LVan der Putten publiceert rapport aan minister VN-granaten vallen op Ivataiigees ziekenhuis Namen van officieren blijven nog geheim Dr. Adenauer confereerde in Parijs met Franse president Nieuw geheim Amerikaans wapen WEERBERICHT Nadruk op de kwestie-Berlijn Strijd zal nog heviger worden Meer glans en bescherming voor uw auto! Geallieerden hebben slechts kleine meningsverschillen Thans nog geen N-Guiiieadebat (Due/ ^)Tte teuws Opgericht 1 maart 1860 r ZATERDAG 9 DECEMBER 1961 No. 30623 LEIDSCH DAGBLAD DirecteuiE A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De door minister Visser ontslagen technisch-hoofdambtenaar van het ministerie van Defensie, F. H. van der Putten uit Bussum, heeft het memorandum dat hij in opdracht van de minister heeft opgesteld n.a.v. beweerde collaboratie en onregelmatigheden door legerofficieren in het v.m. Ned.-Indië, voor publikatie vrij gege ven. „De vele namen van officieren en andere personen, die daar in worden genoemd, mogen niet worden gepubliceerd", zo heeft de heer Van der Putten medegedeeld. Enquete-commissie? De raadsman van de ontslagen de fensie-ambtenaar, mr. N. J. Geleijn- se uit Amsterdam, heeft voorts ook de uitvoerige brief met vele bijlagen openbaar gemaakt, die hij aan de le den van de Tweede Kamer heeft ver zonden. Hij verzoekt de kamerleden daarin de minister te bewegen het ontslag bsluit in te trekken. Aange drongen wordt op een onderzoek door een parlementaire enquêtecommissie. De heer Geleijnse geeft in zijn brief te kennen, dat in liet licht van het door de minister genomen ont slagbesluit het thans duidelijk is „dat de minister kennelijk geen ogenblik werkelijk van plan is geweest om in deze de ondersta steen boven te laten komen, maar blijkens de for mulering van zijn opdracht bedoeld heeft zich een op het eerste gezicht gegrond argument te verschaffen om de heer Van der Putten te kunnen ontslaan". Mr. Geleijnse boos op Van der Putten Mr. N. J. Geleijnse, de raads man van de ontslagen hoofd ambtenaar van het ministerie van Defensie F. H. van der Put ten uit Bussum, betreurt het ten zeerste dat zijn cliënt het aan de minister van Defensie verstrekte memorandum voor publikatie heeft vrijgegeven. Hij betreurt dit vooral omdat daarmee, naar zijn mening, geen enkel reëel belang is gediend, en met name ook omdat dit zonder overleg met mr. Geleijnse is ge> schied, aldus heeft mr. Geleijnse meegedeeld. Volgens de Amerikaanse geleerde dr. Carl Kober, die in dienst is van de Martin-fabrieken in de V.S., ont wikkelen Amerikaanse wetenschaps mensen op het ogenblik een nieuw geheim wapen. Hij verklaarde gis teren tegenover journalisten in Den ver, dat het nieuwe wapen een do dende straal kan richten op doelen die zich op 320 km. afstand bevin den en deze volkomen kan verbran den. Het werkt gedeeltelijk met kernenergie en straalt een enorme hitte in de richting van het doel uit. Dr. Kober zei dat gewerkt wordt aan proefmodellen, die een hitte van meer dan 100.000 graden zouden kunnen produceren. Het is mogelijk met het wapen temperaturen van een miljoen graden te bereiken, zo verklaarde hij. Volgens dr. Kober zal de vinding slechts in de ruimte kunnen worden gebruikt, omdat de geweldige hitte en de hoge kosten het wapen onge schikt maken voor toepassing in een oorlog op de begane grond. Het ap paraat is zo groot als een flink zoek licht van het leger en zal ongeveer in 1963 gereed zijn voor proefnemin gen. ZACHT EN NAT Blijkens het weeroverzicht, dat het KNMI in De Bilt om 10 uur verstrek te zal een zuidwestelijke stroming grote hoeveelheden zachte lucht ver der het vasteland binnen voeren. Tij dens het weekeinde zullen de tempe