Prof. Ter Braak Leiclse leerstoel aanvaardde neurologie KAMSTEEG'S Jan Schlechter toont werk in de Academie Weinig handel met lagere prijzen Bezit fantasierijke natuur BEESTENMARKT ZONDER BREMMER Gero-cassetie Ooi'ericht 1 maart I860 Zaterdag 9 december 1961 Tweede blad no. 30525 Buitengewoon hoogleraar voor het Slinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam Gistermiddag aanvaardde prof. dr. J. W. G. ter Braak het ambt van buitengewoon Leids hoogleraar in de neurologie, in het bij zonder ten behoeve van de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam, met een oratie over ,,Het object van de neuroloog De Stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam is inder tijd mede in het leven geroepen om in de Rotterdamse ziekenhui zen betere gelegenheid te scheppen tot de praktische vorming van in Leiden opgeleide medici. Prof. Ter Braak is sinds 1954 verbon- bonden aan het Coolsingel-ziekenhuis (later Dijkzigt) te Rotterdam als hoofd van de neurologische afdeling. Van septem ber 1954 tot juli 1961 was hij docent voor de neurologie bij de genoemde Rotterdamse stichting. In mei van dit jaar werd hij tot buitengewoon hoogleraar in Leiden benoemd. Het object van tie neuroloog Prof. Ter Braak vroeg in zijn ora tie in het Groot Auditorium vooral aandacht voor de richting, waarin de neuroloog zijn wetenschappelijk onderzoek zou willen sturen, en de beperkingen welke hem daarij wor den opgelegd door de aandacht, die 1 zijn praktische taak vraagt. De klinische neurologie is nog slechts zeer ten dele ontgroeid aan de descriptieve fase, waarin ziekte verschijnselen niet anders zijns dan Kerstmis voor de vluchtelingen Op de oproep van zaterdag J.l. om evenals vorige jaren een kerstfeest mogelijk te maken voor de vluchte lingen, die nog weer een winter in barakken tegemoet gaan, konden pas vandaag de eerste girogaven binnen komen. Want nu ik dit schrijf, is het nog midden in de week. Inderdaad begon er vanmorgen geld binnen te vloeien. Maar tegelijkertijd bezorgde de post ook een brief uit Oostenrijk van de leiding van een louter uit ba rakken bestaand kamp. Ik schrok van die enorme lange lijst en nog meer van de opmerkingen terzijde: net ge opereerd, ongeneeslijk ziek, zenuw ziek; zoon in krankzinnigeninstituut (een allerverschrikkelijkste inrichting waarin ik al menige vluchteling op zocht), t.b.c., dit tot drie keer toe en vijf oorlogsinvaliden! En dan te be denken. dat in een barak ziekten nooit beter worden, alleen maar er ger en dat er steeds meer ziekten zich openbaren als gevolg van jaren ont bering. En op die lijst stonden de reuma-patiënten niet vermeld; door Haid weten wij echter, dat haast nie mand daarvoor gevrijwaard blijft in de tochtige barakken zonder voldoen de verwarming. In dit Lager Sankt Martin en het daarbij horende, vrijwel'onbereikbare Hörsching wordt voor zover mij bekend niet gebouwd. Er is dus geen uitzicht binnen afzienbare tijd uit die kampen verlost te worden. En omdat deze lijst me veel te laat be reikte, is het evenmin mogelijk dit kamp te laten adopteren of althans van kerstpakketten te voorzien zo als voor Haid al jaren gebeurt. Het enig mogelijke is ook daar een ge meenschappelijk kerstfeest, waar we al naar gelang van uw bijdragen in deze noodsituatie warmwater- zakken hopen te distribueren, zoals voor twee jaar in Haid of nog beter kolenbonnen, zoals verleden jaar. Allen, die anoniem stuurden, wil ik ook van harte danken voor him gaven. Dr. E. A. Franken-Duparc, Lammenschansweg 71 (na jan. no. 133). Giro 285812. „tekens", gebruikt voor een classifi catie van ziekte beelden, aldus prof. Ter Braak. Minder dan men zou ver wachten en dan de neuroloog zou wensen komt hij in contact met de eigenlijke functie van het zenuwstel sel; hij zou ernaar willen streven ziekteverschijnselen niet slechts te zien als „tekens", maar als „exces sen van normale