Er worden nu minder leerlingen afgewezen Arrestatiegolf gevolg komplot van oppositie Congres besmetting radio-activiteit In verband met plaatsruimte Ghanees witboek: Bewoners Zandvoortse villawijk dreigen met een schoolstaking AGITATIE IN FRANKRIJK VAN OAS EN DE BOEREN 4-voudige combinatie inderdaad veel beter! Chefarine A" VN-Commissie stemt tegen nationale ruimte-rechten Samenwerking van instanties gezondheidszorg is nodig )pgericht 1 maart 1860 Dinsdag 12 december 1961 Derde blad no. 30527 Bij voortgezet onderwijs Het aantal leerlingen dat wegens ruimtegebrek niet tot het oortgezet onderwijs kon worden toegelaten, heeft in het Igemeen een duidelijke daling ondergaan. Dit wordt gezegd in e nota. die de minister van O. K. en W. a.i. aan de Tweede iamer heeft aangeboden, met betrekking tot de beschikbare :hoolruimte bij het voortgezet onderwijs. Deze tendens geldt voor e toelating tot het eerste jaar, maar ook voor de volgende leer- angen. Voor het eerste leerjaar houdt deze jling aldus de minister ver- jid met de omstandigheid, dat de neratie die dit jaar toelating tot It voortgezet onderwijs heeft ge- aagd, kleiner is dan die welke de p van de geboortegolf vormde. De Zetting van de hogere leerjaren is enwel nog zeer groot. De voor de hogere leerjaren nog schikbare ruimte is hierdoor met jne bij het lager technisch onder- ijs voor jongens en bij het lager lishoud- en landbouwhuishoud Iderwijs voor meisjes, verminderd nder dat dit overigens tot een toe- aning van het aantal afwijzingen •eft geleid. Bij het lager technisch onder- js voor jongens houdt de daling n de voor de hogere leerjaren nog schikbare ruimte tevens verband et de bij deze scholen plaatsvin- nde omzetting van de twee. in de ie- a vierjarige cursus". Deze om- hakeling heeft", aldus de minister, i verband met. deze ruimtemoei- theden, de laatste jaren tijdelijk ige vertraging ondergaan." Aangaande de scholen, waarby odmaatregelen zijn getroffen om n het ruimtegebrek zoveel moge- li het hoofd te kunnen bieden, deelt I minister mede, dat het aantal nog er groot is. Zy verwacht echter een duidende verbetering zodra de lehtingen" uit de top van de ge- ortegolf het voortgezet onderwijs an verlaten. De geboortegolf is echter niet de jge oorzaak van het gebrek aan limte. Een niet altijd doelmatige reiding van de scholen is daaraan enmin vreemd. In de nota wordt in dit verband wezen op de mogelijke ontwikke- ig van de belangstelling voor de rerse takken van voortgezet on- Stijn Streuvels- ïultle in Den Haag Onder auspicieën van de Belgische pbassade heeft de Belgische vrien- bikring gisteravond in het Aloysius Ulege in Den Haag hulde gebracht in de op 3 oktober jl. 90 jaar ge- irden nestor van de Vlaamse lite- luur, de onder het pseudoniem jjn Streuvels schrijvende auteur ank Lateur. De bejaarde letterkundige had er p afgezien om zelf op de bijeen- tnst te verschijnen: „Ik vind huldi ngen heel aardig, zo schreef hij 5 antwoord op een uitnodiging, aar dan op een afstand". Wel wa ll zijn oudste dochter, mevr. P. van in Meulebroeke-Lateur, en zijn jdste zoon. de heer Paul Lateur, inwezig. Aan hen werd door mr. W. A. Wagenaar, programmachef van I KRO. een bandopname van het RO-klankbeeld over Stijn Streuvels lerhandigd, dat op 30 september srd opgenomen. ue Vlaamse letterkundige André emedts, directeur van de geweste- ike omroep van de Eelgische radio 1 TV te Kortrijk, hield vervolgens in lezing over de diverse facetten in Streuvels persoonlijkheid en pk. In de pauze in deze spreekbeurt erd op een boekententoonstelling in werken van de jubilaris de Ne- erlandse vertaling van het kinder oek van Koningin Fabiola van Bel- „De twaalf sprookjes" getoond, fe sprookjes, zijn in het Nederlands irtaald door de Vlaamse letterkun de Lia Timmermans. Aan het eind van de Streuvels' fond dankte de ambassadeur van felgië, baron F. X. van der Straten Paillet, voor de hulde die zijn be- pmde landgenoot gebracht werd. derwys