Ratten en gassen hebben vrij spel in krotwoning Films ®an week in Leiden Kachel kan door de vloer zakken BOEIENDE OORLOGSFILM ZONDER VALSE PATHETIEK Amateurgezelscliappen streden in Noord wijk 0111 gouden keker In Zoeterwoude staat een „huis Ds. Kampman 25 jaar predikant Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 9 december 1961 Derde blad no. 30525 Strijd om baby Ontvoering uit Boedapest Spannend LIDO De oorlogsfilm „Helden Commando" is in zo verre bijzonder, dat hij gespeend is van soldatenheroïek en -ro mantiek en dat is op zichzelf al vermeldenswaard. Oorlogsfilms immers die geen valse voorstel ling van oorlogvoering geven, zijn zeldzaam. Dat het krijgs bedrijf ook zonder valse pathe tiek spannend genoeg is, bewijst jdeze film, waarin trouwens de i echte oorlogsmomenten tot een lovenswaardig minimum zijn be perkt. Het verhaal sober maar boeiend verteld speelt zich bij de Frans- Duitse grens, waar een bot rekkelijk kleine Amerikaanse legermacht te genover een aanzienlijk sterkere vijand komt te staan. Dat laatste iveten de Amerikanen niet, hun com mandant heeft er wel een vermoe den van, maar vindt voor zijn klach ten geen gehoor bij de generale staf. D.1 Intelligence Service heeft immers gegevens verzameld, waaruit moet blijken dat zich in dit gebied hoog stens 350 Duitsers bevinden De Amerikanen komen helemaal in moeilijkheden als zij een jonge vrouw vinden met een kogelwond in haar schouder. De wond is snel ge nezen en de Amerikanen maken een dankbaar gebruik van haar talen kennis om haar als tolk in dienst te nemen. De vrouw is echter een spionne die gegevens over de Ameri kaanse posities via een Franse over loper naar de Duitsers overbrieft. Om haar doel te bereiken „bewerkt" de spionne ook nog een Amerikaans sergeant die hopeloos verliefd op jhaar wordt. Dat zij haar doel niet volledig bereikt, is te danken aan de achterdochtige Amerikaanse bevel- ihebber. De hoofdrollen worden goed ver tolkt door Howard Keel als de sldm- jme kolonel, Tina Louise als de ver leidelijke spionne en Warner Ander son als de verliefde sergeant. Voor ide liefhebbers vaai dit genre een zeer genietbare film. Een brave Amerikaanse ser geant (Warner Anderson) wordt het slachtoffer van de verlei dingskunsten van de schone spionne Tina Louise). Trianon Richard Widmark dankt zijn faam als acteur beslist niet aan I een gepolijst, vriendelijk voorkomen. Zijn wat hoekig gezicht en scheve mond doen hem in de onvermijde- lijke schurkenrollen vervallen en in I dat genre heeft hij al vele triomfen gevierd. Het is een beetje vreemd hem in „Ontvoering uit Boedapest" I als „held" te zien en een geweldenaar J van het bekende soort is hij dan j ook zeker niet. In „Ontvoering uit Boedapest" is Widmark de spion Stevens, een man zonder illusies, I hard, gevoelloos en bovendien een cynicus van de bovenste plank. Als hij een opdracht om het hoofd van een Hongaarse illegale verzetsgroep naar het Westen te brengen aan vaardt, is dat niet uit menslievende overwegingen maar eenvoudig, omdat er geld mee te verdienen valt. Met de hulp van de dochter van de in gevaar gebrachte verzetsleider slaagt hij er na vele opwindende jachten in 1 zijn opdracht, te vervullen. De ont knoping is misschien zo op het eerste gezicht wel wat ongeloofwaardig maar bij spionage is al vaker geble- I ken dat de nuchtere werkelijkheid I fantastischer kan zijn dan welk ver nuftig uitgedacht verhaal ook. Valt er over de inhoud van de film te discussiëren, over het spel van Wid mark is maar een oordeel mogelijk: voortreffelijk. La Notte Derde week STUDIO „La notte" (De nacht), het bewogen meesterwerk van de in ons land nog te weinig bekende Italiaanse cineast Michel angelo Antonioni is in Leiden zijn derde week ingegaan. Het is een ont roerend mooie weergave van men selijke emoties en gevoelens. IIIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII ■IIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIB Herboren ELVIS thans in Luxor LUXOR Een herboren Elvis kan de komende week in Luxor bewon derd worden. Het zingen kan hij na tuurlijk moeilijk laten. De weinige songs, die hij in „Wilde Haren" een wat aanvechtbare vertaling van „Wild in the country" op gezette tijden aan zijn zwaarbetaalde keel laat ontsnappen, zullen echter nie mand nopen de zaal te verlaten. Dit maal is Elvis de moeilijke boeren jongen Glenn, die het thuis bij zijn vader en zijn broer, twee primitieve treiterkoppen, niet langer kan har den. De oom, bij wie hij in huis komt, blijkt een besnorde geniepeling te zijn. die de jonge Glenn het leven op alle mogelijke manieren zuur maakt. De moeilijkheden stapelen zich op. Zij vinden hun hoogtepunt in de keuze, die Glenn moet doen uit de drie vrouwen, die hij allen heeft leren beminnen. Het komt ons voor, dat hij de oudste van het drietal kiest, hoewel de film hierover geen opheldering geeft. Presley, erg „bloot" zonder zijn befaamde' bakke baarden, blijkt ook zonder deze at tributen te kunnen boeien, want zijn acteertalent is in deze rolprent on miskenbaar. De overloper Actie en spanning REX De film is niet nieuw en het gegeven evenmin. Een groepje militairen op een verre voorpost, eenzaam en verlaten, slechts omge ven door bloeddorstige Indianen. Na tuurlijk is de commandant een eigengereide figuur, is er gevangen gezette „verrader" die andere methoden voorstaat om tot vrede met de roodhuiden te komen en is er een charmante jongedame, die de ri- validiteit tussen de twee mannen fel aanwakkert. Even vanzelfsprekend moet het groepje heel wat angstige avonturen doormaken en griezelig veel gevaren doorstaan voor het weer veiliger oorden bereikt heeft. Maar hoe weinig origineel deze verhalen ook zijn. hoe afgezaagd het onder werp, zij blijven trekken, omdat zij levendige ontspanning bieden, vol actie en spanning. De hoofdrollen is deze kleurrijke rolprent worden vertolkt door Dana Andrews, Piper Laurie, Rex Reason en William Talman. Zij beleven hun wilde avonturen tegen het fascine rende natuurlijke decor, dat het be- bied rond de Coloradorivier en de woeste wateren van de rivier zelf te bieden hadden. De filmmakers hebben er dankbaar en goed gebruik van gemaakt. Weer stond er een negental amateurgezelscliappen op de planken in het „Casino" te Noordwijk aan Zee om mee te dingen naar de door de heer N. Hese uitgeloofde gouden beker. Belangrijk is hun optreden vooral voor Noordwtfks oudste muziekkorps „Crescendo", dat met de opbrengst van dit soort amateuravonden het geld bijeen hoopt te krijgen voor de bouw van een eigen oefenlokaal. De duizend ogen van dr. Mabuse Goede griezelfilm CASINO Zoals wij in april reeds schreven, toen deze film in een ander Leids theater draaide, heeft Fritz Lang met „De duizend ogen van dr. Mabuse" een voortref felijk griezelprodukt gemaakt. Hij schept onmiddellijk de juiste sfeer, bouwt langzaam, maar zeker de spanning af en zelf zijn toeschouwer aan het denken en gissen. Wie is de man achter de schermen? Wie dood de de televisiereporter? Leeft dr. Ma buse, de meester van de misdaad, nog? Lang geeft op deze vragen slechts halve onjuiste antwoorden. Met opzet. Zijn publiek moet van spanning beven. Het moet geklemd worden in de ban van zijn ogen schijnlijk onwaarschijnlijk verhaal. Hij werpt zijn toeschouwers van de ene verrassing in de andere. Maar altijd zijn zij geboeid en soms zelfs gefascineerd door zijn griezelhisto rie. In zijn soort een zeer knappe film met een sympathieke rol van Peter van Eyck. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 8 dec. „De Boskoop- se Veiling". Newyorker 280-240, Duisburg 140-320. Offmann 110, But terfly 320-280. Aria 45-30, Fire King 210-280, Else Poulsen 60-80, Plumosa- groen 55-100, Zilverbonte hulst 420- 460, Goudbonte hulst 380-420. Bes hulst prik 570, Oranjehulst met bes 570, gele hulst met bes 710-610-590, J. C. van Tol 660-390. Beshulst 1 680-620 Peradohulst 490-390. Nefrolepls 105. Mahoniablad 115-60-52, Dennenappels 130-100 per 100, Hex vertlcilata 170- 150-90-65, per tak, Chamaclperus per stuk 60-50, id. per kg 60, Ables 83-150. Derde kerstveiling: Troschrysanten: Cornob 110-120, Am. Aanwinst 110, Pa ris 105, Orchid Beauty 125, Schlager 105-120, Little America 75-85, Kauf- mann 55-85, Red Rolinda 110-115, Ro- llnda 120, Anjou 110; Thuyagroen 95, Beshulst per bos 140, ld plant 580-390 Geplozen Chrysanten: Louis Germ 23. Pernéttya gemengd 160-120, plant 205- 270, rood 180-110, wit 55-85-130. Evo- nimus 21-18. Andromeda 38. Blauw- spar 130-140. Nordmangroen 10-85, Ka lebassen 35-30. RUNSBURG, 8 dec. Bloemenvei- i ling .Flora. Troschrysanten: Red Rolinda 125, Yellow Schlager 130. Is- land wit 100, Champagne 100-110, Bruine Schlager 120, Orchid Beauty 125, Thelma 100-120, Narcissen: Craw ford 95-100, Helios 115-120 per bos; Hyacinten: Anne Marie 25-28, Pink Péarl 30-32, LTnnocence 25-30. Tul- j pen: Overdale 22-23, Krelage's Triumph 21-22. White Sail 24. Vlctorine Max 25 per stuk; Am. Anjers: Max Arthur 34.00-37.00. Sim roze 41.00-43.00, Sim Red 36 00-39.00, Scania 38.00-41.00, Sim wit 33.00-34.00 per 100. RIJNSBURG. 8 dec. Groentevei ling: waspeen A 10.00-27.00, waspeen B 21.00-37.00, boerenkool 22.00-25.00, uien 13.50-17.50, rode kool 5.00-7.20 p. 100 kg, bloemkool 24.00-38.00 per 100 stuks. TER AAR, 8 dec. Groenteveiling: witlof 1 79-1.04, ld. 2 63-77, id. stek 16-41, uien 15-17, spruiten 62-80, id. B 48-59, ld. afw. 23-33, glasandijvie 58 -77, id. B 37-41, id. afw. 27. prei 28- 33. rode kool 11, groene kool 13-15, gele kool 11, boerenkool 8-9, alles per kg. tomaten A 1.45-6.95. ld. B 1.65- 7.50, id. C 1.20-3 60. alles per bakje van 6 kg. selderij 7 per bos. boerenkool 60-70 per kist, druiven 1.42-1.74 per kg. Het gat in de huiskamer naast de kachel, waardoor 's avonds de ratten kruipen, heeft de heer Van Velzen afgesloten met een houten schot. Advertentie MET GRATIS CHOCOLADE Tanganjika in liet Gemenebest Officieel is meegedeeld, dat Tan ganjika met ingang van heden, za terdag, deel zal uitmaken van het Britse Gemenebest, De Sowjetrussi- Sche premier, Chroesjtsjow, heeft gis teren in een telegram aan de pre- niier van Tanganjika, Nyerere, ge- re=d, dat de Sowjet-Unie Tanganjika ®rkent als een onafhankelijke soeve reine staat en dat zij diplomatieke strekkingen met het land wil aan kopen. Al kon er nu niet bepaald van een volle zaal gesproken worden, toch kon de voorzitter van het actie-cormte „Crescendo", de neer J. Cnoufour, een talrijk publiek welkom heten. De weostnjdleiaer, ie heer u. A. Scheurwater, maakte vervolgens de jury bekend, die deze avond werd gevormd door de heren N. van Am- mers, H. F. van der Boogert, H. Ooms, A. de ong on J. Koemans. Elly Keyzer uit Hillegom had de moeilijke opgave om als eerste op te treden. Met naar twee zangnummers „Danke schön fiir die Biumen" en „Die lustigen Buben" oogstte zij meer succes dij net puDliea oan uij ue jury. Zij verwierf sleciits 32.5 punt, waardoor zij in de totaaluitsiag op de voorlaatste plaats tereent Kwam. Het volgend optreden van de rock_ en roil band ,Tne Five Roc king Stars" uit Leiderdorp en „Koao Alwm" uit Heemstede was, vooral van laatstgenoemde, van zeer matig genalte. Met 3.5 en 30.3 punten ein digden zij respectievelijk op oe ze vende en laatste plaats. Na dit enigszins teieuisnellende be gin van de avond steeg de kwaliteit van het geDodene met sprongen, toen "The Hawaiian Rhythm Boys", een uit zeven personen bestaande band uit Leiden, zich presenteerden. Op zeer goede wijze vertolkten zy de drie nummers „Kilo Hara, Blue Banam- bas en Wai Kapoe". De waardering van de jury loog er niet om. Met 40. punten legde net gezelscnap be slag op de eerste plaats. Onder oe naam "The Rocking Rhythm Boys" trad dit bandje voor ae tweeoe maal op en wederom met succes. De rock- en-rollmuziek van de „Boys" werd gewaardeerd