Wat een ontdekking Wegen werden ij sbanen SCHOOLJONGENS OP PAD VOOR SCHWEITZERDORP Stichters van het dorp zelf hij de uitslag van de actie Gold Star 'n bijzonder goede King Size Amerikaan. Negentig cent! Elke sigaret een prettige ervaring Wie GOLD STAR rookt heeft goed gekozen Caroline" door Ned. Comedie Uitstekende voorstelling van zinvol blijspel Bussen reden niet of met vertraging Kerkelijk Leven (pgericht 1 maart 1860 Woensdag 20 december 1961 Tweede blad no. 30534 De actie Is voorbij en het geld ie afgedragen. De jongens van de Gemeentelijke Bedrijfstechnische School kunnen trots zijn op het resultaat. De actie, waarvan de opbrengst bestemd was voor het Albert Schweitzerdorp in Frankrijk heeft niet minder dan f. 5000 opgebracht. Vaak in stromende regen gingen de jongens op pad om wat voor het dorp bijeen te krijgen. Maar niet alleen het dorp stond hen voor ogen. Ook de papieren Tour de France waaraan ze konden deelnemen wanneer ze veertig gulden bij elkaar hadden, beheerste voor ^en groot deel hun enorme activi teit. En ze hebben er plezier van gehad. Het geld bleef evenals de miezerige regen stromen, f. 5000. Een geweldig resultaat. Gistermiddag waren de heer en mevr. Barthelémy persoonlijk in de school aanwezig om de uitslag van de actie te horen, om de winnaar van de Gele Trui in het felbegeerde kledingstuk te hijsen en vooral om de netto-opbrengst van de actie in ontvangst te nemen. Ze zijn niet voor niets gekomen. Met vijf duizend Nederlandse gul dens kunnen zij weer vertrekken naar dat dorp in Frankrijk, dat zij aan het begin van dit Jaar stichtten. Er zijn reeds enkele ontheemde gezin nen die in het Albert Schweitzer dorp, zoals zij het noemden, een on derdak gevonden hebben, gezinnen uit Polen, Hongarije en Tsjecho-Slowa- kije. Ook hielpen zij al enkele men sen aan een geschikte werkkring. Dit vertelde mevr. Barthélemy-van der Kreek, toen zij het geld in ontvangst nam. Zij noemde het een groot feest, de actie, de uitslag van de wedstrijd en het onverwacht mooie resultaat. En de jongens zelf; ze von den het allemaal geweldig. Ze waren trots met zijn allen op hun school kameraad Fred Fielmig, de tourwin naar, die een transistor-radio als prijs verkoos boven de uitgeloofde Gele Trui. Het kledingstuk werd voor de gelegenheid afgestaan door een van zijn medeleerlingen om de tour „zo echt mogelijk" te maken. De heer Barthélemy hielp hem met het aan trekken ervan. Deze Fransman, die zijn vrouw leerde kennen, toen zij beiden werkzaam waren in Lambare- ne als assistenten van Dr. Albert Schweitzer, had voor de stralende Wethouder maakt vergeefse reis Wethouder S. Menken uit Leiden heeft gisteravond in naargeestig win terweer en over spekgladde wegen een vergeefse reis naar Katwijk ge maakt. Hij zou in de badplaats een lezing houden voor de plaatselijke afdeling van de KVP. Wegens gebrek aan belangstelling ging de vergade ring, waarop ook de kandidaatstel ling voor de gemeenteraad aan de orde zou komen, niet door. De kan didaatstelling is nu een "bestuurstaak geworden. Volgens het kiesreglement kan het bestuur kandidaten stellen, die door de ledenvergadering kunnen worden aangevuld. Wanneer de ver gadering hieraan echter geen ge bruik maakt, vult het bestuur de lijst aan. Reeds waren door het bestuur kandidaat, gesteld de heven H. J. Grimbergen en J. J. Verhart. Het bestuur zal nu nog twee kandidaten aanwijzen, waarover later nadere mededelingen zullen worden gedaan. Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor 170.— en f 100. Ol 1300 en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Neeltje, dr van G. van Duljn en B. van der Plas, Suzanna Maria Wilhel- ®ina, dr van J. Flaman en N. van Vlerzen, Johannes Christiaan, zn van P C. van Elk en A. W. M. Smeltink, Hermina Margit Miranda, dr van L. G. R&cz en M. S. C. Krumeich, Louis, zn van A. Zwart en L. J. Bresser. Helene Alida Johanna, dr van G. J. van Mou- rik en A. J. Bom, Hendrika Johanna, dr van J. C. van der Wagt en J. C. Visser. GETROUWD J. J. Overeem en M. van Heel, J. C. Bos en J. Bos. OVERLEDEN J. Menger. 