KINDER CONFECTIE VOORDEEL TERLENKA kinderrokjes SENSATIE VOORDEEL PRIJZEN de Koning Goemaat BOUW SCHOUWBURG KAN GEEN UITSTEL DULDEN! Gevaarlijke wraak van garagehouder op buspassagiers Aclolf Eiclimann lioort schuldigverklaring uiterlijk kalm aan 5.90 6.90 Raad en advies K.&O.: Belangr ijke stukken van Ned. repertoire niet in Leiden Vlag op miijoenenproject Chroesjtsjow: LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 12 DECEMBER 1961 Sinds 1960 was voor 24 opvoeringen geen plaats in huidige schouwburg Advertentie Nu de Leidse raad maandag a.s. een beslissing zal moeten nemen over de bouw van een schouwburg, heeft de Raad van Advies van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. zich in een uitvoerig schrijven tot de leden van de gemeenteraad gewend, waarin er met tal van argumenten op wordt gewezen, dat deze bouw geen verder uitstel kan dulden. Funeste invloed voor toneelleven Met zeer veel voldoening, aldus dit schrijven, hebben de leden van de Raad van Advies van de Leidse Volksuniversiteit K. en O., kennis genomen van het voorstel van B. en W. aan uw Raad om het schetsplan voor de nieuwe Schouwburg goed te keuren en gelden te voteren voor het bestek- klaar maken van de tekeningen daarvan. Het ligt voor de hand, dat in de kring van de Stichting K. en O. deze stap ter uitvoering van uw besluit om tot de bouw van een schouwburg over te gaan, met grote instemming wordt begroet. De Stichting is er na de oorlog in geslaagd de belangstelling voor en de behoefte aan goed toneel bij de Leid se bevolking in sterke mate te wek ken, hetgeen in 1955 in het voorstel van B. en W. en tijdens de raadzit ting van 16 juni 1955 in voor haar zeer waarderende bewoordingen werd gereleveerd. Nu de verwezenlijking van het toen door uw raad genomen principe-be sluit door allerlei omstandigheden is vertraagd en deze factoren nog steeds een snelle voltooiing in de weg drei gen te staan, menen wij uw raad nog eens met klem od de gevaren van een voortdurende vertraging te moeten wijzen en bij U te moeten aandringen een uitvoering binnen de kortst mo gelijke tijd met kracht te bevorderen. Funeste gevelgen Er is namelijk by het beroepstoneel een ontwikkeling gaande die voor het toneelleven in Leiden inderdaad zeer funeste gevolgen dreigt te hebben. Behalve de vele bezwaren en gebre ken, die aan de oude schouwburg kleven (brandgevaar, te geringe toe schouwerscapaciteit, gebrek aan com fort, etc.) doet zich het feit voor, dat by de huidige geringe capaciteit van de toneelruimte en de volkomen on toereikende toneelaccommodatie de vertoning van de belangrijkste stuk ken van het Nederlandse repertoire onmogelijk is geworden doordat de eisen, die de toneelgezelschappen stel len aan het „decor" in de laatste jaren in sterke mate zijn opgevoerd. Van het repertoire 1960-1961 en de eerste helft 1961-1962, dus gedurende anderhalf seizoen konden 24 be langrijke stukken, verdeeld over de 4 voornaamste toneelgezelschappen, cm deze redenen in Leiden niet worden vertoond. Leiden moet zich dientengevolge voornamelijk met kleinbezette, klein- gemonteerde één-kamerstukken te vreden stellen, het zgn. boulevard toneel. Dit is zeer schadelijk voor de be langstelling en de waardering onzer bevolking voor de toneelspeelqunst, die dan ook reeds een dalende lijn vertonen: een bijzonder betreurens waardig verschijnsel in een stad waar de deelneming van grote groepen der bevolking voor de toneelspeelkunst, 1945 juist zo aanzienlijk is toege nomen. Tegen toneelspreiding