KINDERBIJSLAG AGENDA Westen niet eensgezind Hoogoven V aangeblazen 'n Percolator? van kempen MET EEN ENKEL WOORD LETOSCH DAGBLAD - DINSDAG 12 DECEMBER 1961 IN Amerika rijpt het inzicht, dat de huidige politiek van Wash ington ten opzichte van Kongo en in het bijzonder jegens Katan ga niet juist is. Sommige bladen beginnen zich namelijk af te vra gen of de regering wel op de goede weg is. Zo schrijft de Chi cago Tribune: „De hele onderne- fning is een gevolg van de opvat ting der Verenigde Naties, dat Katanga zich van de rest van Kongo heeft afgescheiden en dat deze afscheiding onwettig is". Deze diagnose lijkt ons juist: de actie tegen Tsjombe maakt sterk de indruk een gevolg te zijn van het drijven der eenheidsmaniak ken. Met geweld moet de afschei ding ongedaan worden gemaakt. Een hoogst bedenkelijk misbruik van de middelen der wereldorga nisatie! Terecht voegt de Chicago Tribune aan bovengenoemd citaat toe: „Wat de Verenigde Staten hiermee te maken hebben is een raadsel". Het blad zal er wel geen bezwaar tegen hebben, dat de re- gering-Kennedy zich inspant om de eenheid van Kongo zoveel mo gelijk te bevorderen. Maar dan door overleg en niet door militaire dwang. De Verenigde Naties zijn geen hulporganisatie voor poli tieke broddelaars, zoals In Leo- poldstad. 03K de New York Times heeft zich met de kwestie-Katan- ga bezig gehouden en wel op een wijze, die in de richting wijst van een kwaad geweten. „Wij steunen de V.N.-strijdkrach- ten in Kongo", aldus het Ameri kaanse blad, „niet omdat zij zouden trachten de provincie Ka- tanga te overmeesteren of omdat zij een politieke oplossing in Kongo zouden willen forceren, maar omdat zij de Kongolezen in staat willen stellen op een vreed zame wijze hun eigen zaken te re gelen". Een onduidelijk en zwak betoog. Want als de Kongolezen hun eigen boontjes moeten dop pen (en daaraan bestaat geen twijfel), dan is het toch wel vreemd, dat Indiërs, Zweden en Ieren zich bezig houden met het krachteloos maken van een der Kongolese partijen, namelijk Ka- tanga. De feiten zijn overigens glashelder: tegenover de fana tieke centralisten in de Kongolese hoofdstad Leopoldstad, staan, in de Katangese hoofdstad Elisa- bethstad, de voorstanders van een federale band. Die laatsten zijn veel sterker dan de eersten. En wat zich op het ogenblik in Kongo afspeelt is nu precies dat gene, wat de New York Times zo ijverig tracht te ontkennen. Ka- tanga militair overmeesteren? Geen sprake van, zegt het Ame rikaanse blad. Maar hoe men het optreden van de V.N.-troepen dan moet omschrijven, is onbegrij pelijk. Het ziet er immers juist wèl naar uit, dat Katanga vleu gellam moet worden om het er zo toe te brengen de voorschriften uit Leopoldstad willoos te aan vaarden. DE Britten hebben intussen begrepen, dat het beter is ten halve te keren dan ten hele te dwalen. Londen zal de bommen, die het de Verenigde Naties beloofd had voor gebruik in Kongo, niet afleveren voordat de tegenstrijdigheden in politieke verklaringen van V.N.-functiona- rissen zijn opgehelderd. De rege- ring-Macmillan is vooral ver stoord over de afwijzende houding van de V.N.-commandant in Kon go jegens Tsjombe's vredesouver- tures. Deze verontwaardiging is begrijpelijk, want waarom gaat 't de V.N. nu eigenlijk? Om een zo spoedig mogelijk herstel van orde en vrede in Kongo of om de ver nietiging van een regime, dat een oase van welvaart vertegenwoor digt en weigert haar eigen inzich ten inzake goed beheer klakkeloos prijs te geven? Reeds eerder is er te dezer plaatse op gewezen, dat Tsjombe geen gemakkelijke figuur is. Geen wonder, want hij was er zich van bewust te onderhandelen uit een zekere machtspositie, enerzijds gebaseerd op de exploi tatie van bodemschatten, maar anderzijds toch ook op basis van tucht en werklust, die elders in Kongo al te schaars zijn gebleken. Het is verheugend, dat de Britse consul in Elisabethstad thans van Londen een blanco volmacht heeft ontvangen om tot staken van het vuren te komen. Engeland vaart duidelijk een heel - wat betere koers dan de organisatie der Ver enigde Naties! V S-versterkingen voor Z.