functie"; hij wil niet alleen zijn verzamelaar van neurologische rariteiten, maar ook neurobioloog. Bij een aantal neurologische aan doeningen, waarvan als voorbeelden worden genoemd de epilepsie en de myasthenie is dit ook reeds in ze kere mate mogelijk. Bij vele andere ziekten zijn de uitingen waarmee de neuroloog wordt geconfronteerd niet in rechtstreeks verband te brengen met een door de ziekte gewijzigde functie, ook wanneer het mogelijk is om de localisatie en de aard van het ziekteproces vast te stellen. Prof. dr. A. Af. Holmer (links) biedt de nieuwe hoog leraar gelukwensen aan. (Foto LIX/Holvast) Het belang van de patiënt noopt de neuroloog tot het toepassen van onderzoeksmethoden, die weinig ver band houden met de eigenlijke func tie van het zenuwstelsel en tot het betreden van grensgebieden met an dere klinische wetenschappen, bij voorbeeld de interne geneeskunde. Het object van de neuroloog is de patiënt met een ziek zenuwstelsel, maar het zenuwstelsel kan slechts één van zijn objecten zijn. Zyn hoop voor de toekomst blijft echter gevestigd op een ontwikkeling van de fundamentele wetenschappen, die hem in steeds nauwere aanraking brengt met de functie van het ze nuwstelsel. Prof. Ter Braak besloot zijn oratie met de gebruikelijke toespraken, en recipieerde tenslotte in de ontvangst zaal van de Academie. Advertentie YYYYYYYYYYYYYYYYY RUSTIG ZELF UITZOEKEN. ER NOG EENS OMHEEN LOPEN. DE STOF BETASTEN EN IN HET LICHT HOUDEN. ZOU HET STAAN7 EVEN PASSEN. EVEN LOPEN. IN GEDACHTEN. BEWONDERENDE BLIKKEN. HEERLIJK AL DIE BEWONDE- S' RENDE BLIKKENZE ï«c.aZ,EN HET zo' DE GROTE I *1 MODE! DE GROTE MODE VAN Sempre-lustrum in Kurzaal besloten Galaconcert met bal na in de Kurzaal te Scheveningen. Dat was het feestelijk besluit van Sempre's 26e lustrum! Eerst de traditionele receptie, waarop tallozen het bestuur kwamen gelukwensen, onder hen vele Leidenaars met burge meester jhr. mr. F. van Kinschot en echtgenote in de voorhoede. Voorts de rector-magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. G. Sevenster, eveneens met echtgenote en talrijke hooglera ren. Onder de aanwezigen bevond zich ook de burgemeester van Utrecht, jhr. mr J. C. A. de Ranitz. die naar v/ij menen in het jaar 1928 het pianoconcert van Grieg vertolkte, dat deze avond door het, Semprelid H. R van Gunster en gespeeld werd. Ook zagen wij vanzelfsprekend oud-Sem- predirigent Jaap Stotijn. onze mees- terhoboïst. Veel later dan officieel was aangegeven eveneens traditie, maar een hoogst onaangename! begon het concert. Het uitgevoerde programma werken van Vivaldi. Grieg, Haydn en F\rid bespraken wij reeds uitvoerig na het „Burgerij- concert". Ook thans was het succes buitengewoon groot, zowel voor di rigent H. Blckbergen, het orkest en de solisten. Ondanks het feit. dat als gevole van de zéér slechte akoestiek in de Kurhauszaal, de klank veel minder goed tot haar recht kwam. Zo gehoord, mogen wij toch wel trote zijn od onze Stadsgehoor zaal! Het concert werd omlijst door da als steeds bUjgestemde Cortège en de talrijke toepraken, ingeleid door woorden van prof. dr. Sevenster en gepaard gaande met kransaanbiedln- gen. De zang der vertrouwde studen tenliederen verhoogde de opgewekte en gezellige sfeer. Eerst vèr na een uur stonden zij, die niet aan het bal deelnamen, op straat. Dat dit te laat is. kan een kind begrijpen. Maar ook met deze traditie kan blijkbaar onmogelijk ge broken worden, want velen zijn al moe, als het eigenlijke feest pas be ginnen moet. Kan daar nu nooit ver andering in komen? Mr. M. J. Blok één op voordracht VOOR GEMEENTESECRETARIS VAN SCHIEDAM. Onze stadgenoot mr. M. J. Blok. chef van het kabinet van de burge meester. staat no. één op de voor dracht van B. en W. van Schiedam \oor de benoeming tot gemeente secretaris van deze gemeente. In tegenwoordigheid van enkele leden van de Schoonheidscommissie is