Eenrichtingsverkeer en nieuw wegdek in Haarlemmerstraat Handels ,The Messiah stond op hoog niveau Trottoir 2, rijweg 5 meter breed S.L.F. biedt grotere service Grote vooruitgang door Pasveer geboekt B. en W. willen er kwart miljoen voor uittrekken apartpittig sportief Aanleg van stoomleiding naar Houtlaan en N.Z.H.-garage Uitvoering van Con Amore99 Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 13 december 1961 Tweede blad no. 30528 B. en W. stellen de raad voor om de Haarlemmer straat van een nieuw wegdek te voorzien. De breedte van de rijweg is geprojecteerd op vijf meter en die van de trottoirs op gemiddeld twee meter. Het College wil hiervoor ruim een kwart miljoen uittrekken. Gelijktijdig doen B. en W. een voorstel om, na het gereedkomen van deze werkzaamheden, over te gaan tot het invoeren van een eenrichtingsverkeer in de Haarlemmerstraat. Niet parkeren in Haarlemmerstraat De rijweg heeft thans een Ireedte, variërend van 6,5 m 5.5 m met trottoirs van 2,21 m j.04 m. Wil een straat goed vol doen als winkelstraat, dan brengt dit, volgens het college mede, dat jiet winkelende -publiek zich op trottoirs van voldoende breedte fangs de zaken van de nering doenden moet kunnen voortbewe gen, waarbij gelegenheid bestaat om hier en daar stil te staan zon der de voorbijgaande voetgangers te veel te hinderen. Anderzijds poet rijdend verkeer mogelijk jjlijven, al wa* het Jechts voor be voorrading van die winkels, die geen mogelijkheid van bevoorra ding van de achterzijde af bezit ten. Een en ander zal bepaalde verkeersmaatregelen nodig ma ken. Bij het onderhavige plan is de breedte van de rijweg, zoals gezegd, geprojecteerd op 5 meter en die van de trottoirs op gemiddeld 2 meter. Wat de wegconstructie betreft de len B. en W. mee, dat de rijweg van het gedeelte Haarlemmerstraat van de Donkersteeg tot de Havenbrug reeds is gefundeerd op een circa 50 cm dikke ongewapende betonplaat. Na verwijdering van de rails behoeft het wegdek slechts van een nieuwe asfaltslijtlaag te worden voorzien. Op het overige gedeelte van de Haarlem merstraat, dus van de Donkersteeg tot nabij de Blauwpoortsbrug, zal een sifalsverharding. gefundeerd op grind-zand-asfait, worden aange bracht. Aangezien de Haarlemmerstraat ran een geheel gesloten wegdek worden voorzien, zullen tevens aan de rioleringen de nodige voorzieningen worden getroffen, zoals het opmetse len van ondergrondse schachten, het rechttrekken van reeds van het weg dek af bereikbare dooh in verband met de tramrails scheef liggende schachten, het bijleggen van reserve- huisaa-nslui tingen enzovoort. Het hoofdriool zelf verkeert, naar onder zoekingen hebben uitgewezen, in goede staat. De kosten van een en ander war-» den begroot op f. 260.000, benevens een bedrag van f. 15.000 als bijdrage in de kosten van demonteren van sporen en bovenleiding, in totaal f. 275.000.—. Tien jaar FSS Meer dan 40.000 buitenlandse stu denten, onder wie ook worden be grepen studenten uit Suriname en de Nederlandse Antillen, zjjn in de af gelopen tien jaar in aanraking ge komen met het werk van de Foreign Student Service. Deze stichting heeft een drieledig doel: Het zorgen voor de buitenlan ders, die in Nederland studeren; het in aanraking brengen van deze bui tenlandse studerenden met de Neder landse universitaire en studentenwe reld en de bevolking; de buitenland se studenten in contact te brengen met het Nederlandse culturele en so ciale leven. De