Westcluitser Strauss wil van NAVO vierde atoomiiiaclit maken Reactor-onderzoek in Arnhem uitbreiden Peking maakt weinig kans op toelating DUBBEL KONINKLIJK FEEST IN ATHENE Schotten doen stap naar het vasteland Brutale roofoverval in Londen mislukt Op zoek naar Europa door een plaatsje in tentoonstelling De Nederlandse steden moeten zich aan buitenland spiegelen Mr. Sassen van Euratom: Plannen kerncentrale klaar Russen storen Amerikaanse radarproeven Israël helpt Zuid-Amerika Vage Engelse steun voor VS Drie prinsen in Laos „in principe" eens "Jimmy Greaves mag spelen LEIDSCH DAGBLAD - VRIJDAG 15 DECEMBER 1961 Verrassingen in ,,Bellevue,, (Van onze Amsterdamse redacteur) De Schotten hebben de naam een zuinig volkje te zijn, maar voor za kelijke publiciteit blüken zy toch wel wat geld over te hebben. Terwijl de toetreding van Groot-Brittannië tot de zes van de Euromarkt wel waar schijnlijk maar nog geen feit is, hebben de Schotten met een ten toonstelling onder de naam „Dit is Schotland" een sprong gemaakt naar j bet Europese vasteland om by voor baat verzekerd te zijn van goede za kelijke contacten en aldus van een goed plaatsje in die gemeenschappe lijke markt! Wat- weten wij van Schotland? Meestal niet veel meer aan dat de bevolking uit gerokte gierigaards zou bestaan, die hun tijd doden met het bespelen van de doedeizak. Maar de tentoonstelling die gistermiddag in Bellevue te Amsterdam is geopend, heeft ons verlegen gemaakt. Hier wordt men eraan herinnerd, dat de stoommachine door een Schot is uit gevonden, dat de grootste schepen ter wereld in Schotland worden ge bouwd, dat de Schotten de televisie ea de radar hebben uilgevonden, en dat de ontdekker van penicilline. Sir Alexander Fleming een Schot was. En dan vraagt men zich in gemoe- de af: wat zou er van onze wereld zijn geworden zonder Schotland en de Schotten? Omdat de gemeenschappelijke markt niet direct zit te wachten op grote schepen en op nieuwe uitvin dingen, laat „Dit is Schotland" ook een aantal praktische produkten zien. die voor Europa van belang zijn om dat het hier voornamelijk kwaliteits goederen geldt: tweed, garens, wol, karpetten, leer, machines, biscuit, jam, chocolade en vee. Wij zien dat de bekende Harris-tweed voor 75 wordt geëxporteerd voornamelijk reeds naar het vasteland van Euro pa. De tentoonstelling, die een rond reis door Europa zal maken, wordt georganiseerd door het leidinggeven de Schotse dagblad „The Scotsman". HEILIGE DAAD AMBASSADEUR IN CASSATIE De 43-jarige Amsterdammer Machiel J. J. Volraat, een van de „ambassadeurs" van ae „bovennatio nale en bovenkerkelijke organisatie de Heilige Daad", heeft bij de Hoge Raad cassatie aangetekend tegen het arrest van het Gerechtshof te Amsterdam, dat hem begin novem ber jl. wegens oplichting in vereni ging met zijn vriend Jolle Jansma veroordeelde tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek. Machiel Volraat die na 10 maanden en 20 dagen voorarrest meteen op vrije voeten werd gesteld, werd vrij gesproken van de ten laste gelegde oplichting van Socrates-directeur Nic. den Besten en een poging tot oplich ting van de Noorse zakenman Cle- mentsen. Opleiding voor samenzweerders De politie van Tokio, die zoals ge meld een samenzwering tegen de staat heeft verijdeld, verklaarde gis teren van mening ie zijn, dat de leerlingen van een school, die door een der dertien arrestanten werd ge leid. werden opgeleid om „terecht stellingen" uit te voeren. De leerlin gen van deze in de prefectuur Tsjiba, in de omgeving van Tokio, gelegen school, kregen onderricht in het schieten met geweren, waarbij met scherp werd geschoten. Enkele