Zeer mager resultaat van overleg der Grote Drie Rusland eist uitlevering van generaal Heusinger ENGELAND: STAAKT VUREN IN KATANGA Nat. Partij Suriname eist zelfstandigheid Kongo reddingsboei en schamel bewijs van eensgezindheid SPAAK en ZORIN hekelen VN-actie (Due/ Qti Drie tekenen van onzekerheid Kerstmannetje vrijgesproken WEERBERICHT Bonn: herhaling propaganda-manoeuvre AMNESTIE VOOR TWEEDUIZEND ALGERIJNEN VLIEGTUIGEN IN BELGIE BOTSEN: Rusland zendt DERTIEN DODEN Ah deel Ned. Gemenebest Geen bemoeienissen met het ontslag van F.H. van <ler Putten Oostenrijkers en Denen nota teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 13 DECEMBER 1961 No. 30528 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 f (Van onze Parijse correspondent) Mogelijk om niet helemaal met lege handen te verschijnen voor het forum der twaalf overige Atlantische ministers van Buiten landse Zaken, die vandaag hun jaarlijkse politieke en militaire wapenschouw in Parijs begonnen zijn, overwogen de Westelijke Grote Drie Amerika, Engeland en Frankrijk gisteren te adviseren een punt te zetten achter de gewapende actie, die sinds ruim een week tegen het bewind-Tsjombe in Katanga wordt gevoerd. In atlantisch verband gezien, kan aan dit bewijs van eendracht, (indien het gegeven wordt!) alleen maar symbolisch belang worden gehecht aangezien Kongo buiten de directe invloedssfeer van het NAVO-pact is gelegen! geëist van de Duitse generaal Heu- singer, die in de Sowjet-Unie wegens oorlogsmisdaden berecht zou moeten worden (zie elders in dit nummer). Hoever de Westelijke drie of be ter vier, want ook West-Duitsland was gisteren weer van de partij gevorderd zijn is moeilijk nauwkeu rig vast te stellen. Men kan slechts afgaan op aanwijzingen, want me dedelingen zijn er door geen der vier delegaties verstrekt. Eén van die (negatieve) aanwijzingen is, dat de Amerikaanse minister Rusk van daag een bezoek aan het Franse staatshoofd De Gaulle wilde bren- Overigens ontkende een woord voerder van de Amerikaanse delega tie afgelopen nacht in Parijs, dat de Verenigde Staten inderdaad hun po sitie terzake de V.N.-actie in Katan ga zouden hebben herzien. Toch zag het er vanmorgen wel naar uit dat het tweede veldtochtsplan van de Verenigde Naties in Kongo zijn doelwit niet zou kunnen bereiken Nadat Frankrijk zich, zoals men weet, altijd tegen de actie had ge kant, heeft nu ook Engeland beslo ten af te zien van de bommenleve- ranties aan de VN-troepen in Katan ga. die tevoren niettemin officieel waren toegezegd. Een derde moei lijkheid, waarmee secretaris-gene raal Thant in toenemende mate te worstelen heeft, is zijn gebrek aan financiële middelen. Gisteren heeft de secretaris-generaal voor een na derend bankroet gewaarschuwd! Russische obstakels Intussen is het nog steeds niet duidelijk welke diplomatieke strate gie Moskou tegenover Washington en de rest van het Westen momen teel inzake de Berlijnse kwestie volgt. Wanneer Chroesjtsjow de betrekkin gen met het Westen op topniveau inderdaad zou willen herstellen, dan is het op het eerste gezicht moeilijk verklaarbaar waarom hij dan het ene obstakel na het andere opwerpt op de kronkelweg, die de voornaam ste kandidaat-partners in het Wes telijke kamp te volgen hebben en die thuis nog voldoende weerstanden hebben te overwinnen. Gisteren heeft zich bij Chroesjt- sjows verklaring van zaterdag, dat hy Berlijn alleen in het raam van een bespreking over het gehele Duit se vraagstuk wil behandelen, inder daad een niewe hinderpaal gevoegd: tegenover de Amerikaanse ambassa deur in Moskou heeft het Kremlin namelijk de onmiddellijke uitlevering gen om te pogen de kloof Parijs- Washington te overbruggen. Nadruk kelijk hebben de Amerikanen echter verzekerd, dat de minister geen per soonlijke boodschap en nog minder een uitnodiging van president Ken nedy had over te brengen met het doel ook president De Gaulle te be trekken bij de aanstaande Anglo- Amerikaanse ontmoeting op Bermu da. Naar verluidt zou het Franse staatshoofd zich nu zelfs niet meer willen verbinden tot een „onderzoek" in Moskou door de Amerikaanse am bassadeur. waartegen hij zich en kele dagen geleden niet zo nadruk kelijk scheen te hebben verzet. Brand in Parijs Een tweede teken van onzekerheid onder de vier grote mogendheden kan men lezen uit hun verzoek aan de