Terwijl dit alles reeds zeer veron:- rustend is, komt daarbij, dat de grote toneelgezelschappen in steeds toene mende mate tegenzin tegen de to- neelsspreiding aan de dag leggen. In dit verband moge worden ge wezen op het schrijven van de direc ties der drie grote gezelschappen in het westen van het land, t.w. de Ne derlandse Comedie( de Haagsche Co- medie en het Rotterdams Toneel, aan de staatssecretaris van O., K. en W. waarin zij verzoeken in het seizoen 1962-1963 enkelvoudig te mogen gaan spelen. Dit zou betekenen, dat het aantal reisvoorstellingen opnieuw zeer aanzienlijk moet worden ver minderd. Genoemde gezelschappen willen be halve in hun standplaatsen echter wel blijven optreden in die plaatsen, die over goede schouwburgen be schikken. In dit verband worden genoemd Tilburg, Nijmegen, Heerlen, Maas tricht, Sittard, Deventer, Enschede; plaatsen, die ongetwijfeld slachtoffers van de nieuwe beperking ter toneel spreiding zouden worden, indien zij niet over nieuwe of vernieuwde goed- geoutilleerde schouwburgen zouden beschikken. Niet- in Leiden Al zouden de genoemde gezelschap pen waarschijnlijk in het a.s. seizoen nog geen uitvoering aan hun plannen kunnen geven, toch zal de voortdu rende aandrang tot vermindering van het aantal reisvoorstellingen tot ge volg hebben, dat opnieuw steden aan dit streven ten offer vallen. Het is zeker, dat dan de positie van Leiden opnieuw slechter zal worden, niet om dat Leiden niet centraal genoeg zou zijn gelegen of omdat Lelden niet als een cultureel centrum wordt be schouwd, maar omdat de situatie in de Leidse schouwburg een gerede aanleiding vormt, van voorstellingen in Leiden af te zien. Reeds gedurende het lopende sei zoen hebben de Nederlandse Comedie en de Haagsche Comedie hun totale aantal Leidse voorstellingen met 6 verminderdvervanging van deze "ge zelschappen door andere is zonder aanzienlijk niveauverlies niet moge lijk. Oppassen voor fatale teruggang Alle krachten zullen derhalve moe ten worden Ingespannen om te voor komen. dat er „straks" wel een nieu we schouwburg, maar geen toneelpu bliek meer is. Het zal erom gaan, in de tijd, die ons nog van de opening scheidt, het Leidse toneelleven voor een fatale teruggang te behoeden. Willen pogingen in deze richting gelukken, dan zal alles op alles moe ten worden gezet om de nieuwe schouwburg zo snel mogelijk te doen verrijzen. Om deze reden geven wij uw raad in ernstige overweging er bij B. en W. op aan te dringen, dat zij de schouwburg, die nu als no. 9 op lijst B van urgente werken voorkomt, een zo hoog mogelijke plaats in deze rang orde geven en dat zij verder bij voort during al het mogelijke doen om de verwezen lij king van de bouw van dit voor het culturele leven zo belang rijke centrum te bespoedigen, aldus dit schrijven, dat is ondertekend door prof. dr. P. A. H. de Boer - voorzitter, J. W. Schneider - secretaris en de leden van deze raad van advies, me vrouw L. J. BurgersdijkEerdman, mevr. J. C. van de HandelHupse, mevr. O. PrinsClarion, mej. mr. H. G. A. Streeder, prof. mr. A. G. H. Eachrach. mr. S. C. H. Coebergh, prof. dr. S. Dresden, deken W. Ha ring, F. Huisman, C. A. A. Kerckhoff, ds. P. Kloek, A. Koningsveld, D.v. d. Kwaak, ir. H. van Oerle. prof. dr. H. A. Snellen, J. G. J. Verhey van Wijk, ds. D. J. Vossers en dr. H. J. Weste rink. MORGENOCHTEND 9 UUR begint de SERIE-verkoop van origineel (leeftijd 2 t.m. 10 jaar) Deze rokjes, in een wijd vlot modelletje, prima af gewerkt, en in 10 tinten voorradig w.o.: wit, gebro ken