Mb&s, jfmm Paul Panhard Volgend jaar bouwen in Zijllaan Meijepolder Per 1 maart afbraak Ouderzorg-De Ridder Laaisfe Interview met autovader Belangrijke ontwikkeling I b béüè AL ,Auto is een volstrekt EUROPESE UITVINDING" LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 9 DECEMBER 1961 Aantal inwoners Leiderdorp over 10 jaar verdubbeld In de gemeente Leiderdorp is het voorwoord van B. en W. bij de begroting voor 1962 versche nen. in de raadsvergadering van 2 november jl„ tijdens welke deze begroting werd aangebo den, deelden B. en W. al mede, dat zij het ongedekt nadelig sal do berekend hebben op ongeveer f92.000. B. en W. betreuren het, dat zij er niet in zijn geslaagd tot een gunstiger resultaat te komen. Toch menen zij, dat dit in de huidige omstandigheden niet mo gelijk kan zijn. Het college heeft daarbij het oog op de ontwikke ling, die de gemeente doormaakt. De ontwikkeling in de Oranjewijk is in volle gang, aldus B. en W. Wel iswaar zyn er op moment nog enkele woningen in aanbouw, doch in deze wijk is geen grond voor woningbouw meer beschikbaar. Het is daarom van het grootste belang, dat het bouw rijp maken van gronden In het uit breidingsplan „Zijllaan- en Meijepol der" met bekwame spoed wordt aan gevangen. Daartoe is de afbraak van de opstallen op het terrein van de NV Steen- en Kleiwarenfabrieken „Ouderzorg-De Ridder" (in liquida tie) een van de belangrijkste punten. De liquidateuren hebben de gang van zaken aangepast aan de om standigheden. De ervaring heeft geleerd, dat by een geleidelijke liquidatie, waarbij dus zorgvuldig overwogen wordt wan neer en in welk tempo de eigendom men zullen worden verwijderd, de hoogste opbrengst verkregen wordt. Daar komt nog bij, aldus B. en W. dat sedert het tijdstip dat de ge meente het bezit van voormelde ven nootschap heeft verkregen het rege ringsbeleid gericht is geweest op af remming van de bouw van midden standswoningen, met of zonder pre mie, en op de bouw van goedkopere premiewoningen voor de verhuur. De terreinen, die door afbraak van de eigendommen vrij zullen komen, zijn voor het grootste deel bestemd voor de bouw van woningwetwoningen en voor de bouw van goedkope premie woningen. Daardoor bestond er in 1961 geen directe behoefte aan het beschikbaar komen van deze terrei nen. Nadat echter het college van B. en W. een prognose had gemaakt van de behoefte aan terreinen voor wo- ningwetbouw en goedkope premie- bouw in de nabije toekomst, hebben de liquidateuren besloten tot versnel ling van het liquidatieproces. De maatregelen, die hieruit voort vloeien beogen de afbraak van alle op de terreinen aanwezige opstallen, uiterlyk per 1 maart 1962. Een ge deelte van de opstallen is al verwij derd zodat, wanneer de aangevraag de Rijksgoedkeuring is verkregen, onmiddellijk met het bouwrijpmaken een aanvang zal kunnen worden ge maakt cn met de bouw van een aan tal goedkope premiewoningen zal kunnen worden begonnen. B. en W. vestigen er de aandacht op, dat met enige eigenaren van gronden in de polder onderhan delingen gaande zijn. Zij verwachten, dat voor 1 maart a.s. overeenstem ming zal zyn bereikt. Van de voort gang van de onderhandelingen zal het o.a. afhangen wanneer het oor spronkelijke plan „Ter Meij" kan worden gerealiseerd, omdat de door trekking van de Acacialaan naar de Van der Valk Boumanweg daarvoor noodzakelijk is. Dit plan telt ruim 300 woningen. Inmiddels kan in eerste instantie worden overgegaan tot afronding van het complex /.Ouderzorg", omdat het mogelijk is geworden de gronden in eigendom te verkrijgen, die nodig zijn voor de doortrekking van de M. P. Splinterlaan. Deze eerste fase geeft de mogelijkheid tot de bouw van 388 wóningen. Vervolgens zal, hoewel 1962 dan wel zal zijn verstre ken, het bouwblok, dat tussen het complex „Ouderzorg" en het plan „Ter Meij" is gelegen, aan de beurt zjjn voor realisering. Hierdoor zal het aantal woningen vermeerderen met ruim 600. Daarna komt het resteren de deel van het plan, .Zijllaan- en Meijepolder" aan de beurt, plaats biedende aan ruim 1100 woningen. Voor dit gedeelte moet het grootste deel van de benodigde gronden nog worden aangekocht. De verwerving daarvan heeft de volle aandacht van het college. Voor de nabije toekomst verwach ten B. en W. derhalve het bouwrijp maken van een drietal afgeronde ge- Medische Diensten Oegstgeest dokter D. Held, Mare- laan 36, telef. 