NEDERLAND IN BAN ELFSTEDENTOCHT Amerika blijft zoeken naar een oplossing Rhodesie wil onderzoek naar optreden van VN flmtoua Nieuwe boodschap van Kennedy aan Soekarno Zaterdagmorgen 5.30 uur start voor historische ijsmarathon ;e PROBLEEM NIEUW-GUINEA Eerste Katangezen zijn in Leopoldstad Z°'H z lli TWIN! je ware halve znfoi (9uc/ Qheuws De voortekenen zijn gunstig WEERBERICHT Hongersnood in Turkije Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 No. 30539 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 cUU )E Friesland heeft het weer te pakken: de Elfsteden- koorts. Nu de grote kanalen dicht liggen en de meren zijn toegevroren, heeft de Elfstedencommissie gister avond het besluit kunnen nemen om zaterdag a.s. de historische tocht op de schaats langs de Friese elf steden te houden. Nog slechts eenmaal eerder in de historie het was in 1933 is een Elfstedentocht eerder in de winter gehouden dan ditmaal, namelijk op 16 december. Over oude route In het licht der schijnwerpers, toortsen en magnesiumlampen zullen in alle vroegte zaterdag morgen duizenden schaatsen rijders, uit alle hoeken van Nederland naar de Friese hoofdstad gekomen, starten voor de 200 km lange monstertocht, waaraan zoveel mooie, maar ook boze herinneringen verbonden zijn. Alswant immer blijft er voor de elfstedentocht, zolang het startsein niet gegeven is, een vraagteken staan. Maar al te goed weten wij in Nederland hoe nukkig het weer kan zijn. De voortekenen zijn gunstig op dit moment. Voor schaatsmin- nend Nederland kunnen wij slechts hopen, dat de voorteke nen ditmaal niet bedriegen. Elf tochten zijn er nu geweest. Iedereen, vooral de Friezen uiter aard, hoopt dat deze twaalfde tocht niet op dezelfde wijze zal eindigen als de elfde in 1956, toen vijf man tege lijk door de finish gingen en er geen winnaar was. Neen, dan was het in 1954 beter. Jeen van der Berg, de stoere onderwijzer uit Nijebeets, een rijder uit het Heitelan zelf, werd de winnaar. Dan pas is een elfsteden tocht voor de Friezen volledig ge slaagd. te verhinderen, antwoordde de voor zitter, dat de starter, de ook in gym- nastiekkringen bekende heer J. de Jong, bij het startsein dat overigens volgens traditie op het Harinxma- kanaal zal worden gegeven, de rijders zal toespreken. „Slechts één kan er winnen. Men heeft ingeschreven voor een wedstrijd en daarnaar heeft men zich te gedragen", aldus de heer Hoogland. Om half zes De start voor de wedstrijd zal 's morgens om 5.30 uur worden ge geven vanuit de autospuiterij van de firma Posthuma. Onmiddellijk daarna wordt begonnen met het laten ver trekken van de tourrijders vanuit garage De Boer. Alle deelnemers kunnen zich pas vrijdag aanmelden en wel persoonlijk of via een ge machtigde, die dan ook het inleggeld van f 7.50 moet voldoen. De mini mum-leeftijd van de deelnemers is vastgesteld op 18 jaar. Zoals gebruikelijk is zowel voor de wedstrijd als voor de tourtocht een tijdslimiet ingesteld. Voor de wed strijd is dit twee uur na aankomst van de winnaar. Voor de tourtocht sluit de laatste controle in de Groene Weide 's nachts om twaalf uur. den opgeven. Aangenomen wordt dat tot de wedstrijdrijders o.m. zullen be horen Anton Verhoeven uit Dussen, Jeen Nauta uit Warga en Jeen Wes ter uit Eernewoude. Het deelnemen van Jeen van der Berg is nog niet zeker. Hij aarzelt tussen de Elfsteden tocht en de Nederlandse langebaan- kampioenschappen in Assen. Koninklijk gezin in Oostenrijk Gisteravond is de Nederland se Koninklijke familie voor een enkele weken durende winter sport-vakantie in Lech am Arlberg (Oostenrijk) aangeko men. Na per vliegtuig naar Zürich te zijn gevlogen is het Koninklijk gezin per