dei- twee dagen geleden gearresteerde dertien Japanners hebben bekend, dat het voornemen bestond in febru ari a.s. dertig tot veertig leiders van regering en oppositie en bestuursle- jdca van vakbonden te vermoorden. I In het parlement is medegedeeld, dat de samenzweerders vermoedelijk in geen enkele betrekking stonden tot rechtse organisaties, terwijl ook 'geen bewijzen zijn gevonden dat zij de strijdkrachten in het komplot wil den betrekken. Panama breekt met Cuba Panama heeft gisteren zy'n diplo matieke betrekkingen met Cuba ver broken. Het Panamese parlement had zich reeds met grote meerder heid uitgesproken voor een motie, waarin op verbreking van de betrek kingen werd aangedrongen. De Panamese zaakgelastigde te [Havanna, mevrouw Elivra Jovarna, werd teruggeroepen nadat de Cu baanse premier, dr. Fidel Castro, vo rige week vrijdag een aanval op Pa nama en Columbië had gedaan. Co- lumbië ging dadelijk na Castro's re de, waarin hij de twee landen uit daagde de diplomatieke betrekkingen te verbreken, tot deze maatregel over. ADVERTENTIE LAiMBOCK HANDSCHOENEN MOHAIR SJAALS 1REVIRA DASSEN PYJAMA'S NYLON OVERHEMDEN PARAPLUS Dr. A. L. J. Sunier, die van 1927 tot 1953 directeur is ge weest van „Artis". viert zondag a.s. zijn 75ste verjaardag. Dr. Sunier gefotografeerd in zijn woning in Baarn. beest raat 152 LEIDEN Een Westduits voorstel tot oprichting van een Atlantische kernmacht is gisteren in Parijs door de NAVO-ministerraad ter verdere behandeling naar de permanente NAVO-raad ver wezen. Ofschoon de procedure van bespreking van het Westduitse plan, dat van de NAVO de vierde atoommacht wil maken, in beginsel is aan vaard. is er verschil van mening aan de dag getreden tussen Engeland en West-Duitsland. I Watkinson, de Britse minister van Defensie, wilde er eerst nog eens over I denken. Hij werd gesteund door de j Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Lange. De permanente NAVO raad zal het voorstel, dat gelanceerd werd door de Westduitse minister van Defensie Strauss, in het begin van het nieuwe jaar bespreken. De NAVO moet volgens Strauss Wegencongres in Utrecht over diverse soorten kernwapens be schikken, van klein tot groot. Men moet bij het gebruik ervan niet aan een theoretisch beginsel zijn gebon den. Een eventuele aanvaller mag niet weten welk risico hij loopt. Strauss zei dat de landen die gren zen aan communistische staten aan sterke conventionele strijdkrachten niet genoeg hebben. Daardoor alleen kon hun veiligheid niet worden ge waarborgd. Het besluit tot gebruik van kernwapens zou moeten afhan gen van de militaire toestand van het ogenblik en niet van tevoren vastgestelde theoretische principes. De secretaris-generaal van de NAVO, mr. Stikker, zei dat Strauss z.i. terecht op spoed had aangedron gen. Strauss vindt, dat de kwestie van de kernbewapening in ieder geval voor het eind van 1962 moeten worden opgelost. Hy pleitte voor verdediging van West-Duitsland aan zyn eigen grenzen. De conventionele strijd krachten van de NAVO wil hy ver sterkt zien. Er mopten vliegtuigen komen die verticaal kunnen opstij gen, evenals tactische kernwapens, naast de strategische. De militaire besprekingen, die gis terochtend zyn begonnen, zyn 's middags in „zeer beperkte zitting" voortgezet. De volgende vergadering van de ministers zal van 3 tot 5 mei in Athene worden gehouden, aangezien het in 1962 tien jaar ge leden is dat Griekenland tot de NAVO werd toegelaten. Vergeleken met het buitenland 'laan wij nog slechts aan het begin tan een verkeersontwikkeling, die in onze steden grote moeilijkheden zal teven. Deze sombere waarheid onder