KINDERBIJSLAG HAALT HET HEFTIGE KRITIEK OP N.S.-DIRECTIE Minister drVeldkamp doet nog 2 concessies Geen Engelse bommen voor V.N. in Katanga Na opruimen van laatste bezwaren STAAT ALBANIË SPOEDIG VOOR BURGEROORLOG? (Dud QCieit ivs Onzelf'standig-onevenwichtig9 WEERBERICHT Niet al te moeilijk gemaakt Kinderbijslag AANGENÖMEIN Grote lijnen Komplot tegen Ikeda's leven Fran s en Brits verzet tegen kritiekloze houding van VS doel van de actie Belangrijke rede van Soekarno SCHOOLJONGENS IN LEIPZIG IN DE GEVANGENIS Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 12 DECEMBER 1961 No. 30527 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Tweede Kamer heeft gis teren de debatten over de alge mene kinderbijslag hervat. De minister van Sociale Zaken. dr. G. W. J. Veldkamp (voorgrond) en staatssecretaris dr. H. W. van den Berge van Financien achter de regeringstafel tijdens de be handeling van het wetsontwerp. W ijziging van de overlegprocedure Een commissie van ambtenaren van het departement van Verkeer en Waterstaat, ver tegenwoordigers van de Ne derlandse Spoorwegen en drie leden van de vakbeweging zal donderdag een onderzoek be ginnen naar de overlegproce dure bij de Spoorwegen. £)e heer W. J. L. Spit, voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Vervoers- personeel „St. Raphael", die dit vanmorgen bij de opening van het tweedaags congres van deze bond in Utrecht mededeelde, voegde er aan toe, dat de bijzondere bevoegd heden van de minister dienen te vervallen. Uitgegaan zal moeten worden van gelijkwaardigheid van partijen: N.S.-directie en vakbewe ging". De heer Spit gaf een voorbeeld van de huidige situatie: de staatssecre taris van Verkeer en Waterstaat heeft tweemaal zowel tijdens het overleg over arbeidstijdverkorting als bij het gesprek over winstuit kering ingegrepen op een wijze, die het overleg ernstig verstoorde. Dit heeft bij het spoorwegpersoneel een groeiend onbehagen veroor zaakt. Een consequentie van de beoogde wijzigingen zou volgens de heer 7945 nieuwe woningen in oktober Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in de maand oktober van dit jaar 7.945 nieuwe woningen opgeleverd. In oktober 1960 werden 7.613 nieuwe woningen voltooid. In de eerste tien maanden van 1961 kwamen 66.180 nieuwe wonin gen gereed, tegen 67.173 in de over eenkomstige periode van 1960. Van de in oktober voltooide wo ningen werden er 857 als systeemwo ning gebouwd. In de periode janu ari t/m oktober 1961 kwamen 7.093 systeemwoningen gereed. Gerekend tot en met oktober 1961 werden sedert de bevrijding 919.222 nieuwe woningen gebouwd. TIJDELIJK REGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met tijdelijk regen of motregen. Matige tot krach tige wind tussen west en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 DECEMBER Zon op: 8.40 uur; onder: 16.28 uur. Maan op: 12.37 uur; onder: 23.09 u. Hoogwater te Katwijk te 6.54 en 19.20 uur. Laagwater te 2.34 en 15.01 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's Spit ook een intrekking van het stakingsverbod zijn. Dit zou kunnen leiden tot een verhoogde contribu tie. Kritiek uitte de heer Spit ook op het beleid van de directie van de Nederlandse Spoorwegen. Hij bracht in herinnering de gang van zaken rond de anderhalve procent uitke ring in 1961, waarbij de directie van de Spoorwegen zich wendde tot de minister van Verkeer en Water staat zonder dat het overleg met de personeelraad hierover was af gesloten. Ook is de vakbeweging niet gekend in de afspraak die de N.S.