OFFENSIEF VAN V.N. in hoofdstad van Katanga DOODVONNIS voor Eichmann flrUtoua Kennedy doet stap in de richting van bemiddelingspoging Letterkundigen diep bezorgd55 over proeren met kernwapens Trein grijpt schoolbus in VS: 20 doden TSJOMBE wil onderhandelen WEERBERICHT Open brief aan regering en parlement In februari politiek in de televisie ANDERS DAN ANDEREN ANAB eisl vijfdaagse in de landbouw (£)uc/ Qli 'e i teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 15 DECEMBER 1961 No. 30530 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A E. van Dishoeck I Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De V.N.-strijdkrachten in Elisabethstad zijn vanochtend na een spervuur, dat vele uren duurde, een algemeen offensief begonnen, aldus een officieel Katangees communiqué, dat in de hoofdstad van het vroegere Frans Kongo, Brazzaville, is ontvangen. Volgens dit bericht hadden de V.N.-troepen zich echter na een Katangese tegenaanval moeten terugtrekken. Onder de burgerbevolking zou- den talrijke slachtoffers zijn gevallen. Het museum van Elisabeth stad is geheel verwoest, aldus het communiqué. Intussen heeft president Kennedy de Amerikaanse ambassadeur Jn Kongo, Edmund Gullion, de bevoegdheid verleend om als 'presidentieel vertegenwoordiger op te treden bij eventuele pogin- igen om de crisis om Katanga te beslechten. Deze maatregel van Kennedy is een antwoord op een verzoek van president Tsjombe om bemiddeling. In Washington beschouwde men het verzoek van Tsjombe en het besluit van Kennedy als een eerste stap in de richting van een gesprek tussen de Kongolese premier Adoela ^jen president Tsjombe. In New York werd vanochtend van V.N.- zijde vernomen, dat deze ontmoeting zou plaatsvinden op de (1 jvroegere Belgische militaire basis Kitona. Macmillan hoopt op de missie van Bucli-Gardiner In het Britse Lagerhuis is gister avond een motie van de socialistische oppositie met 320 tegen 226 stemmen verworpen, waarin kritiek werd ge oefend op de regeringspolitiek tegen over Kongo. Een regeringsmotie, raarin om een bestand in Katanga irerd gevraagd, werd goedgekeurd. Premier Macmillan heeft zijn hoop gesteld op de missie van de onder-se- :retaris-generaal van de VN, dr. Bunche en de Ghanees Gardiner, lid van het secretariaat van de VN. Zij vertoeven tot thans in de Kongolese hoofdstad Leopoldstad om te trach ten een verzoening tot stand te bren gen. Macmillan zei gisteren in het In Georgia al 550 negers gearresteerd De gouverneur van de Ameri kaanse staat Georgia, Vandiver, heeft gisteren de plaatselijke eenheid van de Nationale Garde in staat van alarm gebracht we gens het voortduren van demon straties tegen de apartheid, Waarbij minstens 550 negers zijn gearresteerd. Bij de Amerikaanse plaats -Greeley (Colorado) is een bus vol met schoolkinderen bij het passeren van y een overweg gegrepen door de pas- sagierstrein. Twintig kinderen zijn hierbij omgekomen. De bus werd aan de achterzijde gegrepen en honderd meter meegesleurd. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Van de treinpassagiers werd niemand gewond. Bij de botsing werden sommige kinderen, school boeken, kleding en andere voor werpen tot een kilometer toe weg geslingerd. Toen het nieuws van het ongeluk bekend werd, snelden de ouders naar de plaats van het ongeluk, waar zich dramatische tonelen afspeelden. De chauffeur van de autobus werd gearresteerd, zowel omdat hij waarschijnlijk ver antwoordelijk werd geacht voor het ongeluk als om hem tegen de woe de van de ouders der slachtoffers te beschermen. Lagerhuis, dat de VN, als Tsjombe viel of militair uitgeschakeld zou worden, een provincie zo groot als Frankrijk in handen zouden moeten nemen zonder over voldoende midde len te beschikken om deze provincie te besturen. De VN