85 Jaar, P. Rijnsburger, 63 Jaar, echtgenote van J. J. Baak, P. van der Velden, 73 jaar. man, A. Koterus, 74 Jaar. echtgenote van A. Bisschop. Fred een geschenk meegebracht. Hij overhandigde hem een originele nijl- paardetand, die hij uit Lambarene had meegenomen. De directeur van de school, de heer F. C. Mabesone.kreeg een pri mitieve kalender, die vervaardigd door door een inboorling uit Lambare ne. Fred Fielmig, de trotse win naar van de tour, wordt in de gele trui geholpen door de Fransman Barthélemy (rechts) en zijn handenarbeidleraar Henk Kors, die de kerst-actie organi seerde. (Foto L.D./Holvast) Tot slot van het feest werden de prijzen voor de papieren tour uitge reikt. Fred Ligtvoet won de tweede prijs, een fototoestel, 3 en 4 waren Eef v. d. Hulst en Walter Jost. Bei den kregen een boekenbon ter waar de van f. 5. De groepsprijs werd gewonnen door Gerrit Straten, die daarmee een transistorradio verdien de. Ondanks het bijzonder slechte weer van de afgelopen twee weken mag deze actie die georganiseerd werd door de twee enthousiaste leraren van de Bedrijf stechnische school, de he ren Henk Kors en Joh. Fokkema, geslaagd genoemd worden. Met de opbrengst ervan zullen weer enkele ontheemden aan een dak boven het hoofd geholpen kunnen worden. Lezers schrijven. Winkelsluiting voor de kerstdagen II De Algem. Bond „Mercurius" merkt ln haar stukje reclame in de vorige editie van dit blad op, dat Juist de zaken niet het minste aantal georga- niseerden tot negen uur open ziin hetgeen misschien iets zegt. Uit on dervinding merken wij nu op typisch dat de niet georganiseerden geen be zwaar maken, hun plichten kennen in deze tijd van rechten zonder plich ten en een loyale houding Innemen tegenover de zaak waarin zü werken en voor welke zij wat over hebben. Dat is de praktijk en dat vinden wil typisch! Directie Grootwinkelbedrijf. Winkelsluiting III De woordvoerder van „Mercurius". de H.K.W. en de N.C.B.B. gaat ken nelijk van het standpunt uit dat iedereen een vrije zaterdag heeft. Dat klopt echter geenszins. Wie za terdags wel vrij is, kan dan gaan winkelen, maar velen besteden die dag liever andere. Wat nu de koopavonden voor Kerstmis betreft, blijkbaar wordt over het hoofd gezien dat velen de kerstdagen (en dit jaar ook de voor afgaande zondag) elders doorbren gen en reeds zaterdagochtend op reds gaan. Die koopavonden zijn de enige waarop de stad ook 's avonds leeft en daar profiteren weer anderen van dan uitsluitend de winkeliers. De middenstand heeft tot taak het publiek te dienen; zo ook zijn perso neel. Wie dat niet aanstaat, hetzij werkgever, hetzij werknemer, zoeke zijn bestaan op andere wijze. Ieder een die wil werken komt gemakkei ijk aan de slag. Laat de middenstand zich het Initiatief niet uit handen laten slaan en laten wij oppassen voor oveiror gan is at ie. Winkelbedienden, die nu nog niet georganiseerd zijn, hebben daar kennelijk iets op tegen. Het bestaan van deze organisaties ls wel voldoende bekend. A. P. Een gezellig kerstdiner voor U en Uw familie m CHALET d'VIJFF YLIEGHEN te Warmond. Diner dansant. Ensemble JOHNT v. BRINKOM met medewerking van MORSCHY MIRANDO. Reserveer tjjdig: telefoon 0 1711855. v> De Nederlandse Comedie bracht gisteravond voor de abonnees van de toneelseries A van K. en O. het blijspel „Caroline" van William Somerset Maugham, de wereldbekende Engelse roman- en toneelschrijver. Deze bezit een sterke zin voor het dramatische en schrikt er niet voor terug problemen op te werpen die, zo als o.a. tn „The sacred flame", de wereldpers nogal eens ln vervoering brachten. Meer dan dertig stukken van zijn hand behoren tot het wereldreper toire, waarvan een aanzienlijk deel is te rangschikken onder het lichtere