POLIKLINIEK VERLOSKUNDE UITGEBREID EN VERNIEUWD Bouw Leidse schouwburg komt maandag in raad ter sprake Aan oude schouwburg nog voor 25.000 voorzieningen Toneel van grote allure Vijfde in serie van drie jaar Nieuwe inzichten BENOEMINGEN LEIDSE RAAD In deTweede Kamer mag niet gerookt worden.Daaromzijn er altijd zo weinig leden. De meesten zitten in de koffie kamer, waar zij de Ook al aan de sigaar? VOETGANGERS: DR. J.D. MULDER LEIDS BUITENGEWOON LECTOR Verbonden aan de Anna-kliniek Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 12 december 1961 Tweede blad no. 30527 Voorstellen aan raad In de maandag a.s. te houden raadszitting komt het voorstel van B. en W. in behandeling om het ontworpen schetsplan voor de bouw van een nieuwe schouwburg op het Schuttersveld wij schreven daar reeds uitvoerig over goed te keuren en tevens gelden beschikbaar te stellen voor het uitwerken en besteks- gereedmaken van dit plan. is, de minister wederom te verzoeken de school in stand te mogen houden. Koppenhinksteeg en bet verkeer In de zitting van 27 februari 1961 Aangezien met het uitwerken van de plannen en de daarop volgende houw zeker nog zeven jaar zijn ge moeid heeft de Leidsche Schouw burg Vereeniging zich tot het Col lege van B. en W. gewend met het verzoek om toekenning van een sub sidie uit de gemeentekas ad f. 25.000 voor het uitvoeren van een aantal noodzakelijke of zeer wenselijke voorzieningen aan de schouwburg. De middelen van de vereniging zijn juist voldoende om daaruit de voor genomen voorzieningen te bekosti- gen. Het bestuur acht het uit een oogpunt van goed beheer echter ongewenst de gehele nog aanwezige reserve thans voor dit doel te ge- bruiken. Het vreest n.l., dat de exploitatie in de komende jaren door de steeds stijgende kosten van de toneelvoorstellingen verlies zal opleveren. Met het bestuur zijn B. en W. van gevoelen, dat de vereniging over een zekere reserve moet kunnen blijven beschikken; zij kunnen echter niet inzien, dat het noodzakelijk zou zijn alle kosten van de te treffen (en deels reeds getroffen) voorzieningen door toekenning van subsidie te dek ken. Een bijdrage van de gemeente van f 10.000 achten B. en W. vol doende; de vereniging houdt dan nog de beschikking over enige reserve. Voor het geval, dat zij in de naaste toekomst voor verdere belangrijke uitgaven of tegenslagen zou komen te staan, zouden B. en YV. haar tege moet willen komen door toekenning van een krediet in rekening-courant. Het maximum bedrag daarvan ware te bepalen op f15.000. In overeenstemming met de advie zen van de Commissie voor het On derwijs en voor de Financien, stel len B. en YV. de raad voor om in bovenstaande geest een beslissing te nemen. Stichting R.-K. school voor B.L.O. Het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera heeft B. en YV. medewerking verzocht voor de Stich ting van een school voor buitenge woon lager onderwijs aan imbeciele kinderen, met drie leslokalen en een vaklokaal, op een aan het bestuur in eigendom toebehorend terrein aan de Lorentzkade. Het bestuur verklaart, dat de school zal worden bezocht door 45 kinderen, die thans de r.-k. school voor buitengewoon lager onderwijs aan het Philosophenpad bezoeken en de afdeling imbecielen van laatstge noemde school vormen. Aangezien de aanvrage ook overi gens aan de wettelijke voorschriften voldoet, bestaat er volgens B. en YV., geen bezwaar tegen de gevraagde medewerking te verlenen. Op het ter rein is nog Juist voldoende ruimte aanwezig voor een vier-lokalige school. De school zal voorlopig worden ge huisvest in het houten gebouwtje op het terrein van de school aan het Philosophenpad, waarin thans de im becielenafdeling is ondergebracht. Met de tijdelijke voorziening