-Vietnam Het Amerikaanse vliegdekschip „US Core" met 36 hefschroefvliegtuigen, zeven lestoestellen en vierhonderd technici van de Amerikaanse lucht macht aan boord is gistermiddag in Saigon aangekomen. De helikopters en technici zullen het Zuidvietname- se leger versterken. Volgens bevoegde kringen zullen de vliegtuigen voor de eerste maal in Zuid-Vietnam onder de controle van Amerikaans personeel staan. Voor heen werden de Amerikaanse zendin gen overgedragen aan de Zuidviet- namese regering. Vervolg van pag. 1 Haalbaar Zeker niet bij minister Veldkamp, die nog eens uiteenzette, dat ook vol gens hem de regeling niet ideaal was. maar dat voor hem .1c overweging had gegolden, dat in de gegeven om standigheden moest v/orden gezocht naar iets dat „politiek haalbaar was. Hij wees erop, dat men nu wel kon stellen, dat alle zelfstandigen van het eerste kind af kinderbijslag moeten ontvangen, maar dit zou een grote jaarlijkse last voor de schatkist be tekenen, terwijl de overheid ook nog zovele andere zware taken heeft te vervullen. Het is dus een kwestie van afweging. De minister hield de heer Berger voor, dat diens geestverwant Peschar onlangs een heel rijtje van zulke taken had genoemd, zoals: krotopruiming, bejaarden- en inva- lidenzorg en aanleg van parkeer plaatsen. O Vervolg van pag. 1 Engeland en de toestand in Kongo Onze Londense correspondent tele foneerde hedenochtend: De Britse regering is vooral ver stoord over de verwerping door de commandant der VN van Tsjombe's vredespogingen. Londen heeft zich altijd tegen een bloedige oplossing van het Katanga-probleem verzet, maar had vooral onder druk van de Verenigde Staten toegestemd twee dozijn bommen van 1000 pond ter beschikking van de Indiase lucht macht te stellen, welke in Katanga namens de VN opereert, echter onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat deze bommen alleen zouden mogen worden gebruikt tegen op de grond staande zogenaamde „piratentoestel- len", waarmee Katanga aanvallen op de troepen der VN doet. Door gedurende het weekeinde in Katanga afgelegde verklaringen en speciaal door een in een Zweeds blad afgedrukt interview met de Zweedse vertegenwoordiger bij de VN, Linner, is Londens verdenking, dat de VN met wapengeweld een politieke oplossing in Katanga willen forceren nog toe genomen. Engeland kan alleen steun verlenen aan zuivere defensieve maatregelen. Oppositieleider Gaitskell dwong onderminister Heath in het Lager huis de bevestiging af dat de bom men, die niet voor a.s. vrijdag in Engeland door de Verenigde Naties zelf zouden worden afgehaald, in derdaad zullen worden vrijgegeven indien uit de speciale verzekering, welk Londen aan de secretaris-gene raal heeft gevraagd, zou blijken dat de politiek der Ver. Naties nog de zelfde is als vrijdag hei geval was, toen de Britse regering haar fiat voor de bommenzending gaf. Men was het erover eens dat geen politieke oplossing mogelyk is, zonder het vertrek van de huurlingen, doch geweld is hiervoor onnodig omdat zulks door middel van onderhande lingen kan worden verwezenlijkt. In elk geval blijft de Britse regering streven naar een vredelievende uit weg voor het ingewikkelde Kongo- vraagstuk. Heath verklaarde in dit verband nog eens ten overvloede, dat de Britse regering een verheviging van de strijd in Katanga uit den boze acht. Woedende conservatieven lieten de kreet „schande, schande!" horen, toen Heath zei dat de Ver enigde Naties een gendarmeriekamp van Katanga hadden aangevallen, waarbij een aantal mortiergranaten op een ziekenhuis in de nabijheid was gevallen. Omdat de toestand in hoge mate gevaarlijk is. had de re gering het verzoek van ue Verenigde Naties om bommen te zenden inge willigd. Het is thans moeilijk aan de in druk te ontkomen dat Londen thans een omzwaai heeft gemaakt onder invloed van de tegenstand bij de con servatieven en vooral van Sir Roy Welensky, de premier van de Rho- desische Federatie. Maar de situatie kan worden gered indien deze nieuwe ongelukkige crisis tot een positief vredesinitiatief zal leiden. Donderdag, wanneer het Lagerhuis zijn grote buitenlandse debat houdt, zal zonder twijfel het bomconflict zeker nog hevige politieke knaleffecten veroor zaken, vooral wanneer mocht blijken dat de bommen de volgende dag toch nog aan het adres van de Verenigde Naties zouden worden afgeleverd. De regering wil nu uit de alge mene middelen de zwaksten onder de zelfstandigen tegemoetkomen. Een fi nanciering uit de overaeidskas moet echter beperkt blijven, omdat naarmate de grenzen ruimer zouden worden gesteld de vraag kan rij zen, waarom dan ook voor andere groepen geen bijdrage uit de schat kist mogelijk is. Het huidige voorstel bevat verbe teringen ten opzichte van het oor spronkelijke ontwerp, dat in 1957 is ingediend, zo betoogde er. Veldkamp «in 1957 was de socialistische minis ter Suurhoff aan het bewind red.). Vier jaar geleden had men afgezien van bijslag voor het teiste en tweede kind van kleine zelfstandigen. Dr. Veldkamp liet overigens door schemeren. dat de thans nog be staande onvolkomenheden later zou den kunnen worden weggewerkt. Beraad in Parijs (Van onze Parijse correspondent) Na het Frans-Duitse duet van za terdag is in diplomatiek Parijs gis terochtend het Anglo-Amerikaans- Franse trio opgetreden, dat in de middag met Westduitse medewerking (in de persoon van minister dr. Schroder, die debuteerde in dit in ternationale concert) tot een kwar tet werd uitgebreid. Vanaf morgen zal het diplomatieke ensemble in NAVO-verband uit vijftien leden be staan. Des