G. A. F. Everstijn veertig jaar in Leidse gemeentedienst Geen aanleiding voor opvoering paraatheid Indstrijdkrachten Zondagavond volkskerstzang op liet Stadhuisplein GOEDE PRESTATIES VAN DE VOORSCHOTENS PONYCLUB BEURS VAN AMSTERDAM VOORSTELLEN AAN DE RAAD VAN WASSENAAR LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 19 DECEMBER 1961 Afscheid van B.B. De Leidse BB is dit Jaar ingrfj- >end georganiseerd. Behoorde de af- eling voorheen tot de A-kring Lei en, een kring waartoe slechts Lei- .en en Oegstgeest behoorden, thans s zn opgenomen in een groter ver and, de kring Zuid-Holland A, die ?rtig gemeenten omvat. De heer W. Hagedoorn, die vanaf 1950 üofd van de A.-Kring Leiden is ge lest, nam gisteren als zodanig af- .heid, omdat hij zijn taak als B3- iofd niet langer kon verenigen et zijn functie als commandant >n de Leidse brandweer. In intieme •ing nam de heer Hagedoorn gis- ,en afscheid ten Stadhuize van de B en van de mensen met wie hij 3 laatste jaren zo nauw heeft sa- >engewerkt. Aanwezig was het vol- allige kringbestuur en de vertegen- voordigers van de verschillende iB-instanties. De waardering die ten voor het werk van de heer Ha- edoorn heeft, werd tot uitdrukking sbracht door de hartelijke af- cheiaswoorden die tot hem gespro- :en werden en de geschenken die r.en hem aanbood. In zijn dank- oord zei de heer Hagedoorn node Afscheid van de BB te nemen. Hij jrees de samenwerking en de goede onderlinge verstandhouding, die bij \1 het BB-werk steeds op de voor grond had gestaan. Zijn opvolgers iec hij aan waakzaam te zijn in ;ezc steeds woeliger wordende we reld Kersftfeesfyiering Ned. Chr. Vrouwenbond In de stemmig versierde grote Levendaalzaal vierden de leden van de Nederlandse Christen Vrouwen- oond. afdeling Leiden-centrum. gis- Commentaar Ned. ivoordvoerder Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft als commentaar op de rede van Soekarno het volgende mee gedeeld: Hoewel de Nederlandse regering nog niet beschikt over de volledige tekst van de hedenmorgen door pre sident Soekarno te Djocjakarta uit gesproken rede, heeft ze wel terstond aandacht besteed aan radio-berich ten, volgens welke president Soekarno Kolendampvergiftiging Katwijkse matroos dood aangetroffen in kajuit tanker De 31-jarige matroos N. van der Bent uit Katwijk aan Zee is, tenge volge van kolendampvergiftiging, overleden. Hij werd vanmorgen be wusteloos aangetroffen in de kajuit die Daravond kerstfeest. Het was een van de tanker „BB-Hclland II wt> uc 1IICTU(. faervoile bijeenkomst. Sfeervol ioor j ligplaats heeft gekozen in de Laak- m^det'staten-cTneraaC wordt ó'm. een opvoering van de paraatheid der Indonesische strijdkrachten zou heb ben aangekondigd. Naar de mening der regering be staat voor een dergelijke maatregel geen enkele aanleiding. Nederland heeft niet alleen onlangs in de V.N. verstrekkende voorstellen gedaan voor internationalisatie van de kwestie Nieuw-Guinea via de V.N., maar is ook, nadat het door Neder land aanvaarde compromis-voorstel wel een gewone meerderheid, doch n et de vereiste twee derde meerder heid in de Algemene Vergadering kon verwerven, actief voortgegaan met het zoeken naar andere mogelijk heden om tot een constructieve re geling voor de toekomst van Ned. Nieuw-Guinea te geraken. Onderhandelingsfase? De regering is van mening, dat in de procedure om tot een dergelijke oplossing te geraken zeer waarschijn lijk een onderhandelingsfase zal moe ten voor komen. Zoals reeds mee gedeeld in de brief, die de minister president op 8 dezer gericht heeft tot de voorzitter van de Tweede Ka- Vele geschenken en een Bevordering In tegenwoordigheid van het Col lege van B. en W. cn temidden van een grote kring van ambtenaren, waarbij zich ook vele gepensioneerden en vertegenwoordigers van diverse verenigingen en