wit, geel, bleu, blauw, groen, etc. bieden wij U aan tegen Serie I Alle maten Serie II Alle maten Leiden Rijnsburg - Katwijk Flatgebouw aan Stationsweg volgend jaar oktober gereed Voor de Leidse kantonrechter „De wijze waarop U uw boosheid op een bus vol passagiers afreageerde en hen aan de nodige gevaren blootstelde, ging de perken van alle redelijkheid ver te buiten", aldus de officier mr. E. v. d. Schans tijdens zijn requisitor in de zaak tegen een 32- jarige garagehouder uit Katwijk, die terecht stond omdat hij op 8 augustus j.l. met zijn auto tot driemaal toe opzettelijk de veilig heid van een bus vol passagiers in gevaar had gebracht. Daar hij hier een zeer ernstige correctie terdege op zijn plaats achtte, eiste de officier naast twee geldboetes van respectievelijk f. 150 subs. 1 maand en f. 50 subs. 10 dagen tevens de onvoor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Uit het onderzoek was gebleken, dat verdachte de bus op de Rijnzichtweg had ingehaald en daarna had „gesneden" om vervolgens in de Geversstraat tot tweemaal toe vlak vóór de bus krachtig af te remmen om de chauffeur van de bus tot stoppen te dwingen. Excuses worden Amateurfotegrafen geven kritiek op jury Tijdens de 14-daagse bijeenkomst van de Leidse amateurfotografen- verenïging in de bovenzaal van res taurant „De Doelen" ging gister avond de grote belangstelling uit naar de bespreking van het ingezon den werk van de jaarlijkse wedstrijd en de uitreiking van de definitieve prijzen aan de prijswinnaars. Nadat de voorzitter, de heer J. G. Gompelman twee nieuwe leden bij zonder welkom had geheten en als lid van de LAFV had geïnstalleerd, volgde een kort huishoudelijk ge deelte waarin o.m. naar voren kwam. dat de verenigingsbibllotheek weder om een aantal nieuwe boeken rij ker was geworden. Bij de hiernavol gende prijsuitreiking mocht de heer Gompelman zichzelf een zilveren me daille uitreiken. Aan de hand van het jury-rapport hesprak de voorzitter vervolgens het ingezonden werk. waarbij hij de fou ten. die volgens de jury. door de in zenders werden gemaakt, nog eens- aan een nadere beschouwing onder wierp. Dat hij het niet in elk op zicht met de jury eens was, bleek wel tijdens de projectie van het in gezonden wedstrijdmateriaal, waar bij de voorzitter ditmaal hier en daar zijn persoonlijke visie op de ge leverde prestaties gaf. een visie, die op verscheidene details afweek van de mening vam de jury. Uit het door de inzenders geleverde commentaar kwam duidelijk naar voren, dat men het grotendeels met het oordeel van de voorzitter eens was. De kritiek van de jury kon niet in elk opzicht worden genoemd. Op uitnodiging van de aquariumhoudersvereniging De Natuurvriend" zullen de leden van de LAFV op maandag 18 decem ber a.s. een bijeenkomst van deze vereniging bijwonen. Op deze bij eenkomst zal de heer A. v. d. Nieu- wenhuizen enige series kleurendias projecteren over vogels, vlinders en vissen. z Lezers schrijven... Schouwburg Alvorens het Leidse Gemeentebe stuur zich gaat beraden over het bou wen van een nieuwe schouwburg, zou ik de heren Vroede Vaderen willen adviseren eerst eens een voettocht te maken door ons schone „Kattenburg" t.w. de wijk tussen Hooigracht en Zijlsingel. Als ware democraten zul len zij zich dan kunnen overtuigen onder welke omstandigheden een groot deel van hun kiezers moet wo nen en leven. Zolang zulke stads delen met krotten en vleze grachten in stand gehouden worden, past het geen verantwoordelijk geacht mens te discussieren over een vele