morgens bestond het re pertoire uit de problemen Katanga, Laos en Vietnam, en des middags vonden de vier ministers van Buiten landse Zaken naast Schroder, de Franse gastheer Couve de Murville, de Amerikaan Dean Rusk en de Brit Lord Home het zwaarste nummer waaraan ze deze week hun krachten zullen moeten meten Berlijn voor een eerste kennismaking op hun lessenaars. Zowel des morgens als des middags moesten er al heel wat malse noten worden gekraakt en er zal dan ook veel inspanning en talent voor no dig zijn om alle dissonanten weg te werken en de harmonie in het Weste lijke concert te kunnen herstellen. Nadat de grote Westelijke Drie Amerika, Engeland en Frankrijk het des morgens vrij gemakkelijk eens wisten te worden over hun inzichten ten aanzien van Laos en zelfs Vietnam, waarover in Genève tevoren dan ook al een overeenkomst was bereikt, staken bij een bespre king over de jongste gebeurtenissen in Katanga de tegenstellingen de kop op. Tijdens het beraad werd een tele gram van minister Spaak uit Brussel binnengebracht, waarin tegen de V.N.-actie in Katanga protest werd aangetekend. Alleen de Amerikaan Rusk bleek helemaal achter de V.N.- actie tegen Tsjombe te staan. Couve de Murrille sprak van ontoelaatbare inmenging in binnenlandse politieke aangelegenheden en ook zijn Engelse collega. Home, bleek van oordeel te zijn, dat het de voorkeur verdient dat de Kongolezen op eigen krachten tot een aanvaardbare oplossing voor hun moeilijkheden zouden komen. Overheersend probleem Het alles overheersende probleem, waarmee deze week in Parys in Hoogovennummer V van de Kon. Nederlandsche Hoogovens- en Staal fabrieken is geheel voltooid en van ochtend aangeblazen en in werking gesteld. Met de voltooiing van de bouw van deze nieuwe hoogoven en het dezer dagen gereedgekomen van de derde 100-tons staalconverter in de oxyestaalfabriek, is de grondslag gelegd voor een ru wijzer- en staal- fabricage die zelfs aanzienlijk uitgaat boven de benodigde capaciteit van ons, in het begin van dit jaar aan gekondigde „2.45 min ton staal", n.l. voor een jaarproduktie van meer dan 3 miljoen ton ruwstaal. Dit verklaarde bij deze gelegenheid ir. A. Drijver, een der directeuren van het bedrijf, die opmerkte dat voor lopig met vier inplaats van vijf hoogovens gewerkt zal worden, aan gezien thans de gelegenheid bestaat om Hoogoven nummer twee een grote reparatie te laten ondergaan. Door de ingebruikneming van Hoogoven V kan de totale ruwjjzer- produktie tot circa 2.15 min ton per jaar worden opgevoerd. De vier vori ge hoogovens zijn ingebruik genomen resp. in 1924, 1926, 1930 en 1958. SERGEANT SCHOOT ZICH IN DE BUIK Een Amerikaanse sergeant van de vliegbasis Soesterberg, heeft gister avond, toen hij in zyn woning aan de Julianalaan te Soest zijn pistool schoonmaakte, een schot in zyn buik gekregen. Een Amerikaanse arts ver leende de eerste hulp, waarna de sergeant naar het militaire hospitaal te Utrecht werd overgebracht. Daar werd operatief ingegrepen. Uitbreiding A.Z.Z.-tarief Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat van 11 dec. 1961, worden de tijdvakken voor de toepassing van het zgn. AZZ-tarief met ingang van 1 Januari 1962 als volgt gewijzigd: Op maandag tot en met donderdag van 19.00 tot 8.00 uur van de volgen de morgen en van vrijdagavond 19.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zoals bekend geldt het A.Z.Z.-tarief voor op automatische wyze tot stand gebrachte interlokale gesprekken. De verlaging van de kosten kan globaal worden gesteld op een derde van het normale tarief. Antiquiteiten (Van onze t-v-medewerker) Een nogal hard bedrijf oefende vader Bennet uiit in zijn gezin, om dat hij voor alles zijn dochters aan dc man wilde brengen. Dat gebeurde dan in de tweede aflevering van het slecht geregisseerde toneelstuk over die vier meisjes en haar ouders. Wie zal het onmiddellijk allemaal begre pen hebben? Het eersite deel was immers een maand geleden afge draaid. We hebben bij onze bespre king daarvan toen al gewezen op de eigenaardige programimapolitiek om d° spreiding zo groot te maken. Daaraan schijnt nu aandacht te zijn besteed, want de intervallen werden ingekort. Over heit spel zelf moeten we zeggen, dat het met humor ge bracht, wordt en soms kostelijk ge chargeerd, de enige manier om het verteerbaar te maken. Een kostelijk antiquiteï'tje. Rauwe, maar een bijzonder kost bare antiquiteit blijkt toch wel de Advertentie (Of 'n betere fluitketel?) Zie de grote keuze bij van Kempen Verchroomde v percolators v.a. f 19.80 Verchroomde fluitketels v.a. f 14.95 BREESTRAAT 122 klein en groter verband geworsteld zal moeten worden, betreft, de vraag of het zin en nut kan hebben op korte termijn, en vermoedelijk begin volgend jaar, de kwestie-Berlijn sa men met de Russen aan te snijden. Ofschoon dp gedachtenwisselingen