Foreign Student Service, die het tienjarig bestaan op bescheiden wijze sal vieren (onder meer met een re ceptie op 22 december), tracht deze doelstellingen te bereiken door het houden van excursies, het organise ren van culturele- en sportmani festaties en het geven van voorlich ting. De buitenlandse student, die in ons land aankomt, kan ook korte tijd de gastvrijheid genieten van de FSS in het centrum aan de Oranje Nassaulaan in Amsterdam, waar ne gen personen onderdak kunnen vin den. Tijdens een persconferentie te Am sterdam gaf de voorzitter van de stichting, prof. mr. P. J. Verdam, enkele cijfers over de in ons land studerende buitenlanders. Het topjaar na de oorlog was 1956 met 4.030 studenten. Dit cijfer is langzaam gedaald vooral door het yertrek van vele Indonesiërs tot 2961 m i960. Naast de zorg voor de bui tenlandse studenten, die hier het ge hele jaar zijn, houdt de FSS zich °ok bezig met de deelnemers aan de speciale instituten. Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen V. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten Veertig jaar bij L.D.M. Vrijdag hoopt de heer H. van Kla gen te Katwijk a/d Rijn de dag je herdenken waarop hij 40 jaar ge leden in dienst trad van de N.V. heidsche Duinwater Maatschappij. Als employé van dit bedrijf vervulde hij deze langdurige diensttijd ln de *aterwinplaats te Katwijk. Gelet op het karakter van de Haarlemmerstraat als winkelstraat, dient het verkeer, volgens B. en W. ingrijpend te worden beperkt. Deze beperking kan, na de recon structie van het wegdek, worden ver wezenlijkt door het instellen van een richtingsverkeer. en wel zodanig, dat de straat van de kant van de Prin- sessekade en het Havenplein af in de richting van de Stille Mare en de Lange Mare wordt gesloten verklaard. Op deze wijze weert men het door gaande verkeer, terwijl toch alle punten in de straat voor het rijver- keer bereikbaar blüven. Tot geslotenverklarlng van het gedeelte tussen de Prinsessekade en de Schapensteeg in de richting van de Schapensteeg heeft de raad reeds op 25 september j.l. besloten ter ver betering van de verkeerssituatie bij de Blauwpoortsbrug. Om administra tieve redenen geven B. en W. er de voorkeur aan, dat deze maatregel wordt ingetrokken en opnieuw opge nomen in de geslotenverkla/rine van de Haarlemmerstraat tussen de Prin sessekade en de Stille Mare. Wacht- en stopverbod De geprojecteerde rijbaan van 5 meter breedte biedt naar d-e mening van het college voldoende ruimte voor verkeer in één richting met een mogelijkheid van laden en lossen a-an één kant. Dit laden en lossen zal het beste kunnen gebeuren aan die lin kerkant, in de rijrichting gezien. Het spreekt vanzelf, dat er geen gelegen heid tot parkeren kan worden gebo den, zodat aan deze kant een wacht- verbod nodig is en aan de rechter zijde een stopverbod. De voordelen hiervan zijn. dat het rijdende ver keer en met name de wielrijders geen last ondervinden van ladende en lossende voertuigen, terwijl de portieren van die links stilstaande auto's als regel worden geopend aan de kant van het trottoir. Een bijkomstig: voordeel van een stopverbod aan de ene en een wacht- verbod aan de andere zijde is. dat de maatregel vrij eenvoudig door borden kan worden aangegeven. Zaterdagmiddag weer rijverkeer In verband met- het vorenstaande heeft het College zich afgevraagd, of het in de nieuwe situatie neg nodig zal zijn. dat de geslotenverklaring van de