Wintersport in Sleutelstad Laaisle nieuws Brutale winkelroof in Wassenaar Eichmann doodstraf De rechten van de mens Beroep van TSJOMBE op de PAUS Haagse televisieverzekermij. heeft zichzelf opgeheven BEURS VAN AMSTERDAM LdWm BftOBLA» - WOWfSOAO IS IHflTMBfcK 1M1 De Ver schrikkelijke Sneeuw man" heeft Leiden bezocht. Maandag ontdekte men de geheimzinnige zonderling in de Leidse vesting Den Burcht", waar 108 leden van de afdeling Den Haag-Leiden van de Neder landse Ski Vereniging de laatste hand legden aan de voorberei dingen van lange ski-tochten in de Alpen of Dolomieten. Onder aanvoering van gids Van Oosten beklom het gezel schap de Burcht-berg, waar het Himaly a-monster stond te wachten. Om de schrik te boven te komen, deed men zich tegoed aan een bord erwtensoep. Dit traditionele vaderlandse gerecht had men trouwens wel nodig, want vervolgens moesten de dames en heren elkaar en vele obstakels bekampen in een veel vergende ski-behendigheidswed strijd. In de Jacoba-zaal werd het feest voortgezet. Het hoogtepunt van de avond was de uitreiking van het ski-vaardigheidsdiploma en de benoeming van de gediplo meerden tot ..Burcht-glijers" Toen in 1948 de rechten van de mens in de Verenigde Naties vastge legd waren, was de bescherming van deze rechten in theorie geregeld. Een van de grote initiatiefnemers was mevr. Eleanor Roosevelt. De regeling bleek in de praktyk veel moeilijker. In feite is men in de V.N. nog niet veel verder dan 1948, wat betreft de bescherming van de rechten van de mens. In Europa, waar de onderlinge ver schillen vrij gering zijn, ging het al lemaal wat gemakkelijker. Wat in de V.N. op de zeer heterogene samen stelling van de organisatie stuitte, vond in Europa weerklank en de rechten van de mens worden thans zij het op bescheiden schaal beschermd. Over de verschillen tus sen de bescherming van de rechten van de mens in V.N.-verband en in Europa hield de heer W. A. Ridder van Rappard op uitnodiging van de VIRO en de NSW gisteravond in Gravensteen een lezing. Spreker werd welkom geheten door de presidente van de VIRO, mevr. P. H. Smits-Witvliet. Spr. merkte op, dat het hoe paradoxaal het ook moge klinken juist de nationaal-socia- listen zijn geweest die de stoot heb ben gegeven tot de vastlegging van de rechten van de mens. Na de Twee de Wereldoorlog heeft men gezegd: „Dat nooit weer!" Met betrekking tot de rechten van de mens deden in de Raad van Europa twee theorieën op gang. de opsommingstheorie en de definitie-theorie. Volgens de eerste theorie wilde men de rechten van de mens alle noemen en de bescherming van de rechten in handen geven van een overkoepelende controle-commis sie. Nu is het zeer moeilijk deze rech ten te codificeren. De andere theo rie, wilde van elk recht een definitie hebben, volgens de jurisprudentie van elk land afzonderlijk. Veiligheid en vrijheid Nu zy'n de voornaamste rechten van de mens in Europa vastgelegd in een aantal artikelen, waarvan het be langrijkste artikel het recht op vrij heid en veiligheid omschrijft. Drie duizend Jaar geleden gaf Mo- zes het joodse volk de goddelijke wet, de tien geboden. Deze wet is samen te vatten in twee zinnen: „Gij zult" en „gij zult niet". Door deze wet had iedereen dezelfde plichten. Op deze manier waren de rechten ook geregeld. Namens de aanwezigen dankte de heer D. Kranenburg, voorzitter van de NSW, spreker voor zijn deskundi ge en verantwoorde lezing. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is voor het tijdvak van 1 december 1961 tot 15 mei 1963 be noemd tot wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen te Leiden mevrouw W. VriendVermeer. Met ingang van 1 januari a.s. is bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland bevorderd de heer E. J. van der Loo alhier tot brugwachter-A. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 12 dec. „De Boskoopse Veiling" Ilex vertlcilata 1 160-130, ld. 2 90-80, ld. 3 75-50, id. 4 37-25, per tak, Plumosaveragroen 40. Beshulst 1 890-590, id. 2 390-410, id. 3 280-210. ld. v. Tol 340-780. id. per kop 240- 260, id. prik 370-480, Peradohulst 780, ge s Beshulst 750-660, Pernettya wit, plant 280-540, ld. wit p. bos 200. ld. rood 270-120. ld. gemengd 280. ld. plant klein 120-90, ld. rood 140-150, Denneappels 85 per 100, zllverbonte Hulst 490-430. goudbonte Hulst 310, Cedrusgroen 90 p. kg, Ables 40 p. bos, Piceagroen 37 p. bos. Blauwspar 37 p, kg. Ables veltshl r glacica 160 p. kg. KATWIJK AAN DEN RIJN, 12 dec. Groenteveiling: waspeen per kist Al 3.70-5.30, A2 2.00-6.10, BI 4.80-6.60. B2 2.00-2.60, groenekool 11.tot 16. gelekool 6.tot 8.rodekool 6.tot 12.boerenkool 20.tot 26.uien per kist 3.20-3.40. prei 15.tot 28. kroten per kist 2.90. Aanvoer waspeen 53.000 kg. waarvan 16.000 kg voor export en 18.000 kg voor de Industrie werd verkocht. WOERDEN, 13 december. Kaasmarkt Aanvoer 15 partijen. Noteringen: le kwal. 2.202.24, 2e kwal. 2.152.19, extra kwal. tot 2.28. Handel kalm. Maandagavond is in Wassenaar een brutale winkelrover op heterdaad be trapt toen hij probeerde In een le vensmiddelenzaak een geldkistje leeg te halen. De man was omstreeks half zes de winkel binnen gekomen en had gevraagd even te mogen telefo neren. ,Knlile Wampe' voor Filmstudiekring De film, die gisteravond in de film zaal van de Universiteit als derde voorstelling van K. en O. gedraaid werd, heeft de nadruk wel heer sterk laten vallen op de tweede lettergreep van „Film s t u d i e kring". Het Uit 1932 daterende „Kuhle Wampe" van regisseur Dudow is namelijk sterk verouderd van makelij, al ontbreekt het in het scenario niet aan drama tische kracht. Trouwens, voor dit scenario tekent Berthold Brecht, die een karakteristiek heeft willen geven van de sociale toestanden in de Re publiek van Weimar, kort voordat het nationaal-socialisme de kop begon op te steken. Het getal werklozen stijgt van maand tot maand tot steeds be nauwender hoogte en vooral de jon geren, tevergeefs op jacht naar een klein baantje, zien geen uitweg meer. De zoon van het hier getekende gezin springt uit het raam van de vierde verdieping, na eerst zijn polshorloge met een bijna liefkozend gebaar als erfenis voor vader, moeder en zuster op tafel te hebben gelegd. Er komt dan wat verademing als het gezin verhuist naar een kampeerterrein aan de rand van Berlijn. Veel te uit voerig wordt dan geschetst wat daar voor de rode jeugd gedaan wordt. Kennelijk is „Kuhle Wampe" oor spronkelijk een soort reclamefilm voor deze vorm van sociale arbeid ge weest, waarboven de regisseur zich filmisch niet heeft kunnen verheffen. Daardoor ontstaat een soort docu mentaire, die historisch niet oninte ressant, maar overigens zeer lang dradig en zelfs vervelend is gewor den, in elk geval voor de tegenwoor dige toeschouwer onverteerbaar Deze „klassieke" film eiste dan ook heel wat van de aandacht der aanwezigen, een aandacht, die allang voor het slot verslapt was. Toch waren er wel episoden, die boeiden, zoals het debat in de tram. In het voorprogramma „Das sprechende Licht", over de eer ste ontwikkeling van de geluidsfilm. Twee Amsterdammers gearresteerd De Leidse politie heeft gisteren twee Amsterdammers gearresteerd Het zijn een 27-jarige chauffeur en een 19-jarige loswerkman, die op verscheidene plaatsen in de omgeving diefstallen gepleegd hebben. In Lei den ontvreemdden zij een fiets, een bromfiets en een