BOUW VIERDE R.K. SCHOOL OP URGENTIELIJST 1962 of cle kronieken van zonnekoningDe Gaulle BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 18 DECEMBER 1961 V. d. KLUGT LID VAN Nog even geduld LEIDSE RAAD GROOT AANTAL BENOEMINGEN Hedenmiddag kwam de Leidse raad onder voorzitterschap van jlir mr. F. H. van Kinschot bijeen. Na opening van de zitting vond allereerst de be ëdiging en installatie plaats van de beer M. B. van der Klugt (KVP), die benoemd was in de vacature van de beer A. van Dijk. Hagens werden benoemd de heren Kortmann en Van Hoek tot lid van de Commissie voor de Rekeningen (vacature A. van Dyk en J. G. Ha gens); idem de heren Kortmann en Van Hoek tot lid van de Commissie voor de S.L.F. (vacature A. van Dyk) de heer Lambermont; tot lid van de Commissie voor de Gem. Reinigings dienst (vacature J. G. Hagens) de heer Zitman; idem tot lid van de Commissie voor Kasboeken en kre dietwezen (vacature J. G. Hagens) de heer Van Hoek. tot lid van de Raad van Bestuur van het Iudustrieschap de Grota Polder (vacature J. G. Ha gens) de heer Van Hoek; tot leden van het bestuur van de Stichting „Burgerijfonds van Leiden (vacatu res A. van Dijk en J. G. Hagens) de heren Lijten en Portheine, tot lid van de Commissie voor sport- en jeugd- zalen (vacature J. Lij ten) de heer Van der Klugt. Voorts werden benoemd drs. E. S. F. de Jong-Feleris tot lerares in niet- volledige betrekking in de Ned. taal' en letterkunde aan de h.b.s. voor meisjes, de heer F. G. W. Schouten tot tijdelijk leraar in de klassieke ta len aan het Gymnasium, de heer J. Schipper tot tijdelijk leraar in de ge schiedenis aan het Gymnasium, de I heer J. M. Goddijn tot hoofd van de openbare school voor b.l.o., verbon- den aan het Pedologisch Instituut, I de heer M. van Kerkvoort tot onder- I wijzer aan de Albert Schweitner- M. B. v. d. Klugt Alvorens de raad zich zette aan de behandeling van de ingediende voor stellen, w.o. de bouw van een nieuwe schouwburg, vond e enzeer groot aan tal benoemingen plaats. Tot leden van de Commissie voor de Financiën, resp. in de vacatures van de heren A. van Dijk en J. G. LEIDERDORP R?is naar Israël Ds en mevrouw J. P. Honnef zullen 13 februari 1962 in het vliegtuig stappen, om de hun aangeboden reis naar Palestina; te maken, Burgerlijke Stand Getrouwd: B. A. J. Goddijn en J. Colijn. Overleden: B. Sllmqiers, 90 Ja^r. In verband met Kerstmis, zal de zitting van de Woningadviescommis sie niet gehouden worden op dinsdag 26 december, maar op woensdag 27 december van 7 tot 8 uur nam. De zitting wordt gehouden in het raadhuis, kamer 3. OEOSTGEEST Kers (bijeenkomst in garage drukbezocht Gisteravond luidden van 8 uur tot kwart over achot alle kerkklokken om de ingezetenen uit te nodigen tot bijwoning van de samenzang der ver schillende kerken op deze derde Ad ventszondag ter voorbereiding op het kerstfeest. Bij vorige jaren vergele ken was de plaats van samenkomst een grote verbetering. Kamsteeg's Automobielbedrijf had zijn grote ga rageruimte beschikbaar gesteld het geen goed merkbaar was aan de op komst. die zeer bevredigend was. Medewerking werd verleend door de R.-K. Harmonie „Triumph". De zang werd afgewisseld door tekstle zing door prof. dr. E. A. Carp, ds. J. H. Kappers, ds. G. F. Callenbach en Kapelaan Pinxter Er werden zes kerstliederen gezongen. De samen zang werd besloten met ..Ere zij God". De heer J. W. Snellen, arts in deze gemeente is aan de R.