IDEAAL-PERSIL 2 DUBBELGROTE 143 ƒ3 LEWENSTEII KAMER: „Laat toonformule toch begrijpelijk en tijdelijk zijn EICHMANN op alle punten SCHULDIG Hervormingen nodig in V.N.-organisatie Fabelachtig knoeien van administrateur dipectttCt euueóiedietg Waardering voor het „positief emigratiebeleid van minister Russische landbouw faalt weer Hoge onderscheiding voor de heer Walton Cole Te veel herhalingen en het stemmen gaat te omslachtig Franse motie van afkeuring j rijwiel- en bromfiefshandel IN ROOD PAK LEWENSTEINS NAAIMACHINEHi LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 13 DECEMBER 1961 Vertrouwen in sociaal beleid 9? r> De glimlach, die gistermiddag in de Tweede Kamer op minister Veldkamps gezicht was verschenen, toen hij het veelomstreden wetsonwerp over de kinderbijslag eindelijk de veilige haven had binnen gelaveerd, is tijdens het verdere debat over zijn beleid slechts zelden verdwenen. De Kamer trad hem met veel vertrouwen tegemoet. erop, dat de voorschotregeling ge makkelijk kon worden ontdoken. De heer Corver (WD) meende, dat er veel te lang een regeringscommis saris voor de emigratie is geweest. Het leek hem gewenst, dat er nu een dergelijke functionaris kwam voor werving van buitenlandse arbeiders, die in Nederland zouden kunnen wer ken. De sociale voorzieningen in ons land zijn niet voldoende, zo zei mr. Van Lier (PvdA). Wy blijven achter inzake invaliditeitsverzekering en oudedagsvoorziening. De uitkering voor bejaarden moet zodanig zijn, dat zij hun hoofd boven water kun nen houden. De AOVV-bodem is te laag. Minister Veldkamp oogstte bij Wel kritiek van Suurhoff (P.v.d.A Alleen verstarde zijn gelaat, toen de ex-minister van Sociale Zaken, de socialist Suurhoff aan het woord was. Die had weinig goede woorden over voor het loon- beleid van het huidige kabinet. De socialistische woordvoerder vrees de, dat zijn erfenis slechts zou bestaan uit een „knellend loonbe- leid". Suurhoffs totale conclusie kwam hierop neer: „De regering heeft een paar oude schoenen weggegooid, maar daarvoor in de plaats schoenen genomen, die lek zijn en knellen. Zeker, de lonen zijn gestegen. Maar dat is geen verdienste van de regeringspoli- tiek, maar van de hedendaagse voorspoed. En er zijn nog teveel achterblijvers". De heer Suurhoff was ook bitter in zijn kritiek op de ingewikkelde loonberekenin- gen. Hij zag de vastgestelde for mule als volgt: ftriemaal Rool- vink plus éénmaal De Pous, ge deeld door vier, geeft Veldkamp". Begrijpelijk De KVP-er Van der Ploeg drong er ook op aan, dat vastgelegde maat staven „voor ieder begrijpelijk" zou den zijn. Overigens was hij goed te spreken over het in Oud-Wassenaar bereikte loonakkoord. De werkne mers delen hierdoor volgens hem mee in de resultaten van de welvaart. De heer van Nierop (AR) meen de, dat men met „verfijnde spelre gels" niet ver zou komen. Hij hoopte dan ook, dat het bereikte akkoord tijdelijk zou zijn. Het gevaar was volgens hem niet denkbeeldig, dat er steeds weer eenzelfde percentage uit de bus zou komen. In die geest sprak ook de heer Corver (VVD). Hij was wel verheugd over het bereikte resul taat. maar hy vroeg zich af of er na 1962 geen definitieve richtlijnen nodig waren. Emigratie Alle sprekers konden waarderen, dat minister Veldkamp een „positief emigratiebeleid" wil blijven voeren. Toch rees de vraag of de minister niet wat al te voortvarend is geweest met het instellen van een voorschot- regeling. Dit zou een belemmering kunnen zijn voor vrije ontplooiing van emigranten in hun nieuwe va derland. Mr. Brouwer (KVP) consta teerde hier een doorboring van het beginsel der schuld vrijheid (niet emi greren, als men nog schulden heeft) en de heer Biewenga (AR) vroeg of de minister zich nader wilde beraden over het voorschotstelsel. De emigrant zou vooruit moeten sparen, waardoor moeilijkheden zouden worden voor komen. De heer Kikkert (CH) wees vele sprekers waardering voor zijn plan tot verhoging van ae AOW met 15 procent. Visserij Dringend nodig is een wet voor de arbeidsongeschikten. Van alle zijden is hierbij aangedrongen op spoed. De indiening van een wetsontwerp is vertraagd en dit werd zeer betreurd. Op een werkverbod voor veertienja rige jongens is eveneens sterk de na druk gelegd. In dit verband sprak de socialist Van Lier over de lange werktijden voor jeugdigen in het vis serijbedrijf. Er zou daar een eind gemaakt moeten worden aan bepaal de. zeer verouderde werkomstandig heden. Wat de verkorting van de werktijd en de vijfdaagse werkweek betreft, die onverwacht snel over ons zijn gekomen, vroeg de heer Van Nierop zich af, of er binnenkort geen ver dere ontwikkelingen op dit gebied te verwachten waren. De regering zou volgens hem met de grootste ernst en op tyd dit probleem onder ogen moeten zien. Zoals het nu ge gaan is, ging het te snel. Aan gelei delijke loonsverhogingen had wellicht de voorkeur moeten worden gegeven. Vele werknemers zouden dit ook lie ver hebben gezien. Ter gelegenheid van de viering van de onafhankelijkheid van Tanganjika is in de hoofdstad Dar es Salaam een groot staat siebal gehouden. Prins Philip van Engeland maakt hier een Naar verwachting zou het Openbaar Ministerie vanmiddag in het proces-Eichmann te Jeruzalem vragen om de doodstraf voor de beklaagde. Gisteren hebben de drie rechters Eichmann schuldig bevonden aan alle vijftien tenlasteleggingen. De officier van Justitie Gideon Hausner zou de eis formuleren. Eichmanns ver dediger, dr. Servatius zou eveneens vanmiddag zijn laatste pleidooi uitspreken. Eichmann zal vermoedelijk vrijdag de kans krijgen om zelf iets te zeggen. De rechtbank verwierp gisteren drie punten waaraan Eichmann zich in de loop van zyn berechting onschul dig had verklaard. De beklaagde had zichzelf getekend als een man die weinig meer was dan een „vervoers- deskundige", die het schema had ont worpen aan de hand waarvan de transporten van joden naar de kam pen plaatsvonden. Rechter Raveh zei hier over: „Eichmanns werk was niet het bijeenbrengen van vervoer middelen, maar het bijeenbrengen van de joden waarmee ze gevuld moesten worden om naar hun ver delging te worden gebracht". Eichmann had in de loop van zijn proces ook geprobeerd zich af te schilderen als een onbetekende amb tenaar in het ingewikkelde nazi-be stuursapparaat. „Dit", aldus Raveh, „verwerpt het Hof met grote beslist heid. De beklaagde was in het geheel van het centrale gezag dat zich bezig hield met de Endlösung, het hoofd van hen die deze oplossing in laatste instantie uitvoerden. Hy was geen marionet in handen van derden, zijn plaats was tussen hen die de touw tjes vasthielden". Het Hof verwierp voorts Eichmanns voornaamste verweer: dat hy alleen maar orders van bovenaf uitvoerde. „In beschaafde landen is dit ver weer verworpen", zei rechter Landau erover. Eichmann had kunnen wei geren, zo meende het Hof, om be paalde illegale daden te verrichten. Landau zei dat Eichmann had kun nen vragen om overplaatsing naar het front, of „excuses van uiteen lopende aard" had kunnen bedenken. „Ook zou hij ronduit hebben kunnen zeggen dat hij geen vrede had met de hem toebedeelde rol", aldus Lan dau. dansje met mevr. Joelioes Nye- rere, echtgenote van de eerste minister van Tangenjika. Westelijk protest tegen ontvoering Westberlijners De Britse commandant in Berlijn heeft bij de Sowjetrussische com mandant in scherpe bewoordingen geprotesteerd tegen „een