24649. Leiderdorp dokter P. van 't Woud Hoofdstraat 40, telef. 30070. Aberbanel Chopinlaan 32, tel. 3875 (voor eigen patiënten). Wijkverpleging gezond heidscentrum, telef. 2177. Wassenaar dokter J. A. J. Pau- lides, Van Zuylen van Nijeveltstr. 42, telef. 4561 en J. C. de Neef, Wilhel- minaplein 1. telef. 8303. Van zaterdag tot de volgende week zaterdag wordt de apothekersdienst na sluitingstijd waargenomen door apotheek dr. P. Siderius, Langstraat 86, telef. 2141. Warmond dokter H. A. G. M. Walenkamp, telef. 01711—220. Zr. Muilerman, Herenweg 57, telef. Herenweg 57# tel. 01711-879 b.g.g. 206. deelten van het „Zijllaan- en Meijepolder", plaats biedende aan ruim 1300 woningen. Uit het bovenstaande kan gecon cludeerd worden, dat binnen zeer af zienbare tijd een aanvang zal worden gemaakt met het bouwrijpmaken van verschillende bouwcomplexen. Daar echter met het bouwrijpmaken nogal enige tijd gemoeid is, zal 1962 voor het grootste deel verstreken zijn, voordat met de bouw van midden standswoningen kan worden begon nen, althans daarvoor weer vergun ningen worden afgegeven. De bouw van goedkope premiewoningen voor .de verhuur en van woningwetwonin gen zal echter niet behoeven te stag neren. B. en W. verwachten echter, dat het inwoneraantal in 1962, door de 1 vestiging van nieuwe inwoners, niet zo sterk zal stijgen als in de af- gelopen jaren, aangezien deze sterke I stijging mede te danken was aan de bouw van veel middenstandswonin- uitbreidingsplan gen Im betckent n:ct, dat zij pes- j slmistisch zouden zyn met betrek king tot de verwezeniyiiing van de I voorgenomen plannen. Integendeel. I In de memorie van toelichting op het investeringsprogramma 1962-'66 schrijven zjj als vaststaand aan te nemen, dat de tot ontwikkeling te brengen woonwijken in de Zijllaan- en Meijepolder, waarmede begin 1962 een aanvang zal worden gemaakt, in snel tempo zullen worden verwezen lijkt, zodat de verwachting gewettigd is, dat het zielental van de gemeente (ongeveer 7900) de eerstkomende tien jaren zal verdubbelen. J£>- V v ""■kW' tskW'-s-'t V. lalt' ':S'. 80®^''"' LEIDERDORP Vl'DofcteKng én epriehiïr.g Er heeft zich uit de te Leiderdorp en Zoeter.voude H.R. wonende VVV- leden een commissie gevormd, die I voorbereidingen treft voor de oprich- i ting van een afdeling van die party voor Leiderdorp en Zoeterwoude H.R. De voortdurende groei van het in- I wonertal van deze gemeente heeft Verandering gebracht in de politieke I verhoudingen. Vooral onder de nieuwe inwoners bevindt zich een aantal, dat elders lid was van een VVD-afdeling. Er is daarom behoefte gekomen aan een plaatselijk centrum van overleg over 'vragen betreffende de gemeentepoli tiek. Zeker met het oog on de a.s. i gemeenteraadsverkiezingen kan eer eigen afdeling der partij van groo'. belang zijn. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot mr J. J. de Groot, Mauritssingel 13. Leiderdorp VER. VRIJZ. HERVORMDEN Morgenoch'end om 10.30 uur gaat in hot gel^uw Lindelaan 12a voor ds. C. P. T.iomsen uit Utrecht. OECrSTGEES'l De heer P S. R. Wolfsrbeek uit deze gemeente is aan de Ned. Econ. Hcgeschcol te Rotterdam bevorderd tot accountant. Het lijkt erger dan het is. Want al wordt de achtergrond nu gevormd door sneeuw en ijs, het water, waarin de heren wnd- 'partelen is beslist niet koud. Iet wordt op een heerlijke tem peratuur gehouden door een bron van vulkanische oorsprong. Maar daarvoor moet men dan ook in Paratoenka in het dis trict Kamsjatka in Siberië zijn. Geen cmaEe'.irveeïba! Naar wij van de zijde van de KNVB vernemen, zijn alle amateurwedstrij den voor het komende weekeinde afgelast. WARMOND T7V Steeds Vcorulf De uitslagen van de voor de tafel- tenniscompetitie gespeelde wedstry- den luiden: Steeds Vooruit 3—TCS 2. 