Resolutie Ned. Bond bouwondernemers HOGE AMBTENAAR RUSSISCH SPION AGENDA Berg van Troje, stamslot der heren van Borssele Twee amendementen op nieuwe kinderbijslagwet ook aanvaard Arrestatie in West-Duitsland MET EEN ENKEL WOORD Kerkelijk Leven LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 13 DECEMBER 1961 In de jaarvergadering van de Ned. Bond van Bouwondernemers, die gisteren in Breda is gehouden, is een resolutie over de woningvoorziening en het volkshuisvestingsbeleid aanvaard. De vergadering spreekt daarin als haar oordeel uit: dat de particuliere woningbouw thans opnieuw heeft bewezen te kunnen voorzien in de woning behoefte van vrywel alle bevolkingsgroepen. Het woningbouwprogramma dient woningbehoefte van de laagste in- daarom gericht te zijn op een wo- ningsvoorziening en -exploitatie op particuliere basis, waarnaast de wo- ningwetbouw haar normale, aan vullende functie vervult. De Bond vindt dat het voorgestelde woning bouwprogramma voor 1962 hierop onvoldoende is gericht en dat ter voorziening in de woningbehoefte van de lagere inkomensgroepen het aantal premiewoningen met tenmin ste 10.000 woningen dient te worden verhoogd, met een evenredige ver mindering van het aantal woning wetwoningen. Ten behoeve van de laagste inko mensgroepen dienen dusdanige sub sidies op het gezinsinkomen te wor den verstrekt, dat ook deze groepen in volwaardige woningen kunnen worden gehuisvest. De woningwetbouw behoort volgens de Bond slechts te voorzien in de Afschaffing van algemeen debat? Twee voorbeelden kunnen duide lijk maken, waarom een Assemblee zoveel tijd in beslag neemt: het is de gewoonte, wanneer in september een nieuwe Assemblee bijeenkomt, om te beginnen met „algemene beschouwin gen". Vrijwel ieder land doet daar aan mee. Vele ministers van Buiten landse Zaken zijn in die beginperiode doorgaans in New York en vrijwel elke delegatie houdt in die eerste we ken een speech. Nu er zoveel leden zijn, duren de algemene beschouwin gen wel drie weken! Pas daarna kan men serieus be ginnen om de agenda af te werken. De twee voorbeelden, die ik op het oog had, zijn de behandeling van de dekolonisering (waar ook Nieuw- Guinea onder viel) en de Chinese kwestie. Vele staten en met name de lan den, die vroeger koloniën zijn ge weest, hadden tijdens de algemene beschouwingen uitvoerig gesproken over dekolonisering. Maar toen het agendapunt van de dekolonisering aan de orde kwam, werden er op nieuw vele speeches afgestoken over dat onderwerp. Doorgaans worden er onder een bepaald agendapunt reso luties ingediend, maar voordat men daarover gaat debatteren, houdt men weer zoiets als een algemeen debat over het onderwerp dat aan de beurt is. Hetzelfde geschiedde toen de Chi nese kwestie aan de orde kwam. Eerst weer vele speeches over deze zaak, hoewel bijna alle landen tij dens de algemene beschouwingen reeds vele duiten in dat Chinese zakje hadden gedaan. komensgroepen, die een rendabele huurprijs uit het beschikbare gezins inkomen niet kunnen betalen, voor zover de particuliere bouwonderne mers hiertoe in gebreke blijken te zijn. Gestreefd dient te worden naar li beralisatie van de volkshuisvesting in die zin, dat de woonruimtewet 1947 buiten werking wordt gesteld In die gebieden, waar van een wo ningtekort niet meer kan worden ge sproken en voorts voor alle woningen, die zonder subsidie tot stand komen. Organistenvereniging tegen elektronische orgels ten strijde De Nederlandse Organisten vereni ging heeft in een schrijven aan het departement van O. K. en W. en aan een aantal organisaties op onder wijsgebied haar bezorgdheid uitge sproken over het toenemende gebruik van elektronische orgels bij het on derwijs. De Organistenvereniging is van oordeel dat dergelijke instrumenten smaakbedervend werken. „De jeugd wordt door deze elektronische orgels geconfronteerd met een klanken- produktie die in schril contrast staat met de voorname edele toon die door een goed pijporgel wordt voortge bracht, zodat de jonge mensen juist in hun ontwikkelingsjaren al meer vervreemden