in dit verband dus nog maar in de eerste fasen verkeren, kan toch al wel worden geconstateerd, dat de kansen op een akkoord tussen Frank rijk, dat zich altijd tegen ieder con tact met Moskou heeft verzet, en de rest der Westelijke wereld sedert za terdag wel enigszins gestegen zijn. De Gaulle, of zyn woordvoerder, heeft zijn positie op dit speciale punt ontegenzeglijk verbeterd, een ver betering die hij aan zijn aartsvijand Nikita Chroesjtsjow dankte! Deze heeft namelijk in een tame lijk botte aanval op de Weste- lyke imperialisten, die hij tussen neus en lippen ook even een paar bommen van nog zwaarder kaliber bedreigde, de hoop op een Oost-Westgesprek uit sluitend over Berlijn een belachelijke illusie genoemd Het Westen moet vooral niet denken, aldus de Russi sche premier, dat wij ons als politie agenten willen laten verhuren ten behoeve van een regeling voor de toegangswegen van Berlijn. Met die woorden heeft Chroesjtsjow Kennedy en andere voorstanders voor een ge sprek met Moskou de wapens, althans op dit moment, weer uit de handen geslagen en De Gaulle, tegelijkertijd, gemakkelijk spel gegeven voor zijn demonstratie dat er met de Russen nu eenmaal toch nooit te praten valt. Overigens zou De Gaulle zich niet geheel onbereid hebben getoond langs officieuze weg in Moskou eens uit te laten vissen wat er zich in het ach terhoofd van Nikita Chroesjtsjow nu wel allemaal precies afspeelt. Die opdracht zou dan aan de Amerikaan se ambassadeur ter plaatse kunnen worden toevertrouwd. BINNENLAND Doordat de bestuurder van een personenauto gistermorgen plotseling moest stoppen voor overstekende voet gangers op een zebrapad in Rotterdam- Zuid, reed een achter hem rijdende vrachtwagen op zijn auto in. De 55- Jarige adjudant van gemeentepolitie A. G. van Veenendaal van het Borner- veld, die naast de bestuurder van de personenauto zat, verloor hlerby het leven. Vannacht omstreeks half twee is een woning in de J. Kammingenstraat te Wlldervank door onbekende oorzaak in brand geraakt en totaal verwoest. Van de inboedels kon niets worden gered. Het huis werd bewoond door de gezinnen van de eigenaar, de heer P. Bertus en zijn zoon J. Bertus en een familielid, in totaal negen personen. De belde gezinnen moesten ln nacht kleding de woning verlaten. De brand weer. die spoedig ter plaatse was, kon niets uitrichten. De opsporingsdienst van het Bu reau voor muzlekauteursrecht (Buma) wil de Nederlandse orkestleiders hel pen bij het juist en meer volledig in vullen van de Buma-programmafor- mulieren op basis waarvan elk Jaar de met ruim f 1.500.000 gevulde auteurs- rechtenpot voor amusementsmuziek onder componisten, tekstdichters en muziekuitgevers worden gedeeld. Door het invoeren van een vereenvoudigd formulier wil het Buma de verleiding om er by het vullen van de program ma-opgaven maar een slag naar te slaan trachten te voorkomen. De voorzitter der Henrlette Ro land Holst-stichting prof. dr. G Stui veling, heeft gistermiddag de prys der stichting (f 1000) voor een televisiespel uitgereikt aan de heer Bert Schlerbeek te Amsterdam voor zyn ln opdracht van de VARA geschreven „Kind der tienduizenden" (uitgezonden 25 maart 1959) De prys - eveneens 1000 gulden - voor grafisch werk ging naar de heer j. M Stam (Heemskerk). D®. TV"Ju.r> bestond uit: Hella Haasse. Piet Bels- i huizen. Kees van Iersel. Henk Schaafs- ma. David Koning en W. G. van Maa- I nen De Jury voor het grafisch werk bestond uit: Aart van Dobbenburgh. Cees Bolding en Johan Schwenke. De Nederlandse regering heeft aan de regering van Somaliland f 15.000 geschonken ln verband met de recen te ernstige overstromingen in dat land. Aan de regering van Somaliland is verzocht om mede te delen, of de voorkeur bestaat voor toezending van medicamenten en dekens voor dit be drag, of voor baar geld voor besteding ter plaatse. De 52-Jarlge J. Barelds uit En schede werd gistermiddag op de Weer- seloseweg ln Enschede door een auto aangereden en op slag gedood. De man, werkzaam by een aannemlngsmaat- schappy, was waarschynlljk bezig met het schoonvegen van de straat voor een uitrit van zandauto's. Donderdagochtend om 11 uur zal de Koningin in het palels Soestdijk de delegatie uit de Nieuw-Guinea Raad ontvangen die op het ogenblik een bezoek aan Nederland brengt. Gisteravond bood de Nederlandse regering de delegatie een diner ln hotel het Kurhaus aan. BUITENLAND Een rechtbank te Cotonoe in Da homey heeft Justin Ahomadegbe, die voorzitter van de wetgevende verga dering van Dahomey is geweest, ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Hij en anderen zouden door middel van „zwarte magie" getracht hebben president Hubert Maga en leden van de regering te vermoorden. Hiertoe was de hulp van een medlcynman inge roepen. BIJ een Incident voor de ambas sade van Ecuador in Havanna zyn drie