MEMORANDUM VAN VAN DER PUTTEN PAC AGENDA Spaak: VN-actie in Katanga onwettig BEDRIEGER Officieren zaten mij dwars PASSAP MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 9 DECEMBER 1961 Dü Cubaanse premier, Fidel Castro, heeft zijn politiek be drog niet langer kunnen ver zwijgen. In een lange rede, waarin hij de oprichting bekendmaakte van een nieuwe partij-op-Kremlinistische- grondslag, onthulde hij dezer dagen, dat hij een .marxistische Leninist" (oftewel communist) is en pochte hij op zijn valsheid, waardoor hij de goedgelovige wereld jarenlang bij de neus heeft gehad! Castro vond het vanzelfsprekend, dat hij vroeger steeds met de grootste nadruk (dat wil dus zeggen: met de grofste leu gens) zijn ware gezindheid had tegengesproken. Anders zou hij ,,de bourgeoisie" van zich hebben ver vreemdZie hier dus een man, die onder quasi-idealistische voor wendselen het wereldcommunisme een kostbare basis in Midden- en Zuid-Amerika heeft verschaft. Een geniepige handlanger van Moskou stapelde leugen op leugen om zijn ware bedoelingen te camoufleren. Hij streed voor sociale rechtvaardig heid, democratie en nationale be wustwordingEn wie daaraan twijfelde was een steunpilaar van Amerikaanse reactionairen, die niets begrepen van zijn nobel verzet tegen monopolisme en kolonialisme. Maar intussen ging hij voort Cuba door geweld en door leugens onder het communistische juk te brengen, zoals de New York Herald Tribune het uitdrukt. En men mag eraan toevoegen: een juk, dat nog zwaar der op de bevolking drukt dan dat van zijn ultra-rechtse voorganger Batista. WAAROM Castro gemeend heeft zijn bedrog openlijk te moé ten mededelen, is niet duide- heid en toen uitgebazuind wat hij lijk. Heeft hij zich wellicht laten meeslepen door zijn welsprekend- van zijn standpunt en in het belang van het rode farizeïsme beter onder de roos had kunnen houden? De Londense Times" is van me ning, dat Castro partij heeft gekozen in de strijd tussen Moskou en Peking, in de verwachting, dat de Sowjetrussische hulp hem het meest van pas komt. Hoe dit zij, de aan hangers van politieke ..vooruitstre vendheid" zijn alweer een afgod kwijt: Stalin bij al zijn gebreken toch een „symbool van progressie"! blijkt een doodgewone misdadiger te zijn en Castro ontmaskert zichzelf als een politieke zwendelaar. Wat de Cubaan betreft: zijn methode of juister: die van het Kremlin is allerminst nieuw. Ook in Oost-Euro pa hebben de communisten samen werking gezocht met burgerlijke partijen. En als zij er dan eenmaal in geslaagd waren zo'n „volksfront" te overheersen, lieten zij het mas ker vallen: de „bourgeoisie" werd afgedankt, het verzet werd neerge slagen en de rode terreur deed wat ze wilde. Terecht wijst de New York Herald Tribune er ten overvloe de! op, dat er nimmer sprake is geweest van de „onweerstaanbare aantrekkingskracht van de commu nistische ideologie". Integendeel, Oost-Europa en nu ook Cuba bewij zen, dat het Kremlin zijn aanhang recruteert onder politieke oplichters en despoten. EEDS viereneenhalve eeuw is Lv Goa (een enclave van 360 km2 -I- L 0p gebied van India, bij Bom bay) in handen van de Portugezen. Eigenlijk is dit een anachronisme, een toestand, die niet meer past bij de tegenwoordige omstandigheden. Maar de regering in Lissabon denkt er niet aan afstand te doen van Goa dat immers, zo verklaart zij, deel uitmaakt van Portugal-zelf en geen kolonie is. Tot tweemaal toe heeft het bewind van Salazar in de afge lopen jaren verzuimd zich bij gewij zigde verhoudingen aan te passen: in 1947, toen India van Britse kolonie in een zelfstandige staat veranderde en aanspraak begon te maken op het gehéle gebied van het schiereiland, en weinige jaren later, toen de Fransen Pondicherry, Tsjan- dernagore en enkele andere plaat sen aan de regering in Nieuw Delhi overdroegen. Maar Lissabon is toen en nu blijven weigeren, een hard nekkigheid waarmee India geen genoegen wenst te nemen. Hoe be grijpelijk dit laatste ook zij, toch verbaast men er zich over, dat de Indiërs juist op dit ogenblik aanstal ten schijnen te maken Goa met ge weld in bezit te nemen. Want premier Nehroe heeft wel andere zorgen: het opdringen van de com munistische Chinezen in de Himala- jaMaar neenvoor de keuze geplaatst tussen een toch eigenlijk onbelangrijk geschil als met Portu gal over Goa en een levenskwestie als de rode agressie in het noorden, geeft Nehroe de voorrang aan. de twist met Portugal. Heeft hij zijn neutralistisch hart laten spreken, dat vol kritiek is op het Westen en de communisten zoveel mogelijk poogt te ontzien? Of is het angst voor Afro-Aziatische grieven tegen het gemis aan „anti-kolonialistisch vuur" in India en de „slappe hou ding" van Nieuw-Delhi tegenover Portugal? Duidelijk is dit alles