organisaties hadden gevoegd, is de heer G. A. F. Ever- stijn, thans wnd. chef van de afde ling Financiën, hedenochtend in het Stadhuis hartelijk gehuldigd in ver band met het feit, dat hij vandaag voor veertig jaar als „schrijver op ar beidsvoorwaarden" zijn intrede by de gemeentelijke dienst deed. De gemeente-secretaris, mr. J.Bool hoofd van de sc-cretarie, die als eer ste spreker het woord voerde, rele veerde de vele rangen, welke de ju bilaris heeft doorlopen en met succes zag bekroond. Uw grote werklust en toewijding, welke gepsard gaan aan bijzondere nauwkeurigheid, zijn daar bij steeds opgevallen. Daarnaast had de jubilaris een man van vele kwaliteiten, die ook in de bezetings- tijd een moedige houding heeft aan genomen een groot gevoel voor humor en rechtvaardigheid, aldus mr. Bool, die verder aandacht schonk aan de onverstoorbare opgewektheid en de prettige manier van samen werken met de heer Everstijn. Na ge wezen te hebben op de vertrouwens positie, die de heer Everstijn op de afdeling Financiën bekleedt, bood mr. Bool de jubilaris een enveloppe met inhoud aan, waaraan hij de mede deling toevoegde, dat het College van B. en W.. dat bijzondere waardering heeft voor de capaciteiten van deze ambtenaar, besloten had hem te be vorderen tot referendaris B. Met zijn gelukwensen liet mr. Bool ook een persoonlijk aandenken vergezeld gaan. Everstijn, wiens echtgenote nauw in deze huldiging werd betrokken, was er gelegenheid tot het spreken van een persoonlijk felicitatiewoord. On der de velen, die hier gebruik van maakten, waren o.m. de heer C. J. Piena namens de Stichting 1940 1945, dö heer J. C. J. Lambermont Mr. f. Bool (links) biedt gelukwensen aan. (Foto L.D./Holvast) van hst Leidse Lichtweekcomité, be stuursleden en de oud-directeur, de heer J. Visser, van VVV en vele hoof den van dienst. Ock in zijn woning aan cis Franchimontlaan mocht de jubilaris deze dag vele attenties ont vangen. Diavoorstelling met 'Je natuur als onderwerp Het bestuur van de Leidse Aqua- riumhoudersver. „De Natuurvriend" had geen betere keus kunnen doen niet wat gisteravond in zaal Steen- schuur 6 werd geboden. In zijn welkomstwoord, liet de voorzitter, de heer C. Borghart geen twijfel bestaan over de hooggespan nen verwachtingen welke men koes tert na het noemen van de naam Nieuwenhuizen. Al direct i et de eer ste kleurenplaatjes leverde de heer v. d. Nieuwenhuizen het bewijs dat hij met zijn gloednieuw apparatuur w.o. 6x6 cm kleurendia's, een „na tuurgetrouwe weergave" heeft weten te bereiken. In zfjn inleiding brak spreker een lans voor al het schoons in de na tuur, dat als het ware voor het grij pen ligt. We behoeven alleen maar onze ogen hiervoor goed de kost te geven. Opnamen van bijzondere fijnheid werden vooral gedemonstreerd in de grote verscheidenheid van orchidee- en Na de pauze liet de heer A. v. d. Nieuwenhuizen de aanwezigen genie ten van sublieme plaatjes over de vogel- en de vlinderwereld. Tot slot werd een collectie vissen geprojecteerd die kort geleden in De directe chef van de jubilaris, de heer A. Verhoeven, zei in zijn woord van gelukwens, dat hij in de heer Everstijn een medewerker heeft, die hij zich nooit trouwer kon wensen. Hij is een man, die slechts blijmoedig kan mopperen en die steeds op on kreukbare wijze de belangen van de gemeente heeft gediend, waarbij het sectarisch denken hem vreemd is. Naast het scheppen van een goede efeer op de afdeling, aldus de heer Verhoeven, waart gij steeds bereid tot helpen. Namens de afdeling en zich zelf bood ook spreker enkele geschen ken aan. De heer A. van Nieuwkoop, die na mens de jubileumcommissie het woord voerde, stelde eveneens, onder aanbieding van een geschenk, de ver diensten van de jubilaris in het licht. Na een dankwoord van de heer Nijmegen. Europa zijn ingevoerd. Academische examens ie liederen van h6f. koor. dat zong onder leiding van de heer Arnoldus ah sfeervol door een prachtige kerst vertelling van de onlangs zo tragisch overleden schrijver Anton Gooien. De president van de afdeling, mevrouw A. A. v. d. Kwaak-v. d. Berg vertelde over het oude vrouwtje Marianne, die opgenomen in een liefdesgesticht, bij het zien van de herdertjes en de -chaapjes bij de stal, terugdenkt aan de tijd dat zij het. stalletje te voor schijn haaide voor h*.