auto ver trokken naar Voralberg, waar bij zij werden geëscorteerd door de Zwitserse politie. In het gezelschap bevindt zich ook een schoolvriendin van Prinses Marijke. De autorit werd onderbro ken in Bludenz, waar in hotel „Weis- ses Kreuz" het avondeten is genut-1 tigd. Tijdens de vakantie zal de Koninklijke familie verblijven in hotel „Post", van waaruit men o.m. skitochten zal ondernemen. Het programma vermeldt voor Prins Bernhard o.m. een gemzen- Uiteraard heeft het bestuur van de j jacht. Voor de skitochten van Konin- Elfsteden Vereniging nog geen aan- I gin Juliana en de Prinsessen zijn meldingen binnen, al stond de tele-twee privé-skileraren geëngageerd, foon in de Groene Weide woensdag i Binnenkort zal de Koninklijke al roodgloeiend van de liefhebbers,familie namens Vorarlberg officieel paadje voor de rijders is overgeble ven. Daarom zal men op de heenweg over de Dokkumer Ee rijden en dan waarschijnlijk van Dokkum over de Woudvaart en de Murk terug naar Leeuwarden gaan. Bevredigend De ijstoestand noemde de voor zitter bevredigend. „Wij speculeren nog op een paar vriesnachten, maar er is alle reden om aan te nemen dat die er inderdaad zullen komen. Uit eindelijk hebben wij pas na 'n gron dige inspectie de tocht definitief vastgesteld". Op een vraag of men iets zal doen om een herhaling van 1956, toen vijf rijders gelijk over de finish gingen, die informeerden of zij zich al kon- worden welkom geheten. Het Koninklijk Gezin is giste ren in Zürich aangekomen op weg naar Lech in Oostenrijk waar het een wintersportvakan tie zal doorbrengen. Prins Bern hard met de Prinsessen Beatrix en Irene in de auto op het vlieg- veld van Zürich. Om de zuid ill u De elfstedentocht, die zaterdag wordt gehouden, gaat evenals de vo rige in 1956 over de oude ongeveer 200 km lange route om de zuid, te weten van Leeuwarden via Sneek, IJlst. Staveren, Hindelopen, Workum Bolsward, Harlingen, Franeker, Dok kum en weer naar Leeuwarden, waar men de finish heeft vastgesteld aan de voet van de Oldenhove, vlak voor de groene weide, het hoofdkwartier van het bestuur van de vereniging „De Friesche Elf Steden". Op een gisteren gehouden perscon ferentie deelde de voorzitter van de vereniging, de heer J. L. Hoogland, mee, dat er twee knelpunten zijn op de route. In de eerste plaats is dat in Sneek, bij de eerste controle, waai de rijders ongeveer 500 meter moeten lopen door de Jachthavenstraat, dwars over de Leeuwarderweg en ver volgens door de Boeierstraat. Een tweede moeilijk punt was tussen 'Bartlehiem en Dokkum. Normaal is, men dit traject zowel heen als terug over dezelfde baan aflegt. Maar het ijs in de Dokkumer Ee is zo .schotsig, dat er slechts een smal Militair verlof elfstedentocht De minister van Defensie heeft toe stemming verleend aan militairen van marine-, land- en luchtmacht om, onder bepaalde voorwaarden, deel te nemen aan de komende Friese elfsteden-tocht. Bepaald is, dat de deelnemende mi litairen twee dagen (vrijdag en zater dag) extra verlof zullen krijgen. De reiskosten alsmede de inschrijfkosten komen voor rijksrekening. De voorwaarden, waaronder de mi litairen aan deze ijs-marathon kun nen deelnemen, houden direct ver band met de rij-ervaringen en rij- prestaties van de betrokken mili tairen. toen hij in april j.l. de V.S. bracht. een bezoek aan President Soekarno heeft gistermorgen een onderhoud van een uur gehad met de ambassadeur van de V.S., Howard Jones. Deze zou Soekarno opnieuw een boodschap van president Kennedy hebben overhandigd, waarin de Amerikaanse positie in het geschil tussen Indonesië en Nederland en de hoop van de V.S. op een vreedzame oplossing worden gememoreerd. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, was bij het gesprek aanwezig. Hij zeide na afloop van het bezoek van ambassadeur Jones: „De V.S. zijn thans bezig met het zoeken van een oplossing." Dr. Soebandrio heeft gisteren een onderhoud van bijna een uur gehad met de Russische ambassadeur te Djakarta, Nicolas Alexandrovitsch Michaüov. Over dit gesprek zijn geen mededelingen gedaan. Hij ontving tevens de Canadese ambassadeur te Djakarta. Naar wordt aangenomen is de kwestie Nieuw-Guinea ter sprake gekomen bij beide bezoeken. Robert Kennedy Robert Kennedy, naar verwacht amt* wordt, begin volgend jaar een bezoek naar Indonesië? zal brengen aan Indonesië tijdens Functionarissen van het Ameri- ®en wereldreis die hem ook naar kaanse ministerie van Buitenlandse Ber"Jn en Japan zal voeren. Zaken hebben verklaard, dat de President Soekarno heeft minister Amerikaanse minister van Justitie, I Kennedy uitgenodigd voor een bezoek V.m. opstandelingen in het leger Een woordvoerder van het Indone sische leger heeft verklaard, dat de opstandelingen van Sumatra en Celebes die zich hebben overgegeven, in het leger zullen kunnen worden opgenomen, „om deel te nemen aan de bevrjjding van VVest-Irian". De voormalige opstandelingen 100.000 man hebben hierom, aldus de woordvoerder, gevraagd. Hij voegde er aan toe, dat een aantal van hen, onder wie hoge officieren, op het ogenblik al een militaire opleiding ontvangen. Het persbureau Antara maakte gisteren bekend dat inboorlingen van Borneo met blaaspijpen, giftige pijlen en lange messen tot de dui zenden vrijwilligers behoren die door het Indonesische leger worden gere gistreerd voor „dienstvervulling in de strijd tegen de Nederlanders in Westelijk Nieuw-Guinea". Waarschuwing tegen koude oorlog Gisteravond heeft het gouverne ment van Ned. Nieuw-Guinea via de radio-omroep Nieuw-Guinea het vol gende bekend gemaakt: Aangezien begin januari het Neder- De regering van de Rhodesi- sche federatie heeft gisteren ge vraagd om ,,een onpartijdig onderzoek naar het optreden van de V.N. in Katanga". In Salisbury is een verklaring uit gegeven, waarin wordt gezegd dat dit onderzoek ,,al lang had moeten plaatsvinden". In de pers, aldus de verklaring, zijn berichten verschenen over wan daden van de troepen van de V.N. en het was gebleken dat deze berichten juist waren. Zo hadden deze troepen ziekenhui zen gebombardeerd, ziekenwa gens beschoten, vrouwen aan gerand, onschuldige kinderen vermoord en geplunderd. „Wil de volkerenorganisatie, dat men nog enige achting voor haar houdt als instrument voor het be houd van de vrede en veiligheid, dan moet er door een onafhankelijke in stantie een diepgaand enderzoek wor- LICHTE VORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Bewolkt weer met hier en daar mist en op enkele plaatsen wat lichte neerslag. Overwegend lichte vorst en zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 december Zon op: 8.48 uur: onder: 16.36 uur. Maa,n op: -uur; onder: 12.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.57 en 20.21 Uur. laagwater te 3.25 en 15.47 uur. Dit i ummer bestaat uit 16 pagina's landse Parlement de kwestie Nieuw- Guinea in behandeling zal nemen, mag in het kader van de koude- den ingesteld haar het optreden van oorlogvoering worden verwacht, dat de VN-troepen in Katanga", aldus de Indonesië zal pogen, op deze bespre- I federale regering van Rhodesië, die kingen druk uit te oefenen door in j verder de beschuldiging tegenspreekt Nieuw-Guinea agitatie te verwekken. Ook de voortdurende meldingen door radio-Makassar van Indonesische oefeningen in het grensgebied sluiten de mogelijkheid niet uit, dat in deze periode