Haarlemmerstraat op zater dagen van 14 tot 18 uur voor het ver keer niet motorrijtuigen en rijwielen met. ingeschakelde hulpmotor wordt gehandhaafd. B. en W. zijn van oor deel, dat dit niet het geval is, zodat zij adviseren de desbetreffende be sluiten in te trekken. Een grote moei lijkheid zou trouwens het vinden van vervangende verkeersroutes op de zaterdagmiddagen opleveren, omdat de invoering van het eenrichtingsver keer in de Haarlemmerstraat de wenselijkheid meebrengt, dat op de belangrijkste parallelwegen eveneens eenrichtingsverkeer wordt ingevoerd, teneinde de capaciteit van deze we gen te vergroten. Eenrichtingsverkeer Oude Vest en Stille Mare Tot het instellen van eenrichtings verkeer op de Oude Vest tussen de Turfmarkt en de Lange Mare heeft de raad reeds op 25 september j.l. be sloten. Thans stellen B. en W. voor, eveneens over te gaan tot invoering van eenrichtingsverkeer op de Oude Vest tussen het Havenplein en de Lange Mare in de richting van de Lange Mare en op de Stille Rijn in de richting van de Stille Mare. Aan de hand van de praktijk zullen zij nagaan of het nodig is op deze wegen wachtverboden, desnoods gecombi neerd met stopverboden, in te stellen om een vrije doorgang te verzekeren. De gevolgen van de voorgestelde wijzigingen voor het collectieve open bare personenvervoer hopen B en W. in overleg met de daarbij betrokken onderneming op bevredigende wijze te kunnen regelen. Op grond van het bovenstaande geven B. en W. de raad in overwe ging om in bovenstaande geest een besluit te nemen. Proces over de ruilverkaveling Binnenkort zal voor de rechtbank in Den Haag een proces dienen tegen een aantal boeren, die zich bij de stemming over de ruilverkaveling in het gebied Ade (bij Alkemade) aan onregelmatigheden zouden hebben hebben schuldig gemaakt. De boeren zouden aan hun kinde ren stukjes grond hebben verkocht, waardoor ook deze kinderen bij de stemming over de ruilverkaveling hun stem konden uitbrengen. Het comité, dat tegen de ruilverkaveling in het gebied ageert, stelt zich op het stand punt, dat de betrokken voorstanders van de ruilverkaveling dit opzettelijk hebben gedaan, waardoor zij zich schuldig hebben gemaakt aan een on rechtmatige daad tegenover de be langhebbende bij de ruilverkaveling. Project van zes-en-een-halve ton Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur In „Zomerzorg" kwam de afdeling Oegstgeest en omstreken van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in najaarsvergadering bijeen. De voor zitter, de heer J. M. Uittenbogaard. herinnerde in zijn openingswoord aan de grote schade, die in de bloembol lensector en dan speciaal in de tul pen, is ontstaan door de abnormaal grote regenval van het vorige jaar. Over de uiteindelijke exportcijfers was spreker niet ontevreden.. Bij de ingekomen stukken was een schrijven inzake het zo zeer gevreesde tulpe- stengelaaltje. Hierin wordt speciaal de aandacht gevraagd voor de ma chines van de loonwerkers opdat deze machines geen besmette grond van de ene op de andere tuin overbren gen. Tot afgevaardigden naar de Alg. Vergadering te Haarlem op 18 de cember werden benoemd de heren J. M. Uittenbogaard en S. L. van Rei- sen, met als plaatsvervangers de heren A. Boekee Czn en J. H. M. Lubbe. De aftredende bestuursleden, de heren H. A. v. d. Berg en M. Verhaar werden herkozen. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. biologie de heren H. P. Nooteboom (cum laude). H. van Gemerden (cum laude) en A. J. van der Eb (oum laude), allen te Leiden, doet. ex. scheikunde de he ren J- A. C. M. van der Beek (Nij megen) en J. H. Parmentier (Am sterdam); kand. ex. A wis- en na tuurkunde de heren G. P. v. d. Berg en F. G. Terhoeve, beiden te Lei den; kand. ex. A wis- en natuurkunde mej. S. R. van Veen en de heren H. Albas en J. A. v. d. Griend, allen te Leiden; kand. ex. D wis- en natuur- wunde de heer A. L. Meyboom (Lei den) Kand. ex. D wis- en natuur kunde de iheren J. Wieringa en R. F. DE COLOGNE Wielinga, beiden te Leiden; kand. ex. F wis- en natuurkunde, de heer W. J. Muizebelt (Leiden); kand. ex. F wis- en natuurkunde mevr. H. C. Bergsma-Verhoef (Den Haag)kand. ex. H wis- en natuurkunde mej. E. v. d. Wilk (Den Haag) en de heren J. H. N. Wennekers en J. G. van Heusden, beiden te Leiden; kand. ex. I wis- en natuurkunde de heren J. J. A. Hartevelt (Oegstgeest)H. M. Kluyver (Leiden); J. P. P. Steenstra Toussaint (Den Haag); E. G. Leka- hena (Den Haag) en H. H. Poortman (Leiden)kand. ex. K wis- en na tuurkunde mej. T. Zunderman (Lei den) en de heer A. F. Kiynhout (Voorburg). Nadat de gemeenteraad onlangs voor de aanleg van een nieuwe stoomleiding een krediet van f 650.000 had verleend, is de S.L.F. thans bezig met deze aanleg. In verband met de aanzienlijk hogere kosten, welke aan een ondergrondse aanleg zijn verbon den, is deze leiding, waar dit moge lijk was, bovengronds geprojecteerd. Rekening is evenwel gehouden met esthetische bezwaren tegen boven grondse aanleg. Deze is zodanig ont worpen, dat de leiding, o.a. langs de Haarlemmertrekvaart zo laag mo gelijk wordt aangelegd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Abraham Adrianus Maria, zn van A. Bronmeyer en A, W. P. v. d. Raadt; Yvonne Maria, dr van C. J. Noorder- meer en H. J. Blijleven; Anita, dr van M. Keereweer en G. Seijn; Jannetje Yolanda Theodora, dr van A. Ouwè- hand en J. B. van Ewijk; Karolina Maria, dr van J. W. Hartman en H. M. Uijlenbroek; Petrus Jozef, zn van A. P. v. d. Hoek en A. A. Touw; Pieter Luma Andreas, zn van J. Schreuder en K. Rietkerken; Petrus Martinus Cor nells, zn van C. A. van Noort en H. T. Noordermeer; Robert Jan Harmen, zn van H. Galjaard en H. H. van Boven; Mathijs, zn van C. Zuijderduijn en J. Zwanenburg; Annetta Adriana. dr van R. C. Plomp en W. Reijneker. GETROUWD W. van Oosten en G. Favier. OVERLEDEN B. Verplancke. 69 Jr, man; E. Laman, 78 Jr, e.v. T. van As. Het is reeds meer dan 35 jaar geleden, dat de S.L.F. een begin maakten met de levering van stoom aan enkele industrieën, welke in de onmiddellijke nabijheid van het fabrieksterrein zyn gelegen. Behalve enkele bedrijven aan de Langegracht, profiteren daarvan ook het Openbaar Slachthuis en de gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst. Thans doet de mogelijkheid zich voor deze stoomlevering uit te breiden. De directie van de N.Z.H.V.M. voor haar garage en werkplaatsen aan de Rijnsburgerweg en het bestuur van het Diaconessenhuis voor de nieuwbouw aan de Houtlaan hebben n.l. interesse voor een dergelijke levering. Een deel van de leiding, met de aanleg waarvan in september is be gonnen, loopt over het terrein van de i S.L.F., met een bovengrondse aftak- king naar het Openbaar Slachthuis en de Groenoordstraat. Bij de voor malige buitenplaats „Groenoord" ver dwijnt de leiding in de grond, om langs de waterkant weer boven te komen. De leiding is hier echter zo danig geprojecteerd