é.r kinderen. Esn boeiend en eenvoudig verhaal, dat die ondefinieerbare kerststem ming opriep. Hierna zong het koor het Klokkelied. Na de pauze volgde de kerstliiturgie. waarmee een einde kwam aan een avond waarop iets van het kerstgebeuren beleefd werd. „Angry young men" haalden Sngelcnd uil zelfgenoegzaamheid De heer R. Brain, lector in de Engelse taal aan de universiteit te Groningen hield gisteravond een le zing voor de leden vaa het Genoot schap Nederland-Engeland in res taurant „De Doelen" aan het Ra- Lezers schrijven Zebrapaden Dagelijks zie ik in uw dagblad de mededeling dat voetgangers erop at tent worden gemaakt dat het verbo den is om binnen da 30 meter van ©3n zebrapad over te steken. Doch tot mijn verbazing ziet men penburg. Hij verving prof. dr. A. A. elke zaterdagmiddag op de Prins esse- j Prins, die verhinderd was en dus kadp nabij da Haarlemmerstraat een;niet kon spreken over het aange- agent van politie staan om op 20 j kondigde onderwerp „Francis Ba- meter van een zebrapad verwijderd cor.". De heer Brain hield een lezing het rijverkeer te laten stoppen en over de werken van de jonge En- voetgangers over te laten steC-cen. Igelse toneelschi :jvers of, zoals ze wel Nu vraag ik mij af of die politie er eens genoemd worden „the angry is om de wet. te handhaven of om young men". Uitvoerig ging spr. in op de wet. te veranderen het werk van John Osborne, wiens Met dank voor plaatsing teken ik ..Look back in anger" in heel Europa Chr. Jongeleen, Schutterstraat 5a Leiden Naschrift van de Redactie: De situatie op de Prinsessekade is slechts van tijdelijke aard. Er is on geveer in het midden van dde straat een zebrapad in wording, waarheen bekend geworden is. Deze schrijvers en de overige .angry young men" hebben met hun toneelstukken En geland willen wakker schudden uit de gezapige zelfgenoegzaamheid, die het land van onze overburen na de Tweede Weredoorlog beheerst. Ia de ze opzet zijn de jonge schrijvers ze ker geslaagd, al moet gezegd wor de voetgangers komende van deden, dat hun werken vergeleken bij Blauwpoort brug door middel van die van de schrijvers van het Euro- hekjes worden geleid. Zouden de bovenbedoelde voetgan gers van het thans bestaande zebra pad gebruik moeten maken, dan zou den zij eerst de BI au wpoorfeb r ug moeten oversteken en vervolgens nog eens de Haarlemmerstraat. Dat zou toch de waanzin ten top gevoerd zijn! De politie biedt in casu de hel pende hand om ongelukken te ver meden. A. Boi 40 jaar bij Amsterdamsche Beuk Voor de aanvang van de werk zaamheden werd de heer A. Bon he denmorgen gehuldigd naar aanlei ding van zijn 40-jarig jubileum bij de Amsterdamsche Bank N.V. alhier. Met zijn echtgenote en dochter werd hij door de directie ontvangen, waarbij mevrouw Bon bloemen wer- tot I den aangeboden. Temidden van col Komt allen tezamen In verband met de kerstzang in Leiden op aanstaande zondag avond (Stadhuisplein, 8.30 tot 9 uur) schreven de heren dr. ir. P. Fehmers en J. C. van Hameren ons het volgende: De revolutio naire tijd die wij beleven, is tege lijk een tijd van nieuwe bezinning op de oude waarden van gods dienst en cultuur. Het blijkt daar bij dat wij mensen elkaar toch nader staan dan wij dachten. Nu is van oudsher het kerst feest een feest dat samenbindt. En zo is het te verklaren, dat in Nederland de volkskerstzang