wordt streng geheim gehouden. Het is echter bekend geworden dat de bom zeer belangrijk is voor het onderzoek van het vreedzaam gebruik van de kernenergie". De proef werd onder meer genomen om te trachten de energie van een kernontploffing om te zetten in hitte voor het opwekken van elektriciteit, om bruikbare isotopen te vervaardi gen en om de voortplanting van tril lingen In zout te bestuderen. TVfr MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Hoge Morsweg 78 - TeL 21584-21351 OEGSTGEEST Vlotte levering. Speciale tankauto voor de bezorging Huisbrandolie en Petroleum voor Centrale Verwarming. (Van onze financiële medewerker) De toestand van onzekerheid, waarmee we ten opzichte van de ontwik' keling der Nederlandse economie 1961 zyn ingegaan, is bij het einde van dit jaar nog niet opgeheven. Minister Zijlstra is zelfs van mening dat de span ningen groter zijn geworden, waarbij hij vooral het oog heeft op de minder gunstige verhouding tussen de nationale produktie en de nationale bestedin gen. Terwijl de produktiestijging, die in 1960 8 pet. bedroeg, in het afgelopen jaar door de schaarste aan personeel en de vrije zaterdag werd belemmerd en vermoedelijk niet meer dan 3 a 4% heeft bedragen, zijn zowel de industriële investeringen als de particuliere bestedingen verder gestegen. Zo zien we dan ook voor de eerste negen maanden van 1961 nog wel een verdere toeneming van de industriële omzetten (f. 28.6 miljard tegen f. 27.1 miljard in die periode van 1960), maar een export, die weinig groter is dan het vorig jaar. Deze is over de elf maanden, waarvan de cyfers bekend zijn, met niet meer dan 3 pet. gestegen tegenover een stijging van 12% in het vorig jaar. Daarentegen ging de invoer met 8% vooruit, zodat het Invoer- saldo van f. 1.7 miljard tot f. 2.6 miljard is toegenomen. In alle kringen van onze bevol king is dan ook een grote sympathie gegroeid voor het werk van Open baar Kunstbezit. Op het ogenblik is de inschrijving opengesteld voor de cursus 1962. Reeds hebben zich meer dan 85.000 Nederlanders laten inschryven voor die cursus, die op maandagavond 15 januari begint met een bespreking van twee kinderportretten van zeventiende-eeuwse Nederlandse kun stenaars. Netscher en Visscher. welke v/erken zich resp in het Amsterdamse Museum Fodor en het Haarlemse Ty- ler-Museum bevinden. len. die zich in Nederlandse musea j bevinden. Wie in 1962 mee wil doen, kan nog terecht: het aantal inschryvin gen by „Openbaar Kunstbezit" stygt nog dagelijks met vele honderden. Men behoeft om zich te laten in- jschryven, niet anders te doen dan een bedrag van f 9.75 storten op post giro 1665 van Openbaar Kunstbezit te Amsterdam, met vermelding: voor radiocursus 1962. Zoals bekend ont vangen alle ingeschrevenen veertig byzonder fraaie kleurenreprodukties van de te behandelen kunstwerken volgens de museumdirecteuren be horen dez» reprodukties tot de aller beste in Europa! voc .ts de daarbij behorende 40 radioteksten, een ste vige linnen band met ringsyateem, waarin men een e:i ander kan be waren. benevens de genoemde mu seumkaart. Is het. wonder, dat de belangstel ling voor het werk van Openbaar „De muziekles" van L. Moritz (Rijksmuseum Amsterdam) Er komen in totaal meer dan 40 kunstwerken in bespreking, soms minder bekende werken, die toch de aandacht verdienen, maar ook vele werken van bekende kunstenaars, zo als schilderijen van Frans Hals (dit mede in verband met de tentoon stelling, die men in de loop van 1962 te Haarlem aan Frans Hals zal wij den), Isaac, Israël en Jongkind, voorts tekeningen van Rembrandt, Toorop, enz. Ook zal men weer een aantal I Kunstbezit van jaar tot jaar is ge- werken van buitenlanders behande- I stegen? De tyd van de grote overschotten op de lopende rekening van de beta lingsbalans is dus voorby. Met een bedrag van f 400 a f 500 miljoen zul len we ditmaal tevreden moeten zijn, terwyl er in 1960 nog een surplus van f 1.3. miljard was. In zoverre heeft de revaluatie van begin maart dus wel effect gehad, maar of men zich hierover moet verheugen, is de vraag, temeer omdat van een prijs daling, die het gevolg zou moeten zyn van de verlaagde invoerpryzen. tot dusver weinig of niets is te mer ken. De onzekerheid waarvan minister Zylstra heeft gesproken, wordt uiter aard groter door de belastingverla gingen, waartoe voor het jaar 1962 is besloten en in niet minder mate door de loonsverhogingen, welke voor het komende jaar op ca 6 worden geschat. Het gaat er dus om of in 1962 produktie en produktiviteit der mate kunnen worden opgevoerd dat tussen produktie, bestedingen en ex port het gewenste evenwicht wordt verkregen. De Nederlandse industrie doet daarvoor haar best en heeft ook in 1961 weer grote bedragen voor nieuwe investeringen uitgegeven, welke grotendeels gericht zijn op een verlaging van de bedryfskosten, om dat uitbreiding van de produktiemo- gelykheden, zolang de personeels- schaarste aanhoudt, niet effectief is. Het is dit proces, waarmee het Ne derlandse