genre. Somerset Maugham huldigt de stelling dat het doel van het to neel niet is te beleren, maar aange naam bezig te houden. Volgens hem moet een toneelstuk onderhoudend zijn, hetgeen niet wil zeggen dat het persé amusement moet zijn. In Caroline" ls hij niet alleen on derhoudend, maar op de koop toe zeer amusant, wat de keuze van dit reeds in 1916 geschreven blijspel vol komen rechtvaardigt. Caroline is de spirituele, van le vensblijheid sprankelende echtgenote van de wereldreiziger Ashley, van wie zij echter reeds meer dan tien jaar gescheiden leeft. Zijn voortdurende afwezigheid opent wijde perspectie ven voor Robert Oldham, die haar aanbidt, doch is tevens de onverbid delijke hinderpaal voor een wettige verbintenis. Ashley had een merk waardig, zo niet satirisch gevoel voor humor; ettelijke door de dagbladen vermelde doodsberichten zijn per soon betreffende laat hij onweer sproken. Maar als zijn naam in de sterf- gevallenkolom van de nimmer falende „Times" verschijnt, lijkt de weg naar een gelukkig huwelijk tussen Caroline en Robert Oldham onbelemmerd open te liggen. Dat lijkt zo. Maar reeds bij de eerste schreden zien Caroline en Robert dit pad als bezaaid met voet angels en klemmen, die him lang ge koesterde wens dwarsbomen. De ver rassende, bijna spectaculaire ontkno ping moeten wij ten behoeve van de toeschouwers van hedenavond in de pen houden. De rolbezetting was over de gehele linde frappant goed. Caroline kreeg van Mary Dresselhuys alle charmes van het levenslustige vrouwtje, dat, ondanks het naderen van de zozeer gevreesde .middelbare leeftijd", de romantiek nog tot een onmisbaar onderdeel van een gelukkig huwelijk beschouwt. Kostelijk in haar ontred dering als dr. Cornish, door Jan Teulings geestig en levensecht geka rakteriseerd, een toespeling op haar leeftijd maakt. Robert Oldham vond in Joan Rem - melts de ideale vertolker, die een con- scenntieuze uitbeelding van de suc cesvolle advocaat, die naast zijn tien jarige bewondering voor Caroline, de ben een huwelijk gewenste romantiek ndet meer vermocht op te brengen. Caroline's bemoeizieke, nieuwsgie rige en intrigerende vriendinnen Isa- belle French en Maudi Fulton, wer den door Lous Hensen en Josephine van Gasteren bekwaam en gracieus weergegeven. Will van Seist gaf aan Rex Cun ningham de vereiste verliefde onno zelheid en zelfs de kleine rol van de dienstbode Cooper kreeg van Heieen van Meurs een aardige typering. Onder de regie van Jan Teulings werd het een uitstekende voorstel ling van een zinvol blijspel! Décor en kostuums, het stuk speelt kort vóór de eerste wereldoorlog, wer den ontworpen door Frisco Wie- gersma. Fraaie bloemen voor de dames en een geamuseerd en dankbaar publiek, dat gul was met zijn bijval! B. H. Advertentie ZUIVER ZIJDEN SJAALS ZUIVER ZIJDEN DASSEN SUÈDE VESTEN WOLLEN PULLOVERS ANKLETS EN SOKKEN KAMERJASSEN ZAKDOEKEN MANCHETKNOPEN HERENMODE Breestraat 152 Voorstraat 4 LEIDEN KATWIJK Op woensdag, donderdag en vrijdag zijn wij tot 's avonds 9 UUR GEOPEND. Onze stadgenoot, de heer J O Geelkerken, is aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen rechten. Regen op ondergekoelde grond Een lichte regen, die gister avond op de door de vorst van de laatste dagen ondergekoelde grond in ons land terecht kwam en daar onmiddellijk bevroor, heeft de wegen in korte tijd in spiegelgladde ijsbanen herscha pen. Maar het bleef niet alleen tot de wegen beperkt. Overal, waar de regen neerviel, werd het spekglad. Met moeite konden de mensen zich staande houden, het sterk gedunde verkeer „kroop" over de weg. Vele automobilisten gaven er de voorkeur aan hun wagens ergens te laten om op andere wijze te trachten thuis te komen. Bijvoorbeeld met d© trein. De spoorwegen ondervonden geen hinder van de gladheid. Valpartijen van fietsers en brommers waren aan de orde van de dag. Ook in Leiden en omgeving waren de wegen spekglad. De