ont stondhet samen zingen van kerstliederen door allen die daar aan willen meedoen. De volkskerstzang ontwikkelde zich in Utrecht in de jaren 1952 tot 1954 en heeft thans al plaats in ongeveer zestig gemeenten, met naar schatting 60.000 deelnemers. Voor christenen van verschillende kerkgemeenschap pen is dit tevens een gemeenschap pelijk getuigenis van hun kerstver wachting Kerstfeest is Christusfeest. Hoofdzaak is het samen zingen van kerstliederen en -gezangen, meestal verbonden met toepasselijke schrift lezingen. vaak ook met koorzang en enkele toespraken. Doorgaans wordt gezongen onder leiding van een diri gent met begeleiding van blaasinstru menten. Elke stad, elk dorp doet dit op eigen manier. Het parool is: Komt allen tezamen. Om te zingen van wat in veler bewustzyn leeft en van wat voor anderen soms ver teruggaat in hun herinnering. In Leiden werd in de jaren 1947 tot Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht mej. M. Philippus te Huizen, mej. H. H van d.er Most te Wassenaar en die heer H. J. van de Roemer te Den Haag: voor het, kand. ex. Ned. recht mej. M. T. Wiebes te Den Haag. mej. A. van Mastrigt te Rotterdam, mej. E. Crans te Den Haag, mej. I. van Leeuwen te Den Haag. mej. N. Sta- tema te Den Haag en de heren W. G. C Mynesen te Heemstede, G. J. Nie zen te Zoeterwouie, C. A. J. Crul te Rotterdam, H. Th. M. Coonen te Houitem, A. M. v. d. Bergh te Wasse naar. Z. C. H M. van Hövell Westerflier te VoorhoutJ M. en vele oud-collega's, sprak n Sprey te|een (jer directeuren, de heer E. H. I Moens de jubilaris toe. Hij wees erop dat de jubilaris, hoewel reeds pen sioengerechtigd. nog met grote ijver doorgaat de cliënten te voorzien van reisdeviezen en wel op zo lofwaardige wijze, dat de bank hem voor zijn activiteiten bijzonder dankbaar kan zijn. Behalve een persoonlijk geschenk van de beide directeuren en de ge bruikelijke gratificatie van de hoofd directie, bood de heer Moens de ju bilaris de gouden öraagmedaille van de Ned. Mij voor Nijverheid en Han del, met het bijbehorende vererende getuigschrift aan. Eén der procuratiehouders, de heer M. J. Blangé sprak namens collega's en oud-collega's, haalde vele herin neringen op uit de „goede oude tijd" pese vasteland doen. vrij ouderwets aan- DS. B. TER HAAR ROMENY 80 JAAR Ds. B. ter Haar Romeny A. Bzn te Ginneken. emeritus predikant van de Ned Herv. Kerk en van 1907 tot 1916 predikant te Voorhout, hoopt donder dag 28 worden. haven in Den Haag. Zyn metgezel, de 17-jarige matroos J. Huizer uit Sliedrecht, werd even eens bewusteloos aangetroffen. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. Zijn toestand is redelijk. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de pijp van het in de kajuit staande oliestookfornuis geheel met roet verstopt was. LEIDERDORP Koorzang Donderdag 21 december zal in de Geref. Kerk aan de Hoofdstraat een kerstzangavond worden gehouden. Medewerking verlenen: R.-K. Ge mengd Koor Parochie Meerburg o.l.v. J. v. d. Velden: Ned. Herv. Kerkkoor „Hart en Stem" o.l.v. mevr. Tr. Mas- saarvan Driel; Chr. Gem. Zangver. „Excelsior" o.l.v. Hans Boelee; Lei derdrops Chr. Mannenkoor o.l.v. Hans Boelee; Harmoniekapel „Lei derdorp" oJ.v. J. F. J. Boelhouwer. Muzikale begeleiding der samen zang: De Harmoniekapel. Volkskersfzang Zaterdagavond 23 december Is er weer volkskerstzang. Daartoe zal dit jaar voor de eerste maal, op het grasveld naast de Ned. Herv. Kerk een tent worden opgezet. Deze tent biedt zitplaatsen aan ruim 600 mensen. onderzocht, in hoeverre de onlangs door de V.N. in het leven geroepen zogenaamde „commissie van zeven tien" hiertoe zou kunnen worden in geschakeld. Voorts zijn besprekingen gevoerd met de V.S. en met de president van de Algemene Vergadering der V.N. Maatregelen als die welke, volgens de hierboven bedoelde radioberichten, door president Soekarno zouden zijn aangekondigd, kunnen uiteraard po gingen om tot een vreedzame oplos sing van de kwestie Nieuw-Guinea te geraken, slechts bemoeilijken. De Nederlandse regering blyft ho pen. dat de regering van Indonesië liaar verplichtingen als lid van de V.N. zal naleven en bereid zal blij ven om alle middelen te onderzoeken, die tot een vreedzame regeling zou den kunnen leiden, aldus de woord voerder. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 19 dec. Leidse Coöp, Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: appelen 65, andijvie 81-83, boe renkool 29-37, rode kool 15-19, groene kool 15-22, spruiten A 68-87, uien drie lingen 22,90. middelfijn 22.90, grof 23.30 witlof 67-98, per 100 stuks: bloemkool A 11-29, knolselderij 12.80, sla A 18.20- 29.50. BODEGRAVEN. 19 dec. Kaasmarkt Aanvoer 26 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.19-2.23. 2e kwal. f 2.05-2.18, extra kwal. f 2.30. Handel kalm. ROTTERDAM. 19 dec. Veemarkt. Totale aanvoer 2672. Weekaanvoer 4185 Vette koelen en ossen 325, gebrulksvee 769. vette kalveren 270. graskalveren 198. nuchtere kalveren 630, paarden 59 veulens 7. schapen of lammeren 387, bokken of gelten 27. Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kwal.) vette koelen f 3.00-3.25 f 2.60-2.90, f2.50 2.60, vette kalveren f 2.95-3.30 f2.65- 2.75 f 2.50-2.65 per kg: graskalveren f 450 f 350 en f 250 per stuk, nuchtere kalveren f 1.95 fl.75 en fl.60 per kg, slachtpaarden per kg f2.50 f2.10 f 1.90 schapen per stuk f 120 f 100 f 90. lam meren f 110 f90 f80. kalf- en melk koeien f1240 f1130 f970, vare koelen f820 f700 f 600, vaarzen f950 f760 f650, pinken f600 f500 f450. Aanvoer: vette koeien ruimer, han del: stroef; prijzen: vooral niet hoger dan gisteren: vette kalveren iets meer; redelijk; bij afloop teruglopende prij zen; graskalveren als vorige week, stroef; ongewijzigd; nuchtere kalveren Iets korter; goed; prijshoudend; slacht paarden Iets meer; flauw; gedrukt; schapen en lammeren groter; redelijk; goed prijshoudend; kalf- en melkkoei en Iets groter; zeer kalm; prijzen van vorige week met moeite gehandhaafd; vare koelen matig; stil; Iets gedrukt; vaarzen en pinken gewoon; traag; pry- Op het terrein van de Kon. Ned. Papierfabrieken van Gelder Zo nen NV te Velsea zyn gistermiddag dr,e balen houtstof, elk met een ge wicht van 200 kg. uit een takel ge vallen van een hoogte van ongeveer 2 meter. De 22-jarige J. G. II. Heesbeen, afkomstig uit het woon wagenkamp te Haarlem, kreeg de balen op zioh en werd op slag ge dood. Vanmorgen is brand uitgebro ken in de villa „Zonneheuvel", het in de bossen bij Nunspeet gelegen buitenverblijf van de dienst soci ale zaken van de gemeente Amster dam. Het gebouw moet zo goed als geheel als verloren beschouwd wor den zes brandweerkorpsen, waar onder het modern uitgeust korps Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Beroepen te Zaandam (toez.) K. H. Reerds te Kulnre (O.). GEREF. KERKEN Bedankt voor Koudekerk aan den Rijn S. van der Linde te Opperdoes. Benoemd tot hulpprediker te Voorburg ds. E. Zijlstra, woonachtig te Aerden- hout. Aangezocht als missionair pre dikant voor Brazilië K. Kuiper, kand. te Daarle Aangenomen naar Zeist (vac. J. Wilschut) J. Pasveer te Capel- le aan den IJssel. Tweetal te Katwijk aan Zee (vac. E. I. F. Nawljn) P. H. de Kleer te Schevenlngen en E. H. Nagel te Brussel. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zutphen A. C. Noort te Groningen. Bedankt voor Zwolle H W. Eerland te Amersfoort Beroepen te Vineland (Ontario, Canada) J. P. Geels te Haarlem-Centrum, die bedankte voor Woerden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Pendrecht- Lombardljen P. van der Bijl te Barne- veld. EVANG. LUTHERSE KERK Bedankt voor Amsterdam (vac. G. Faflé) A. Jense te Gouda. BEURSOVERZICHT PHILIPS EN UNILEVER 1 OPLOPEND NA FLAUW Amsterdam, 19 december. Het Damrak heeft vanmiddag bU de opening een flauwe stemming te zien gegeven voor de internationale waarden. Het was vandaag een poli tieke beurs. De situatie India/Goa en de rede van president Soekarno wa ren van invloed op de koers vorm Ing van de aandelen. De hoofdoorzaak voor de gevoelige koersdaling moet echter gezocht worden in Wall Street Niet tegenstaande men in Amerika van mening is dat 1962 voor het be drijfsleven aldaar een topjaar in de geschiedenis zal worden, gaven de slotkoersen van maandag geringe da lingen te zien. De Nederlandse hoofd fondsen lagen in Wall Street, onder leiding van Unilever, flauw in de markt. Het fonds daalde er 3 14 dollar, is geiyk aan f. 11,70 in Am sterdam. Aangezien het Damrak maandagmiddag reeds f. 4,bene den Newyorkse oariteit noteerde, bleef de schade in Amsterdam gis teravond voor Unilever beperkt tot circa f. 8,ofwel 40 punten De prijs daalde nameiyk van f. 192,50 tot f. 184,50. De officiële beurs zette in op f. 186.50 voor Unilever. Op dit ni veau kwam er geringe vraag voor Amerikaanse rekening waardoor de Prijs steeg tot f. 188.40. De vorige slotkoers was f 192.70. Aandelen Phi lips openden bijna 13 punten lager op 955. In het laatste beurshalfuur kreeg de lokale speculatieve vraag de over hand in deze hoek op geruchten dat Philips een statutenwijziging over weegt waardoor de Philipsaandelen in Amsterdam eensgevend geld kunnen worden verhandeld. De koers van het fonds liep op tot 976 Aku's schom melden rond de vorige slotkoers ter wijl Hoogovens een paar puntjes la ger noteerden Kon Olie op f. 125.40 f. 3,— lager Cultures en Scheepvaartwaarden gaven weinig veranderingen te zien. De staatsfondsenmarkt prijshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam. 19 december Londen 10.12%—10.13%New York 3.60ft3.60H: Montreal 3/45,7* 3.45fi; Parijs 73.57%—73.62%Brussel 7.24%—7.24%; Frankfort 90.20—90.25; Stockholm 69 80%—69.85% Zürich 83.54%—83.59%; Milaan 58.09%— 58.14%; Kopenhagen 52.43—52.48: Os lo 50.59%—50.64%; Wenen 13 96%— 13.97%; Lissabon 12.61%—12.63%. december tachtig jaar te van Apeldoorn, verrichtten de blus- singswerkzaamheden 1949 door een vyftiental prot.-chris- teiyke en rooms-katholieke scholen cp de avond vóór Kerstmis gezongen, elke school volgens een zelfgekozen programma in haar eigen omgeving. Hiermee moest worden opgehouden, o.m. wegens ons soms onvriendelijke klimaat. Maar in die jaren hebben blijde kinderstemmen het kerstfeest aangekondigd en is er een prettig oeoumenisch contact gelegd. De volkskerstzang staat in Leiden in het kader van de jaarlijkse ad ventsoproep. De eerste oproep, in 1955, omvatte slechts zes woorden: „Met Kerstmis mag niemand een zaam zijn". Geachte lezeres en lezer", geeft daaraan nog eens uw hartelijke aandacht. In 1956 kwam tot tsand het inlui den van het kerstfeest door alle ker kelijke en burger lyke klokken. Op initiatief van de burgemeester van onze stad deed het Stadhuiscarillon daarna kerstliederen weerklinken. Een groepje aanwezigen heeft toen al meegezongen, maar het was nog geen volkskerstzang. Die is in 1957 begonnen en wordt steeds voorbereid door een oecumenisch samengestelde commissie. De opzet is eenvoudig. De klokken die het kerstfeest inluiden, nodigen ons allen naar het Stadhuis plein, dat door de goede zorgen van het gemeentebestuur stemmig ver licht en met een kerstboom versierd wordt. De tekst van de liederen wordt uit gereikt. Er is alleen samenzang, zon der dirigent. Het carillon begeleidt; de beiaardier hoort de zang via een microfoonverbinding, zodat hy het tempo van de zang kan aangeven. Er is vrijheid van komen en gaan. Maar waarom weggaan als het mooi is? Zondagavond zullen van 8.15 tot 8.25 uur de klokken van Leiden