misdadige inval in West-Berlyn" door de Oost- duitse grenspolitie. Een Britse regeringswoordvoerder zei maandag dat het protest is in gediend naar aanleiding van een in cident op 9 december, waarbij vier Westberlijnse jongelieden door de Oostduitse politie aan de sectorgrens werden beschoten en het bevel kre gen over bet prikkeldraad heen te komen. Twee van hen konden vluch ten, de andere twee werden Oost- Duitsland binnengebracht. De Oost duitsers zouden hierbij Westberlij ns grondgebied betreden hebben. De Britse commandant heeft van de Sowjetrussische autoriteiten geëist cietwee gevangenen terug te sturen en de verantwoordelijken voor de ont voering te straffen. Op een gisterochtend in Oostber- iyn gehouden persconferentie zijn door Oostduitse functionarissen we derom beschuldigingen tegen de Westduitse autoriteiten uitgebracht. Bonn werd verweten een dubbelzin nige politiek te voeren die in werke lijkheid tot voorbereiding van agres sie tegen het Oosten moest dienen. De journalisten werden documen ten verstrekt waaruit moest blijken dat „met schuld beladen diploma ten van Hitler en Von Ribbentrop thans belangrijke functies by het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken, bekleden". Dit betrof 185 „voormalige nazi-diplomaten". Premier Poljanski van de Sowjet- republiek Rusland, heeft gisteren op een conferentie in Moskou van Land- bouwleiders van dit gebied bekend gemaakt, dat de gestelde doelen voor de produktie van graan, vlees en melk in de republiek niet bereikt zijn. Hiervoor waren de op de confe rentie aanwezige landbouwleiders voor een groot deel verantwoordelijk. Speciaal de cijfers voor de minst vruchtbare gebieden van de republiek waren laag. Zoals bekend is eerder meegedeeld, dat ook de republiek Ka zakstan op dit punt tekort is ge schoten. Chroesjtsjow zat in de zaal toen Poljanski sprak. Oost-Duitsland bouwt schepen voor Moskou De Oostduitse werven hebben be- langrlijke orders gekregen voor de bouw van vcrzorgingsschepen voor de Sowjetrussische marine, aldus in Bonn ontvangen inlichtingen. Het gaat om achttien tankschepen van elk 12.000 ton, acht van 1.200 ton en 22 tenders van tussen 1.600 en 3.500 ton. Vermoedelijk zullen deze schepen dienen voor de bevoorrading van Russische onderzeeboten, mijnenve gers. patrouilleboten, fregatten e.d. Voorts werd opdracht gegeven voor de bouw van 20 schepen van 3.000 ton en tien van 1.000 ten, bestemd voor het leg^gen van versperringsnetten De nodige bewapening, voor het me rendeel 100 en 45 inm-kanonnen, zal door de SowJ et-Unie worden gele verd. Westelijke kringen in Bonn verwachten, dat met de bouw van deze schepen betrekkelijk weinig tyd gemoeid zal zijn. Groot vriend van Nederland (Van onze Londense correspondent) De heer Walton Cole, de algemene directeur van Reuter, het grootste persbureau ter wereld, wie Koningin Juliana de hoge onderscheiding van commandeur in de Orde van Oranje Nassau heeft verleend, is gisteravond in onze ambassade te Londen in tegenwoordigheid van zijn naaste medewerkers gehuldigd. De ambassadeur, A. Baron Ben- tinck van Schoonheeten, noemde de heer Walton Cole, die zijn journalis tenloopbaan in Schotland is begon nen, een groot vriend van Nederland. Die vriendschap begon al kort nadat de stampende Duitse bezetterslaar zen onze vaderlandse bodem betra den. De heer Paul Rij kens, directeur van Unilever, die teen zoals nu de ziel was van vele dingen, vroeg aan Press Associaton (P.A.), Enge- lands persbureau voor binnenlands nieuws, of het Walton Cole, die toen daaraan verbonden was, kon missen om zijn krachten te wijden aan het nog op te richten weekblad „Vrij Ne derland", orgaan voor landgenoten in de vrije