Hartverwarmend afscheid van Vereniging voor Koeltechniek DE FAAM ANNONCEERT Nieuw wegdek, doch nog GEEN beslissing eenrichtingsverkeer Met schouwburgplan gaan alle fracties akkoord VOETGANGERS: Opgericht 1 maart I860 Dinsdag 19 december 1961 Tweede blad no. 30533 f/ Hoogstraat-Leiden Van deze voorstellen ontlokten er slechts twee discussie, t.w. het voorstel om een bedrag van f. 275.000 beschikbaar te stellen voor een nieuw wegdek van de Haarlemmerstraat, waarbij de rijweg is geprojecteerd op 5 meter en die van de trottoirs op gemiddeld 2 meter, en het verlenen van een krediet van f. 236.880 voor het uitwerken en besteksgereedmaken van een plan voor een nieuwe schouwburg aan het Schuttersveld. Met beide voor stellen, welke de instemming van alle fracties hadden, kon de raad zonder hoofdelijke stemming akkoord gaan. ten (bij hoeken en straten) omlaag brengen van de trottoirband. Dit ver gemakkelijkt het oprijden van het trottoir met kinderwagens. Ook mej. Van Nienes (P.v.d.A.) kon voor dit laatste voelen. Haar fractiegenoot, de heer Winsemius, sprak de wenselijk heid uit om na het gereedkomen van dit nieuwe wegdek ook spoedig met de Breestraat te beginnen. Breestraat niet vergeten Voor de Haarlemmerstraat houdt dit echter nu reeds de consequen tie in, dat, ongeacht het aanhou den van het voorstel inzake het eenrichtingsverkeerde raad hier toe in de toekomst toch zal moe ten besluiten, zij 't, dat de wijze rnarop nog een punt van bespre king zal uitmaken. „Toch zal moe ten besluiten", want B. en W. zetten in hun voorstel, dat thans door de raad is aangenomen, uit een, dat het rijverkeer bij een rij baan van vijf meter ingrijpend beperkt moet worden, hetgeen te verwezenlijken is door het instel len van eenrichtingsverkeer. Moderne verlichting De heer Lambermont (KVP), die de korte discussie over dit voorstel opende en zeer ingenomen was over de spoed, welke het college met de reconstructie van het wegdek be tracht, voerde het pleit voor het even eens aanbrengen van een moderne verlichting en het op sommige pun- Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of Wekker. t. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans T Kienzle - Mauthe. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOKEN Pieter. zr. van P. Kempeneers en P. J van Eijgen, Inge Mirjam, dr van W. F Dreef en W. Ligtvoet, Maria Cornelia dr. van G. van Beelen en C. de Vreugd Marijke Petronella Elisabeth, dr van D. Sip en N. P. Schaap, Johanna Martina Elisabeth, dr van H. J. A. Hilders en A. I. H. Leune, Hendrik, zn van B. van der Meer en M. J. van Hooidonk, Wil lem Adriaan, zn van W. A. Bethe en C. Westerhof, Gerarda Maria, dr van J. M. M. Koeman en J. G. Heemskerk, Elisabeth Johanna, dr van J. van Gu- lik en A. van Esch, Juriaan Hendrik, ui van H. J. van Gelderen en K. M. Hofkes, Lidwina Christina, dr van W. A. van Heel en J. M. A. van Doeveren, C-eertruida Maria Margaretha Eliza beth. dr van J. Corten en M. P. Hoo- gervorst, Peter, zn van C. J. A. van Brecht en M. 't Hart; Nanouk, dr. van T Masselink en B. B. M. T. J. Hoyng, Jan Gijsbert, zn van N. Huis en N. Walthaus, Janneke Henderika, dr van F. S. van der Veer en W. J. G. ten Bosch, Geertruida, dr van A. van der Deijl en C. M. Stoppelenburg, Godeliva Maria Elisabeth, Berendina, dr van T. H de Wilde en A. H. M. den Boer, Franciscus Hendrikus, zn van A. E. M. Elferlnk en M. T. M. Walter, René Paulus Anthonius, zn van J. J. Zand bergen en E. M. Pieterse, Willem Da niel, zn van A. van Kampen en N. Re geer. GETROUWD j C. H. Westerink en I. Verbeek, P. v. d. Zwet en J. H. I. Driessen, O. C. Timmer en H. J. G. van Oosterhout, W. G. Linscheer en J. E. Reinhoud, P. J- M. Leune en D. J. J. Rehmann; H. W. Bokma en G. H. van de Belt, W. jan der Linden en A. J. J. van der Tuyn, J. j. van den Berg en L. Strik, Bavelaar en M. M. van Bohemen. OVERLEDEN M. J. w. Hoeijmakers, 4 maanden, dochter, M. Wetter. 