personen gedood en vier gewond, zo heeft Radio-Havanna bekendgemaakt. Volgens de radio ls een aanval op de ambassade verydeld. Poolse oudheidkundigen zyn tot de conclusie gekomen, dat in het ge bied van Lublin 4000 Jaar geleden veel- mannery moet hebben geheerst. By opgravingen is een graf gevonden met de skeletten van een vrouw en drie mannen. Uit de indeling van het graf leiden de archeologen af, dat de drie mannen met de vrouw getrouwd wa ren en na haar dood om het leven zijn gebracht en met haar begraven. Volgens berichten ln de Poolse pers is ln de Poolse weefindustrie een grootscheepse corruptiezaak aan het licht gekomen. Ondernemingen ln Kattowitz en Bielitz zouden bij het verwerken van afval van de staats- weveryen wol van goede kwaliteiten hebben achtergehouden en klandestien verkocht, waardoor de staat een scha de van naar schatting 100 miljoen zloty (byna 15 miljoen) zou hebben geleden. De voornaamste schuldige zou voortvluchtig zijn. De Beierse Justitie werkt aan de voorbereiding van een groot proces te gen ongeveer honderd leden van een „speciale groep" van de SS, die ln de Jaren 1941 en 1942 ln Polen en de Sowjet-Unle oorlogsmisdaden zouden hebben begaan. De Franse autoriteiten verstrekken geen doorreisvlsa met een geldigheids duur van 48 uur meer aan Egyptische burgers die tydeiyk in Pary6 verblijven. Zo heeft de vliegveldpolltle in Parys bekendgemaakt. De beperkingen zyn de eerste maatregel tegen Egyptische burgers sinds vorige maand in Egypte vier Franse diplomaten op beschuldi ging van spionage werden aangehou den. De politie van Dallas, in Texas, heeft een twintigjarige Jongeman ge arresteerd, die vier uur lang met een gestolen vliegtuig in dichte mist had rondgevlogen en byna ln botsing was gekomen m«et een straalvliegtuig. De Jongeman had drie Jaar geleden een vliegopleldlng van vier uren gehad en verklaarde dat hy zelfmoord had wil len plegen. Hy werd echter bang en landde tenslotte met een lege brand stoftank op een vliegveld. Zweden zal op 15 dec. In Brus sel het verzoek doen om zich met de EEG te mogen associëren, zo heeft het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekendgemaakt. Evenals Zwitserland en Oostenrijk besloot Zwe den dit najaar dat het op grond van zijn neutraliteit niet om het volledige lidmaatschap van de EEG kan vragen. Op 12 km van Calcutta is gisteren een sleepboot, die drie boten trok. in aanvaring gekomen met een ander schip. Men vreest dat er 17 mensen verdronken ziin. Bij een incident voor de ambas sade van Ecuador in Havanna zyn drie personen gedood en vier gewond, zo heeft Radio-Havanna bekendgemaakt. Volgens de radio is een aanval op de ambassade verijdeld. Cliurohill-serie te zijn. Men is nu acteuT no. 3 aan het proberen voor de rol van de grote oorlogsleider. Nadat Lensiink n-iet had voldaan, koos men Fiolet en na diens succes is men op Butzelaar om onbekende redenen overgestapt. Hij sprak de tekst naar onze smaak te gezwollen in een onaannemelijk timbre. Maar verder alle lof voor het kundige re constructie weik en het recht op het doel afgaan. Dit zijn préludes geweest op de hoofdschotel: het forum over de laat het ons maar noemen popu lariteit van ons parlement. We plaatsen het vooral achteraan, omdat ons opschrift er het minst op slaat, maar toch ook echt wel een beetje. Met alle waardering voor het overal direct op ingeschoten span DreesRomme vonden we het hele geval teveel ingesteld op een preek voor een eigen paroohie. Er waren 6 patiënten, die een diagnose van de eigen kwaal moesten vast stellen en professor Nagel was de enige heel meester. die niet bij het ziektegeval betrokken was. De anderen gingen dan ook met plasticmessen aan de slag. maar Nagel gaf direct een flin ke jaap en werd toen onmiddellijk tot nietsdoen veroordeeld, omdat hij de spelregels overtrad. Het moet tot zijneer gezegd wezen: dr. Drees was de enige, die de beslissing van de scheidsrechter dooorkruiste en alleen daardoor kon Nagel zijn helend werk voleinden en kwam er kraak en smaak in de gehele discussie. De aanloop deugde al niet, want de ant woorden van de mensen op straat waren gewoonweg dom. Niet dat die lieden dom waren, maar wij zouden Van Langeraat bij die gelegenheid gezegd hebben: Kom Kees. even sa men een kop koffie drinken, dan gaan we daar rustig over praten. Dan kan ik er even over denken of en in hoeverre het parlement buiten het leven staat. In het debat leek ons één der meest ware woorden: Rölings verwijt van partijpolitieke verstijving, door Nagel aangehaald. Het hele forum was er een karakteristieke uiting van. Dr. Drees wist bij herhaling enige welkome nuances aan te bren gen, zoals over de vermelding van een voordeel van het systeem van evenredige vertegenwoordiging. Met dat al heeft de NCRV een aardig nummertje public relations voor het parlement