Berlijnse burgemeester Willy Brandt voor raadpleging naar Parijs te komen, waar hij gisteren inder daad arriveerde. Een derde vingerwijzing, dat de harmonie nog altijd ver te zoe ken is, leverde gisteravond mr. D. U. Stikker op zijn eerste persconferen tie in zijn kwaliteit van secretaris generaal der NAVO. Met de bril op het puntje van zijn neus gezet, waar over zijn slimme blik de perszaal in keek, verklaarde onze landgenoot, dat Berlijn vermoedelijk pas aan het einde van de driedaagse NAVO-zit- ting ter sprake zou kunnen komen, omdat de ministers der Grote Vier hun besprekingen eerst nog even voort zouden willen zette. In het licht van deze voorlopig dus wel mislukte poging der Grote Vier tevoren een gemeenschappelij ke koers te bepalen inzake de kwes- tie-Berlijn, waardoor de internatio nale diplomatie en de verhouding Oost-West momenteel beheerst wordt, moet worden gevreesd dat de discus sies in groter NAVO-verband die vandaag begonnen zijn, wel veel aan politiek en praktisch gewicht drei gen te verliezen. President Moise Tsjombe van I zijn bezoek aan het „Prins Leo-I tiergranaten van de Verenigde Katangagefotografeerd tijdens I pold ziekenhuisdat door mor-Naties werd getroffen. De Tweede Kamer heeft gister middag het wetsontwerp Alge mene Kinderbijslagverzekering aanvaard. De minister van Sociale Zaken, dr. G. W. J. Veldkamp (rechts) wordt gefeliciteerd door zijn voorganger, de heer J. G. Suur- hoft- In Penndel, in de Ameri- kaanse staat Pennsylvanië, i heeft maandag het kerst- i mannetje voor de politierech- i ter terecht gestaan. Hij was i zondag in een warenhuis ge- i arresteerd op grond van een i gemeenteverordeningdie alle niet strikt noodzakelijke i werkzaamheden op zondag i verbiedt. De rechter rang- i schikte het werk van het kerstmannetje echter wel on der noodzakelijke arbeid op 1 zondag en sprak beklaagde 1 vrij, onder aanbieding van 1 zijn verontschuldigingen. Tijdens de zitting was be- j klaagde in zijn „werkkleding" gestoken. PLAATSELIJK REGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen en hier en daar mist. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 DECEMBER Zon op: 8.40 uur; onder: 16.28 uur; Maan op: 13.05 uur; onder: -.- uur Hoogwater te Katwijk te 7.51 en 20.22 uur; laagwater te 3.23 en 15.50 uur. Dit blad bestaat uit 10 pagina's. (Van onze correspondent in Bonn) De Russische regering heeft de Amerikanen gevraagd de Westduitse generaal Heusinger uit te leveren, zodat deze in de Sowjet-Unie terecht kan staan voor oorlogsmisdaden, die hij volgens nieuwe in Oost-Duits- land gevonden documenten in het Derde Rijk zou hebben ge pleegd. De Russen ba seren hun uitleve ringsverzoek op een overeenkomst van de Grote Vier van 8 aug. 1945, waarin de vervolging en be rechting van Duit se oorlogsmisda digers werd vast gelegd. De regering in Moskou zegt, dat Heusinger, die nu voorzitter is van de permanente militaire commis sie van de NAVO in Washington, de plannen voor Hit- Iers aanvallen op de Sowjet-Unie, Engeland, Frank rijk, Joego-Slavië en zelfs Zwitser land heeft uitge werkt. Voorts zou hij deel hebben ge had in de voorbe reiding van het onmenselijke be zettingsregime in Rusland en zou hy de verant woordelijkheid dragen voor moorden op krijgsgevangenen, gijzelaars en Rus sische burgers. In Washington, Parijs en Bonn zijn de beschuldi gingen tegen Heu singer door woordvoerders van de i hand gewezen. Volgens de Ameri- I kaanse woordvoerder was het de Rus- I sen met het uitleveringsverzoek alleen maar ie doen om tweedracht te zaai- I en in de NAVO, juist op de voor-1 wijzen werd hij evenwel vrijgesproken avond van de bijeenkomst van NAVO-raad in Parijs. In Bonn wees de woordvoerder van het ministerie van Defensie erop dat de Russische beschuldigingen een herhaling zijn van de propaganda- manoeuvres tegen Heusinger in 1960, het jaar waarin deze voorzitter van de permanente NAVO-commissie werd. Heusinger, die in 1897 werd geboren werkte sinds 1931 in de generale staf van het Duitse leger. Sinds 1937 was hij werkzaam op de afdeling, die de oneraUeplennen oosteld? van medeplichtigheid. Hij keerde ech ter niet terug in zijn functie, omdat Hitler hem niet meer scheen te ver trouwen. Na 1945 hielden de ge allieerden Heusinger drie jaar vast in een interneringskamp. In 1950 werd hij daarop militair