in de verschillende delen des lands. De bewindsvrouwe acht spe ciale aandacht voor deze spreiding in de naaste toekomst dan ook van groot belang. Dit vooral, nu de, meestal tijdelijke voorzieningen eisende invloed van de geboortegolf langzamerhand tot- het verleden gaat behoren en dientengevolge ook op langere termijn weer naar een zo adequaat mogelijke voorziening kan en moet worden gestreefd. Jeugd- en muziek-prijs Op voorstel van haar voorzitter heeft de vereniging Jeugd en Muziek tijdens haar gehouden algemene le denvergadering te Haarlem besloten over te gaan tot instelling van een jeugd en muziek-prijs. Deze prijs zal als hoogste onder scheiding bestaan uit een gouden me daille: deze zal dit ïaar beschikbaar worden gesteld aan de winnaar, resp. de winnares, (individu of ensemble) van het kortgeleden ingesteld inter- scholair muziekconcours. Een ander gedeelte van deze jeugd en muziek-prijs zal intern worden toegekend ter beloning van landelijke of regionale initiatieven. OUDE POORT TE DEN BOSCH GEVONDEN By graafwerkzaamheden ten be hoeve van de bouw van een school gelegen aan het Muntelbolwerk in 's-Hertogenbosch zijn zware funde ringen aan het lient gekomen, die afkomstig moeten zijn van de voor werken van de voormalige Hintha merpoort, een der drie poorten, die destijds dienden voor bescherming van de oude vestingstad. B. en W. van Den Bosch achten een onder zoek naar de omvang en richting waarin deze werken lopen wenselijk. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door de dienst gemeente werken. De regering van Ghana heeft een witboek uitgegeven ter ver klaring van de massale arresta ties in oktober j.l. Aangehouden zijn toen voornamelijk leden van de Verenigde Partij (oppositie) en mensen uit de vakbeweging, maar ook leden van de regeren de Volkspartij. De regering beschuldigt hen nu van het beramen van een moord op president Kwame Nkroemah en van plannen tot een militaire staatsgreep, als mede van het scheppen van verwarring. Volgens het witboek waren men sen van allerlei slag, van markt vrouwen tot prominente politici, bij het komploot betrokken. Ook presi- Protest tegen opruiming zebra's B. en W. van Zandvoort hebben zaterdag een telegram van de Neder landse Vereniging Bescherming Voet gangers ontvangen, waarin wordt ge vraagd twee voetgangersoversteek- plaatsen op de Zandvoortselaan op nieuw aan te leggen en bovendien door middel van verkeerslichten met drukknopbediening te beveiligen. Daarmee heeft de Voetgangersver eniging zich tot tolk gemaakt van de grote verontwaardiging, welke in de villawijk Bentveld en bij de be woners van twee bij de Zandvoortse laan gelegen bejaardenhuizen heerst over het prompt verwijderen van die twee zebra's, toen op 1 november de voorrangsbepalingen voor voetgan gers van kracht werden. Een verontwaardiging, welke zo groot is, dat op een in Bentveld druk bezochte bijeenkomst van de buurt bewoners reeds de mogelijkheid van een schoolstaking en van een protest mars naar het Zandvoortse raadhuis werd gesuggereerd. Een der bewoners verklaarde, dat van de kinderen uit een bepaalde laan de meesten al eens waren aan gereden. Zijn pogingen om op kosten van de ouders een hulpagent aan te stellen of andere beveiliging aan te brengen waren afgestuit op de onwil van de burgemeester. Kenmerkend De landelijke voorzitster van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers, mevr. V. I. van der Landbomvers met tractors op ivegen Ernstige sabotage van neo-fascisten IVan onze Parijse correspondent) Terwijl de Franse premier Michel ebré zich opmaakt om zich in het Mlement tegen een nieuwe aanval verdedigen, waar, na de socialis- i. nu ook de rooms-katholieke olksrepublikeinen zijn hoofd hebben ^ist, maakt de regering zich ten vervloede en niet ten onrechte, op- 'euw ernstig ongerust over de agi- ttie, die zich buiten het parlement e?int af te tekenen. Zo hebben gis- tren overal in Frankrijk de boeren "n manifestaties