speldeprikken zullen worden toegebracht. dat zij Rhodesische militairen voorraden naar Katanga laat gaan. De eerste groep Katangese parle mentsleden is gisteravond in Leopold- siad aangekomen. Zij zullen overeen komstig het in Kitona gesloten ak koord hun zetels in het parlement in- Katangese gendarmes hebben gis teren zeven Zweedse VN-soldaten en vijftien Afrikaanse arbeiders die in Elisabethstad spoorwagons losten, in hechtenis genomen. Het hoofd van de VN in Katanga, Urquhart, on derhandelt met Katangese ministers ever hun vrijlating. De Kantangese regering heeft gis teravond een communiqué uitgege ven, waarin wordt gezegd dat zij een brief aan de VN heeft gezonden over „do willekeurige arrestatie" van 32 Katangese politiemannen die in het weekeinde zou zijn verricht. In deze brief wordt voorts geprotesteerd te gen het patrouilleren van VN-sol daten in de buurt van de Afrikaanse wijk waardoor „de spanning alleen maar kan worden vergroot". De strijdkrachten in Ned. Nieuw-nemen. De groep, die onder leiding Guinea zijn uiteraard paraat en in samenwerking met bevolking, politie en bestuur volledig in staat, aan dergelijke illegale Indonesische acti viteiten het hoofd te bieden. Naar N.-Guinea uitgeweken De vorige week is aan de zuidkust van Ned. Nieuw-Guinea een gezel schap aangekomen uit Toeal, de hoofdplaats van de Indonesische Kei-eilanden. Het gezelschap bestond uit een inspecteur van de Indonesi sche politie, H. A. Dikman, zijn echtgenote en vier kinderen, mej. J. C A. Telussa uit Ambon en een be diende. Dikman die Indonesisch staatsburger is, was al geruime tijd van plan om als spijtoptant naar Nederland te gaan, waar zijn moeder en andere familieleden reeds wonen. Hij besloot naar Nieuw-Guinea uit te wijken en deed het in Toeal voor komen, alsof hij met de anderen een picknick-uitstapje met een prauw zou gaan maken. Het gezelschap is voorlopig in Hol- landia ondergebracht. staat van Njembo, de Katangese mi nister van Algemene Zaken, werd na aankomst op bet vliegveld door een Nigeriaanse VN-bewaking naar Leopoldstad begeleid, waar premier Adoela de Katangezen verwelkomde. I Een kwart van de Turkse bevol king lijdt honger. In het oosten van het land heerst een ernstig tekort aan graan en meel, die de basis vor men van het volksvoedsel. Door de onverwachte inval van een strenge winter, die gepaard ging met zware sneeuwval, kan men de steden en dorpen in dit gebied niet bevoorra den. Bovendien is aan deze strenge winter een zeer droge zomer voor afgegaan. Door de honger gedreven, eten de boeren het zaaigoed op, dat voor de akkers is bestemd. De hele veestapel in dit gebied dreigt van honger om te komen. In alle sportzaken heerst een enormde drukte van schaatslief- reren of wat er al niet meer met hebbers, die schaatsen willen de ijzers gedaan moet worden kopen, laten slijpen, laten repa- voordat men kan genieten van het unieke ijs op vaarten en slo- MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA 12.15-1.25uur Eurovisie:Nieuwjaarsconcert Wiener Philharmoniker 1.30 - 2.l5uur EurovisierSki-reportage uit Garmisch-Partenkirchen 2.15 uur Voatbal-reportage HFC-0ud Internationals 8.10-H.00uur Eurovisie: Hoffmanns vertellingen Uit het Leidsch Dagblad van 30 Dec. 1861: Werkhuis Leyden. Bestuurderen van het werk huis, het verspreide gerucht vernomen hebbende, dat niet alle personen, en wel bepaal delijk die bij den ramp der katoenfabriek iverkeloos zijn geworden, ivorden opgeno men, geven door deze kennis, dat gemeld gerucht onwaar is en aan alle zich aanmeldende gezinnen toegang wordt ver leend. Bestuur voornoemd, B. F. Krantz.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1