NAVO stemt in met het polsen van Sow jet-Unie PEKING HAD GEEN SCHIJN VAN KANS Drie dagen overleg leverde weinig op KANS OP EEN BESTAND IN KATANGA GESTEGEN Moskou's nederlaag zivaarder dan men algemeen verwachtte Incident in de Franse Kamer tussen Mollet en gaullist Fa. D. KRET Zn. WEERBERICHT Tsiombe bereid tot gesprek met Adoela buiten Kongo C, A. v. Dorp FLIM relatiegeschenk Preenen Meer glans en bescherming voor uw auto! teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 No. S033! LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 tuf V VJWI\ l_.a_.lJL/t-> 11 I_.ll VJlYiJ 1 1\E. per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De ministerraad van de NAVO (Noordatlantische Verdrags organisatie) heeft gisteren de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië" formele steun gegeven bij het polsen naar de mogelijkheid van een akkoord met de Russen over Berlijn. In brede kring in Parijs beschouwt men de gisteren geëindigde NAVO-conferentie als een de minst vruchtbare. Er zijn maar weinig concrete vorderingen gemaakt op deze conferentie, die drie dagen heeft geduurd. Men schrijft dit grotendeels toe aan Frankrijks twijfel of het wel verstandig is over Berlijn te onder handelen. De secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, gaf op de gebruikelijke persconferentie aan het eind van de zitting dan ook toe, dat het opstellen van de desbetreffende paragraaf in het slotcommuniqué niet gemakkelijk is geweest. Strauss boekte geen succes In Parijs zei men dat wat tevoor schijn is gekomen, eigenlijk nauwe lijks vooruitgang betekent omdat de Fransen ook geen bezwaar hebben gemaakt tegen Amerikaanse en Brit se contacten met de Russen in de herfst. Over een ander belangrijk punt, Katanga, trad onenigheid over de huidige operaties in Katanga aan het licht. De Verenigde Staten, Canada en Noorwegen bleken de operaties ten volle te steunen. Portugal kreeg in de kwestie-Goa geen openlijke steun van de andere landen. Men achtte een verenigd standpunt niet mogelijk omdat het een probleem buiten NAVO-gebied is. Een voorstel van de Westduitse minister van Defensie, Strauss, een speciale politiek-militaire commissie op te richten met het doel een NAVO-atoomstrijdmacht aanvaard te krijgen, heeft het niet gehaald. De permanente raad kreeg echter op dracht deze kwestie in het begin van het nieuwe jaar te bespreken en zo mogelijk verslag uit te brengen op de volgende ministerconferentie van de NAVO, die in mei te Athene zal worden gehouden. Besloten is dat, tegen de gewoonte in, aan deze voorjaarsconferentie niet alleen de ministers van Buiten landse Zaken maar ook die van Defensie zullen deelnemen. Geschil later in openbaar bijgelegd Motie tegen de regering werd verworpen De Franse socialistische leider en ex-premier Guy Mollet, heeft gister avond een jonge gaullistische afge vaardigde in de Nationale Vergade ring een klap in het gezicht gegeven omdat deze hem beledigd had. Het in cident gebeurde in de wandel gangen van het parlementsgebouw, nadat de gaullist, André D'oulland, Mollet had aangevallen wegens de socialis tische kritiek op het regeringsbeleid ten aanzien van Algerije, waarbjj hy de socialist de volgende woorden toe voegde: „By de eerste tomaat nam U de benen". Deze opmerking was een toespeling op een incident dat op 6 februari 1956 in Algerije voorviel toen Europeanen Mollet, destijds premier, met toma ten hadden bekogeld. Mollet daagde Roulland uit die op merking in de corridors te herhalen. Bij zijn afscheid Jlir. Boreel (ANVV) Officier Or. Nassau De scheidende directeur van de Al gemene Vereniging voor Vreemdelin genverkeer jhr. W. Boreel is door de Koningin by bevordering benoemd toe Officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij werd van deze onderscheiding op de hoogte gebracht door staats secretaris drs. F. J. W. Gijzeis van Economische Zaken tijdens de zeer druk bezochte afscheidsreceptie gis termiddag in hotel „De Wittebrug" in Den Haag. Keukenhof had de zaal voor deze gelegenheid in een bloemenhof herschapen. Van heinde en ver was iedereen, die ook maar iets met het bevorderen van het vreemdelingenverkeer in en naar ons land te maken heeft, naar de Resi dentie gekomen om hulde te bren gen aan deze enthousiaste voorvech ter voor het vaderlandse toerisme. 