in de huisvesting van de school is naar raming een bedrag van f 1019.per jaar gemoeid. Voor het overige zullen de financiële consequenties later worden geregeld. Stamriool kost f 393.000 In verband met de verkoop van een bouwterrein, gelegen in het ver lengde van de Gabriël Metzustraat, zal binnenkort wofden overgegaan tot aanleg van de Gabriël Metzu straat, welke zal worden doorgetrok ken tot de Frans van Mierisstraat. De aanleg geschiedt in het kader van bouwrijp maken van terreinen, be grepen in het partiële uitbreidings plan „Leiden-Groenoord". Voor het bouwrijp maken -Van de terreinen heeft de raad reeds de nodige gelden beschikbaar gesteld waarin de kos ten van de onderhavige straataanleg zijn begrepen. In de Gabriël Metzustraat is thans een stamriool geprojecteerd, hetwelk deel uitmaakt van het stamriool, dat van de Kagerstraat via de Zweiland- laan en een zinker door de Haarlem mertrekvaart in verbinding zal wor den gebracht met de rioolwaterzuive ringsinrichting Noord. Het in de Ga briël Metzustraat te leggen stam riool zal worden doorgetrokken tot de te leggen persleiding, welke zal lopen ran het rioolgemaal aan de Heren singel naar de rioolwaterzuiverings inrichting Noord aan de Slaagh- of Stinksloot. Als gevolg van de functie welke dit zal verkrijgen, moet een groter en dieper gelegen stamriool in de meergenoemde straat worden aan gebracht dan ingeval de riolering een lokale functie zou verkrijgen. De kosten van aanleg van de riolering, welke anders zouden kunnen worden begroot op 295.000, moeten bij het leg gen van een groter en dieper gelegen stamriool worden geraamd op 393.000 gulden. Kleuterschool Gortestraat Hoewel de openbare kleuterschool aan de Gortestraat in 1960, gelet op de daling van het gemiddelde aantal kleuters, voor opheffing in aanmer king kwam, heeft de minister van O. K. en YV., destijds op verzoek van de raad bepaald, dat deze kleuterschool gedurende de jaren 1960 en 1961 in stand wordt gehouden. De minister heeft de verzoeken voor die jaren in gewilligd. mits het aantal kleuters niet zou dalen beneden de 20. Niettegenstaande het feit, dat het gemiddelde aantal kleuters daalde van 32.2 in 1960 tot 28.8 in 1961, zyn B. en YV. van mening, dat deze kleu terschool die thans 25 leerlingen telt nog steeds in een dringende behoefte voorziet, en dat het nodig diend. Wel is bij het College een schrijven ingekomen van de firma Eduard IJdo en drie andere onder tekenaars. die daarin te kennen heb ben gegeven tegen het voorstel be zwaar te hebben, omdat zij hun be drijfsauto's in het verbrede gedeelte van de Koppenhinksteeg plegen te parkeren en dagelijks bestelauto's in de steeg worden geladen en gelost. Ten aanzien van dit bezwaar mer ken B. en W. op. dat op het verbrede gedeelte van de Koppenhinksteeg in derdaad motorrijtuigen worden ge parkeerd. Na de uitbreiding van de speelplaats c.a. zal voldoende ruimte voor het parkeren overblijven. Het doorgaande verkeer zal niet worden gehinderd. Er bestaat naar het oor deel van B. en W. geen aanleiding op grond van deze bezwaren het voorstel in nadere overweging te nemen. B. en W. hebben nog doen nagaan, of voor de bouw van een rijwielstal ling voor de scholen het terrein aan hooft iZ.r ""5 ue iwuieu iieu terrein aan stuur Sn rïr. IphnT ^6"' de Kaasmarkt, hoek Middelweg, zou s uur van de Ger<_f. Schoolvereniging kunnpn wnrripn vpnmrvpn Hr.rh Hp - - Schoolvereniging ten behoeve van de scholen voor glo en ulo aan de Hooglandse Kerk- gracht 20a medewerking te verlenen voor het, bij wijze van tijdelijke maatregel, verplaatsen en uitbreiden van de rijwielstalling en het ver groten van de speelplaats. De uitbreiding is geprojecteerd op een gedeelte van de grond, welke in