weggegeven, dat dank zij de outsider in het gezel schap iets met de praktijk van het Nederlandse politieke leven te maken kreeg. Joop Zwart weer voor de rechtbank Uitspraak 21 december (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen de ietwat geruchtmaken de zaak-Joop Zwart voortgezet, waarvan op 22 november I960 was be paald dat de zaak voor bepaalde on derdelen naar de instructie moest worden terugverwezen. Deze zich noemende journalist-uit gever en drukker, zou zich hebben schuldig gemaakt aan medeplichtig heid bü het vervaardigen van valse Franse persoonsbewijzen, dezelfde die een voorname rol hebben gespeeld in de zaak tegen de Trotzkistenleiders Raptis en Santen. Voor deze mede plichtigheid eiste de officier van Jus titie, mr. H. E. van Renesse, verleden jaar 6 maanden gevangenisstraf. Vanmorgen werd hij in de gelegen heid gesteld vragen te stellen aan twee, door hem opgeroepen, getuigen, te weten Sal Santen en de kroonge tuige in het proces tegen Santen en Raptis, de Amstelveense typograaf H. Hompe. President mr. J. Heintz kapte het verhoor echter toen d.Lt in het persoonlijke vlak dreigde te ko men waardoor verdaohtes bedoelin gen kennelijk mislukten. Op de vraag of Santen wist dat Raptis voor de oorloe deel uitmaakte van de Sowjet- spionagedienst zei Santen verachte lijk: „Zo'n vraag kan men van een agentprovocateur verwachten". San ten wilde daarop een nadere toelich ting geven maar ook dit werd niet toegestaan. Het verhoor van de nerveuze typo graaf Hompe bracht eveneens weinig aan het licht Wel ontkende hy dat Zwart hem naar de politie zou heb ben gezonden om deze op de hoogte te brengen van het drukken van die persoonsbewyzen, dat in Zwarts be- dryf plaats had. Mr. van Renesse volhardde by zyn requisitoir van verleden Jaar. Zwarts verdediger, mr. J. Petersen, deed dit eveneens wat be treft zyn stelling dat de gedrukte persoonsbewyzen op zichzelf geen vervalsing waren doch dit pas wer den nadat, namen en stempels waren aangebracht. Het staat echter niet vast waar deze laatste handelingen zyn gepleegd. „Theoretisch is het mogelijk da.t dit delict is gepleegd in een land. waar dit niet strafbaar is. Zwart kan dus onmogeiyk wegens medeplichtigheid worden veroor deeld". Uitspraak 21 december. HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Gram. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 21.00 Literaire quiz. 22.00 Liederen en canzonetten. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 V. d. Jeugd. 18.20 Koor zang. 18.45 Kamerork. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.15 Muz. lezing. 20.45 Thomas More. treurspel. 23.00 23.00 Nws. 23.10 Gram. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 TV-fllm. 20.40 Documentaire film. 21.05-23.00 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 13 DECEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. (Om 8.35 Van de voorpagina, praatje). 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Kookpraatje. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 R.V.U.: De vrye wil - III, door ds. E. Frater Smid. 11.30 Gevar. progr. (herh 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gespro ken portret. 14.00 Koorzang. 14.30 Ca- rlllonspel. 14.40 Pianorecital. 15.05 Hoe Ziekenhuis (Kerkzaal): I Bezinning. 1.tot 1.25 Half uur DINSDAG Gravensteen: Vlro en NSW. Spr. W. A. Ridder van Rappard over „De rech ten van de mens 8 uur nam. Prediker: Spr. zuster J. van Wierln- gen. 8 uur n.m. Ryksmuseum van Oudheden: Lezing dr. W. C. Braat over de berg van Troje, het stamslot van de Heren van Bors- sele. 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstel ling Haagsche Comedie „De Kardinaal van Spanje". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Chr. Orato riumver. „Con Amore" voert Handel's 'The Messiah" uit. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal)Filmstudie kring K. en O. „Kuhle Wampe". 8 uur nm. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis uur van r nam. In den vergulden Turk: Kerstbyeen- komst Ned. R.-K. Middenstandsbond. 8.15 uur n.m. DONDERDAG Gulden Vlies: Gespreksavond Baha'l Wereldgeloof. 8.15 uur nam. St.-Leonardusgebouw (Haagweg): Vogelshow „Avibus". 8-10 uur n.m. Stadszaal (grote zaal): Abonne mentsconcert Residentie-orkest o.l.v. Jean Martinon. Soliste Johanna Mart- zy. 8 uur nam. Zomerzorg: Klenavond Kynologenver. „Rynland". 8 uur nam. Oude Vestkerk (O. Vest 133): Con cert V.L.A.K. 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Ned. My voor Nijverheid en Handel. Spr. Jhr. mr. dr. H. F. van Panhuys. 12.30 uur nam. St.-Leonardusgebouw (Haagweg): Vogelshow „Avibus". 10 uur v.m.-10 uur n.m. Stadszaal (grote zaal)LKK „Voor Allen". Quintette Marie - Claire Ja- met. 8 uur nam. Zomerzorg: Sinterklaasavond Selsklp „Frysl&n". 8 uur nm. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventskerk. 