Aanleg van wegen in OEGSTGEEST Martinon meesterlijk in ïtoussel en Strauss Formidabele techniek van joh. Martzy Peek&Cloppenburg Krediet gevraagd van f 5.610.511 Joyeuze terugkomst bij R.O. EENRICHTINGSVERKEER IN DE HAARLEMMERSTRAAT Interessante vogelshow van „Avibus" te Leiden VOETGANGERS: Met Kerst perfect gekleed! SCALA Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 15 december 1961 Tweede blad no. 30530 Dat de Franse dirigent Jean Martinon, thans muziekdirecteur te Diisseldorf hier reeds van herhaaldelijk optreden bekend een van bezielende musiceerdrift bezetene is, heeft hij tijdens het vierde concert van het Residentie-Orkest weer volop kunnen bewijzen! Om met de aan het programma toegevoegde „extra" te begin nen: „Till Eulenspiegels lustige Streiche". Wie hoorde dit op zich zelf al meesterlijke „Spektakelstuk" ooit in zulk een briljant effectrijke illustratie? Daarbij met al het hierbij behorende speels vernuft, verhoogd door Martinons' Franse esprit. Daartussendoor flitsen van schrijnende tragiek. Alle geheimenissen van de parti tuur werden grandioos geopenbaard, in levende tinteling en schakering, door middel van een uiterst spectaculaire directie. doch overigens met groot inzicht voor klankschoonheid en veel accuratesse gespeeld. Martinon heeft zich ook deze avond een groot en voortvarend diri gent met veel raffinement betoond, waarbij zijn soepele directie van ty pisch Franse welsprekendheid was. Een buitengewoon begaafd «n be kwaam musicus, wiens joyeuze terug komst niet teleurgesteld heeft. Integendeel! H. Advertentie Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Bergambacht J. C. Stel wagen te Woudenberg. Aangenomen naar Winsum C. B. Posthumus Meyes, vtc te Rotterdam Bedankt voor Gouda (wijkgem. 1) A. van Brumme- len te Schoonrewoerd voor Wijckel (toez.) J. H. Jim,mink te Drogeham. Benoemd tot emigratie-predikant onder de Nederlandse ln Canada A. L. Groe- nenberg. vic. te Scheveningen en F. J. Verbaas. Idem te Amsterdam. Be dankt voor Giessen-Rijswijk (N.-B.) (toez.) M. J. Kalvenhaar te EUm (Dr.). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Slootdorp H. Pe per te Willemstad. Beroepen te Utrecht-Noord (als missionair predi kant voor Rwanda Oeroendl) J. van der Neut. kand. te Alphen a/d Rijn te Ameide (In comb, met Lexmond) G. J van der Burgh te Lexmond te Nleuweroord G. H. Gerritsen te Dronrijp. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Tweetal te Drachten (2de pred.pl.) C. Bakker te Twfjzel en J. M. Goed hart te Nlezijl. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Dordrecht N. de Jong te Katwijk aan Zee. Lezers schrijven Oplossing van B en W aanvaardbaar Wie er anders over mag denken, be;rijpt d'e hier in noten vastgelegde schalkse humor niet, noch d« ironi sche geest van dit briljante geval Wat Martinon hier qua karakteris tieke typeringen presteerde, zullen weinigen hem na kunnen doen. Het ■orkest vcfgde zijn intenties onna volgbaar soepel. Deze Tijl-streken hebben ons een kwartier van uitzonderlijke vreugde geschonken. Iemand maakte na afloop de op merking: „Dat was van wereldni veau" en wij waren het hiermee vol maakt eens. Her spontane enthousiasme, waar- me= Martinon hiervoor langdurig ge huldigd werd, sprak boekdelen voor de grote waardering, waarmee deze uit Diisseldorf meegebrachte Strauss ontvangen was! Nóg een kolf naar