dertijd door sloping van opstallen is vrijgekomen en gevoegd werd bij de Koppenhinksteeg. Een gedeelte van deze steeg dient derhalve met toe passing van de Wegenwet aan het openbaar verkeer te worden onttrok ken. De medewerking is dan ook hier van afhankelijk gesteld. Een voorstel tot het onttrekken van het weggedeelte aan het open baar verkeer heeft, ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 10 der Wegenwet, met ingang van 21 febr. 1961 tot en met 6 maart d.a.v. ter gemeentesecretarie voor belangheb benden ter inzage gelegen. Bezwaar schriften zijn bij de raad niet inge- kunnen worden verworven, doch de onderhandelingen met de eigenaar hierover hebben niet tot resultaat ge leid. Noord-Zuirfverbinding Aan de gemeente zijn voor een be drag van f 54.500,in totaal te koop aangeboden de huizen met erven, staande en gelegen aan de Lange- gracht 190, 192 en 194, het Vredehof 1, 2, 3, 4, en 5, de Mirakelsteeg 4 4a, 9, 12, 14. 16. 18, 21, 23, 25. 27, 29. 31 en 33, de Emmastraat 2. het YVaard- kerkplein 5, de Langestraat 38, 40 en 42 en de Sint-Jorissteeg 36 en 38, als mede de bergplaats met erf Oost- dwarsgracht 27. Het bezit van de percelen is, in verband met de aanleg van de noord- zuid-verbinding en de stadssanering, voor de gemeente van belang. Het College acht de prijs van f 54.500 aan nemelijk. Voorts wensen B. en W. voor een bedrag van f 1.340 aan te kopen het huis met erf, staande en gelegen aan de Haverstraat 47. Gemeente leent 4 miljoen B. en W. ontvingen een aanbieding voor de verstrekking per 17 decem ber 1962 van een geldlening, groot f3.000.000,tegen een rente van 4% pet per jaar, halfjaarlijks te voldoen, naar de koers van 100 pet onder af trek van lM-% bereidstellingsprovisie; idem voor de verstrekking over ruim 112 jaar van een geldlening, groot f 1.000.000.naar de koers van 100 j pet onder aftrek van 2% bereidsstel- lingsprovisie tegen een rente van 412% per jaar, halfjaarlijks te vol doen. ONTEIGENING VAN GRONDEN Voor de realisering van het uit breidingsplan „Leiden-Zuidwest", moet de gemeente op korte termijn kunnen beschikken over percelen grond nabij Ter Haarkade. Deze per celen zijn voornamelijk bestemd voor openbaar of bijzondere gebouwen en voor openbare weg c.a. Het ligt in het voornemen op het O.B.G.-terrein een bijzondere school, in systeem bouw, op te richten. De met de eigenaren van de per celen gevoerde onderhandelingen hebben slechts ten aanzien van één perceel, tot overeenstemming geleid. Aangezien het niet te verwachten is, dat met de overige eigenaren alsnog overeenstemming zal worden ver kregen over een minnelijke regeling, zal tot onteigening moeten worden overgegaan, hetgeen B. en W. de raad thans in overweging geven. „De Kardinaal van Spanje" door Haagsche Comedie De Haagsche Comedie bracht gis teravond voor de vierde abonne mentsvoorstelling van de Leidsche Schouwburg toneelspel van grote al lure met de opvoering van „De Kar dinaal van Spanje" van Henry Mil- lon de Montherlant, de in 1896 ge boren Franse roman- en toneelschry ver. Zijn werken munten uit door schoonheid van taal, psychologische diepte en haast klassieke gestreng heid. Van zijn over de gehele be schaafde wereld gespeelde stukken werden: „La Reine morte" (1942) in 1958 door de Toneelgroep Theater „Port Royal" (1954) in 1955 door de Haagsche Comedie „Brocéliante" (1956) in 1957 eveneens door de Behalve de vaststelling van enkele vergoedingen in de kosten van vak onderwijs, komen in deze zitting de volgende voorstellen aan de ordeeen verlenging van de verhuring van grond en water aan de Haarlemmer- onderwijswet 1920,met betrekking tot trekvaart en Poelmeer aan de heer i het openbaar glo, vglo en ulo over het Willems te Oegstgeest; idem