miljoe nen kostend paleis, waarvan de enorme exploitatieverliezen door de grotendeels in een nieuwe schouw burg ongeïnteresseerde belastingbe talers moeten worden gedragen. De onmiddellijk noodzakelijke ver- keersvoorzieningen vragen allereerst directe aandacht en veel duiten'. De chaos is al bijna compleet. Ik ben be nieuwd naar de raadsdebatten. A. v. U. De abri's der N.Z.H. Tijdens een reis van Den Haag naar Oagstgeest waren wij genood zaakt te wachten in een abri (t.o. het station te Leiden) en trachtten daar beschutting te vinden. De beschut ting in de bedoelde schuilgelegenheid is o.i. bepaald onvoldoende te noe men. Er is nl. een vrij grote afstand tussen het grondvlak van het trot to*.Jr en het begin van de glazen wand, zodat de wind vrij spel heeft. De wachtende passagiers staan derhalve, i.g.v. slechte weersomstan digheden, in deze tijd van het jaar te „verstenen". Wijziging in de bestaande toestand zal zeer tot genoegen zijn van het pu bliek. Met vriendelijke dank voor plaat sing in uw dagblad. Hoogachtend, G. A. E. Duyster. Bloys van Treslongstraat 18 Den Haag 3A overgebracht Op de Rijnzichtweg was de bus door de uitwijkmanoeuvre van de chauffeur bijna het voetpad opgere den, omdat de chauffeur al te krach tig op de rem moest gaan staan om een aanrijding te voorkomen. De buschauffeur getuigde, dat hij ten gevolge van enige rechts geparkeer de auto's, op de Rijnzichtweg het midden van de rijbaan moest volgen en dus de achter hem rijdende auto, die door verdachte bestuurd werd, geen gelegenheid kon geven de bus in te halen. Toen verdachte bij de weg- verbreding nabij de Geversstraat de bus had ingehaald, maakte hij vlak vóór de bus onverwacht een zwen king naar rechts om vervolgens in de Geversstraat tweemaal kort achter el kaar vlak vóór de bus krachtig af te remmen en bijna tot stilstand te ko men. De verontwaardiging van de buspassagiers die allen tegen ver dachte wensten te getuigen was dermate groot, dat verdachte blij mocht zijn er zonder kleerscheuren af te zijn gekomen, meende de chauf feur. Verdachte voerde aan, dat zijn auto bij een inhaalpoging door de bus byna de middenhaag van de Rijnzichtweg werd ingedrukt en dat hy zich daarom nogal kwaad had gemaakt. Hy gaf toe dat hij bij zijn pogingen de bus te doen stoppen om de chauffeur zyn misnoegen ken baar te maken in zijn kwaadheid wel wat al te ver was gegaan. De chauf feur had z.i. opzettelijk het midden van de weg gehouden, daar van rechtsgeparkeerde auto's geen sprake was en de bus dus alle gelegenheid had normaal rechts te houden. Overigens was het gevaar, waarin hij de bus had gebracht, z.i. niet zo heel groot, daar hy bij het afrem men wel degelijk een veilige af stand had bewaard. Zowel t.a.v. de geparkeerde auto's als van de „veilige remafstand" in de Geversstraat stond verdachte in zijn verklaring geheel alleen, daar alle getuigen onder ede het tegen deel verklaarden. Na de eis, vroeg verdachte in verband met zyn be roep t.a.v. de ontzegging van de rij bevoegdheid uiterste clementie en bood hij de getuigen zyn veront schuldiging aan voor zyn mogelyk wat al te drastisch optreden. De chauffeur deed de toezegging, dat hy „zyn vaste passagiers" zodra moge lyk verdachtes excuus zou overbren gen. In verband met verdachtes ver zoek. was de kantonrechter, mr. W. de Koning bereid de rybevoegdheid ditmaal met een proeftyd van 1 jaar nog voorwaardelijk te stellen, doch t.a.v. de geëiste boetes vonniste hy conform, omdat hij het verder vol komen met de officier eens