-K. Uni versiteit te Nijmegen benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de faculteit der geneeskunde. VOORSCHOTEN Ulo-leerlingen vierden feest Gezellig druk .was het zaterdag avond in het Cultureel Centrum. Daar hield de openbare Ulo een i feestelijke bijeenkomst. „Een woelig nest", een blijspel van C. van der Lingen, was het voornaamste pro grammapunt. Het stuk werd door leerlingen en enkele ouderen onder regie van de heer T. van Toorn vlot, slagvaardig en natuurlijk gespeeld. Het was een succes. Een succes werd trouwens de hele avond, want ook het optreden van Harry Onnes en Gerrit Jan Leenders (piano) en van de nieuwe schoolband slaagde volkomen. Het dansje tot slot maakte de zaal inderdaad tot een woelig nest. Wethouder G. Schrama, het voor malige hoofd van de afdeling onder wijs, de heer W. van Schaick en zijn opvolger de heer J. A. Wiggers kon den door het hoofd der school, de heer J. H. Brust in het bijzonder wel kom geheten worden. Voor het begin van de pauze kwa men de oud-leerlingen, die dit jaar hun diploma behaalden even op het podium, waar de heer Brust officieel afscheid van hen nam en ze namens de oudercommissie als herinnering een door de heer I. Broomans ont worpen briefopener met een afbeel ding van de school erop aanbood. De oud-leerlingen dankten de leer krachten van de school bij monde van mej. I. de Wit en boden een elektrische klok aan. Samenzang op het plein Evenals vorig jaar zal ook dit jaar weer een kerstzangbijeenkomst geor ganiseerd worden. Het gemeentebe stuur heeft aan alle plaatselijke zangkoren en muziekverenigingen medewerking verzocht. De samenzang vindt plaats op 24 december, 's avonds om half acht. Als plaats van samenkomst is het plein voor het Cultureel Centrum gekozen. Bij slecht weer zal de samenzang in het Cultureel Centrum worden gehouden. Die van Leiderdorp moeten nog even geduld hebben, maar als de vorst aanhoudt, dan kunnen zij naar alle waarschijnlijkheid morgen of overmorgen de schaatsen onderbin den en hun baantjes gaan trekken op d« grote ijsbaan. In Oegstgeest en Leiden bestaat er meer gelegenheid tot schaatsen. Daar kon men giste ren op de tennisbanen reeds velen zien rijden. Ook vandaag zullen de liefhebbers op de tennisbanen van het Roomburgerpark en van de Leid se Hout weer terecht kunnen. De grote ijsbanen laten nog overal op zich wachten. Maar lang zal dat echt niet meer duren. school, de heer P. J. J. van Weerlee onderwijzer aan de Gunningsschool, de Gunningsschool, de heer J. J. Kwestro tot onderwijzer aan de Du Rieuschool, mevr. E. M. Kastelein Burgerjon tot onderwijzeres aan de Du Rieuschool en de dames C. W. Oostveen en E. Bentfort van Valken burg tot onderwijzeres aan de school voor b.l.o. verbonden aan het Pe dologisch Instituut. Tot hoofdleidster van het openbaar kletuersonderwys werden benoemd de dames Th. M. H. Papót, T. W. Leuw- rier-Tsrluin, M. A. Brinks en C. J. Hollebeek. Mej. A. H. A. Alta, onderwijzeres aan de Du Rieuschool en de heer P. H. van der Klugt, onderwijzer aan de Karei Doormanschool werden over geplaatst naar de ulo-school aan de Pieterskerkstraat. De zitting duurt voor) Raadsvoorstellen Voorschoten De resultaten van de proef ter ver harding van het wegdek van de Dil- leburglaan zyn positief uitgevallen. B. en W. stellen daarom de raad voor De Hofweg, de Elstlaan en de Wilgenltan van een bitunineus weg dek te voorzien. De kosten zijn be rekend op f28.500 De capaciteit van het rioolgemaal aand e Hofweg moet, in verband met de groei van de gemeente, ver groot worden. Om de wijken Ade- geest, Vlietwijk I, Vlietwijk II en Boschgeest te kunnen opvangen, zal de kleinste der twee aanwezige pom pen door een grotere volautomati sche pomp vervangen moeten worden. De kosten voor de voorzieningen wor den begroot op: f16.500. B. en W. merken daarbij op. dat het rioolge maal aan de Hofweg buiten bedrijf zal worden gesteld als het riolerings stelsel aan dat van Leiden gekoppeld zal worden. (Er bestaan plannen om een gezamenlijke rioolwaterzuive ringsinstallatie te bouwen). De nieuwe pomp zal dan overge plaatst kunnen worden naar het ge maal aan de Molenlaan om dienst te doen als reserveoomp. terwijl het gemaal aan de Hofweg eventueel om niet geheel afhankelijk te ziin van Leiden met één pomp als noodgemaal intact gehouden kan worden. B. en W. stellen de raad voor op nieuw een tweetal percelen grond aan de Palestrinalaan