VER. STATEN dringen op „vreedzame regeling" aan GESPREK begonnen - STRIJD duurt voort Vanochtend nit GOA: „verzet ineengestort Ook Oe Thant doet beroep op partijen Vliegtuig stort in menigte: 20 doden Velen pogen geivelcl om Nieuw-Guinea te vermijden Gaat gesprek beginnen? KITONA-KATANGA WEERBERICHT (Due/ Qiïe teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 20 DECEMBER 1S61 No. 30534 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDUE Zïl UITSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 SOEKARNO heeft dus gisteren zijn geruime tijd geleden aan gekondigde rede gehouden over de wijze waarop West-Irian „heim ins Reich" zou moeten keren. En hij heeft daarbij tot veler opluchting geen onmiddellijk wapengeweld aan gekondigd, doch zijn volk opgeroepen tot spontane actie, wanneer hij, Soe- kamo, het tijdstip daartoe gekomen acht. Deze betrekkelijke gematigdheid, waarop velen na het gewelddadig op treden van Nehroe in Goa, nauwelijks hadden duiwen hopen, mag bepaald niet tot geruststelling leiden ten aan zien van de spanning in dit deel van de wereld. De Indonesische ambassadeur in Washington, Zarin Zain, verklaarde nog gisteravond dat de spanning in zijn land „tot het kookpunt" is ge stegen. En dat is ook waarlijk geen wonder na de voorafgaande jaren lange propaganda, welke bij voort during op de bevrijding van West- Irian gericht is geweest en waardoor de gehele kwestie van het bezit van Nieuw-Guinea een oneindig veel gro tere politieke betekenis heeft gekre gen dan het reële bezit ervan recht vaardigt. NADAT ook de Verenigde Naties zich onmachtig hadden betoond om op het hoogste internationale niveau een voor beide partijen aan vaardbare oplossing te bewerkstelli gen, werden in beide kampen de stemmen talrijker en luider van hen, die aandrongen op rechtstreeks over leg. De grote moeilijkheid was en bleef evenwel, dat aan Indonesische zijde bij voorbaat als niet-discutabele voor waarde de onbeperkte soevereiniteits overdracht van West-Irian werd ge steld en aan Nederlandse zijde het zelfbeschikkingsrecht der Papoea-be volking. Van de Indonesische bereidheid om deze rode lap de Hollandse stier niet van tevoren voor ogen te zwaaien, maar ze op z'n minst gesproken, ach ter de rug te verbergen, is ons voor het eerst gebleken toen kort geleden n& de mislukking in de V.N. twee vooraanstaande Indonesische politici, Mohammed Yamin en Zain in een exclusief onderhoud met onze reisredacteur Brugsma de gedachte van een rechtstreeks en open gesprek lanceerden. Uit de recente berichten uit Ame rika over het gesprek, dat gisteren te Washington in tegenwoordigheid van hooggeplaatste Amerikaanse functionarissen van het Dept. van Buitenlandse Zaken heeft plaats ge vonden tussen de Indonesische en Ne derlandse ambassadeurs Zain en Van Roijen, valt niet op te maken of beide partijen zich in beginsel bereid heb ben verklaard om deze primaire eis te laten vallen. Onze eigen correspon dent, dr. Korteweg, meldt ons, dat dr. Van Roijen namens onze regering andermaal uiting heeft gegeven aan Nederlands bereidheid tot onderhan delen „op basis van zelfbeschikking voor de Papoea's en in tegenwoordig heid van derden", doch andere bron nen leveren daarmede strijdige be richten. Het is ook niet geheel duidelijk van wie het initiatief tot dit overleg is uitgegaan. Sommige berichten luiden dat Indonesië niet-officieel Amerika om bemiddeling zou hebben gevraagd, andere beweren, dat het contact met Amerikaanse tussenkomst tot stand zou zijn gekomen als gevolg van Soe- karno's antwoord aan president Ken nedy nadat deze had aangedrongen op een vreedzame oplossing van het geschil. HOE het ook zij, deze vraag is niet belangrijk. Nu de Verenigde Na ties niet bereid zijn gebleken deze kwestie onder haar rechtstreeks