raturen in ons land dan ook geleide lijk een verdere stijging onderraan. De aangevoerde lucht is ecb er zeer vochtig, zodat op veel bewolking moet worden gerekend met af en toe regen of motregen 19 DECEMBER Zon op: 8.36 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 10 37 uur; onder: 19.23 uur Hoogwater te Katwijk te 4.36 en 16.49 uur; iaagwater te 0.21 en 12.42 uur (11/12 hoogwater te 5.18 en 17.34 uur. Iaagwater te 1.03 en 13.26 uur). Dit nummer beslaat uit 14 pagina's cn een Bijvoegsel De heer Geleijnse, die dezelfde brief ook aan de leden van de Eerste Kamer heeft verzonden, protesteert tegen de door minister Visser gevolg de weg „met grote Klem, omdat hier de normen van behoorlijkheid, rede lijkheid en menselijkheid met voeten zijn getreden." Opsomming van gebeurtenissen In het memorandum aan de mi nister van Defensie geeft de heer Van der Putten eerst een opsomming van enkele gebeurtenissen in het v.m. Ned.-Indië, die naar zijn mening de beweerde collaboratie cn onregelma tigheden door legerofficieren beves tigen. Tenslotte geaft hij een opsom ming van „al hetgeen ondergeteken de sinds zijn terugkeer in Nederland aan tegenwerking en discriminatie heeft ondervonden". Wat betreft de Indische periode noemt de heer Van der Putten in de eerst-e plaats de naam van een toen malige kapitein, die deel uitmaakte van een commissie die onderdelen ten behoeve van het tankkorps in de VS heeft aangekocht. Bij het uitbre ken van de oorlog met Japan waren volgens de heer Van der Putten alle onderdelen voor de tanks aanwezig, „uitgezonderd de zo vitale verbin- dingspennen voor de tracks". Dezelfde kapitein en een ander lid van de staf van de LTD 81 in Ban doeng, waar Van der Putten voor de wereldoorlog als chef van de algeme ne werkplaats dienst deed, worden in een ander geval genoemd. De heer Van der Putten deelt daarover in zijn memorandum mede, dat hij de documentatie en tabellarische gege vens voor een speciale machinebatte rij voor de seriefabricage van pig- non- en kroonwielen (het enige exemplaar in zuid-oost-Azië) uit de handen van de Japanners heeft we ten te redden. Beide officieren zou den hem onder bedreiging van aan gifte bij de Kempeitai hebben bewo gen tot afgifte van de gegevens, zon der welke de machine onbruikbaar was. „Besmette reputatie" Voorts geeft de heer Van der Put ten een uitvoerige opsomming van de activiteiten van het hoofdbestuur van de Bond van Burgerpersoneel in Militaire inrichtingen in Ned.-Indië (BBM) waarvan hij deel uitmaakte. Deze bond, die ontstond n.a.v. onte vredenheid onder de betreffende ambtenaren, diende een aantal klachten in bij de dienstleiding. On der meer werd gesignaleerd dat kas gelden van de LTD voor particuliere doeleinden werden gebruikt en dat grote hoeveelheden suiker, bestemd voor distributie onder de werknemers, op de zwarte markt werden verkocht. Bovendien noemde de Bond de na men van een aantal personen „met een politiek besmette reputatie" die bij de LTD zouden zyn aangesteld. Vervolg op pag. 2 Leger paraat in Zuid-Rhodesië De Britse minister van Koloniën". Maudling. arriveerde gisteren in Salisbury, Zuid-Rhodesië. Zijn be zoek was geheim gehouden met het oog op de ongeregeldheden van de laatste dagen. Hij zal besprekingen voeren met de Britse Hoge Commis saris Lord Alipot en met de premier van de Rhodesische Federatie. Sir Rov Welens-ky. De Afrikaanse „Nationale Demo cratische Partij van Zuid-Rhodesië" beschuldigde gisteren de federale re gering ervan een explosieve situatie te scheppen door het arresteren van „vreedzame vrouwelijke demonstran ten". De federale regering van Rhode- sië heeft vandaag, zaterdag, alle ter