streepte voorzitter ir. L. Cosquino de Bussy nog eens bij de opening van fcet „Nederlandse Wegencongres", dat Psleren in Utrecht werd gehouden. „In Nederland zijn wij zelfs nog biet aan het wapen toe, dat de over bid meestal het eerst hanteert: de Parkeer me ter of de parkeerschijf. En deze tegenaanval van de overheid op het verkeer zou reeds in materieel psychologisch opzicht een grote "'olutie betekenen". Welke de gevolgen zullen zyn en hoe men daarna tegenover het vraagstuk van de verkeersontwikke- hng zal staan achtte hij moeilijk te voorspellen. „We staan nog maar aan het begin. Prognoses hebben slechts betrekkelijke waarde, daar er in de loop van tien, twintig jaar veel fun damenteels kan veranderen. Bijvoor beeld, de steeds duidelijker wordende neiging van stadsmensen om buiten te gaan wonen. Een luxe die door de toenemende welvaart binnen het be reik van zeer velen zal komen". Centralisatie of decentralisatie van het bedrijfsleven in de stad? Ir. Cos quino de Bussy wees op de buiten landse grote steden, waar door mid del van hoge gebouwen zeer dichte concentraties van activiteiten zijn verkregen. Vele contacten worden te voet totstand gebracht. Men heeft grote offers gebracht voor deze con centraties, maar de doelmatigheid heeft het waard gemaakt. Ir. Cosqui no de Bussy vindt het noodzakelijk, dat Nederland belangstelling toont voor wat grote buitenlandse steden te bieden hebben. Hij vreest, dat een verkeerde zuinigheid met overheids financiën hierbij de wijsheid aan het bedriegen is. Tijdens de verdere bijeenkomst werden verschillende beschouwingen gewijd aan de stedelijke voorzienin gen, die getroffen zouden moeten worden of kunnen worden in verband met de ontwikkeling van het verkeer. (Van onze Haagse correspondent) Het speurwerk, dat de K.E.M.A. in Arnhem verricht voor de ontwikkeling van een z.g. „suspensies-reactor", heeft dusdanig gunstige resultaten opgeleverd, dat voortzetting van de experi menten op veel grotere schaal dan tot nu toe gerechtvaardigd is. Dit heeft het lid van de commissie van Euratom, onze landgenoot mr. E. M. A. Sassen, gisteren meegedeeld op zijn gebruikelijke te Den Haag gehouden persconferentie aan het einde van het jaar, waarin hij een overzicht van de werkzaamheden van Euratom pleegt te geven. Het associatiecontract tussen K.E.M.A. en Eura tom inzake dit ,,suspop"-project loopt volgend jaar af. Mr. Sassen zei, niet alleen te hopen op verlenging ervan, doch ook op ver ruiming en verbreding. Er zullen zeer „hoog-gekwalificeerde" Amerikaanse deskundigen van het atoomcentrum „Aak Ridge" naar Arnhem komen om deel te nemen aan de verdere ont wikkeling. In Amerika heeft men de onderzoekingen naar de mogelijkhe den van een suspensiereactor ge staakt. Volgens mr. Sassen is dit be sluit prematuur geweest en hebben Europese deskundigen van het Arn hemse werk nog verwachtingen. Ook Japanse geleerden hebben voor de „suspop" veel belangstelling. Andere mededelingen van mr. Sas sen waren: O Er wordt onderhandeld tussen de Nederlandse Stichting Fundamen teel Onderzoek der Materie en Euratom over deelneming van Kopenhagen wijst de Russische nota af Denemarken heeft gisteren geantwoord op de Russische nota over het gemeenschappelijke Deens- Westduitse commando in NAVO-ver- band. In dit antwoord wyst de Deen se regering de Russische beschuldi gingen van de hand. Volgens de De nen houdt de Russische opmerking, dat Denemarken het akkoord van 1946 over Bornholm heeft verbroken, geen steek, omdat er ook onder het gemeenschappelijke bevel slechts Deense troepen op dit eiland gelegerd zullen zijn. Denemarken, aldus het antwoord, wil echter goede betrek kingen met Rusland blyven onder houden. Premier Chroesjtsjow heeft, presi dent Kekkonen van F i u la n d don derdag laten weten, dat de Sowjet- Unie na de recente Sowjet-Flnse be sprekingen volledig vertrouwen heeft in de buitenlandse politiek van Fin land. De premier /erklaarde dit in een telegram ter gelegenheid van de 44-ste jaardag van Finlands on af hankelykheid. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren medegedeeld, dat be langrijke Amerikaanse proefne mingen met radar worden ge hinderd door de aanweziqheid van ongeveer honderd Russi sche treilers voor de Ameri kaanse kust. Hij zei, dat doelen, die zich in het gebied van de radar bevinden, veel te weten kunnen komen door de radar straling met instrumenten op te vangen. In noordoost-Brazilië wordt bin nenkort een aanvang gemaakt met de uitvoering van een landbouw- vestieingsproject met behulp van Israëlische deskundigen. Het wordt een proefneming met het oog op toe komstige projecten voor verschillende delen van Latijns-Amerika. Een functionaris van het Israëli sche ministerie van Landbouw is aaar Brazilië geweest om poolshoogte te nemen. Hij deelde na terugkomst mee dat het project een gebied van ongeveer 4.500 hectare cmvat bij de San Francisco-rivier. Onder Israëli sche leiding zouden hier vyf zes dorpen worden gestient waarvan één als een coöperatief bedrijf. Men ver wacht dat een tiental Israëlische landbouwdeskundigen naar Brazilië zal gaan terwijl Brazilianen in Is- ral zullen worden opgeleid. Israël zal ook technische bijstand Euratom aan het werk dat in Jut- phaas wordt verricht voor het be reiken van beheerste kernfusie. In de loop van volgend jaar hoopt Euratom in Petten met 50 man aan het werk te gaan. De omvang van het Euratompersoneel bij de hoge-fluxreactor hoopt men ge leidelijk te vergroten tot 400 man. De S.E.P. (de vereniging waarin alle Nederlandse elektriciteitspro ducenten samenwerken) heeft Eu ratom nu haar concrete plannen voorgelegd voor een bij wijze van proef te bouwen kleine kernener giecentrale. In het centrum van Euratom in Karlsruhe zal volgend jaar wor den begonnen met onderzoekingen naar de mogelijkheden cm in plaats van uranium plutonium te gebruiken in splijtstofelementen voor reactors. Voor het onderzoek op het gebied van de radiobiologie voor zover dit ligt op het terrein van de land bouw zal Wageningen het belang rijkste Europese centrum worden. Advertentie heeft een feestelijke verrassing voor U. De prachtige INDUS kalender met 12 schitterende kleurenfoto's van Zwitserse landschappen ont- j vangt U gratis na aankoop van een INDUS-horloge in de periode van 21 november tot 31 december 1961. Tegen inzen ding van het daarvoor bestem de, bij de juwelier aanwezige, formulier aan INDUS-horloges Rotterdam wordt U de fraaie INDUS kalender franco thuis gezonden. Uw horloger juwelier zal U gaarne een der fraaie kleurenfoto's vrijblijvend tonen. Vanmiddag stemming in VN (Van onze Amerikaanse correspondent) Rood-China maakt weinig kans dit jaar te worden toege laten tot de Verenigde Naties. Na twee weken, waarin vijftig sprekers het woord hebben ge voerd, nadert het debat over de Acht gemaskerde bandieten, ge wapend met stelen van pikhouwe len, hebben gistermorgen, in het hartje van Londens East End, een mislukte poging gedaan om zich van een bedrag van ruim een mil joen gulden aan loongelden, dat in een bankauto werd vervoerd, mees ter te maken. De bandieten hadden met drie auto's de wagen met kostbare lading op een kruispunt klem gereden, ruk ten de achterdeuren eraf en pro beerden vervolgens naar binnen te komen. Zij werden echter al spoedig in een gevecht gewikkeld met de bewakers van de bankauto. van wie er een een revolver wist te trekken, waar mee hij een der bandieten in de arm schoot. Ook de politiehond van een der be wakers mengde zich in de strijd, KONINGIN ONTVING N.