van I jaar 1959. En tenslotte het goedkeu- nemen op 16 januari 1962 en 16 maart 1962, tegen en rente van 4Vs procent per jaar; het verstrekken van een krediet van f 28.000 voor de verbetering van het gymnastieklokaal aan de Langebrug; aan Gebroeders Lafeber alhier, te verkopen het bouwterrein, gelegen aan de nieuw aan te leggen Gabriël Metzustraat, in totaal groot ongeveer 2675 m2, tegen de prijs van f25 per m2; idem aan A. J. van Tienen alhier, het per ceel bouwterrein, groot ongeveer 310 m2, gelegen aan het Kasteelhof in de Meerburgerpolder, voor de prijs van f 13 500, het brengen van een wijzi ging in de verordening, regelende de vergoedingen voor het gebruik of ge not van niet voor de openbare dienst bestemde gemeentewerken enz.; het vaststellen van bedragen, bedoeld in artikel 55ter, le lid, van de Lager- verpachtingen van wei- en teelland c.a. voor 1962: met de Stichting Leid sche Spaarbank overeenkomsten aan te gaan, waarbij de gemeente Leiden zich borg stelt voor de betaling van hoofdsom, rente en aflossingen van de door de genoemde Stichting ter financiering van de bouw, met finan ciële steun van het Rijk, van 50 en 26 woningen in de Meerburgerpolder aan de woningbouwverenigingen „Eensgezindheid" en „De Eendracht" te verstrekken geldleningen groot f 858.000,- resp. f 428.000,-, op te ren van de begrotingen voor de jaren 1960. 1961 en 1962 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis met een totaal aan lasten van onder scheidenlijk f59.000. f72.000 en f72.500 en een totaal aan baten van onderscheidenlijk f 64.000, f 72.500 en f 76.000. Alvorens al deze voorstellen in be handeling komen, zal de installatie van het nieuw benoemde raadslid, de heer M. B. van der Klugt (vacature A. van Dijk), plaats vinden. Nadat de afdelingen heelkunde, kindergeneeskunde, interne en oogheelkunde van het Leids Academisch Ziekenhuis de laatste drie jaren nieuwe of vernieuwde poliklinieken in gebruik hebben kunnen nemen, was gisteren de beurt aan de afdeling verloskunde en gynaecologie. Met deze her-oriëntatie van het polikliniek systeem (die mettertijd een spectaculaire voortzetting zal krijgen in de opening van de nieuwe centrale polikliniek voor interne aan de Wassenaarse weg die over enige jaren voltooid zal zijn) is tot dusver een bedrag van ongeveer 1.2 miljoen gulden gemoeid geweest, waarvan de nieuwbouw en verbouw welke gisteren in gebruik werden genomen ongeveer één kwart heeft opgeëist. De polikliniek verloskunde werd door deze nieuwbouw met ruim 100 procent vergroot en voorts veel doelmatiger en naar de eisen van de tijd ingericht. De geneesheer-directeur van het Academisch Ziekenhuis de heer M. W. Jongsma begroette in de col legezaal van verloskunde gistermid dag tijdens de openingsplechtigheid onder meer de curator dr. J. Goed- bloed en de rector magnificus prof. dr. G. Sevenster. Ir. J. van der Meer droeg de nieuwbouw met een kort historisch overzicht over de bouwwerkzaamhe den namens Rijksgebouwen Dienst over aan de heer Jongsma, die ver volgens woorden van dank richtte tot de velen, die tijdens de moei lijke fase-bouw alles in het werk gesteld hebben om iets goeds tot stand te brengen en daarbij de werkzaamheden van de polikliniek vlot doorgang te doen vinden. De laatste jaren hebben zich ge heel nieuwe Inzichten op het gebied van de polikliniek-inrichting ontwik- kels, op grond van een aantal nauw keurig te bepalen factoren. Men is tot het inzicht gekomen, dat het be ter is niet tot ziekenhuis verpleging over te gaan, wanneer met polikli nische behandeling kan worden vol staan. Voorts dwingt het verpleeg sterstekort tot eenzelfde gedraglijn. De poliklinieken dienen dan echter efficiënt en modern te zyn ingericht en