-directie maakte met de regering over de ingangsdatum van de arbeidstijd verkorting. Tenslotte noemde de heer Spit de ervaringen, die men gehad heeft naar aanleiding van de nieuwe vakvereniging voor rijdend personeel. De directie heeft ook toen zonder overleg met de vakbeweging een brief aan deze bond geschreven. ,,Deze ervaringen", aldus de heer Spit, waarbij wij de in zichten van de vakbeweging en de oorzaken van de narig heid rond de zomerdienstrege ling 1961 onbesproken willen laten, doen het directie-beleid van de Spoorwegen kenmer ken als onzelfstandig en on evenwichtig. Dit beleid wekt onder het personeel van hoog tot laag onzekerheid op, is ongunstig voor de arbeids sfeer en biedt aan niet positief ingestelden de kans om stem ming te maken". Minister dr. Veldkamp van Sociale Zaken is giste ren in de Tweede Kamer door middel van twee beiang- dijke concessies in feite reeds over de hoge politieke drempel gesprongen, waarover zijn voorganger, mr. dr. Van Rooy, in juli nogal ongelukkig is gestruikeld: de kinderbijslagwet. Over het algemeen was gisteren de toon van de sprekers in eerste instantie reeds vrij mild. Maar na het antwoord van de bewindsman was „iedereen" ervan overtuigd, dat het wetsontwerp nu gemakkelijk over de eindstreep geloodst kon worden. De minister „kon meegaan" met twee gedachten, die in amendemen ten waren vastgelegd: Optrekken loongrens zelfstandigen van 12.000 tot 14.000 gulden. Het mogelijk maken, dat zelfstandigen met een inkomen be neden 4000 gulden per jaar volledige kinderbijslag krijgen voor eerste twee kinderen, betaald uit algemene middelen. De Kamer heeft het minister Veldkamp gisteren dus niet al te moeilijk gemaakt bij de hervatting van het debatdat op 4 juli was geschorst, toen de toenmalige bewindsman, mr. dr. Van Rooy in grote moeilijkheden was geraakt en het politieke bijltje erbij had neergelegd. Dr. Veldkamp heeft in september een reeks wijzigingen in het zo fel omstreden ontwerp aangebracht. Hij was er duidelijk op uit een meerder heid achter zich te krijgen. Kennelijk de populaire wijsheid indachtig, dat hij, die het onderste uit de kan wil hebben het lid op de neus krijgt, toonden de regeringsgezinden fracties zich ondanks alle kritiek vrij inschikkelijk. Behalve de Anti revolutionair Smallenbroek, die over de gewijzigde regeling bar slecht te spreken was. compromis niet gelukkig zijn en ook zelfstandigen met middelgrote inko mens (hier dacht de heer Berger aan aanhangers van de VVD) zouden er weinig baat bij hebben. „Deze rege ling is een nederlaag voor de KVP en geen overwinning voor de VVD". Al dus de heer Berger. Maar zijn sug gestie om het ontwerp „in nadere overweging te nemen" vond nergens weerklank. Slot on peg. 2 Wellicht ten overvloede heeft mi nister Veldkamp nog met zijn porte feuille gerammeld. Hij verklaarde zijn ambt. niet te kunnen blijven ver vullen, wanneer het ontwerp mocht worden verworpen. Het was juist de heer Smallenbroek geweest, die naar de politieke gevolgen van een even tuele verwerping had geïnformeerd. Het zal nu wel zo zijn, dat hij de voorkeur geeft aan een half ei boven een lege dop: in casu een lege mi nisterszetel. Trouwens, de meerderheid voelde niets voor een motie van de socialist- Berger, waarin de regering werd ge vraagd het ontwerp in nadere over weging te nemen. Volgens de fractie der PvdA zou een algemene kinder bijslagverzekering gebaseerd moeten zijn op het beginsel van gelijkgerech- tigheid van loontrekkenden en zelf standigen, zowel ten aanzien van de uitkeringen als inzake de hoogte van de premie. Iedereen zoa kinderbijslag vanaf het eerste kind dienen te krij gen. Een deel van de kosten van de voorziening zou moeten worden ge dekt door een bijdrage uit de alge mene middelen. Volgens de voorgestelde regeling krijgen de zelfstandigen pas kinder bijslag van het derde kind af. Alleen voor de minst bedeelden ender hen was een uitzondering gemaakt. Het was nog niet genoeg. Minister Veld kamp heeft dr. De Kort (KVP) en de heer Kikkert (CH) dus nog gehol pen bij het overwinnen van de nog resterende bezwaren: hij stond niet onwelwillend tegenover amendemen