Snel gaar* Mkfaar *Mofenaar Beurs wacht nieuwe conjunctuuropgang af Kerkdiensten Leiden en omgeving Naar internationals weer grotere vraag ENIG PERSPECTIEF VOOR HET HUM. THUISFRONT Speculatie nog zeer beperkt ALFABETISCH OPGEDIST VIJF SPREEKWOORDEN 4 6 7 1 14 7 6 6 1 1 4 4 6 7 7 7 6 14 OM VERKOUDHEID EN GRIEP VÓÓR TE ZIJN AFLUKIN-C LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 9 DECEMBER 1961 Zondag 10 december Lelden Gezamenlijke dienst Oecu menische Raad in Lutherse kerk. Voor gangers dr. P. L. Schoonhelm en pas toor A. J Glazemaker. 7 30 uur nam. Pieterskerk Herv. Gem.: 10 uur ds H. J. van Achterberg. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. H. M J. van Duyne te Den Haag. Marekerk: 10 30 uur ds. W. H. de Jong te Nieuwkoop. 5 uur ds. H. L. Boonstra te Warmond. Oosterkerk: 10 uur ds. H. Bouter. Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. de Wit. Maranathakerk9 u. d6. G. F. Over- gaauw te Woubrugge. Bevrijdingskerk: 10.3 Bevrijdingskerk: 10.30 uur dr. K. E. H Oppenheimer. Herv. Ulo-school Asserstraat: 10 uur ds. P. Kloek. Aulaschool Marnlxstraat: 10 uur ds. J. Groot. Ver. van Vrijz. Hervormden (Leldse Volkshuls): 10.30 uur drs. A. de Vos. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. G. Rotn te Amsterdam. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. D. J. Vossers. Dlaconessenhuis: 10.30 uur vie. Ham mings te Voorschoten Zuiderkerk: 3 uur Kerkdienst voor doven. Geref. Kerk (In Chr. Geref. Kerk): 9 uur dr. Westerink, 7 uur ds. Heule. Petrakerk. Surlnamestraat: 10 uur ds. J. D. Koers, te Den Haag. 5 uur ds. Haverkamp. (Openb geloofsbelijdenis) Kerk Oude Vest: 10 uur ds. Heule. 5 j uur ds. de Boer. 7 uur ds. J. D. Koers. 1 Maranathakerk: 10.30 uur ds. Rot- J huizen. 5 uur dr. Westerink. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: 9 uur ds. de Boer. 5 uur ds Rothuizen. Groenhoven: 10 uur ds. Haverkamp. Chr. Geref. Kerk: 10.30 u. (onderw. Doe Intocht Heer ln mijn hart) en 5 I uur (ond. Wat moet lk van de kerk denken?) ds. Velema. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur lees- dienst; dinsdag: 7.30 uur ds. Elshout te Schevenlngen. Geref. Kerk (VrUgem): 10 en 5 uur ds. J. van Nieuwkoop te Schevenlngen. Evang. Luth Kerk: 10.15 uur propo nent S. E. Hof. Doopsgez. Gem.: 10.30 uur da. C. W. den Herder-Brugman te Den Haag. Rem. Gem.: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis; woensdag 9.30 uur H. Mis. Vrije Kath. Kerk: (Vreewljkstr. 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Baptistengem.: 10 en 5.30 uur dhr. H Schouten Jr.; vrijdag 8 uur bid stond. Leger des Hells: 10 uur heillglngs- dienst; 6.45 uur straatpredlking Gan getje; 7.30 uur opwekkingssamenkomst Alle diensten staan o.l.v. kapt. C. Ver meulen. ,wtJJ Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3): 10 en 5 uur ahr Dlkkes. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 u. ds. M. H. Boogert. 7 uur ds. C. L. van den Broeck te Zwammerdam; Geref. Kerk: 9 30 en 6 30 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u. Dienst des Woords. 6.45 uur ds. L. S. den Boer te Sassenhelm. Alphen aan den RUn Herv. Gem. Julianastraat: 10 uur ds. M. Hane- maaijer, 6.30 uur ds. J. H. Bogers; Au la Immanuelschool Anna van Buren- laan: 9 30 uur ds. J. H. Bogers; Kapel Gouwsluls: 10 uur ds. C. L. v. d. Broeck te Zwammerdam; Gebouw Jo nathan: 6.30 uur ds. J. de Vos te Kat wijk aan Zee; Gebouw Nabij: 5 uur Jongerendlenst; Kapel Hooftstraat: 9.30 uur kand. J. L. W. Koppenhol te Rijs wijk: Oudshoomseweg: 10 uur ds. G. Cadée. 