ons weer oproepen. Voor heel de burgery geldt het: Komt allen tezamen! Dressuurwedstrijden Jengdrijschool In de ruime binnenmanége van de Jeugdryschool en Ponyclub „New-Fo- rest", aan de Leidseweg, werd zater dagmiddag het eerste gedeelte afge werkt van de onderlinge dressuur wedstrijden, die door de ponyclub werden gehouden. De deelname was te groot om het hele programma in één middag te kunnen verrijden. Uit de goede verrichtingen van de jeugdige ruiters bleek, dat mejuf frouw Stuurman erin geslaagd is om de prestaties van haar leerlingen in en bood een veldkyker en grammo- foonplatenbon aan. Na een dankwoord van de jubila ris kregen alle aanwezigen gelegen heid de hulde met een handdruk te bekrachtigen. Behalve de begrotingen voor 1962 zal de gemeenteraad op woensdag 20 december in een vergadering die 's morgens kwart over 9 begint en vermoedelyk de gehele dag zal duren nog een korte agenda behandelen. Een vaai de voorstellen heeft be trekking op een efficiency-onderzoek by de dienst gemeentewerken. Deze dienst komt het meest voor een der gelijk onderzoek in aanmerking, al dus delen B. en W. de gemeenteraad mede, omdat er veel personeel werkt. Het onderzoek kan zich in eerste aanleg beperken tot een z.g. door lichting van het bedrijf, waarby vooral aandacht zal worden besteed aan de algemene organisatiestruc tuur, de algemene taakafbakening en de personeelsbezetting. Het onder zoek dat enkele maanden zal vergen, zal f 4500 kosten en uitgevoerd wor den door het Bureau Personeelsbe heer en organisatie vaji de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Aan de raad wordt voorgesteld het benodigde bedrag van f4500 te vo teren. Voorgesteld wordt voorts, het tarief van de straat belasting dat met In gang van 1959 werd verhoogd ook voor 1962 te handhaven. Het bedraagt 6 van de belastbare opbrengst voor de gebouwde en 3 van die der on gebouwde eigendommen. De uitgaven van de Gemeenteiyke Instelling voor Maatschappelijk Hulp betoon zullen over 1961 ongeveer f81.000 hoger zyn dan aanvankelyk werd geraamd n.l. f335.000. De oor zaak hiervan moet vooral gezocht worden in drie factoren: de toename van het aantal zorggevallen, de be- langryke sty ging van de verpleeg- en verzorgingspry zen en de inwerking treding per 1 maart jJ. van een be perking van het verhaalsrecht. Bur gemeester en wethouders stellen de raad voor, het subsidie over 1961 aan de instelling met f 81.000 te verhogen. Voorgesteld wordt nog, de subsidie regeling voor de plaatselijke kruis verenigingen te verlengen tot 1 ja nuari 1965 en erin toe te stemmen dat de ontheffing, die aan de bur gemeester is verleend van de ver plichting tot het wonen in de ge meente verlengd wordt tot 1 april 1962. het anderhalfjarig bestaan van deze rijschool op een behoorlijk peil te brengen. Er werden twee dressuurprogram- ma's verreden: een B-programma voor de meest gevorderden en een C-programma voor de jongeren. Winnaar van de eerste prys een medaille en oranje-rozet van het B-programma was Lex Willemse uit Voorschoten. De tweede prysrode rozet, werd gewonnen door Frans Krol. De derde prys viel ten deel aan Karen Sythoff en de vierde prijs aan Jantien Willighagen. Winnares van het C-programma was de pittig rijdende Joan van Pelt. Ook zij kreeg een medaille en de oranje-rozet uit handen van de heer Bol. voorzitter van de oudercommissie. De tweede prys werd gewonnen door Margreet Muller (Leiden), de derde prys door Hedy Verhaar (Voor burg) en de vierde prys door Eric Bol (Leiderdorp). Frans Krol ontving nog een extra prys, die ter beschikking was ge steld door de jury. Dit als beloning voor het feit, dat zy in staat bleek te zyn om een uitstekende prestatie te verrichten met „Artiest", een paard dat zy slechts éénmaal tevo ren had bereden. „Artiest" is de nieuwste aanwinst van