ritoriale strijdkrachten in de belang rijke centra van Zuid-Rhodesië over de radio meegedeeld, dat zy zich paraat moeten houden. Leden van de reservetroepen van de luchtmacht werden gewaarschuwd zich gereed te houden om zich bij een eventuele oproep te melden. De mededeling werd om de vijftien minuten her haald. De maatregel volgde op drie dagen van ongeregeldheden, voornamelijk in Salisbury, door leden van de Afrikaanse Nationale Democratische Partij tegen de nieuwe grondwet van Zuid-Rhodesië. De Gaulle niet bevreemd voor isolement (Van onze Parijse correspondent) Blootshoofds wachtte de Franse president, generaal De Gaulle, hedenochtend om elf uur op de brede stoepen van het Elysée in Parijs de Westduitse Bondskan selier dr. Adenauer op voor een nieuwe gedachtenwisseling waarvoor 4J/J uur was uitge trokken. Kwart over zes zou de 86-jarige regeringschef uit Bonn Parijs al weer verlaten en men verwachtte vanmorgen niet. dat er belangrijke beslissingen uit de Frans-Duitse bus zouden kun nen komen. In het ambtspaleis van de president was gister avond al een kleine salon in ge reedheid gebracht waar de be jaarde kanselier, die nog maar kort geleden van zijn ziekbed is opgestaan, desgewenst tussen de beraadslagingen even op adem zou kunnen komen. Deze Frans-Duitse bijeenkomst ver dient enige speciale aandacht, voor al omdat de kanselier en de generaal in het verleden tezamen hun overige bondgenoten nog wel eens verrassin gen hebben bereid. Ofschoon een offi ciële agenda voor dit gesprek onder vier ogen niet werd opgesteld, ligt het wel voor de hand, dat de na druk op Berly'n zal komen te vallen. Daarnaast zal het Franse staatshoofd zich mogelijk wat beklagen over de obstructie, die in Bonn tegen een Europese landbouwpolitiek gepleegd wordt. En van zijn kant zal de Bondskanselier vermoedelijk wel een paar nadere bijzonderheden willen horen over De Gaulles herziene plan voor een politiek secretariaat in het raam van het „Europa der vaderlan den", waarover in Bonn onlangs een nieuwe Franse nota ontvangen werd. Ten aanzien van de hoofdschotel- Berlijn en de kansen op een West- Oostconferentie over dat onderwerp, zijn beide staatslieden het in de grond van hun hart, ofschoon om nogal afwijkende motieven, wel eens, aangezien ze nu geen van beiden veel voelen voor overleg met Moskou. Terwijl een fotograaf op de achtergrond ijverig poogt dit spontane moment op de plaat vast te leggen, vliegt een dol gelukkige mevr. Van Dijk uit In Washington heeft, zo gelooft men in Parijs, de kanselier zich echter laten be-, zoniet ómpraten, en zou hij zelfs president Kennedy hebben beloofd zich tegenover het Franse staatshoofd tot de tolk der Ameri kaanse inzichten en wensen te ma ken. Sedertdien moet de grijze kan selier in Bonn zijn gebleken, dat hij het parlement en zelfs zijn eigen mi nisters onder de nieuwe politieke ver houdingen niet zo gemakkelijk mee kon krijgen, zodat hij ook als bood schapper van Kennedy in Parijs nu wel enig gewicht verloren heeft. Doch ook zonder dat politiek ge wichtsverlies zou hij in Parijs onge twijfeld toch voor dovemansoren heb ben gesproken. De Fransen laten er immers nog steeds geen twijfel over bestaan, dat ze hun weerstand tegen een nieuwe klimpartij naar de Oost-Westtop zul len blijven voortzetten op gevaar van een eigen diplomatiek isolement en een verdere verbreding van de kloof in de Westelijke wereld. Onder die omstandigheden zit er dus niet zo heel veel perspectief in de de ont moeting Adenauer-De Gaulle. V elzen-noord haar 24-jarige zoon Harry om de nek. Matroos Van Dijk was een van de vijf overlevenden van de scheeps ramp met de kustvaarder „Stien- tje Mensingrf' maandag