bedrijfsleven het nieuwe jaar ingaat en waarmee het ene be drijf gelukkiger zal zijn dan het an dere. Het ligt voor de hand dat nieu we investeringen, i.e. de z.g. diepte- investeringen, eerst geleidelijk tot de rentabiliteit van het bedryf gaan bijdragen en men mag dus de hoop koesteren dat de produktiviteitsstij- ging in het komende jaar wat groter zal zyn dan die van 1961. Dat de verdere uitwerking van de EEG overeenkomst ook op de Neder landse handel van grote invloed is, hebben we meer dan eens opgemerkt. Terwyl onze in- en uitvoer uit en naar de EEG landen in 1960 45% van het totaal bedroeg, is ze wat de invoer betreft in het lopende jaar tot ca. 50% gestegen, wat de uitvoer be treft tot ca. 47%, waartoe de over en weer verlaagde invoerrechten uiteraard krachtig hebben bygedra- gen. Als op 1 januari a.s. een verdere verlaging van 10 zal hebben plaats gehad, liggen die invoerrechten reeds 40 beneden het niveau van 1957 en het ligt als bekend in het voor nemen op deze weg voort te gaan. In hoeverre andere landen En geland, Denemarken zich by de EEG zullen aansluiten en met de onderling ook met 40% hebben ver laagd, samenwerking zal worden ver kregen, is een boeiende vraag, waar op in de naaste toekomst hopelijk het antwoord kan worden gegeven. Dat men zich hierover in de VS be zorgd maakt, is geen slecht teken. Blumenthal, de onderminister van Buitenlandse Zaken in het departe ment van Economische Zaken heeft in dit verband tot de Amerikaanse industrie reeds de waarschuwing ge richt dat het nieuwe Europa thana tweemaal zoveel groeit als de VS. Het Is bij alle onzekerheid ten aanzien van de toekomst, verblijdend dat Nederland in de economische vooruitgang van Europa ook gedu rende het afgelopen jaar zijn even redig aandeel heeft gehad en dat ook de bevolking in haar totaliteit daar van heeft geprofiteerd. Men kan dit o.m. afleiden uit da belangrijke besparingen, die ook in 1961 mogelijk bleken. Het tegoed van alle spaarbanken, lncl. de handelsbanken was uit. I960 rond f 10.4 miljard, aan het eind van 1961 zal het een bedrag van f 12 mil jard benaderen en als we het beleg de vermogen van de levensverzeke- ringsmijen daarby tellen (ca. f 9 mil jard tegen f8.2 miljard uit. 1960), komen we tot een totaal van byna f 21 miljard in vergelyking met f 18.0 miljard een jaar geleden. Dat intussen ook de Nederlandse staatsschuld verder is gedaald (tot ca f 17% miljard) kan als een bewijs gelden voor het gezond misschien wel wat al te conservatief finan cieel beleid van de regering, want da staatsschuld bedraagt in ons land thans niet meer dan goed 40 van het nationaal inkomen, terwyl ze byv. in België 87% en ln de VS 70 van dat inkomen uitmaakt. Er Is dus zeer zeker alle reden om over de ontwikkeling van de Neder landse economie, ook al is het tempo wat vertraagd, tevreden te zijn en minister Zijlstra is dan ook van oor deel dat aan de hoogconjunctuur in ons land nog geen einde is gekomen. Wat echter voor de meeste landen geldt, geldt ook voor Nederland, na melijk dat een te snelle welvaarts spreiding aan de toeneming van de reële welvaart in de weg kan staan. Hoe de beurs op een en ander heeft gereageerd willen we in een volgend artikel zien. Argentinië wil Eichmann lioren De Argentynse Justitie heeft de Israëlische regering verzocht een Ar gentynse rechter-commissaris in de gelegenheid te stellen Adolf Eich mann een verhoor af te nemen over zyn ontvoering uit Argentinië door Israëlische agenten. Met name zal deze functionaris zich op de hoogte moeten stellen van de preciese om standigheden en de door de Israëli sche agenten toegepaste middelen om Eichmann te ontvoeren en van Ar gentinië naar Israël over te brengen. Waddeneilanden raken geïsoleerd Tengevolge van de zware ijsgang op de Waddenzee is met ingang van gisteren de bootdienst naar Ameland gestaakt. Vooral bij de aanlegsteigers hebben zich geweldige ijsmassa's op gehoopt, die een vrywel ondoordring- dringbare barriere vormen. De „Jo- han Willem Friso" hep donderdag enkele malen klem ln het drijfys. Over de laatste halve kilometer naar Nes had de boot een vol uur werk. Na deze ervaring werd besloten de diensten voorlopig te staken. Van de vliegbasis Leeuwarden af zal de "erbinding met het geisoleerde eiland zolang worden onderhouden door middel van een luchtbrug. Het was gistermiddag erg heiig boven de Waddenzee, waardoor het zicht beperkt was. Mocht er zich mist gaan vormen, dan zal ook de lucht brug ophouden te functioneren en zal het isolement van het eiland vol ledig zyn. Dan zullen trouwens ook de veerdiensten naar Schiermonnik oog. Terschelling en Vlieland, die gis teren nog werden onderhouden, in gevaar komen want de bakens zyn 1 j j w uit de Waddenzee verdwenen en men EVA landen, dio hun invoertarieven kan dus alleen by goed zicht varen. franse tharme frans raffinement PARFUM interessant opwindend f 2.25 f 4.25 f 6.75 -TENE PASCAL Boulevard Malcsherbes Paris VIII

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5