geoutilleerd, vooral ook wat be treft centralisatie van de diensten, die klinisch, poliklinisch en admini stratief zijn. De grote stijging van de verpleegkosten (naar raming over het thans lopende jaar aanzienlijk hoger dan 30 gulden per dag) leidt ook tot grote belangstelling van de zijde van de ziekenfondsen voor de mogelijkheden van een poliklinische behandeling. Procentueel zijn de ver pleegkosten de laatste jaren vier maal zoveel toegenomen als de ge middelde kosten van het levenson derhoud en het prijspeil in het al gemeen. Door het paviljoensysteem, dat nu eenmaal in het Leidsch Academisch Ziekenhuis is ingevoerd, kan niet de centralisatie verwezenlijkt worden die thans voor ideaal geldt; het is verheugend, dat thans in verschei dene afdelingen wel een nieuwe po likliniek tot stand is gekomen, welke voldoet aan de moderne inzichten. De decaan van de medische facul teit prof. dr. J. Dankmeijer sprak namens de medici zijn vreugde over uit, dat prof. Holmer thans zijn nieuwe polikliniek officieel in ge bruik kan nemen in een herstelde gezondheid. De heer Laagland, sprekende als districtsvertegenwoordiger van de Rijksgebouwendienst bood prof. Hol mer een oorkonde aan, die herinnert aan deze belangrijke dag. Soepel werk Prof. dr. A. J. M. Holmer, hoogle raar in de verloskunde, bracht ten slotte dank voor de medewerking van velen. Hij merkte op, dat per dag in deze polikliniek 120 vrouwen ter on derzoek en behandeling komen, die veelal zeer intensieve en veel werk gevende aandacht vragen. Het is bijzonder verheugend, dat deze ingrijpende verbouwing en uit breiding tot stand is kunnen komen zonder dat het werk ook maar een kon de nieuwbouw officieel in ge dag heeft gestagneerd. Dat is moge- bruik worden genomen, nadat deze lijk geweest door de soepele mede- geleidelijk aan in de afgelopen werking van allen die by het werk I maanden reeds ter beschikking betrokken zyn geweest. Ikwam. Een hoekje van de moderne gastvrije wachtkamer in de nieuwe polikliniek. (Foto L.D./Holvast) Prof. Holmer gaf op vlotte en gees tige wyze het belang aan van deze verandering, die de afdeling in staat zal stellen meer naar de eisen van de tijd te werken en daarbij wat het belangrijkste is groter dien sten te verlenen. Na de toespraken werd het gezel schap, dat de opening bijwoonde, door de nieuwe polikliniek rond ge leid. Nieuwe gedaante De genodigden kregen daarbij ge legenheid, zich van de ingrijpende wijzigingen te overtuigen. De oude polikliniek omvatte een tweetal wachtkamers (samen 60 vierkante meter), de eigenlijke polikliniek (50 vierkante meter), een klein laborato rium, een kamer voor de sociale werkster en enkele andere noodza kelijke kleine vertrekken, tezamen niet meer dan 200 vierkante meter. Van enige efficiënte indeling, moge lijkheid tot afzondering, en andere eisen, was in deze ruimten geen sprake. Thans bedraagt de opper vlakte (inclusief gangen etc. die bij de telling in de oude toestand niet waren inbegrepen) ongeveer 700 vierkante meter. Deze ruimte be staat uit één royale wachtkamer, een filmzaaltje waarin voorlichting gege ven kan worden en dat tevens ge schikt is als collegezaaltje, vijf on derzoek- en spreekkamers waar arts en patiënt elkaar in beslotenheid kunnen spreken, een moderne admi nistratiekamer, laboratorium, gym- nastiekzaaltje en enkele andere ver trekken. Nieuwbouw en verbouwing hebben ongeveer drie ton gekost. De bouw is nog betrekkelijk snel verlopen, wanneer men de gebruike lijke moeilijkheden en de bijzondere moeilijkheden met betrekking tot het doorwerken in de polikliniek in aan merking neemt. In februari 1959 werd (overigens na langdurige en weloverwogen interne voorbereidin gen) het programma van eisen bij cu ratoren