hoeveelheid bouw materialen ter waarde van f. 200. In Voorschoten was de buit een brom fiets en een hoeveelheid aardappelen. Ook Noordwijk brachten zij een be zoek, dat hen een aantal blikjes melk rijker maakte. Drukkers-troost in brand Gistermiddag brak brand uit op de binnenplaats van A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij N.V. aan de Doezastraat. Een van de personeels leden van de uitgeversmij was bezig zgn. „drukkerstroost", een mengsel van gezuiverde benzine en alcohol, uit een vat te tappen, toen een vonk van zyn sigaret in de snel ontvlam bare vloeistof terecht kwam. De brand breidde zich snel uit. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor Wel moesten drie fietsen het ont gelden, ze verbrandden grotendeels. De brandweer, die snel ter plaatse was, zag kans de vlammen met drie nevelspuiten te doven. HULDIGING W. A. KOSTER Men verzoekt ons mede te delen, dat de huldiging van de heer W. A. Kosten, ondercommandant van de Brandweer, die vrijdag het feit her denkt, dat hij voor 25 jaar in over heidsdienst trad, uitsluitend toegan kelijk is voor hen, die daartoe een uitnodiging ontvingen. De winkelierster liet hem in het kantoortje en ging door met haar werk. Toen zij even later langs het kantoor kwam zag zij dat de man al telefonerend met één hand de inhoud van een geldkist in zijn zak stond over te laden. Zij sloeg alarm en probeerde tever geefs de man, die plotseling haast kreeg, tegen te houden. In de winkel ontstond een vechtpartij met de win kelier en zijn dochter. Al vechtend kwam men op straat terecht, waar enige buren, gealarmeerd door een winkelmeisje, graag bereid bleken een handje te helpen. De man kon even later aan de po litie worden overgedragen. Hij bleek bijna 1500 gulden te hebben gestolen. Even tevoren had hij geprobeerd het zelfde te doen in een bakkerij in de zelfde straat, maar daar hing de te lefoon in de gang en er was geen geld in de buurt. De man, een 28-jarige steward uit Den Haag, heeft intussen bekend op 30 november eenzelfde diefstal te hebben gepleegd in Den Haag. Quintette Marie-Claire Jamet kreeg Grand prix du disque Aan het bekende quintette Marie- Claire Jamet, dat verleden jaar met enorm succes in onze stad voor de „Kunstkring voor Allen" optrad en a.s. vrijdag wederom in de Stads gehoorzaal beluisterd kan worden.; is de „Grand Prix du disque" van de „Academie du disque Francais" toe gekend. Dit Franse harpkwlntet, dat ook in ons land vele concerten heeft gegeven, is thans weer in ons land voor een tiental concerten gecontrac teerd. OEGSTGEEST Kerstmiddag VVD-vrouwen De vrouwen in de WD-afdeling Oegstgeest vieren, als een van de weinige afdelingen van die partij elk jaar gezamenlijk kerstfeest. Deze zo langzamerhand traditioneel geworden kerstsamenkomst vond gisteren plaats in „Het Witte Huis". De presidente van de Oegstgeester afdeling mevr. P. H. SmitsWitvliet noemde deze samenkomst niet zo zeer een kerst wijding als wel een verlangen, dat bij ieder mens leeft, om zich juist in deze donkere dagen te bezinnen. Ook de VVD, aldus mevrouw Smit draagt haar steentje bij tot een betere onderlinge verstandhouding. Dezelfde verstandhouding waarom in de ker ken gebeden wordt. Na deze woorden zongen de dames enkele geestelijke liederen o.l.v. mevr. H E. BarnardEstoppey, aan de piano begeleid door mevrouw M. Harkink—Wicherts. Hierna vertoonde ir. P. de Gruyter dia's over het Heilige Land met als middelpunt het oude Jeruzalem. Samenzang in garage Het begint in deze gemeente tradi tie te worden, dat in de Adventstijd een interkerkelijke samenzang plaats vindt van advents- en kerstliederen. Deze samenzang zal dit jaar ge houden worden op zondag 17 decem ber 's avonds om kwart over acht, in aansluiting op de kerkdiensten in de Rooms Katholieke, de Hervormde en de Gereformeerde Kerk. Van acht uur tot kwart over acht zullen de kerkklokken luiden. De zang zal worden afgewisseld door tekstlezing. Medewerking ver leent de R.