voor de Ierse kust die gisteren op Schiphol in ons land terugkeerde. De 28-jarige kok Gerrit Groen uit Hoogland en drie Spaanse bemanningsleden waren bij hem. De 38-jarige machinist Louis van Eijck uit Vleuten moest in Ier land achterblijven, omdat op hem de zware taak rustte de stoffe lijke resten van vier slachtoffers te identificeren. Dean Rash over Berlijn President Tsjombe heeft gisteren het ziekenhuis in Elisabeth stad bezocht, dat donderdagavond en -nacht tien uur lang onder zwaar mortiervuur heeft gelegen. Dertig tot vijftig granaten volgens het ziekenhuispersoneel afgevuurd door V.N.-militairen zijn op het gebouw terechtgekomen. Van de 600 patiënten die ten tijde van de aanval in het ziekenhuis verpleegd werden, zijn er 500 gevlucht. Een V.N.-woordvoerder verklaarde gisteren, dat Katangese militairen een waarnemingspost hadden ingericht op het dak van het ziekenhuis. Waarnemers verwachten dat de strijd in Katanga nog heviger zal worden, omdat de VN thans niet meer terug kunnen, zoals zy in sep tember hebben gedaan. Behalve in Elisabethstad wordt :iu ook gevoch ten in Noord-Katanga, waar Katan gese troepen een aanval hebben ge daan op Manono. Daarbij werd een Ethiopische VN-militair gedood. Twee VN-soldaten werden gewond. Naar verluidt bereidden de VN een tegenaanval bij Manono voor. Men schat de verliezen aan Ka tangese zijde tot lus ver op 100 tot 120 man. Volgens een VN-woordvoer- der zijn sinds vorige week vyf VN- militairen gesneuveld. Er vielen twaalf gewonden. Dertien VN-solda ten worden vermist. Vier Eu:„pese ingezetenen van Elisabethstad zou den door mortiervuur om het leven ,yn gekomen. Nadat het gisterochtend in de Ka tangese hoofdstad betrekkelijk rus tig was geweest, braken 's middags weer hevige vuurgevechten uit in de omgeving van het Dostkantoor. Ook laaide de strijd om de strategisch wegtunnel tussen de stad en he Zweedse VN-kamp weer op. Lal' verklaarde een woordvoerder van volkerenorganisatie, dat de toestai1 in de binnenstad .goed' 'was en dr de VN-strijdkrachten bezig waren d buitenwijken te zuiveren. De Katangese gendarmes hielde gisteren in het centrum van Elisa- bethstad nog steeds enkele stellin gen bezet, waaronder de residrntip van president Tsjombe. Amerikaanse steun In Leopoldstad hebben gisteren Kongolese studenten een demonstra tie gehouden voor .le Britse ambas sade. Na een aantal auto's vernield te hebben, begaven zij zich naar de Portugese legatie. Zij wierpen hier stenen nanr het gebouw. Ook de Franse ambassade moest het ontgel den. Voor de Amerikaanse ambassa- Deze telefoto geeft een beeld van de verbitterde strijd, die in Elisabethstad nog steeds voort duurt. Katangese militairen zoe ken achter een gepantserde legerwagen bescherming tegen mortiervuur. de riepen de studenten „leve Ken nedy" en prezen zij de Amerikaan se steun van de VN-operaties in Katanga. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft isteren verklaard dat Amerika „het N-program" in Kongo volledig on tschrijft voor zover bet ten doel eeft een toestand te scheppen, narin de politieke processen kuil en voortgaan in de richting van en verantwoorde en vreedzame re- reling. Het is niet de hedoelin» van Ie VN, zo was hem gebleken, Ka- (anga te veroveren of een politieke oplossing door te dryven. Als Kongo niet op vreedzame wijze tot een een heid wordt, staat het open voor com munistische penetratie, aldus Rusk. Zijn landgenoot de Democratische senator Thomas Dodd heeft daaren tegen gisteravond in Patijs verklaard dat de troepen van de VN zich uit Katanga zouden moeten terugtrek ken. Dodd vond Katanga, waar hij vijf dagen is geweest, een „vreed zaam en ordelijk geregeerd land". 