van waarlijk goede mu ziek". Men vraagt het plaatsen van elek tronische orgels in inrichtingen van onderwijs te verhinderen en voor het geval er geen pijporgel kan worden aangeschaft het advies te geven een goede piano te plaatsen. Kasteelbouw in West-Europa Dr. W. C. Braat hield gisteravond In het Rijksmuseum van Oudheden een lezing over zijn opgravingen in de burchtheuvel te Borssele op Zuid- Beveland, waar in de middeleeuwen het zogenaamde Huis van Troje, het slot der heren van Borssele op gestaan heeft. In een uitvoerige inleiding gaf spr. een overzicht van de geschiedenis van de kasteelbouw in West- Europa. Bekend zijn natuurlijk de grensvestingen en later, in de tijd der volksver huizingen, de versterkte steden uit de Romeinse tijd. Maar in de tijd van de Merovingische en Karolingische koningen van het Frankische Rijk hoort men feitelijk nooit van kastelen. Men vocht toen in het open veld. De Germaanse edelingen woonden zeer veel In Westfalen en Nedersak- op onversterkte hoeven en het schijnt, dat ook de keizer paltsen van Karei de Grote en zijn opvolgers geen versterkte burchten zijn ge weest. Ook de Vikingen vonden in de 9e eeuw bij hun aanvallen slechts open steden en dorpen waar de be volking bij hun nadering uit weg vluchtte wanneer zij niet in staat was hen in het open veld te weer staan. Dat werd nas anders toen sinds 878 een groot Vikingleger zich blijvend in het Frankische rijk ves tigde en dit jaren lang in alle rich tingen moordend en plunderend doorkruiste. Men kon toen het gevaar niet meer ontlopen en wij lezen dan ook in de annalen van het einde der 9e eeuw, niet alleen dat de oude Romeinse stadsmuren weer hersteld werden w&ar die nog aanwezig wa ren, maar ook dat de bevolking, m.n. in het kustgebied, versterkingen op wierp van hout en aarde. Daartoe behoren de ronde burgen die spr. indertijd in Souburg, Middelburg en Burgh op Schouwen heeft opgegra ven en ook de „burhs" die koning Alfred in Engeland Jiet aanleggen. Versterkingen van dit type uit iets later tijd zijn in ons land o.a. de Hunnenschans aan het Uddelermeer en de Hunenborg in Twenthe. Zulke versterkingen, wellicht identiek met de burchten die Hendrik de Vogelaar tegen de strooptochten van de Hon garen liet aanleggen, vindt men ook Kamer handhaafde Lucaskind Minister dr. Veldkamp heeft gisteren gemeld het door hem ge wijzigde wetsontwerp over de kin derbijslag met ruime meerderheid (84 tegen 47 stemmen) over de eind streep geloodst. Maar geheel onbe schadigd kwam het daar toch niet aan, want zoals algemeen verwacht werd, werden de amendementen van de heer De Kort (K.V.P.) en de heer Kikkert (C.H.U.) eveneens door de Tweede Kamer aanvaard.De be windsman had trouwens al gezegd, dat hij tegen aanvaarding van deze amendementen geen bezwaar zou hebben. Door met de heer De Kort mee te gaan verhoogde de Tweede Kamer de grens, waarboven zelfstandigen geen kinderbijslag meer zuilen ontvangen van 12.000 tot 14.000 gulden. Tegen dit amendement stemde alleen de V.V.D.-fractie. Het amendement-Kikkert om de kring van de zeer kleine zelfstandi gen te verruimen en Ue mogelijkheid te scheppen om zelfstandigen met een inkomen beneden 1 4000 volle dige kinderbijslag voor de eerste twee kinderen te geven, werd zelfs zon der hoofdelijke stemming aanvaard. Geen steun voor Berger Minder steun vond de socialist Berger. Zijn motie, waarin de mi nister werd verzoent het wetsont werp „in nadere overweging" te ne men werd met 85 tegen 44 stemmen verworpen. Het kreeg slechts de steun van de de P.v.d.A. en de PSP. Ove rigens, dr. Veldkamp had al laten weten, dat hij bij aanvaarding de motie eenvoudig naast zich neer zou leggen. Ook een amendement van de heer Berger dat beoogde de kosten van de kinderbijslag voor hen, die inva- liditeitsrent-e ontvangen, voor de helft tenlaste van het Rijk te laten ko men, werd verworpen. Voor stem den P.v.d.A., PSP, CPN, mej. Ten Broecke H >ekstra (VVD) en de he ren Van Eibergen en Van Nierop (AR). „Lucaskind" De Tweede Kamer heeft gistermid dag voorts nog een