-K. Muziekvereniging „Triumph". De samenkomst wordt gehouden in de garage van Kam- steeg's Automobielbedrijf N.V. aan de Geversstraat. Er zal gezorgd worden voor een aantal zitplaatsen ten be hoeve van hen, die niet zo lang kun nen staan. WARMOND Burgerlijke Stand Ondertrouwd: C. G. van Santen, 37 Jr en P. M. Th. Heemskerk, 34 Jr. Overleden: C. G. Brugman, 77 Jr, w.v. H. van Schle. President Tsjombe van Katanga beeft vandaag een beroep ge- daan op Paus Johannes XXIII i waarin hij het hoofd der R.-K. j Kerk bezweert „uw stem, die door vijfhonderd miljoen gelovi- I gen wordt gehoord", te verhef fen, „opdat de r.-k. president van de Verenigde Staten Ken nedy, Noord-Amerika zelf en het r.-k. Ierland zullen begrijpen dat het bloed der onschuldigen, dat thans in Katanga wordt ver goten, stroomt in de aderen van de edelmoedigste en de meest getrouwe van uw kinderen". „Ikzelf, die een protestantse chris ten ben, gevoel mij verplicht een be roep te doen op uwe heiligheid, in wie ik de hoogste morele gezagsdrager erken. Ik doe dit beroep uit naam van de zeshonderdduizend r.-k. en de 110.000 protestantse Katangezen. Ik doe het ook namens geheel Afrika", aldus Tsjombe in zijn boodschap aan de Paus. Tsjombe maakt in zijn boodschap gewag van „de plagerijen, vernede ringen, verkrachtingen en moorden, die werden gepleegd door leden van het Kongolese nationale leger en van de Loemoembistische jeugdbeweging". Na erop gewezen te hebben dat ook r.-k. missionarissen in noord-Katan- ga en in andere delen van Kongo het slachtoffer van deze misdrijven zijn geworden, vervolgt het Katangese staatshoofd„Ik verzeker U dat de missionarissen in Katanga in een atmosfeer van vrede, geluk en wel willendheid hebben gewerkt, die zij te voren nooit hebben gekend en die mijn trots uitmaakte. Het was mijn trots en mijn beloning, dat Katanga een christelijk bolwerk in Afrika was" aldus Tsjombe in zijn boodschap aan de Paus. Tsjombe verklaart, dat er „een Internationaal bondgenootschap be staat, in welks voorste gelederen wij, naast de Sowjetrussische onderminis ter van Buitenlandse Zaken Zorin, ook de Amerikaanse president Ken nedy ontwaren, dat een hevige strijd voert tegen de verbreiding van het christelijke geloof". Hij besluit zijn boodschap aan de Paus met: „De brekende ogen van hen, die, met het geweer of de rozen krans in de hand, vallen, richten zich op de heilige vader". De openbare aanklager in het proces-Eichmann, Gideon Haus- ner, heeft hedenmiddag in Jeru zalem tegen Adolf Eichmann de doodstraf geëist. Dit jaar minder huizen gereed (Van onze Haagse correspondent! Naar wij van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid vernemen, hebben personeelstekort, vijfdaagse werkweek en natte zomer de bouwproduktie van dit jaar na delig beinvloed. Venvacht wordt, dat er nauwelijks 80.000 woningen gereed zullen komen, een aantal dat ongunstig afsteekt tegen dat van vorig jaar (circa 83.000), om niet te spreken van het topjaar 1958 89.000. Prinsessen naar Griekenland De Prinsessen Beatrix en Irene zijn vanochtend op uitnodiging van Koning Paul van Griekenland per vliegtuig naar Athene vertrokken tot bijwoning van de viering van de 60ste verjaardag van de Koning, zo deelt de Rijksvoorlichtingsdienst mee. Zy zijn voornemens a.s. zaterdag naar ons land terug te keren. Amerikaanse jager in Amsterdam De Amerikaanse torpedobootjager „John