Beraad over een concrete oplossing thans gaande? Oceaandepressie brengt ijzel-leed na ijsvrengd STEKELIGE BRITSE AANVAL OP DE VERENIGDE NATIES Indonesië blijft op zijn standpunt staan Verkeer volkomen ontwricht ROND KWESTIE NIEUW-GUINEA WEERBERICHT VIER doden door gladheid PRINS BERNHARD FONDS WIJST INSINUATIES AF Lord Home hekelt steun aan geweld door Veiligheidsraad (Suct ^lïeuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 No. 30540* LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaalf 2.55 per maandf 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Volgens gezaghebbende Indonesische kringen in Londen wordt een concrete oplossing voor het 14 jaar oude geschil over Weste lijk Nieuw-Guinea thans door de Nederlandse regering bestu deerd. De oplossing die door de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta met president Soekarno besproken werd, is, met Britse goedkeu ring, naar Den Haag gezonden. Intussen zeiden Indonesische kringen dat de eniqe basis waarop zij zouden deelnemen aan onderhandelingen, erkenning van de Indonesische soevereiniteit over West-Irian zou zijn. Zij uitten afkeuring over de V.N. organisatie die er niet in slaagde een oplossing te vinden voor het geschil en zij zeiden dat in de gegeven omstandigheden Indonesië geen andere mogelijkheid had dan geweld te gebruiken als dat noodzakelijk werd ingeval de huidige onderhandelingen mislukken. Gehele natie achter Soekarno De gezaghebbende Indonesische kringen verwierpen suggesties in de Westelijke pers dat de crisis om West-Irian alleen door de president was geschapen om de aandacht van de groeiende economische moeilijkheden van het land af te leiden of dat deze een gevolg was van de geslaagde militaire interventie in Goa. „Aan de andere kant", zo zeiden genoemde kringen", staat de gehele natie achter president Soekarno „in de strijd om ons gebied van West-Irian terug te krijgen" en de president sprak de ge dachten van de bevolking uit. Zelfs voormalige „opstandelingen" op Sumatra hadden hun steun aan president Soekarno beloofd in deze strijd en „er zijn bewijzen dat de Papoea's ook steeds meer voorstanders van integratie van West-Irian met de Republiek zijn". De Indonesische kringen in Loii-brengen^ tornder welkende den hechten inmiddels groot belang 1~~' aan het bezoek dat president Soe karno deze lente op uitnodiging van Koningin Elizabeth aan Groot-Brit- tannië zal brengen. Het programma voor het bezoek is vastgesteld en zal naar verwacht wordt binnenkort worden bekendgemaakt. Volgens genoemde kringen zal dit bezoek in mei zijn. Met nadruk werd gezegd dat het bezoek wat Indonesië betreft „niet zou worden beïnvloed door de ontwikkeling van het geschil over West-Irian" KLM-verbinding New York-Curagao? De KLM overweegt om de dagelijk se DC 7C-dienst tussen New York en Curasao te vervangen door een drie maal wekelijkse verbinding met een van de Viasa gehuurde Convair 880 straalvliegtuig. Binnenkort is de definitieve be slissing te verwachten. Rede van De Gaulis President De Gaulle zal heden avond om 8 uur voor de televisie een rede houden. Hij zal het hebben over de vooruitzichten voor het nieuwe jaar in Frankrijk zelf Algerije en de wereld. Niet lichtvaardig Volgens Reuter verklaarden gezag hebbende Indonesische kringen in Londen: „Wij houden niet erg van vechten, maar er zijn omstandig heden dat men dit moet". Na vele pogingen om het geschil over Weste lijk Nieuw-Guinea binnen en buiten de V.N. op te lossen, is het nu tot een impasse gekomen. „Daar duidelijk werd dat pogingen om door onder handelingen een oplossing te vinden op niets uitliepen, meenden wij dat de