WF Blue Band Reken maar!de lekkere smaak! Zware sclieepsbotsiiig op de Schelde VN en Katanga laten aantal gevangenen vrij Rond het af met 'n rondje Mijnwerkers en tabaksplanters ageren tegen Franse regering Brand kon worden bedwongen Explosie in oliehaard Jurist verliest geding tegen zijn vrouw Staking onder de grond WF 7» Blue I I Band I 1 Natuurlijk, om de vitamines! ...maar er is méér... Alle scheepvaartverkeer op de Schelde is vanmorgen geduren de enige tijd gestremd geweest als gevolg van een botsing tussen schepen. Hierbij waren betrokken de tanker ,,Esso Berlin" (24108 brt). de Zweedse ertstanker ..Malgomaj" (24.222 brt) en het Noorse vrachtschip „Rondefjelf" 15.067 brt) van de rederij Olsen en Ugelstad in Oslo. Dit schip ds bij boei 45 aan de grond gelopen. Het Zweedse schip „Malgomaj" is van de rederij „Grangesberg en heeft als thuishaven Oxelosund nabij i, Si ckholm. Het schip had brand in) de boeg welke bedwongen ken wor den. De .Malgomaj" heeft schade aan! de voorsteven opgelopen. Persoon- lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De aanvaring deed zich voor in de vaargeul Biezelingse Ham nabij Hansweert. De tanker „Esso Berlin" was leeg op weg naar Antwerpen. Het Neder landse stoomsechip „Almkerk"' van de „Vereniging Nederlandse Scheep vaartmaatschappij" te Rotterdam bevond zich tijdens dg aanvaring in de buurt van de schepen. De „Alm kerk" is van Duinkerken op weg naar Antwerpen naai- de laatstgenoem de havenplaats doorgevaren. De sleepboot „Martine Letzer' heeft vastgemaakt en zou de „Malgo maj" verslepen. De Scaldis verleent assistentie aan de „Rondefjeir die aan de grond zit. Bij de botsing is de bak van de Esso-Berlin volkomen vernield. Het schip heeft ook zijn beide ankers ver speeld maar is nog in staat op eigen kracht te manoeuvreren. Na de kerstrede Raadslid in Delft schrijft de Prins over woningnood Het Delftse gemeenteraadslid, de heer L. J. van der Krogt van de Partij van Woningzoekenden, heeft 'n brief geschreven aan Prins Bern- hard waarin hij erop heeft gewezen, dat een passage in de kerstrede van de Prins „blijkbaar wordt niet voldoende beseft, hoe goed wij het hebben en hoe dankbaar we allen moeten zijn voor onze grote wel vaart" bij honderdduizenden land genoten verbazing en droefenis moet hebben verwekt, aangezien er in ons land nog steeds duizenden „stallen van Bethlehem" zijn. „Er zfjn zelfs mensen", aldus de heer Van der Krogt, in zijn brief, „die een kippenhok willen bewonen bij gebrek aan gepaste woonruimte". De heer Van der Krogt heeft in zijn brief de wens uitgesproken, dat de Prin: volgend jaar weer een kerst rede zal kunnen houden en daarin dan de aandacht van regering en volk zal vragen voor hen, die in ons welvarende land in „stallen van Beth lehem" leven en wonen. Hij heeft zijn schrijven aldus be sloten: „Koninklijke Hoogheid, dat het zo moge zijn, dat wanneer ons later door de allerhoogste gevraagd zal worden: hebt gij daklozen gehuis vest, het antwoord zal kunnen zijn: „Ja heer, dat hebben wij". Schade f. 90.000 Schoenwinkel uitgebrand (Van onze correspondent) Door een ontploffing in een .oliehaard is gistermiddag brand ontstaan in een schoenwinkel te 'Regelen. Direct na de ontploffing stroomde de brandende olie uit de haard door de winkel en zette alles in minder dan geen tijd in lichter laaie. Er was op het moment dat de brand uit brak niemand in de zaak aan wezig. Opgeschrikt door de hevige knal haastte de eigenaar van de zaak, de heer Noten, zich naar de winkel. Er viel daar echter niet veel