81 jaar. wed. van T. Eonst. I. C. Schipper, 82 jaar vr.. Jansen. 67 Jaar, man, A. J. van der Hoeven, 69 jaar, man, M. van Hesse, 88 Jaar, man. Spoedig beginnen Wethouder Jongeleen, die zei, dat het college voornemens is om, na ver kregen toestemming, spoedig met de werkzaamheden te beginnen, kon er niets voor voelen om de trottoirband (van 12 centimeter) op sommige ge deelten circa zes centimeter lager aan te brengen. Dit zou vooral voor wielrijders een uitnodiging zijn om het trottoir op te rijden. Bovendien moeten wandelaars ook tegen het auto-verkeer beschermd worden. Nu al komt het voor, dat vrachtauto's het trottoir oprijden. Het punt van de verlichting zal spreker nog eens in studie nemen. Na deze toelichting werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Instemming scliouwburgplan Met uitzondering van de heer Kort- mann (KVP) die aanvankelijk enkele bezwaren had, konden alle fracties grote waardering opbrengen voor het ontworpen schetsplan van een schouwburg, een plan van grote al lure en met een zorgvuldig uitge dachte indeling. Er bestond dan ook geen enkel bezwaar om voor het uit werken en besteksklaarmaken van dit plan een bedrag van f236.880 uit te trekken. Naast deze waardering waren alle fracties het erover eens, dat Leiden het bij de opzet van dit project, dat een uitgave van bijna f9 miljoen vraagt, niet zonder financiële mede werking van de rijksoverheid kan stellen. Volgens velen moet het mo gelijk zijn, dat Leiden, gelet op zijn centrumpositie, een verhoogde uitke ring uit het gemeentefonds ontvangt. De bezwaren van de heer Kort- mann richtten zich voornamelijk tegen de architectuur van het gepro jecteerde gebouw, welke hij saai en niet representatief achtte. Is ook, zo vroeg hij zich verder af, een zaal voor 800 personen niet te groot voor Lei den. De t.v. doet het schouwburgbe zoek ernstige concurrentie aan. De heer Zitman (WD) stelde ten slotte nog een praktische vraagwan neer denkt het college, dat de plan nen verwezenlijkt zijn? Over smaak valt niet te twisten Wethouder Van Schaik, die dank baar was voor zoveel instemming uit de raad, hield de heer Kortmann voor ogen, dat over smaak niet valt te twisten. Van zeer vele kanten had hij met grote waardering over de vorm geving horen spreken. Een capaciteit van 800 zitplaatsen achtte hij voor Leiden, als centrumgemeente, zeker niet aan de overdreven kant. Toen in 1705 de huidge schouwburg werd gebouwd, waren daarin reeds 670 plaatsen opgenomen. Bovendien was toen het grootste gedeelte van de burgerij nog niet aan schouwburgbe zoek toe. Voor de concurrentie van de t.v. vooral indien straks ook stukken met een grote bezetting kunnen worden gebracht is spreker zo bang niet. Toen indertijd de radio in opkomst was liep het concertbezoek terug. Thans is daar geen sprake meer van en worden de concerten weer druk ker bezocht dan in het verleden. Leidse raad over Haarlemmerstraat: Mede gelet op het protest van een groot aantal winkeliers van de Haarlemmerstraat tegen het voor deze straat in de toekomst geprojecteerde eenrichtingsverkeer, is de Leidse raad gistermiddag direct akkoord gegaan met het voorstel van de burgemeester om deze zaak eerst in een volgende zitting aan de orde te stellen. Door hiertoe te besluiten ontvangen B. en W. en de raad gelegenheid om deze zaak nog eens van alle kanten te bekijken. Met het onttrekken van dit voorstel aan de behandeling, kwam ook de in uitzicht gestelde avondver gadering te vervallen en zette de raad om zes uur een streep onder een agenda, welke niet minder dan 26 voorstellen bevatte. Kerstfeest voor logementbewoners Dr. P. L. Schoonheim. schrijft ons: Ja méneer ik hoop te komen. Dat wil ik niet missen. De ogen van het vergrijsde mannetje, dat nog altijd in zijn eentje voor zijn kostje zorgt, zelf zijn huishoudentje bereddert en vril- wel