6.30 uur ds. A. Breure; Martha- Stichting: 10.30 uur ds. E. Keja te Driebergen; Geref. Kerk Maranatha kerk Raadhuisstraat: 10 uur ds W. Wijma; 6.30 uur ds. K. H. Schuring; Saivatorlkerk W de Zwijgerlaan: 10 u. ds K. H. Schuring, 6.30 uur ds. W. Wijma: Hooftstraat: 10 en 6 30 uur ds W Tom: Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 10 uur leesdienst, 5 u. ds. H. Scholte; Chr Geref. Kerk Jeruzalemkerk Gnj- pensteinstraat: 9.30 en 5 uur de Eerw. heer J. van Leeuwen te Schevenlngen: Oud Geref. Gem. Van Mandersloostr. 9 30 en 4 uur leesdienst; Rem. Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 7 uur ds. J G Paardekooper te Nieuwkoop; Bap tistengemeente IJsclubgebouw: 10 uur Eredienst, 6.30 uur ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem 9 30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense. (Morgen dienst H.A Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. H. Roelofsen te Zeist. 6.30 uur ds. A. den Hartogh; Nieuwerbrug: 6 A0 u. ds G. Boer te Hulzen (N.-H.): Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman: Nieuwerbrug: 10 en 6.30 uur ds. CJ Tlsslnk; Geref. Kerk 9.:30 uur leesdienst. 3 uur ds. H. Scholte. Geref Gem.: 10 en 6 uur leesdienst: dinsdag: 7.15 uur ds. A. Hofman te Zeist. Ëv. Luth. Gem.: 9 uur ds. P H. G C. Kok te Weesp; Ev. Kring: 10 u. Eredienst. 7 uur Jb Klein Haneveld; Herv Evangellsatledlenst: 10.30 uur dr. j Zandee te Utrecht. 5 uur ds. J. H. Mulder te Rotterdam. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw 6.30 uur ds J Anker te Rotterdam: Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur dr. K. J. Kraan te Rotterdam Chr Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. p. j. de Brufjn; Geref. Gem.: 9 30 en 6 uur leesdienst: Ver. VrlJz. Herv.: 10 uur ds. J. van Rossum. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J Veenendaal, 5 uur de heer J. Schip per te Leiden: Geref. Kerk: 10 en 5 u. dr J. Dondorp te Heemstede: Chr. Geref Kerk: 10 en 5 uur prof W. Kremer te Apeldoorn: Ned. Prot. Bond. 10.30 uur de heer J. de Nie te Haar lem; Evangelisatiesamenkomst 3 uur gebouw Haven 50: evangelist v. d Berg te Wassenaar; Maranathasamenkomst woensdag: 8 uur Nutsgebouw. Evange list J. Nlemeyer te Alphen aan den Rijn. Hnogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. j P Honnef te Leiderdorp. 7 uur ds W Verweij te Zevenhoven. Jeugd dienst. Kaag Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. M. Fokkema. Katwijk aan den RUn Herv Gem.: 10 uur vie. J. van 't Kruis. 5.45 uur ds. A. Makkenze (Jeugddienst); Aula Prinses Beatrlxschool10 uur ds. A. Makkenze (HA.); Gymnastieklokaal school Narcisstraat: 10.30 uur dhr. J. van Ham te Llsse; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk (H.A.). Katwijk aan Zee Herv. Gem Nieu we Kerk: 10 uur ds. Moerenhout. 6 u. ds Hazen (Jeugddienst!: Oude Kerk. 10 uur ds Offerings 6 uur ds. Tuk- her Kapel: 10 uur ds. L. Vroeglnde- wey te Delft. 5 uur ds. Offerings; Gr. van Prlnstererschool10 uur ds. Ha gen; Aula Nieuwe Begraafplaats. 10 u. ds. Bouman; Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Pijlman. 5 uur ds. S.Eringa te Den Haag; Zeehospitium: 6.45 uur ds. S Eringa te Den Haag; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Jong; Geref. Kerk (VHJgem 8.30 en 3 uur ds. J. Bos. 10.30 en 5 uur ds. Breen: Gemeente: 10 en 5 uur kand. C. Kujjt te Katwijk; Geref. Gemeente In Ned.. 10 en 5 uur leesdienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 uur ds. Koerselman. 7 uur ds. Snhders te Haarlem. (Jeugddienst); Per®£ Kerk. 10 en 7 uur ds. Smit te Voorschoten. Leiderdorp Herv Gem.: iO uur dhr. J. v. d. Hoek, 6.30 uur ds. J. P. Honnef; Kerkzaal: 6 30 uur dhr J. v. d Hoek; Geref. Kerk: 10 uur ds. Ban- ga 6 30 uur ds. I. Meijer te Oegstgeest Kerkzaal: 9 uur ds. I. Meyer. 