enig mogelijke oplossing om onze aanspraak te verwerkelijken de mili taire weg is. Indonesië zou niet zeer lichtvaardig deze weg inslaan". Op de vraag of de Indonesische vlag boven Ned. Nieuw-Guinea zou wapperen tegen de tijd dat president Soekarno zijn staatsbezoek aan Groot Brittannië brengt, zeiden genoemde kringen: „Meegedeeld is dat belang hebbende mogendheden pogingen deen om de twee partijen samen te „Niet bedreigd" Iraks minister van Buitenlandse Zaken Hasjem Jawad heeft gisteren een telegram gezonden aan de voor zitter v£tn de Veiligheidsraad de Egyptenaar Omar Loefti. Hierin wordt de aandacht gevestigd op de „Britse machtsdemonstratie en het Uitdagende optreden van de Britten, die een zeer gespannen toestand in het Midden-Oosten hebben gescha pen". Zoals bekend hebben de Written en- kele oorlogsschepen naar het gebied van Aden gezonden bij wijze van „voorzorgsmaatregel" In Londen meent men dat de Britse regering zich vooral zorgen maakt om de aap- spraken van Irak op het olierijke Koeweit; 40 procent van de olie voor Engeland komt hier vandaan De vertegenwoordiger van Koeweit by de Arabische Liga heeft, gisteren verklaard, dat Koeweits onafhanke lijkheid niet bedreigd wordt en dat de sjeik van het vorstendom niet de hulp van de Britten had ingeroepen om deze onafhankelijkheid te be schermen TOENEMENDE DOOI De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Toenemende dooi met nu en dan enige regen en plaatselijk mist. Matige tot krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 december Zon op: 8.48 uur; onder: 16.37 uur. Maan op: 0.31 uur: onder: 12 51 uur. Hoogwater te Katwijk te 8 48 en 2115 uur. laagwater te 4.09 en 16.36 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's belanghebbende mogendheden^ijn, gaven genoemde kringen toe dat niet in Londen werd onderhandeld. Men meende echter dat de Britse regering pogingen doet om een oplossing te vinden. Hieraan werd toegevoegd dat ofschoon een vreedzame oplossing ge wenst werd, „wij er na onze bittere ervaring in de V.N. en daarbuiten niet erg op gebrand zijn de eerste stap te doen". „Wij zijn soepel" Op de vraag of dit betekent dat het geduld van Indonesië is uitgeput, werd geantwoord: „wij zijn soepel" Op de vraag hoe groot de kans op een oplossing langs vreedzame weg is werd geantwoord: „Dat kunnen we niet zeggen. Het enige wat we kunnen zeggen is dat wij hoop heb ben". Van gezaghebbende Britse zijde in Londen is intussen meegedeeld dat in Londen niets bekend is van nieuwe Indonesische voorstellen aan Neder land over Nieuw-Guinea. Een diepe depressie midden op de Oceaan heeft de ijsvreug- de in ons land gedeeltelijk ver stoord. Zij zorgde ervoor, dat minder koude lucht uit Frankrijk Jn onze richting wordt qestuwd. Het K.N.M.I. in De Bilt ver wacht dan ook, dat het kwik in de komende 24 uur boven het vriespunt zal blijven. Het neer slag gebied van de de pressie dat morgen regen, ijzel of natte sneeuio zal kunnen bren gen bereikte ons land reeds vanmorgen. Omstreeks kwart over acht begon het ook in Leiden en omgeving zacht te regenen. In een oogwenk waren de wegen in spie gelgladde ijsbanen herschapen. Met alle ellende van dien! Korte tijd later loas het verkeer bijna onmogelijk geworden. Vrij wel alle buslijnen in, van en naar Leiden moesten worden gestaakt. Soms midden op de weg moesten de chauffeurs de bussen stilzet ten. Doorrijden was te gevaarlijk. Daardoor was b.v. op Breestraat en Levendaal een kwartier lang verkeer volkomen onmogelijk. De schots en scheef staande bussen versperden de weg. Automobilisten, die toch moesten rijden, hielden hun wagens met de grootst mogeiijke