Martinons' hand: de „Derde Symfonie" van zijn leer meester Albert Roussel. Geniaal ge componeerd, fris geschreven! Ook hier speelsheid, zij het van totaal an dere aard. machtig, fel, grillig en ge laden ook. Verrassend was de vertrouwdheid met de partituur, hetgeen ns weerslae vond in de verrichtingen van het orkest. Merkwaardig in deze uit 1930 date rende symfonie te constateren, hoe sterk Roussels stijlkarakteristiek, tot dan toe zuiver impressionistisch zich van dat jaar af volkomen wijzigde en de strenge vormgeving generlei afbreuk deed aan de geëmotioneerde inspiratie. Wellicht was de klankgeving voor de Stadsgehoorzaal hier en daag te overmatig, nog verhevigd door de zware instrumentatie en het dave rend geweld van het slagwerk, waarin het werk uitmondt. Niettemin kon men onder de indruk komen van de 'hoge intelligentie, welke aan deze compositie ten grondslag ligt. Dwin gend was de leiding, even dwingend de van deze muziek uitgaande over tuigingskracht. waarin ook Herman Krebbers zijn lyrische passages voor treffelijk realiseerde. De Hongaarse violiste Johanna Martzy, ook een vertrouwde figuur op het Leidse podium solieerde in Bachs beroemd Vioolconcert in E en Béla Bartóks Eerste Rapsodie (oorspron kelijk voor viool en piano geschre ven). Bartök wijdde zich hieraan in 1928 vlak na de vermoeienissen van Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten Leids studente kreeg Rotary-beurs Mej. E. T. Hekster, studente aan de Leidse Universiteit en wonende te Oegstgeest, ontving op voordracht van de Leidse Rotaryclub een beurs van de Rotary Foundation, welke haar in staat stelt zich gedurende een jaar aan een Noordamerikaanse Universiteit verder te bekwamen in haar studie in Kinderpsychologie. Een dergelijke studiebeurs werd vanwege de Rotary Foundation dit jaar toe gekend aan 138 begaafde mannelijke en vrouwelijke studenten, afkomstig uit 34 landen. Deze beurzen hebben tot doel om het internationale begrip en de vriendschappelijke verhoudingen te bevorderen. Johanna Martzy het schrijven van zijn gecompliceerd Vierde Strijkkwartet en vond in deze Rapsodie, gebaseerd op het volkslied en de dans (Lassu en Friss) een meer verademende zeggingswijs. Johanna Martzy moest in Bach aanvankelijk op dreef komen, maar één maal zo ver, liet zij zich ten volle gelden in het ontroerende Ada gio, hier onnavolgbaar begeleid door het orkest. In de beide hoekdelen trof een enkele maal een scherpe toongeving, overigens zong sonoor haar prachtige Bergonzi. En wat te zeggen van haar formi dabel kunnen in Bcla Bartök? Welis waar was het samengaan met het orkest hier veel minder harmonisch dan in Bach en haalde Johanna Martzy te veel op eigen houtje de eindstreep in dit razend moeilijke werk, doch de bewondering voor haar prestatie behoefde er toch niet min der om te zijn. Met Hongaars tem perament en weergaloos knap heeft Johanna Martzy deze écht Hongaar se muziek gespeeld, waarbij glans rijk de talloze struikelblokken in tet bijzonder ook in ritmisch opzicht welke op haar weg lagen, vermij dend. Ovationeel na de twee uitersten Bach en Bartök de haar gebrachte toejuichingen, waarin zij allen liet delen. Als inleiding tot dit concert de on bekende 4-delige ouverture „Bere nice" van Handel, in een naar ons gevoel wel iets te zware bezetting. De „Haarlemmerstraat" z< heeft men gisteren in dit blad kun