niet en, gezien de dreiging in het noor den, zelfs vreemd, heel vreemd. Vervolg van pag. 1 Kapitein Westerling werd door wijlen generaal Spoor met een onderzoek belast. Deze kapitein was toen ook reeds bezig met een onderzoek naar de dood van vaandrig Aemout. Nadat generaal Spoor was overleden (hij zou veel sympathie hebben gehad voor de B.B.M.) maakten „directoraat en staf, zelf de schuldigen, van hun machtspositie" gebruik om zich volgens de heer Van der Putten te keren tegen hoofdbestuursleden van de B.B.M. ONBRUIKBARE KRAANWAGENS? Voorts spreekt de heer Van der Putten ln zijn memorandum over 60 kraanwagens (f4.600 per stuk), die onbruikbaar bleken. De centrale werkplaats C.W. 90 in Bandoeng zou aan elke wagen ongeveer f 5.200 ten koste hebben gelegd om ze weer enigszins bruikbaar te maken. Ook noemt de heer Van der Putten nog enkele andere onregelmatigheden. De heer Van der Putten geeft te kennen, dat hU zich gehouden heeft aan een opdracht van minister Staf, die de heer Van der Putten op 23 maart 1955 in overweging gaf zijn techni sche rapporten te bevoegder plaatse in te dienen. Dat heeft de heer Van der Putten naar zijn mededelingen steeds gedaan. Wanneer hij onregel matigheden of onjuistheden ontdekte bracht hij daarvan steeds rapport uit. Het resultaat bleef naar zijn zeg gen uit. Wel zouden officieren, die hij in Indië reeds aan de kaak had gesteld, getracht hebben hem kwijt te raken. „SLECHTE REVISIE?" f 1000 tot f 1500 per jeep werd be taald. Het Utrechtse bedrijf achtte hij voor massarevisie van jeeps niet geschikt. De militairen die de onder handelingen over dit contract in steeds wisselende delegaties voerden, worden in het memorandum ge noemd. De heer Van der Putten signaleert nog een aantal andere gevallen, waarbij hij op eigen initiatief zou hebben gehandeld, hetgeen hem ach teraf bijzonder kwalijk zou zijn ge nomen. ZAAK VAN LANDSBELANG Aan het memorandum is o.m. een persoonlijke biografie van de heer Van der Putten toegevoegd, waaruit moet blijken dat de legerofficieren, die de heer Van der Putten in zijn rapporten noemde, hem doorlopend hebben dwars gezeten. Mr. Geleijnse liet zijn brief aan de l»den van de Tweede Kamer ver gezeld gaan van een resumé van de aan mhr's'er Visser verstrekte gege vens. „Alle door de heer Van der Putten geuite beschuldigingen '-lin nen, maar mij als raadsman bekend Waarnemers naar grens van Goa Portugal heeft by de Veiligheids raad geprotesteerd tegen het optre den van India tegen Goa. Voorts heeft de Portugese regering voorgesteld onafhankelijke interna tionale waarnemers naar de grens tussen Goa en India te zenden, die een wakend oog zouden moeten hou den op de Portugese en Indiase strijd krachten nabij deze grens. V. B. Lavande, voorzitter van een nationalistische groepering in Goa, heeft gisteren verklaard dat de „oor logsraad" van zijn organisatie beslo ten heeft om in geheel Goa een opstand te beginnen tegen de Portu gezen. Door acties van vrijwilligers zouden de verbindingen in Goa al „gedeeltelijk verbroken" zijn. In het gebied van Conacona en Mapoeca- Bisjedi zijn vier bruggen opgeblazen. Lavande zei dat er 500 man van zijn organisatie buiten Goa klaar staan om een actie tegen de Portugezen te beginnen. Deense clief van Oostzeeconnnando De Deense luchtmachtgeneraal Ta- ge Andersen is aangewezen tot op perbevelhebber van de gemeenschap pelijke Deens-Westduitse NAVO- strijdkrachten in het toegangsgebied tot de Oostzee. De Duitse generaal majoor Von der Groeben is tot onderbevelhebber benoemd. De Britse luitenant-generaal Py- man wordt commandant van het noordelijke NAVO-gebied. dat het uiterste noorden van Duitsland, De nemarken en de omringende gebie den omvat. Er komen vier ondercommando's, waarin de stafposten voor een derde gedeelte door Denen, voor een derde door Duitsers en voor het overige deel vermoedelijk door Britten, No ren, Canadezen en Amerikanen zul len worden vervuld. is, worden gestaafd door besch»'*Jcn In 1954 signaleerde de heer Van j en getuigen", schrijft mr. Geleijnse. der Putten een bedrijf in Appinge-1 In de brief deelt hij mede. da* dam, dat ongeveer 30 zware leger- niet juist is dat zijn cüënt inmiddels voertuigen voor f 14.000 oer stuk had tegen het ontslagbesluit van de mi- gereviseerd. Dat gebeurde volgens de nister beroep heeft aangetekend bij heer Van der Putten zo slecht, dat,het ambtenarengerecht. „Het lijkt ze vrijwel regelrecht voor nieuwe re- I mij een zaak van groot landsbelang, visie naar een bedrijf in Eindhoven I wanneer alsnog een onderzoek -al moesten worden vervoerd. In ver- worden ingesteld naar alle facetten, band met deze slechte ervaringen ad- I waarvan de zaak Van der Putten een De Belgische Justitie heeft een 40-Jarlge assistent boekhouder