King" (4500 ton) is gisteroch tend voor een informeel bezoek aan Amsterdam in de hoofdstedelijke ha ven aangekomen. Om precies tien uur ging het schip voor anker aan de westzijde van het „stenen hoofd", waar het al gauw de belangstelling van vele voorbijgangers trok. De .John King" is dan ook een van de modernste Amerikaanse sche pen. onder meer bewapend met ge leide raketten van he type „Tartar", die speciaal geschikt zijn voor de be strijding van supersonische vliegtui gen. De bemanning bestaat uit 21 offi cieren en 321 manschappen. Deze maand zullen nog meer Ame rikaanse marineschepen naar Neder land komen: van 21 tot 30 december a.s. zal het vliegdekschip „Essex" met zeven destroyers en een olie-bevoor radingsschip een operationeel bezoek aan Rotterdam brengen. Drie jeugdige Duitsers in arrest De politie van Delft heeft drie jonge Duitsers, afkomstig uit Dussel- dorp, ingesloten, verdacht van dief stal van vijf auto's, die respectievelijk werden gestolen in Delft (2), Arnhem Amsterdam en Rotterdam. Ze waren illegaal over de grens ge komen met in totaal slechts tien mark op zak. Nadat ze in Delft hun vijfde auto hadden gestolen, reden ze daarmee naar de Rijksweg Den Haag-TTtrecht. Daar zetten ze de wagen op de par- keerstrook en vielen in de auto in slaap. Dit leidde tot hun arrestatie, want de eigenaar van de gestolen auto, een inwoner van Bodegraven, ging pe rtaxi naar huis en ontdekte op de Rijksweg zijn auto, waarna hij de Rijkspolitie in Zoetermeer waar schuwde. Elektronisch brein op Schiphol Eerste in zijn soort De KLM heeft op Schiphol gistermiddag een reeds enige tijd in gebruik zijnde nieuwe vol automatische telegraafcentrale nu ook officieel in gebruik ge nomen. Het elektronische brein van deze centrale is in staat de gecodeerde adressen van de binnenkomende telegrammen, berichten, reserveringen of boodschappen te lezen. Het zorgt er dan voor dat zij automatisch, dus zonder tussenkomst van een KLM employé naar het aange geven adres worden doorge zonden. Ruim 150 voor de luchtvaart be langrijke plaatsen over vrijwel de gehele wereld staan dank zij vaste telexlijnen dag en nacht in ver binding met de nieuwe centrale. Het- telegraafnetwerk bestond reeds lang, maar tot dusverre moesten vele te lexisten de half automatisch centrale bijstaan in het doorzenden van de telegrammen. Het bestaande tele graafnetwerk wordt reeds jaren op coöperatieve basis door circa 80 luchtvaartmaatschappijen geëxploi teerd, zowel voor nun onderlinge in formatie-wisseling als voor de eigen interne berichten-wisseling. Er zijn 48 binnenkomende en 60 uitgaande ljjnen op Schiphol, doch dit aantal kan nog worden uitge breid. Naar schatting zal de nieu we centrale, de eerste van haar soort ter wereld, in 1962 vijf miljoen ope rationele, commerciële cn admini stratieve berichten ontvangen en doorzenden zonder menselijke tus senkomst. Het elektronisch brein kan slechts bepaalde adressen lezen, namelijk die waarin zij tevoren is „opgevoed" of om het anders te zeggen, waarop haar apparatuur is ingesteld. Foutief gecodeerde of geadresseerde berich ten stuurt de nieuwe centrale naar een z.g. overlooppost, waar personeel f;ereed staat om de fout te herstel en. Verrassende verzoening (Van onze correspondent) Op het hoofdbureau van poli tie te Rotterdam kwam dinsdag avond een telefoontje binnen dat er in de Adrianastraat een man was vermoord. Het slacht offer zou op straat liggen. In allerijl rukten politiemannen uit naar de opgegeven straat die is gelegen in de druk bevolkte omgeving van de Westkruis kade. Inderdaad troffen zij op het trot toir een man aan die er slecht aan toe scheen te zijn. Hij bloedde uit verscheidene