moeite in bedwang. Desondanks gleden zij over de rij banen. waarbij uiteraard botsingen niet altijd te voorkomen waren. Nagenoeg niemand durfde meer te fietsen Men stapte af en probeerde te voet de bestemming te bereiken Op de Lammeschansweg b.v. gaf men daarbij de voorkeur aan de oneffen, zanderige grond tussen de tramrails boven de spekgladde trottoirs of stra ten. Vele kantoren begonnen van morgen met een sterke onderbezet ting Gisteren is in verschillende ten Spaanse schonen oliebollen steden de anti-reuma-actie be- op de Dam. gonnen. In Amsterdam verkoch- Op de Leidse stadshulpwerf aan de Oude Herengracht kwam men meteen in volle actie. Helaas waren er niet voldoende krachten beschikbaar, daar diverse personeelsleden nog reste rende vrüe dagen tussen Kerstmis en nieuwjaar hadden opgenomen. Maar men deed wat men kon. Zeven wa gens volgeladen met zand reden uit om te strooien. Zodra zij terug wa ren, werden zij opnieuw volgeladen om op andere punten de gladheid te kunnen bestrijden. En zo was het in alle plaatsen. Mede door deze hulp was het mo gelijk, dat na tien uur het verkeer zich weer wat kon herstellen. Van zelfsprekend lagen de dienstregelin gen volkomen in de war. Bij alle on dernemingen was het hetzelfde. Zo dra een bus het eindpunt had be reikt, stapten de wachtende passa giers in en ging men opnieuw op weg, waarbij vertragingen uit de aard der zaak niet voorkomen konden worden. Omstreeks kwart over tien reden El- tax, N.Z.H.V.M., Maarse en Kroon en Citosa weer zo goed en zo kwaad als mogelijk was onder de nog altijd moeilijke omstandigheden. De eerste hulp in Leiden was toen reeds vier maal uitgerukt om bij valpa-tijen te assisteren. Om tien voor negen kon de wagen van de E.H.D. een vrouw, die in de Doezastraat gevallen was, niet eens bereiken, daar de auto niet tegen de brug van de Nieuwsteeg op kon komen. Berichten over botsingen van ernstige aard zijn niet binnen gekomen. In Limuurg en Brabant was het gisteravond al glad. De gladheid eiste daar vier mensenlevens. Om kwart voor tien gleed een per sonenauto nabü het natuurbad „De Heelderpeel" onder de gemeente Beegden van de weg en reed tegen een boom. Twee inzittenden, de 23- jarige G. Verwoerd uit Herten (L.) en de 16-jarige mej. H. Knook uit Roermond, zijn later aan de hierbij Drama te Den Heaa Tweeling gestikt De eenjarige tweeling van een gezin uit de Fultonstraat te Den Haag is gistermorgen om het leven gekomen, vermoede lijk door gebrek aan zuurstof. De kinderen twee meisjes lagen in een uitbouw in bed en toen de moeder omstreeks half elf hen wilde overbrengen naar de box. bleken de kinderen geen tekenen van leven meer te ver tonen. In de uitbouw brandde zowel een kolen- als een petro leumkachel. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt nog een onderzoek ingesteld Anderhalf uur tevoren had de moeder nog naar de kinderen gekeken en ogenschijnlijk was toen alles in orde. opgelopen verwondingen in het zie kenhuis te Roermond overleden. Vier andere jeugdige inzittenden uerden gewond, van wie twee ernstig. De zes jongelui keerden terug van een schaatspartij in het natuurbad. Vannacht omstreeks twee uur is een auto met vier Veghelse jongelui onder de gemeente Valkenswaard ge slipt en tegen een boom gereden. De 23-jarige ongehuwde A. J. van Zut- phen werd uit de auto geslingerd en was op slag dood; de 24-jarige on langs gehuwde P. Slippens werd zo zwaar gewond, dat hij kort na aan komst in het St. Josephziekcnhuis te Eindhoven overleed. De overige twee inzittenden werden niet zwaar ge wond. Publikaties gevoed door teleurgestelde Duitsers, die „winsten" verspeelden Juist beleid