wereld. P.A. gaf onmiddellijk toestemming. „Vrij Nederland" werd een groot succes. Cole verleende later eveneens zijn medewerking aan „The voice of the Netherlands" (De stem van Nederland), een blad dat in de Engelse taal de Nederlandse activi teiten in en buiten bezet gebied be lichtte. Cole's speciale taak was het om een feitelijk relaas te geven van de da den van het Nederlandse heroisme. De ambassadeur herinnerde eraan, dat de genoemde pubiikaties van het grootste belang waren om elke twy- fel aan de waarden van ons land als bondgenoot weg te nemen. Na de oorlog kwam de heer Cole, die in 1942 by Reuter kwam en in 1945 daarvan hoofdredacteur werd, door de krachtige samenwerking met het ANP opnieuw regelmatig met ons land in aanraking. Dat de band tussen Reuter en het ANP zo nauw is, komt vooral door de de leidende figuren van beide instel lingen. „Het komt ook", zo zei de heer Cole, „omdat zowel Reuter als het ANP dezelfde organisatievorm bezitten. Het zijn on-commerciële in stituten van dienstverlening, eigen dom va«n de gezamenlijke dagbladen, en vrij van regeringsinmenging". Een bewijs voor de goede verstand houding was de aanwezigheid bij deze huldiging van mr. Jolles, de president-directeur van het ANP, die speciaal hiervoor was overgekomen. hartelijke ver boven ïersoonlyke verhouding, iet zakelijke uit, tussen Nieuw margarinebesluit Bij K.b. opgenomen in staatsblad 398, is een nieuw margarinebesluit (warenwet) tot stand gekomen. Het nieuwe besluit geeft uitslui tend een omschryving van aard en samenstelling van margarine en stelt niet als criterium, dat zy dient ter vervanging van boter. Margarine wordt ais een zelfstandige waar be schouwd. In beginsel mogen ln margarine geen andere stoffen dan die, welke met name zijn genoemd, aanwezig zijn of er aan zyn toegevoegd. On der bepaalde voorwaarden kan even wel koninklijke toestemming worden verleend voor het toepassen van an dere stoffen. Toevoeging van vitamine D3 aan margarine is verplicht gesteld, ter wijl de toevoeging van retinol (vita mine A) in het nieuwe besluit niet dwingend is voorgeschreven. Voorts is in het besluit een rege ling getroffen voor de aanduiding „ongezouten" en „voor zoutarm di eet" op margarine, welke zonder toe voeging van zouten is bereid. (Van onze correspondent in Washington) De Ver. Naties tellen nu honderd en drie leden. Sterker dan ooit gevoelt men dit jaar de behoefte aan hervormingen. Mongi Slim, die dit jaar voorzitter is van de Assemblee, heeft reeds enkele malen aan journalisten meegedeeld, dat hij een andere aanpak van de V.N.-zaken noodzakelijk acht. Maar Slim is slechts voor één jaar voorzitter. Men moet hopen, dat Oe Thant, de tijdelijke secretaris-generaal, zijn aandacht aan deze kwestie zal wijden. Grijpt niemand in, dan dreigen de Assemblees nodeloos lang en kostbaar te worden. Voorstel van Slim Mongi Slim heeft de mogelykheid geopperd één spreker te laten optre den voor een bepaalde groep landen. Dat zou zeker mogelijk zyn voor het communistische blok. Wanneer men een communist heeft horen spreken over de kwestie-Nieuw-Guinea be hoeft men naar zijn andere kornui ten uit het Warschau-blok niet meer te luisteren. Die praten hun dertig of vijfenveertig minuten braaf vol, maar zeggen niets wat afwijkt van de rode lijn. Toch moet men zich afvragen of Slim zijn suggestie wel serieus heeft bedoeld. Geen andere groep is zo on genuanceerd als de communistische en ieder die de kans kan krijgen om voor zijn land te spreken, wil ook werkelijk aan het woord komen. Al was het alleen maar om „thuis" in de krant te komen! Daarom zou het mij persoonlijk veel beter lijken, indien men by de behandeling van de agendapun ten