altijd thuis moet zitten, ook od feestdagen, stralen. En zo komen er straks een vijftig tal. De medewerk (st)ers van het Open Deur-werk helpen de gasten bij het binnenkomen hun jassen uit te trekken. Even later zitten de bezoe kers in clubjes aan fleurige tafeltjes en genieten van een dampende kop koffie uit de keuken van „Prediker" (Jan Vossensteeg). Voor ieder is ook nog een tweede kopje koffie, met een stukje cake. De mannen roken graag een sigaar. Ondertussen is een dameskoor o.l.v. mevr. L. van der Re ij den begon nen met het zingen van eenvoudige kerstliederen. Op het podium hebben koperblazers van het Jeugdorkest „De j Burcht" plaats genomen. Ook zij komen aan de beurt om het feestelijk te maken voor mensen, die vrijwel geen feest kennen. Iedere bezoeker ontvangt ook de tekst van de liedieren, zodat de zang gemakkelijk is te volgen en thuis nog eens nagelezen kan worden. Er is ook samenzang. Ieder doet graag mee. Ds. P. L. Schoonheim leest het kerstevangelie en spreekt een woord van hart tot hart. In één woord: allen genieten. Het wordt geen kostbare bijeen komst. Dat is ook niet nodig. Het gaat om de boodschap van het kerst feest Maar als U wilt meehelpen door het geven van een kleine blijdrage sigaren, pakje koffie, cake het adres van dr. P. L. Schoonheim is. Hoge Rijndijk 14a (giro 363334) Ook adressen, van alleenwonenden, die naar uw mening voor een uitno diging in aanmerking komen, kunt U daar opgeven (tel. 30284) Vier koopavonden Met ingang van morgen t.em. za terdagavond mogen de winkels we derom tot negen uur geopend zijn. Niet alle zaken, waaronder het groot winkelbedrijf zullen van deze gele genheid gebruik maken. AFSCHEID EN INTREDE DS. H. N. DE MOOY Onze oud stadgenoot, ds. H. N. de Mooy zal zondagmiddag Ï4 januari afscheid nemen van de Geref. Kerk van Oldeboom en zondag 28 januari, na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door ds J. Nieuwsma uit Oude Pekela intrede doen als predi kant van de Geref. Kerk van Nieuwe Pekela. Na 15 jaar hard iverken De Haarlemmerstraat krijgt een gesloten wegdek (asfalt) en eenrichtingsverkeer. Nog geen beslissing is echter gevallen of men straks de Haarlemmerstraat uitsluitend via bovenstaand kruispunt kan bereiken. (Foto L.D./Holva8t) In 1966'67 bespeelbaar Voor het uitwerken van een defini tief plan denkt de architect circa VA jaar nodig te hebben. Indien het mogelijk zou zijn, dat met de bouw in 1964 een aanvang wordt gemaakt, zal de schouwburg in het seizoen 19661967 bespeelbaar zijn. Nu men aan mag nemen, dat een nieuwe schouwburg ook van belang is voor de universitaire gemeenschap, is er, volgens de wethouder, wellicht een mogelijkheid, dat de bouw niet alleen wordt afgewenteld op de Leidse bouw- bouwmarkt, doch ook op het bouw volume, dat voor de Universiteit be schikbaar is. Financiële consequenties Wethouder Stolp, die hierna enkele financiële aspecten belichtte en daar bij opmerkte, dat de financiële con sequenties „B. en W. zwaar op de maag liggen", was er met de raad van overtuigd, dat Leiden het bij dit pro ject niet zonder overheidssteun kan stellen. Dezer dagen Leiden was één van de eerste gemeenten in het land vond juist „met Den Haag" een oriënterend gesprek plaats over een eventuele toepassing van artikel 10, 2e lid, van de financiële verhou dingswet (verhoogde uitkering). Het was de wethouder op dit moment nog niet mogelijk om te zeggen wat uit dit gesprek voortvloeit. Na repliek van de raad, waarbij ook die heer Kortmann zich gewonnen gaf werd conform besloten. Aan het einde van de zitting de laatste van dit jaar sprak de voor zitter een kerstgroet uit, welke was afgestemd op het Licht, dat uit Bethlehem tot ons komt. Advertentie Lezers schrijven.. Winkelsluiting vóór de Kerstdagen Naarmate de 5-daagse werkweek wordt toegepast en de zaterdagmor gen de morgen is geworden waarop man en vrouw te samen