ten. die door deze leden waren inge diend. Het amendement-De Kort wil de grens van f 12.000.waarboven zelf standigen niet meer voor kinderbij slag in aanmerking komen, optrek ken tot f 14.000. De heer Kikkert heeft voorgesteld, de kring van kleine zelfstandigen te vergroten. Zijn amendement houdt in dat de zelfstandige, wiens inkomen over het voorafgaande kalenderjaar niet meer bedraagt dan f 4.000. recht heeft op volledige kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. De zelfstandige, wiens jaarinkomen na aftrek van de kinderbijslag voor een eerste kind niet meer be draagt dan f 4000.heeft nog recht op kinderbijslag voor het tweede kind. De regering had deze grenzen gesteld op f 3500.esp. f 3700.En dan nog met een halve uitkering. Daarom wil de heer Kikkert de uit keringen gelijk doen zijn aan die voor loontrekkenden, «l. f 58.50 voor het eerste kind (per kwartaal) en f 63.96 voor het tweede kind (even eens per kwartaal). Daar dit uit de algemene middelen gefinancierd moet worden, wordt de schatkist bij aanvaarding van dit amendement voor 11 miljoen gulden meer belast. In totaal kost het nu 18 miljoen. De socialist Berger kritiseerde her compromis, zoals dit na de moeilijk heden van de afgelopen zomer tot stand was gebracht. Hij achtte een inkomensgrens voor zelfstandigen niet gerechtvaardigd. Zo zou een zelf standige boven de voorgestelde inko- mengrens geen kinderbijslag ontvan gen, maar een directeur van een NV (die als werknemer wordt be schouwd) krijgt bij een veel hoger salaris wél een uitkering. De heer Berger vreesde van de nieuwe voor stellen een grote administratieve rompslomp. Volgens hem zouden de r.-k. boe ren en tuinders met hec voorgestelde De Tweede Kamer heeft van middag het wetsontwerp over de kinderbijslag aangenomen met 84 stemmen tegen 47. Tegen stemden de fracties van de P. v. d. A., PSP, SGP en de heer Aantjes (AR). TVanneer de Kamer akkoord i gaat met het ontwerp en de daarop ingediende amendemen ten-De Kort en -Kikkert komt de situatie in grote lijnen neer op het volgende: Kinderbijslag voor 11 e kin deren van loontrekkenden en kleine zelfstandigen, als deze laatsten minder dan f 4000,- per jaar verdienen. Kindrebijslag voor het tweede 1 kind enz. van kleine zelfstan digen met een inkomen tussen f 4.000,- en f4234,-. Uitkering voor het derde kind enz. van zelfstandigen met een inkomen tussen f 4234,- en f 14.000,-. De premieplicht voor loon trekkenden wordt „versluierd" doordat de werkgever deze be taalt. Zelfstandige ongehuwde vrou wen van 45 jaar en ouder kun nen van premiebetaling worden vrijgesteld. Huispersoneel valt in het al gemeen onder de regeling voor kleine zelfstandigen. ir De kinderbijslagen worden waardevast. 1 Invalide kinderen tussen 16 en 1 27 jaar zullen dubbel tellen. 1 Oud-officieren in Japan gearresteerd De Japanse politie heeft vanochtend dertien voormalige leger- en mari ne-officieren in hechtenis genomen nadat zij een samenzwering tot het plegen van een moordaanslag op de minister-president, Ikeda, op het spoor was gekomen. De leider van de groep was generaal Tokoetaro. De samenzwering is, volgens de politie, het werk van uiterst rechtse figu ren. Naar het schijnt, hadden de samenzweerders een staatsgreep in de zin, zoals zich die in mei van dit jaar in Zuid-Korea heeft afge speeld. De staatsgreep had moeten beginnen met de moord op premier Ikeda. De deelnemers waren ontevreden over de „te slappe houding" van de regering jegens de linkse betogers die in de zomer uiting hebben ge geven aan hun afkeer van de Ver enigde Staten. Generaal Tokoetaro was tegen het einde van de tweede wereldoorlog commandant van de Japanse troe pen in Birma. Londen heeft besloten ten aanzien van Katanga van koers te veranderen: de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Heath, deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat de levering van bommen aan de V.N.