meer te redden. Wel werd direct gepoogd zo veel mogelijk huisraad en kleding uit de boven de winkel gelegen woning te redden. Byna werden deze ber gingspogingen noodlottig voor de heer Noten en zijn inwonende schoonzus ter. Tengevolge van de enorme hit te en de rookontwikkeling konden zij op een gegeven moment het branden de pand niet meer via een normale uitgang verlaten. Door uit een venster van de tweede étage op het dak van de buren te springen, konden zy zich nog net in veiligheid stellen. Een buurman drong later toch weer het brandende huis binnen om een zeer (Van onze A'dam correspondent) De president van de Amsterdam se rechtbank, mr. U. W. H. Sthee- man, heeft de eis van een in Bus- sum wonende advocaat afgewezen, die wenste, dat zijn vrouw zou wor den verboden een schoonheidsinsti tuut in de echtelijke woning te ex ploiteren. De jurist had deze kwestie in een kort geding aanhangig gemaakt, waarbij hij zich baseerde op het feit, dat de schoonheidssalon afbreuk zou doen aan zijn maatschappelijk aanzien. De president heeft in zijn uit spraak een viertal overwegingen op genomen. In de eerste plaats dat de jurist zyn advocatenpraktijk in een andere gemeente uitoefent. Voorts dat de woning op naam staat van de echtgenote en dat de schoonheids salon zou worden ingericht in een bijgebouwtje. Tenslotte, dat de vrouw geen reclame maakt, maar uitslui tend op aanbevelingen haar beroep uitoefent. De president verwierp het argu ment, dat het optreden van de vrouw deel zou uitmaken vanuit huwelijks moeilijkheden voortkomende plage rijen. Tenslotte bepaalde hy, dat ge zien de omstandigheid, dat eiser en gedaagde met elkaar gehuwd zijn el ke partij de eigen proceskosten moet betalen. Nieuwe relletjes in zuid-Italië Gisteren hebben zich in Bianchi en Vaccarizzo, by Catanzaro in Zuid- Italië, nieuwe ongeregeldheden voor gedaan naar aanieiding van het spoorwegongeluk van 23 december, dat aan 70 mensen het leven heeft gekost. Honderden betogers staken in- stallateis van spoorwegovergangen in brand en vernielden telefoonpalen. Politievers terkin gen zijn niet slechts naar de genoemde plaatsen gezonden maar ook naar andere plaatsen in de provincie Catanzaro waarlangs de spoorlijn loopt waarop de treinramp van 23 december is gebeurd. kostbare viool, die de heer Noten be zat, te halen. Het gelukte hem ook het waardevolle muziekinstrument uit de brand te redden. De brandweer van Tegelen, die door de zelf ondernomen reddingspogingen te laat werd gewaarschuwd, kon niet verhinderen dat het grootste gedeelte van het winkelpand uitbrandde. Dui zenden paren schoeisel gingen o.m. in de brand verloren. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, bedraagt vermoedelijk f. 90.000 - De ontploffing was ontstaan tenge volge van een verstopt rookafvoer kanaal. Kosten VN-acties in Kongo en Gaza voor gerechtshof Het Internationaal Gerechtshof heeft van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een ver zoek ontvangen om een adviserende uitspraak over de vraag of de kos ten van de V.N.