was. lijk was hij weer prompt „tegen de lamp gelopen" met alle gevolgen van dien. Hoewel de officier zich bijzon der scherp uitliet over stropery en het werken met strikken in het by- zonder, wilde hij met het oog op ver dachtes „langdurige braafheid" zijn eis ditmaal niet al te hoog stellen en beperkte deze tot twee geldboetes van f 30 subs 6 dagen. Verdachte was min of meer verontwaardigd, dat de eis twee geldboetes inhield. „Die agent betrapte mij alleen maar bij het vervoer van strikken. Het was dus bij één proces-verbaal gebleven als ik hem niet de uitgezette strik ken had aangewezen", aldus zijn re denering. „U heeft toch zelf toege geven, dat U die strikken had uitge zet", repliceerde de kantonrechter. Dat was inderdaad waar en daar had hij achteraf toch wel spijt van. Ver dachte vroeg uiterste clementie, om- claimde. Na een inspannende klimparty langs zeven verdiepingen stonden gis termiddag vele genodigden, o.w. het College van B. en W. en vele leden van de Leidse raad, in een krachtige zuidwester boven op het dak van het aan de Stationsweg in aanbouw zyn- de flatgebouw. Ir. M. L, Kalff (rechts op de foto) bouwcurator van de Leidse Universi teit, hees hier de vlag op dit mil joenenproject, dat deze middag zyn hoogste punt had bereikt. Alvorens ir. Kalff hiertoe overging was het gezelschap in een daartoe op de eerste verdieping haastig ge- improviseerde ruimte ontvangen door de heer A. Leyten namens de direc tie van de N.V. Aanneming My J. P. van Eesteren te Rotterdam, die dank baar was, dat alle partyen by deze bouw zo vlot en eendrachtig samen werken om dit project spoedig te ve-- wezenlyken. Terug van de inspannende tocht naar boven, liet ir. Kalff alle instan ties de revue passeren, die nodig zijn om een dergelyk groots en kostbaar complex tot stand te brengen. Spre- kerwas dankbaar, dat de directie van het Philips Pensioenfonds zich voor deze bouw, waarmede een bedrag van f 9 miljoen is gemoeid, heeft willen in teresseren. Voor de Universiteit, die zich straks zal installeren over alle zeven verdiepingen, betekent deze bouw een grote uitkomst. Naast vele afdelingen van hoger onderwys, zal ook het bureau van curatoren hier zyn huisvesting vinden. De burgemeester, jhr mr. F. H. van Kinschot, releveerde in het kort de voorgeschiedenis van deze bouw, wel ke o.m. zal bijdragen tot de weten schappelijke bloei van de Universiteit en Leiden straks „een mooi gezicht" zal geven. Tenslotte wees de heer J. W. Assink, directeur van het Philips Pensioenfonds, er op, dat Philips in deze vorm gaarne naar Leiden was gekomen. Indien zich geen byzondere om standigheden voordoen, o.a. onwerk baar weer, zal de eerste fase van deze bouw (langs de Stationsweg) volgend jaar oktober gereed zijn. In middels zal dan begonnen zyn met de bouw van 91 flatwoningen langs het Stationsplein. Het totale com plex, met gelykvloers een aantal win kels en een café-restaurant, denkt men begin 1964 op te leveren. (Foto L.D./Holvast) Stroper gesnapt „Al meer dan 16 jaar had ik niet meer gestroopt, totdat ik plotseling weer voor de verleiding bezweek en prompt op heterdaad betrapt werd". Deze verontschuldiging werd gisteren aangevoerd door een 57-jarige expe ditie-knecht uit Katwijk, die op 10 oktober in de Katwijkse duinen werd aangehouden en in het bezit van een aantal wildstrikken bleek te zijn. Na zyn aanhouding had verdachte de plaatsen aangewezen waar hij de nodige strikken had uitgezet. In één ervan had de verbalisant een dood konijn aangetroffen, terwijl een