busdiensten reden met veel vertraging. Om half tien had de Eltax reeds een enkele lijn stopgezet Een uur later reed er geen stadsbus en geen taxi meer. De overige buslijnen zijn intact geble ven al werd meestal met grote of kleine vertragingen gereden. De NZHVM heeft, alle diensten kunnen onderhouden, al moest hier en daar gewacht worden tot er op de gladde wegen gestrooid was. Zo hebben in Wassenaar drie bussen drie kwartier langs de kant gestaan, alvorens zij •hun weg konden vervolgen. Op de lijn naar Haarlem bedroeg de grootste vertraging ongeveer twintig minuten. NED. HERV. KERK Beroepen te Voorburg (vac. D. A. Bakker» G. H. Duyvendak te Drel- schoir. Bedankt voor Wierden J. van den Heuvel te Ede. Benoemd tot bij stand ln het pastoraat te Schevenln- gen (wijkgemeente Oude Kerk) W. van den Hoek. voorheen predikant te Soe- rabaja, wonend te Alphen aan den Rijn. GEREF. KERKEN Beroepen te Rhoon J. Vlaardlnger- broek te Grijpskerke (Zld.). Aange nomen als missionair predikant voor Brazilië K. Kuiper, kand. te Daarle. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Mellskerke A. Hofman te Zeist. Aangenomen naar Genemi den P. van der Bijl te Barneveld, die bedankte voor Krabbendijke en voor Rotterdam-Zuldwijk-Pendrecht-Lom- bardijen. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Tweetal te Rotterdam-West F. Mal- lan te Veenendaal en dr. C. Steenblok te Gouda. DS. C. H. R. PETRI NAAR WESTKUST VAN AFRIKA Dezer dagen vertrok ds. C. H. R. Petri als zendingspredikant der Ned. Herv. Kerk naar Dakar in Senegal. Hij is de eerste predikant, die door de hervormde zending naar de west kust van Afrika gezonden is. Te gevaarlijk M&arse en Kroon heeft omstreeks half acht de busdienst op Schiphol moeben opgeven. Rijden was toen te gevaarlijk. De luchthaven maakte trouwens een verlaten indruk. De KLM-lijn voor Biak kon om negen uur niet vertrekken, omdat een deel van d« passagiers niet tijdig aanwe zig kon zijn. Uren later is de zilveren vogel pas aan zijn verre reis begon nen. De overige diensten van Maar se en Kroon zijn blijven rijden, zij het mot vertragingen van een kwartier tot een uur. Doordat de bussen van de „Citosa" mobilofoons bezitten, kon tijdig ge waarschuwd worden, waar de wegen Scholier in Oegstgeest verdronken De achtjarige scholier van de .HofdijckschoolJan Zirkzee, wo nende in de Regentesselaan, had zich gistermiddag op het ijs van de vijver achter het bejaardencentrum bege ven, dat nog onbetrouwbaar bleek te zijn. Toén hij door het ijs was gezakt werden reddingspogingen onderno men, waardoor vier personen, onder wie twee leerkrachten van bovenge noemde school, te water raakten. Door omwonende werd alarm ge maakt waarna personeel van „Hof- wij dk" te hulp snelde. Politie en brandweer waren spoedig ter plaatse Zij die de reddingspogingen hadden ondernomen werden op het droge ge bracht en vervoerd naar de ziekenaf deling van het bejaardencent-rum. waar alles werd gedaan ter verzor ging. Helaas waren de levensgees ten van Jan Zirkzee geweken. Ook hij werd naar „Hofwjjck" vervoerd. erg glad waren. Daar werd dan tijdig gestrooid en zo bleven de vertragin gen tot het uiterste beperkt. Lang- hout is eveneens blijven rijden, maar ook deze verbindingen hadden met vertragingen te kampen. Ook elders Zoals het ln Lelden en omgeving was. zo was het ook elders in ons land:. Overai vertragingen in het ver keer. Op vele plaatsen kwamen bot singen voor, maar door de geringe snelheid die de voertuigen hadden, bleef de schade in de meeste gevallen beperkt tot het materiële. Doordat de regen vaak in de loop van de avond heviger werd, werd de gladheid ook snel minder. Van ernstige ongevallen is nergens melding gemaakt. Van morgen kwamen alleen nog berich ten van gladde wegen uit Brabant en Zeeland. In overig Nederland had het verkeer zich hersteld, althans voor zover mogelijk, want toen had het op vele plaatsen weer te