in Adegeest te verkopen. Voor de bouw van een woning met garaee wenst de heer J. J. Stofberg te Voorschoten te ko- Den plm 540 m2 en voor de bouw van drie woningen met garages wenst de heer W. Jansen eveneens uit Voor schoten ongeveer 1340 m2 te kopen. Beide percelen kunnen worden ver kocht tegen f31.50 per m2. B. en W. stellen voor de commissie van advies inzake vordering van woonruimte opnieuw in geliike sa menstelling te benoemen. In deze commissie hebben zitting mevr. M. Groot-Kingma en de heren A. Boes veld. G. v. d. Hulst, P. G. Niersman en dr. J. F. Sirks. Aangezien de badtarievenverorde- ning per 1 januari afloopt stellen B. en W. voor deze ongewijzigd opnieuw vast te stellen. Herziening kan beter plaats vinden bij het gereedkomen va de nieuwe badgelegenheid. B. en W. hebben benoemd tot 2e loco-secretaris de heer J. A. Wiggers, die in de gemeenteraadsvergadering van vrijdag als zodanig zal worden beëdigd. Het verzoek tot subsidiëring van de Stichting Humanistisch Thuisfront voor het Coornherthuis te Drieber gen, willen B. en W. afwyzen op grond van het feit, dat dit formings- werk te ver verwijderd is van de gemeentelijke belangensfeer. Op dezelfde gronden is reeds eer der het verzoek van Protestantse en R.K. instellingen afgewezen. Het R.K. Schoolbestuur van de H. Laurentius heeft een verzoek Inge diend tot medewerking aan de stich ting van een vierde r.k. lagere school in de te stichten wijk Bijdorp. Het bestuur wil een 8-kIassige school stichten. De inspecteur van het l.o. is bereid gebleken te verzoeken de bouw van deze school op de urgentie- lijst 1962 te plaatsen. Raadsagenda De gemeenteraad van Voorschoten komt vrijdagavond om 8 uur bijeen. De agenda vermeldt 28 punten, ter wijl nog verwacht kan worden dat deze met een 29ste punt betreffende subsidiëring van de nieuwe stichting voor een openbare bibliotheek uit gebreid zal wordein. Van deze punten hebben er 16 be trekking op onderwijs en 10 ervan zijn formaliteiten voor het vaststellen van Jaarlijkse vergoedingen enz. De overige punten hebben betrek king op het bitumineren van enkele wegen, vergroting van het rioolge maal, grondverkoop in Adegeest, be noeming van leden van de woon ruimte-adviescommissie, vaststelling van de badtarievenverordingen en onderhandse aanbesteding van de bouw van het tweede Gezondheids centrum. Burgerlijke Stand Geboren: Maria A. B„ dr van H. J. ten Have en A. W. M. Niersman, Jo hannes L., zn van P. M. B. van den Berg en A. M. de Goede. René, zn van J. M. R. Lenting en M. L. van der Lee Catharina J. M.. dr van B. J. Lamboo en M. E. van Meljgaarden. Ondertrouwd: J. P. van der Me(j en C. Loggen, S. P. Hoogenboom en B. M. van Paassen; J. J. Hogervorst en G. 3. Kokshoorn, J. TJalkens en W. A. Cos ters. Getrouwd: C. A. van der Valk en A. M. Devllee; P. A. M. de Bruijn en I. M. Füzy. Overleden: J. van der Wal, 80 Jr, m.; J. E. Toorop, 82 Jaar, wed. van A. Ph. de Neve. B. en W. stellen de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen en een bedrag van f. 15.000 voor architectenhonorarium nu beschik baar te stellen. De stichting van de ze school vergt naar raming een ka- pittalsuitgave van ongeveer f. 450.000 Voor eerste inrichting van deWW nieuwe Chr. kleuterschool aan de Oude Adegeesterlaan wordt een kre diet gevraagd van f. 19215,85. B. en W. stellen de raad voor de door het Chr. Lyseum te Voorburg gevraagde subsidie te verlenen. De Bethaniëschool vraagt voor aan schaffing meubilair f. 350, in ver band met de stijging van het aantal leerlingen. Ook de ds. Fortgensschool vraagt op die gronden f. 1000. WARMOND „Moge allen een zijn" „Vader, moge allen een zyn, opdat de wereld gelove, dat Gjj mij hebt gezonden". Dit gebed was het uit gangspunt van rector A. de Greef, op de laatst gehouden recollectie avond van de retraitevereniging St. Agnes. Hij wilde hiermede het ver langen verklaren van de oprechte christenen in deze tyd naar de christelijke eenheid. Al is dit verlangen nog geen ge meengoed van de christenen, toch leeft het sterk in hogere kerkelijke kringen. Spreker noemde verschil lende oorzaken op van dit verlangen in onze tyd. Daarna liet hij aan de hand van verschillende geloofspun ten zien, hoe er in de prot. en r.