wetsontwerp tot herziening van de kinderaftrek aan genomen. Het ontwerp, dat verband houdt met de revoren aanvaarde nieuwe kinderbijslagregeling, bevat enige wijzigingen in de bepalingen betreffende looninkomsten en vermo gensbelasting. Voorgesteld is o.m. de kinderaftrek voor het z.g. extra kind (populair-fiscaal „Lucaski-nd" ge noemd) te laten vervallen. Dr. Lucas (KVP) had evenwel enige amende menten ingediend om dit te voorko men. Staatssecretaris Van den Berge zei, dat hij het extra-kind in het fiscale huisgezin eigenlijk als een soort ondergeschoven kind beschouw de. Hij verzette zich evenwel niet tegen de uit de Kamer naar voren gekomen wens deze zaak pas bij de komen algemene belastingherziening te bespreken. Voorlopig worden dus de bepalin gen gehandhaafd, dat de belasting plichtige mede aanspraak heeft op kinderaftrek voor één ander eigen of aangehuwd kind dan wel pleegkind, dat 16 jaar of ouder doch jonger dan 21 jaar is, mits reeds voor drie kinderen aanspraak op kinderaftrek bestaat. GAHGlT3£ \1 \££/DEN-T£\-.Z5msl sen. In de loop van de 10e en 11e eeuw, in de tijd van de ontwikkeling van het leenstelsel, ging overal in West Europa de adel zijn woonste den versterken. Men bouwde burch ten op hoogten en vooruitspringende rotspunten en in hst vlakke land wierp men heuvels op (zoals o.a. de Leidse burcht) waarop men aan vankelijk houten torens bouwde, die later veelal door stenen vervangen zijn. Zulke torenheuvels vindt men nog bij massa's in Normandië, in Denemai .een en in het Rijnland. Ook in Engeland zijn er nog verscheidene en in Zeeland telde men er in 1897 nog 134. Men noemt ze daar nog steeds abusievelijk vliedbergen, in de mening dat ze zijn opgeworpen als toevlucht in geval v.n watersnood. Van de weinige die er nu nog in Zeeland over zijn bleek de zoge naamde Berg van Troje te Borssele bij onderzoek wel een van de inte ressantste, alhoewel zeker niet een van de oudste. Aan de bouw van het stenen kasteel bleken drie perioden in houtbouw te zijn voorafgegaan, drie achtereenvolgende ophogingen met sporen van houten contructies op de top. Deze drie perioden beho ren, naar de daarin gevonden scher ven te oordelen, alle wel tot de 12e eeuw. De heuvel van de laatste pe riode, die cilindervormig was, om sloten door een zware bakstenen muur met een groot aantal steun beren aan de buitenzijde, was 7 me ter hoog en droeg een zware bakste nen donjon op de oostelijke helft en op het midden van "n veel lichter ge bouwde uitkijktoren. Van deze bak- steenbouw, die omstreeks 1200 tot stand moet zijn gekomen, werd bij de opgraving nog slechts een deel der fundamenten teruggevonden. Aan de hand van foto's en pro fieltekeningen demonstreerde spr. hoe hij tenslotte tot zijn reconstruc tietekening gekomen was die de bouwtoestand van omstreeks 1200 weergaf. Feestelijk koken en bakken, braden en grillenl „EUROP" met ingebouwde contact-grill. Op de meest moderne wijze, zonder vet en la minute, grilleren van steaks, coteletten, enz. 4-vlamsf 349.- idem, met thermostaatf 374.- MIAMI GRAND LUXE" semi-automatisch. Infra-rood-grill, timer, thermostaat, centrale aansteek, contrólevenster, ovenverlichting, berglade, 5-vlamsf 595.- „MIAMI LUXE", eveneens 5-vlams, doch in een eenvoudiger uitvoering f 495.- Alle modellen stralend wit geëmailleerd, royale oven en gepolijst koperen branders, compleet met afdekplaat, bi'aadslede en bak- rooster. Vraag uitvoerige inlichtingen bij uw vak handelaar of bij onderstaand adres: Ook Praag roept ambassadeur uit Albanië terug De Tsjechoslowaakse regering heeft haar ambassadeur in Albanië „voor goed" teruggeroepen, zo heeft het persbureau Ceteka in Praag bekend gemaakt. De leiding van de ambas sade is aan een zaakgelastigde toe vertrouwd. De Russische regering heeft de regering in Praag inmiddels verzocht zich met de behartiging van de Rus sische belangen in Albanië te belas ten. Volgens een in Praag uitgegeven communiqué is de Albanese ambas sadeur in Tsjecho-Slowakije niet lan ger gewenst, als gevolg van „een reeks provocaties van de