met tractors op de 'egen hervat om opnieuw te eisen de landbouwprijzen aan de alge- iene index-cijfers van de produktie tóen worden gekoppeld. Die betogingen hebben deze eerste een vrij rustig karakter gedra- De OAS schijnt daarentegen t gewelddadig offensief in Frank- zelf nog voortdurend verder op willen voeren. Nadat het haar za- lag was gelukt een kort nieuws- e. -etin in zuid-Frankrijk over het iciële radio-station van Nice uit zenden, wisten de activisten gister ochtend vroeg de zware antennemas- [kn, die dicht bij Parijs in de vallei Pn Chevreuse stonden opgesteld floor een plastic-explosie goeddeels te Pmielen. Men behoefde de normale uitzendingen maar een paar minu ten te onderbreken omdat onmiddel lijk een hulpzender kon worden inge schakeld. Niettemin zullen verschei dene verderver wij derde departemen ten de twee belangrijkste Parijse ra dio-programma's voorlopig niet kunnen opvangen! Alle technici van de radio werden gisteren ijlings naar de Chevreuse gezonden om de ver nielingen zo spoedig mogelijk te her stellen. Deze ernstige sabotage van de zijde van de neo-fascisten ging gepaard met talrijke andere OAS-demonstra- ties. Op vele plaatsen in het hart van Parijs waren de letters OAS op het wegdek en tegen muren gekalkt en op het gemeentehuis moest zon dag tot driemaal toe een enorme zwarte vlag met dezelfde letters van het dak worden verwijderd. Alle deuren van het stadhuis werden in derhaast van nieuwe sloten voorzien om te voorkomen dat de activisten, die over de voornaamste sleutels ble ken te beschikken, het stuk de ko mende dagen weer al te gemakke lijk herhalen zouden! Het verzet tegen de OAS neemt intussen gelukkig ook steeds doelbe wuster vormen aan en zo hebben de grootste vakcentrales opgeroepen dinsdag 19 december in het hele land tegen de neo-fascisten te demonstre ren. Een symbolische waarschuwings staking van een kwartier is in het programma van die demonstraties opgenomen. Does-Enthoven uit Den Haag, vond dit Zandvoortse geval kenmerkend voor de opvatting van tal van ge meentebesturen van kleinere ge meenten, die per 1 november zoveel mogelijk oversteekplaatsen opruim den. Op die manier komt er van de voorrang en de veiligheid der voet gangers natuurlijk geen steek terecht en daarom wil de Voetgangersorga nisatie aan dit soort gevallen grote aandacht schenken. Op de vergade ring bleek dan ook veel kritiek te be staan op het gemeentebestuur van het nabijgelegen Heemstede, waar eveneens alle zebra's op een na zijn opgeruimd. Gevaarlijk Men is in Bentveld vooral boos om dat de twee verdwenen zebra's op de voornaamste toegangsweg tot de bad plaats liggen. In de zomer en op zon dagen valt er dan door de onafge broken file auto's en fietsers aan oversteken niet te denken, in de win ter is de weg bijzonder gevaarlijk omdat er met 70 km mag worden gereden. Beide omstandigheden, zo verklaarde een Zandvoortse politiein- specteur tijdens het debat dat zich ontspon, hebben juist tot het ophef fen van de zebra's geleid. Men wilde de verkeersstroom niet onderbreken en men vreest dat de zebra's ket tingbotsingen zullen veroorzaken. Dat kon mevrouw Van der Does wel be grijpen, maar zij beval dan een ex tra beveiliging door middel van door de voetgangers zelf te bedienen ver keerslichten, zoals men die in Den Haag en Groningen kent, als oplos sing aan. In die mening werd zij, door een vertegenwoordiger van de KNAC, jhr. Beelaerts van Blok land uit Den Haag, gesteund. Een vertegenwoordiger van de Zandvoort se politie kondigde overigens aan, dat B. en W. zich al hebben laten ad viseren over een oplossing die alle belanghebbenden zal voldoen. Tegen ontluistering Friese landschap Een twintigtal organisaties op het gebied van de natuurbescherming, dierenbescherming, watersport, hen gelsport en ijssport in Friesland heb ben gisteravond tijdens een massale bijeenkomst te Leeuwarden geprotes teerd tegen wat zij noemen „de steeds verdergaande, onherstelbare