-k. theologie een heel langzaam groeien naar elkaar toe is. Spreker eindigde met een bijbelse beschouwing van het kerstfeest. WASSENAAR Feest Montessorieschool Vele ouders en andere belangstel lenden, onder wie de burgemeester mr. W. J. Geertsema hebben zater dag in de Montessorischool de ten toonstelling met demonstraties be zocht, die er georganiseerd werd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de school. In de verschillende klasselokalen van het lichte en mo derne schoolgebouw werd niet alleen het werk van de leerlingen getoond, maar ook het Montessori-materiaal, waarmee gewerkt wordt. Bovendien werden de ouders in de gelegenheid gesteld korte lessen in voordrachts kunst, hoofdrekenen en stillezen mee te maken, lessen die door het hoofd, de heer S. Faber werden gegeven. Tijdens een pauze traden traden in de hal van de kleuterschool groepen leerlingen op in samenspraakjes en schetsjes. Tijdens deze pauze werd namens de ouders een nieuw radio toestel aan de heer Faber aangebo den, bestemd voor het volgen van de schoolradiolessen. De heer P. Bours bood de gelukwensen aan van de kring van Wassenaarse schoolhoof den. Hopman C. A. M. Korbee „eregroepsleider" Zaterdagmiddag is op het terrein van de padvindersgroep Monties ach ter de Deylerweg het eregroepsleider schap van een nieuwe padvinders- groep, waarin de Monties zyn opge gaan uitgereikt aan hopman C. A. M. Korbee, die gedurende 10 jaar groeps leider van de Monties is geweest. Het was de onderdistrictscommissaris J. G. Molyn die, nadat de troep stond aangetreden, een toespraak hield en daarin eraan herinnerde, dat de Mon ties en de Marlijngroep besloten heb ben gezamenlijk een nieuwe groep te vormen, 'de Van Heeckercn van Was- senaergroep', genoemd naar de laat ste ambachtsheer van Wassenaar. De nieuwe groep zal geleid worden door hopman J. van Mameren, die al enige jaren aan de Marlyngroep ver bonden is. Hopman Korbee treedt dus af als groepsleider, maar blijft in de nieuwe groep meewerken. Besloten is hem het eregroepsleiderschap aan te bieden. Hopman Molyn speldde de heer Korbee het daarbij behorende insigne op de uniform en overhandig de hem namens het hoofdkwartier een oorkonde. Hopman Korbee dank te met enkele hartelijke woorden voor deze onderscheiding. Dank zij het samensmelten van de twee groepen is een behoorlijk grote nieuwe groep ontstaan. Zowel het terrein van de Monties achter de Deylerweg als de geheimzinnige koe pel op de buitenplaats „Wiltzanck" die door de Marlijngroep werd ge bruikt. zullen dienst blijven doen voor de n'euwe padvindersgroep. De greep beschikt behalve 24 welpen en 25 junioren over een 11-tal senioren, jongens van 15 tot 18 jaar. Het stre ven van de Van Heeckeren van Was- senaergroep zal erop gericht zijn, jon- Frans parlementair verslaggever schreef (Van onze Parijse correspondent) Dat het staatkundige systeem in het Frankrijk van vandaag niet helemaal van anachronistische trekken is gespeend, is iets dat zelfs de bewonderaars-door-dik-en-dun van het huidige staatshoofd, generaal Charles de Gaulle, nauwelijks meer durven te ontkennen. „Een dictatuur die door anarchie getemperd wordt", zo heeft een der voornaamste grondvesters van de Vijfde Republiek die nu tot haar felste tegenstanders behoort, oud-minister Jacques Soustelle, dat stelsel onlangs niet zonder humor omschreven. slder, en zelfs de doorsnee krante lezer, de tijdgenoot niettemin ge makkelijk herkent. TITELS Monsieur le Prince Is Michel De- bré. Mgr. le Dauphin is Antoine Pinay (die vrij algemeen als De Gaulles opvolger wordt beschouwd). Madame De Maintenant is mevrouw De