zijde van diens missie", zoals „het verspi-eiden van vijandige brochures die ten doel hebben de eenheid in het socialis tische kamp te ondermijnen". (Van onze corespondent in Bonn) Steeds meer personen worden de laatste dagen in Bonn aan een streng verhoor onderworpen in ver band met de arrestatie wegens spio nage van twee hoge leden van de Bundeswehr, namelijk Peter Fuhr- mann, een 46-jarige hoge ambte naar, en Carl Otto von Hinckeldey, een 46-jarige overste van de staf. SENAAT aanvaardt verdrag staatlozen In de Eerste Kamer heeft prof. Diepenhorst (AR) gistermiddag kri tiek geoefend op het feit, dat het wetsontwerp tot goedkeuring van het in 1954 ondertekende verdrag betref fende de status van staatlozen zo lang is uitgebleven. Prof. Diepenhorst vond dit temeer te betreuren, omdat hij van oordeel was, dat het Nederlandse beleid ten aanzien van vluchtelingen en staat lozen niet erg bevredigend is. De AR-senator gaf toe, dat het thans voorliggende verdrag welis waar een aantal verbeteringen bevat, maar hij was niet tevreden over het feit ,dat de positie van de staatlozen nu toch nóg minder wordt geregeld dan die van de vreemdelingen. Prof. Diepenhorst die de enige spreker was bij dit onderwerp noemde het verdrag dan ook nog slechts een eerste bescheiden schre de op de weg naar volledige bescher ming van vreemdelingen en staatlo zen. De minister van Justitie, mr. Beer man, beaamde, dat het verdrag niet helemaal bevredigend is, maar het is op internationale conferenties altijd moeilijk het gewenste optimum te be reiken. De Eerste Kamer heeft daarna het wetsontwerp, zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Ook ging de Kamer akkoord met het wetsontwerp tot verlenging van de werkingsduur van de noodwetkinderbijslag zelf standigen. BINNENLAND De procureur-generaal bij het Gerechtshof in Amsterdam heeft gis termiddag tegen een 33-j. in Rotter dam wonencte Surinaamse zeeman wegens het vervoeren van elf met Ma rihuana gevulde luciferdoosjes en 100 Marihuana sigaretten een gevangenis straf van anderhalf jaar met aftrek geëist. Uitspraak 22 december. De staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, heeft gistermiddag in de vergaderzaal van zijn ministerie het bestuur van het Nationale Ballet geïnstalleerd. In het „Zuid-Sloe" is de bouw begonnen van de nieuwe reparatiewerf voor de n.v. Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen, waar sche pen tot 32.000 ton gerepareerd kunnen worden. Deze répara tie-werf zal medio 1963 in gebruik worden genomen. Voorlopig zullen er 500 man personeel werk vinden. De totale bouwkosten van deze „eerste fase" van het grote plan voor de „Schelde-Sloewerf" worden ge raamd op 35 miljoen gulden. De Geraert ter Borch-prljs 1961, de culturele prijs van Overijssel, is voor de tweede maal toegekend aan de 33-Jarige Enschedese kunstenaar Henk Schuring, thans voor zijn inzending van 12 tekeningen. De bekendmaking van de prijswinnaar en de uitreiking van de prijs (f 1000) geschiedde gister middag in de Statenzaal van het pro vinciehuis te Zwolle door de Commis saris der Koningin in Overijssel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schuer-n. in aanwezigheid van een groot aantal genodigden. BUITENLAND In een park in München is het lichaam gevonden van een. 31-Jarlge Hongaarse emigrantenleider. Naast het lichaam lag een revolver en de politie vermoedt dat hier sprake is van zelf moord. In Hongaarse emigrantenkrin gen neemt men echter aan, dat hier sprake is van een politieke moord. Het slachtoffer heeft gedurende lange tijd een tijdschrift voor emigranten uit gegeven en was secretaris van de Ver eniging van Hongaarse Vrijheidsstrij ders in West-Duitsland. De economische expansie van Oost-Duitsland blijft als gevolg van een tekort aan arbeidskrachten ten achter bij die in de rest van Oost- Europa, zo wordt in het jongste bul letin van de Economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties gezegd. De bruto industriële produktie is in Oost-Duitsland dit Jaar slechts met 5/2 gestegen tegen een