zouden een „ver overingsoorlog moeten en dat is niet hun opdracht". In een brief aan de Britse per manente vertegenwoordiger bij de VN, Dean, heeft secretaris-generaal Oe Thant. de verzekering gegeven .vastbesloten te zijn met vreedzame middelen een verzoening te bewerk stelligen tussen de verschillende groe pen in Kongo. Onze correspondent in Washington tekent hierbij aan: Oe Thant schrijft in zijn brief niet over de militaire actie, waarme de de VN-troepen thans bezig zijn. Theoretisch kan die actie natuurlijk doorgaan terwijl anderen zich in spannen Tsjombe m Adoela tot el kaar te brengen. Zelfs is het moge lijk, dat de indrukwekkende macht, die de Verenigde Naties thans in Ka- tanga hebben verzameld, doch die nog niét met volle kracht in actie is gebracht, Tsjombe ervan zal over tuigen dat hij er het beste aan doet met Adoela tot een vergelijk te ko men. Toch is het mogelijk dat de tegen stand van Macmillan en de voor zichtigheid van Washington tezamen een zekere matiging zullen brengen in zulk een eventuele militaire VN- actie in Katanga. De communisten zouden niets liever zien dan dat de VN-troepen Tsjombes macht volledig zouden breken, doch Amerika';- be doeling is dit nooit geweest. Amerika is van oordeel dat Tsjombe genoopt moet worden met Adoela in overleg te treden teneinde de eenheid van Kongo te herstellen. Tot zover onze correspondent. Oorlogsmisdaden Zesenveertig artsen in Elisabeth stad hebben erop aangedrongen, de waarnemend secretaris-generaal der VN, Thant, en enige huidige en voor malige functionarissen van de volke renorganisatie in Kongo wegens „oorlogsmisdaden" voor een interna tionaal gerechtshof te dagen. In een telegram aan een vooraanstaande Belgische advocaat noemden de art sen behalve Thant de VN-comman- dant in Katanga, de Indiase briga de-generaal Raja, de voormalige hoofdvertegenwoordiger van de VN in Elisabethstad, de Ier O' Brien, en diens Franse medewerKer Timberlai- ne. Een Belgische dokter heeft giste ren in Elisabethstad verklaard, dat De president van Katanga, Tsjombe, is bereid op korte ter mijn in onderhandeling te treden met de Kongolese premier, Adoela. Dit is gezegd in een boodschap van Tsjombe aan de Belgische Senator Norbert Hou- gardy met het verzoek het voor stel ter kennis te brengen van de ambassadeur van Senegal in Brussel. In het voorstel zegt Tsjombe, dat het besluit tot onderhande lingen moet samenvallen met een militair bestand in Katanga, waarbij de strijdkrachten van beide partijen de status quo moeten bewaren. De Katangese president wenst voorts de be middeling van de president van Senegal, Leopold Sengjor. de nieuwe vleugel van hei Prins Leo- pold-ziekenhuis ia Elisabethstad ir de nacht van woensdag op donder dag is getroffen door r.egen door VN- mortieren afgevuurde granaten. De vensters van dit deel van het zieken huis werden verbrijzeld, doch er wa ren geen slachtoffers te betreuren. Enkele patiënten, lie verleden week naar de nieuwe vleugel a erden over gebracht, nadat een ander deel van het ziekenhuis door granaten van VN-mortieren was getroffen, bevon den er zich ook, toen voor de tweede maal granaten insloegen. ID Slot pag. 2 Verse boter duurder „Koelhuis" goedkoper (Van onze Haagse correspondent) De prijs van verse boter wordt met ingang van 1 januari met 20 cent per kilo verhoogd. Naar w\j verne men hangt deze maatregel samen met het vry grote tekort aan verse boter, de dalende produktie in deze tijd van het jaar cn de verlaging van de heffingen op de export van onze boter naar de Westduitse Bondsrepubliek. Verder speelt een rol, dat men de vraag naar koelhuis- boter wil stimuleren, waarvan op het ogenblik in ons land een voorraad aanwezig is van ongeveer 15.000 ton. Deze koelhuisboter wordt met ingang van 1 januari vijf .ent