de ponyclub, een goed gebouwde schimmel, die speciaal voor de grotere leden van de club werd aangekocht. Het tweede gedeelte van deze wed strijden zal in de loop van januari worden verreden. VOORSCHOTEN Schaakclub „Voorschoten" Voor de onderlinge competitie van de schaakclub „Voorschoten" werden gespeeld: Van SchaikSluiter 1-0; Van OsVan Schaik 0-1; Sluiter Kooy 1-0; Waasdorpv. d. Kooy %-%; VermetKooy %-%; Van der KooyVan Os 1-0; Looy—Van Os 1-0; Van Schaik—Verstraten 1-0; Waasdorp—Vermet %-%; Houwelin- gen—Van der Kooy %-%. Uitslagen groep II: N. Segaar— Van der Voorst %-%; Van der Burg Hattink %-%; Van der Voorst Hattink 1-0; Boxman—Van der Voorst 0-1. Dinsdag 19 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad flOOO.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 102% 102% Ned '59 4% 101 f| 101}* Ned '60-1 4% 101HGL 101H Ned '60 II 4% 101}» 102 Ned '59 4% 100% IOOIV Ned '60 4% 100% 100% Ned '61 4% 100% 100A Ned '53 3% 97% 97% Ned. Gb obi 3% 82% Ned '47 3% 921» 93A Ned '51 3% 97% 97 B Ned '53 I-II 3% 93 GL 95HGL Ned '56 3% 95% 95% Ned '48 3% 90% 90% Ned bel cert. 3y4 88% Ned '50 I-II 3% 90% 90% Ned '54 I-II 3y4 911» 91% Ned '55 I 3y4 91% 91% Ned '55 II 3% 93% 93% Ned •37 3 91% 91% Ned. G.b obi *46 3 92 92ft Ned dol In. '47 3 88 88% Ned Inv cert. 3 99,V 99% Ned 62-64 3 99% GB 99% Indië *37 3 99% Indië -37 A 3 94%GL 94% Ned. won. b.l. '57 6 108% 108% Ned. w. b.l. '58 4% 101A 101ft ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver. HVA-my. A.K.U Deli My cert. Hoogovens cert. Philips gem. bez Unilever cert. Dordtse Petr Kon P (50 A f20) Holl Amer. iyn.. Java China Paket KLM Kon Ned-Staboot Kon Paket Men Stoom. My Ned Nlev Goudr eert v. Ommeren eert Kon Rott Loyd 145%GL N Scheepv Unie 150% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam'47 (3%) 3 96ft idem '48 (3%).. R'dam '52-1 (4%) ld -37 I-n (3%) Z -Holl '55 4%.. Bankwezen 109% 123 %GB 395% 143.50 765 967% 192.70 579% 128.40 145% 145 60.50 189 146 158 153% 325% 96% 100 97% 99% 109% 123% 391% 145,80 763% 977 188.50 567% 125.60 144% 143 59.— 187ft 145% 155% 154% 328 144% 150% 100% 97 3k N Gem 58 5% id .4WB'52 (4%) BVGrspbr r500.. BVG rspbr '52 industr Obligaties Philips Doll. *51.. 104A 100 201 142% 104% 100 202 142% 90% - Premieleningen Vorige Slotkoers Koers v. heden A'dam '53 3 103% 103% A'dam '51 12%.. 84% 84% A'dam 56 12%.. 84 83% A'dam '56 n 2% 88% 88% A'dam '56 III 2% 89% 88% Eindhoven '54 82 82 Enschede '54 2% 92 L 81 Den Haag '52 I 2% 91 Idem II 2% 91% R'dam '52 12% 93% 93% Idem II 2% 93% Idem '57 2 a 24 93 Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% 92 88 Zuid-Holl '59 2% 103% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 255.50 253.50 Amst Bank 393 393 Cultuurbank 31% 31% Holl Bank U eert 217 exd. 215 Ned Handelmy 340 340 Rott Bank385 385% Twentsche Bank 219% 333 Senembah 410 410 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 713 708 Berkei's Pat298 298 Borsumy-Wehry 80 Calvé Delft eert. 935 916 Electralasmy 330 K Pap v Gelder 356 355 K. Ned Grofsm 168 168 Holl Constructie 425% Ing. bur v Bjiy 241% 244% Internatlo 189 189% Int. Kunstst. Ind. 71% 71% v. Kemp. en Beg. 136% 137 Leidse Wolspxy 539% 532 Mtllleren Co N.B. 510 505% Ned Kabelfabr 568 566 Philips pref 284% 293 Rott Droogd My 530 Sikkens Groep 917 900 Ver Touwfabr 380 Walvisvaart 99 Wernlnk's Bet.my 197 199 Wilton IJeyenoord 290 286 v. Wyk - Heringa 90 90 B Zaalberg 141L 140 Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r490 Kon Petr (f20) 126 124.— Amerik fondsen Canad Pacllic R 24% 24fl Intern Nickel 81% 81% Anaconda 50% 50A Bethlehem Steel 42 V* 42% Cities Service 54% General Motors.. 5057 Kennecott 82 51% Republic Steel 60 60% Shell Oil39% 39% Union Pacific 33% 33% ün. States Steel 80% 81

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7