stijging van 9 tot 17 in de rest van Oost- Europa. Tijdens de gisteren in Genève gehouden bijeenkomst van de confe rentie tot staken van kernproeven, de 346ste voltallige zitting, is besloten aan de ontwapeningscommissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties een voorlopig rapport uit te brengen over de werkzaamheden tij dens de laatste vijf bijeenkomsten. Zoals bekend moet de conferentie op 14 december verslag "itbrengen. Mor gen zal de conferentie, waarschijnlijk voor de laatste maal voor de feest dagen. weer bijeenkomen. Ruim 100 elektriciens van de BEA (British European Airways) heb ben gisteravond.besloten weer aan het werk te gaan. Zij hebben gestaakt om dat zij een hoger loon willen. Door de staking moesten diverse vluchten wor den afgelast. De onderhandelingscommissie van de internationale suikerconferentie in Genève heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij er niet in geslaagd is de „be langhebbende delegaties" te overreden de aangeboden contingenten voor de laatste twee jaar van de internationale suikerovereenkomst te aanvaarden, al dus wordt uit conferentiekringen ver nomen. De vergadering zou vandaag weer bijeenkomen. Radio-Bagdad heeft gisteren be kendgemaakt, dat de Iraakse regering de niet-geëxploiteerde gebieden onder de concessies van de Iraq Petroleum Co., de Mosul Petroleum Co. en de Basra Petroleum Co. onder de wet ter bescherming van Iraks olierechten zal overnemen. Het werkterrein van de drie maatschappijen zal beperkt wor den tot in totaal slechts 1.937.75 vier kante km. Een woordvoerder van de Iraq Petroleum deelde gisteravond in Londen mede. dat de maatregel van de Iraakse regering in strijd is met de rechten van de drie maatschappijen. De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdag een geslaagde proef genomen met een Atlas F-raket. De raket, die een afstand van 8000 kilometer heeft afgelegd, stootte boven het eiland Ascension 28 kleine lichtende capsules af. De bedoeling was de gevolgen van terugkeer in dë dampkring van deze capsules te bestuderen. President Frondizi van Argentinië is vandaag voor een officieel bezoek van negen dagen in Tokio aangekomen. Hij en zijn echtgenote werden op het vliegveld begroet door het Japanse keizerlijke paar. De bevelhebber van de Turkse marine, admiraal Uran, heeft gisteren in Izmir meegedeeld dat de Turkse vloot binnenkort met atoomwapens zal worden uitgerust. Volgens het Openbaar Ministerie heb ben beide arrestaties niets met el kaar te maken en is hun samen vallen volkomen toevallig. Overste von Hinckeldey zou door on achtzaamheid staatsgeheimen be kend hebben laten worden. Er is echter geen sprake van dat hu in dienst stond van de Russen, zoals in sommige persberichten gezegd is. Wel was dat het geval met Fuhr- mann, wiens naam zelfs niet met zekerheid vaststaat. Hy werkte re gelrecht in opdracht van de Russen in het hart van de Westduitse con tra-spionagedienst. Jarenlang schijnt Fuhrmann hier werk voor de Russen gedaan te heb. ben en men vreest dan ook dat hij kans heeft gezien Moskou volledig op de hoogte te brengen van een groot deel van de Westduitse spio- nagegeheimen. Loetoeli mag niet naar Stockholm De Zuidafrikaanse regering heeft een verzoek van Albert Loetoeli om verruiming van zijn reisvergunning van de hand gewezen. Loetoeli, die in Oslo is voor het in ontvangst nemen van zijn Nobelprijs, had ook Stockholm nog willen bezoeken. Zijn verzoek werd gesteund door het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken. NED. HERV. KERK Beroepen te Haarlem (wijkgem. 