dode haas elders door verdachte in een bosje was weggestopt. Verdachte gaf toe, dat hij voordien al ruim twintig maal bU het stropen was betrapt, doch de laatste keer gebeurde dit al meer dan 16 jaar geleden, dus kon hier z.i. wel degelijk van „een ver jaring" worden gesproken. Tegen de wil van zijn vrouw ln, was hij weer eens „op pad gegaan" om een klei nigheid bij te verdienen en natuur- Een afscheid vol herinneringen Do tijd werd gisteren teruggezet in het „Autobussen Wachtlokaal" aan dc Beestenmarkt. Het was er weer druk, de rook was er te snijden en de stemming was opperbest. Mevr. A. G. M. BremmerVisser was het mid delpunt van al deze gezelligheid. Na 29 jaar neemt zij en haar twee dochters afscheid van het wachtlo kaal, waarin binnenkort een Chinees restaurant gevestigd zal worden. Buschauffeurs, conducteurs, reizi gers .vertegenwoordigers en mensen, die het er zo-maar "gezellig vonden, waren indertijd de vaste bezoekers. Zes jaar geleden, toen het autobus station verplaatst werd naar het Stationsplein, is daar verandering in gekomen. De oude klanten bleven weg. De marktdag bleef wel een drukke dag voor de dames Bremmer, maar nee, de zaken gingen steeds harder achteruit. Gisteren kwamen ze allemaal nog een keer binnen en genoten van die sfeer van vroeger. Overal hoorde men het: „Weet je nog wel van toen Natuurlijk werden er hartelijke toespraken gehouden. De directeur Senaat Catena De Senaat van de studentenver eniging Catena is voor het jaar 1961 —1962 als volgt samengesteldM. J. P. Muller Kobold, praeses; G. Wol- ters. ab-actis» D. H. Jansen, quaes tor. W. B. Hart. assessor L J. J. Eg- germont, assessor II. dat voor „zijn kleine zakgeldje" een boete van f 60 iets onoverkomelijks was. Met het oog hierop beperkte de kantonrechter de boete tot f 40 subs 8 dagen en een ernstige waar schuwing voor herhaling. Duur autoritje Een navrant geval van pech met zeer zware financiële consequenties kwam uitvoerig ter sprake in de zaak tegen een 32-jarige machine-bank werker nit Den Haag. Toen verdach te nJ. op 1 october j.L bericht ont ving, dat hij voor zijn ry-examen geslaagd was, kon hy de lust om zelfstandig een auto te besturen niet langer meer bedwingen, leende de auto van zijn werkgever en ging met enige kennissen een ritje maken. Alles ging goed totdat hy op de Parklaan te Sassenheim de naast hem zittende passagier een vuurtje aanreikte, even niet oplette en tegen een langs de weg geparkeerde auto opreed. Door de schok botste deze auto op zijn beurt tegen een andere geparkeerde auto met het gevolg, dat de totale schade aan de drie auto's op ruim drie duizend gulden werd ge schat. Daar verdachte niet in het bezit van een rijbewijs was hy had slechts de toezegging en ont ving het officiële bewijs pas vier da gen later komt het grootste deel van de schade voor zijn rekening, daar de verzekering in dit geval de schade niet dekt en slechts één van de auto's .all-risk" verzekerd was. In een zeer mild gestemd requisi toir vroeg de officier zich af waarom verdachte niet enige dagen had ge wacht met het maken van zyn autoritje in plaats van een dergelyk groot risico te lopen. In verband met de nog te betalen schade, eiste hij slechts f20 boete subs 4 dagen voor het ryden zonder rybewys en f 40 boete subs 8 dagen voor de aanry- ding. Het vonnis werd in totaal f50 boete subs 10 dagen en de betaling van de f 50 „eigen risico", die de eige naar van de all-risk-verzekerde auto Uiterlijk onbewogen bleef Adolf Eichmann, toen gisteren de eer ste