gistermiddag vóór het perceel Levendaal 104 de eers-te verlichting ontstoken, welke op diverse plaatsen van de stad aan lantaarnpalen zal I worden aangebracht. Voor een der- gelijke reclame, zo deelde men ons mede. bestaat in Leiden grote be langstelling. In het, kader van de voordrach ten voor afgestudeerde juristen van de Nederlandse Universiteiten, die mede toegankelijk zijn voor notaris sen. kandidaat-notarissen, bestuurs ambtenaren. ambtenaren van de be lastingdienst en andere belangstel lenden. spreekt op woensdag 13 december as. des avonds om 7.45 9.30 uur in het Juridisch Studiecen trum „Gravensteen", prof mr. J. C. van Oven over: „Een eerste indruk van het ontwerp 6e boek van het nieuwe B.W.". Lezers schrijven Chr. Orthopaedagogisch Instituut Het verslag van een vergadering van het Chr. Orthopaedagogisch In stituut te Leiden met de besturen van de lagere scholen, opgenomen in Uw blad van 4 dec. j.l. is kennelijk on juist. De besturen van de Christelijke scholen in Leiden lazen van deze bij eenkomst voor het eerst uit het door u gepubliceerde verslag, hebben voor die vergadering geen uitnodiging ont vangen en behoren dus ook niet tot degenen, die spontaan hun medewer king aan een diagnostisch centrum hebben kunnen toezeggen. Namens de besturen der Chr. Scholen in Leiden en Oegstgeest I. Geelkerken, Brusse Secr. Ver. Chr. Onderwijs. Bij nadere informatie bij het Be stuur van het Chr. Orthopaedago gisch instituut, dat ons het verslag deed toekomen, werd ons meegedeeld, dat aan een 30-tal schoolbesturen uitnodigingen werden verzonden, ook aan het Bur. van de Ver. voor Chr. Onderwijs. Op bedoelde vergadering waren aanwezig: Schoolbestuur uit Alphen aan den Rijn, Oegstgeest, Katwijk a. d. Rijn, Katwijk aan Zee, Noordwljk aan Zee, die hun medewerking toe zegden. Aan alle schoolbesturen zal inmid dels een verslag worden toegezonden. A. Huigens, voorzitter, Mr. E. G. Spreij. secr.. B. W. Arenthorst, penn. Advertentie Mr. M. B. Vos koninklijk onderscheiden Bij Kon. besluit is mr. M. B. Vos, kantonrechter te 's-Gravenhage en voordien een bekend advocaat en re petitor te dezer stede, benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. UtcAZ SERVICE! AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Expositie L.A.K. Gelijk gisteren kort geméld is in het Academiegebouw aan het Rapen burg Trappenhuisthans een groot aantal werken te bezichtigen van Jan Schlechter, leraar aan het St. Agneslyceum te dezer stede. In ver band met zijn vermoedelijk vertrek naar Amerika acht het Leids Academisch Kunstcentrum het van belang aandacht te wijden aan deze thans 39-jarige kunstenaar, die reeds eerder met een expositie in onze stad van zich deed spreken. Moeilijk voor te stellen Advertentie Zoekt U een van f 40.— of f 400. v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero_specialist. Officiële publikatie VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Maresingel, voorzover gelegen tussen de Koningstraat en de Haarlem merweg. alsmede de Burgsteeg. met in gang van 11 december a.s. voor de duur der werkzaamheden aldaar zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, lu beide richtingen. Maandag zullen de drie dames Bremnier afscheid nemen van hot hun in 29 jaar zo dierbaar geworden „Autobussen Wachtlokaal" aan de Beestenmarkt. Het zal er in het ver volg stil zijn op vrijdag. Er zullen geen boeren meer komen, de rond borstige boeren, die onder het genot van een glas bier of een kop koffie vrolijk en luidruchtig over de beste vaars praten, die zij voor een goede prijs van de hand konden doen. Het zal sti! zijn in de za?.k. waar een vriendelijke Oosterling in het ver volg de nieuwe klanten hun schotel bami of nasi-goreng zal voorzetten. Het is allemaal begonnen, toen het autobus-station zes jaar geleden ver plaatst werd naar het Stationsplein. Het werd steeds stiller in het lokaal, dat