aantas ting van het Friese landscshap" door het uitvoeren van grote cultuurtech nische werken in het centrum van het Friese watersportgebied, waaraan een belangrijk deel van dit onver vangbare natuurgebied dreigt te wor den opgeofferd. Naar het oordeel van de protesterende organisaties heeft het Nederlandse volk in toenemende mate behoefte aan terreinen voor re creatieve doeleinden. Zij hebben daarom besloten de strijd aan te binden tegen de verdergaande ont luistering van het Friese landschap. Na afloop van de vergadering werd besloten een motie te zenden aan het college van Gedep. Staten van Fries land waarin wordt aangedrongen op de totstandkoming van een recreatie- en natuurbeschermingsplan voor Friesland. Hierin wordt ook gepleit voor de oprichting van een recreatie- en natuurbeschermingsraad, die medezeggenschap zal hebben bij de beoordeling van cultuurtechnische plannen. Een Thunder streak van de vliegbasis Eindhoven is gisteren neergestort bij het kanaal in Son (Noord-Brabant)De piloot kwam veilig aan de grond door gebruik te maken van zijn schiet stoel. Van de straaljager bleven slechts wrakstukken over. Nieuwe burgemeester van Goes Bij K.b. is met ingang 1 januari benoemd tot burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber, thans burgemeester van Ameland. Mr. Hu ber, die tot de C.H.U. behoort ,is se dert 1955 burgemeester van Ameland. dent Sylvanus Olympio van het na burige Togoland speelde een rol. Het parlementslid Joe Appiah van de Verenigde Partij wordt genoemd als één van de organisatoren van de stakingen, dde in september uitbra ken tijdens een buitenlandse reis van president Nkroemah. Generaal Alexander, de voormalige Britse opperbevelhebber van ae Ghanese strijdkrachten, en andere Britse officieren zouden bij het kom plot tegen president Nkroemah be trokken zijn geweest. Hen wordt ver weten. dat zij het optreden van de oppositie, waarvan een vijftigtal le den nu op beschuldiging van hoog verraad gevangen zit. hebben toege staan. Ook Britse bladen en Britse finan ciële en handelsondernemingen wor den ervan beschuldigd, de tegenstan ders van de president te hebben ge steund. Generaal Alexander en de andere Britse officieren, die aan Ghana waren „uitgeleend", dienen nu weer in het Britse leger. Officiciële opening sluis van Ternaaien Binnenkort ideale verbindingen De sluis van Ternaaien is gister morgen officieel in gebruik genomen in tegenwoordigheid van een groot aantal overheidspersonen, o.w. pre mier Lefèvre, enige ministers, de gou verneurs van de provincies Limburg en Luik, de Commissaris der Konin gin voor Nederlands Limburg. Er was ook een groot aantal vertegen woordigers van de industrie, de ha ven van Luik en de waterwegen. Omstreeks 10 uur vertrok een ple zierboot met 200 genodigden van de monding van het kanaal van Wezet, en voer vervolgens vier kilometer ver der via het Albertkanaal tot aan de sluis van Ternaaien, waar het vaar tuig voor de sluis meerde. Tevoren was een vaartuig van 1450 ton ge schut en dat was dan de officiële opening. De sluis is immers feitelijk al meer dan een week in gebruik. Onder de aanwezigen waren ook mgr. Van Zuylen, bisschop van Luik, de afgevaardigde van de Nederland se minister van Waterstaat, ir. Van de Kerke, verder deputaties van Bel gisch en Nederlands Limburg, vele volksvertegenwoordigers en senato ren. Na een welkomstwoord door pre mier Lefèvre voerde de heer Van de Kerke het woord. Deze uitte zijn voldoening over de grote verbetering die de nieuwe sluis voor de binnen vaart betekent en kondigde aan dat in Nederland een reeks grote wa terbouwkundige werken zal worden aangevat zodat er binnen enkele ja ren te water een ideale verbinding zal bestaan tussen België, Nederland, Duitsland en Frankrijk. Na de plech tigheid voeren de genodigden met het pleziervaartuig „Gaulios" naar Wezet terug. Conferentie van residenten N.