-strijdkrachten niet zal doorgaan zolang geen opheldering van secretaris-generaal Oe Thant is ontvangen over de gedragslijn van de V.N. De Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken, Lord Home en Couve de Murville hebben gisteren in Parijs op de ministersconferentie hun Amerikaanse collega ronduit mede gedeeld, dat hun regeringen weigeren mee te gaan met de vrijwel kritiekloze steun van de Ver. Staten voor de militaire actie in Katanga. De Kongolese minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko, deelde gisteren in Brussel mede, dat de diplomatieke betrekkingen tussen België en Kongo binnenkort zullen worden hersteld. President Tsjombe heeft ontkend bereid te zijn met de V.N. te willen onderhandelen. De verliezen van de volkerenorganisatie zijn zeker tienmaal zo groot als de V.N. hebben toegegeven. rfTlm. 1 |V.N. de politieke leiders van Katan- 1 liailt over liet |ga willen „verpletteren". Het doel van de V.N.-operatie is „het waar De waarnemend secretaris-gene raal van de V.N.Oe Thant, heeft gisteren categorisch ontkend, dat de In Albanië bestaat een „bur ger oorlogspsychose" die snel om zich heen grijpt. Dit schrijft de president van de Albanese Democratische Boerenpartij, Abas Ermenji, in het in Rome verschijnende blad „Flamuri" van deze organisatie. Ermenji verklaart dat de bevol king van het land reeds lang in een stemming verkeert die zowel tegen het communisme van Moskou als te gen het lokale communistische stel sel is gericht. Hij schrijft, dat in geheel Albanië de verwachting heerst, dat binnen twee of drie maanden een verande ring zal komen omdat de huidige toestand niet langer houdbaar is. De politie arresteert niet alleen de De mocraten, maar hun vrouwen en kinderen en andere familieleden. Ook is de Albanese politie begonnen com munisten te arresteren die trouw zijn aan de Moskouse leiders. Overigens heeft het Russische persbureau Tass gisteren bevestigd dat de Sowjet-Unie de diplomatieke betrekkingen met Albanië heeft ver broken en dat de wederzijdse diplo matieke en handelsvertegenwoordi gers op weg naar huis zijn. Het Westduitse voorlichtingsbu reau West heeft gisteravond meege deeld, dat een deel van het personeel van de Albanese ambassade in Oost- Berlijn naar Albanië is terugge keerd. De eerste secretaris was er gisteravond nog, maar de tweede se cretaris is verdwenen. De ambassa deur was vorige maand al naar Tirana vertrokken. De Nederlandse regering heeft gisteren een diner aangeboden aan de tweede delegatie van de Nieuw Guinea-raad. die een be zoek aan ons land brengt. Van links naar rechts prof. dr. J. E. de Quay. mevr. D. Tokoro. de heer N. Tanggahma en mr. O. de Rijke tijdens een gesprek voor het diner borgen van de bewegingsvrijheid der V.N.-troepen en het herstel van de orde en rust". Verder wil de volke renorganisatie ervoor zorgen, dat haar troepen en funtionarissen in de toekomst niet meer het doelwit van aanvallen kunnen worden. De huidi ge actie is de V.N. opgedrongen door een reeks moedwillige aanvallen op soldaten en functionarissen van de V.N. Tot deze actie is men met te genzin overgegaan, „tuen het duide lijk was geworden, dat verder onder handelen geen zin meer had". President Tsjombe van Katanga gaf gisterochtend op een persconfe rentie een geheel andere voorstelling van zaken: de Verenigde Naties wil len de Kantangese economie door hun luchtaanvallen kreupel maken, omdat de koperproduktie van Ka- tanga een doorn is in het oog van de bankiers in Wallstreet. De Ver enigde Naties zijn een papieren werktuig van bepaalde machtige ka pitalistische belangen, die gemene zaak maken met net wereldcommu nisme. Tsjombe zei, dat door luchtaanval len van de Verenigde Nateies op Kol- wezi „het economische