met 39.5 punten, waar door zij ook de tweede prijs verover den. De teenagers in de zaal kwamen aan hun trek tijdens het optreden van het duo „Mea en Johnny" uit Haarlem en zong populaire teen- agerliedjes, waarbij Johnny haar op de piano begeleidde. Zij behaalden 37.4 punten en daarmede de derde plaats. Als vierde prijswinnaar werd aangewezen het zang- en gitaartrio „The Hit Vocals" uit Amsterdam. Deze eerste vier Drijswinnaars ko men uit in de halve finale, die op 16 december in het „Casino" zal plaats vinden. De overige uitslag luidt; 5. De Davoli's, Noordwijkerhout, 6.8 punten; 6. The Goldstars, Noord- wijk, 34.4 p.; 7. The Five Rocking Stars, Leiderdorp, 3,5p.Mejuf frouw Elly Keyzer, Hillegom, 32,5 p.; 9. Koko Alwin, Heemstede, 0.3 pun ten. De fiscus kwam niet voor Verdi.... In Milaan is het operaseizoen ge opend met de uitvoering in ,.La Scala" van Verdi's „De strijd van Legnano". De belasting was er ook. maar die kwam niet vanwege Verdi. Vandaar dat de geruisloze mannen in gehuurde rok niet verder kwamen dan de grote hal. Daar gingen zij rond en leverden nun „strijd van j de bel astingtaxe erd ers' Met een aantekenboekje onop vallend in een hand, toomden de mannen „stille" bewondering voor de j kostbare bontmantels en Juwelen van de Scala-gasten. Van die bewonde ring zullen zij later doen blijken in de voorlopige aanslag De belastingambtenaren werkten op bevel van de Italiaanse minister van Financiën, Trabbuohi, die open lijk had laten weten dat de waarde van de sieraden der dames zou wor den vergeleken met de aangiftebil jetten van de betrokkenen Deze waarschuwing bleek overi gens niet in staat de grootse stijl van de opera-gangers te hinderen Het was in de hal van La Scala een lusthof voor belastimgtaxeerders. De officiële prijs voor een plaats op de eerste rij was bijna tweehon derd gulden, maar vlak voordat het doek op ging werd er reeds bijna vijfhonderd betaald duurt voort (Van onze Haagse correspondent) stroomt vrijelijk naar binnen door die kieren die niet met krante papier zijn dichtgestopt. Want er zijn zoveel kieren in dit „huis", dat er geen krantepapier voor aan to dragen is Houten luik De Haagse rechtbank heeft gisteren nog geen uitspraak gedaan in de zaak-Adele Paul, het anderhalf jaar oude Oostenrijkse kind, dat in het gezin van de heer S. de Leeuw te Oegstgeest is opgenomen. Op 22 januari a.s. zal de zaak opnieuw die nen en dan zal vermoedelijk ook uit spraak worden gedaan. P. LORILLARD - NEW YORK met de lichtblauwe micronite filter Die frisse lucht is trouwens nog een geluk bij een ongeluk. In de schoor steen zit namelijk een houten luik, waardoor allerlei verbrandingsgas sen van de kachel „sijpelen". De heer Van Velzen: „En als er brand uitbreekt, dan valt er weinig meer te redden, want het hout is oud en droog. Een „huis", dat niet aan de minimale eisen voldoet en waarvoor de heer Van Velzen 3.55 gulden huur be taalt. Ergens achter de „woning", tien meter verder, staat een houten hok. De betiteling toilet is hiervoor veel te weids, want een Italiaanse campingbaas zou er zich voor gene ren. Niet meer dan een gat in de grond met wat planken er omheen. Het gezin moet zich dan ook 's avonds met een emmer behelpen, omdat het ondoenlijk is (zeker voor de kinderen» om tien meter door de koude buitenlucht te lopen. Groot gat In de kamer naast de kachel zit een groot gat in de verrotte vloer. Hier wilde de heer Van Velzen in het begin nog in letterlijke en figuur lijke zin over heen stappen, maar toen de ratten er door kropen was de maat vol. „Dat werd me te ge vaarlijk met de baby. „Wij nemen de kleine nu mee naar ons bed", zegt hij. „Ik heb me beklaagd, maar zit toch al veertien op een ijzeren afsluitplaat te wachten". En niet alleen op een afsluitplaat. maar op een andere woning", zegt de ex- zeeman, die al een jaar of zes in deze misère woont. ,Het is levensgevaarlijk voor de kinderen". De heer J. van Velzen uit Zoeterwoude