en oud- SS'er uit Amsterdam, die tezamen met zijn echtgenote verdacht wordt van verduistering van ruim f 25 000 ten nadele van een tenten- en dek- kledenfabriek ln de hoofdstad, aan Nederland uitgeleverd. Zijn vrouw was reeds eerder uitgeleverd. viseerde de heer Van der Putten zijn superieuren het bedrijf in Anpinge- dam van legerwerk uit te sluiten. Het voorstel zou z(jn geaccepteerd, doch korte tijd later zou het bedrijf weer vol legerwerk hebben gestaan. Drie jaar later werd op de voor de heer Van der Putten nadelige con duitestaat (die later onjuist bleek te zijn) a's argument tegen hem .aan gevoerd, dat „de directeur van het bedrijf in Appingedam niet met Van der Putten overweg kon". De heer Van der Putten was ook belast met de technische controle over de revisie van ongeveer 100 Waukeshamotoren bij een particulie re industrie (eind 1954 begin 1955». De kosten bedroegen f 5.000 per stuk. De contracten werden door enkele met name genoemde officieren opge maakt, o.w. de inmiddels tot kolonel gepromoveerde kapitein uit Indië. ..Het bleek mij", zo schrijft de heer Van der Putten, dat de voorgeschre ven revisiewijze technisch niet juist was en dat een modificatie werd voorgeschreven die volkomen fout was. De heer Van der Putten maakte de kolonel daarop attent, doch ont ving geen antwoord. De kolonel zou de motoren tevoren van de door de heer Van der Putten gewraakte mo dificatie hebben laten voorzien in de tankwerknlaats in Wezep. Ze werden gereviseerd, weer vernield en afge voerd naar Soesterberg waar ze in regen en wind zouden hebben ge staan. Pas daarna zouden de moto ren onder de aandacht van de heer Van der Putten zijn gekomen. „U had zich daarmee niet mogen bemoeien. Dit is het beleid van uw superieuren" zou een toenmalig Ko- merlid, thans staatssecretaris, de heer Van der Putten te kennen heb ben gegeven toen hy deze gang van zaken signaleerde en uitvoerig daar over rapporteerde. Een soortgelijke ervaring deed de heer Van der Putten op toen hy in 1955 de marchaussee attent maak te op de ondeugdelijke revisie van 180 radiateuren. Uitvoerig memoreert de heer Van der Putten een erva ring met een bedrijf in Amersfoort, dat legerradiateurs reviseerde. Dit bedrijf achtte de heer Van der Put ten niet geschikt, hij stelde uitscha keling voor, doch daarvan zou niets zijn terecht gekomen. „HOGE PRIJZEN" De revisie van 5.000 jeeps geschied de volgens het memorandum by een Utrechts bedryf voor f 9080 per stuk. De heer Van der Putten vond dit bedrag krankzinnig hoog en weiger de ermee akkoord te gaan, temeer daar het rapport een clausule bevat te, waarin bepaald werd dat de werkzaamheden uitbesteed werden tegen de voor het Ryk gunstigste condities. Het betreffende bedrijf bleek be reid de revisieprijs per jeep met f 1500 te verminderen. De heer Van der Putten meende evenwel, dat in an dere bedrijven voor dezelfde revisie uiterst belangrijke is", aldus besluit de heer Geleynse zijn uitvoerige brief. BREIMACHINES VLASVELD Doezastraat 20 Leiden, tel. 21300 Groots verslag van trieste tijd (Van onze t.v.-medewerker). Dr. L. de Jomg, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie heeft eisteren een meesterstuk afgeleverd in collegiaal televis'.eteam- werk met de regisseurs Anstadt en Klokman. Het- was de zevende afle vering van de documentaire serie over de bezetting. Nederiands-Indië was aan de beurt voor zover de tijd stre'kte van de inval in Nederland tof de oorlogsverklaring van het Koninkrijk aan het Japanse keizer dom. De Jong heeft zich hiertoe niet beperkt, maar tot beter begrip hier aan een inleid mg doen voor"aan van Indisch wel "en wee, waarbij het wel duidelijk ten goede kwam aan de Nederlandse groep en het wee voornamelijk voor rekening van de au t.hoehtonen uitwerkte De ethnoloog dr. C. Noo'eboom. ovd-bestuursambter'aair. repte van toewijding en misrekening van zijn korps, waarna de oudvlootvoogd Hel- frich zijn gal over de marinever waarlozing lucht'e en oud-Volks- raadsveorzitter Jonkman duidelijk aanzaf in welke maat de staatsrech- i telijke en verstandelijke overwegin gen van het Tjardase bewind ge brek a9n vertrouwen in Indonesische kring wekten. Daarna getuigde de fiere oud G.G. zelf van zijn ziens- N. V. V.-voorzitter .Kinderbijslag- discriminatie' De N.V.V.