nen lezen doet op de raad een dringend beroep om het voorstel van B. en W. inzake eenrichtingsverkeer in deze straat te verwerpen, waaraan het advies wordt toegevoegd: „Het College in overweging te geven an dere verkeersmaatregelen te ontwer pen". Is dit, zo vraag ik mij af. echter wel mogelijk. Wie de gisteren gepu bliceerde tekening nader bekijkt, zal tot de conclusie moeten komen, dat B. en W. met de ter beschikking staande „parallelwegen", reeds met een zij het niet alle partijen be vredigende alleszins aanvaardbare oplossing zijn gekomen. Hoewel m.i. de 'meest ideale oplossing zou zijn een demping van de Oude Rijn voor scheepvaartverkeer hoogst on- I belangryk met daarop correspon- derende verbreding van de Stille Rijn I en de weliswaar moeilijk te nemen Hoogstraat, brengen B. en W. met hun voorstel het verkeer straks vrij wel middenin de Haarlemmerstraat I (bij de Hartebrugkerk). Van hieruit kan men toch immers alle kanten uit? De gisteren aan het woord zijnde winkeliers, bepleitten nu wel een eenrichtingsverkeer van het Haven plein in de richting Blauwpoortsbrug, doch geven daarbij geen aanwijzing voor een goede parallelweg. Deze is er nu eenmaal niet. Met mij zullen zij toch zeker van oordeel zijn, dat hiervoor de Oude Vest, met haar on mogelijke aansluiting op de Turf markt en Turfmarktbrug, niet ir aanmerking komt. Ook de Oude Sin gel is geen uitgesproken parallelweg. Het verkeer ontmoet dan nl. op zijn route een gevaarlijk knooppunt op de hoek van de Lange Mare en Oude Singel en even later bij de Nieuwe Beestenmarkt en de. Turf marktbrug. Ik geloof dan ook, dat B. en W. on der de gegeven omstandigheden uit twee kwaden het beste hebben ge kozen. Natuurlijk ook deze op lossing, is niet ideaal. Zo zal b.v. het inrijden van de Oude Vest vanuit de richting Havenplein moeilijkheden opleveren, doch zij geeft in ieder ge val een weg aan om de Haarlem merstraat uit een nu reeds moeilijke verkeerspuzzel te helpen. Belangrijk daarbij is, dat het in het voornemen van B. en W. ligt om bij de komen de reconstructie van het wegdek de trottoirs op gem. twee meter te bren gen. Dit is in het belang van het winkelende publiek, dus van de mid denstand. Contact zo schrijft het College van B. en W. zal nog worden op genomen met de directiês van de vervoersbedrijven. Hieruit zou kun nen voortvloeien, dat deze er b.v. toe besluiten halteplaatsen op de Oude Vest bij Pelikaanstraat, Jan Vossen- steeg en Lange Mare in te leggen, Van een prachtige vrijetijdsbesteding getuigt de vogelshow, welke t.e.m. zondag in het gebouw St.-Lconardus aan de Haagweg wordt gehouden. Het zijn de leden van de Leidse club van vogelliefhebbers „Avibus", die hier hun kweekresultaten en die mogen gezien worden tonen. Enthousiast, hebben de leden van deze vogelvereniging aan de voorbe reiding en opbouw v«;n deze interes sante expositie gewerkt. Voorzitter J. H. Goossen dankte gisteravond alle medewerkenden in zijn openings woord voor dit enthousiasme. De hoofdprijzen waren voor: bes te enkele tropische vogel, mevr. J. v. d. Berg (Plaquette Leidsch Dag blad); beste paar tropische vogel, mevr. J. v. d. Berg (Standaard Leid se Courant): prijzen B. en W. van Leiden, J. Broekman, bastaard Ka narie, R. A. Keijzer, Agapornis. De overige uitslagen waren: Zang- kanaries-Harzers. eigen kweek '61, stam 4 vogels: 1ste en 2de prijs