van de directeur Het bestuur van het Prins Bern- hard Fonds heeft op de beschuldi gingen van het Duitse weekblad „Der Stern", dat dit fond een rol zou heb ben gespeeld in een corruptieschan daal in West-Duitsland, gereageerd met een communiqué, waarin het zich volkomen achter het beleid van de directeur van dit fonds, de heer H. Siedenburg, schaart. De tekst werd opgesteld na een ruim twee uur du rende vergadering waaraan werd deelgenomen door de voorzitter van het Prins Bernhard fonds, mr. W. F. de Gaay Fortman, de penningmees ter, de heer K. F. Zeeland, de be stuursleden prof. mr. G. J. Wiarda en Hilversums burgemeester J. J. G. Boot en de heer H. Siedenburg. Eind februari 1961 ontving de heer Siedenburg als directeur van het Prins Bernhard Fonds aldus het communiqué bezoek van een Ne derlands zakenman die hem meedeel de, dat enige personen in Zwitser land, die onbekend wilden blijven, naar aanleiding van bepaalde door hen ondernomen Nederlands—Duitse transacties een gift wilden doen aan een grote Nederlandse charitatieve instelling, waarbij zij aan het Prins Bernhard Fonds dachten, en aan een grote Duitse charitatieve instelling, waarbij zij dachten aan de r.-k. Ca ritas te miinster. Nadat zowel ten aanzien van de Nederlandse zakenman als de Cari tas informaties waren ingewonnen en deze gunstig bleken te zijn, is de heer Siedenburg op het aanbod in gegaan onder het uitdrukkelijk voor behoud. dat het fonds met de zake lijke transacties zelf geen enkele be moeienis, welke ook, zou hebben Toen echter de toegezegde gift uit bleef en bij de verdere uitwerking en bus. besprekingen zoveel onduidelijkheden en vaagheden bleken te rijzen dat, de heer Siedenburg, niettegenstaande de door hem verkregen inlichtingen, aan de realiteit van de hem gedane voor stellen begon te twijfelen, heeft hij zich bij schrijven van 8 september 1961 van de zaak gedistantieerd. De toegezegde gift is daarop niet ont vangen. Aan de in bepaalde Duitse publi katies tot uitdrukking gebrachte in sinuatie als zou de heer Siedenburg bij deze zaak persoonlijk voordeel hebben nagestreefd, ontbreekt naar de vaste overtuiging van het be stuur die ook door het historisch verloop der gebeurtenissen wordt be vestigd elke grond. Uit wraak Met het communiqué is het laatste woord over deze affaire nog niet ge sproken, aldus onze Amsterdamse redacteur. Naar wij vernemen is „Der Steni" van plan de publikaties voort te zetten. Het vermoede-, ligt voor de hand. dat deze publikaties zijn ontstaan en worden gevoed door enige Duitsers die behoren tot het te leurgestelde groepje, dat zou meede len in de steekpenningen van deze il legale graanhandel en die wraak zuchtig de kat de bel heeft aange bonden. Een feit is, dat in juli de 11.000 ton maïs inderdaad in Bremerhaven is gelost op de speciale invoervergun ning, die door misbruik van de naam van het Prins Bernhard Fonds was verkregen Er gaan geruchten dat het ministerie van Landbouw te Bonn de op valse gronden verleende vergunning niet meer ongedaan heeft kunnen maken en dat het aanvan kelijk niet uitbetaalde verschil tus sen invoerprijs en buitenlandse prijs nu wel zou zijn uitgekeerd aan Ca ritas te Münster Volgens „Dei- Stern" is het ministerie te Bonn in deze zaak echter zo gesloten als een Het Koninklijk Gezin poseerde in de wintersportcentrum Lech in Oostenrijk voor de fotografen In dit vakantieoord zullen Ko ningin Juliana en Prins Bern hard ook hun zilveren huwelijks feest vieren. Nog geen positieve ontwikkeling Vandaag is de ministerraad in zijn gewone wekelijkse vergadering bijeengekomen. Het Nieuw-Guinea- probleem vormde de hoofdschotel der