Gaulle. Le comte Bid'o is Georges Bidault. Le comte de Mollet de Champlatreux et d'Arras is de socialist Guy Mollet, die ook nog burgemeester is van Atrecht (Arras). Algerije wordt voorts als „Barbarie" aangeduid en Ben Khedda is „het nooid der Barba- resken". Ook de verworvenheden der moderne tijden worden stelsel matig naar de zeventiende eeuw getransponeerd, en wanneer Ri- baud van het „merkwaardige dak venster" spreekt, dan heeft hij de televisie op het oog. Het is intussen geen giftig venijn waarin André Ribaud zijn pen ge doopt heeft voor deze persiflage op de Vijfde Republiek en haar presi dent. Zijn boek draagt dan ook nauwelijks een „majesteitsschen- nend" karakter. Zijn persoonlijke sympathie voor de koning treedt integendeel even duidelijk aan de dag als zijn ge amuseerd minachting voor de neer buigende en vleiende hovelingen, al liggen spot en vlijmscherpe kritiek dan natuurlijk wel aan deze hele consequente parallel tussen twin tigste en zeventiende eeuw ten grondslag. Een spot en een kritiek echter van zeer hoog gehalte die zich nooit en nergens tot grofheden verleiden laten. Het Franse publiek met inbegrip, schijnt 't, van de „modellen" (onder wie de koning in-persoon) die hier op de korrel genomen worden vermaakt zich dan ook gnuivend met deze bril jante karikatuur en styiproef waarvan uitgever René Julliard in korte tijd tienduizenden exempla ren heeft verkocht. Men heeft ter karakterisering ook wel gesproken van een abso lute monarchie" of een „verlicht despotisme". Doch welk etiket men op de Vijfde Republiek ook wil plakken, zeker is wel dat sinds Napoleon en Lodewijk XIV geen figuur zijn stempel zo krachtig op zijn tijd en zijn land heeft gepro beerd te drukken als Charles de Gaulle thans doet. De generaal, zoals hij zichzelf door iedereen noemen laat een veelzeggende trek die duidelijk zyn opvatting illustreert; in het Witte Huis zou niemand Eisenhower ooit anders dan met Mr. President heb ben aangesproken de generaal dus „maakt" in zijn eentje de Franse politiek. Hij incarneert in eigen ogen Frankrijk en ook zij n devies kan dus luiden: „l'Etat, c'est moi". Dat zyn vaak zeer goede bedoe lingen door toedoen van premier Michel Debré (die onlangs door Francois Mauriac veer openlijk van verraad beschuldigd werd) wei eens verkeerde resultaten opleve ren, schijnt de generaal in het iso lement op zijn Elysée-troon nog wel eens te ontgaan (tenzij men die tegenstelling tussen woord en daad nu juist als gezochte uiting van zijn macchiavellisme wil beschouwen.) RUBRIEK Dat anachronisme van de tegen woordige Franse politiek nu heeft een bekend Kamerverslaggever An dré Ribaud al enkele jaren op even knappe als spirituele wijze belicht door de dagelijkse gang van staats zaken te beschrijven ki een weke lijkse rubriek in de „Canard En- chainé" in de vorm en de styl van een zeventiende-eeuwse hofkroniek. En nu die artikelen gebundeld wer den onder de titel „La cour" (Het hof) heeft men een chronologisch verslag van de daverende dingen- van-de-dag in het Frankrijk van generaal De Gaulle gekregen, waarvoor grote kroniekschrijvers uit de Franse gouden eeuw als kar dinaal De Reitz en Saint-Simon de voorbeelden hadden gegeven. Voorbeelden die Ribaud zowel voor de sierlijke elegantie' van de stijl als voor de onbevangenheid van zyn belangstelling voor het hofnieuws èn de politieke informa ties (die hy in de onmiddellijke omgeving van de „koning" pleegt in te winnen) met evenveel li teraire souplesse als vindingrijkheid heeft weten te respecteren. Geheel in de lijn van hét devies „l'etat c'est moi" worden alle figuren en fenomenen uit het politieke leven dus in hun exclusieve betrekking tot het staatshoofd in casu de „koning" voorgesteld. Op deze wijze kan de auteur dan ook heel wat pikante byzonderheden en in- Een van Moisans illustraties uit Ribauds Het Hof". De „zonnekoning" discreties over „mijn" regering, „myn" ministers, „mijn" oppositie, „mijn" pers en ook „mijn" Klein en Groot-Europa en „myn" Afrika uit de Elysée-school klappen. Ter- wille van de monarchistische kleur en geur geeft Ribaud de leden van het staatkundige personeel adellijke titels en namen waaronder de in- gens in deze leeftijdsgroep aan de verkennersbeweging te blijven bin den, iets dat in de praktijk bij andere groepen niet gemakkelijk blijkt te zijn. Men tracht dit doel o.m. te be reiken door het organiseren van in teressante excursies. Zo zal in de loop van deze maand het Marine vliegkamp Valkenburg worden be zocht. Burgerlijke Stand Geboren: Danielle R.. dr van J. P. Aarts en I. Baars, Peter W„ zn van W. Vellenga en J. Klaassen, Titia G., dr van P. P. J. M. Daniels en N. M. A. Mulder, Gerardus J. A., zn van H. J. van Veen en J. C. Knijnenburg, Tam- na, zn van T. J. M. Donker en H. M van Versendaal, Wouter M., zn van H H. Smit en C. G. Barten. Ondertrouwd: H. H. Geveke en G Visser, G. V. A. Waals en A. M. B. van der KlelJ. Getrouwd: R. Valk en E. M. Knip, J. Weel en T. C. van Schagen. J. T. C. Opdam en J. C. G. Hoekstra, W. C. OUJslagers en N. BekooiJ, L. P. G. Hel- gers en P. C. van den Heuvel. Kerstsamenkomst Op woensdagavond 20 december a.s. zal in de Dorpskerk aan het Plein weer een oecumenische kerst samenkomst worden gehouden. Een pastoor en twee predikanten zulen korte bijbelezingen houden. Een vijf tal Wassenaarse koren, zowel alge mene rooms-katholieke als pro testantse zal kerstliederen zingen en burgemeester mr. W. J. Geertsema zal een gebed om eenheid uitspre ken. Verder zullen er door de aanwezi gen gezamenlijk kerstliederen gezon gen worden. VOORSCHOTEN De burgemeester van Voorscho ten, de heer L. de Kool en zijn echtgenote, mevrouw De KoolUit- tenbogaard zullen hun nieuwjaars receptie houden op nieuwjaarsdag, avonds van half negen tot half elf in het gemeentehuis. WASSENAAR Prestaties van het mgr. Romeijnfonds Zes jaar geleden werd de Wasse naars e priesterzoon pater Jac Ro- meijn benoemd tot bisschop van het Vicariaat Samarinda in Indonesië. Op grootse wijze heeft Wassenaar toen de plechtige bisschopswijding van pater Romeijn meegevierd. En spontaan werd een Mgr. Romeyn- fosids gesticht, dat zich tot doel stelde de nieuwe bisschop zoveel mogelijk steun te geven bij zijn moeilijke mis siewerk. Er vormde zich o.m. een clubje van ongeveer 18 dames, die vrijwillig de taak op zich namen om onder leiding van zuster Cantianilla, directrice van de R.-K. Huishoud school iedere week een avond te ko men werken aan paramenten voor het vicariaat van de nieuwe bisschop. Drie jaar later, in 1958 hadden de dames van deze naaiclub niet minder dan vier kisten vol van zelfgemaakte paramenten byeen. Deze zending be reikte Mgr. Romeyn enkele dagen vóór zijn zilveren priesterfeest. Van het nijvere groepje werd sedertdien niets meer vernomen. Maar dat het niet stilgezeten heeft-, doch sedert dien onafgebroken doorgegaan is met de wekelijkse samenkomsten is dit weekeinde getoond op een tentoon stelling die in een van de. lokalen van de R.-K. Huishoudschool werd gehouden. Een indrukwekkende hoe veelheid prachtige werkstukken was daar tentoongesteld: resultaat van vele duizenden uren handwerk on der bekwame leiding. Er werd aan deze kostelijke collec tie f4200 aan materiaal besteed, ter wijl bovendien nog aan andere Was senaarse missionarissen in totaal een bedrag van f 1600 kon worden uitge keerd, dank zij de maandelijkse bij dragen van de contribuanten aan he; fonds. ZOETERWOUDE Raadsvoorstellen De raad zal woensdag a.s. voor het laatst in dit jaar bijeen komen. De stichtingskosten van 6 woning wetwoningen aan de Titus Brands- mastraat en 10 woningen aan de Bonifaciusstraat zijn door de minis ter van Volkshuisvesting vastgesteld op f. 53.772, grondkosten en op f. 270.870.71 aanbouwkosten. B. en W. stellen nu voor de voorschotten voor deze woningen nader vast te stellen op