2) (toez.) B. K. W. Dijkstra te Baam- brugge te Vroomshoop G. Jonkers te Tietjerk. Aangenomen naar Rinsuma- geest (toez.) J. Kronenburg, kand. te Zeist, die bedankte voor Surhulzen (toez.) naar Arnhem (als industrie- pred.) Th. F. Warffemlus te 's Heer Abtskerke. Beroepbaar - De heer E. J. C. Hamminga, vicaris te Voorschoten is thans beroepbaar. Bedankt voor Krimpen a/d Lek S. v. Brummelen te Schoonre woerd GEREF. KERKEN Tweetal te Ermelo (vac. J. van Herksen) N. H. Helner te Helnkens- zand en J. Vlaardingerbroek te Grijps- kerke. Beroepen te Bruinlsse G. den Heeten, kand. te Rotterdam. Aangeno men naar Lemmer J. de Lange te Haarlemmermeer (Oostzijde) naar Paenens c.a. H. Boswijk, kand. te 't Harde, die bedankte voor Exmorra- Alingawier-Tjerkwerd, Oldeboorn, Sua- woude, Vianen en voor Vrouwenpolder. Benoemd tot geestelijk verzorger van Beatrixoord te Appelscha P. J. Lam- booy, em. pred. te Enschedé. Bedankt voor Laar (Duitsland) A. Segger te Zoutkamp. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Gorlnchem M. v. d. Klis te Zierikzee en H. S. Eerland te Amers foort. Bedankt voor Leeuwarden (2de pred.pl.) M. N. Nieuwenhuyze te Am sterdam-West. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Zaandam H. Annema te Gorredljk. Lutherse gemeente in Den Haag 350 jaar Deze maand bestaat de op een na grootste Evangelisch Lutherse ge meente in Nederland, de 2500 lidma ten en ruim 1500 doopleden tellende Lutherse gemeente in Pen Haag, 350 jaar. Het kerkgebouw van deze ge meente aan de Lutherse Burgwal is 200 jaar oud. Op 17 december zal in de kerk het avondmaal worden gevierd, 's Avonds zal een jubileum- dienst worden gehouden. In beide diensten zullen de Haagse predikan t-en ds. D. G. Hoevers en ds. A. K. van der Meij, voorgaan. Sedert 1943 is Feike Asma orga- nist van de Evangelisch-Lutherse ge- I meente in Den Haag. HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Reclame - II, door Jhr. W. van Andrlnga de Kempenaer. 19.00 V. d. kind. 19.10 Vara-varia en gram. 19.20 Kanttekeningen, praatje. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Promenade ork. en sol. 20.35 Zestig Jaar levenservaring, lezing. 20.50 Sammy Millers kasboek, hoorsp. 22.05 Tenor en piano. 22.30 Nws. 22.40 Ac tuele problemen. 22.55 Repetitie ka- merork. 23.25 Jazzkron. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Regeringsuitz.: Plaats en functie van het Kon. Instituut voor de Tropen. Prof. dr. F. A. van Baren, Hoofd van het bodemkundig laborato rium, spreekt over: De menselijke fac tor ln het Internationale Hulpverle ningsprogramma. 18.10 Koorzang. 18.30 Het spectrum, lezingen. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Muz. v. d. Leger des Heils. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram 20.10 Gevar. progr. 21.00 Gram. 21.10 Radiophilharm. ork. en solist. 22.00 Kanttekeningen bij de voorpagina. 22.10 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverd. 22.55 Platennws. 23.55 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.35 Intern. JeugdJourn. CVK-IKOR-RKK: 17.45-18.05 Jeugdprogr. over de bijbel. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Sportpanorama. 21.00 Gevar. progr. 21.40 TV-film. 22.10-22.40 De Kring, gedachtenwisseling. VOOR DONDERDAG 14 DECEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij- „Oscar" zendt een groet aan de radio-amateurs De Amerikaanse luchtmacht heeft gistermiddag om 12.40 uur plaatselij ke tijd op de basis Vandenberg in Califomië een raket gelanceerd met een kunstmaan van het type „Disco verer 36", waarin geheime instru menten en een radio-zender zijn on dergebracht. De zender, die geheel door amateurs is vervaardigd, is „Os car" gedoopt. Hij werd na de eerste omwenteling boven de Zuidpool af gestoten en zal ongeveer een maand lang op de internationale amateur- golf (145 megacycle) een morse- boodschap uitzenden. Deze bood schap bestaat uit achtereenvolgens vier en twee punten, wat „hi" ople vert, een Amerikaanse groet. Aan de 30.000 radio-amateurs ter wereld is verzocht op de kunstmaan af te stemmen. WOENSDAG In den vergulden Turk: Kerstbijeen komst Ned. R.-K. Middenstandsbond. 8.15 uur n.m. DONDERDAG Gulden Vlies: Gespreksavond Baha'l Wereldgeloof. 8.15 uur nam. Rehobothi: Jaarvergadering Veron afd. Leiden. 8 uur nam. St.-Leonardusgebouw (Haagweg) Vogelshow „Avlbus". 8-10 uur n.m. Stadszaal (grote zaal)Abonne mentsconcert Residentie-orkest o.l.v. Jean Martinon. Soliste Johanna Mart- zy. 8 uur nam. Zomerzorg: Kienavond Kynologenver. „Rijnland". 