-voorzitter drs. D. Roemers heeft gisferen op de hoofdbesturen- vergader ng in Utrecht gezegd, dat hij begrip kan opbrengen voor het s'.andpunt van degenen, die in de kinderbijslag aan kleine zelfstan digen verder willen gaan dan het door minister Veldkamp ingedien de wetsvoorstel. Drs. Roemers is er ook de mening toegedaan, dat een halve uitkering voor de eerste twee kinderen tot een inkomengrens van f3750 dis criminerend is voor de kleine zelfstandigen. Maar wanneer het parlement deze gedachte zou overnemen en tot VOORRANG: Alleen NEMEN als er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GFGEVEN wordt E02BSISCSQSS3QD3DBC een volledige uitkering voor de eerste twee kinderen tot een inko mensgrens van 4750 gulden zou be sluiten, acht drs. Roemers dit weer discriminerend voor een groep werknemers. Immers, de uitkeringen voor het eercte en tweede kind van de kleine zelfstandigen zouden moeten worden betaald uiit de belast ngen, terwijl die voor de werknemers ko men uit de premie, die ten laste van de loonsom komt. Drs. Roemers meent dan ook, dat in dien dit het geval zou zijn, dan de uitkeringen voor de kinderbijslag wet aan loontrekkenden tot een evenredig bedrag uit de algemene middelen zouden moeten worden betaald. „Anders zou een ontoelaat bare achteruitstelling ontstaan..." Vervolg van pag. 1 De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft er gisteravond telegrafisch bij de secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, op aangedron gen dat deze V.N.-troepen in Katanga „onmiddellijk de nood zakelijke orders zal geven, opdat zij zich zorgvuldig houden aan de bepalingen van de overeen komst in Genève. Hij voegt hieraan toe: „Ongelukkigerwijs BINNENLAND Gistermorgen is tussen Havelte en Uffelte een personenauto, bestuurd door de 30-Jarlge heer H. B. Leeseman uit Apeldoorn in de Smildervaart ge reden. De heer Leeseman Is bij dit on geluk om het leven gekomen. Luitenant-generaal P. Gips, com mandant van het eerste legercorps, heeft een brief uit Frankrijk ontvan gen, waarin hem wordt meegedeeld dat hij ls benoemd tot ereburger van het stadje Sancerre. dat dicht bi] La Courtine ligt. Generaal Gips ls reeds ereburger van La Courtine. BUITENLAND De Amerikaanse marinestrijd krachten die de vorige maand naar de wateren nab(J de Dominicaanse Repu bliek werden gezonden toen president Balaguer bezig was zijn positie tegen over leden van de familie Trujlllo te versterken, zijn teruggetrokken. Ameri kaanse functionarissen verklaarden aan te nemen dat er geen bedreiging van de Dominicaanse regering van buitenaf meer bestaat. De politieke crisis ln de Dominicaanse Republiek is overigens nog steeds niet geëindigd. De British Overseas Airways Cor poration heeft ln de eerste 32 weken van dit Jaar een verlies geleden van 7.701.000 pond sterling, zo ls ln Londen meegedeeld. Als oorzaken worden ge noemd stakingen en de achteruitgang ln het luchtvervoer. In maart echatte de maatschappij nog. dat over genoem de periode een winst van 633.000 pond zou worden gemaakt. De Zuldafrikaanse neger Albert Loetoell, die ln Oslo is voor het ln ont vangst nemen van de Nobelprijs voor de vrede, heeft zich gisteravond op een persconferentie uitgesproken voor V.N.-sancties tegen Zuld-Afrlka, ten einde een wijziging in de apartheids politiek van de regering te bewerkstel ligen. De Westdultse regering heeft gis teren tydens een kabinetsvergadering formeel besloten tot verlenging van de dienstplicht van twaalf tot acht tien maanden. Het wetsontwerp hier over zal vermoedelijk nog voor Kerst mis bij de Bondsdag worden Ingediend. De Britse regering is van plan de demobilisatie van 15.000 man behoren de tot de laatste dienstplichtigen Engeland heeft zoals men weet de mi litaire dienstplicht afgeschaft voor lopig in dienst te houden zulks vol gens de bepalingen van de nieuwe wet op de legerreserve, welke ls aange nomen naar aanleiding van de Ber- lijnse crisis. Uit een villa ln de Italiaanse stad Como zijn 27 schilderijen met een ge zamenlijke waarde van ongeveer twee en een half miljoen gulden gestolen, zo ls gisteren door de eigenares, me vrouw Grassl, bekendgemaakt. Er zijn doeken onder van Corot, Canaletto en Constable. De politic heeft de zaak ln onderzoek. schijnt dit thans niet het geval te zijn." Spaak trekt in zyn telegram de wettigheid van de door de VN in Katanga ondernomen actie in twyfel. Hy zegt: „Ik geloof niet, dat het met mortieren beschieten van een zieken huis als een geval van zelfverdedi ging door VN-militairen kan worden b^s^houwd." Spaak vervolgt: „De VN-troepen voeren thans in Katan ga oorlog, dit gaat aan de Oe Thant verstrekte volmacht verre te buiten en het is in strijd met de be ginselen van het Handvest." Oe Thant heeft gisteravond in ant woord op een telegram van de Bel gische minister van Buitenlandse Za ken. Spaak, verklaard dat de ont dekking van een Katangees plan om een grootscheepse aanval op de vita le VN-stellingen te ondernemen en om andere vijandige daden te bedrij ven het VN-opperbevel geen andere keuze liet dan geweld te gebruiken voorzover dit nodig is ter zelfverde diging en ter verzekering van de verbindingen en de vrijheid van be- weeing. Hij wees met kracht Spaaks sug