2—8. Junioren) Play Fair 2Steeds Vooruit 1, 28. Voor maandag luidt het program ma: Steeds Vooruit 1—VVV 2; Steeds Vooruit 3—RTC 4. (Dames) Steeds Vooruit 1—Play Fair 1. Ket tweede team komt in Leiden uit tegen TTCS 1. Simon Carmiggelt heeft gis teravond de Constantijn Huy- gens prijs van de Jan Cam pert- stichting ter waarde van drieduizend gulden in ontvangst genomen. Wim Kan wenste de auteur op bijzondere wijze ge luk: met een conference van een uur. Maar vanzelfsprekend kon er daarna nog een stevige hand druk af. Mevr. Carmiggelt en Corry Vonk hebben wel plezier in dit tafereeltje. IIIIIRIIDOBBBBIBBI» VOETGANGERS: U heeft wel voorrang op zebrapa den, maar het ryverkeer moet óók eens aan bod komen. Steek dus by voorkeur 'n groepjes over de drukke zebrapaden: anders ontstaan er irri terende vertragingen in het ryver- keer, welke automobilisten, brommers en wielryders In de verleiding zouden kunnen brenwen, het „toch nog maar even te proberen", zodat er van uw bescherming per slot van rekening weinig overbiyft. gg l; ;!kv5 V fn .j - ,V_,. a 1 mWfo Deze ravage bleef er over van i Franse dagblad ,France-Soir"ontploft. Twee verslaggeefsters het redactiekantoor van het nadat er een plasticbom in was\werden daarbij gewond. Mijn moeder vond de motorkap uit!,, vr- Hij liep daar zo gewoon in de Amsterdamse Doelenstraat tussen de glanzende automobielen der gasten van de vele hotels, die zich daar be vinden. Hij had geen blik over voor de grote Amerikaanse wagens met het vele chroom, maar zijn blikken hingen goedkeurend aan de slanke vormen van een Citroen ID-19. Toen bleef hij even staan by een donkerrode Dyna Panhard en misschien gingen zyn gedachten toen even terug naar een halve eeuw geleden, toen een Panhard „de" automobiel was. Misschien kunt U hiermede de naam al raden van de befaamde Fransman, die in cognito enkele dagen in Nederland vertoefde. Het was de vyf-en-tachtlg- jarige Paul Panhard, een der aartsvaders van de automobiel en ondanks zyn leeftyd nog altijd vol belangstelling voor alles wat op wielen staat. „Interviews? Foto's? Alstublieft niet Desondanks kwam er een inter view tot stand dank zy de medewerking van Citroën, die de Panhard- belangen in Nederland vertegenwoordigt en de foto was de enige, waarop monsieur Panhard trots is: die waarop men hem de gouden medaille van de arbeid overhandigd Monsieur Panhard is een grote uitvinder. Hij vond de formule uit voor de Panhard PL 17: Panhard Levassor 6 liter op de 100 km -f 6 zitplaatsen 5 PK's (Frans gemeten) PL 17. Hij vond nog meer uit; de eerste automobiel met benzinemotor plus gangwissel, kop peling en differentieel, tegenwoor dig elementen van elke automobiel, was zyn werk. Hy heeft de bestaan de uitvindingen van gangwissel, dif ferentieel en koppeling belangryk verbeterd, hoewel hij daar minder graag over spreekt. „Alors, écoutez" zegt monsieur Panhard, „de automobiel, c'est une invention absolument européenne, in welke vorm dan ook. De motor achterin en de modelcarrosserie kenden wij al in 1895, de eerste verbrandingsmotoren en de lucht band zijn Europese vindingen, net zoals de aluminium carrosserie en de gangwissel. Op het gebied van het automobilisme hebben de Euro- i peanen alles uitgevonden wat er uit te vinden was, ook de bougie, ook de carburator en de stuurin- richting. De Amerikanen hebben alleen meer gemaakt dan wy in Europa en zij hebben de produktie vereenvoudigd, wat natuurlyk ook buitengewoon belangrijk is. Wat1 men de Amerikanen na moet geven is de grondige studie, welke zy hebben gemaakt van de motor brandstoffen en de smeermiddelen, hoewel hier ook veel Europees pio nierswerk is gedaan. De enige echt