hun inko pen kunnen doen, zodat men ook mag veronderstellen dat er geen be hoefte bestaat In de dagen vóór de kerstviering de winkels langer dan tot 6 uur 's avonds open te houden, schijnen enige confectie - en midden standszaken het nodiig te vinden voor de kerstdagen 'hun zaken tot 9 uur 's avonds geopend te houden, terwijl er zelfs zijn die ook op zaterdag vóór Kerstmis tot 's avonds 9 uur ge opend zijn. Dit betekent voor de winkelbedienden dat zij. op zaterdag voor Kerstmis, des avonds, zo zij in de stad wonen wonen, pas over half- tien en voor zover zij buiten de stad wonen .pas tegen elf uur thuis zijn. Bij vroeger gehouden conferenties tussen het grootwinkelbedrijf, de Middenstandscentrale en drie samen werkende organisaties van Admini stratief-verkopend- en Verzekerings- personeel, kwamen wij steeds een parig tot de conclusie, dat het voor het overgrote deel van de zaken geen zin had in de dagen, voorafgaande aan de Kerstdagen, langer dan tot fi uur 's avonds open te blijven. Er heeft nu geen overleg plaats gevonden met alle gevolgen van Na vijftien jaar resp. secretaris-penningmeester en adjunct- secretaris van de Nederlandse Vereniging voor Koeltechniek te zijn geweest, werd de heren dr. K. Reitsma en J. W. Schneider gistermiddag in de collegezaal van het Kamerlingh Onneslabora- torium een bijzonder warm afscheid bereid. Dit gebeurde tijdens de 108ste algemene ledenvergadering van de vereniging, die onder voorzitterschap stond van prof. dr. ing. L. Vahl. Dr. Reitsma hield een afscheidsrede, waarin hij het wel en wee van de vereniging gedurende de vijftien jaar, die hij secretaris- penningmeester is geweest, de revue liet passeren. Zo vergeleek hij het ledental van de vereniging van voor de oorlog (330) met dat van thans (440). Dit geeft, aldus spreker, reden tot grote voldoening. Uitbreiding Ook de algemene en de ledenver gaderingen kwamen in de loop der jaren steeds meer in de belangstel ling te staan. De laatste vergaderin gen werden gemiddeld bijgewoond door 75 tot 100 leden. Dat wil dus zeggen, dat de onderwerpen, die tij dens die vergaderingen behandeld werden, de aandacht trokken. Het bestuur van de vereniging ls in de loop der jaren voortdurend uit gebreid. Telde het in het jaar van de oprichting vijf leden, in 1954 was dat aantal uitgegroeid tot twaalf le den. Jarenlang, aldus spreker ls de vereniging verdeeld geweest in groe pen, die elk een vertegenwoordiger in het bestuur hadden. Dit werkte de eenheid van de vereniging niet in de hand. Van dit systeem moest dan ook van lieverlee worden afgestapt. Het secretariaat zal ook na het ver dwijnen van de heren Reitsma en Schneider een spil en een vraag baak van de vereniging blijven, zo zei de heer Reitsma. De laatste tijd is het vraagstuk van de groepen in de vereniging weer actueel. De eerste groep, die reeds werd opgericht is die van de koelhuisdirecties. Het gevaar bestaat, dat het vormen van groepen een verlammende uitwerking heeft op de activiteiten van de vereniging als geheel, aldus de heer Reitsma. Het kan alleen dan van waarde zijn, wanneer de belangen van de groep overeenkomen met die van de gehele vereniging. De kasreserve van de ver eniging is tijdens het „bewind" van de heren Reitsma en Schneider ge stegen van f 200 in 1947 tot f 5700 in in het jaar, dat zij afscheid nemen, 1961. De heer Reitsma zei met genoegen terug te zien op de tijd, dat hij zijn krachten gaf aan de Ned. Ver. voor Koeltechniek. Hij sprak ook namens de adjunct-secre taris, de heer Schneider. Huldiging Na de afscheidsrede van de heer Reitsma volgde de officiële huldiging van de twee scheidende bestuursle den. Namens het bestuur van de vereniging bood prof. Vahl de heer Reitsma een kunstzinnig herinne ringsbord aan, waarop de aard van het werk van de heer Reitsma tot uitdrukking wordt gebracht. De heer Schneider kreeg een fraaie veelkleurige