ingediend. Reeds in het voor jaar van 1960 kon met de bouw een aanvang worden gemaakt. Gisteren In de a.s. maandag te houden raad. zitting komen tal van benoemingen aan de orde. Ter benoeming van een hoofd van de openbare school voor buitenge woon lager onderwijs verbonden aan het Pedologisch Instituut, bieden B. en YV. de raad de volgende voor dracht aan van twee bevoegden: 1. de heer J. M. Goddijn, hoofd van een school voer moeilijk opvoedbare kin deren te Groningen; 2. mevrouw M. Nass, onderwijzeres aan een school voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden te Schiedam. In een viertal vacatures van hoofd leidster bij het openbaai- kleuteron derwijs zouden B. en YV. willen voor zien door de benoeming van de tij delijke hoofdleidsters aan de betref fende scholen, te weten de dames Th. M. H. Papót, T. YV. Louwrier-Terluin, M. A. Brinks en C. J. Hollebeek, on derscheidenlijk werkzaam aan de kleuterscholen De Boterbloem (Rijns- burgersingel), De Klimop (Lorentz kade). De Graankorrels (Gorte straat» en de kleuterschool aan de Valeriusstraat. In een zestal vacatures in het on derwijzend personeel van de Albert Schweitzerschool (school voor vglo aan de Oude Vest), de Gunningschool (school voor glo aan de Driftstraat), de Du Rieuschool (school voor glo aan de Du Rieuschool» en de school voor buitengewoon lager onderwijs, verbonden aan het Pedologisch In stituut, zouden B. en YV. willen voor zien door de benoeming van de heer M. van Kerkvoort, onderwijzer aan een schooi voor vglo te Vlaardingen, de heer P. J. J. van Weerlee. tijdelijk onderwijzer aan de Gunningschool, alhier, de heer J. J. Kwestro, tijdelijk onderwijzer aan de Du Rieuschool. alhier, mevr. E. M. Kastelein-Burger jon. tijdelijk onderwijzeres eveneens aan de Du Rieuschool. alhier, mej. C. YV. Oostveen, onderwijzeres aan de Protestants Christelijke school voor vglo aan het Noordeinde. alhier, en mej. E. Bentfort van Valkenburg, on derwijzeres aan een school voor zeer moeilijk opvoedbare jongens te Haar lem. Verder is er een voorstel om a. mevr. drs. E. S. F. de JongFeteris, met in gang van 1 januari 1962 te benoemen tot lerares in niet-volledige betrek king in de Nederlandse taal en letter kunde aan de hogere burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool: b. de heer F. G. YV. Schouten tot we- deropzeggens, dooh uiterlijk tot het einde van de oursus 19611962, te be noemen tot tijdelijk leraar in de klas sieke talen aan het Gymnasium; c. de heer J- Schipper, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 19611962. te benoemen tot tijdelijk leraar in de geschiedenis aan het Gymnasium. In verband met zijn benoeming tot wethouder heeft de heer J. G. Ha- gens bedankt voor het bestuurslid maatschap van de stichting „Bur gerijfonds van Leiden". Een tweede vacature in dit bestuur is ontstaan, doordat de heer A. van Dijk heeft be dankt voor het. raadslidmaatschap, hetgeen beëindiging van zijn be stuursfunctie in het. Burgerij fonds in sluit. Overeenkomstig artikel 6 van de statuten van voornoemde stichting verzoeken B. en YV. de raad om over te gaan tot benoeming van twee nieuwe bestuursleden uit haar mid den Nu de heer Hagens in verband met zijn benoeming tot wethouder ook is afgetreden als lid van de raad van bestuur van het Industrieschap de Grote Polder, moet maandag even eens im deze vacature worden voor zien. In een tweetal vacatures aan de openbare school voor uitgebreid la ger onderwijs aan de Pieterskerk straat zouden B. en YV. willen voor zien door overplaatsing van mej. A. H Alta, onderwijzeres aan de Du Rieuschool (school voor glo aan de Du Rieustraat), en de heer P. H. van der Klugt. onderwijzer aan de Karei Doormanschool (school voor glo