's Avonds bood het ANVV bestuur Jhr. Boreel een diner aan. De voor zitter. prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelis- sen, heeft daarbij de scheidende di recteur de eerste ANVV-legpenning in goud uitgereikt. De heer A. van der Paauw, directeur KLM-Neder- land heeft jhr. Boreel de zilveren KLM-penning overhandigd. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 TOENEMENDE VORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: De aanvoer van kou uit Polen wordt gedurende het weekeinde iets versterkt Dit, betekent voor ons land een toenemen van de vorst. In Duits land komen algemeen temperaturen van 8 en 10 graden onder nul voor. Deze temperaturen zijn de komende nacht ook in oostelijk Nederland mo gelijk. In de westelijke provincies zal het in het algemeen nog by lichte vorst blijven. (Opgemaakt te 10 uur) 17 DECEMBER Zon op: 8.43 uur; onder: 16.29 uur; Maan op: 14.21 uur; onder: 2.59 uur Hoogwater te Katwijk te 11.25 uur laagwater te 6.52 en 19.24 uur. (18/12 hoogwater te 12.29, laag water te 8.07 en 20.28 uur). Tijdens een pauze liep Mollet op Roulland toe en sloeg hem in het gelaat. Roulland betoogde dat hij met zijn opmerking niet doelde op Mollets fy sieke moed, maar dat deze van strikt politieke aard was. Toen de vergadering was hervat be tuigde Mollet formeel zijn spijt over de klap die hij Roulland had toege diend en schreef zijn daad toe aan „het politieke klimaat en de herha ling door Roulland van opmerkingen die door mijn tegenstanders werden gebruikt". Roulland stond vervolgens op om de vergadering de verzekering te ge ven dat zijn opmerking niet gericht was op de persoonlijke moed van Mollet. De Franse Nationale Vergadering heeft vannacht de motie van afkeu ring van de socialisten en de radica len verworpen. Vóór de motie werden 199 stemmen uitgebracht 77 te weinig daar de absolute meerderheid 276 is. Bij een motie van afkering worden alleen de stemmen voor de motie ge teld. Aangenomen wordt dat degenen die niet voorstemmen, tegen de mo tie zyn. Een Gaullist die vóór do motie stemde, werd onmiddellijk uit zijn fractie gezet. In de motie werd al leen over afkeuring gesproken zonder dat er verband gelegd weird met het een of andere punt van het rege ringsbeleid. Morgen zal de nieuwe Ge- dachteniskerk in XV est-Berlijn worden ingewijd door bisschop Dibelius. De moderne kerk be staat uit drie delen. Links het nieuwe kerkgebouw, rechts de nieuwe toren en in het midden de ruïne van de oude Keizer Wilhelm Gedachteniskerk die men laat staan als herinnering aan de rampzalige wereldoorlog. Lichte paniek in Tilburg Oorzaak: benzinedamp In het zuid-oostelijk deel van Tilburg ontstond gistermiddag een lichte paniek toen uit de riolen een zware benzinestank naar boven kwam en een aan tal bewoners als gevolg van de lucht onpasselijk werd, Vooral in de Kruisvaarderstraat was de stank zeer hevig. De politie heeft het verkeer daar geduren de anderhalf uur omgelegd. De bewoners van deze wijk kregen de waarschuwing geen open vuur te gebruiken. Een onderzoek werd ingesteld bij een nabij gelegen benzine-opslag- plaats, maar de ware toedracht kwam niet aan het licht. Door spuien wist men de riolering van benzinedampen vrij te maken. De dienst Bouw- en Woningtoe zicht en de brandweer stellen een onderzoek in naar de oorzaak. In Zweden is het jaarlijkse Lucia-feest gehouden. De Nobel prijswinnaar Mössbauer, die nog in Stockholm vertoeft waar hij zijn prijs in ontvangst heeft ge nomen, en zijn echtgenote wer den volgens gebruik vroeg in de ochtend in hun hotelkamer op- j gezocht door een „Lucia", dia thee en gebak aanbood. Advertentie Kolen Olie HERENSINGEL 7 Telefoon 20988 Dit nummer beslaat uit 14 pagina's en een Bijvoegsel (Van onze correspondent in Washington) Peking-China bleek gisteren geen schijn van kans te hebben lid te worden van de Verenigde Naties. De nederlaag voor de communisten was aanzienlijk zwaarder dan verwacht werd. Sowjet-Ruslands voorstel om Peking-China in de Verenigde Naties op te nemen en Formosa-China uit te stoten, werd gister middag in de Assemblee verworpen met 48 