-Guinea Op het stuk van het periodiek over leg tussen de gouverneur en de resi denten in Ned. Nieuw-Guinea Is za terdag onder leiding van gouverneur Platteel in Hollandia een conferen tie begonnen die een week zal duren. Bij sommige besprekingen zullen ook de commandant van de strijdkrach ten en enkele diensthoofden aanwe zig zijn. De agenda vermeldt o.a. onderwer pen die met de begroting samenhan gen zoals coördinatie bij de planning en intensivering op kortere en lan gere termijn. Een ander onderwerp is net bouwen van poliklinieken op bui tenposten en de vraag of het aanbe veling verdient om het systeem van bevolkingsbouw met gouvemements- subsidie voort te zetten. Verder zal aan de personeelsvoorziening aan dacht worden besteed. Tenslotte zal de commandant van het Papoea-vrij willigerskorps een uiteenzetting geven over de stand van zaken bil de op bouw van dit "korps. Vier betrouwbare middelen In 1 tablet doen wonderen tegen pijn en griep I Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is wereldberoemd. De combinatie in één tablet werkt nog krachtiger. Bovendien xorgt één der bestanddelen, dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige ilripverpattlng 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.66 Handvest geldt ook voor de kosmos De politieke commissie van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft gisteren eenstemmig een gemeenschap pelijke resolutie ten aanzien van de kosmische ruimte aangeno men, waarin de landen verboden wordt territoriale rechten op andere planeten te doen gelden en waarin het Handvest van de V.N. voor de rest van de kos mos geldig verklaard wordt. De commissie moet voor 31 maart bijeen komen om rapport uit te brengen over de wettelijke vraag stukken die bij het onderzoek in de ruimte naar voren komen. De resolu tie voorziet in een register van lan ceringen en vraagt de betrokken mo- F. Kortli minister van Marine in V.S. John Connolly treedt af Het Witte Huis heeft gisteren be kendgemaakt, dat de minister van Marine, John Connally, op 20 decem ber zal aftreden om zich kandidaat te stellen voor het gouverneurschap van Texas. HU wordt opgevolgd door Fred Korth. Korth werd 52 jaar geleden ln York town in Texas geboren. Na een advocatenpraktijk te hebben gehad werd hij achtereenvolgens adviseur van de minister van het Leger en diens plaatsvervanger in 1952 en 1953. Daarna nam hij zijn praktijk weer op, totdat president Kennedy hem in het begin van dit jaar aanwees als één der directeuren van de Pana ma -kanaalmaatschappij gendheden onmiddellijk gegevens te verstrekken over lanceringen. Voorts stelt de resolutie voor ln 1963 een speciale conferentie over communicatie-satellieten te houden en beveelt de internationale telecom- municatie-unie aan te overwegen of het mogelijk is op dit gebied tot in ternationale samenwerking te komen. De resolutie legt tevens nadruk op de voordelen van een wereldomvat tende samenwerking bij het meteo rologisch onderzoek en dringt bij de wereldorganisatie voor meteorologie aan op het zo ver mogelijk ontwikke len van de weersvoorspelling. De ruimtecommissie is de afgelopen twee jaar slechts eenmaal bijeenge komen omdat de Sowjet-Unie be zwaar maakte tegen de samenstel ling. De Sowjet-Unie steunde giste ren echter de resolutie, waarna alle 24 leden van de ruimtecommissie me de instemden. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marünen, heeft gis termorgen in Scheveningen gepleit tegen de achtergrond van radio actieve besmetting voor samenwerking tussen die instanties, die werkzaam zijn op de terreinen van de volksgezondheid en de landbouw. De heer Marünen deed dit tijdens de officiële opening van de internationale con ferentie over de „Landbouwkundige en volksgezondheidsaspecten van radio actieve besmetting onder normale en bijzondere omstandigheden". Het congres wordt tot en met vrijdag in het Kurhaus gehouden onder voorzitter schap van prof. dr. ir. M. J. L. Dols, raadadviseur van het ministerie van Landbouw. GA FLITSEN