tot op de dag van vandaag ech- ter de naam „Autobussen Wachtlo kaal" in witte letters op de gevel voert. Mevr. A. G. M. Bremmer— Visser en haar twee dochters zullen met bloedend hart uit het pand aan de Beestenmarkt trekken. Zij bewaren er de beste herinneringen aan: de chauffeurs en de conduc teurs. die er tussen twee diensten hun „bakkie leut" dronken, de boe ren. de verkleumde passagiers, die er 's winters de warmte en de ge zelligheid vonden, die zij zochten. En dan had je de vaste klanten. Zij allen zijn in de loop der jaren een grote familie gaan vormen. Ja. zes jaar geleden is het allemaal begon nen En nu moeten ze eruit. In welke woning ze komen? De drie vrouwen weten het nog niet. Het is om wan hopig te worden. Al vier jaar staan ze op de wachtlijst, maar nog steeds hebben ze geen huis. Het is wel triest voor deze drie Mevrouw A. G. M. Bremmer- Visser, geflankeerd door haar beide dochters, achter de tap kast van het lokaal, dat ze bin nenkort zullen gaan verlaten. (Foto L.D./Holvast) mensen, die altijd voor iedereen klaar stonden, maar nu zelf in de narigheid zitten Voor allen, die eens deel uitmaak ten van ,4e grote familie", waartoe ook het Leidsoh Dagblad zich kan rekenen, omdat het er geregeld kopij kon afhalen die door bus chauffeurs gebracht was. bestaat maandagmiddag van 36 de gele genheid afscheid te nemen van de dames Bremmer en het huis. waar zij 29 jaar lang de sc-pter zwaai den. Mr. Vos, cue in onze stad veelvuldig fungeerde als plaatsvervangend kan tonrechter. zal z'jn tegenwoordige ambt aan het einde van dit jaar we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd neerleggen. In Leiden e.o. Werkloosheid iets groter Het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Doezastraat moet melden, dat in de maand november de daar geregis treerde arbeidsreserve iets is toege nomen. Dat betreft dus de gemeenten Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegst geest, Voorschoten, Warmond en Zoe te rwoude. Eind oktober was het totale aantal werklozen in die gemeenten nog 170, maar eind november telde men er 222. Nu is deze toeneming niets bij zonders. Geheel te wijten aan sei zoeninvloeden. Het aantal seizoen werklozen alleen al nam toe met veertig. Schilders b.v. kunnen door het vergevorderde seizoen wat moei lijker aan deslag komen in de bouwe rijen. Opmerkelijk is echter, dat de vraag naar timmerlieden en metselaars toe neemt. Er is veel werk in opbouw, waardoor in de bouwnijverheid lichte spanningen merkbaar zijn. Op het einde van de maand november ston den er 645 aanvragen genoteerd. Vooral in de bouwnijverheid (90), me taalnijverheid (233) en textielnijver heid (129) is de vraag groot. Maar bij andere bedrijfstakken is de vraag nauwelijks minder. Ook voor vrouwelijke werkkrachten is er gelegenheid te over. Er staan 257 aanvragen genoteerd. Jan Schlechter, in Billiton geboren, is eerst betrekkelijk laat met tekenen en schilderen begonnen. Hij was leer ling van een „kunstacademie in zak formaat" te Bandoeng, welke onder leiding stond van de schilder Ries Mulder. In hoeverre deze hem beïn vloed heeft, kunnen wij niet beoor delen. Zeker is, dat Schlechter later een eigen weg gegaan is en zich thans in zijn vrije uren met een aan be zetenheid grenzende yver overgeeft aan zijn kunst. Een kunst, die een volkomen eigen fantasierijke signa tuur vertoont, waarin de tropische verbeeldingskracht en het heimwee naar het Indonesische verleden een dominerende rol spelen. Hfj wordt door zijn talrijke onder werpen geobsedeerd, spreekt ook door zijn deformaties veelal een magische huiveringwekkende taal, le vend en werkelijk voor hem die deze spreekt, in vele gevallen mysterieus en onbegrijpelijk voor de Europeaan. De hem inspirerende bron lijkt zonder ophouden te vloeien. Een bron, welke hallucinaties oproept, ivaaraan Schlechter dan op hoogst persoonlijke wijze uiting