5 uur ds. Smulden - Herv. Gem.: 930 uur ds. D. H. Gljsbers. 7 uur ds D H. Gljs- b-rs: Geref Kerk:9. 30 en 2.30 uur ds. H. J. Koffrie. i is«se Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Lekkerkerk te Valkentourg. 7 uur ds. Fokkema te Kaag; Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. D. H. Blesma; Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gilst; donderdag: 7.30 uur ds. H. van GUst; Geref. Kerk (Vrljgem.)10 en 4 30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst; don derdag; 7.30 uur leesdienst; Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. Joh. Stenouwer te Alphen aan den Rijn, 6.30 uur ds. W. H. de Jong; Ger. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. G. Meynen te Utrecht; Rem. Geref. Gem.: 4.15 uur Intree en bevestiging ds. J. G. Paardekooper. Bevestiger ds. J. C. M. van der Sluys te Hengelo; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2 uur ds. P. op den Velde te Mijdrecht. NoordwUk-Binnen Herv. Gem.: 10 uur ds. J. van Dok. 7 uur ds. M. C. Groenewoud te Rijnsburg; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur d6. P. Helnen te Utrecht 11 uur v. d. Berghstichtlng: ds. P. Hel nen te Utrecht; Ned. Prot. Bond: geen dienst. NoordwUk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. W. Hoekstra: Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. T. Ferwerda; 5 uur ds. B. Bouma; Sole Mlo: 10 uur ds. B. Bouma; Herv. Geref. Evang.: 10 uur ds. M. Ottevanger te Lelden. 3.30 uur ds. N. van Rootselaar te Delft. NoordwUkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits, De Zllk (aula meisjesschool): 7 uur ds. A. H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem. Groene- of Wllllbrordkerk: 10 30 uur ds. G. F. Callenbach (Jeugddienst); 7 uur prof. dr. E. Jansen Schoonhoven; Paulus- kerk: 10 uur ds. B. C. Visser: Ver. van Vrijz. Herv. W. de Zwijgerkerk: 10.30 u. prof. dr. C. J. Bleeker te Amsterdam; Geref. Kerk Maurltslaan: 10 en 5 uur ds. Kappers; Geref. Kerk (Vrijgem.) W. de Zwijgerkerk: 8.30 en 3 uur drs. R. Brands. Oude Wetering Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. A. M. Knottnerus; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kor net; Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. Mackenzie. Rljnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.30 uur ds. P. op den Velde te Mijdrecht. Rijnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. H. van Gosliga. 5 uur ds J. van Dok te Noordwljk-Binnen; Bethelkerk: 10 uur ds. W. H. Walvaart te Sassenhelm 5 uur ds. J. v. d. Berg te Leiden (Jeugddienst); Geref. Kerk Rapenburg: 9.30 en 5 uur ds. H. Post; Petrakerk: 9.30 en 5 uur ds. L. v. d. Linde; Mara nathakerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Bljle- veld. (In alle diensten H.A. des nam. dankz.); Geref. Kerk (Vrljgem.); 10 en 5 uur ds. J. Douma; Chr. Geref. Kerk.' 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. M. C. Groenewoud te RUnsburg. 7 uur ds. J. Veenendaal te Hillegom (Jeugdienst); Geref. Kerk: 10 uur ds. P. D. Kuiper (H.A.), 5 uur ds. H. van den Berg (Dankz Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer; Ned. Prot. Bond: onbekend. Valkenburg Herv. Gem 10 uur dhr Anth. van den Berg. 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler (H.A.); Geref. Kerk (Vrljgem.)10.15 uur drs. R. Brands, 3 uur ds. C. J. Breen te Katwijk. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong, 7 uur ds. G. J. van Embden te Zoeterwoude. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Meljerlng, 5 uur ds. Saraber (Oec. dienst); Rijndijk: 10 uur vie. Hammin gs; Hulp en Heil: 10 uur ds. Zijlstra; Rem. Doopsgez. Kring (Cult. Centr.): 10.30 uur prof. dr. G. J. Hoenderdaal; Geref. Kerk: 9. 10.30 en 5 uur ds. Modderaar: Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur kand. J. D. Wlelinga te Rot terdam. Wuddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 u. ds. J. R. Cuperus. 6.30 uur ds. Joh. Verwellus; WIJkgebouw: 9.30 uur ds. Joh. Verwellus. 6.30 uur ds. J. R. Cu perus; Stationsstraat: 9.30 uur ds. E. H. Kalkman. 7 uur ds. H. Hutlng (Jeugddienst); Geref. Kerken: 9.30 en 5 uur ds. J. Snoey; Rem. Geref. Gem.: geen dienst; Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop; woensdag: 7 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 u. ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur ds. H. Beker. 7 uur ds. A. Meijers. em. pred. te Utrecht; Klevletkerk: 8.30 uur Jeugdkerk. 9.30 uur ds. Th. C. Frede- Ook van deze kansel j (herv. gemeente te Boskoop) klinkt morgen een adventswoord. (Foto Will Eiselln) Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur I ds. W. Verweij; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. P. Heiner te Ter Aar. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 u. kand. A. K. Kooy te Utrecht, 6.30 uur ds. M. H. Boogert te Aarlanderveen; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wa genaar; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Adventsoproep Nu de Kerk zich in deze weken voorbereidt op de komst van Christus is vanwege het Oecume nisch Kerstzangcomité te Leiden onderstaande Adventsoproep uitge gaan: In het oude Palestina waren regen en dauw belangrijke factoren, voor de vruchtbaarheid der aarde en de voorspoedige groei van het gewas, graan, druiven en olijven. Het is daarom heel goed te begrij pen, dat dc profeet Jesaja het beeld van regen en dauw gebruikt, wan neer hij het Godsvolk wil aansporen tot een smeekgebed om de beloofde Heiland. Zoals men in tijden van droogte tot God bad om malse regen en vruchtbare dauw, zo moest men naar het voorbeeld van Jesaja voortdurend tot God smeken om de komst van de Bevrijder, de Gerech te, Emmanuel dat is: God met ons. Hij ging zijn volk vóór in dit gebed: dauwt hemelen van boven en wolken regent de Gerechte". De Heiland is gekomen. Zijn komst is vruchtbaar geworden voor de mens heid. Ieder jaar vieren wij op het kerst feest de geboorte van de Heiland, Zijn komst in onze menselijke situa tie. Het is goed om ons op dit feest voor te bereiden, want hoe beter een feest voorbereid, des te schoner en luisterrijker zal het feest zijn. De weken van de Advent mogen wij beleven in blij uitzien naar de komst van de Heer en Zijn Rijk. En in bidden, zoals het Godsvolk bad. Zijn Rijk is een Rijk van vrede en gerechtigheid zoals het oude Israël het verwachtte. Ons godsdienstig leven ondervindt in deze tijd van enerzijds welvaart, anderzijds oorlogsgerucht, de drei ging van dorheid en droogte, onver schilligheid en angst; maar wanneer wij voortdurend bidden: dauwt hemelen van boven en wolken regent de Rechtvaardige, dan mogen wij venvachten dat God ons door Zijn genade klaar zal maken voor een vruchtbare komst van Christus, die ons zal brengen tot offerbereid heid en persoonlijk getuigen van God's goedheid en grootheid in eigen woord en daad. Kerstfeest is het feest van Gods vrede Advent roept ons op naar die vrede te verlangen In de weg van voortdurend gebed variaties: Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries Defensiebegroting aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) Na alle emoties over de zaak-Van der Putten is het Tweede Kamer debat over de begroting van defensie verder zachtjes tot een eind geko men. Gistermiddag werd de begro ting zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met de aantekening dat de pacifist Lankhorst en de commu nist Bakker geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Vier leden der PvdA (de heren Koopman, Schürer, Franssen en mevrouw De Roos- Oudegeest) stemden tegen een be paalde begrotingspost wegens bezwa ren tegen atoombewapening. In de laatste ronde werden de per soneelszaken van Defensie besproken. Verreweg het opmerkelijkste was een toezegging van minister Visser be treffende de Humanistische geeste lijke verzorging van militairen. Uit een onderzoek is gebleken, dat circa 2000 dienstplichtigen behoefte voelen aan deze vorm van geestelijke verzor ging. De minister heeft nu uit dit on derzoek zijn conclusie getrokken: hij zou contact zoeken met het. Humanis tisch Verbond. Met belangstelling had de minister geluisterd naar een betoog van pater Stokman (KVP) waaruit bleek, dat diens hele fractie eenstemmig tot de opvatting was ge raakt, dat het beginsel van politieke verdraagzaamheid ook van toepas sing zou moeten zijn op de Humanis tische geestelijke verzorging binnen de kazerne In het belang van deze verdraag zaamheid zelf zouden evenwel eerst enige praktische vragen en proble men moeten worden opgelost. Daar om vroeg pater Stokman aan de mi nister, een gemengde commissie in te stellen, om de aard van het Hu manistisch thuisfront te beoordelen. In deze commissie zouden rooms- katholieken protestanten en huma. nisten zitting moeten krijgen. Minis ter Visser voelde alles voor deze sug tor 'IOÖCI lutiui orita uzrz/t ouis, gaat God dit verlangen vervullen, gestie, zodat dit probleem, waar nogal (Van onze financiële medewerker) Ook nu de grote politieke tegenstellingen tussen de grootmachten op het wereldtoneel van de frontpagina's der dagbladen zijn verdwenen, kan van een belangrijke uitbreiding van de affaires op de effectenbeurzen niet wor den gesproken. Wat Europa betreft, houdt dit verband met wat men zou kunnen noemen de adempauze van de conjunctuurontwikkeling, welke vooral in West-Duitsland en in ons land merkbaar is. Ons werelddeel wordt feite lijk geconfronteerd met de gevolgen van 'n hoogconjunctuur, die geen reden behoeven te zijn om een economische omslag van lange duur te verwachten, maar die wel nopen tot een zekere consolidatie van wat tot dusver kon wor den bereikt, teneinde op deze wijze de voorwaarden te scheppen van een nieuwe conjunctuuropgang, welke zowel voor ons werelddeel als voor de V.S. mogelijk wordt geacht. optimisme, dat men In Wall-Street aantreft. Niettemin heeft de koers stijging zich deze week niet kunnen voortzetten, anderzijds is ook van een koersdaling van enige omvang geen sprake en handhaven de indexcijfers zich op een niveau dat hoger is dan ooit. rlksé, 7.30 uur (jeugddienst) Wlersma; Deylerhuls: 10.15 uur as. j T. Wlersma. 7 uur ds. H. Beker; Dorps GereL uur ds. Pijlman; ZIJL Vos; Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam centrum: 10 uur leugdkerk; Kerk Klevletkerk: 11 en 5 uu Zijllaan: 10 en 5 uur ds. A. ig< 10.35 uur ds. H. W. Meihuizen (Dg) te Den Haag; NPB/Rem. Gem./Doopsgez. Gem. Johannahuls: 10.30 uur dr. P. D. TJalsma te Den Haag; Soefibeweging Waldw. Pyrmontlaan 6: 11 uur univer sele eredienst; Ned. Herv. Evangelisa tie Dorpshuls: 10 uur J. Henzen te Lelden. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur _j. J. van den Berg te Lelden, 6.30 u. ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 6.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek; Prot. Bond: geen dienst. Zwakker renden; in Duitsland In West-Duitsland zijn de bedrijfs kosten in niet mindere mate dan ten onzent gestegen, terwijl ook daar de zware belastingen aan de winstvor ming in de weg staan en nieuw kapi taal slechts tegen hoge prijzen is te krijgen. Het aantal obligatie-uitgif ten a pari en met een rentevoet van 6 neemt toe en de rentelasten van vele Duitse ondernemingen zijn niet gering. Daar komt bij dat er wat de vraag naar industriële produkten be treft, van een zekere verzadiging moet worden gesproken, hetgeen met name in de staalindustrie wordt ge voeld, die in West-Duitsland dan ook tot een produktiebeperking is overge gaan. Hoewel dit als een tijdelijk verschijnsel wordt beschouwd en men elders België, Nederland de bouw van nieuwe staalfabrieken overweegt, mist een dergelijke maat regel uiteraard zjjn invloed op de be oordeling van de conjunctuurontwik keling in het algemeen niet. Het feit dat de Westduitse export de laatste maanden weer nieuwe recordcijfers toont, heeft niet kunnen voorkomen dat de tendens op de effectenbeur zen weer wat zwakker ls geworden. Optimisme in Wall Street Op de Newyorkse beurs heeft ook deze week de vaste stemming voor In dustriële en spoorwegaandelen zich kunnen handhaven omdat men in de produktlecijfers van de staal- en automobielenindustrie aanwijzingen meent te vinden voor een nieuwe conjunctuursopgang, zomede ln de voortgaande staging van de particu liere inkomens, die aan de verkoop van consumptieartikelen ten goede komt. Dat de maanden december en januari in het verleden doorgaans nemingen een resultaat verwachten, Amsterdam gevoelig Meer dan voor andere beurzen is men in Amsterdam gevoelig voor stemming en koersen van de West- Duitse en de Amerikaanse effecten beurzen en in zoverre kan het dus niet bevreemden dat ook op het Damrak de omzetten betrekkelijk ge ring blijven en in het koersniveau, algemeen gesproken, weinig veran dering komt. Dat het algemeen indexcijfer voor de aandelen sinds eind oktober van ca. 398 tot 406 is gestegen, moet voor al worden toegeschreven aan de her leefde belangstelling voor de interna tionale aandelen, die hun indexcijfer sinds half oktober van 543 tot 558 hebben zien stijgen. De belangstel ling van Amerika voor de aandelen Unilever, die straks te New-York zul len worden genoteerd, is nog steeds niet verdwenen en terwijl het koers verschil tussen gewone aandelen Uni lever en die van Philips een half jaar ?eleden nog ca. 240 bedroeg (Uni ever 705, Philips 945), is dit verscnil thans tot ca 20 punten gedaald (Uni lever 943, Philips 965), terwijl voorts aandelen Koninklijke zich in korte tijd van f 113 tot f 120 hebben her steld, maar zich op dit niveau niet konden handhaven. Lokaal niets nieuws Voor de lokale markt, in hoofdzaak de Nederlandse Industriële aandelen, zjjn er ook deze week geen nieuwe gezichtspunten. De tussentijdse be richten doen voor de meeste onder een koersstijging op de beurs hebben doen zien verleent ook steun aan het I dat niet ver van de cijfers over 1960 afwijkt en krachtige stimulansen voor een nieuwe hausse op de aan delenmarkt vindt men hierin dus niet. In dit verband valt te wijzen op de uiteenlopende Instelling van belegger en speculant. De laatste opereert meestal op korte termijn en is daar om, nu van een snel groeiproces ln de Nederlandse economie niet kan worden gesproken, minder actief, de belegger