tegen 36 stemmen, terwijl 20 gedelegeerden zich van stemming onthielden. De Rusen behaalden dus niet eens een simpele meerderheid voor hun resolutie, terwijl zij krachtens een besluit van de vergadering een meerderheid van tweederden nodig hadden gehad. vergadering aangenomen met 61 te gen 34 stemmen en 7 onthoudingen. De gehele (Afrikaanse) Brazzaville- groep stemde voor. Daarmee was uitgemaakt dat de Russen een meer derheid van tweederden nodig had den om Peking China toegelaten te krijgen. Later bleek, dat de Russen zelfs een simpele meerderheid daar voor by lange na niet haalden. Groot succes Amerika voor Voor Amerika, dat zich krachtig ingespannen had om de toelating van Peking te blokkeren, is dit suc ces nog aanzienlijk groter dan voor zien was. Nederland en Noorwe gen onthielden zich van stemming, Engeland, Finland. Denemarken en Zweden stemden voor toelating van communistisch-China. Zoals men zich herinnert, had Amerika met enkele andere si aten ?en resolutie ingediend die deze zaak tot „een belangrijke kwestie" ver klaarde. Deze resolutie werd door de Washington voldaan De Amerikaanse regering moet ovei deze uitslag bijzonder voldaan zijr. In Amerika is een belangrijk deel van de openbare mening zeer tegen communistisch-China gekant. Het had de Democraten stellig geen van Kennedy's regering Peking zou zijn toegelaten tot de Verenigde Na ties. Dat Amerika zoveel medestanders zou krijgen, hadden de Amerikaanse delegatieleden niet verwacht, al was men reeds geruime tyd optimistisch over de uitslag. Het is mogelyk, dat Peking zich de laatste tijd door haar actie tegen India alsmede door oor logszuchtige uitspraken extra onpo pulair heeft gemaakt in diverse lan den. Ondanks de moeilijkheden aan de grens bleef India echter streven, naar de opneming van communis tisch-China in de Verenigde Naties! Van vele kanten De oppositie tegen Peking kwam van vele kanten. Alle Latijnsame- rikanen. behalve natuurlyk Cuba verzetten zich tegen de Russische re solutie. maar ook o.a. Malakka, Ga bon. Jordanië, Liberia, het nieuwe lid Tanganjika, en natuurlyk ook di verse NAVO-landen plus Amerika, Japan en Australië. De Assemblee zou ontvankelijker geweest zijn voor het Russische voor stel. indien de Russen niet tevens uitdrukkelijk de uitstoting van For- mosa-China hadden geëist. Men kan daarom niet zeggen dat Moskou de kansen voor Peking om toegelaten te worden zo groot mogelijk had ge maakt. Engeland heeft dus voor dit Rus sische voorstel gestemd, doch na af loop verklaarde een Britse woord voerder aan de vergadering, dat En geland hiermede niec wenste vooruit te lopen op de vertegenwoordiging van Formosa, indien Peking een plaats in de Verenigde Naties zou krygen. De Brazzaville-landen hebben Amerika's blokkeringsactie aanzien lijk versterkt. By de essentiële reso lutie stemde de Brazzaville-groep ter.dele met Amerika mee, tendele "VU LVU dbbiug IV l.Vltlt I11VI '1111V1 irva illvv, L V goed gedaan, indien in het eerste jaar I onthield ze zich van stemming. Ook VN-aanval op Kongolo President Tsjombe van Katanga heeft zich gisteren bereid ver klaard de premier van de cen trale regering in Leopoldstad, Adoela, te ontmoeten, mits deze bijeenkomst niet in Kongo wordt gehouden. Tsjombe stelde voor bijeen te komen in een stad in een van de staten van de Fran se Afrikaanse gemeenschap. Als men tot staken van het vuren zou besluiten, moeten de huidige posities van de strijd krachten van de V.N. en van Katanga gehandhaafd blijven, aldus Tsjombe. Het offensief van de V.N.- troepen, dat gisterochtend be gon en kennelijk tot doel had druk te oefenen op Tsjombe om tot een overeenkomst met de centrale regering te komen, heeft tot gevolg gehad, dat de blauwhelmen dichter bij het centrum van Elisabethstad zijn gekomen. De V.N.