toezicht te nemen, schijnt een direct gesprek tussen de beide meest be langhebbende partijen zo langzamer hand de enige manier om een gewa pend conflict te voorkomen. Wij hebben dezer dagen een woord voerder van de Nederlandse regering horen verklaren dat Soekarno (nog) niet tot gewelddadig optreden is over gegaan, omdat hij zich daartoe mili tair en economisch niet sterk genoeg voelde. Wij zijn daar, eerlijk gezegd, niet erg gerust op. Ook al is het zeer wel mogelijk, dat aan Indonesische zijde niet een voor 100% efficient ge bruik van het beschikbare wapen arsenaal wordt gemaakt, anderzijds is het technische en numerieke over wicht zó groot, dat de uitslag van een eventueel, doch onverhoopt militair treffen moeilijk kan worden betwij feld. Wellicht heeft Soekarno overwogen, dat oorlog altijd verlies betekent, ook al wordt hij gewonnen. Misschien ook deinst hij uit vrees voor interna tionale repercussies er toch nog voor terug om agressie te plegen jegens een land, dat, bij wijze van spreken, zijn handelwijze ontleent aan het Handvest der Verenigde Naties. Maar hoe dan ook: het belangrijk ste is op dit ogenblik en in deze omstandigheden, dó,t er gepraat wordt. Niet alleen Indonesië en Nederland, maar de gehele wereld heeft er be- tang j, dat dit conflict dat nu al 15 jaar de verhouding voortdurend heeft verslechterd, eindelijk tot een oplossing wordt gebracht. De Ver. Staten hebben gisteravond een verzoek tot Nederland en Indonesië gericht om tot een vreedzame regeling inzake Nieuw-Guinea te komen. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken Lincoln White heeft verklaard, dat Amerika blijft geloven dat het geschil op aanvaardbare wijze geregeld kan worden. Als een eerste stap tot onderhandelingen beschouwt men het feit, dat zowel dr. J. H. van Royen en de Indonesische ambassadeur in de V.S. Zain, gisteravond een bezoek hebben gebracht aan de onderminister van Buit. Zaken, Averall Harrisman. speciaal belast met de aangelegenheden in het Verre Oosten. De mening over heerst dat Soekarno in zijn rede de deur voor onderhandelingen niet gesloten heeft. Ook de waarnemend secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, heeft op president Soekarno van Indonesië een beroep gedaan zich te onthouden van elke actie in de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea „die aanleiding zou kunnen geven tot een bedreiging van de vrede en veiligheid" Ëen soortgelijke mededeling richtte hij tot de Nederlandse premier De Quay. Diepi e bezorgdheid Oe Thant spreekt zijn diepe bezorgdheid uit over de .moge lijkheid van het ontstaan van een ernstige situatie tussen de Republiek Indonesië en Neder land". Oe Thant verklaart ernstig te hopen, dat beide partijen .bijeen zullen kunnen komen om naar een vreedzame oplos sing van het vraagstuk te zoe ken" en dringt er vervolgens op aan de nodige stappen hiertoe te nemen. Zijn telegram was gelijk aan dat, hetwelk hij de vorige week tot de premier van India en Portugal over Goa heeft gericht. De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de V.N. mr. C. W. A. Schürmann, heeft gisteren na de rede van presi dent Soekarno een onderhoud met Oe Thant gehad. invAsie niet eenvoudig Nog wordt gemeld, dat Amerika met Engeland en Australië overlegt over stappen om president Soekarno te weerhouden van een aanval. Amerikaanse ambtenaren wijzen er op, dat Soekarno jarenlang heeft beloofd alleen „vreedzame middelen" te zullen aanwenden. Zij weten dat de Indonesische strijdkrachten steeds sterker worden, maar vragen zich af of een invasie wel zo eenvoudig is en ook, of de Indonesiërs die taak rel willen uitvoeren. De Amerikaanse ambtenaren ge loven dat de communisten, die al krachtig zijn in Indonesië, de meeste winst zullen halen uit een invasie of deze