weet te geven. Zijn coloriet is al even hevig als zijn expressie, waarin het kinderlijkeniet het „kinder achtige" lijkt te prevaleren. Het valt moeilijk te onderschei den in welke richting Schlechter zich op den duur zal ontwikkelen. Het is zeker, dat er zich onder de oneindige veelheid van zijn teke ningen en schilderijen een aantal bevindt, dat grote beloften voor de toekomst inhoudt. Beheersing dient echter zijn deel te worden, hij zal zyn grenzenloze werk drift dienen te betomen en niet éilles aan het papier moeten toevertrou wen, wat zich aan hem opdringt en hij naar buiten doet spuiten. Naïef en eerlyk als hy is, komt het ons voor, VOETGANGERS: Wilt U oversteken op een zebra pad? U heeft daar voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit of het rij verkeer U die voorrang nog geven kan, dus tijdig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Zoetermeer (2de pred. pl.) H. K. van Wingerden te Harder wijk. Bedankt voor Hierden P. J. Bos te Sprang. Bedankt voor Nunspeeti (vac. H. van Niel) J. G. van Ieperen te Terheyde (Z.-H.). GEREF. KERKEN Beroepen te Gorinchem (vac. H. Th. van Munster) J. H. van Halsema te Pernis. CHR. GEREF. GEMEENTE GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Corsica (USA) A. Ver- gunst te Rotterdam-Centrum. Bedankt voor Oostkapelle A. Hofman te Zeist. dat Schlechter &lles wat hem in de zin komt, moet afreageren. Zo is het niet: het toepassen van een selectie lijkt aanbevelenswaardig. Een zo snelle produktie als waarvan Schlechter blijk geeft naar wij hoorden 100 schilderijen in een jaar is niet altijd bevorderlijk voor het scheppen van „het hoogste". Wij wensen Jan Schlechter, die als een de kinderen sterk bezielend peda goog bekend staat, alle goeds toe voor de toekomst. In hoge mate creatief als hij is, kunnen wij van hem nog veel verwachten. Dat men zich in spannen moet, om tot zijn wezen en zijn cultuur door te dringen, staat buiten kijf. Dat Schlechter in een dergelijke mate individueel tewerk gaat. dat het voor velen een absolute belemmering zal vormen, hem ooit te begrijpen, al evenzeer. Dat doet echter aan zijn niet te weerspreken geëmotioneerd kunste naarschap niet af. Jan Schlechter kwam in 1946 naar Amsterdam en ontving daar zijn te kenopleiding. In 1950 vertrok hij weer naar Indonesië om daar mee te wer ken aan de organisatie van het on derwijs en exposeerde er in groeps verband. In 1956 keerde hy naar ons land terug en werd in Groningen lid van de Ploeg en van de schilders groep Minerva. Hierop volgde studie aan de Kunstnijverheidsschool te Amsterdam en later aan de Kon. Academie voor Beeldende Kunst te Den Haag. De expositie duurt tot 15 januari a.s. H. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacob Johannes, zn van C. van der Meet en C. van Haastrecht. Ewout. zn van P. Keljzer en T. v. d. Plas, Brigit Mary, dr van G. Westerhout en J. M. Monaghan, Edwin Denis, zn van J. C. Faas en S. M. Jansen, Wendela Johan na Maria, dr van J. A. C. v. d. Horst en P. J. M. de Wit, Maria Johanna Christina, dr van T. A. J. Lamboo en C. A. A. Vinkestyn, Nicolaas Simon, zn van B. v. d. Linden en A. Spaargaren. Jan Willem, zn van J. A. J. de Klerk en J. v. d. Aa, Dick, zn van C. A. v. d. Niet en H. v. d. Broek. Carel Leendert, zn van C. de Vink en P. van Duijn, Mleke Tanja, dr van J. P. van Donk en M. T. Rijnsburger. Frangolse Alexandra, dr van F. A. Verhoef en A. Smit. Maria Antoinette, dr van R. J. J. C. van der Voort en C. M. L. v. d. Post, Gerardus, zn van H. W. Otto en J. M. Bllkman. Louis Philippe, zn van L. D. J. I. C. de Blèvre en A. J. Göt- zen. ONDERTROUWD A. van Pelt en B. Mledema; H. Boon en G. A. Zeldenrust, J. van Bakkum en C Mummel. G. Seyers en S. Wagema- ker. C. Schellekens en W. J. M. Hage- meijer, W. J. Kuijken en H. J. van Haaster, J. C. Bos en J. Bos, F. F. de Nijs en F. A. D. M. Muller. J. Vermeu len en M. J. de