9 Slot pag. 2 Minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat het bij de Berlijnse kwestie gaat om een meningsverschil tussen Moskou en 't Westen, en niet om meningS' verschillen onder de geallieerden zelf. Rusk wilde geen antwoord geven op de vraag of de conferentie van Westelijke ministers van Buiten landse Zaken in Parijs volgende week een eensgezind Westelijk standpunt zal opleveren wat be treft onderhandelingen met de Russen. De minister, die zaterdag naar Parijs vertrekt, zei dat een van de rede nen waarom hij twee dagen vóór de opening van de NAVO-minister- raad al naar Parijs gaat, is, dat hij dan tyd heeft nog wat met zijn voornaamste Westelijke collega's over de kwestie te praten. Hij Regering verklaart: In een brief van de minister-pre sident aan de voorzitter van de Tweede Kamer wordt meegedeeld, dat het kabinet van oordeel is, „dat een openbaar debat op dit ogenblik over het Nieuw-Guinea-beleid minder op portuun moet worden geacht". De re gering meent, dat het VN-debat nog te kort achter de rug is om door an deren verdedigde standpunten en de uitslagen van de stemmingen in alle consequenties volledig te kunnen overzien. Naar haar mening zullen de Nederlandse voorstellen zonder twij fel in vele landen een nieuw element in het denken hebben gebracht. Deze ontwikkeling dient nader bestudeer- te worden. Bovendien zijn de moge lijkheden van de algemene de-kolon satieresolutie nog niet te overzie- Voorts moet rekening worden geho> den met i ader beraad onder de vei tegenwoordigers van de bevolking van Nieuw-Guinea. negeerde de vraag of het mogelijk is dat Amerika alleen met de Rus sen gaat onderhandelen als de bondgenoten het niet eens worden. Het is algemeen bekend, aldus Rusk, dat er onder de bondgenoten kleine meningsverschillen bestaan over de houding die tegenover de Russen moet worden aangenomen. Over de kern van de zaak zijn we het ech ter eens, zei hy. De Sow jet-Unie moet de gevestigde rechten en be langen van het Westen in Berlijn en Duitsland eerbiedigen. Rusk verklaarde nog dat op de NAVO-conferentie van volgende week ook de oprichting van een on afhankelijke kernstrijdmacht voor de NAVO zal worden aangesneden. Uitslag direct na rij-examen Het bestuur van de Stichting Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen heeft beslo ten met ingang van 2 januari 1962 de adviseurs van he' CBR te mach tigen direct na het rijexamen de uit slag aan de kandidaat bekend te maken. Miljoen schade bij brand Doetinchein Gistermorgen werd door het perso neel brand ontdekt in de afdeling lijmerij van de Ned. Mij. voor Hout constructie (Nemaho). Reeds in zeer korte tijd stond dit deel van het be drijf in lichterlaaie. De bedrijfs brandweer vroeg assistentie van de Doetinchemse brandweer, die met groot materieel uitrukte. Met 14 stra- 'en werd het vuur aangepakt en men 'aagde er in de vlammen te locali- ^ren, zodat alleen de lymerij in de werd gelegd. Dit is evenwel het rt van het bedrijf. De scha lt- wordt geschat op circa een mil joen gulden. De oorzaak van de brand is onbekend. Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 Uit het Leidsch Dagblad van 11 Dec. 1861: Uit Sollingen meldt men, dat de wapensmeden in die streek gevestigt zoo vele be stellingen hebben ontvangen, dat zij niet in staat zijn spoe dig genoeg af te leveren. 80.000 cavallerie-sabels zullen naar Amerika uitgevoerd worden. De bekende Senith O'Brien heeft een brief openbaar ge maakt waarin hij zegt, dat, in geval van een oorlog tusschen Engeland en Amerika, 200.000 Iersche soldaten tegen Enge land zullen vechten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1