lukt of niet. Het is belangrijk, zo zegt men in welingelichte kringen in Amerika, te voorkomen dat Soekarno in een positie komt dat hij niet anders meer kan dan een invasievloot laten ver trekken. Een militaire actie zou zo wel Indonesië als Nieuw-Guinea in de grootste economische en politieke moeilijkheden brengen. Men spreekt de hoop uit, dat door besprekingen tussen beide partijen de crisis op zijn minst kan worden „bevroren". Erg optimistisch is men op dit punt echter nog niet. Soekarno schrijft president Kennedy De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, heeft vandaag de Amerikaanse ambassa deur in Djakarta een voor president Kennedy bestemde brief van presi dent Soekarno overhandigd. Men neemt aan dat deze brief een ant woord is op het schrijven, dat Ken nedy vorige week aan de Indonesi sche president richtte en waarin hjj Soekarno verzocht zou hebben in de kwestie-Nieuw-Guinea geen geweld te gebruiken. Naar verluidt zou Soe karno hebben geantwoord, dat wan neer Indonesië geweld zou moeten gebruiken bij de verkrijging van het omstreden gebied, het dit niet zou nalaten. T roepeiibeweging Nieuw-Guinea bij Belangrijke troepenbewegingen zijn vandaag gesignaleerd op de Indo nesische eilanden grenzend aan Wes telijk Nieuw-Guinea. Volgens in Djakarta ontvangen in lichtingen heeft kolonel Boesjiri, de commandant van Oost-Indonesië, verklaard dat zijn soldaten voorbe reid zijn op alle eventualiteiten. Hjj zei dat een eenheid mariniers, voor zien van cte modernste bewapening, voortdurend ontschepingsoefeningen houden. Vliegtuigen hebben gisteren boven een aantal Indonesische dor pen de tekst verspreid van de rede van president Soekarno. In Djakar ta oefenen en defileren militairen in veldtenue. Nieuw-Guinea is waakzaam De commandant der Zeemacht in Ned. Nieuw-Guinea schout-bij-nacht L. Reeser, heeft bekendgemaakt: „In afwachting van de toespraak van president Soekarno werd een ver hoogde paraatheid van de strijd krachten ingesteld teneinde beter op incidentele militaire acties te zijn voorbereid. Op grond van de inhoud van deze toespraak is er thans geen reden deze mate van verhoogde pa raatheid voort te zetten. Daarom is men thans geleidelijk teruggekeerd tot de reeds gedurende enige jaren bestaande waakzaamheid." Vervolg op pag. 2 Koningin Juliana heeft giste- Corrie Elshout bood de Koningin ren een delegatie ontvangen van het eerste exemplaar aan van een het landelijk jeugdcomitè voor j grammofoonplaat waarop de de anti-honger-actie „10 X 10" A „10 X 10-melodie" gespeeld wordt door de Waal Town Jazz band, waarvan de opbrengst ten goede van de actie komt. Geheel links de actieleider Piet Kersten. Drieduizend krijgsgevangenen Ofschoon India gisteren mee deelden, dat de Portugese en claves Goa, Daman en Dioe door zijn troepen waren bezet en dat generaal Tsjaudhoeri de overgave van de Portugese strijdkrachten in het hoofdkwar tier te Pandjim (hoofdstad van Goa) had aanvaard, hielden de Portugezen aanvankelijk nog stand in de havenstad Marma- gao. Dit werd bekendgemaakt door het Indiase ministerie van Defensie. Premier Nehroe ver klaarde, dat er nog meer haar den van verzet waren. lieden- Minister Luns naar Den Haag De ontwikkelingen in de kwestie- Nieuw-Guinea hebben minister Luns doen besluiten vanochtend uit Brus sel naar Den Haag terug te keren. ochtend werd echter gemeld, dat ook 't verzet in Marmagan ineengestort is. De Indiase regering heeft haar ambtenaren gelast zich niet als overwinnaars te gedra gen. Van Indiase zijde is medegedeeld, dat de Portugese gouverneur van Daman gewond is en door een hef- schroefvliegtuig van bet Indiase leger naar Bombay is overgebracht. De zelfde bron meldde, dat veertig ge wonde Portugezen in het hospitaal van Pandjim worden verpleegd. In totaal