gestie van de hand, dat de VN-troe- nen de conventie van Genève niet zouden hebben geëerbiedigd of niet de nodige maatregelen hadden geno men om het leven en de eigendom men van de burgerbevolking te be schermen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat Frank rijk de mening is toegedaan, dat het vraagstuk van de Kongolese on afhankelijkheid zonder inmengine van buitenaf door de Kongolezen zelf zou moeten worden geregeld. Inter ventie van de VN in Kongo was niet in de geest van de organisatie. De acties van de volkerenorganisatie hadden zich moeten beperken tot het beschermen van personen en tot het verlenen van technische biistand aan de Kongolese regering. Dit is de re den waarom de Fran" vr.--.HnT 7,jrb altijd gereserveerd heeft getoond over de acties van de Verenigde Na ties in Kongo, zo zei de woordvoerder. wijs met typisch Nederlandse argu mentatie. gedrenkt an formalisme. Di. Van Mook versloeg de spannen de onderhandelingsperiode met ken nelijk te kwader trouw zijnde Japan se wederpartij. Over de tragische dood van legercommandant Beren schot vernamen de kijkers geen bij zonderheden, waarnaar velen intus sen juist bij deze gelegenheid had den uitgezien, omdait tihans de zwijg plicht der overheid uit diplomatieke overwegingen vervallen lijkt. Ten slotte gewaagde oud-minister Van Kleffens van de Londense ervarin gen. Onthullend was voor ons de mededeling, dat G.G. Tjarda gewei gerd had aan de regeringswens te- g<moet te komen om 2400 op 10 mei 1940 op het door de radio doorge geven codewoord „Berlijn" ge ïnterneerde Duitsers vrij te laten. Een teken niet alleen van grote zelfstandigheid en zelfverzekerdheid, maar stellig ook van juist inzicht, omdat de Indische gemeenschap van die dagen vrijlating heel eenvoudig niet geduld zou hebben. Een pijnlijke illustratie van de zelfingenomenheid leverde het com mentaar op de 31 augustusviering 1941. waarbij alle inz'cht in 'svijands kracht en eigen zwakte ten enèmale leek te ontbreken. Aan de rest van het NCRV-pro- gramma was goede zorg besteed, rnaar veel moest wel wat bloedeloos, haast zinloos lijken na het drama, waarmee de geest bezig bleef. Vermelding verdient slechts de hartverwarmende wijze waarop was gereageerd op de oproep om geld voor speelmiiddelen. die tegelijk ge neesmiddelen zijn voor geestelijk of lichamelijk gestoorde kinderen. Een halve ton was nodig. Tn de tien riaqen sedert de oproep (met het Sinterklaasfeest in zicht nog wel) was het benodigde bedrag by één. Advertentie jaloezieën bij de vakman Off. dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 hy de Doezastraat TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENFABRIEK ZATERDAG Clubhuis Oosterkwartier Tentoon stelling „De Rijnkllevers". Gebouw Prediker: Contactavond Ewout Joppenszgroep. 8 uur nam. Kleine Burcht: Tentoonstelling „De Reisduif". De Kleine Burcht: tentoonstelling „De Bonte Duif". Hogewoerd 175: Dienstlezing Jeho vah's Getuigen te 8 uur nam. ZONDAG Clubhuis Oosterkwartier Tentoon stelling „De Rijnkllevers". Kleine Burcht: Tentoonstelling „De Reisduif". De Kleine Burcht: tentoonstelling „De Bonte Duif". Hogewoerd 175: Openbare lezing te 4 uur nam.; 5.15 uur nam. Wacht torenstudie Jehovah's Getuigen. Lutherse Kerk: Oecumenische Raad Dienst van aanbidding, voorbede en gebed. 7.30 uur nam. Stadszaal (ingang Aalmarkt): Open Deurwerk herv. gem. o.l.v. dr. P. L. Schoonheim. 10.30 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG De Doelen: Ledenverg. Leldse Ama teur -Fotografenver. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstel ling Haagsche Comedle „De Kardinaal van Spanje". 8 uur nam. Steenschuur 6: Splrltisch Genoot schap. 8 uur nam. DINSDAG Gravensteen: Vlro en NSW. Spr. W. A. Ridder van Rappard over „De rech ten van de mens 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. W. C. Braat over de berg van Troje, het stamslot van de Heren van Bors- sele. 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstel ling Haagsche Comedie „De Kardinaal van Spanje". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Chr. Orato riumver. „Con Amore" voert Handel's "The Messiah" uit. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls): Kerstfeest Vrouwen ln de V.V.D. 2.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Half uur van Bezinning. 1.tot 1.25 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal)Abonne mentsconcert Residentie-orkest o.l.v. Jean Martlnon. Soliste Johanna Mart- zy. 8 uur nam. Zomerzorg: Klenavond Kynologenver. „Rynland". 8 uur nam. VRIJDAG Brandweerkazerne: Huldiging W. A. Kosten. 5 uur nam. Oude Vestkerk (O. Vest 133): Con cert V.L.A.K. 8 uur nam. HEDENAVOND Hihersum I, 402 m. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Boek- bespr. 