wonden. Spoedig was een ziekenauto aanwezig waarmee de gewonde naar het ziekenhuis werd gebracht. In de woning waarvoor de man lag was de heer des huizes, een 47-jarige havenarbeider, juist bezig zijn handen van bloed te rei nigen. Het bleek dat de naar het ziekenhuis afgevoerde, een 48-jarige classificeerder, bij de havenarbeider in de kost was. Zoals wel meer voor kwam hadden de mannen een hoog lopende ruzie gekregen. De hospes was zo kwaad geworden, dat hü zijn kostganger de trap bad afgeslagen. De havenarbeider werd meegenomen naar het politiebureau waar men juist wilde beginnen aan het opma ken van een uitgebreid proces-ver- baal toen de deur werd geopend en e enzwaar bepleisterde nian binnen liep. Het was de classificeerder die na gekramd en gehecht te zy'n het zie kenhuis had mogen vei laten. Hospes en kostganger schudden elkaar tot grote verbazing van de politieman nen hartelijk de hand en sloegen el kaar op de schouder. „Aangifte doen? Laat me niet lachen!", zei de classi ficeerder. En als dikke vrienden ver lieten de classificeerder en de ha venarbeider het politiebureau. Officieel werd op Schiphol geen prijs van de nieuwe centrale bekend gemaakt, doch officieus werd een I bedrag van drie miljoen gulden ge- I noemd. (Van onze Haagse correspondent) By de Haagse en de Amsterdam se politie komen op het ogenblik veel verzoeken om inlichtingen binnen van televisiebezltters, die hun appa raat tegen schade- en siytage had den verzekerd bij de speciaal voor dat doel opgerichte maatschappü „De Internationale", Herenstraat 1 te Den Haag. De 4000 a 5000 by die bedryf in geschreven verzekerden hebben de zer dagen namelijk een brief gekre gen, dat „de internationale" per 10 december was opgeheven, maar dat zü na betaling van een toeslag op de premie konden worden overge schreven naar de soortgeiyke maat schappü „Teleservice". Adres van deze maatschappü: Herenstraat 1 Den Haag. Een onderzoek van de Haagse poli tie heeft totdusver nog geen straf bare feiten aan het licht gebracht. „De Internationale kon haar ver plichtingen niet meer nakomen en werd tot opheffing gedwongen", zo schreef de directeur van deze maat schappü, maar „om de cliënten niet te duperen werd een regeling getrof fen, dat alle verzekerden verzekerd konden biyven onder praktisch de zelfde voorwaarden". Verzekerden op jaarpremie moes- Ook de Sabena heeft een tekort (Van onze Brusselse correspondent) Ook de Sabena, de Belgische lucht vaartmaatschappij. heeft evenals de KLM een slecht jaar achter de rug. Men neemt aan dat het tekort onge veer 600 miljoen franken, dat is dus iets meer dan de helft van de 80 mil joen gulden van de KLM zal bedra gen. Daarbij dient men er echter rekening mede te houden dat het net van de KLM veel uitgebreider is dan dat van de Sabena. Het afnemen van de bedrijvigheid wordt vooral geweten aan de onze kere internationale toestand, als ge volg van de gebeurtenissen in Berlijn, Bizerta en Cuba. Bovendien is de campagne die in de Ver. Staten wordt gevoerd tegen buitenlandse maatschappü en uiteraard ook nadelig geweest voor de Sabena. Als gevolg van de gebeurtenissen in Kongo is ook het verkeer met Afrika sterk teruggelopen. De Sabena verwacht overigens veel voordelen van de „Air Union", die 1 april a.s. in werking zou moeten tre den en die voorziet in nauwe samen werking van Sabena, Lufthansa, Alitalia en Air France. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 ten f 3,- by betalen, halfjaariyks premiebetalenden f6.