en twee ereprijzen, kampioen, G. van Leeuwen, 3. J. Broekman. Zangka- naries-Harzers, eigen kweek '61, 2. vo gels, 2. G. van Leeuwen, 3. J. Broek man. Zangkanaries-Harzers, eigen kweek '61, 1 vogel, 1. O. van Leeu wen, 2. J. Broekman. Zangkanaries- Harzers, overjarig, eigen kv/eek '60, I. G. van Leeuwen. Zangkanaries- Harzers. open klasse: 1. W. J. Ie Mair. Kleurkanaries, gepigmenteerd, eigen kweek '61, 1ste. 2de. 3de en ereprijs: E. Rademaker. Kleurkanaries, gepig menteerd, open klasse: 1. H. La ter- veer (agaath), 2. nevr. J. C. A. Spaans (agaath). Kleurkanaries, on- gepigmenteerd, eigen kweek '61, 1ste, 2de, 3de, 4de en ereprijs: J. Broek man, 5. A. de Graaf. Kleurkanaries ongepigmenteerd, open klasse, 1. W. Gijsman (oranjerood). Bastaarden van kanaries, eigen kweek '61, 1ste en ereprijs: J. Broekman. Kruisingen Tropische vogels, paren, overjarig, eigen kweek '60. 1. G. F. de Rooy. Kruisingen Tropische vogels, enk. vo gel, eigen kweek '61. 1ste en 3de met ereprijs: G. F. de Rooij. Kruisingen Tropische vogels, enk. vogel, overja rig eigen kweek '60. 1. J. Broekman. Kruisingen Tropische vogels, enk. vogel, open klasse, 1. H. La ter veer. Kuif- en Vormkanaries, eigen kweek '61, 1ste, 2de en ereprijs: G. F. de Rooij, 3de en derbyprijs: J. H. Goos sen, 4. J. Broekman. Kuii_ en Vorm kanaries, open klasse, 1. A. Later- ve.er. Paren Tropiscne vogels, eigen kweek '61, 1ste en ereprijs, mevr. J. v. d. Berg, 2. J. Broekman. Paren Tropische vogels, open klasse, 1. H. J. van Wijk, 2. A. Laterveer. Enkele Tropische Vogels, eigen kweek '61, lste, 2de en twee ereprijzen, tevens Derbyprijs. mevr. J. v. d. Berg. Enkele Tropische vogels, overjarig, eigen kweek '60, 1. -I. Broekman. En kele Tropische vogels, open klasse, 1. M. Binnendijk. Paren Parkieten, eigen kweek '61, lste en ereprijs, M. K. Wierstra. Paren Parkieten, open klasse, 2. M. K. Wierstra. Enkele Par kieten. eigen kweek '61, lste, 2de en ereprijs. M. K. Wierstra. Enkele Par kieten, overjarig, eigen kweek '60. 2. mevr. J. v. d. Horst.. Enkele Par kieten. open klasse, 1M. K. Wierstra. Agaporniden, eigen kweek '61, 1. R. A. Keijzer. Agapomidcn, open klasse, 1. W. de Leeuw. Wildzang, overjarig, eigen kweek '61, lste en ereprijs, J. Broekman. Wildzang, overjarig, eigen kweek '60, 1. J. Broekman. Vitrines: 1. mevr. J. v. d. Berg, 2. J. H. Goos sen, 3. W. J. Ie Mair, 4. Broekman. Vluchten: 1. A. Late'-veer, 2. mevr. J. v. d. Horst, 3. H. Laterveer, 4. G. Ie Maitre. Stam van 4 vogels in agaporniden, lste en eieprys, R. A. Keijzer. welke straten in rechtstreekse ver binding slechts enkele minuten gaans met de Haarlemmerstraat staan. In Den Haag, Utrecht en Am sterdam met hun grote verkeerspro blemen, heeft men daarvoor veelal meer tijd nodig. Voor de „aanvoer van buiten" ligt o.i. de Haarlemmer straat, als streek winkelcentrum, ook na de door B. en W. voorgestelde maatregelen, nog vlak naast de deur. de N. Storm in glaswater Naar aanleiding van de reactie van een aantal winkeliers van de Haar lemmerstraat op de voorstellen van B. en W., lijkt het me toch. dat de door de winkeliers voorgestelde wij zigingen wel wat erg gewild aandoen. Want als enige afwijkingen van het voorstel van B. en W. worden ge noemd: het omdraaien van de toe gelaten rij-richting tussen Mare en Haven èn het afwisselende stop- en wachtverbod aan even en oneven zijde. Een