15.05 Gram. 15.30 'n Tik van de zon. hoorsp. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Lichte muz. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Bijbelse miniatu ren, lezing. 19.45 Kamermuz. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Amus. progr. 21.15 Dansmuz. 21.50 Soc. comm. 22.05 Man ln de stad: ca baret. 22.30 Nws. 22.40 De zwarte dia mant, hoorsp. 23.10 Zlgeunerork. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. - KRO: 14.10 Franse les. 14.30 V. d. Jeugd. 15.30 Tenor en orgel. 15.50 Lite rair etherforum. 16.35 Pianorecital. 17.00 Sportperiscoop. 17.10 Lichte muz. 17.30 Boekbespr. 17.40 Amateurspro gramma. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram. 18.50 U bent toch ook van de partij?, praatje. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Wedstr. in muziekllteratuurkennls. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Gram. 20.50 En nu mijn geval, vragenbeantw. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Licht progr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 WIJ luiden de zondag ln. 23.00 Religieuze muz. met comm. 23.50-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 15.00 Ideeënbus. 15.25 Speel film. 15.50 Rep. v. h. Vogelhuis v. d. Kon. Rotterdamse Diergaarde Blljdorp. 16.20 Filmprogr. 16.45 Tekenfilmpje. 17.00-17.30 V. d. kind. 19.30 V. d. Jeugd NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Gevar. progr. 21.20 Quizprogr. NTS: 22.15 Eurovisie: Intern, danstoer- nooi in Düsseldorf. VARA: 22.55 Act. VOOR ZONDAG 10 DECEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Aubade door trombone kwart. 8.25 Voor het platte land. 8.35 Gevar. progr. 9.45 Geeste lijk leven, toespr. 10.00 Kamerork. 10.30 Gevar. progr. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportber. 12.32 Koperork. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Progr. voor alle weggebruikers. 14.00 Liederen en canzonetten. 14.30 Boek bespr. 14.40 Gram. 15.10 Ingmar Berg man, lezing. 15.20 Kamerork. 16.00 Dansork. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gevar. progr. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Ned. herv. kerkd. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De Open Deur: veer tiendaagse rubr. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.50 De vrouw ln het wit. hoorsp. 21.25 Intern, volksliederen 21.45 In het voètspoor der wetenschap, klankb. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Meded. en sportuitsl. 23.00 Lichte muz. 23.40 Zang en hammond orgel. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en weerber. 9 45 Vocaal ens. IKOR: 10.00 Muz. v. d. zondag. 10.15 Rem. kerkd. 11.30 Vraag en antwoord. 11.45 De kerk ln de1 spie gel van de pers. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Me- tropole ork. en soliste. 12.55 De hand aan de ploeg, lezing. 13.00 Nws. 13.05 Licht progr. 13.30 V. d. kind. 14.00 De luister van Uw huls, klankb. over de liturgie. 14.30 Cello en plano. 15.00 De Vliegende Hollander, praatje. 15.10 Koorzang. 15.30 Muzikale lezing. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. Convent van Ker ken: 17.00 Geref. kerkd. NCRV: 18.30 Oude muz. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Door een ge opende deur ln de hemel, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20 00 Testbemanning, hoor spel. 20.35 Nederl. muz. 21.10 Kamp vuren langs de evenaar, lezing. 21.30 Gram. 22.00 Licht progr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 In het land van de dichter, literaire le zing. 23.00 Avondgebed. 23.15 Prome- nade-ork. en solist. 23.55-24.00 Nws. Radio-Blaememlaal 9.30 uur ds. G Toornvliet: 11 uur ds. G. Toorn vliet- - dienst voor belangstellenden; 12.15 uur ds. L. J Boeijinga van Rijs wijk jeugdappéldienst; 2.45 uur Klnderdienst; 3.30 uur ds. P. N. Kruys- wijk. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.00-15.00 Documentair progr. 15.30-17 30 Badminton. 19.30 Week- journ. 20.00 Sport in beeld. KRO: 20.30 School voor volwassenen, TV-spel. 21.15 Amsterdams Kunstmaandork. en solist. 21.55 TV-film. 22.20 Epiloog. Restaurant Van der Heijden: Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. Spr. Jhr. mr. dr. H. F. van Panhuys. 12.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): LKK „Voor Allen". Quintette Marie - Claire Ja- met. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academie (trappenhuis): Tentoon stelling werk van Jan Schlechter onder auspiciën van L.A.K. (geopend tot 15 Januari) Lakenhal- Tentoonstellingen Society of Wood Engravers en schilderijen en aquarellen Otto B de Kat (tot 14 de cember). Prytaneum (Rapenburg 6): Tekenin gen 'en Grafiek Oostra Werkd 9-12 en 2-5 uur; 's zondags gesloten (tot 20 december) Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d Werfpark 1: Tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen ln Egypte" (tot 25 februari). BIOSCOPEN Trianon: „Ontvoering uit Boedapest". 