het algemeen debat afschafte of aanzienlijk beperkte. Men zou in hoofdzaak over de resoluties moeten praten en slechts verwijzen naar wat men tijdens de algemene beschou wingen reeds over het onderwerp had gezegd. Hierdoor zou men enorm veel tijd kunnen besparen. En wanneer zal een grote firma (Philips bijvoorbeeld) eens een appa raat aan de VN cadeau doen waar mee men elektronisch kan stemmen? In het Belgische en Zweedse parle ment gebeurt dat al, naar ik my heb laten vertellen. Wanneer men kan stemmen door op een knopje te druk ken, kan de stemmingsuitslag na en kele seconden worden afgelezen. Maar stemt men door het opsteken van de hand, dan vergt het tellen van de voorstemmers, de onthouders en de tegenstemmers vele minuten. Bij feestelijke gelegenheden een feestelijke tractatie voor jong en oud GRAPILLON „Vervolging" van Chinezen in India Talrijke Chinezen hebben Inq moeten verlaten, „omdat de regeria Nehroe hen vervolgde", zo heeft e$ commentator voor Radio-Peking ve klaard. Hij deelde mee, dat er in Pekto protestbijeenkomsten zijn gehoudfj waarop deze vervolgingen werd] veroordeeld. Volgens de commentatt gebruikte de Indiase regering ai mogelyke middelen om de betrekkL gen tussen India en China te verg tigen. Zo had deze regering kort§ leden troepen en vliegtuigen naar i Chinese grens gestuurd, „hoewel i Indiërs al jarenlang een stuk van b Chinese grondgebied bezet houden' (Van onze ParUse correspondent Onmiddellijk nadat Frankrjjks p; mier Michel Debré in de Nationi Vergadering gisteren zjjn aanvulle de begroting zonder vertrouwen kwestie definitief aanvaard had kregen, hebben de socialisten en i radicalen een motie van censuur van afkeuring) tegen de regering i, gediend. De motie werd niet met redet omkleed, in de kennelijke hoop ij zestig initiatiefnemers aldus ook i veel mogelijk andere handtekening! ook uit het rechtse kamp, te kuni vergaren. Niettemin schijnen zelfs socialisten en radicalen nauwelijks verwachten een meerderheid tegen regering te zullen kunnen verenigt In geval van zo'n meerderheid 2 de president der republiek zond twijfel ook het parlement zelf 0 middellijk ontbinden. De bedoeling lijkt eerder een dei over sociale, economische, militaj buitenlandse en vooral ook Algerii se politiek uit te lokken, een dei dat vermoedelijk nog deze week 5 houden zal worden, om daarna 1 neuzen van de oppositie weer eensl kunnen tellen. Verpleegsters opgelicht Eis van drie jaar (Van onze Haagse correspondent) In ongeveer 12 jaar heeft een 49-jarige administrateur uit Den Haag, kans gezien een bedrag van ongeveer f. 45.000 te ver duisteren ten nadele van de Eerste Nederlandse Vereniging van Kleuterzorg. Bovendien ver duisterde hij f. 35.000 ten nadele van een vrouwelijke kennis. Dit geld gebruikte hij om het tekort bij de vereniging enigszins aan te zuiveren. De administra teur, die gistermiddag voor de Haagse rechtbank terecht stond, hoorde voor deze fraude een gevangenisstraf van 3 jaar m.a. tegen zich eisen. In 1947 werd de verdachte aange steld tot administrateur van de ver eniging. Het was voor hem een ne venfunctie, zyn hoofdberoep was administrateur van het Juliana Kin derziekenhuis. Toen bleek dat hy met zyn eigen inkomen niet uitkwam, be gon hij nog voor 1950 geld te „lenen" uit de hem toevertrouwde kas van de vereniging. Door zijn royale levenswyze liep het tekort snel op, maar hy wist steeds aan ontdekking van de frau de te ontkomen door handig te ma nipuleren met gelden, die hem toe vertrouwd waren. De laatste dag van maart van dit jaar werd echter fataal voor hem. Toen werd ontdekt dat uit de kas van de vereniging f 17.000 was ver dwenen en dat daarnaast de admi nistrateur, die door