dezelfde bedragen. De 4 huizen langs de laan van de heer Th. v. d. Salm naderen hun voltooiing. In verband met een doorlopende huis nummering stellen B. en W. voor aan dit laantje de naam te geven van „Weidepad". Voorts wordt voorgesteld het kre diet in rekening-courant voor 1962 vast te stellen op f. 155.000. Op het verzoek van de Stichting tot steun van de protestantse geeste lijke verzorging van het Ned. leger en van de Stichting Katholiek Mili tair Vormingscentrum om een subsi die van f. 0.01 per inwoner wordt door B. en W. gunstig geadviseerd. Tenslotte stellen B. en W. voor de vergoeding per leerling voor de bij zondere lagere scholen voor 1962 vast te stellen op f. 60. Ds. Honders, 40 jaar predikant, gehuldigd In dezelfde Ned. Herv. Kerk. waar ds. Honders 40 jaar geleden zijn in trede deed, sprak hij gisteren voor een talrijk gehoor naar aanleiding vac dezelfde tekst uit Psalm 103 Lofzang en dankbaarheid. De Jubi lerende predikant werd ingeleid door de plaatselijke predikant ds. Van Embden. De jubilaris verhuisde enkele jaren geleden, na ruim 25 jaar in Wasse naar te hebben gestaan, naar Sas- senheim. Talrijke vertegenwoordigers van het kerkelijke leven uit de plaats waar de jubilaris zo lang het evan gelie verkondigde, waren aanwezig. Namens de Synode was aanwezig ds. Gravemeijer, namens de centrale kerkeraad ouderling Lamens en de heer De Haan, oud-hoofd van de openbare lagere school van Zoeter- woude, die gelijktijdig met ds. Hon ders zijn intrede deed. Na de dienst volgde een receptie ln „Ons Huis", waar de jubilaris door ds. Van Embden werd toegesproken. Raadsagenda De raad komt op woensdag 20 de cember te 8 uur nam. ten gemeente huize ln vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende voor stellen vermeld: Voorstel tot nadere vaststelling van het grond- en bouw voorschot voor 16 woningwetwoningen. Als voren tot het geven van een naam de laan van der SaJm. waaraan 4 woningen zijn gebouwd. Als voren tot vaststelline van het maximum-krediet in rekening-cou rant voor het Jaar 1962. Alsvoren tot het verlenen van subsidie ten behoe ve van de geestelijke verzorging van de militairen Behandeling van begrotingen voor het jaar 1962. Aan bieding van de rekeningen over het Jaar i960. Wijziging van de gemeente-, begrotingen I960 en 1961. (Deze pagina is ongecorrigeerd) Brandkast met f 18.000 verdwenen Uit het huis van de wichelroedelo per de heer J. G. Mieremet in de „Plasmoien" (gemeente Mook) is in de nacht van zaterdag op zondag een zware brandkast verdwenen. Toen de heer Mieremet diezelfde nacht, na een feest met een aantal gasten huis kwam werd de inbraak ontdekt. De daders zijn het huis via de achterdeur binnengedrongen en hebben de brandkast door deze deur het huis uitgebracht. De brandkast bevatte juwelen, goud en waardepa pieren tot ee>n gezamenlijke waarde van 17 it 18.000 gulden. VOETGANGERS: Wilt U oversteken op een zebra pad? U heeft daar voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit of het rljverkeer U die voorrang nog geven kan, dus tijdig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken. BEURSOVERZICHT KON. OLIE VAST IN LAGERE MARKT Amsterdam, 18 december De eerste beursdag van deze week heeft vanmiddag een vaste stemming voor de aandelen Kon. Olie te zien gegeven in een overigens ongeani meerde markt. De omzet was zeer gering. Unilever, die in Wall Street vrijdag hoger sloot lag in Amsterdam vanmiddag aangeboden. Het geringe overwicht aan de verkoopzijde bracht de koers van genoemd fonds op f 193, circa f3 beneden de vorige slotkoers. De gevoelige technische koersreactie donderdag J.l. voor Unilever, op de willige stemming van de vorige beurs dag, zette zich vrijdag ln Wall Street niet verder voort. De stukken sloten er toen circa dollar hoger op een pariteit van f 197. Dat Unilever van daag in Amsterdam toch lager no teerde werd toegeschreven aan de houding van India ten opzichte