8 uur nam. VRIJDAG Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst over „De wet van het innerlijk leven". 8 uur n.m. Oude Vestkerk (O. Vest 133): Con cert V.L.A.K. 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. Spr. Jhr. mr. dr. H. F. van Panhuys. 12.30 uur nam. Restaurant Van der Heyden: Feest avond Ned. Handelsreizigersver. 8.15 uur nam. St.-Leonardusgebouw (Haagweg): Vogelshow „Avibus". 10 uur v.m.-10 uur n.m. Stadszaal (grote zaal)LKK „Voor Allen". Quintette Marie - Claire Ja- met. 8 uur nam. Zomerzorg: Sinterklaasavond Selskip „Frysl&n". 8 uur n.m. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventskerk. 10-11 uur voorm. bijbelstudie; 11-12 uur, prof. H. Ter Mate van Schevenlngen. St.-Leonardusgebouw (Haagweg) Vogelshow „Avibus". 10 uur v.m.-10 uur n.m. ZONDAG Hooigracht 81: Bezinningsbijeen komst Humanistisch Verbond. Spr. dr. J. Cohen. 10.15 uur voorm. St.-Leonardusgebouw (Haagweg) Vogelshow „Avibus". 10 uur v.m.-8 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG De Doelen: Genootschap Nederland - Engeland. Spr. prof. dr. A. A. Prins over Francis Bacon. 8 uur n.m. Lakenhal: K. en O. Kerstvoordracht Lysbeth Lunslngh Tonckens. 8 uur n.m. Loge-gebouw (Steenschuur): Dia- avond „De Natuurvriend" onder de titel: van 'smorgens 4 tot 's avonds 10. 8 uur n.m. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur n.m. Steenschuur 6: Ledenvergadering Wijkgebouw Levendaal: Kerstavond Ned. Christen Vrouwenbond. 8 uur n.m. Rijksherbarium (Nonnensteeg): Dia- avond Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur n.m. St.-AntoniusclubhuisKerstmiddag Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Academie (trappenhuis): Tentoon stelling werk van Jan Schlechter onder auspiciën van L.A.K. (geopend tot 15 Januari). Lakenhal: Tentoonstellingen Society of Wood Engravers en schilderijen en aquarellen Otto B de Kat (tot 14 de cember). Prytaneum (Rapenburg 6): Tekenln- fen en Grafiek Oostra Werkd 9-12 en -5 uur; 's zondags gesloten (tot 20 december). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v d. Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen ln Egypte" (tot 25 februari). ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Onze medemens, lezing. 12.00 Dans- ork. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Mezzo-sopr. en piano. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Metropole ork. 15.30 Voordr. 15.50 Kamermuz. 16.20 Gram. 17.05 Gram. 17.30 V. d. jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.35 Sportpraatje. 18.40 Gesproken brief. 18.45 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Liedjes en: Het Vogelkwartier, hoorsp. 20.00 Nws. 20.05 Radiofilharm. ork. en solist. 21.00 De grote droom, hoorsp. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. hulsvr. 9 40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.04 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 i Gram. 12.50 Act. 13 00 Nws. 13.15 Gram. 13.40 Gevar. prog. NCRV: 14.00 Prome- j nade-ork. en solist. 14 45 Gram. 15 30 Lichte muz. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Strijkkwart. 16.50 Gram. 17.00 V. d Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17 45 Lichte muz. KRO: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Jid- dlsje volksliederen. 18.50 Sociaal pers pectief. lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Od de man af, praatje. 19.15 j Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol le- zing. 20.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22 55 Boek- besor. 23 00 Kamermuz. 23.30 Moderne i evolutionistische stromineen en hun religieuze achtererond. 23.55-24 00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Act. 20.30 Filmbespr. 20.50 Gevaarlijk tus- i senspel, TV-spel. 22.20 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 ni. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Latijns-Amerikaanse muz. 15.30 V. d. landb. 16.00 Gram. 16.20 Kritieken. 17.05 Amus. muz. 17.45 Lezing of voordr. 18 00 V. d. jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Strijktrio. 