winstpunt is, dat ook zij toegeven, dat éénrichtingverkeer noodzakelijk is. Maar de voorgestelde wyzigingen lijken me toch wel wat „krenterig". Vooral dat afwisselende stop- en wachtverbod aan even en oneven bzijde. Werkelijk nut heeft dit totaal niet; het geeft alleen maar ver warring en vele moeilijkheden, ter wijl het voordeel voor de verkeers veiligheid van de fietsers (openen van portieren) op één van de series da gen verloren gaat. Ook de andere wijziging is niet van grote betekenis. In plaats van blij te zijn, dat deze smalle winkelstraat eindelijk zoveel mogelijk verkeer kwijt raakt, dat er niet behoeft te zijn, wil men nu een deel van het verkeer terug halen. Zulks uit vrees voor omzetdaling! Op zaterdagmid dag is reeds lang de situatie nog in grijpender beperkt geweest en ik heb niet kunnen merken, dat het daarom minder druk was. Er is in het open baar nooit een klacht geuit, dat door die beperking de omzet gedaald is. Integendeel, alom hoorde men van het winkelend publiek, dat men nu rustig kon rondlopen, zonder dat men gehinderd werd door verkeer of ge parkeerde auto's, zoals op de Br ee straat. Met de opheffing van dit rij verbod, zoals nu voorgesteld, ben ik het dan ook niet eens. Als blijkt, dat ook de zaterdagmorgen een belang rijke winkeltijd is geworden, moet dit rijverbod integendeel uitgebreid wor den. Vervolgens nog enige andere op merkingen over deze kwestie. Het ver bod om de Haarlemmerstraat vanaf de Blauwpoortsbrug in te rijden acht ik een verbetering voor dit kruispunt. Deze maatregel is echter niet af doende. Daarom zou ik er voor willen pleiten nu tevens de Turfmarkt en Turfmarktbrug in het éénrichtings verkeer op te nemen. Want als de Blauwpoortsbrug voor de scheepvaart geopend wordt, ontstaat er meestal een wedloop van auto's van beide zijden naar de Turfmarktbrug. Als de auto's van de zyde Steenstraat de race winnen, komen deze de auto's uit tegenovergestelde richting tegen op de Turfmarkt, waar meestal een aantal auto's zeer ongelukkig gepar keerd staat. Gevolg: een enorme op stopping, auto's op het trottoir, ter wijl een mogelijke afvloeiing van het verkeer vanaf de Prinsessekade via de Turfmarkt een illusie is. Wat betreft het kruispunt Mar< Haarlemmerstraat zijn ook meer voorzieningen nodig, omdat het par keren tot vlak bij het kruispunt bij zonder hinderlijk is; een stopverbod over plm. 100 meter is hier gewenst. In elk geval is de situatie hier gun stiger als men vanaf de Mare en Stille Rijn naar beide zijden van de Haarlemmerstraat kan afslaan (voor stel B. en W.), dan wanneer men slechts van één zijde van de Haar lemmerstraat naar Mare etc. kan rij den. (Voorstel winkeliers!). Er is één moeilijkheid, ni. het ver keer van Hooigracht naar de Haar lemmerstraat (richting Mare) is slechts via een omweg mogelyk. Mis schien is dit euvel enigszins te ver helpen door het gedeelte Pelikaan straat tussen Haarlemmerstraat en Oude Vest open te stellen voor de richting vanaf de Hooigracht, even tueel met beperking van lengte en breedte der voertuigen! In omgekeer de richting moet deze straat dan voor alle verkeer verboden worden. Met dank voor plaatsing, M. van der Fluit, Nieuwe Brugsteeg 2. (Van redactiewege enigszins bekort). inHnieassBMasBsinistiBB Wilt U oversteken op een zebra pad? U heeft daai voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit of het ryverkeer U die voorrang nog geven kan, dus tijdig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken iriiiiiiiiiiiiiini Gedenkpenningen zilveren huwelijk Koningin en Prins Als blyvende herinnering aan de nationale feestdag 7 januari 1962 de viering van het zilveren huwelijks feest van Koningin Juliana en Prins Bernhard zal een serie gedenk penningen verschynen. De Amsterdamsche Bank heeft in samenwerking met de goudverwer- kendc industrie deze penningen naar een ontwerp van Geurt Brinkgreve doen slaan by 's Rijks Munt te Utrecht. De serie omvat twee gouden pen ningen met een doorsnede van resp. 35 mm, en 18,5 mm en een zilveren penning met een doorsnede van 30 mm. Alle penningen tonen aan de voorzijde het portret van Koningin en Prins met het omschrift „Juliana Koningin Bernard Prins der Ne derlanden" omgeven door een parel- rand. De keerzijde der gouden pen ningen toont de kroon en de wapens van Koningin en Prins, met het om schrift „Je Maintiendrai" en de jaar tallen 1937 en 1962 omgeven door een parelrand. Op de keerzijde van de zilveren penning zyn de ineengestrengelde letters J en B onder de kroon te zien met het opschrift „7 januari 19371962" omgeven door een parel- rand. RECTIFICATIE ZIEKENFONDSPREMIE BEJAARDEN Bij K.b. is voor 1962 de premie van de ziekenfondsverzekering voor be- bejaarden bepaald op f 1.01 per week voor de verzekerden met een inko men van niet meer dan f2790 per jaar en op f 2.02 per week voor de verzekerden met een jaarlijks inko men van meer dan f2190, maar ook niet meer dan f 3800. Dit in tegenstelling tot het gisteren gepubliceerde bepaalde, welke op een misverstand bleken te berusten. Advertentie Terlcnka De raad van Oegstgeest heeft vorig jaar besloten over te gaan tot uitvoering van het stratenplan Lange Voort. De aanleg van de in dit plan gelegen wegen is ten naaste bij voltooid. Er blijft een voortdurende vraag naar bouwgrond, terwijl bovendien verschillende percelen grond vrij van pacht komen. Dit geeft het College van B. en W. aanleiding de raad voor te stellen over te gaan tot het doen aanleggen van de wegen in het gebied globaal begrensd door de Piet Heinlaan, Floraplan, Oegst- geester kanaal en Abtspoelweg. Lange Voort In het verlengde van het thans in aanleg zijnde gedeelte Lange Voort is ten noorden van de Piet Heinlaan, vanaf de Admiraal de Ruyterlaa-n, een nieuwe 9 meter brede asfaltweg ontworpen, welke zal worden aange sloten op de bestaande Abtspoelweg. Deze T-vormige aansluiting zal bij de uitmondincr van- de Lange Voort op de Abtspoelweg worden gesplitst in 2 rybanen, waartussen ter gelei ding van het verkeer een verkeers heuvel zal worden aangebracht. Na voltooiing van dit wegvak zal de Lange Voort overeenkomstig het uit breidingsplan geheel zijn gerealiseerd De Lange Voort kan worden be schouwd als een primaire wijkver - keersader waarlangs zich veel inter lokaal verkeer (Warmond/Leiden) van en naar het toekomstige winkel centrum zal afwikkelen. In het ka der van de algehele reconstructie van de Abtspoelweg zal deze weg t.z.t. by de uitmonding van de Lange Voort worden gesplitst in 2 rijbanen van elk 6.50 meter, gescheiden door een 1012 meter brede middenberm. Ver wacht kan worden dat by de verwer kelijking van deze verk-eersoplossing (z.g. Staphorster-oplossing) aldaar ook bij toenemende verkeersintensi teit een vlotte en