10-11 uur voorm. bybelstudie; 11-12 uur. prof. H. Ter Mate van Schevenlngen. St.-Leonardusgebouw (Haagweg) Vogelshow „Avibus". 10 uur v.m.-10 uur n.m. ZONDAG Hooigracht 81Bezlnningsbyeen- komst Humanistisch Verbond. Spr. dr. J. Cohen. 10.15 uur voorm. St.-Leonardusgebouw (Haagweg): Vogelshow „Avibus". 10 uur v.m.-8 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. De Doelen: Genootschap Nederland- Engeland. Spr. prof. dr. A. A. Prins over Francis Bacon. 8 uur n.m. Lakenhal: K. en O. Kerstvoordracht Lysbeth Lunslngh Tonckens. 8 uur n.m. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur n.m. Steenschuur 6Ledenvergadering Leldse Amateur Fotografenver. 8 uur n.m. f Wykgebouw Levendaal: Kerstavond Ned. Christen Vrouwenbond. 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Academie (trappenhuis): Tentoon stelling werk van Jan Schlechter onder auspiciën van L.A.K. (geopend tot 15 Januari). Lakenhal: Tentoonstellingen Society of Wood Engravers en schllderyen en aquarellen Otto B de Kat (tot 14 de cember). Prytaneum (Rapenburg 6): Tekenin gen en Grafiek Oostra werkd 9-12 en 2-5 uur: '8 zondags gesloten (tot 20 december) Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d. Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Ryksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen ln Egypte" (tot 25 februari). BIOSCOPEN Trianon: „Ontvoering uit Boedapest". 14 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rev: „De overlopers". 14 Jr. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Dondi tochw Casino: „De 1000 ogen van dr. Ma- buse". 18 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Menschen lm Ho tel". Lldo: „Heldencommando". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Wilde haren". 14 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: „De nacht". 18 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uur, zaterdag 7 en 9.15 uur „Dokter of Misdadiger". 18 Ir Zondag 7 en 9.15 uur; maandag 8 en woensdag 8 uur „Het begon ln Napels". 14 Jr. Donderdag 8 uur „De levensroman van Josef Schmidt". 14 Jr. Zondag middag en woensdagmiddag half drie „Kluchtig en Luchtig". A.L Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek Centraal. Breestraat 74. telef. 20552. Bi) geen gehoor van l'w nnl.«arle of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. worden we geregeerd?, lezing. 15.15 V d. Jeugd. 1T05 Orgelspel. 17.25 Lichte muz. 17.50 Regerlngsuitz.: Het emigra t.i«nnafu van jj. A. van Luyk. Jiaa I/JO «ttll XI. I\, vail Jjuyjt. /ARA: 18.00 Nws. en comm. 18.2( Act. 18.30 R.V.U.: Reclame - II, dooi Jhr. W. van Andrlnga de Kempenaer 19 00 V. d. kind. 19.10 Vara-varia et gram. 19.20 Kanttekeningen, praatje VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.0( Nws. 20.05 Promenade ork. en sol. 20.3; Zestig Jaar levenservaring, lezing. 20.5( Sammy Millers kasboek, hoorsp. 22.0! Tenor en plano. 22.30 Nws. 22.40 Ac. tuele problemen. 22.55 Repetitie ka merork. 23.25 Jazzkron. 23.55-24.Q( Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.11 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Medita tie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.3! Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10 1! Morgendienst. 10.45 Gram. 11.00 Droon en droesem, hoorspel. 11.65 Gram. 12 3( Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram 12.37 Ned. herv. kerkd. 13.00 Nws. 13 1! Lichte muz. 13.45 Gram. 15.00 Jeugd conc. 15.45 Progr, over vrijetijdsbeste ding. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Gram 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Regerlngsultz.: Plaat en functie van het Kon. instituut voo de Tropen. Prof. dr. F. A. van Baren Hoofd van het bodemkundlg laborato rlum, spreekt over: De menseiyke fac tor ln het Internationale Hulpverle nlngsprogramma. 18.10 Koorzang. 18.3 Het spectrum. lezingen. 18.45 Gram 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op d. man af, praatje. 19.15 Muz. v. d. Lege des Hells, 19.30 Radiokrant. 19.50 Gran 120.10 Gevar. progr. 21.00 Gram. 21.li Radlophilharm. ork. en solist. 22 0( by de voorpagina. 22.10 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.41 Avondoverd. 22.55 Platennws. 