de Val HET LEVEN VAN VALSE MUNTERS DE Schokkende zaak (Mj;T £en haa™) gaf stoot tot internationale samenwerking AL VEERTIG JAAP LANG VERGALT voorop in strijd,... uit bittere noodzaak KONINKLIJK VAM-18 M KONINKLIJK BESLUI VAN 18 MEUI945 Nederland ï|ÉERL Gevaarlijk Oorlogswapen Meesterspion Politiek wapei Zaterdag 9 december 1961 Pagina 4 Zaterdagse bijlage /^OLANG er Keld bestaat, zolang heeft het vervalsen ervan zijn aantrekkingskracht uitgeoefend op mensen, die er gebrek aan hebben. Het lijkt namelijk zo eenvoudig: met een stempeltje en wat metaal maak je munten; met een clicheetje, wat drukinkt en pa pier maak je bankbiljetten. Vals geld heeft hele landseco- nomieën bedreigd, valse mun ten hebben eenvoudige werk lozen uit hun zorgen gehaald, maar nog meer heeft vals geld talrijken achter de tralies doen belanden. Nederland heeft daarin een belangrijke rol ge speeld. Want hier is, veertig jaar geleden voor het eerst, de strijd tegen valsemunters met kracht ingezet. Het is geen toeval dat juist de Nederlandse politie en jus titie de verbeten jacht op val semunters openden; want tij dens de na-oorlogse inflatie in Duitsland was daar vooral het veilige geld een gewild artikel. Vandaar dat het opbloeiende vervalsingsbedrijf de wanhopi ge produktie van marken stop zette er was geen bijhou den meer aan en overscha kelde op de harde Nederland se gulden. Van alle biljetten, die in omloop werden gebracht, waren die van 200 en 300 gul den het gevaarlijkst, bijna per fect nagebootst. Geen wonder dat de Nederlandsche Bank het benauwd kreeg van zoveel waardeloos geld en de hulp in riep van de justitie. WIE toen twijfelde aan de beloof de „forse aanpak" die bleek te bestaan uit het detacheren van één politieman bij de Bank moet wel extra-verbaasd zijn geweest over het resultaat van de Amster damse politie-inspecteur Broekhoff. Hij slaagde erin de valsemunters tot in hun werkplaatsen na te ja gen en wat in de politiehistorie van het grootste belang is hij zette daarbij buitenlandse politie- instanties voor zich aan het werk. Zo zijn voor het eerst in de histo rie de internationale politie-activi- teiten gecentraliseerd. Arrestaties volgden en de eerste klap op de vuurpijl werd de gevangenneming van een Duits ingenieur in Mün- chen en zijn handlanger, een Turks koopman in Oostenrijk. De Turk had in zijn villa een half miljoen buitenlandse bankbiljetten, de mees te met hoge waarden. Vier jaar na zijn gelukkig begin kreeg inspecteur Broekhoff de zaak, waar de gehele wereld over sprak. Juist deze affaire maakte duidelijk, hoe gevaarlijk de valsemunterij tegen een politieke achtergrond kan zijn. Frankrijk kreeg een ver lammende schrik, de Hongaarse nationalisten kregen een gevoelige tik en de Nederlandse politie kreeg een geweldige pluim op de hoed in „de zaak van de duizend-francbil jetten". Een aaneenschakeling van toevalligheden deed dit miljoenen- komplot, dat onfeilbaar moest zijn, in elkaar storten. Na de deling van Oostenrijk-Hon- garlje liet een Hongaarse prins voor miljoenen aan vals geld ver vaardigen voor zijn kostbare oor logsplannen. Hij liet het mes aan twee kanten snijden: met de val se duizend-francbiljetten kreeg hij het benodigde geld en hij zou tege lijkertijd de Franse economie in el kaar doen storten. Frankrijk had namelijk een belangrijk aandeel gehad in de splitsing van de Donau- monarchie. EEN gevaarlijk komplot. want de biljetten werden feilloos ver vaardigd in de rijkscarthografische inrichting in Boedapest onder per soonlijke bescherming van de poli- tieprefect, die als zoveel andere autoriteiten aan de zijde van de prins stond. Toen kwam toeval nummer één. Een kolonel, die het geld in verzegelde pakketten onder A CHTER een deur met Franse opschriften in