adviseur van de Bondsregering. Heusinger heeft steeds gezegd ingewijd geweest te zijn in de plannen voor de aanslag op Hitier. Overtuigend heeft het echter nimmer gewerkt, want als de aanslag gelukt was, was Heusin ger een van hen geweest die zeker hun leven erbij zouden hebben ver loren. In de Bondsrepubliek heeft Heu singer zijn naam niet altijd goed ge daan door steeds met nadruk de on- De Britse regering zal er bij de Verenigde Naties op aandrin gen om in Katanga onmiddellijk het vuren te staken, zo heeft een woordvoerder van het Foreign Office (ministerie van Buitenlandse Zaken) gisteravond bekendgemaakt. De actie van de V.N. in Katanga is absoluut onaanvaardbaaar, zo heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, verklaard. Volgens de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Zorin, is het V.N.-optreden in Katanga onrechtmatig. Ziekenhuis beschoten In Elisabethstad is gisteren de hele dag weer hevig met mortieren ge schoten. Van Katangese zyde is mee gedeeld, dat de VN-luchtmacht het ziekenhuis van Jadotstad met raket ten en machinegeweren heeft bescho ten, waarby vele patiënten zouden zyn gedood of gewond. De Britse regering heeft de secre taris-generaal der VN, Oe Thant, gis teren meegedeeld dat zy vandaag een memorandum naar de VN zou zen den. In de loop van de avond hebben de premier en enkele ministers in het Lagerhuis een motie ingediend om de VN te verzoeken een onmiddellijk staakt-het-vuren in Katanga te be werkstelligen. De motie zal morgen tydens het debat over de buitenland se politiek worden behandeld. De Belgische regering acht de actie van de VN in Katanga absoluut on aanvaardbaar omdat deze actie een werkelijke oorlogvoering is en de se cretaris-generaal totnutoe niet heeft kunnen bewijzen dat daar gewettigde motieven voor waren. De Belgische regering heeft hiertegen scherp ge protesteerd en zal het blijven doen. Zij is van oordeel dat door onderhan delingen tussen Katanga en de cen trale Kongolese regering een vreed zame oplossing moet worden gevon den, gebaseerd op het principe van het federalisme. Dat waren de hoofd punten van de verklaring die Spaak gisteren in de Belgische Kamer heeft afgelegd. De militaire operaties van de VN in Katanga zijn volgens de Rus Zorin onrechtmatig, omdat deze zijn onder nomen door een militaire stafcom missie die is gevormd door wijlen Hammarskjöld. Deze passeerde de mi litaire stafcommissie die op grond van het Handvest is gevormd en waarin derscheidingen te dragen, die hy in I vertegenwoordigers zitten van de vijf Hitiers aanvalsoorlogen had weten te I landen die permanent zitting hebben i verwerven. jn de Veiligheidsraad. In 1940 werd hij leider van deze af deling. Na de aanslag op Hitler van 20 juli 1944 werd Heusinger, hoewel zelf gewond geraakt bij de aanslag, gearresteerd. Wegens gebrek aan be- Generaal Moke, de opperbevelheb ber van de Katangese strijdkrachten, heeft verklaard dat zijn troepen uit eindelijk zullen overwinnen. Het Ka tangese leger zou spoedig tot het of fensief overgaan. De regering van Tunesië heeft be sloten een contingent militairen naar Kongo te zenden. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar zullen 2.000 tot 2.500 moslims dia in Frankrijk of Algerye wegens ver- zetshandelingen zyn veroordeeld, van een amnestie profiteren, waartoe pre sident De Gaulle opdracht heeft ge geven. Het is de belangrijkste maat regel op dit gebied sinds het begin van de opstand in Algerije. Het Tunesische blad „Jeune Afri- que", dat vroeger „Afrique-Action" heette, schrijft in een hoofdartikel dat het thans vaststaat dat sedert tien dagen geheime Frans-Algerijnse onderhandelingen aan de gang zijn. Verder meent het blad te weten dat zich bij die onderhandelingen tot dus ver geen grote moeilijkheden hebben voorgedaan. Dertien leden van de Belgische luchtmacht zijn gisteren om het leven gekomen, toen twee transportvlieg tuigen by een landing op het vlieg veld van Chièvres, bij de Franse grens, in botsing kwamen. Een van de beide toestellen van het type C- 119 „vliegende verhuiswagens" explo deerde in de lucht en stortte te plet ter. Het andere kwam twee kilometer verder aan de grond. Enkele inzitten den hebben nog vergeefs getracht zich met een parachute in veiligheid te stellen; de hoogte was echter niet voldoende en ook zy