Groot. A. P. J. Mank en W. Ladan. W. Aarts en J. Klooster man. J. Noppen en J. W. Moenen. L. J. M. van Kins en W. C. Zonneveld. C. T. de Vroomen en W. C. G. Pont, J. Tem ming en L. P. M. Verhoef, E. H. Kat- zemlch en K. Arnoldus. H. W. Straat hof en K. M. van Leeuwen. B. Riet hoven en H. van der Hoogt. W. H van der Voorst en C. H. van der Tuuk, L. Boekkooi en C. J. B. Wentlng. J H. Mulder en H. P. Vry, L. P. v. d. Toorn en E. M. VerwelJ. GETROUWD J. Mulder en J. Nagtegaal. OVERLEDEN Rond de Veemarkt (Van onze deskundige medewerker) Onze noteringen lagen voor het kalf- en melkvee deze week ln hoofd zaak tussen f 750.- en f 1200. Zoals te verwachten was het aan bod op de gebruiksveemarkten in de afgelopen week weer duidelijk min der. De handelaren hebben de laat ste weken hoofdzakelijk op „eigen geld" of tegen verlies moeten verko pen. waardoor de activiteit om by de boer thuis vee voor de markten aan te kopen aanmerkelijk is vertraagd. De stemming in deze sector was ook deze week nog van zeer trage aard: de pryzen bleven alleen be- standigd voor een uitgelezen produk- tiedier met de nodige beste papieren. Voor de rest was het allemaal schraal prijshoudend of plm. f25,- per stuk naar omlaag. Voor export werd ech ter flink wat kalfvee bestemd. Voor januari zal er in de gebruiksveesec- tor, wat de kooplust betreft, bepaald geen verbetering intreden en ook daarmee zien we nog geen drukte in deze handel. Met de guste koeien voor de meste- ry gaat het gelyk op. Ook hier zoekt men de beste er uit en dan strookt het met de handel en brok kelen de pryzen meestal wat af. De prijzen komen steeds verder uiteen te liggen tussen wat goed en minder goed is en het ondereind is slecht te verkopen. en voor guste koeien tussen f 600.- en f 900.- per stuk naar gelang de kwalitiet. Op de slachtveeafdelingen was het aanbod eveneens wat minder. Met het oog op de komende feestdagen wordt extra uitgekeken naar een zeer goed vleesbeest, dat verhoudingsge wijs zeer schaars aan de markt was. De handel hierin was dan ook vlug met styvere pryzen, doch overigens bleef het prijspeil by een matige handel vrijwel stabiel. Enkele zeer fijne beesten in de top rond f 3.50 per kg geslacht gewicht en overigens voor de goede kwaliteiten Jonge koe ien en vaarzen vrn rond f3.tot f3.25 per kg; 2de en 3de kwaliteit uiteenlopend van f2.60f2.90 per kg geslacht gewicht. Slachtstieren f2.85f3.25 per kg idem. Op de vette kalverenmarkten liep het aanbod tot een minimum terug. West-Duitsland neemt momenteel vrijwel alle licht gewicht kalveren af. zodat men aan het zwaarder mesten niet toe komt. De prijzen zijn nog verder opgelopen. Redelijke kwalitei ten tot aan de beste soorten deden tussen f2.80 tot f3.50. Er werd voor beste Brabantse kalveren deze week zelfs tot f3.70 per kg levend gewicht betaald. Het is op het moment zo, dat wan neer Italië open zou gaan men niet zou kunnen leveren. Voor het bin nenland liggen de prijzen reeds veel te hoog. zodat er voor de binnen landse consumptie zeer weinig vette kalveren worden geslacht. Ook het lamsvlees is voor het bin nenland momenteel „duur genoeg", waardoor in de winkels weinig wordt verkocht. Vrijwel alles gaat via de exportslachteryen naar Frankrijk en België. De kiloprijzen lig gen momenteel tussen f 4.en f 4.50 aan de bout. Het aanbod was op de Leidse markt nogal ruim. waardoor de ooien even minder vlot en tegen een paar gul den per stuk minder moesten worden afgegeven dan de week tevoren. De i ren gingen er echter vlot en on- vt.anderd duur ln. Onze noteringen lagen voornamelijk tussen f90.— en f 125.— per stuk: extra beste ram men tot f 137.50 per stuk. De varketismarkt was ruim vol doende voorzien tegenover de vraag. De prijzen waren echter niet veel la ger dan de vorige week. Paarden in het algemeen goed prijshoudend bij krap aanbod.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3