-GUINEA-DELEGATIE Koningin Juliana heeft gisteren de in ons land verblijvende delegatie van de Nieuw-Guinea Raad te Soestdijk ontvangen. De delegatie stond onder leiding van mr. J. H. F. Sollewyn Gelpke, Je voorzitter van de raad. Van de zijde van de delegatie is de Koningin tijdens het onderhoud dat een uur duurde op de hoogte ge bracht van de indrukken in Neder land en van de indrukken in de VN- gaan verlenen aan EoÜvi en Vene- [debatten rond de kwestie-Nieuw- zuela, onder meer in de vorm van Guinea De Koningin sprak om. ge- het opsporen van ondergrondse wa- ruime tijd met mevrouw D. Tokoro- terreserves in droge gebieden, oplei- Hanabey. Deze vertelde o.m. hoe de ding van landbouwinstructeurs en vrouw in Nieuw-Guinea meer en advies bij het inrichten van dorps- meer wordt ingeschakeld bij maat- ccöperaties. schappelijke vraagstukken. Vierendertig prinsen en prinsessen hebben gisteren in Athene een dubbel koninklijk jeest gevierd: de verloving van de Spaanse prins Don Carlos en prinses Sophia van Griekenland en de zestigste verjaardag van Koning Paul van Griekenland. Tot de vor stelijke gasten behoorden ook Prinses Beatrix en Prinses Irene. In de ochtenduren was er in de ka thedraal van Athene een dankdienst ter gelegenheid van de 60ste verjaar dag van Koning Paul. Prinses Beatrix reed in de eerste hofauto naar de ka thedraal. Bij haar in de wagen zaten de zuster van Koning Paul, Koning in-moeder Helena van Roemenië, en de Noorse Kroonprins Harald. Prin ses Irene zat in de vijfde auto met Prins Georg von Hannover en zyn echtgenote en Prins William van Gloucester. Na de lunch reden de Nederlandse prinsessen naar het zomerverblijf van Koning Paul, dat op 27 km ten noor den van Athene ligt. Zij logeren met HONDERJARIGE TE APELDOORN In huize „Elim", een van de Tal- ma-rusthuizeci in Apeldoorn, heeft zuster Fijn van Draat onder grote belangstelling gisteren haar 100ste verjaardag gevierd. De burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, heeft de jarige in tegenwoordigheid van familieleden, liet bestuur van de christelijke vereniging „Talma- rusthuizen" en bewoners en bewoon sters van het huis toegesproken. De jarige kreeg een taait met 100 kaars jes aangeboden namens een maat schappij, die aan zuster Fijn van Draat een „dure" klant heeft, name lijk een levensverzekeringsmaat schappij. nog andere gasten, onder wie Prinses Anne van Frankrijk, Prinses Tatiana van Griekenland, Don Juan Carlos en Prins Otto van Hessen. Alle 34 prinsen en prinsessen heb ben gisteravond aangezeten aan het familiediner. Tijdens dit diner wis selden Don Juan Carlos en prinses Sophia verlovingsringen uit. Daarna was er bal voor ongeveer 500 geno digden. De drie Laotische prinsen de neutralistische Soevanna Phoema, de rechtse Boen Oem en de communis tisch gezinde Soevanoevong heb ben gisteren een onderhoud gehad in Xieng Choeang, het bolwerk van de troepen van de Pathet Lao, dat op 200 km ten noorden van Vientiane ligt. Na afloop van het overleg, dat in een „hartelijke sfeer" verliep, gaven de drie prinsen een gemeen schappelijk communiqué uit. Hierin wordt gezegd, dat het noodzakelijk is de besluiten van Zürich en Ban Hin Heup over de vorming van een een. heidsregering uit te voeren. De prin sen besloten spoedig weer bijeen te komen. Prins Soevanna Phoema zei dat men het eens was geworden over het principe van