belangrijke auto-uitvinding, die op Amerikaanse rekening komt, is de elektrische starter. Dat heeft myn j oude vriend Charles Kettering re-1 daan; wy in Europa hadden ge noeg aan de slinger Jij en jou met de autowereld Paul Panhard spreekt graag over twee dingen: zyn kleinkinderen en de automobielen. Zijn kleindochter heet byvoorbeeld „Dyna", zo ge doopt naar de Dyna-Panhard. „An dere automobielfabrikanten noemen hun auto's naar hun kinderen of kleinkinderen" zegt monsieur Paul. „myn kleindochter heeft een auto tot peetvader!" Paul Panhard be hoort tot de genoemde generatie van Europese automobielbouwers Voisin, Gabriel, Mors, Renault, Lorraine Dietrich, Walcker, Cottin- Desgouttes, Netter, Doriot, Landrin en Parrant, voor een groot deel namen, die niemand meer iets zeg gen maar die voor monsieur Pan hard een stuk historie vormen. „Ik was jij en jou met Louis Renault" zegt hy, „net als met Gabriël Voi sin en noem maar op. Dat wil wat zeggen, want tegen Citroën zei Ik altyd André, maar toen wylen Hen ry Ford by Citroën was, hield die halsstarrig vol om „Mister Citroën" te zeggen. Paul Panhard, de zoon van wei- nestelde ouders, zit vol met her inneringen aan de oertyd van' de lutomobiel, maar hy is dan ook 'etterlijk bezeten van automobielen. Hij had zoveel haast zich in het •utovak te begeven, dat hij een jaar "•erder van de polytechnische school kwam dan anders het geval is. Zyn vader had een machinefabriek met de naam Perrin, Panhard en Co. I De zestienjarige Paul voelde in zo verre iets voor draaibanken als deze hem de kans gaven om aan ver brandingsmotoren te werken. Hij sloot een hechte vriendschap met de veel oudere Levassor. Ook daar zit een verhaal achter, dat monsieur Panhard graag vertelt, als bewijs hoezeer een romantisch - gezinde weduwe haar bijdrage heeft geleverd tot de verbreiding van de automobiel in Europa. In 1887 had Sazann de Daimlerpatenten voor Frankryk aangekocht. Sazarin over leed enkele jaren later en Levassor, een medewerker van Sazarin, trouwde met de weduwe en daar mee met de patenten. Hy hpd dus inderdaad iets in handen en daar mee ging de jeugdige Panhard geestdriftig aan het werk. De eerste Levasscr-motoren werden in 1890 gebouwd en de eerste Panhard reed nog geen jaar later met aan het stuur een nauwelyks zestienjarige jongeman, die van zichzelf zei dat hij bezeten was van automobielen, omdat de toekomst was aan de vier wielen met een benzinemotor. „Het was vooral Levassor, die mijn vader wist te overtuigen" zegt monsieur Paul, „vader voelde er eerst niet veel voor en ik kon hem niet over tuigen. Daimler had zyn eencilin- dermotor losgelaten en bouwde een tweecilinder motor in V-vorm. Dat was de motor, waartoe mijn vacler besloot en die hij ook aan Peugeot verkocht!" Oversteken om auto te 'ijrfen Peugeot had totdien driewielers gebouwd mei een Serpolletmc :or totdat Daimler vierwielers g.ng bou- I wen. Nauwelijks had Levassor de eerste vierwieler in Canstatt gezien of hy bewoog Panhard Senior om I die te gaan namaken. Levassor was niet alleen een grote constructeur, maar ook een goede coureur en een bijzondere humorist. Hij vond de drieversnellingsbak uit en karakte riseerde het werk zyner handen met I de woorden „Het maakt een boel herrie, maar het ding werkt!" De moeder van Paul Panhard leverde ook haar bijdrage tot de eerste Panhard en Levassor op vier wielen. Peugeot en Daimler hadden de mo tor onder de voorbank gezet bij hun driewielers en vierwielers. Ma dame Panhard vond dat niet aan genaam en stelde voor om de mo tor voorin te plaatsen onder een aparte kap. Het is een voorbeeld dat door on'elbare automobielbou wers over de hele wereld is nage volgd. „In het begin vlogen onze auto's weg" zegt monsieur Panhard, „We hadden een lange wachtlijst, me rendeels van Engelsen. Tal van Britten hadden hun Panhards in Franse garages staan, in Deauvil- Ie. La Touquet en Parus. Auto rijden was toen nog illegaal in