van Goa. Later werd f 192,40 gedaan v.aarna de openingskoers weer werd bereikt. De vorige slotkoers was f 196. De stukken lagen ruim f4 beneden pariteit New York. Aku's min 2 pun ten op 3974. Philips 8 punten lager op 968. Hoogovens daalden 5 punten tot 770. Kon. Olie trok zich van de stemming voor de overige hoofdfond sen bitter weinig aan. In een vrij actieve markt steeg het fonds van f 127,10 tot f 128,10, hoofdzakelijk door lokale vraag. De slotkoers van vrij dag was f 125,10. Toch bleven de olie-aandelen nog circa fl beneden pariteit New York. KLM werd. inge volge Wall Street, hoger geadviseerd. In de Scheepvaarthoek werden me rendeels geringe koersverliezen waar genomen. Van de leidende cultures werd Deli ruim f 1 lager geadviseerd. Staatsfondsen vrijwel onveranderd. De handel was er zeer kalm. Maandag 18 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 1024 1024 Ned. '59 44 101 tfGL 101» Ned. '60-1 44 101% 101 »GL Ned. '60 H 44 101HGL 101» Ned. '59 4% 100ft 100% Ned. '60 4% 100ft 100% Ned. '61 4y4 100ft 100% Ned. '53 3% 974 974 Ned. Gb. obi. 34 824 824 Ned. '47 34 93ft 92» Ned. '51 34 974 974 Ned. '53 I-II 34 95% 93%GL Ned. '56 34 95ft 954 Ned. '48 34 904 904 Ned. bel. cert. 34 88% Ned. '50 I-n 34 904 904 Ned. '54 I-II 34 91% 91» Ned. '55 I 34 91% 91% Ned. '55 n 34 93% 93% 91% 91% Ned. G.b. obi. '46 3 924GL 92 Ned. dol. ln. '47 3 88 88 Ned. Inv. cert. 3 99%GL 99ft Ned. 62-64 3 99%GB 99%GB 99% 994 Indië *37 A 3 944 944GL Ned. won. b.l. '57 6 108% 108% Ned. w.bJ. '58 44 1014 101ft Premielenlngen Vorige Slotkoers A'dam *53 3 A'dam '51 I 24.. A'dam '56 I 2%.. A'dam '56 II 2% A'dam '56 III 24 Eindhoven '54 4 Enschede '54 24 Den Haag '52 124 Idem II 24 R'dara '52 I 24 Idem n 24 Idem '57 24 Utrecht '52 24 Z.-Holl. 1957 24 Zuid-HoU. '59 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco255.50 Arast. Bank 390 Cultuurbank 31 Va Holl. Bank U eert. 2284 Ned Handelmij 3394 Rott Bank385 Twentsche Bank 333 Senembah 410 B Koers v. heden 105 103% 84% 84% 844 84 884 884 884 89% 82 82 92 L i 91% 9i 93 914 93% 93% 93% 94 24 I 984 93 92 1034 103% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver. HVA-mij. A.K.U Deli My cert. Hoogovens cert. Philips gem. bez. Unilever cert. Dordtse Petr Kon. P. (50 él f20) Holl. Amer. Hjn.. Java China Paket K.L.M Kon Ned.Staboot Kon. Paket Men Stoom. My Ned. Niev Goudr. eert. v. Ommeren eert. Kon. Rott. Loyd N. Scheepv. Unie NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen 1094 109% 123% 123 %GB 3994 395% 145.60 143.50 775 765 9764 9674 196 192.70 5724 579% 125.10 128.40 146% 145% 146 145 58.80 60.50 189% 189 149 146 160 158 1554 153% 337 3254 146 GB 145% GL 1524 150% A'dam'47 (34) 3 idem '48 (34).. R'dam '52-1 (44) id. *37 I-n (34) Z.-Holl. '55 44.. Bankwezen 3k N Gem 58 5% id >JWB'52 4 BVG rspbr 1 500 BVG rspbr '52 Industr. Obligaties Philips Doll. tl.. 9511 95% 100 96% 99% 104% 100 ft 200 1424 96ft 96% 97% 104A 100% 201 142% 90% Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat Borsumy-Wehry Calvé Delft eert. Electralasmy K Pap v Gelder K. Ned Grofsm Holl Constructie Ing bur v BjuJ Internatio Int Kunstst Ind v. Kemp en Beg. Leidse Wolsp ry Mülleren Co NJB Ned Kabelfabr Philips pref Rott. Droogd My Sikkens Groep Ver Touwfabr Walvisvaart Wernink's Betmij Wilton Feilenoord v. Wijk - Heringa Zaalberg Mynbnuw en petroleum Biliton 2de r 495 Kon Petr (f20) 124.— Amerik fondsen Canad Pacilic R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors.. Ker.necott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 255.50 393 31% 217 exd. 340 385 2194 410 1 713 306 298 939% 80 935 330 330 356 356 1724 168 4254 246 2414 189 189 72 714 1364 5404 5394 510 510 575 568 286 284% 535 530 9194 917 380 380 101 99 195 197 289 290 914 90 144 141 L 490 126 24% 24% 81 81% 50% 50% 43 42 y4 54% 54% 57 50U 82 82 604 60 40 39% 33% 334 80% 80%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7