drieduizend man Portugese troepen hebben zich aan de Indiase overmacht overgegeven. Het Indiase leger heeft zes Portugese tanks ver overd. Aan de Indiase en buiten landse pers is de toegang tot Goa geweigerd. De journalisten hebben zich telegrafisch bjj premier Nehroe en minister Menon beklaagd over het gebrek aan medewerking „bij het verslaan van de veldtocht in Goa". Volgens premier Nehroe is de In diase actie tegen de enclaves ge rechtvaardigd door het feit, dat zij maar 24 uur duurde. De Portugese regering en duizend soldaten konden Het trotse nieuwe Franse zee- Ivan Le Havre verlaten voor de Iongeveer een week op de At- kasteel Franceheeft de haven I laatste technische proefvaart van I lantische Oceaan. De Kongolese premier Adoela en president Tsjombe van Katanga hebben gisteren kort na hun aankomst in Kitona een eerste informeel gesprek gehad. Vandaag zouden de eigenlijke onderhandelingen beginnen. Nigeriaanse V.N.-soldaten hebben een veiligheidskordon om Kitona gelegd om een even tuele aanval op de stad tijdens de besprekingen te kunnen af slaan. Gisteren landde eerste het vliegtuig van Tsjombe en de Amerikaanse am bassadeur in Kongo, Gullion, in Ki tona en ongeveer anderhalf uur la ter het toestel van Adoela en zijn medewerkers. Personeel van de Ame rikaanse ambassade zei dat Tsjombe er zeer vermoeid uitzag. Sommige di plomaten zijn van oordeel, dat premier Adoela wellicht zal instem men met een federatie, waarin Ka- tanga een grote mate van autonomie zou krijgen. Overigens werden gisterochtend in het zuidelijke deel van Elisabethstad nog ongeveer 200 mortiergranaten af gevuurd ondanks het aangekondigde tijdelijke bestand, terwijl Ethiopische VN-soldaten in de loop van de dag verscheidene doelen hebben bezet op het grote industrieterrein van de Union Minière. Volgens een VN- woordvoerder trokken de Ethiopiërs het terrein op nadat zjj van daar waren beschoten. De premier van Kongo, Adoela, had trouwens voor zijn vertrek naar Kitona verklaard, dat de operaties van de VN in Katanga gedurende zijn besprekingen met Tsjombe zou den voortgaan. Eerder was gemeld dat secretaris-generaal Oe Thant een bestand had afgekondigd voor de duur der onderhandelingen. niets doen en deden niets. Het was alleen maar een voorgevel waarachter in het geheel geen kracht schuil ging. Had India niet ingegrepen, dan zou er een vacuum in Goa zijn geweest, waarvan alleen boeven en anti-soci ale elementen zouden hebben gepro fiteerd. Dit ontbindingsproces was in feite al begonen, aldus Nehroe. Van officiële zijde in Nieuw-Delhi is gisteren bekendgemaakt dat Krisjna Menon, de minister van Ver dediging van India, onmiddellijk naar New York zal reizen. Zijn be- siuit zou onverwacht zijn genomen en wordt in verband gebracht met de scherpe veroordeling door de Wes terse landen in de Veiligheidsraad van de Indiase actie in Goa. Intussen hebben de Verenigde Sta ten hun plannen om de kwestie-Goa in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties ter sprake te bren gen, laten varen. In welingelichte kringen verluidt, dat de leider van de Amerikaanse delegatie, Adlai Ste venson, tot de slotsom is gekomen dat er voor de kwestie „geen toe komst" bestaat. Men is zoals gis teren reeds door onze correspondent in Washington werd verwacht van oordeel dat een behandeling van de kwestie-Goa in de Algemene Verga dering eenzelfde uitslag zal geven als in deze week gehouden bijeenkomst van de Veiligheidsraad. Volgens waarnemers komt dit neer op de er kenning dat de Verenigde Naties in deze zaak machteloos zijn. Zuidkoreaanse boot kapseist: 34 (loden Bij het eiland Wando aan de zuid westkust van Korea is een veerboot gekapseisd en gezonken, waardoor 34 mensen verdronken. Achttien op varenden -.daagden erin zwemmend de kust te