besprekingen. De Tweede-Kamer fracties van de PvdA en de KVP kwamen vanochtend bijeen in ver band met het volgende week te ver wachten debat en de inlichtingen welke minister Luns gisteren aan de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken heeft verstrekt. Naar aanleiding van allerlei ge ruchten over voorstellen ter beslech ting van het geschil over Nieuw-Gui nea verluidt dat er in deze kwestie op dit ogenblik nog geen positieve ontwikkeling is en dat Nederland voortgaat in de koers welke dezer dagen is uitgestippeld ten aanzien van het regeringsbeleid. Advertentie NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN Waarschuwing van belangrijk lid (Van onze Londense correspondent) Lord Home, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft gisteravond in een rede in Berwick-on-Tweed een sensa tionele aanval gedaan op de Verenigde Naties. Hij ging zelfs zover dat hij zich afvroeg of Engeland zal kunnen doorgaan tijd niet hebben gehad. De V.N. bevinden zich in een vertrou wenscrisis, zei hij. Deze rede moet worden be schouwd als een waarschuwing door een van de belanrijkste Westelijke mogendheden, dat de wereldorganisatie zal worden vernietigd wanneer de Russen en vele landen die pas hun on afhankelijkheid hebben verkre gen, doorgaan haar te misbrui ken. De rede is tevens een uitdrukking van gebelgdheid van de Britse rege- de Ver. Naties in de huidige ring over de jaatste jaren d00r <je vorm te blijven steunen cn of deVer Naties genomen besluiten Deze Ver. Naties, zoals deze door hun Brits^, geprikkeldheid dateert reeds ,4 van de periode van Suez en heeft stichters werden opgevat, hun thans haar hoogtepunt bereikt door de goedkeuring van vier leden van de Veiligheidsraad Rusland, Cey lon. Liberia en de Ver. Arabische Republiek van India's aanval op Goa. Deze goedkeuring staat in scherpe tegenstelling met de felle veroorde ling door de Ver. Naties van Enge- lands optreden in Egypte. Dit was het einde van de populariteit van de Ver. Naties in Britse regeringskringen. Lord Home heeft thans de beslis sing van de vier leden van de Veilig heidsraad aangegrepen voor een tegenstoot. Het kernpunt van Home's rede is, dat dit de eerste maal is dat de Veiligheidsraad openlijk het ge bruik van geweld heeft gesteund, hetgeen een directe inbreuk op het Handvest is. Indien de Ver. Naties hiermee doorgaan, kan dit, zoals Adlai Stevenson heeft gezegd, het begin van het einde zijn. Sommigen vragen zich hier echter af. of Lord Home wel de geschikte man is om de Ver Naties te veroor delen, omdat hy lid was van een regering, die het Handvest op een minder succesryke manier in Egypte heeft geschonden Slot pag. 2 Met ingang van 1 januari is automatisch interlokaal telefoneren 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur QTT tot maandagmorgen 8 uur. 1 Uit het Leidsch Dagblad van 31 Dec. 1861: Een goed uiteinde! ook van dit gewigtig jaar, voor onze goede stad, voor onze stadge- nooten, ivaarvan we niemand uitsluiten, ook met al die blijde en droeve herinnerin gen, die zich afwisselen voor ieder huis en voor ieder hart Vijanden kennen we niet als we de vijandschap in ons hart geen plaats geven. In die stemming roepen wij op 31 Dec. 1861 iedereen toe: een goed uiteinde! Bij het gemeentebestuur der Fransche hoofdstad schijnt, volgens loopende ge ruchten. ook een voorstel tot heffing van een plaatselijke belasting op de krinolinen aan hangig te zijn De voor stellers gaan uit van de mee ning. dat zij, die het verbree- 1 den van de trottoirs noodza- 1 kelijk maken, ook verpligt zijn. die verbreding te be- talen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1