delen werden voorgelezen van de verklaring, waarin hij schuldig wordt bevonden aan deelneming aan de uitroeiing van zes miljoen joden. Onbewo gen bleef hij, toen een opsom ming volgde van de gruwelda den die hij en zijn trawanten hebben begaan, zoals de verdel ging van het Hongaarse joden dom wat „het meest tragische moment" uit Eichmanns „car rière" werd genoemd. Zo haalde een van de drie rech ters, Landau, de verklaring van een getuige aan, die als jongen met alle joden van zyn dorp in Polen bijeen gedreven was. De getuige was afge ranseld en moest van de Duitsers knielen. Daarop hoorde hij schoten. Hij kon eventjes rondkyken en zag een kuil voor zich waarin alle dood geschoten joden vielen. Toen Landau dit voorlas, onstond er beroering in de zaal. Rechter Ha- levi bracht zijn handen voor zijn gezicht en rechter Raveh kreeg tra nen in zijn ogen. Maar Eichmann, die stram in de houding naast zyn stoel stond, bleef onbewogen kijken. Daarna noemde de president van de rechtbank de dodenkampen. Hy gaf een beschrijving van de manier waarop de joden in deze kampen om het leven werden gebracht. In Chelmno waren ruim 300.000 joden vermoord, in Treblinka ruim 700.000. Honderdduizenden waren omgeko men in Sobibor en Belsec. In Ausch witz lieten ruim 2 miljoen joden het leven. Juridische waarnemers hebben al verklaard, dat van verscheidene punten, die de verdediging waar schijnlijk naar voren had willen brengen om een mild vonnis te krij gen, niets is overgebleven. In de verklaring wordt by voorbeeld Eich manns poging om aannemeiyk te maken dat hij bezorgd is geweest voor het doden van de joden, „niets dan huichelarij" genoemd. Eich manns verklaring dat hij getracht had de joden te helpen, wordt als een „leugen" bestempeld. Men is dan ook van mening dat Eichmann niet veel kans heeft om het doodvonnis te ontgaan. Vandaag Vandaag is de voorlezing van de schuldigverklaring van Adolf Eich mann voortgezet. Gisteren hadden de rechters Eichmann schuldig geoor deeld aan misdaden tegen het jood se volk en tegen de mensheid, aan oorlogsmisdaden en aan het lidmaat schap van misdadige instellingen. De 55-jarige vroegere SS-kolonel Eich mann had op vijftien punten van de aanklacht schuld ontkend. Op twaalf van deze beschuldigingen staat de doodstraf. Rechter Halevi, die de voorlezing voortzette, gaf een analyse van Eich manns activiteiten in het door de Duitsers bezette gebied van Oost- Europa. By de aanvang van de zitting van vanochtend deelde de president, mr. Justice Landau, mee, dat er vandaag ook een middagzitting van de recht bank zal zyn. Eichmann zag er ook vandaag onverstoorbaar uit toen hy de met kogelvrij glas afgeschermde beklaagdenbank betrad en tussen twee Israëlische bewakers plaatsnam. Hij torste een stapel documenten met zich en luisterde aandachtig naar de rechter toen deze zyn voorlezing aanving. Rowente. 37,SO incl. velllgheldsanoer strijkautomaat special Modern strijken. 800 grams „stfeamllne" strijkautomaat - Instelbaar voor elke stof. StrIJkautomaten v.a. 23.50 Rowenta-perfectle I van de busonderneming Maarse en Kroon, de heer M. Maarse, bracht in herinnering hoe de drie dames Brem mer iedereen konden vertellen, wan neer en waarheen de bussen reden. Voor het personeel van Maarse en Kroon is het wachtlokaal altijd een tweede „thuis" geweest. Bloemen en gesohenken brachten tot uitdrukking, dat de vriendelijke woorden en de dankbaarheid oprecht waren. Onder hen, die de dames Bremmer per son lijk de hand kwamen drukken bevonden zioh o.m. prof. mr. J. M. van Bemmelen. de heer J. Kok, di recteur van de autobusonderneming „Citosa" en hoofdinspecteur D. J. Verzijden van het Lelas politiekorps. Kerkelijk Leven NED. I1EKV. KERK Beroepen te Lippenhuizen (toez.) P. W. B. Haseloop te Tolbert. Benoemd tot predikant voor de Jeugdobservatle- huizen te Amersfoort en Zeist W. Wil- lemse te Hilversum. Bedankt voor 's-Gravenhage (wijkgemeente 33 ln wording) E. L. Ruitenberg te Kralln- gen voor Hasselt B. Eyslnga te Barneveld. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Rotterdam-Hllle- gersberg (vac. E. A. van Es) J. van Reeven te Utrecht-Zuid. Beroepen te Krallngen (Rotterdam) (vac. E. Pyi- man) J. Ytsma te Middelburg te Palmerston North (Nleuw-Zeeland) (Ref. Churches) L. Zwaan te Loblth te Schildwolde P. Gilhuis, kand. te Amsterdam te Hljum-Flnkum P. Gilhuis te Amsterdam. Bedankt voor Amsterdam (vac. G. R. Visser) Joh. Kever te Vlaardlngen voor Rotter- dam-Lombardijen Joh. Heule te Rot- terdam-Katendrecht voor Klazlena- veen (vac. M. N. de Wolf) J. Wolven te Urk voor Vlnkeveen G. J. van der Burgh te Lexmond. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Apeldoorn-Zuld T. Brle- nen te Mussel en A. Rebel te Emmel- oord. Bedankt voor Oud-Beljerland C. Verhage te Hllversum-Centrum voor Rotterdam-Charlols W. de Joode te 's-Gravenhage-Zuld. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-Zuldwljk P. van der Bijl te Bnrnoveld en W. C. Lamaln te Grand-Rapids (U.S.A.). CHR. GEREF. GEM. IN NEDERLAND DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen to Berllkum mej. da. T. G. Slccama te Wolvega-TJalleberd. Stikker verwacht geen oorlog Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse secretaris-generaal van de NAVO, heeft gisteren in Parys als zyn me ning uitgesproken, dat de crisis om Berlyn niet tot oorlog zal leiden. Mr. Stikker, die het woord voerde by het begin van de winterzitting van het parlement der Westeuropese Unie, verklaarde, dat de wereld een periode van acuut gevaar doormaakt, waarin één enkele verkeerde stap on berekenbare gevolgen kan hebben. Er zyn echter ook duidelyk tekenen zo zei hy, dat men in Moskou beseft, dat de zaken niet voorbij een bepaald punt kunnen worden ge dreven, omdat een kernoorlog ook voor de Sowjet-Unie te grote risico's zou opleveren. Mr. Stikker geloofde, dat een re- deiyke regeling inzake Berlijn kon worden bereikt, als het Westen maax eensgezind bleef en onderhan delde vanuit hun positie van kracht. Mr. Stikker waarschuwde voorts, dat Berlyn niet het enige punt is, waar de Sowjet-Unie het Westen be dreigt. De Russen proberen overal ter wereld de Westelijke positie te on- dermUnen. zy zyn erop uit van de Atlantische gemeenschap een „eiland" te maken, omringd door vy- andige of niet-vriendschappeiyk ge zinde landen in Azië, Afrika en Zuid-Amerika. lichte beroerte? Premier Chroesjtsjow zou onlangs een lichte beroerte hebben gehad. Michel Gordey, deskundige voor Sowjetrussische zaken van het avond blad „France-Soir", verklaart dit nieuws uit „byzonder welingelichte Westeiyke bronnen" te hebben ver nomen. Tydens de 50 minuten durende rede van Chroesjtsjow voor het con gres van de Wereldfederatie van vak verenigingen op zaterdag was het volgens Gordey opgevallen dat Chroesjtsjow verscheidene malen ophield. Hy scheen de draad van zijn gedachten kwyt te zijn, stotterde, maakte zijn zinnen moeiiyk af en sprak sommige woorden verkeerd uit. Hy transpireerde hevig en scheen uitgeput.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4