per half- pondspakje goedkoper. liet prijsver schil tussen verse en koelhuisboter wordt daardoor op die datum precies één gulden per kilogram. De voormalige luitenant-kolonel van de SS Adolf Eichmann, lei der van de afdeling Joodse Zaken van de Gestapo, is van- ag in Jeruzalem door een speciale Israëlische rechtbank ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in het om het leven brengen van ongeveer zes mil joen Europese joden in de twee de wereldoorlog. Eichmann heeft het recht in hoger beroep te gaan. Hij kan, wanneer het Vier hoge schoorstenen gasfabriek te van de inmiddels vrijwel geheel gesloopte voormalige Amsterdam zijn gisteren gelijktijdig opgeblazen. Wester- OVERAL VORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met ge ldelijk afnemende bewolking. Zwak te tot matige, in hoofdzaak oostelijke In het Noorden en Oosten van Jet land lichte tot matige vorst, el- ers overwegend lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 DECEMBER Zon op: 8.42 uur; onder: 16.29 uur; Maan op: 13.56 uur; onder: 1.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.12 en 22.51 uur; laagwater te 5.30 en 18.07 Uur I Bit nummer bestaat uit 16 pagina's Drie-en-vijftig Nederlandse letterkundigen, onder wie Bertus Aafjes, Godfried Bomans, B. Charles, W. F. Hermans en Simon Vinkenoog, hebben een open brief geschreven aan de regering en beide Kamers om ,,hun diepe bezorgdheid te uiten over de ontwikkeling van en de proeven met de kernwapens door de vier grote mogendhe den". „Deze ontwikkeling houdt onver mijdelijk het gevaar in van een ver nietigende kernoorlog", schrijven zij." Deze bedreigt niet alleen de bevol king van de grote mogendheden zelf en van de met hen verbonden lan den, maar de gehele mensheid en tevens de natuurlijke omgeving waarin h°t mensdom leeft en de cul tuur, welke het met grote toewijding in ongetelde eeuwen tot stand heeft gebracht". Vergiftiging De letterkundigen stellen met zorg vast, dat enkel de proeven met kern wapens niet alleen hebben geleld tot i burg, Jan Engelman een begin van vergiftiging der at- der Graft, Jan H. mosfeer, maar ook tot een vergifti ging van de geesten. Vrijheden kun nen niet verdedigd worden met kern wapens, omdat deze wapens zowel de levensvoorwaarden als de levenswaar den met de ondergang bedreigen". Zij herinneren aan het woord van Albert Einstein, dat de ontketende atoomkracht alles heeft veranderd, behalve de wijze van denken. En dat onze wereld door een crisis wordt be dreigd, waarvan de omvang juist die genen schijnt te ontgaan, die de macht bezitten om de grote beslis singen te nemen ten goede of ten kwade. Wijsheid Zij dringen er daarom op aan, dat •egerings- en Kamerleden zich in hun beraadslagingen „niet enkel zul- en laten leiden door politieke over wegingen, maar door de wijsheid, welke de toestand vereist". De ondertekenaars van de brief zijn: Bertus Aaafjes, A. Alberts, Hans Andreus, Belcampo, Ad den Besten, Jacques Bloem, Godfried Bomans, Piet Calis, J. B Charles, Willy Cor- sari, Max Dendermonde, Anthonie Donker, A den Doolaard, Inez van Dullemen, Clara Eggink, Jan G. El- Guillaume van Groot, Hella Haasse, F. van Heerikhuizen, W. F Hermans, Ed. Hoornik, Muus Jacob- se, Elisabeth de Jong-Keesing, C. J Kelk, Gerrit Kouwenaar, Jef Last, Manuel van Loggem, Emmy van Lok horst, A. Marja, Jan Mens, Marga Minco, M. Mok, Huub Oosterhuis, A Roland Holst, Jan Romein, A. Ro mein-Verschoor, Nico Rost, Bert Schierbeek, Annie M. G. Schmidt, M. Vasalis, Nico Verhoeven, Simon Vin kenoog, A. Viruly, Bert Voeten, Vic tor van Vriesland, Ellen Warmond, Aar v. d. Werfhorst, Johan Winkler, Jan Wit, Helma Wolf-Catz en Evert Zandstra. Tanganjika VN-litl De Veiligheidsraad heeft gisteren met algemene stemmen aanbevolen de pas onafhankelijk geworden