aan de Sumatrastraat) Haagsche Comedie en tenslotte: „Le Cardinal Espagnol" (1958) het vorige seizoen, wederom door de Haagsche Comedie op het repertoire genomen, even zovele hoogtepunten van Neder landse toneelspeelkunst. In laatstgenoemd werk grijpt de auteur terug naar het bewogen tijd perk in de Spaanse geschiedenis om streeks 1517. De jonge zoon van Ko ningin Johanna, de latere Karei de Vijfde, is door Kardinaal de Cisnéros tegen de wil van de Grandes. uitge roepen tot koning van Castilië en Leon, samen met zyn moeder, na de dood van haar gemaal Philips de Schone in 1506, die zy lief had er tegelijk verfoeide. Vlagen van ver standsverbijstering beletten haar de regering op zich te nemen. Kardinaal Cisnéros, tegen zijn verlangen naar het kloosterleven in, acht zich geroe pen het regentschap te aanvaarden Zijn enige eerzucht is het pad voor de terugkeer van zyn vorst zoveel mogelijk te vereffenen. In tal van sterk geschreven scènes, waarin die tussen de krankzinnige Koningin Johanna en de kardinaal uitblinkt, geeft de Montherlant een voortdurend boeiend relaas van de tegenstrijdige belangen, welke het leven aan het Spaanse hof in die dagen vergiftigden. Onder de voortreffelijke regie van Joris Diels en de sfeervolle omlijsting ontworpen door Harry Wich, die tevens verantwoordelijk is voor de rijke schakering der kostuums, heeft de Haagsche Comedie een voorstel ling van dit meesterwerk gegeven, die een evenement op toneelgebied mag heten. Van dit bijna twintig rollen tellende stuk waren ook de kleinste goed bezet. Maar in de hoofdrollen kwamen Albert van Dalsum als de kardinaal en Ida YVasserman als de waanzinni ge Koningin Johanna tot fenomenale prestaties. Het was een onvergete lijke belevenis de verbijsterende soms van helderziendheid getuigende uitbarstingen van de geestelijk ge stoorde koningin. Bres na bres te zien slaan in de rotsvaste overtuiging van de kardinaal. Dit was werkelijk samenspel van de hoogste orde! Jules Croiset als de Hertog van Estivet en Carl van der Plas als de Graaf van Aralo zorgden voor een sterke inzet, die onmiddellijk aan sloeg. Cas Baas gaf een markante uitbeelding van de twijfelmoedige Luis Cardona en Joris Diels viel op door zijn rake interpretatie van de niet al te snuggere kapelaan Ortéga. Adriaan Morrien zorgde voor een uitstekende vertaling. Het publiek toonde zich uitermate dankbaar door een enthousiast langdurig applaus. Ida YVasserman ontving een wèlverdiende bloemen hulde van het Schouwburgbestuur. BH. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten G. A. F. Everstijn veertig jaar bij gemeente Dinsdag 19 december is het veertig jaar geleden, dat de heer G. A. F. Everstijn, thans waarnemend chef van de afdeling financien der ge meentesecretarie, in dienst van de gemeente Leiden trad. De heer Everstijn. die nu reeds vele jaren mede een groot aandeel heeft in een samenstelling van de begro ting, maakt deel uit van tal van or ganisaties en commissies. Zo heeft hij o.a. zitting in de Stichting '40-45. in het Comité Lichtweek, het Rijns- burgs Corso-comité en het bestuur van V.V.V., van welke vereniging hij nu reeds jaren de financien beheert. Ter gelegenheid van dit jublieum vindt die dag. 