Fruitmand voor de leraar! (Van onze correspondent) Gistermiddag hebben de leerlingen van een openbare Ulo-school te Venlo een geldinzameling gehouden om een fruitmand te kopen die be stemd is voor hun leraar in de Franse taal en letterkunde. Deze le raar, die bij de leerlingen allerwege sympathie ontmoet, werd verleden week vrijdag opgewacht en vervol gens mishandeld door de vader van een leerlinge, zodanig zelfs dat de leraar op dokteradvies het bed moet houden. De vader in kwestie, tegen wie een aanklacht bij de Venlose politie we gens mishandeling werd ingediend, zou verbolgen zijn geweest over een door de leraar gemaakte opmer king, dat een der zich misdragende meisjes geen opvoeding had genoten. De betreffende vader kwam daarna tonen dat hij zijn dochter wel dege lijk opvoeding had bygebracht. De leerlingen van de gehele school namen met afschuw kennis van de ze wandaad en besloten een fruit mand te kopen om daardoor hun ver bondenheid met de leraar te tonen en tevens om hem het aangedane leed enigszins te verzachten. Gistermorgen heeft een deputatie van de leerlingen de geschenken er was zelfs zoveel geld opgehaald, dat er nog diverse boekenbonnen aan overbleven aan de onheus bejegende leraar aangeboden. Een geste die men niet vaak ontmoet! Tijdens het congres, waaraan on geveer 280 overheidsdeskundigen op het gebied van de volksgezondheid, de voeding, de landbouw, de veeart senijkunde, de visserijen en de voed sel- en drinkwatervoorziening deel nemen, zullen o.m. worden behandeld de beschermende maatregelen tegen radio-actieve besmetting. Minister Marijnen noemde de be sprekingen over de maximum toe laatbare straling in voedsel één van de moeilijkste onderwerpen van het congres. Hij zei: „Uit het oogpunt van volksgezondheid zijn deze maxi maal toelaatbare hoeveelheden be slissend voor de Instanties, die de bruikbaarheid van voedsel moeten beoordelen". Over de samenwerking tussen voedseldeskundigen en medici zei mr. Marijnen: „Deze samenwerking moet worden bereikt op de terreinen van het wetenschappelijk onderzoek en op die van de overheidsadmini stratie". Mr. Geleijnse achter Van der Putten (Van onze Haagse correspondent) Het bestuur van de Ned. Chr. bond van Overheidspersoneel (NCBO) heeft zich met mr. Geleijn se verstaan omtrent de thans ge schapen situatie ten gevolge van de publikatie van het memorandum van Van der Putten aan minister Visser. Na ampele bespreking heeft het be stuur van de NCBO besloten de heer Van der Putten mede te delen, dat besloten is evenals voorheen achter hem te blyven staan. Aan mr. Geleynse is verzoch* zyn juridische bystand te continueren. Mr. Geleynse deelde ons desge vraagd mede, gaarne te zullen vol doen aan het verzoek v3n de NCBO. Als eerste zal mr. Geleynse thans beroep bij het ambtenarengerecht aantekenen tegen het ontslag aan Van der Putten verleend door de mi nister van Defensie. Omtrent verdere stappen zal mr. Geleijnse afwachten wat de minister zal doen ten aan zien van zün toezeggingen aan de Tweede Kamer. Regeringstaak Als taak van de regering zag mr. Marijnen de controle op radioactieve afval in verband met de toenemen de toepassing van atoomenergie. Spe ciale aandacht moet worden ge schonken aan de vraagstukken van besmet water, besmette bodem en lucht. Overigens geloofde mr. Marynen niet dat ongelukken met atoomreac tors moeten worden overschat. „Bij de constructie en by het gebruik worden zoveel veiligheidsmaatregelen genomen dat de kans op een ramp zeer gering is", zei de minister. Hy werd ingeleid door prof. dr. Dols die de conferentie als een vervolg zag van de Europese conferentie, die in 1959 in Cambridge werd georgani seerd door de FAO, de landbouw en voedselorganisatie van de V.N. Daar na stelde dr. R. A. Silow van de FAO voor, twee vice-voorzitters te benoemen: de Joegoslaaf dr. V. Vouk en de Amerikaan dr. James Terril jr. In totaal zullen 25 inleidingen worden gehouden. Vrijdagmiddag wordt het