-operaties in Kongo en van die in het gebied van Gaza in 1956 tijdens de Arabisch-Israeli- sche botsingen „uitgaven van de organisatie" vormen, aldus heeft de griffie van het Hof medegedeeld. De president van het Hof, heeft 20 februari a.s. vastgesteld als limiet voor het indienen van schriftelijke verklaringen. Alle 104 leden van de V.N. kunnen dergelijke verklaringen indienen welke dan, volgens ambte naren van het Hof, onder de andere leden zouden moeten circuleren. Over de nader te volgen procedure zou later beslist moeten worden. Het voorstel tot het doen vanhet ver zoek aan het Hof werd kort geleden door de financiële commissie van de V.N. aangenomen met dertig tegen twintig stemmen bij tien onthoudin gen. Het gaat in deze zaak over de vraag, of alle VN-leden aan deze on kosten zullen moeten mee betalen. Er zijn landen, die een bijdrage in deze kosten weigeren. Vijfendertig Katangese poli tiemannen die door de Verenig de Naties werden vastgehouden zijn gisteren vrijgelaten. Op hun beurt hebben de Katangezen vier Zweedse soldaten, die woensdag werden gearresteerd, aan de V.N. uitgeleverd. I Katangese politie cn VN-militairen verken thans samen in patrouilles i die in sommige delen van Elisabeth- stad de ronde doen om eventuele plunderingen te voorkomen. Aan die samenwerking schijnt nog wel het een en ander te mankeren, want gis teren werden twee Katangese solda ten gedood tijdens een schermutse ling met een Zweedse patrouille van vijf man in het oostelijk deel van de stad. Drie Katangese senatoren en drie afgevaardigden hebben gisteren een voltallige bijeenkomst van het natio nale Kongolese parlement in Leo- poldstad bijgewoond. Een van hen, de Katangese klaarde dat Katanga hiermee een concessie aan de centrale regering heeft gedaan en hoopte dat de cen trale regering nu ook concessies zou doen. De premier van de Rhodesische fe deratie, Sir Roy Welensky, zou van daag naar Ndola vliegen om de maatregelen te controleren die ge nomen zijn om te voorkomen dat militaire voorraden en personeel uit Noord-Rhodesië naar Katanga wor den overgebracht. De (Afrikaanse) Verenigde Nationale Onafhankelijk heidspartij in Noord-Rhodesië heeft aan secretaris-generaal Oe Thant gemeld dat zij over „onweerlegbare bewijzen" van samenwerking tussen Welensky en Tsjombe beschikt. De Amerikaanse ambassadeur in Leopoldstad heeft een cheque van tienduizend dollar overhandigd aan het hoofd van de VN in Kongo. dr. Linner. Het geld is bestemd voor de slachtoffers van overstromingen in Oost- en Evenaarprovincie. Russi sche hulp in de vorm van levens middelen en medicamenten zou bin nen enkele dagen via het Internatio nale Rode Kruis in Leopoldstad aan- (Van onze Paryse correspondent) Na de boeren, ambtenaren, arbeiders en slagers hebben nu ook de mijnwerkers en tabaks planters stelling genomen tegen de Franse regering. De directe actie van enerzijds de mijnwerkers rond de stad Decazeville en anderzijds de tabaksbouwers in de buurt van Toulouse is in wezen gericht tegen een gelijksoortige maat regel van de regering op het vlak der nationale economie. Een aantal mijnen, dat niet meer rendabel is, heeft de regering willen sluiten, waartegen de mijnwerkers bevolking zich nu verzet. En het pro test van de tabaksplanters bij Tou- lou's, waar ook premier Michel De- bre zelf een plantage bezit, wordt ge motiveerd door hun eis, de prijzen, die toch al 100 procent boven het wereldpeil liggen, nog eens met on geveer 20 procent te verhogen. Ofschoon het recht en het nationa le belang dit keer dus wel onbetwist aen de zijde van de regering liggen, gaat de weerstand van die beide groepen niettemin met zoveel heftig heid gepaard, dat het nog te bezien is. of de overheid op dit front toch met zal worden teruggedrongen. De mijnwerkers zelf zyn in de schachten al sedert ruim een week een sit-down-staking begonnen. Hun vrouwen en kinderen trokken giste ren in een optocht van ruim 5000 personen naar de stad Rodez, waar zij een persoonlijke brief voor pre sident De Gaulle by de prefect