kwamen om het leven. Beide toestellen hadden een bemanning van vijf leden en één had ook nog drie technici van de lucht macht aan boord. De fractievoorzitter van de Nationale Partij Suriname, de heer J. A. Pengel, heeft in het Surinaamse parlement tijdens de begrotingsbehandeling van Algemene Zaken een verkla ring afgelegd, waarin werd gezegd, dat de verlangens van zijn land inzake zelfstandig heid het beste verwezenlijkt kunnen worden in een .domi nion status" binnen het Geme nebest der Nederlanden. Tot nu toe bestaat deze status alleen in het Britse Gemenebest. Een dominion is daar een geheel zelf standig deel van het Gemenebest, slechts door de Kroon als symbool van die gemeenschap met andere delen ervan verbonden. Als voor beelden noemen 'vy hier Australië en Canada. Waardig getoond De heer Pengel zeide, dat de Na tionale Party ernstig zal streven Kamercommissie adviseert: De commissie voor de verzoek schriften uit de Tweede Kamer stelt voor niet in te gaan op het verzoek van mr. N. J. Geleijnse om het aan de heer F. H. van der Putten door de minister van Defensie verleende eer vol ontslag ongedaan te maken. De commissie overweegt hierbij, dat beroep op de Ambtenarenrechter mogelijk is. De vraag, of een parlementaire en quête of enie ander onderzoek zal worden ingesteld, zal in behandeling naar soevereiniteit voor Suriname. I komen na de door de minister van Het volk van Suriname heeft vol gens hem in deze dynamische tijd gedurende elf jaar getoond het recht op vrye ontplooiing in het interna tionale vlak alleszins waardig te zijn. „De banden met Nederland en meer speciaal de ideële behoeven hierdoor geenszins te worden ver zwakt", aldus de verklaring. „Inte gendeel, de mogelijkheid zal bestaan de wereld te to-nen, hoe Suriname uit eigen vrye wil met vrienden, waar mee het zich ideëel verbonden voelt, in harmonie wenst voort te leven, hiermede een monument oprichtend als voorbeeld voor de gehele wereld' Andere mening Tegen deze verklaring van de heer Pengel is een z.g. actiegroep" van de Verenigde Hindostaanse Partij regeringspartner van de Nationale Partij Suriname in verweer ge komen. Defensie toegezegde nota in de zaak Van der Putten. De actiegroep zegt, dat het over grote deel van de Surinaamse be volking er zich van bewust is. dat zij zich onder de Nederlandse soe vereiniteit vreedzaam kan ontwikke len en afkerig is van, ja zelfs be vreesd voor een zelfregering, omdat deze naar haar mening in de prak tijk alle politieke bevoegdheden in handen zal stellen van een po .tieke minderheid. Volgens de actiegroep is deze mening onlangs nog bevestigd door een opiniepeiling. De actiegroep eist dan ook van haar fractieleider in net parlement, de heer J. Lachmon, dat hij zich vanavond duidelijk en onverbloemd kenbaar zal maken, dat de fractie de volledige zelfstandigheid van Su riname op dit moment ongewenst acht. De Sowjet-Unie heeft nota's ge zonden aan Denemarken, dat met West-Duitsland een NAVO-commando in 't Oost zeegebied heeft gevormd, en Oostenrijk, dat zich wil aan sluiten bij de Europese Eco nomische Gemeenschap. In de nota aan Denemarken protes teert Rusland tegen de instelling van het Oostzeecommando. In een uitzending van de Deense televisie werd voorts gezegd, dat de Russen er in de nota de nadruk op leggen dat zij nu gedwongen kunnen wor den om bepaalde maatregelen te treffen voor de veiligheid van de Sowjet-Unie. Aan Oostenrijk hebben de Russen laten weten, dat zij een associatie van dit land met de EEG onver enigbaar acht met het Oostenrijkse staatsverdrag en de neutraliteit van dit land. Een memorandum van deze strekking werd door de Russische ambasadeur Awilow aan kanselier Gorbach overhandigd Enige uren tevoren had de Oosten rijkse regering besloten, de EEG te vragen om onderhandelingen over een akkoord „inzake een econo mische regeling' met Oostenrijk. Uit het Leidsch Dagblad van 14 Dec. 1861: Woensdag 18 dezer zullen voor de arrond. rechtbank te Dordrecht terecht staan tivee zoogenaamde slapende juf frouwen (somnambules) met hunne magnetiseurs, allen beklaagd van onbevoegde uit oefening der geneeskundige praktijk. Blijkens de Leidsche Stu denten-Almanak voor 1862 is het getal studenten te Lei den 607; ivaarvan 518 aldaar en 89 elders verblijf houden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1