congres besloten. MINISTER DE POUS NAAR ENGELAND Op uitnodiging van de Britse re gering brengt de minister van Eco nomische Zaken de heer De Pous vandaag en morgen een bezoek aan Engeland. Tijdens dit bezoek wordt van ge dachten gewisseld over een aantal economische vraagstukken waarbij Groot-Brittannië en Nederland zijn betrokken. Bü dit overleg zal o.m. worden gesproken over de handelspo litieke relaties tussen het Verenigd Koninkrijk en Nederland, als over de toetreding van Groot-Brittannië tot de Europese Economische Gemeen schap. Eveneens zal van gedachten worden gewisseld over de mogelijk heden tot vestiging van Engelandse ondernemingen in Nederland en van Nederlandse ondernemingen in Groot-Brittannië. CANADA WIJST RUS UIT De Sowjetrussische militaire atta ché aan de ambassade in Ottawa, luitenant-kolonel A. F. Loginow, is door Canada uitgewezen omdat hij zou hebben getracht geheime inlich tingen te kopen van een regerings functionaris, zo is gisteren in Otta wa bekendgemaakt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat di& reeds donderdag aan de Sowjetrus sische ambassade is medegedeeld. De Russische-ambassade in Otta wa heeft met klem de beschuldiging tegen de attaché tegengesproken. Volgens een verklaring der ambassa de is de uitwijzing van represaille van Canada tegen de Russische maatregel tegen de Canadese ma rine-attaché in Moskou. Deze had zich schuldig gemaakt aan „acties die onverenigbaar waren met zijn diplomatieke status, door te trachten geheime gegevens te krijgen over een militair object in Odessa". In de ver klaring werd de naam van de attaché niet genoemd en ook niet uitgeweid over diens optreden. SAMENZWERING IN GUATEMALA De Guatemalteekse regering heeft gisteravond bekendgemaakt dat een samenzwering tegen het regime van president Ydigoras is ontdekt. Aan dit komplot namen zowel linkse als rechtse elementen deel. De politie heeft verscheidene arrestaties ver richt. Negerstudenten in V.S. vrijgesproken Het Amerikaanse Opperste Ge rechtshof heeft gisteren de veroorde ling vernietigd van zestien negerstu denten, die hadden deelgenomen aan een „zitdemonstratie" in Louisiana uit protest tegen de rassendiscrimi natie in restaurants. De betrokke nen waren in genoemde staat veroor deeld wegens „vredebreuk", omdat zy zich hadden opgehouden in een restaurant, dat alleen toegankelijk was voor blanken. Het Opperste Gerechtshof vernie tigde deze uitspraak, omdat er voor de schuldigverklaring „totaal geen oewijzen waren aangevoerd". Joachim Lipschitz overleden De Westberlijnse minister van Bin nenlandse Zaken, Joachim Lipschitz, die algemeen beschouwd werd als mogelijke opvolger van burge meester Willy Brandt, is gisteren aan een hartaanval overleden. Lipschitz is 43 jaar oud geworden. Hy was de zoon van een joodse dok ter, werd door de nazi's gearresteerd maar kort daarna vrijgelaten. Tij dens de tweede wereldoorlog verloor hy een arm. Na de maatregelen van 13 augus tus in Berlijn organiseerde hy de Westberlijnse politie. REBELLEN IN SOMALI GEPAK1 De premier van Somali, dr. Abdi Rashjid Sjermarke, heeft gisteren in het parlement gezegd dat 21 perso nen zijn gearresteerd na de mislukte rebellen, luitenant Hassan Abdillen, werd gedood en de leider van de bellen, luitenant Hassan Abdillen, werd gewond en gevangen genomen. In Hargesia wordt een onderzoek ingesteld, In de stad is het rustig, alleen was het vliegveld gisteren ge sloten voor internationaal verkeer. Inspecteur van de Landbouw overleden Op 60.j&rige leeftijd is te Den Haag overleden de heer lr. H. Vonk, in leven inspecteur van de Land bouw. Ir. Vonk was belast met de leiding van de afdeling landbouw economische aangelegenheden van de directie akker- en weldebouw bij het ministerie van Landbouw en Visserij De crematie zal plaats vinden op donderdag 14 december te Velsen, na aankomst van de trein van 10.31 uur te Driehuis-Westerveld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5