23 55 24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lyn van 18-20 uur) /™e? Vf°« (Youmans), Oho-ahi (Gletz), Orkest Kurt Edelhagen: En (?eL_,°ado»- Turnler tangt (Winkler), Orkest Horst Wende: Boler. (Durand), Tanz, Ballerina, tanz (Sic man). Fiesta Cubana (Gletz), Brazi (Barroso). Orkest Hubert Deurlncer Poema (Melfl), El choclo (Villode). Or kest Horst Wende; C'est sl bon (Bettii Whispering (Schonberger)Orkest Kur Edelhagen: Marina (Granata). Quar tet Enzo Galle; Colombians flamenci (Sablcas), Sablcas en Mario Escuder en Anita Ramos; Granada (Lara). Lui Mariano; Tango militaire (Kötscher. Orkest Franck Pourcel; La queu d chat (Marcy), Fréres Jacque; Oul, oul rreres jacque; oul, OU! oul (Giraud), Orkest Franck Pourcel Le lanceur de plerres (Plchaud), Adlei guitare (Plchaud), Marie Claire PI chaud; Petite fleur (Bechet), Orkee Franck Pourcel; Revlens Lisa (Deguelt Compagnons de la Chanson; La chan son d'Orphée (Bonfa), Cor Steyn; Byi bye blackbird (Henderson), Blue Dia monds; Baby face (Davis!ld.; Onl; you (Ram), Cor Steyn; Greenslee vei Norman Lupboff Choir; Canadlai sunset (Hey wood), Eddie Hey wood Nancy (v. Heusen). Frank Sinatra Have I told you lately that I love voi (Wiseman). Orkest Billy Vaughn; De dlcated to you (Gahn), Nat King Cole Summertime (Gershwin), Broad wa (Woode). I've got the world on string (Koehler). Rita Reys. Pirn Ja cobs Trio; Robblns' nest (Thompson Buck Clayton. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.3 Intern. JeugdJourn. CVK-IKOR-RKK i£l5'i8-05 Jeugdprogr. over de bijbe NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO 20.20 Act. 20.30 Sportpanorama. 21 0 Gevar. progr. 21.40 TV-film. 22.10-22.4 De Krlng, gedachtenwisseling. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC, Home Service, 330 n 12.00 Schoolradio. 13.00 Volksdanser 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14 0 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Gram. 15.00 Or) conc. 16.00 Hoorsp. 16.25 Hoorsp. 17.0 Vespers. 17.45 Lezing of voordr. 18 0 V. a. jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nwi 19.15 In the South-East. 20.00 Klave clmbelrecltal. 20.30 Qulzprogr. 21 0 Ork. conc. (Om 21.55-22.10 Voordr 23.00 Nws. en bcr. 23.30 Lezing. 23 4 Parl.-overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06 0.36 Kamermuz. Engeland, BBC, Light Prograninn 1500 en 247 ni. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dag) 12.31 Lichte muz. 13.31 Popul. mu; 14.31 Lichte muz. 14.45 V. d. klnt 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Ierse muz 16 3 Muz. bij het werk. 17.15 Mrs. Dale dagb. 17.31 Gram. 18.31 Lichte muz. e ber. 19.30 Nws. en act. 19.40 Sportnw 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20 2 Sport. 20.31 Gevar. progr. 21.00 Licht muz. 21.31 Hoorsp. 22.31 Amus. mui 23.30 Nws. en sport. 23.40 Gram. 0.3 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 n 12.00 Liederen. 13.00 Nws. 13.1 j Amus. muz. 16.00 Operettemuz. 17.C Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19 3 Adventsmuz. 20.00 Hoorsp. 20.50 Amu 1 muz. 21.45 Nws. 22.15 Progr. ov( Franz Liszt. 23.00 Jazzmuz. 23.15 Llcb te muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte mu 0.30 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gi var. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.3 Gram. 14.15 Intern, sol. conc. 15.0 Operamuz. 20.55 Spel. 23.10 Grar 23.54-24.00 Nws. f Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Nws. 12.03 Gram. 12.3 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursbe 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.C Schoolradio. 15.00 Ork. conc. 16.( Beursber. 16.06 Engelse les. 16.21 Or conc. 16.45 Planorecital. 17.00 Nv 17.15 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.( Gram. 18.10 Lekenmoraal en filosofj 18.30 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.( Nws. 19.40 Liederen. 19.50 Herinnerl? gen aan toen 20 00 Ork. conc. 20J Gram. 20.50 Lichte muz. 21.00 Ver progr. 22.00 Nws. 22.10 Ork. conc. 22.1 —23.00 Nws. 484 m.: 12.03 Lichte muz. 13.00 Nv 14.03 Ork. conc. 16.08 Gram. 17.00 N» 17.15 Operamuz. 18.30 Jazz. 19.30 NT 20.00 Chansons. 21 15 Hoorsp. 21.1 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.15 Grac 22.55 Nws. WERKRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) "3 ir Si - s a 1 w S 8 c| g d Amsterdam regen wzw 10 9 15 Den Helder regen z 3 9 4 g Ypenburg Vllssingen regen geh. bew. wzw 10 wzw 14 10 10 15 ee k Eelde regen zzo 2 7 2 w De Bilt regen zw 4 8 10 b Twente regen z 2 8 6 gt st Eindhoven regen zw 5 10 Z.-L mburg regen wzw 6 10 10 Helsinki licht bew. n 5 -11 0 gi Stockholm onbewolkt no 4 -5 0 Oslo half bew. nno 4 -5 0 Kopenhag. geh. bew. o 11 4 9 Aberdeen geh. bew. zw 4 3 3 Londen regen wzw 4 12 1 aa de Brussel regen zw 8 13 14, Luxemburg regen wzw 10 11 Parys gen. bew. zw 8 13 6 ll kl Bordeaux onbewolkt w.stll 0 ki Grenoble mlBt w.stil 9 10 0 K Nice geh. bew. nnw 6 9 ra Berlijn Frankfort geh. bew. w 6 8 13 4 regen zw 6 11 ge München regen w 10 10 1 st Zürlch regen wzw 12 11 26 he Genève llcnt bew. zw 2 10 15 ge ni Locarno onbewolkt wno 1 1 0 Wenen zwaar bew. wnw 6 11 Innsbruck regen v.and. 5 21 ge Belgrado zwaar bew. wzw 3 3 1 Athene zwaar bew. nno 2 va Rome zwaar bew. w stil 7 1 B Alacclo onbewolkt ono 3 8 0 te Madrid geh. bew. o 3 6 0 te Mallorca onbewolkt w.stil 5 0 be Lissabon mist no 3 10 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2