heb ben afgegeven. Een dozijn burgemeesters is uit so lidariteit met de stakende mijnwer kers bovendien afgetreden en men voorspelde gisteravond dat zondag dit voorbeeld door al hun collega's van het hele departement Aveyron gevolgd zou worden. Er. tenslotte zijn dan nog zes zo nen van mijnwerkers, om hun vaders bovengronds moreel te steunen, nog een hongerstaking begonnen. Zij zijn sedert gisteren in een lokaal van het genieentehuis onder medische controle gesteld. De tabakstelers nebben zich voor hun protestactie tegen de regering op het voorbeeld, dat de Bretonse boeren hen afgelopen zomer al ga ven, geïnspireerd door met tractoren, auto's en karren nu ook de wegen van hun departement te blokkeren. Zij zullen hun obstructie voortzetten, zo is al aangekondigd, tot de regering is gecapituleerd, zoals zij eerder ook vooi de boeren in haar schulp kroop. Het antwoord van de regering is toe dusver een ronde r.ul op het re quest: de tabaksprijzen zijn, als ge zegd, nu al veel te hoog en de mij nen zyn niet meer te exploiteren. Gezagscrisis En alsof al deze nieuwe zorgen nog niet voldoende zijn, schijnt er dan bij de Parijse politie ook nog een soort gezagscrisis te zijn uitgebroken. Een crisis, waarvan de onmiddellijke oorzaak is gelegen in het verbod, dat de regering op 19 december jl uit vaardigde tegen een betoging van vakverenigingen en linkse organisa ties tegen de neo-fascistische OAS. Een verbod dat, zoals men weet, tot een paar bloedige botsingen tussen politie en demonstranten leidde. Ditzelfde verbod gaf een dag voor de demonstratie al aanleiding tot een protest van het vakverbond der Pa rijse politie-agenten, dat de regering echter tevergeefs in de doofpot trachtte te stoppen. Een interview met de secretaris-generaal van dit vakverbond, dat „L'Express" gisteren wilde publiceren, veroorzaakte zo een nieuwe inbeslagneming van dit weekblad, een tweede uiting van persbreidel, waardoor dit linkse op positie-orgaan binnen één maand getroffen werd. Deze spanningen tussen de rege ring en het Parijse politie-apparaat hebben intussen nieuw voedsel gege ven aan de geruchten dat de prefect van politie, Papen, die van heimelij ke sympathieën voor de neo-fascis tische OAS wordt beticht, spoedig van zijn functie zou worden onthe ven. Alles bijeen is het dus wel weer in een klimaat van verhoogde agitatie en nervositeit (waaraan de vele bom en moordaanslagen van de OAS in Algerije uiteraard het hunne nog bijdragen), dat het staatshoofd, ge neraal De Gaulle, zich vanavond om 8 uur via televisie en radio opnieuw tot het Franse volk zal richten. Een sfeervolle oudejaarsavond met HEINZ Hors d'Oeuvre Sla! Begin Uw diner met een feestelijke „Syl vester Salade". Hier is 't recept: Doe wat Heinz Hors d'Oeuvre Sla op slablaadjes en garneer dat met zalm, Heinz Tomato Ketchup, zilveruitjes en schijfjes tomaat. En wacht dan de complimentjes eens afl H. J. HEINZ N.V., ELST (GLD.), TEL. 08809-341 OUDE 1WF1 OENEVER 8. 35 per hele liter Groene kneepfles JONGE GENEVER 90 per hele liter Blanke kneepfles WYNAND FOCKINK - AMSTERDAM - ANNO 1679 EET GOED... EET SMAKELIJK... MET Stel je voor, dat zou ik niet weten I Met zo'n stel smullers als ik heb I Iedere maaltijd is een feest. Ook voor mij, hoor. Ik zie ze zo graag lekker eten. Lekkereten is tóch al zo goed. En dan metal die vitamines... Ja, Blue Band zorgt wel voor alles I VITAMINE A EN D. PROVITAMINE A'VOOR WEERSTAND. FITHEID EN GEZONDE GROEI MTRGÏRÏNË! rVÊRËÏÏELOE feïUSR!

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4