Engeland en de Engelsen kwamen per boot naar Frankrijk om met hun auto's te kunnen rijden. Toen ik op mijn zeventiende jaar ln de fabriek kwam, was de Panhard de snelste auto ter wereld. Tal van Engelsen bestelden toen Panhards, vooral nadat het r^de-vlag-gebod in Engeland was opgeheven. Ze be taalden twee. tot driehonderd pond extra als ze hun wagens eerder kre gen. We waren maandenlang voor uit bezet en op vele Furopese cir- De foto waarop monsieur 'aul Panhard, die onlangs in- ognito in Amsterdam vertocf- le, bijzonder trots is, is deze, j waarop hem de gouden me-1 dailte van de Arbeid wordt overhandigd. Zoon fean, de vader van kleindochter Dyna, kijkt glimlachend toe. Burge meester Devraigne overhandigt monsieur Panhard de medaille. „Hebt U deze medaille gekre- gen voor Uw eerst of voor Uw nieuwste wagens?" vroegen wij monsieur Panhard. „Voor de laatste en nieuwste natuurlijk!" zei de vijfentachtigjarige auto- mobietvader vol overtuiging. cuits werden de snelle Panhards door Engelsen gereden!" De eerste grote wedstryd, welke monsieur Paul zelf meemaakte, was die van Parijs naar Berlijn. De herinneringen aan de Frans-Duitse oorlog waren nog vers eci de Fran sen waren niet byster geestdriftig. De Duitsers overtroffen zichzelf. Het was een van de eerste wedstrij den, waaraan Mercedes ook deel nam. In alle dorpen had de politie de mensen eenvoudig bevolen bin nenshuis te blyven als de „Renn- fahrer" langskwamen. De deelne mers werden overal als vorsten ver welkomd met spandoeken in de Franse taal. Géraud won de rit met een twaalfpaards Panhard en ontving zyn beker uit handen van de Duitse keizer zelf. Van de rit Parijs-Wenen herinnert Monsieur Panhard zich Charles Jarrott, die in het holst van de nacht in een Oostenrijks hotel het meubilair stukzaagde om met behulp van ge wezen tafel- en stoeipoten in het diepst geheim het houten chassis van zyn Panhard te herstellen. Toen was Panhard en Mors dé automobielen in Europa maar de Mercedesster was stiel rijzende. Henri en Maurice Farman waren de beste coureurs van Panhard. sa men met Jarrott en Gabriel Fran sen en Engelsen verkochten hun tweedehands Pa-ahards voor goed geld aan Amerikanen, die ermee in de Vanderbilt-bekerwedstryden re den. De Amerikaan Bishop betaalde byvoorbeeld tweeduizend pond sterling voor de Panhard van Mau rice Farman, een aardige prijs voor een tweedehandswagen. De grote man in Engeland voor Panhard was toen een zekere C. S. Rolls, alge meen vertegenwoordiger voor het Verenigd Koninkrijk. „Rolls heeft veel voor ons verocht in Engeland" zegt Panhard. „ik vraag me af waar al die Panhards zyn ge bleven; het is myn vaste overtui ging, dat er in Engeland in schuren en stallen nog heel wat te vinden moet zyn van onze oude produk- ten!" Panhard kwam in 1904 als eerste automobielfaoriek ter wereld met een geperst stalen chassis. Wa gens met dit onderstel en motoren van 90 pk wonnen als een, twee eti drie de grote prijs van de Ar dennen in België. Panhard was al tijd een fabriek met nieuwe vin dingen. De twintiger jaren zagen de machtige Panhards met zescilinder- motoren en dure luxe carrosserieën Later werkt hy met Daimler schui- venmotoren, De hedendaagse Pan- hardproduktie omvat de PL 17 als vervanging voor de Dyna-Panhard van 1955 en daarnaast automobie len voor speciale doeleinden zoals brandweerwagens r« kipwagens. Daarnaast worden motoren voor het Franse leger gebouwd. „De automobiel is een levens taak zegt monsieur l'anhard. „men kan er zun hele leven mee vul len en komt dan eike dag tijd te kort. Ik heb myn hele leven aan de ontwikkeling van de automo biel gewyd. Ik heb heel wat zien komen en gaan, heel wat verande ringen gezien en heel wat gezien, lat nu nog altyd bestaat en in ;ebruik is. Ik geloof dat wij bij 'anbard op onze bescheiden wy- ze de tijd aardig hebben weten by te houden, als Ik zo eens naar t -70 PL-17 kUk.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9