- en kwartaal- en maandcontribuanten f 12,- Men werd verzocht deze suppletie binnen tien dagen te gireren. Minder dui delijk komt in de brief tot uiting, dat wie niet binnen deze termijn bybetaalt, ook niet meer verzekerd is. „Teleservice", dat zelf vrywel geen verzekerden heeft, is de voortzetting van een van de eerste maatschap- PÜen op dit gebied, een van de eer ste ook, die failliet ging. De toenmalige eigenaar deed de zaak over aan een timmerman bouwvakarbeider, die thans in zün vrüe tüd „Teleservice" leidt. De di recteur van de nu opgeheven „De Internationale" is bü hem in dienst gekomen. Er zün de politie geen concrete ge vallen bekend van werkeiyk gedu peerden. De verzekerden van „De In ternationale" konden hun toestel in geval van defecten plaatseiyk bü hun eigen handelaar laten repare ren. Deze reparatuers dienden de re kening dan in te zenden naar de Haagse maatschappü- „Teleservice" wil hierin verande ring brengen. Reparaties zullen voor taan moeten worden verricht door „de eigen technische dienst", zo staat het in de brief die de verzekerden hebben ontvangen. Nw-Guineadebat op 2 Januari Bü de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voor zitter, dr. Kortenhorst medegedeeld, dat hü met het seniorenconvent overlegd heeft om een datum voor het debat over Nieuw-Guinea vast te stellen. „De brief van de minister president" zal aan de orde worden gesteld op dinsdag 2 januari. Bü bet debat zullen aanwezig zyn de minis ter-president, de minister van Bui tenlandse Zaken en de staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken. Na dit debat zal de begroting van Buiten landse Zaken behandeld worden. Overeenkomstig dit voorstel van de voorzitter werd besloten. VOETGANGERS: Het is verbode** binnen dertig me ter varj een zebra pad over te steken. BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS VAST De beurs heeft de handel vanmid dag bü de opening vast tot. zeer vaat ingezet voor de internationale waar den. De handel was, gedurende het eerste kwartier in alle hoeken van de hoofdfondsen ruim. Later zakte de animo doch het hoge openings niveau kon behouden blyven. Vooral vast waren aandelen Kon. Olie die door de arbitrage voor Amerikaanse rekening uit de markt werden geno men. De eerste affaire in deze hoek kwam tot stand op een prijs van f. 130,50, tegen gisteren als slotkoers f. 126,70 Ook van de lokale zyde bleef de belangstelling voor het olie- fond aanhouden. De eerste verhandeldag (introduc tie) van de Unileverwaarden in Wall Street is gisteren een groot succes ge weest De stukken werden aldaar in een zeer ruime markt tegen oplopen de koersen verhandeld. Ook de aan delen Kon. Olie ontmoetten op de Newyorkse beurs gisteren opnieuw belangstelling waardoor dit aandeel 11/8 dollar hoger sloot. Onder lei ding van Kon. Olie en Unilever zette het Damrak vanmiddag de vaste ten dentie van de vorige beursdagen voor de hoofdfondsen verder voort. Uni levers opeinden f. 2,hoger op f. 191,40, hoofdzakeiyk als gevolg van Amerikaanse vraag, Daarnaast wai-en er kooporders voor dit fonds van het publiek. Aku lag op 398 cir ca 6 punten beter in de markt. Phi lips opende op 985, plus 14 punten vergeleken met de vorige slotkoers. Na een koers van 989 werd even 983 gedaan om op circa 987 de markt te verlaten. In deze hoek kwam de vraag merendeels van het publiek. Even moesten de olie-aandelen, als gevolg van winstnemingen, een ge deelte van de behaalde koerswinst prysgeven. De koers daalde tot f 129.80. Hernieuwde vraag deed het aandeel op f 130.30 de markt verlaten. Deze prys komt vrüwel overeen met de pariteit New York. Hoogovens mochten zich wederom in de belang stelling van het publiek verheugen. Na een opening op 781 werd 784 ge daan. Bij het afscheid van de beurs schommelde de koers rond de 780. De slotkoers van gisteren was 774. In scheepvaarten waren nogal