complex, dat onze trots uitmaakte, voor enige maanden is verwoest". De belang rijkste raffinaderij in Loeiloei is vol gens Tsjombe vernield. Streven naar een wapenstilstand De Britse consul in Elisabethstad, Denzil Dunnett, zou van zijn rege ring „carte blanche" hebben gekre gen om te trachten een staken van het vuren in Katanga te bewerk stelligen. Volgens berichten uit Lon den heeft Dunnett geen scherp om schreven instructies ontvangen. De Britse regering zou hem alle ruimte hebben gelaten om naar omstandig heden te handelen. Naar verluidt tracht de permanen te Britse vertegenwoordiger bij de V.N., Sir Patrick Dean, in New York hetzelfde doel te bereiken. Zoals be kend heeft Lord Home, de minister van Buitenlandse Zaken, zich zondag vóór zijn vertrek naar Tarijs uitge sproken voor onmiddellijk staken van het vuren in Katanga. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Spaak, beeft gisteren in telegrammen aan /yn Amerikaan- Britse en Franse collega's in Pa rijs hun aandacht gevraagd voor de ernst van de gebeurtenissen in Ka- tanga. Hij vraagt hun bij de secre taris-generaal der V.N er op aan te dringen, dat hij onmiddellijk een overeenkomst voor een staken van het vuren met de autoriteiten van Katanga sluit om een ru.de te maken aan militaire operaties, die in België een algemene en reer begrijpelijke beroering wekken. Spaak verzocht de ministers tevens, te trachten een po litiek van verzoening tol stand te brengen en de nodige initiatieven te nemen om een overeenkomst tussen Leopoldstad en Elisabethstad op ba sis van een federale slaat te bewerk stelligen. Vervolg op pag. 2 19 december De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio heeft tot verslaggevers in Dja karta gezegd dat president Soe karno volgende week dinsdag te Djokjakarta zal bevelen hoe Westelijk Nieuw-Guinea de Nederlanders afhandig moet worden gemaakt. Soebandrio zei dit na een bijeenkomst van Soekarno met de chefs van de strijdkrachten en de belangrijkste ministers. Deze bijeenkomst duurde vijf uur. De Nederlanders bezetten op 19 december 1948 tijdens de tweede politieke actie Djokjakarta, toen de zetel van de regering van de Indone sische Republiek. Soebandrio heeft voorts meegedeeld dat Soekarno ook besloten heeft een Nationale Verdedigingsraad te vor men. De samenstelling van de raad zal woensdag worden bekendgemaakt. De Indonesische pers heeft van daag veel ruimte besteed aan de re cente verklaringen van president Soekarno. Zij schreef dat de hele natie met ongeduld op zijn bevelen wacht. In Indonesië heerste een zekere spanning ofschoon de bevolking kalm blijft. De situatie heeft echter invloed op de prijzen van de belangrijkste levensmiddelen die in 12 uur tijd met 20 procent zijn gestegen. In Leipzig zijn vier schooljongens tot gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij in hun klas een „reactionair centrum" hadden gevormd. Volgens de Leipziger Volkszeitung had de „leider" van de groep, die drie-en-een-half jaar kreeg, zijn kamer versierd met portretten van president Kennedy en burgemeester Brandt van West-Berlijn. Voorts zou hij een pistool en een grote voorraad munitie in zijn bezit heb ben gehad. Volgens een ander in Oost—Berlijn ontvangen bericht is een 22-jarige kwekelinge uit de omgeving van Maagdenburg van school verwijderd omdat zij tegen een vriend had ge zegd, dat alle communisten „vuil, brutaal en laag" zijn. Uit het Leidsch Dagblad van 13 Dec. 1861: Uit de geschiednis der ten toonstellingen van volksvlijt in Nederland: Op de eerste Nationale Tentoonstelling in Apr. 1808 te Utrecht gehou den. was ingezonden een proeve van het tot hemels- haar gesponnen haar van een Angora-Bok. bewerkt door den neer Jan van Heukelons fabrikeur te Leiden; voorts lakens en karsaay van Krantz.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1