's ochtends om elf uur in de kantine van het Stadhuis een huldiging plaats. spreekbeurten volgen door luidsprekers. Hier laten wij een parle mentariër aan het woord: Ik dring alleen diep ge noeg door in de proble men, die behandeld wor den, wanneer ik er een sigaar bij kan roken. Daarom heb ik, zonder natuurlijk mijn zetel in de Kamer prijs te geven, deze in feite toch verplaatst naar de koffiekamer. Wij vroegen, of hij daar alléén maar koffie kreeg? En sigaren, zei de man gevat. Wat ontdekt u meestal, als u zo diep doordringt in de problemen? vroegen wij toen. Dat zij met de sigaar gemeen plegen te hebben, zei hij, in rook op te gaan. Alleen, zo voegde hij er toen nog aan toe, héél wat minder geurige rook. Het is verbode*- binnen dertig me ter var» een zebrapad over te steken Filmvoorstellingen op zaterdagmorgen De Invoering van de vijfdaagse werkweek werkt vanzelfsprekend door in de vrijetijdsbesteding. Tallo ze jongelui werkzaam in fabrieken, kantoren e.d. hebben sedert enige tijd een vrije zaterdagmorgen. K en O en de Leidse Jeugdactie, reeds lang doende 's avonds periodiek goe de films voor deze groep te vertonen, hebben thans met medewerking van de directie van het Studio-theater het initiatief genomen tot een serie filmvoorstellingen op zaterdagmor gen. A.s. zaterdag wordt voor de wer kende jeugd van 15 jaar en ouder een reprise gegeven van de onvol prezen Duitse filmsatire „YVir Wun- derkinder. Het is een loffelijk stre ven ,dat zeker succes verdient. Het is wel duidelijk dat de beide orga nisaties trachten met hun tyd mee te gaan. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het doet. ex. gen. II de heren M. W. Kalff (Den Haag) H. J. van Lennep (YVassenaar), Oh Djie Hoo (Leiden) en G. A. van Waas- bergen (Noordwijk)semi-artsex. me vrouw G. P. E. Voorhuis-Heirman (Den Haag) en de heer R. la Rivière (Oegstgeest); artsex. mej. A. I. de Boer (Den Haag) en de heren dr. N. J. A. Noorduyn (Leiden) O. K. L. Pei ger (Den Haag) en A. F. C. Vervloet (Leiden); doet. ex. rechten Vrije Stu dierichting de heer H. Hillebrand (Oegstgeest), doet. ex. farmacie de heren J. R. Jonkers (Leiden) en I. K. Goei (Oegstgeest) examen MO. bio logie de heren C. O. Huininga (Lei den) W. J. de Munk (Lisse). Voor onderwijs orthopaedie Bij Koninklijk besluit is dr. J. D. Mulder, eerste geneesheer aan de Annakliniek voor Orthopaedie te Leiden, benoemd tot buiten gewoon lector in de faculteit der geneeskunde van de Leidse Universiteit voor het onderwijs in de orthopaedie. De functie van buitengewoon lector werd ongeveer een jaar geleden mogelijk op grond van de nieuwe Wet op het Weten schappelijk Onderwijs. Onlangs hield de eerste buitengewone lector te Leiden dr. L. Bosch die in juli voor het onderwijs in de biochemie werd benoemd, zijn openbare les. Thans is de tweede buitengewone lector aan de Leidse Universiteit benoemd. Naast al deze benoemingen is er een verzoek van de heer J. G. Ha gens binnengekomen om hem eervol ontslag te verlenen uit zijn functie van ambtenaar van de Burgerlijke Stand. De heer Mulder, die in 1907 te Haarlem is geboren, bezocht het gymnasium aldaar en studeerde ver volgens aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam, alwaar hij in 1931 het artsexamen aflegde. In 1934 promoveerde de heer Mulder, sedert 1927 in verschillende functies op het anatomisch laboratorium te Amster dam werkzaam, eveneens aan de Ge meentelijke Universiteit tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld „Over de lymphstroom in de zenuw". Sedert 1935 was hij verbonden aan de Orthopaedische afdeling van het YVilhelmina Gasthuis te Amsterdam, van welke afdeling hy van 1940 af twee jaar na zyn vestiging als or- thopaedisch chirurg in de hoofdstad tot 1951 plaatsvervangend hoofd is geweest. In januari 1952 werd dr. Mulder benoemd tot eerste geneesheer aan de Annakliniek voor orthopaedie te dezer stede. Dr. Mulder, die vele studiereizen onder meer naar Italië. Oostenrijk. Engeland en de Verenigde Staten voor en na de Tweede Wereldoorlog heeft gemaakt, is lid van en heeft verschillende functies vervuld in be sturen van binnen- en buitenlandse organisaties op het gebied van de orthopaedie.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3