wat verkooporders waardoor de stemming werd gedrukt. De verliezen beliepen 1 tot 3 punten. Cultures verwaar loosd. De koersen der staatsfondsen veranderden slechts weinig. De on dertoon was iets beter. WISSELKOERSEN Amsterdam, 13 december Londen 10.104-10.11%, New York 3.59H-3.60A, Montreal 3.44*1-3.45tV. Parijs 73.43-73.48, Brussel 7.22%- 7.23%. Frankfort 89.97-90.02, Stock holm 69.664-69.71%, Zürich 83 37- 83 42, Milaan 57.894-58.03%. Kopen hagen 52.334-52.38%, Oslo 50484- 50 53 4, Wenen 13.934-13.944, Lissa bon 12.604-12.61%. Woensdag 13 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 102% 102 Ned '59 44 1024 101% Ned '60-1 44 1024 101T8 Ned '60 II 44 1024 101% Ned '59 4y4 lOO^g 100% Ned '60 4% 100,^ 100,V Ned '61 44 100,\ 100,V Ned *53 3% 97 4 974 Ned. Gb obi. 3 4 82 4 824 Ned. '47 34 92^g 93AGL Ned '51 34 974 97 GB Ned '53 I-H 3 4 95 4 95% Ned. '56 3 4 95 4 95 4 Ned '48 3 4 90 90% Ned bel cert. 34 884 884 Ned. '50 I-II 34 90% 90%GL Ned. '54 I-II 34 914 914 Ned. '55 I 34 914 914 Ned '55 n 34 934 934 B Ned. *37 3 92 91% Ned. G.b obi.'46 3 92 91% Ned. dol. In. '47 3 884 88 Ned. Inv. cert. 3 994GL 994GB Ned. 62-64 3 99,^ 994 Indië *37 3 98% Indië *37 A 394fJ 944 Ned won. bJ. *57 6 108 4 108 4 Ned. w. bi.'58 44 1004 1014 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber ill 1094 Ver HVA-my. 1244 124 AKU 392 4 402GB Dell My cert. 144.90 144.70 Hoogovens cert. 774 781 Philips gem. bez. 971 987% Unilever cert. 189.40 191.40 Dordtse Petr5844 598 Kon P (50 a f 20) 126 70 130.10 Holl Amer. lyn.. 1474 145% Java China Paket 149 4 1484 KLM 58 57.50 Kon Ned.Staboot 192 1884 Kon Paket Men 1504 1494 Stoom. My Ned 1614 1604 Niev Goudr cert 1564 GB 154% v. Ommeren cert 3384 335 Kor. Rott Loyd 146% 146% N. Scheepv Unle 153% 151 NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34 3 96 4 964 idem '48 (34).. 95% R'dam '52-1 (44) 100 100 Id "37 I-D (34) 964 Z.-Holl '55 4 4.. 99% Bankwezen 3k N Gem 58 54 104% 104% Id NWB'52 (4%) 1004 100,% BVG rspbr f500.. 203 4 202 4 BVG rspbr "52 145 144 L Indnstr. Obligaties Philips Doll. Wm 93 «24 L Vorige Slotkoers Koers v. heden 105 105 84% 84% 82% 834 89 894 89 894 82 82 B 814 82 y4 92 L 904 92 92 92% 92% 92% 92% 97 97 B 93 934 103% 103 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 24.. A'dam '56 I 24. A'dam '56 H 24 A'dam '56 III 24 Eindhoven '54 4 Enschede '54 24 Den Haag '52 I 24 Idem II 24 R'dam '52 I 24 Idem II 24 Idem '57 2% Utrecht '52 24 Z.-Holl. 1957 24 Zuid-Holl '59 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco255.50 256.50 *mst Bank 386% 3884 Cultuurbank 34 34 Holl Bank U cert 229 228% Ned HandelmU 334 336 Rott Bank380 3824 Twentsche Bank 333 333 Senembah 410 410 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 7054 Berkel's Pat292 Borsumy-Wehry 83 Calvé Delft cert 9164 Electralasmy 330 K Pap v Gelder 345 K Ned Grofsm 178 L Holl Constructie 425 Ing bur v B.nü 246 Internatio 1884 Int. Kunstst Ind 72 v Kemp en Beg 1384 Leidse Wolspry 530 Miiller en Co N.B 515 Ned Kabelfabr 569 Philips pref 280 exd. Rott Droogd MÜ 538 Sikkens Groep 900 Ver Touwfabr 385 Walvisvaart 100% Wernink's Bet mij 190 L Wilton Feüenoord 2874 v. Wük - Heringa 904 Zaalberg 1444 Mynbnuw en petroleum 480 125.50 Amerik fondsen Canad Pacific R 24,V Intern Nickel 81% 80% Anaconda 50% 50% Bethlehem Steel 43 4 43% Cities Service 54 54% Genera) Motors.57*| 57% Ker.necott 82% 83 Republic Steel 61% 62 Shell OU41% 41% Union Pacific 35,V 34fJ Un. States Steel 814 82% Blllton 2de r. Kon Petr (f20) 710 302 84 920 330 3494 168 4254 245 188 724 138% 535 B 511 580 285 530 901 380 L 101% 193 294 91 144 484 129

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5