in een beton nen koker laag langs de grond dat daaraan vrijwel geen etherische be zwaren verbonden zijn. Ook het via duct bij de Haarlemmerweg wordt vrijwel onzichtbaar „genomen". Aan te brengen sierplaten zullen hier de leiding aan het gezicht onttrekken. Bovengronds gaat de stoomleiding dan verder naar het in aanbouw i zijnde Diaconessenhuis. met een af splitsing naar het garagecomplex van de N.Z.H.V.M. De totale lengte van dit „stoom- op-de-langebaan-project" is circa 3.000 meter, waarvan ongeveer één derde bovengronds wordt aangelegd. Duidelijk is op deze foto de betonnen koker langs de Haar- lemmertrekvaart zichtbaaru>aar~ in straks de stoomleiding (rechts) zal verdwijnen. (Foto L.D./Holvast) Ieder koor, dat zichzelf respecteert heeft er zich mee bezig gehouden, er zich in verdiept. Ook de Chr. Oratoriumvereniging „Co Amore" is ermee vertrouwd. Sinds de uitvoering van 1959 onder directie van Jan Pasveer, jong en Service is service „Service is service" denkt by deze stoomleiding ook de S.L.F., vandaar dat dit energiebedrijf voor de tijd, dat de nieuwe stoomleiding nog niet functioneert, een oud beestje van stal heeft gehaald. Om zyn contractuele verplichtingen- met de N.Z.H.V.M., welke maatschappij begin november voor haar nieuw garagecomplex stoorr moest hebben, na te komen, bedient de S.L.F. zich hier van een stoom ketel van een oude locomotief. Niet alleen liefde, doch ook de techniek maakt vindingryk Handels „The Messiah" is nog steeds een der „kroonjuwelen" van de oratoriumlitteratuur. Sinds de componist het werk in de onbegrijpelijke korte tijd (van 22 augustus tot 14 september 1741) schreef en de eerste uitvoering ten bate van een liefdadig doel in Dublin plaatsvond, is het zijn triomftocht door vele landen begonnen. Onverflauwd zet deze zich voort! Speciaal ter inleiding van de kersttijd blijft dit oratorium gezocht en geliefd. Het is dan ook heerlijk dankbaar voor de zang ge schreven, zowel wat de imposante fugatische bouw als het licht- beweeglijke facet betreft. vakkundig leider, heeft die van gis teravond in de tot de laatste plaats bezette Stadsgehoorzaal, overtuigend aangetoond, dat er verrassende vor deringen zijn gemaakt. Wij doelen hierbij vóór alles op het evenwicht in de opvatting. Er is een vastere lijn te onderkennen, men vervalt niet meer in uitersten. Daarby is ook als gun stige factor het in het algemeen snelle raanvatten de rtempi te me moreren. Er zijn uitzonderingen: zo waren de Ouverture en de beroemde Pastorale Symfonia nog enigszins aan de te trage kant. De partituur werd door het in alle groeperingen beschaafd, egaal harmonisch zingende koor, volledig gekend. Er zijn geen haperingen, alles „staat" onwrikbaar. De stemvoering blijft bij voortduring helder, door zichtig. de zang is tevens vervuldo van glans. Natuurlijk blijven er wensen. „Bo ven de noten uit" zouden wij een nog sterker, genuanceerder en dichter- lijker beleven van de prachtige tekst, een dieper en meer bewogen aanvoe len en doorgronden van het „myste rie" willen noemen. In dit opzicht schiet men nog wel eens tekort. Doch déze wens kan eerst verwezenlijkt worden, wanneer een langdurig rij pingsproces daaraan voorafgegaan is. Geestelijke groei van de dirigent zal mede daartoe moeten bydragen. In Jan Pasveer kan men intussen vertrouwen stellen. Hij wist het koor bezielend naar indrukwekkende hoog tepunten te leiden wij denken o.a. aan het beroemde „Hallelujah" dat