Afri kaanse republiek Tanganjika tot de V.N. toe te laten. De aanbeveling werd bij acclamatie door de Alge mene Vergadering aangenomen. Tanganjika is hierdoor het 104de lid van de V.N. geworden. Beroep Kennedy en Macmillan op premier Nehroe President JCennedy van de Verenigde Staten heeft aldus onze correspondent in Washing ton brieven gezonden aan premier Nehroe van India en (gelijk gisteren in het kort ge meld) president Soekarno van Indonesië, waarin hij hen met klem verzoekt geen geweld te gebruiken tegen Goa en Nieuw- Guinea. Hoewel de actie, waar- vonnis ook dan bekrachtigd wordt, nog gratie aanvragen. De terechtstel* ling zal, indien zij wordt uitgevoerd, door ophanging geschieden. Eichmann werd ter dood veroor deeld in een zitting van de rechtbank, die tien minuten duurde. Het vonnis werd voorgelezen door rechter Lan dau, voorzitter van de speciale recht bank. Het vonnis vermeldt onder meer! „Deze rechtbank veroordeelt U, Adolf Eichmann, ter dood wegens misdaden tegen het joodse volk, en tegen de mensheid en wegens oorlogsmisda den". Eichmann hoorde de uitspraak volstrekt onbewogen aan. Vervolg op pag. 2 Ten laste kijkgeld Me), dr. M. A. M. Klompé', die de zaken waarneemt voor de zieke minister Cals van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de besturen van de poli tieke partijen voorgesteld in februari a.s. te beginnen met hun televisie-uitzendingen. In de nota heeft de enige vrouwelijke minister het parlement medege deeld, dat zij een regeling heeft kunnen treffen voor de financie ring van deze politieke tv-uitzen- dingen. De N.T.S. verleent mede werking door het beschikbaar stel len van studioruimte en appara tuur, niet alleen voor de uitzen ding, maar zo nodig ook voor de repetities. Generaal Heusinger rechtsen generaal Lemnitzer in gesprek ITen Jaste van het kijkgeld zal de x r r T/->. r nnlifiolro nortiion oa„ tijdens de NAVO-conferentie in Parijs. Wat gebeurt er op 19 december? President Soekarno heeft te Djakarta de eerste vergadering geleid van de uit 15 man be staande nationale verdedigings- raad, die is ingesteld om de terugkeer van Westelijk Nieuw- Guinea te bewerkstelligen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, deelde mee, dat Soekarno was benoemd tot „verheven commandant". De president zou willen dat zijn bevel, dat hij op 19 december zal geven „onmid dellijk" wordt uitgevoerd. Franse recruten door OAS van wapens beroofd Gewapende burgers hebben giste ren in noord-Frankrijk, bfj Rijssel, twintig recruten van het leger aan gehouden en hen van hun wapens beroofd. De luitenant, die de recru ten leidde, is verdwenen. Aangeno men wordt, dat hy in het komplot betrokken was. De politie vermoedt, dat de overval is uitgevoerd door le den van de uiterst-rechtse organisa tie van het „Geheime leger" (OAS). Ex-generaal Raoul Salan, het hoofd van het geheime leger in Al gerije, heeft zijn volgelingen opge dragen de gewelddaden tegen jour nalisten en politici te staken. Dit staat ia een brief, die de Franse so cialistische leider Guy Mollet heeft ontvangen. De socialistische party, die dit heeft meegedeeld, staat even wel niet in voor de echtheid van de brief. De politie in Parys beeft een ad ministratieve dienst en een dienst voor troepenverplaatsingen, beide van de FLN, ontdekt. Verscheidene mohammedanen en Europeanen zijn gearresteerd. Twee koffers met wa pens werden in beslag genomen. Het hoofd van de voorlopige Alge rijnse regering, Ben Khe-ida. heef! in Cairo verklaard, dat alle geruch ten over het openen van nieuwe be sprekingen tussen Fiankrijk en de opstandelingenregering voorba rig zijn. mede India heeft gedreigd tegen Goa, losstaat van de Indonesi sche dreiging tegen Nieuw- Guinea, is men in Washington de mening toegedaan, dat Soe karno zich tot