daarentegen richt het oog ook op een meer verwijderde toe komt en aangezien deze in het alge meen ook voor de economie van ons land nog altijd gunstig wordt beoor deeld, is er voor hem geen reden zich van de aandelenmarkt te onttrekken. Het zijn echter veelal de specula tieve affaires, die de aandelenmarkt haar levendig aanzien geven en nu die grotendeels ontbreken, is het wel begrijpelijk dat de omzetten gering zijn en er in het algemeen koers niveau niet veel verandering komt. Tot voor kort heeft ook het buiten land niet in die mate tot de verleven diging van de Amsterdamse aande lenmarkt bijgedragen als voorheen het geval ls geweest. Uit de deze week gepubliceerde cij fers van de betalingsbalans over het derde kwartaal blijkt dat in die per- riode voor niet meer dan per saldo f77 miljoen aan binnenlandse effec ten naar het buitenland zijn ver kocht tegen f299 miljoen in die periode van het vorig jaar. Daaren tegen hebben de Nederlandse aanko pen van buitenlandse effecten per saldo f 262 miljoen bedragen tegen f 137 miljoen ln dat tijdvak van 1960. Voor de eerste negen maanden heeft het buitenland per saldo slechts voor f 495 miljoen Nederlandse effecten gekocht tegen f 894 miljoen in die periode van 1960, terwijl anderzijds Nederland voor f615 miljoen buiten landse fondsen kocht tegen f220 mil joen in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. In de eerste drie kwartalen van het lopende jaar was er dus per saldo een effectenlnvoer van f120 miljoen tegen een uitvoer van f 674 miljoen ln dezelfde tijd van het voorgaande jaar. Geruststellend Dit ls dan ook de voornaamste reden waarom, terwijl de lopende re kening van de betalingsbalans gedu rende de eerste negen maanden nog een overschot van f 598 miljoen aan wijst (zelfde periode 1960 f759 mil joen), het totale betalingsbalansover schot van f 759 miljoen ln negen maanden van 1960 voor het lopende jaar in een tekort van f520 miljoen ls verkeerd. Hiertoe heeft echter ook de aflossing van langlopende over heidsschuld bijgedragen, want deze bedroeg ditmaal f 247 miljoen tegen f76 miljoen in drie kwartalen van j 1960. Voor de beoordeling van de econo- mische verhouding met andere lan den is de lopende rekening van de betalingsbalans allereerst van bete kenis dat cize, ondanks het grote re invoersaldo op de handelsbalans tot dusver nog een overschot van bij na f600 miljoen toont, kan als een geruststellend verschijnsel worden beschouwd. Nu de laatste tijd de bui- wa,t wrijving over heeft bestaan, een oplossing tegemoet lijtot te gaan. De KVP-er Kleisterlee deed een voorstel om de ingewikkelde subsidie- regeline t.a.v. vormingscentra voor militairen te herzien. Het betreft hier zowel confessionele als Huma nistische instellingen. Ook hier deed d'e bewindsman een toezegging. De voorgestelde verhoging van de soldij (tien cent pe>r dag en eventueel een spaarpremie» zal nader worden be zien. Dit was de derde toezegging van de minister. Het te sparen bedrag zal gelijk worden aan de uitkering, waar de vorig jaar aangenomen motie- Van Vliet op had aangedrongen. Het betrof hier een tegemoetkoming bij het verlaten van de militaire dienst, o.m. voor hst aanschaffen van bur gerkleding. Uit de Kamer was ge zegd da t de minister deze motie niet volkomen had uitgevoerd. IBBHIBBigillBIIIIII VOETGANGERS: Het ls verbode** binnen dertig me ter van een zebrapad over te steken COLOMBO'S LICHAAM NAAR ITALIË (Van onze Amsterdamse correspondent) De Italiaanse schoenfabrikant It aio Colombo heeft zijn vertrek uit Am sterdam een dag uitgesteld om van daag met 't stoffelijk