volgens traditie staande werd aange hoord en leverde bewijs de zuivere Handel-stijl te onderkennen. Hoewel er reeds diverse coupures waren aangebracht, is toch het be luisteren van de eerste twee delen aan èèn stuk een zware en ver moeiende opgave voor de toehoorders. Het zou daarom wellicht aanbeveling verdienen in de toekomst nog enkele coupures aan te brengen, hoewel daartegen muzikaal gesproken na- De oudjes doen het nog best. De locomotiefwelke momen teel het garagecomplex van de N.Z.H.V.M. aan de Rijnsbur gerweg van stoom voorziet. IFoto L.D./Holvast) tuurlijk de nodige bezwaren zijn aan te brengen. Eventueel kan dan een kleine pauze tussen het eerste en tweede deel ingevoerd worden, opdat men wat „op verhaal" kan komen. Ook verdient het overweging het aanvangsuur vroeger te stellen: voor velen komt het einde vèèl te laat Solistische medewerking werd ver leend door Wieb de Rook (sopraan) Wilhelmine Matthes (alt), Reinier Schweppe (tenor) en David Holle- stelle (bas). Van hen heeft de geroutineerde Hollestelle de kroon gespannen! Zijn kerngezond, superieur geëgaliseerd materiaal, zijn enorm soepele beheer sing der coloraturen, zijn weldoor dachte voordracht maakten grote in druk. Hoewel o.i. de inzet van de aria „The people that walked in dark ness" mysterieuzer had kunnen klin ken, heeft hij met zijn „Why do the nations" en de beroemde trompetaria waarin de trompet helaas niet steeds vlekkeloos klonk voor for midabele climaxen gezorgd. In de Chris Holland vervangende Reinier Schweppe leerden wij een nieuwe fraai getimbreerde tenorale figuur van mannelijk baritonale kracht kennen. Ook hij bleek bijzon der tevredenstellend tegen zijn zware taak opgewassen. In een land, waar in de tenoren schaars zijn, mag men zich daarover verheugen. De veel eisende bekende aria „Evry valley shall be exalted" lukte wonderwel, el ders wist hij veelal ontroering op te roepen. De sopraan Wieb de Rook zong lieflijk en innig. Haar stem is niet groot en klinkt aan de uiteinden niet steeds moeiteloos. Enkele onzuiver heden worden haar graag vergeven, temeer omdat haar gevoelige voor dracht ruimschoots compensatie bood. De alt Wilhelmine Matthes beves tigde haar groeiende reputatie. Een zangeres van formaat, met overtui gende en suggestieve zeggingskracht, al zal zij er zich voor moeten hoeden dat niet een af en toe duidelijk merk bare „gehemeltetoon" de zang ont siert. Met haar aria „He was despi- ded" gaf zij een sterk getuigenis van haar kunnen. Het Residentie-Kamerorkest, be staande uit voortreffelijke krachten van het R. O., verviel meermalen in de veel voorkomende fout, zich te do minerend te laten gelden. Een koor dirigent heeft dit niet altijd in de hand, daartoe moet hij zijn aandacht te zeer op de zang concentreren. Bo vendien is onvoldoend harmonisch samengaan tussen koor en orkest het gevolg van de te geringe mogelijkheid tot gezamenlijk repeteren. Doch dit is nu eenmaal helaas by uitvoeringen als deze een absolute onvermydelik heid. Hans Philips was wederom een cembalist door wiens muzikaliteit en accutaresse de betrouwbaarste steun gewaarborgd wordt. Het geheel riep tot bezinning en inkeer op. Als inleiding tot de kerst tijd hebben tallozen daaraan be hoefte. „Con Amore" is zich in dit opzicht van haar religieuze en cul turele taak bewust. Dat het niveau in zjjn totaliteit hoog stond, hebben wÜ dankbaar ervaren. I H.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3