over drijft niet. Het trieste verhaal dat hij doet over de slechte behuizing van zijn gezin is weliswaar niet nieuw en even min uniek, maar het overtreft wel vele andere verhalen over miserabele woontoestanden. (Foto L.D./Holvast) Het toilet, dat tien meter ach ter het huis staat. Niet meer dan wat vermolmde planken. (Foto L.D./Holvast) wens nog een reden: de schoor steen deugt niet. De heer Van Velzen stookt toch. „Wat moet ik anders beginnen, meneer? Natuurlijk kan ik me er niet aan houden. Ik kan mijn vrouw en kin deren toch niet in de kou laten zitten!" Binnen afzienbare tüd, zo vernemen wij uit betrouwbare bron. is daar kans op. Het hele blok, bestaande uit zeven huizen is door de ge meente aangekocht om afgebroken te worden. De rotte plek in Zoe terwoude zal worden verwijderd. In het uitbreidingsplan Westeinde is hier een straat gedacht. Reeds twee gezinnen hebben een woning elders gekregen. „Binnen afzienbare tijd". Tot zolang zal de heer Van Velzen moeten wachten. Zolang zal hij een deugdelijke w.c. moeten ontberen en zijn kinderen 's avonds in een gevaarlijke kamer naar bed brengen. Ds. Kampman werd bij herhaling afgevaardigd naar particuliere syno des en heeft in de loop der jaren vele jaren vele deputaatschappen ver vuld. Thans is hij o.a. nog deputaat voor steunverlening aan Kerken in de drooggelegde polders en in de classis 's-Gravenhage examinator ethiek en correspondent voor de evangelisatie. Van zijn hand versche nen enige preken in de serie „Uit de Levensbron". In zijn eerste gemeente Opperdoes werd door ds. Kampman een zondags school, een vrouwen- en mannenver- eniging opgericht en verder werd daar in 1938 een nieuwe kerk ge bouwd. In zijn tegenwoordige ge meente werd in de jaren 1959/1960 de kerk geheel gerestaureerd en werd centrale verwarming aangelegd in de kerkzalen. Ds. Kampman zal a.s. woensdag in een gemeenteavond in de Chr. Geref. Kerk van Rjjnsburg zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland feestelijk herdenken. Ver der zal hij zondagmorgen 17 december te Rijnsburg en woensdagavond 20 december in zijn eerste gemeente Opperdoes een herdenkingsrede uit te spreken. De heer Van Velzen eigenlijk zee man van beroep, maar nu werk zaam als fabrieksarbeider woont met vrouw, vijf kinderen en een baby van twee maanden aan de Dorpsstraat in Zoeterwoude. In een gemeentewoning, waarvan de brand weer vindt, dat er eigenlijk niet gestookt mag worden, omdat de kachel elk moment in de verrotte vloer kan verdwijnen! Er is trou- Maar door wel te stoken stelt hij zijn gezin aan lang niet denkbeeldige gevaren bloot. De ondeugdelijke schoorsteen loopt namelijk door het zolderkamertje, waar vier kinderen slapen: vier in twee een-persoons bedden en een op een derde bed in een hoek van het muffe vertrek. Veel licht valt er door de kleine raampjes niet naar binnen. Maar aan frisse lucht geen gebrek. Die Woensdag a.s. is het 25 jaar ge leden, dat ds. J. Kampman uit Rijns- burg werd bevestigd als predikant in de Chr. Geref. Kerken in Nederland. Ds. Kampman werd op 9 mei 1905 te Ommen geboren en was eerst on geveer tien jaar werkzaam als bak- kersbediende o.a. te Hilversum. Hij studeerde aan de theologische school van de Chr. Geref. Kerken te Apel doorn waar hij in juli 1936 zijn kan didaatsexamen aflegde. Nadat de heer Kampman toen ook door het college van curatoren van de theo logische school te Apeldoorn was be roepbaar verklaard in de Chr. Geref. Kerken werd hij op 13 december van datzelfde jaar (1936) door ds. J. Jongeleen uit Wageningen, toen nog predikant te Apeldoorn, bevestigd als predikant van de Chr. Geref. Kerk van Opperdoes. Op 24 november 1946 verwisselde de jubilaris deze Kerk met die van Hoogeveen en sinds 21 maart 1956 dient hij de Chr. Geref. Kerk van Rijnsburg, waar hij werd bevestigd door ds. D. H. Biesma uit Lisse, toen nog predikant te Hooge veen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5