20.30 Ope ra-, operette- en balletmuz. 21.30 Dis cussie. 22.00 Liederen. 22.30 Hoorsp. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Voordr. 23 45 Parl.-overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06- 0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dag boek. 12.31 Lichte muz. 13.00 Gram. 13.31 V. d. arb. 14.00 Lichte muz. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.31 Muz. bij het werk. 17.15 Mrs. Dale's dagb. 17.31 Gram. 18.31 Ber. en lichte muz. 19.30 Nws. en act. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport 20.31 Wedstr. tussen scholen. 21.00 Samen zang. 21.31 Gevar. progr. 22.00 Brieven- beantw. 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Jazzmuz. 0.31 Gevar. progr. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Muz. voor blazers. 13.00 Nws. 1315 Ork. conc. 16.00 Ork. conc. 16.30 Italiaanse barokmuz. 17.00 Nws. 17.50 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.15 Ork. conc. 21.00 Gevar. muz. 22.15 Lichte muz. 23.15 Hedendaagse muz. 24.00 Nws. 0.10 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 14.05 Kamermuz. 14.25 Hoorsp. 16.45 Kamer muz. 17.15 Orgelrecital. 20.00 Ork. conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.53- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. ork. 12.50 Beurs ber. >3.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 16 00 Beursber. 16.00 Fran se les. 16.21 Koor, ork. en sol. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Pianomuz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Ork. conc. 19.50 Vrije pol. tribune. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Ork. conc 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gevar. muz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.03 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Kamermuz. 15.03 Gram. 16.08 Ork conc. 17.00 Nws. 17.30 Orgelconc. 18.30 Discografie. 19.30 Nws. 20.00 Discoparade. 22.00 Wereld- nws. 22.20 Jazz. 22.55 Nws. BIOSCOPEN Trianon: „Ontvoering uit Boedapest", 14 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uurj zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De overlopers". 14 Jr. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Haven der harts tochten". Casino: „De 1000 ogen van dr. Ma- buse". 18 jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Menschen lm Ho tel". LIdo: „Heldencommando". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „Wilde haren". 14 Jr. Werkd.I 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De nacht". 18 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uur, zaterdag 7 en 9.15 uur „Dokter of Misdadiger". 18 Jr. Zondag 7 en 9.15 uur; maandag 8 en woensdag 8 uur „Het begon in Napels". 14 Jr. Donderdag 8 uur „De levensroman van Josef Schmidt". 14 jr. Zondag middag en woensdagmiddag half drie „Kluchtig en Luchtig". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek Centraal, Breestraat 74, telef. 20552. B() geen gehoor van Uw hu!sart9 of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 60 weer V a 1 0 d "3 cw Amsterdam mist zzo 2 6 3 Den Helder half béw. ZZW 4 6 3 Ypenburg Vlissingen mist regen z zo 2 4 6 8 0.6 2 Eelde mist zzw 2 4 9 De Bilt mist z 2 6 5 Twente mist zzw 2 7 5 Eindhoven geh. bew. zo 2 7 1 Z.-Limburg geh. bew. zzo 2 8 1 Helsinki onbewolkt nno 7 -12 0 Stockholm onbewolkt n 2 -8 0 Oslo zwaar bew. no 2 -5 0 Kopenhag. zwaar bew. ono 10 1 0.3 Aberdeen geh. bew. w.stil 0 4 Londen geh. bew. zw 6 6 7 Brussel regen zo 2 8 2 Luxemburg mist zw 2 7 1 Parijs geh. bew. zw 4 12 3 Bordeaux mist w.stil 3 0 Grenoble mist w.stï 3 0 Nice onbewolkt nmw 6 7 0 Berlhn zwaar bew. o 6 -1 Frankfort zwaar bew. z 1 4 1 München zwaar bew. w 4 8 9 Zürlch zwaar bew. zzo 2 9 2 Locarno onbewolkt nno 1 1 0 Wenen zwaar bew. nw 4 10 14 Innsbruok mist nnw 2 4 12 Belgrado geh. bew. w 4 6 3 Athene half bew. no 1 10 0 Rome onbewolkt W.stil 4 0.3 Ajaccio onb«»W' <<t ono 3 5 0 Madrid mist w.stil 2 0 Mallorca mist w.stil 5 0 Lissabon mist no 4 10 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2