bereiken. Protest De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Spaak, heeft er gister avond bij de secretaris-generaal der VN tegen geprotesteerd dat in Elisabethstad het vuren nog voort duurt. Hij deed een beroep op Oe Thant de VN-troepen op te dragen de gesloten wapenstilstand te eerbie digen, daar het in aller belang is dat een vreedzame oplossing wordt gevonden. Negentien Franse politici en schrij vers, onder wie de conservatieve oud premier Pinay, h ebben president Kennedy gisteren telegrafisch ver zocht zjjn „tot zelfmoord leidende po litiek van ondersteuning der actie van de Verenigde Naties in Katanga" te wijzigen. De groep verklaarde in haar telegram ook „diep geschokt" te zijn door het optreden der V.N. Een groep Katangese functionaris sen, onder wie een generaal en een blanke officier, is gisteren met een geheime zending uit Johannesburg per vliegtuig naar Parijs vertrokken. De groep, die maandag in Johannes burg aankwam, weigerde iets tegen verslaggevers te zeggen. BIJ SPAANSE STAD SEVILLA Twintig personen, onder wie acht kinderen, werden gedood en honderd gewond, toen gis teren een vliegtuigje neer stortte in een menigte buiten de Zuidspaanse stad Sevilla. Van de gewonden verkeren er vijftien in levensgevaar. De mensen waren bijeengekomen om een convooi vrachtauto's te be groeten dat uit Madrid was ge komen met hulpgoederen voor slachtoffers .van de overstromingen waardoor de stad eind vorige maand werd geteisterd. Het vliegtuig was gecharterd door een weekblad in Madrid, „La Actuali- dad Espanola", dat een verslag wilde geven van de ontvangst. Het toestel raakte een mast alvorens tussen de menigte neer te storten en vloog onmiddellijk in brand. Alles ging zo snel in zijn werk dat men geen tijd had zich te reali seren wat er gebeurde. De twee bemanningsleden kwamen om het leven. Het stadsbestuur had toestemming gegeven de zaken en winkels gis teren vroeger te sluiten om de p*» woners van Sevilla in staat jb stellen het convooi te verwelkom- jongens in arrest (Van onze correspondent) De Rotterdamse politie heeft gis teravond na een wilde achtervolging op de Rijksweg RotterdamUtrecht, onder de gemeente Nieuwerkerk aan de IJssel, een 17-jarige jongen uit Gouda aangehouden, die ervan wordt verdacht zaterdag in Den Haag een Renault Ploride te hebben gestolen. De wagen werd in de Karei Door manstraat in het centrum van Rot terdam gesignaleerd. De knaap, die achter het stuur zat, begreep, dat hij was ontdekt en vluchtte met het voertuig naar Kralingen, waar hij naar de Rijksweg reed. In de wagen bevonden zich nog drie jongens twee van hen konden, nadat de gestolen auto bij Nieuwerkerk was klemgere den, ontkomen. De bestuurder en een jongen van 15 jaar, die naast hem zat, werden gearresteerd. kwakkelweer De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veel bewolking met plaatselijk mist of motregen. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. In het noorden van het land weinig veran dering, elders langzaam verdere stij ging van temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 december Zon op; 8.46 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 16.35 uur; onder: 7.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.41 en 14.56 uur, laag water te 10.46 en" 23.06 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Gisteravond werd op de markt bij het stadhuis in Gouda een kerstviering gehouden. De enor me kerstboom stond weer opge steld voor het raadhuis, waarin duizenden kaarsjes waren aan gebracht. Uit het Leidsch Dagblad van 23 Dec. 1861: De Algemeene Kerkeraad i der Ned. Herv. Gem. te R'dam heeft voor de openstaande i leeraarsplaats als no. 1 ge- i noemd ds. D. Chantepie de i la Saussaye te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1