-troepen hebben ook een aanval gedaan op Kongolo, in het uiterste noorden van Katanga, doch de gendarmerie hield daar stand. Amerikaanse kringen in Parijs ver wachtten gisteren binnen 24 uur een bestand in Kongo. President Joeloe van (voormalig Frans-) Kongo heeft een onmiddellijke bijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd om te be sluiten tot ogenblikkelijk staken van het vuren in Katanga en de actie van de V.N. in Kongo opnieuw in behan deling te nemen. De waarnemende secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Thant, heeft de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, gisteren schriftelijk meegedeeld dat de mili taire operaties van de Verenigde Na ties in Katanga zullen voortduren tot dat de doelen van de Verenigde Na ties zijn bereikt en bevredigende waarborgen zijn verkregen dat hun strydmacht voortaan in die provincie Advertentie WILT U TOON HERMANS zien met de feestdagen. Vraag dan by President Kennedy naar Venezuela President en mevrouw Kennedy zijn gisteren per vliegtuig te San Juan, de hoofdstad van Portorico, aange komen. Zy zijn op weg naar Vene zuela en Columbië. welke landen zij het weekeinde zullen bezoeken. Hilversiun half uur in liet donker Ongeveer de helft van Hilversum heeft vanmorgen vroeg ruim een half uur zonder stroom gezeten. De sto ring ontstond om even over half ze ven. De oorzaak was een defect in een transformator. Door de storing kwamen onder meer het gebouw van de radio-nieuwsdienst en studioge bouwen in het donker te zitten. Om tien minuten over zeven was de stroomvoorziening weer normaal. FOTO-EXPOSITIE „DE MENS IN EUROPA" De minister van staat dr. W. Drees heeft gisteravond in het Stedelijk Museum te Amsterdam de fototen toonstelling ..De mens in Europa" geopend. Deze tot 16 januari duren de t« ntoonstelling omvat circa 300 foto's van 230 fotografen uit 23 lan den (er worden o.a. foto's van de Nederlandse fonograaf Cas Oorthuis geëxposeerd). De idee voor deze ex positie is van de in Hongarije gebo ren jurist, journalist en fotograaf dr Tas Toth. die na de opstand in 1956 zijn land verliet en nu in Mün- chen woont. Hij stelde ook de expo sitie samen. Persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 een PHILIPS T.V. op proef. Advertentie VOOR EEN FLEURIG BLOEMENMAGAZIJN HOOFDSTR. 175 SASSENHEIM Telefoon 7570. Alles vers van eigen kwekery. niet wordt aangevallen of gehinderd. Zolang de doelen niet zijn bereikt, zullen de Verenigde Naties uit zelf verdediging krachtig optreden togen elke aanval op de huidige stellingen. „Zwaar gevecht" Volgens de laatste berichten is er vrijdag vooral zwaar gevochten bij het parlementsgebouw. De Katan- gezen deelden mede, dat de troepen van de V.N. een „zware nederlaag'" hebben geleden. Ivan Smith, ver tegenwoordiger van de V.N. in Kon go, verklaarde, dat er in het Baloe- bakamp by Elisabethstad door Ka- tangees mortiervuur 34 vluchtelingen zyn gedood en ruim 150 gewond. Voorts deelde Smith mede. dat Ka- tangese gendarmes „in de tuin rond de woning van de deken van het consulaire korps in Elisabethstad mortieren in stelling hebben ee- bracht". De deken van het korps in Elisabethstad is de Portugese consul- generaal. Waarschuwing ven V.S. Volgens betrouwbare diplomatieke zegslieden te Washington heeft de regering van de Verenigde Staten de V.N. gewaarschuwd dat het interna tionale politieleger zich bij zijn acties dient te beperken tot het doen van aanvallen op zuiver strategische doe len. Naar verluidt had de regering- Kennedy nadrukkelijk kenbaar ge maakt dat er geen militair geweld meer mocht voorkomen tegen zieken huizen of andere niet-militaire ge bouwen terwijl het de Industrie ook niet meer lastig mocht worden ge maakt. De zegslieden zeiden dat de Bel gische ambassadeur te Washington, Scheyven. die gisteren met waar nemend minister, van Buitenlandse Zaken Ball had gesproken, minister Spaak van een en ander op de hoog te had gebracht. Advertentie BREESTRAAT Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 Uit het Leidsch Dagblad van 18 Dec. 1861: (Advertentie). J. Busé, te Lei den, heeft weder een puik- puikepartlj eerste kwaliteit gekonfijte China gember aangekregen a 60 cents de 5 ons, en per pot 70 cent de 5 ons. Bilbaosche kastanjes 8 en 10 cent de 5 ons. Zoete China's appelen 50 cent het dozijn. Algemene vergadering van 1 medewerkers en bijdragende leden van de Leidsche Maat- 1 schappij v. Weldadigheid op 1 Woensdag 18 Dec a.s. in het Gebouw der Maatschappij tot Nut v. 't Algemeen Voorstel omtrent de oprigting van eene Hulpbank.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1