overschot van zijn vermoorde broer per vliegtuig naar Milaan terug te keren. De of ficier van Justitie heeft gisteren het lichaam vrijgegeven. Zoals bekend heeft dr. J. Zeldenrust, patholoog anatoom van het gerechtelijk labora torium te Den Haag. sectie verricht. Zijn bevindingen over de wijze waar op het slachtoffer werd neergescho ten, zal hij dn een rapport neerleg gen, dat ten dienste zal staan van het gerechtelijk voor-onderzoek. Engelsen schakelen over op celsius (Van onze Londense correspondent) Het is merkwaardig hoe Engeland, dat op de drempel staat van de EEG op allerlei gebied Europese allures gaat aannemen. De invoering van het tiendelige muntstelsel nadert snel. Inmiddels heeft de meteorolo gische dienst besloten om voortaan de temperaturen volgens Celsius en niet meer volgens Fahrenheit te bere kenen, zulks in overeenstemming met Europa en de meeste andere landen. Alleen de Verenigde Staten en het Britse Gemenebest, hielden zich tot- dusverre aan Fahrenheit. Voorlopig zullen in de Engelse weerberichten zowel Celcius als Fahrenheit worden vermeld. Hieronder hebben wij de letters van vijf spreekwoorden alfabetisch gerangschikt. Kunt U de spreek woorden dié stuk voor stuk alge meen bekend zijn, reconstrueren? I. ADDDEEEGGILN OO II. AADEEGIIKNNO R RTTUV III. DEEEGHIIKNNO RRSSUUZ IV. AABBDDEEEIKK MMNNNNOOT V. DDDDEEEEEGH IIIIKLLNOORSS SSSUUV Oplossingen onder het motto „Spreekwoorden" dienen voor woens dag a.s. te 9 uur vm, in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f. 5, en twee prijzen van f. 2,50 beschik baar waarnaar alleen abonnees kun nen mededingen. Oplossing optelling De dubbele optelling luidde: Voor de belangstellende rekenaar nog 'de volgende bijzonderheden. Wanneer de opgave in de volgende vorm was gesteld: Advertentie En er was gegeven, dat elk getal uit vier verschillende cijfers moet bestaan, en ieder getal uit deze zelf de cijfers, dan waren er drie oplos singen, waarvan een reeds als opgave van de eigenlijke puzzel ls gegeven en de andere luiden: 2493 2853 2439 2385 4932 of 5238 4392 3285 H 9324 8523 De eerste prijs van f. 5,— werd toe gekend aan de heer J. van Beelen, Bosplein 37 te Katwijk, de twee prij zen van f. 2,50 aan de heer H. Zun- derman, Van 't Hoffstraat 3A te Lel den en aan mr. H. R. Goudsmit, Meijerskade 7 te Leiden. De prijzen worden de winnaar» toegezonden. voorkómen is altijd béter) HET NATUURPRODUKT KININE MET HET FRUITVITAMINE C enlandse vraag naar Nederlandse aandelen weer groter is geworden, nag worden verwacht dat ook het jaar-resultaat van de totale beta lingsbalans geen reden tot zorg zal geven. Coen v. Hoewijk is 3 dagen geschorst Het N.T.S.-bestuur heeft de repor ter-commentator van het journaal, Coen van Hoewijk, drie dagen ge- o?,0r?t .Dïet intrekking van salaris. Officieel heet het, dat hü heeft ge handeld „in strijd met de journalis tieke verantwoordelijkheid". Volgens een nadere verklaring van perschef G. van Beek, heeft Van Hoewijk de avond na de staking eigenmachtig zijn tekst veranderd. Hy zei bij beelden van de Willem Kuys: „De werkenmers, die hier weer aan de slag gaan". Deze af- wijking van de tekst heeft geleld tot een rapport, dat aanleiding werd tot de schorsing. „Hilversum" en „Bus- r sumzijn er echter van overtuigd, dat het feit, dat Van Hoewijk door het beklemtonen van het woordje „hier heeft herinnerd aan de tele- visiestaking, de doorslag heeft eege- ven. Het NS-bestuur wilde de sta- king als „vergeten" beschouwen, als e de televisiemedewerkers dat ook zou- re den doen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4