een coalitieregering. Prins Boen Oem zei alleen maar dat hij tevreden was over het onder houd. Waarnemers menen dat het nog te vroeg is om te zeggen dat de im passe in Laos nu spoedig definitief doorbroken zal worden. Er is geen datum vastgesteld voor de volgende bijeenkomst van de drie prinsen en generaal Phoeml zou nog steeds niets willen weten van een akkoord met de Pathet Lao. doch kreeg met een steel een klap op de kop en raakte buiten bewust zijn. Zijn baas wilde hem helpen, vertegenwoordiging van China bij de Verenigde Naties zijn einde. Vanmiddag verwachtte men de stemming over de reso luties die zijn ingediend. Amerika heeft tezamen met Co lumbië. Italië, Japan en Australië voorgesteld deze zaak als een „be langrijke kwestie" te beschouwen. Zulk een resolutie vereist een meer derheid van de helft plus één stem, maar heeft de Assemblee eenmaal verklaard dat dit een z.g. „belang rijke kwestie" is, dan vereisen andere resoluties over dit onderwerp een meerderheid van tweederden. Amerika, dat Peking beslist uit de Verenigde Naties wil weren, ver trouwt erop dat een meerderheid zal worden gevonden om deze zaak tot een „belangrijke kwestie" te verkla ren. Daarna zou het voor de Sowjet- Unie onmogelijk zijn een meerder heid van tweederden te vinden om Formosa uit te bannen en Peking toe te laten. De Russen beschouwen deze kwestie, zoals bekend, simpel als een zaak van geloofsbrieven. Engeland verklaarde gisteren dat het Peking geen plaats wilde weige ren in de Verenigde Naties, doch de doch deze werd op zun beurt tegen jBri'se vertegenwoordiger achtte de He erenH 6 «aak zo belangrijk dat hij een meer de grond geslagen De bandieten gaven stryd op en gingen er met lege handen vandoor. derheid van tweederden vereist acht- de te en dus voor de Amerikaanse reso- Stichter jeugdherbergen Schirrmcnn overleden Gisteren is bij Frankfort de „va der van de jeugdherbergen" Richard Schirrmann. op 87-jaiige leeftijd overleden. Hij stichtte tezamen met een fabrikant in 1912 ;n Westfalen de eerste jeugdherberg ter wereld. Voetballer voor de rechter Een Olymphia-speler uit Noord wolde werd onlangs, toen zyn club in Emmeloord tegen de ploeg van die naam speelde, zo getergd door het optreden van het publiek dat hy de bal plotseling keihard midden tussen de toeschouwers trapte. Een argeloos jongetje, dat part noch deeühad aan het rumoer, werd door de bal uitermate pijnlijk in de maagstreek getroffen. De woedende vader diende onmiddellijk een aan klacht tegen de speler in, die gis teren voor de politierechter te Zwolle moest verschijnen. Tijdens de zitting bleek dat het publiek te Emmeloord zich bij thuis wedstrijden uiterst vlegelachtig ge draagt. Er zijn supporters, die van de eerste minuut af staan te schel den. De officier van Justitie mr. D. Bins vond dit- geen excuus voor het onbeheerste gedrag van de voetbal ler en eiste een geldboete van 30 gulden. De politierechter, mr. H. H. G. Verspijck veroordeelde de speler tot 20 gulden boete. Parijs „dicht" voor Fedor Kolmanov Spelers en officials van de Rus sische voetbalclub Dinamo Moskou hebben gisteren zes uur op het vlieg veld Orly te Parijs doorgebracht om te protesteren tegen het feit, dat de Franse veiligheidsdienst een toeris tenvisum had geweigerd aan de ma nager van Dynamo, Fedor Kolma nov. Het Russische gezelschap arriveer de in Parijs op weg van Zuid-Ame- rika, waar een aantal wedstrijden waren gespeeld, naar Moskou. Door een aantal formaliteiten, die verricht moesten worden, werd het vliegtuig naar Moskou gemist, waarna plaat sen werden gereserveerd in het vlieg tuig, dat morgen vertrekt. De auto riteiten