kampen met een dichte mist. Bij Putten en Stap horst b.v. had men nog slechts dertig met-er zicht. Prijs van 10.000 voor prof. dr. Slater De Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen heeft de ..Koninklijke Shell-prijs" voor dat jaar toegekend aan prof. dr. E. C. Slater, hoogleraar direoteuT van het laboratorium voor fysiologische chemie van de universi teit in Amsterdam. Dit voor zijn on derzoek van de vetsynthese uit radio actief gemerkt azijnzuur door nito- chondrien van verschillende weef sels. De prijs, groot f 10.000 is gisteren uitgereikt. IJsperikelen De elfjarige Leentje Calkhoven liep gistermiddag een hersenschud ding op, toen zij op het ijs van de sloot aan de Lage Morsweg viel. Zij stond aan de kant en kreeg van een knaapje een duw. De E.H.D. ver- Dodelijk ongeval De vorst van de afgelopen dagen ls de 61-Jarlge kolenhandelaar J. v. d. Zwam uit Rijnsburg noodlottig ge worden. Hij was gistermiddag om streeks vjjf uur op het emplacement van de NS aan de Haagweg bezig een wagon cokes te lossen. Met een riek stak hij de bevroren cokes los. Plotseling gleed hjj uit over de glad de kolen en viel van de vijf meter hoge wagon. Met zijn hoofd kwam hij op de harde grond terecht. Tij dens het vervoer naar het Acade misch Ziekenhuis ls het slachtoffer overleden. Slippen in Leiden Een slippende vrachtauto kwam gisteravond omstreeks halftlen tegen een lantaarnpaal terecht, die tenge volge hiervan afknapte. De kop van qc lantaarnpaal vernielde ln zijn val een snoepautomaat, diie aan de muur van een huis hing. Ook een raam moest het ontgelden. Ongeveer op dezelfde tijd gister avond ramde een vrachtauto met aanhanger een tuinmuur van een woning aan het Plantsoen bij het Levendaal. De muur werd vernield. De vrachtauto werd aan de voor zijde beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich ndet voor. DS. M. B. PARLEVLIET OVERLEDEN. In de ouderdom van 88 jaar is te Boskoop overleden ds. M. B. Parle- vliet, eme ri tus - predik an t van de Ger. Kerk. Ds. Parlevliet werd op 1 Juli 1873 te Katwijk aan Zee geboren. Hij stu deerde aan de theologische hoge school te Kampen en werd 15 sep tember 1900 te Nes in het ambt be vestigd. In 1913 vertrok hij naar Sleen en van 1916 tot aan zijn eme ritaat in 1940 was ds. Parlevliet pre dikant te Enter in Overijssel. Na zijn emeritaat vesudgde hij zich eerst te Wassenaar en daarna te Boskoop. De teraardebestelling zal vrijdag middag om kwart voor drie plaats vinden op de algemene begraafplaats te Enter na afloop van een rouw dienst in de Keref. Kerk aldaar. voerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Bij het schaatsenrijden op de ten nisbaan van de Leidse Hout kwam de 15-jarige Eric Visser zodanig te vallen, dat hij een pols brak. Ook hij werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Vele Duitse steden hebben kerstbomen naar Berlijn ge stuurd. Zij staan thans bij de Brandenburger Poort opgesteld als symbool van verbondenheid met de achttienmiljoen Duitsers, die achter het IJzeren Gordijn leven. Actie brengt f 5000 op PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT. Gisteren promoveerde aan de Leid se Universiteit tot dooto: in de let teren en wijsbegeerte, op een proef schrift getiteld: ..Two ancient Egyp tian ship's logs", de heer J. J. Jans- sen te Utrecht. Promotor was prof, di. A. Klasens. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doot. ex. Ned. reoht de heren A. Doeve (De.i Haag) en F. G. van Overbeék (Rijswijk); doet. ex farmacie mevr. H. F. Wessels Hageman (Utreoht); doet. ex. schei- kimde de heer W. J. v. d. Hart te Leiden (oum laude); doet. ex. En gelse taal- en letterkunde mej. M. van Wijk (Voorburg) en de heer J. Boswinkel (Haarlem); kand. ex. godgeleerdheid de beer P. Hazekamp (Bedum); kand. ex. gen. II de heer L. A. Dekker (Aerdenhout). Advertentie gs 1961

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3