14 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De overlopers". 14 Jr. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Haven der harts tochten". Casino: „De 1000 ogen van dr. Ma- buse". 18 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4 45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Menschen lm Ho tel". Lirlo: .Heldencommando". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „Wilde haren". 14 jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: „De nacht". 18 Jr. Werkd.: 2 30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2,30, 4.45 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uur. zaterdag 7 en 9.15 uur „Dokter of Misdadiger". 18 Jr. Zondag 7 en 9 15 uur: maandag 8 en woensdag 8 uur „Het begon in Napels". 14 jr. Donderdag 8 uur „De levensroman van Josef Schmidt". 14 jr. Zondag middag en woensdagmiddag half drie „Kluchtig en Luchtig". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden ls geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek Centraal, Breestraat 74, telef. 20552. De Oegstgeester Apotheek, Wilhel- minapark 8, telef. 26274 ls 's zondags geopend van 12-13 uur. Weekelnde-dlenst der tandartsen ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zater dagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren Postel, tel. 2308u. Roodenburg Vermaat. tel. 26655. Meel. tel. 22522, Van Gent, tel. 22538, en Wydicks, tel. 30177. Te Oegstgeest dokter Held, tel. 24649 By geen geboot van Uw Huisarts oi specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. I BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC, Home Service, 330 m, 12.20 Verz. progr. 13.10 Kritieken, 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klank, beeld. 14.40 Lezing. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork. conc. (Om 16.30-16 45 Lezing). 17.15 Kon. bezoek aan Tan- gaylka. 17.45 Gram. 18.00 Voordr. 18.20, Hoorsp. 18.50 Lezing. 18.55 Weerber,' 19.00 Nws. en journ. 19.45 Amus. muz; 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd, progr. 21.25 Liefdadigh.opr. 21.30 Re cital. 22.30 Lezing. 23.00' Nws. 23.10 Gesprek. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. ec weerber. 0.06-0.36 Orgelrecital. 12.30 Kerkd. 12.55 Progr.-overz. 13.00 Verz. progr. 14.30 Gevar. progr. 15.00 Gevar. progr. 15.30 Hoorsp. 16 00 Film progr. 17.00 Lichte muz. 18.00 Inter- views en gram. 19.00 Popul. liedjes, 19.30 Gevar. progr. 20.30 Nws. 20.35 Ge var. progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gram. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws, 23.40 Lichte muz. (verv.) 0.30 Lichte muz. 0.50 Meditatie. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.10 Klass. muz. 14,45 Oude muz. 15.30 Amus. muz. 16.30 Lichte muz. 18.15 Adventsconc. 19.00 Nws. en weerber, 21.00 Lichte muz. 21.45 Nws. 22 15 Dansmuz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Amus. muz. 24,00 Nws. 0.05 Ork.-conc, I.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoorsp. 15.50 Moineau, operette 17 45 Ork. conc. 19 35 Lichte muz. 20.00 Ka mermuz. 22.45 Gram. 23.53-24.00 Nws, Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Nws. 12.03 Gram. 12.30, Weerber. 12.35 Amus. ork. 13.00 Nws, 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15 00 Lichte muz. 15.30 Sportreportages. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Sport.1 uitsl. 17.50 Gram. 17.55 Klavecimbel- recital. 18.30 Godsd. ultz. 19.00 Nws, 19.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23,.05 Dansmuz. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr, en sportuitsl. 17.00 Nws. 17.45 Ork.- conc. 18.30 Gram. 19.00 Godsd. halfuur 19.30 Nws. 20.30 Gram. 20.35 Hoorsp. 21.45 Gram. 22.00 Wereldwns. 22.15 Gram. v. d. Jeugd. 23.00 Jazz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 11 DECEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Vac de voorpagina, praatje. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Aan de kant of aan kant?: over- denking. VARA: 10.20 12000 minuten voor boven de zestig. 11.20 Voordr, II.35 Volksliedjes. 12.00 Politiekapel, 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V, h. platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nws. 13.15 Voor de Middenstand. 13.20 Hammondorgelspel. 13.45 Wikken en wegen, praatje. 14.00 Pianotrio. 14.30 V. d. jeugd. 15.15 Promenade ork., koor en sol. 15.45 Gitaarrecital. 15.55 Oude liedjes. 16.10 Muzlek-revue. 16.50 Streekuitz. 17.10 Lichte muz. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Milit. comm. VARA: 18 00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regeringsmuz.: Bescher ming Bevolking vraagt Uw aandacht. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Ca baret. 20.35 Quiz. 21.25 Lichte muzJ 21.55 Actueel progr. 22.30 Nws. 22 40 Symf. ork., koor en sol. 23.10 Muz. dis cussie. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.16 Gram. 7.13 Idem. 7.20 Sportuitsl. 7.30, Gewijde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws, 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d! zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw 10.10 Gram. 10.20 Theologische ether-i leergang. 11.05 Gram. 12 00 Idem. 12,23 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- eü tuinb.meded. 12.33 Koorzang. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio, 14.30 Gevar. progr. 15.30 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Bas en pianoj 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17 30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Beeldend vermogen in Su riname, door Nola Hatterman. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram/ 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nw: en weerber. 19.10 Op de man af, praat je. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Musette-muz. 20.20 Droom en droesem) hoorsp. 21.15 Instr. septet. 21.35 Koor-; zang. 22.00 Parlementair comm. 22.li- Gram. 22.30 Nws. 22.40 AvondoverdenJ king. 22.55 Boekbespr. 23.05 Lichte muz. 23.55 Gram. 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e lijn van 18-20 uur) I: Johann Sebastian Bach. Magnifi cat voor soli, koor en orkest. Mimi Coertse. sopraan. Margarita Sjöstedn mezzo-sopraan. Hilde Rössel Majdan alt: Anton Dermota. tenor; Frederic! Guthrie, bas; Josef Nebois, continuo; Koor van de Oostenrijkse radio. Orkesj van de Weense Staatsopera. Dirigent; Felix Prohaska. II: Ludwlg van Beethoven. Miss Solemnis voor Soloquartet. koor en or kest op. 123 82 min.). Maria Stader, sopraan; Marianne Rader, alt; Anton Dermota, tenor; Josef Greindl, bad Koor van de St.-Hedwigs Kathedraal Philharmonisch Orkest van Berlijd Dirigent: Karl Böhm. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerovera NCRV: 20.20 Act. 20.30 De vier docW ters Bennet, feulll. (deel 2). NTS: Doj cumentaire film. NCRV: 21.40 Pariet mentair forum. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Hoine Service, 330 roj 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram 14.40 Gesprek. 15.10 Lichte muz. 16.0 Hoorsp. 17.30 Sopr. en plano. 17.45 V d. oudere luisteraars. 18.00 V. d. jeugc 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In tb South-East. 20.00 Pianorecital. 20.3i Gevar. progr. 21.30 Hoorsp. 23.00 Nw en ber. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.41 Kamer muz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dag! 12.31 Lichte muz. 13.00 Gram. 13.3 Gevar. muz. 14 31 Lichte muz. 14.45 V d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Dans muz. 16.31 Muz. bij het werk. Mrs. Dale's dagb. 17.31 Uitsl. races 17.34 Gram. 18.31 Lichte muz. en be: 19.30 Nws. en act. 19.40 Sportnw. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.2 Sport. 20.31 Hoorsp. 21.00 Gevar. prop 21.31 Boksrep. 22.00 Licht progr. 22.3 Lichte muz. 23.30 Nws. en sport. 23.4- Gram. 0.31 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Opej ramuz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nwsj 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. en wee:j ber. 19.30 Symf. conc. 21.45 Nws. 22.21 Jazzmuz. 22.30 Amus. muz. 23.00 Grarj 24 00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerbe: en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. J 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.5 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Gewijde mu: 15.00 Gram. 15.30 Ork. conc. 16.6 Klass. muz. 17.30 Gram. 18.05 Kame.' muz. 20.00 Ork. conc. 23.10 Sol. con: 23.30 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.3 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12 42 Grac 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 K- mermuz. 13.50 Liederen. 14.00 Schoo. radio. 15.45 Ork. conc. 16.00 Beursbe' 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.1 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Protest uitz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkrot 19.00 Nws. 19.40 Lichte muz. 19.50 Opf ramuz. 20.00 Opera en belcantocon' 21.30 De zeven kunsten. 21.45 Plane spel. 22.00 Nws. 22.14 Amus. ork. 226: Volksmuz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14 Ork. conc. 15 03 Kamermuz. 16.6 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Kamermui 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp 22.00 Wereldnws. 22.15 Jazz. 22.55

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2