verschaften alle spelers en officials een toeristenvisum voor 48 uur, behalve de heer Kolmanov, een lid van de Russische Sportraad. Als blijk van solidariteit bleef daarna ook de rest van het gezel schap op het vliegveld, maar na zes uur besloot men toch maar Parijs In te gaan. is Jimmy Greaves zal zaterdag, in de wedstrijd tegen Blackpool, voor het eerste elftal van Tottenham Hotspur mogen uitkomen. De Engelse League maakte gisteren na een bijeenkomst in Sheffield bekend, dat met de transfer van Greaves hij werd vo rige maand voor ruim een miljoen gulden door Tottenham overgenomen van FC Milan den was. lutie zou stemmen. Bovendien ver klaarde hy voorstander te zijn van een oplossing, die voor zover de om standigheden dit mogelijk maken, fair zou zyn voor alle partijen. Dit klonk als een vage steun voor de idee van aanvaarding van twee China's, Formosa en Peking. Stevenson, die nogmaals voor Ame rika sprak, hield een rede die fel van inhoud was doch mat van toon. Hij achtte het moreel en juridisch on juist rood-China toe te laten. Boven dien leek hem dit een onrealistische beslissing, daar men Peking, door het als vertegenwoordiger van China te accepteren, praktisch machtiging zou geven het regime van Formosa te liquideren. Na Stevenson gaf Zorin voor de Sowjet-Unie wederom een lange im provisatie ten beste. Zijn stelling was, dat Amerika Formosa steunt, omdat het daardoor een basis heeft in het Verre Oosten. Van sommige kanten is de idee geopperd een commissie in te stellen ter bestudering van het probleem van de toelating van China. De Sowjet-Unie acht zo'n commissie volkomen overbodig en zal daar eventueel niet in medewerken. Vol gens de Russen hebben Tsjang en de zijnen jarenlang ten onrechte de plaats ingenomen van hen, die het recht hebben China te vertegenwoor digen en aan deze toestand willen de Russen een einde maken. Tenzij alle voortekenen bedriegen, zullen zij daar echter dit jaar niet in slagen. Kuts: Geen doping in de Sowjet-Unie In een open brief aan Gordon Pi- rie in „Sowjet Sport", het toonaan gevende Russische sportblad, heeft Vladimir Kuts de beschuldiging dat Russische sportlieden doping gebrui ken tegeneesproken. De wereldrecordhouder op de 5000 meter zegt in zijn brief, die hij ge schreven heeft naar aanleiding van een artikel van Pirie in een Engels zondagsblad, o.a.: „Russische sport lieden en doktoren kunnen met trots bevestigen dat in ons land geen en kele atleet zijn toevlucht moet nemen tot het gebruik van stimu lerende middelen om goede prestaties te leveren". DAMMEN Vredelievend slot De laatste partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap dam men, gisteren te Moskou gespeeld, is evenals zeventien van de negentien voorgaande in remise geëindigd. Koe- perman, die tweemaal zijn tegenstan der Tsjegolev versloeg, zegevierde dus met 22 tegen 18 punten. De vrede in de laatste party werd reeds bij de 29e zet getekend. BILJARTEN Kampioenschap vierdeklasse libre „klein" Op zaterdag 16 en zondag 17 de cember wordt tn het lokaal van de B.V. Piet Gys aan de Haarlemmer trekvaart in Noordwykerhout het gewestelijk kampioenschap vierde klasse libre klein biljart van de K.N.B.B. gehouden. In dit tournooi komen uit: G. Schotte (Rotterdam), F. Verbakei (Gouda), L. v. Noord (Schiedam), P. Bader (Leiden), W. ten Have (Bollenstreek), P. v. Beek (Delft), H. Eeuwijk (Krimpener- waard) en H. Elling (Den Haag), De winnaar van dit toernooi wordt af gevaardigd naar het Nederlandse kampioenschap. De wedstrijden be lles in orde bevon- ginnen op belde wedstrijddagen om 13 uur.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5