iedereen ver trouwd werd, nog f 28.000 in eigen zak had gestoken, o.m. door middel van fictieve stortingen. De controle heeft veel te wensen overgelaten, zo bleek tijdens de be handeling van de zaax. Sinds 1956 controleerde de gemeentelyke ac countantsdienst de boeken, maar op papier had de administrateur de za ken steeds voor elkaar. „Ik vind dat men bij Kleuterzorg als een kleuter met het geld is omgegaan", zei de president van de rechtbank. Bovendien heeft de administrateur gelden van verpleegsters van het zie- Ook zonder Rood-China In Warschau is gisteren de com munistische raad voor wederzydse economische bystand byeengekomen. Aan de conferentie wordt deelge nomen door Bulgarije, Tsjecho-Slo- wakye, Oost-Duitsland, Hongarije, Polen, Roemenië, en de Sowjet-Unie. Albanië doet niet mee. Ook van een waarnemer uit China wordt geen melding gemaakt. kenhuls beheerd. Hy stortte deze gl den op zyn eigen naam bjj een bal Ook deze gelden heeft hy zich t« geëigend. „Dat vind ik eigenlyk r« het ergste van deze fabelachtj knoeiery", aldus de president. Verder heeft een vrouweUjke ki nis hem 35 obligaties van f 1000 toevertrouwd. Verdachte zou di obligaties verkopen, teneinde het gi beter te beleggen. Een groot gedet van dit geld ruim f 26.000 j bruikte hy echter by een poging op het laatste ogenblik nog de tek ten by de vereniging te stopp ;enlai ft inj de Advertentie Die marteling van znnrbrand of de dreiging ervan by iedere hap eten die U neemt, dl moet U van af! En dat kè.n. Gewei maar één of twee Rennies neme: laten smelten op Uw tong. Datl een kwestie van een ogenblikl daarmee behoort de pyn dan met] tot het verleden. Een prettige refl die, onopvallend en nog smakej ook. Geen wonder dat tienduizenl lyders aan brandend maagzuur R4 nies op zak hebben, om iedere 1 raderlyke aanval direct te kuni blussen. China en de VIN De Ierse minister van Buitel se Zaken, Frank Aiken, heeft Algemene Vergadering van de enigde Naties gezegd dat, voordi een beslissing wordt genomen itl kwestie van de Chinese vertea woordiging, de regering van Peg zich moet verbinden tot het af» van het gebruik van geweld tg haar buurlanden, de eerbiediging persoonlijke rechten en vryhedenf het Chinese volk en het Korea# volk moet toestaan door een ver# zing onder internationaal toezicbi vrijheid over eigen lot te beslis» Aiken zei dat de communist!» Chinese regering de grondslagen! de Verenigde Naties systemat# heeft genegeerd. „Hiermee moet ri ning worden gehouden by het 0 wegen van de vraag of de vertel woordigers van de Chinese volksrc bliek in deze vergadering zitting horen te hebben". Surinaams geschenk voor Koninklijk Paar In Suriname heeft de minis president, mr. S. D. EmanuelsJ voorzitter van het comité natioJ feesten verzocht om een comitél brede basis te vormen teneinde! den in te zamelen, die aan Koninj Juliana en Prins Bernhard zuï worden aangeboden ter gelegen# van hun 25-jarig huwelijksjubilea 'n hoe»t...'n kuch... BEERTJES-HONING f vlugf refomhuis li£thart TERWEEWE3 64 - OEGST3EEST i TELEFOON 8 O O 1 O In welvarend dorp op Veluwe TE KOOP AANGEBODEN een ?paratie-inrichting en pr. jwielstailing met keurig on- c rhouden winkel-woonhuis. B ieven aan het bureau van dit blad onder no. 37684. GROTE PAKKEN CT (25 CT korting) QY (47 CT KORTING) Nieuwste automat. ZIG-ZAG-n Geheel compleet met koffer en i (Modern met twee kleuren). Knoopsgaten maken (omdraaien van uw werk overbodig). Knopen aanzetten. Stoppen. Borduren. Kordonneren. Appliceren. Blindzomen, enz., enz. GRATIS LESSEN. Maarsmanssteeg 8 - Leiden - Tel) (Door inruil verkregen occasions o.a. hand-, trap-l met volledige garantie).

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4