veilige afwikkeling van bet verkeer zal worden verkre gen. Randweg Langs het Oegstgeesterkanaal is een 8 meter brede randweg met ge sloten wegdek ontworpen, welke ook op de Abtspoelweg zal worden aan gesloten. Voorlopig wordt deze weg aangelegd tot het punt van samen komst met het benoorden van het Florapla-n gelegen gedeelte Zand- sloot. Bij verdere realisering van het uitbreidingsplan wordt deze weg doorgetrokken en aangesloten op de Dorpsstraat, ongeveer ten zuiden van het woohuis Dorpsstraat nr. 70 Deze randweg, welke naast een recreatieve bestemming, tevens een niet onbelangrijke verkeersfunctie krijgt zal t.z.t. eveneens interlokaal verkeer moeten opnemen van en naar de toekomstige woonwijk ten noorden van het Oegstgeesterkanaal. By het punt van samenkomst van deze weg met de doortrekking van de Irislaan, zal dan een brug over het kanaal moeten worden gebouwd. Het plan voorziet teven in het doortrek ken en aansluiten op de eerder ge noemde randweg van de Hazenbos- laan en Hofbrouckerlaan. De breedte van deze wegen, welke voorzien worden van resp. klinkerbe- 1 strating en gesloten wegdek, bedraagt 7 en 8 meter. Binnen de begrenzingen van de hoofdwegen en wijkstraten zijn t.b.v. de toekomstige woningen 6 meter brede woonstraten ontworpen, welke van klinkerbestrating worden voor zien. Waar noodzakelyk zullen naast de wegen parkeerstroken worden ge maakt, zodat aldaar de volle weg- breedte door het verkeer kan worden benut. Langs de wegen is bebouwing gedacht, bestaande uit openbare ge bouwen flatwoningen en eengezins woningen Bungalowpark afwerking van de rijwegen zullen dan normale beton-tegels in grijze kleur, al^ tot op heden in de ge meente toegepast, worden aange bracht. Verlichting In de kostenbegroting van het plan is een bedrag opgenomen voor het verlichten van de wegen, waarby als norm is aangenomen dat ook bij toe nemende verkeersdichtheid, een vol doende verlichtingsniveau beschik baar dient te zijn. De verlichting zal bestaan uit konisoh stalen lichtmas ten met armaturen, geschikt voor hogedruk kwiklampen zoals reeds op diverse plaatsen in de gemeente zijn toegepast. Aanbesteding Het terrein ten zuiden van de randweg langs het kanaal, met als begrenzingen het verlengde van de huidige Hofbrouckerlaan en Hazen - boslaan, is bestemd voor de bouw van ongeveer 132 eengezinshuizen. De kosten van het voor dit gebied nog in studie zijnde stratenplan worden be groot op f. 300.000,en zijn reeds opgenomen in de totale kostenbe groting. Ten westen van de Abtspoelweg, benoorden de hockeyvelden, is een bungalowpark geprojecteerd. De hier voor aan te leggen 4.50 meter brede woonstraatjes zullen worden uitge voerd met gesloten wegdek. Bunga- lowbouw is overigens nog mogelijk achter de gelijkvloerse laagbouw aan de Piet Heinlaan. Groenstroken In het kader van de groenvoorzie ning zyn in het plan een aantal kleine en grote groenstroken ontwor pen waarop estetisch verantwoorde beplantingen zullen worden aange legd. Ten oosten van het Floraplan zal een waterparty worden gegraven waarover naby het molentje een hou ten voetbrue zal worden gemaakt. Het voetgangersverkeer van en naar het Floraplan kan hiervan gebruik maken om langs de kortste weg be paalde woonkernen en parken te be reiken. Ten oosten van de doortrek king van de Hazenbos- en Hofbrouc kerlaan zullen eveneens uitgestrekte