schaal aangeboden. Prof. dr. C. J. Gorter sprak namens de leden van de vereniging zijn dank uit voor de activiteiten, welke de twee bestuursleden al die vijftien jaar aan de dag gelegd hadden. Eveneens namens de leden bood hij de heer Reitsma een koelkast en de heer Schneider een pick-up met en kele grammofoonplaten aan. De laatste spreker was de heer E.S. Kerkhoven, een van de oprichters van de vereniging. Hij bood de twee scheidenden resp. de zesde en zeven de symfonie van Ludwig van Beet hoven aan. Tot slot sprak de heer Schneider een dankwoord. Hij richtte zich spe ciaal tot de heer Reitsma, die al die jaren een meester voor hem geweest was en wiens besluitvaardigheid hy roemde. Bij de bestuursverkiezing werd be sloten ir. J. Knobbout tot secretaris van de vereniging te benoemen en het secretariaat van Leiden naar Den Haag te verplaatsen. Na de pauze was er een rondlei ding door het Kamerlingh Onnes la boratorium. dien. Is dit misschien een aanspo ring en vingerwijzing voor de nog vele ongeorganiseerde collega's win kelbedienden, om ild ie worden van één van de drie samenwerkende or ganisaties? Blijkbaar zijn er nog ver schillende zaken, diie alleen maar de taal van het grote aantal verstaan. Het grote aanltal van georganiseerde employé's Juist de zaken met net minste aantal georganiseerden zijn tot des avonds 9 uur open. Misschien zegt dat iets. Wij willen gaarne hulde brengen aan enige warenhuizen, die ook in de komende dagen hun zaken tot 6 uur "s avonds geopend houden, zo mede aan vele middenstandszaken. Wij doen een dringend beroep op het kopend publiek in de komende dagen hun inkopen vóór 6 uur des avonds en zaterdagmorgen te ver richten. Gij stelt- daardoor de win kelbedienden ook in de gelegenheid zich voor te bereiden op de a.s. kerst dagen. Algem. Bond „Mercurius". H.K.W. N.C.BJB. Dr. Franken weer naar Jordanië Binnenkort beg: het derde op gravingsseizoen van de Nederlandse archeologische expeditie naar Deir Alia in Jordanië. Deze expeditie staat weer onder leidting van dr. H. J. Fraknen, docent voor de Palestijnse archeologie aan de Leidse Universi teit. De expeditie wordt, evenals in ne afgelopen jaren, gefinancierd door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. Het opgraversteam bestaat ook nu weer uit een technische staf van studenten, ditmaal afkomstig uit Leiden. Utrecht en Wagcningen. Het werkzal op 2 januari beginnen en drie maanden duren. Her werk zal ditmaal geheel geconcentreerd wor den op de ruïne-heuvel van Deir Alia in het Jordaandal in Jordanië. Het onderzoek in de lagen van de Ijzertijd zal thans worden afgesloten omdat dan voldoende materiaal zal zijn verkregen voor de bestudering van de chronologie en de stratigrafie van die lagen. In het gebied waarin de sporen van heiligdommen uit de late bronstijd werden gevonden ge durende het vorige seizoen, zal thans niet verder worden gegraven, omdat eerst over een groter gebied de hoger liggende lagen zullen moeten worden verwijderd, voordat men het gehele terrein van de heiligdommen kan blootleggen. Het is verbode^ binnen dertig me ter van een zebrapad over te steken Zij die gaan en hij komt. V.l.n.r.: oud-adjunct-secretaris W. Schneideroud-secretaris penningmeester dr. K. Reitsmn en de nieuwe secretaris ir. Knobbout. (Foto LD./Holvast) „Rupture" exposeert Op 26 decembe.- wordt in de Boer- haavezalen een expositie geopend van de fotogroep ..Rupture". Expo santen zijn Marcel Minnee, Chris Siapels. Haven Steenhuis. Eric Wes terman en Peter Mokveid, allen leer lingen van een Haagse fotoschool. De expositie duurt tot 13 januari. De Boerhaavezalen zijn geopend van 2—5 en van 810 uur Advertentie Brixon kostuums 138.-198.- Voor de feestdagen: bleu caraveile of modern grijs feestkostuum. Om een glorieuze entree te maken. Feestelijk, smaakvol, chic.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3