daden aangemoe digd zou kunnen voelen, indien Nehroe, die de reputatie van vredelievendheid bezit, tot ge weld zou overgaan. Onze Lonaense correspondent meld de hedenochtend: De Engelse premier Macmillan heeft op zyn Indiase ambtgenoot Nehroe een beroep gedaan om geweld te ver mijden in het dispuut met de Por tugezen over Goa. Tevens wendt de Britse regering haar invloed aan om Portugal te kalmeren. Twee agenten van politie en een soldaat in Goa zijn gisteren gewond bij een incident nabij de Indiase grens, aldus een officieel Portugees communiqué. Gewapende mannen hadden bij het dorp Sanquelim een tankauto met benzine aangehouden en de benzine laten weglopen, toen de veiligheidsstrijdkrachten ten tonele verschenen. De overvallers vluchtten in het oerwoud, achtervolgd door leden van de veiligheidsstrijd krachten. Volgens het communiqué hebben overvallers in het dorp Mahem een man in een huis gedood politieke partijen een tegemoetko ming worden verleend voor de z.g. directe programmakosten. Het be drag van de werkelijke uitgaven zal worden vergoed voor zover deze althans de in het televisiebestel ge- bruikelyke uitgaven van overeen komstige aard niet te boven gaat. De tegemoetkoming zal ten hoog ste 400 gulden per uitzending van 10 minuten bedragen. De politieke partijen hebben ten slotte de toezegging gekregen, dat voor de periode vlak voor algemene verkiezingen een bijzondere rege ling zal worden vastgesteld. De politieke partijen zullen bij toer beurt voorlopig op dinsdagavond na het nieuwsjournaal de beschikking over de camera's krijgen. De volgorde wordt door de regeringscommissa ris bij loting bepaald. De vorm van de uitzendingen wordt aan de be trokken partijen overgelaten. Samenvoeging van zendtijd zo gewenst is mogelijk. en een ander huis door een bomaan slag beschadigd. De gouverneur-generaal van Goa, generaal Vassalo, heeft de bevoegd heid gekregen de rechten van de minister van Overzeese Gebieden uit te oefenen in het geval van het ver breken van de verbindingen tussen Portugal en Goa. Volgens een gisteravond uitgegeven communiqué van de Portugese auto riteiten te Panjim is de evacuatie van de gezinnen van alle militairen, van bevelhebber tot soldaat, verplicht. De gezinnen van anderen zyn niet verplicht tot evacuatie. Advertentie MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN ARISTONA Maandag 18 december Bert Garthoff presenteert: Op het tweedaagse congres van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond te Utrecht is vanmor gen een resolutie aangenomen, waar in het hoofdbestuur wordt opgedra gen te streven naar een beloning van de agrarische arbeid, die volledig ge- lyk is aan die in andere bedryfstak- ken. Voorts wordt aangedrongen op verdere verkorting van de arbeidstijd, in het bijzonder in de veehoudery, en op invoering van de volledige vyf- daagse werkweek. Het congres eiste tenslotte in de re solutie een geleidelyke afschaffing van de gemeenteclassificatie, een so ciaal verantwoorde EEG-politiek, uit breiding van de sociale wetgeving alg. verzekering voor arbeidsongeschikten en betere werkomstandigheden. Met name werd gedacht aan betere schaftlokalen. Uit het Leidsch Dagblad van 17 Dec. 1861; De commissie voor de in- zameling van gelden ten be- hoeve der werkloozen door den brand van de Katoenfcr- briek der heeren de Heyde Co. deelt mede dat de collecte heeft opgebragt f 5098.06. Bo vendien liggen op de Studen ten Sociëteit Minerva inte kenlijsten. i XJit Katwijk-Binnen wordt i ons met verzoek van mede- i deling berigt, dat aanstaan- den Woensdagavond in de Herv. Kerk aldaar een liefde beurt bij de bestaande vaca- i ture zal vervullen Ds. D. i Chantepie de la Saussaye i War isch, predikant te Leiden

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1