waterpartijen worden gegraven, welke d.m.v. duikers onderling met elkaar in verbinding worden gebracht. Via twee in het Oegstgeesterkanaal uit mondende duikers kan overtollig wa ter worden geloosd op Rijnlands boe zem. Op de flauw hellende taluds van de waterpartijen zullen gazons worden aangelegd en eventueel bo men c.q. heestergroepen worden ge plant. waardoor een fraai geheel zal worden verkregen, harmoniërend met de diverse soorten van bebouwing in de omgeving. Voor de jeugd zjjn recreatiemoge- lijgkheden geschapen in de vorm van kleine recreatieterreintjes en kinder speelplaatsen, zoals er reels enkele zijn gemaakt in de groenstroken langs de flats aan de M. H. Tromplaan. Verder zün in het P'an opgenomen het aanleggen van rioleringen c.a.. j waarop de woningen zuil. wor den aangesloten. Trottoirs De langs de wegen geprojecteerde tegel trottoirs zullen ter voorkoming van vernieling door het zware bouw- j verkeer voorlopig niet worden aange legd doch hiermee zal worden ge wacht tot na het gereedkomen van de bouwwerken. Gelijktijdig met de 1 Het wegenplan is ontworpen over eenkomstig het in voorbereiding zijn de gewijzigde uitbreidingsplan Oegst geest Noord-Oost. Behalve de wyziging van de hoog bouw langs het Oegstgeester Kanaal in laagbouw en de wyziging van het stratenplan voor de bungalowbouvv langs de Abtspoelweg wijkt het we genplan in beginsel weinig af van het geldende uitbreidingsplan. Het ligt bij goedkeuring van het plan in het voornemen in het voor jaar 1962 tot aanbesteding over te gaan, met dien verstande echter, dat voorlopig niet worden aangelegd die wegen die niet in het thans geldende uitbreidingsplan zyn opgenomen. B. en IV. stellen de raad voor voor de uitvoering van dit wegenplan een krediet beschikbaar te stellen van f. 5.610.511,63. Nieuwe Russische beschuldigingen tegen Heusinger Het Russische persbureau Tass heeft gemeld dat in de herfst van 1942 in Wit-Rusland 45.000 mensen zijn doodgeschoten op last van gene raal Heusinger. De bevolking van -Ie stad Pinsk is van 29 oktober tot 10 november 1942 met 19.000 mensen afgenomen, on der wie. 13.000 vrouwen en kinderen. De gehele joodse bevolking van Pmsk werd op 29 oktober op last van generaal Heusinger uitgeroeid, aldus Tass. Zoals bekend hebben de Russen be gin deze week van de Amerikanen de uitlevering van de Westduitse ge neraal Heusinger geeist. Heusinger is thans voorzitter van de permanente militaire commissie van de NAVO in Washington. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ernst Harm, zn van M. T. F. Hor- witz en M A. Brouwer; Cornells Jo hannes Jacobus, zn van A. Wendt en E. Vos; Thomas Lucas Maria, zn van P. van Hofwegen en J M. Krauwer; Linda Hesther. dr van J. de Ruiter en K. Hallema; Johannes Hubertus Theo- dorus, zn van J. F. Wowijs en W P. van der Voort; André Leonard, zn van W. de Vrind en M. Volkers. GETROUWD J. H. van der Maat en A. M. Been; A T. van der Ham en J. C. Onder water- N. de Haas en T. Zwart; C P. Provlly en G. A. Verberg, H. van der Wetjden en K. van de Wetering; C. J. Gutteling en W. A. M. Raaphorst; S. Pardon en W. van den Nieuwendljk. OVERLEDEN F. E Kozltzkl. 83 Jr. w.v A. Stuhm; L P. M. van Meer. 23 Jr. man. P J M. Leune. 89 Jr. man; A. van Greu- nlngen. 79 Jr. w.v. H Boogaard; M C. de Kleer. 71 Jr. e.v. G. J. Rietveld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3