een gebouw aan de Haagse Raamweg heeft de enige sectiechef van Interpol buiten Parijs zijn kantoor. Het is de Neder landse specialist J. W. Kallenborn, opgegroeid in de bestrijding van falsarissen, nu chef van één der vijf Interpol-secties. Hij heeft de touwtjes in handen van de nationale politie diensten, die belast zijn met de bestrijding van vervalsingen. „Valsemunterij is een typisch internationaal misdrijf", zegt hij, „voor zover de opsporing van alle soorten mis daden en misdadigers al niet een internationale zaak is". Over het werk van Interpol, waarover veel romantische misvattingen bestaan, zegt de heer Kallenborn: „Vergelijk het werk van een regisseur. Centraal worden hier alle activiteiten in Interpol-landen gere geld. Hier komen de meldingen binnen, van hier gaan alle opdrachten tot acties uit". Met een glimlach voegt hij er aan toe: „Wij sturen geen „eigen mannetjes" op onder zoek uit. Interpol-speurders bestaan niet, hoewel ik graag naar hen kijk op het televi sie-scherm". LINKS: Bij vergrotingen val len valse bankbiljetten dooi de mand: dit zijn gedeelten van de valse rijksdaalders, die enkele jaren geleden nogal wat opschudding ver wekten. Het portret op de vergroting toont duidelijk het verschil in de echte (bo ven) en de valse (onder) techniek. REPORTAGE Jan Houwen FOTO'S Peter van Breukelen RECHTS: Een politiefotograaf maakte dit plaatje van een op het eerste gezicht ama teuristische, maar toch vrij goed geoutilleerde werk plaats van valsemunters. dekking van een feilloos vervalst koerierscertificaat naar Amsterdam en Stockholm moest brengen, ver loor zijn zekerheid bij de Nederlandse grens. Zijn paspoort deugde niet en het werd de aristocratische hoge militair zwart voor de ogen. De douanier liet de kolonel echter door op voorwaarde dat hij in Den Haag een visum zou halen. Dit incident werd de directe aan- het Weense politiecongres (twee Geld Centrale" was nadat hij als weg aan de internationale touwtjes ingerichte geheime werkplaatsen, in leiding tot het mislukken van het jaar daarvoor op initiatief van de jong inspecteur al de rechterhand trekt, heeft drie opzienbarende za- een zorgvuldig bewaakt deel van komplot, want ook al kon de Hon- Nederlandse marechausseekapitein werd van inspecteur Broekhoff ken meegemaakt. Eerst de Hon- Sachsenhausen, lieten de Duitsers gaar een van zijn pakketten in Am- Van Houten gehouden) wordt weer is nu met de leiding belast. gaarse zaak. daarna de bekende 140 gevangenen, onder wie vijf Ne- sterdam aan twee van zijn Hongaar- actueel: een internationale politie- De heer Kallenborn, die nu op zaak met het valse Portugese geld, derlanders, Engelse ponden maken, se collega's overhandigen, in Den centrale. In 1929 sanctioneert de Vol- zijn bureau aan de Haagse Raam- dat als echt werd gedrukt bij de De nazi's financierden hiermee hun Haag liep hij tegen de lamp. Toe- kenbond deze voorloper van Inter- staatsgelddrukkerij in Londen (ook buitenlandse aankopen, betaalden val nummer twee. Want, aarzelend pol. Nederland richt geen centrale MERKWAARDIG hoe een val- een arrestatie en een proces in Ne- hun geheime agenten en hadden voor de Hongaarse legatie, waar hij op: er is namelijk al een perfect semunter die een waarlijk derland) en daarna de zaak van een voor Engeland fataal plan met inderdaad zijn visum kreeg, had de apparaat, waarvan de heren Broek- vakman<trhart aan He> rïnn het »Himm,er8eld die mogelijk de enorme voorraad: vliegtuigen kolonel namelijk zoveel tijd ver- hoff en Van Houten in Wenen had* 7i noE grotere gevolgen gehad zou zouden de ponden in allerlei cou pures moeten afwerpen boven speeld dat hij op die zaterdagmid- den verteld, dag te laat was om bij een bank jn de bestrijding van valsemun- geld te kunnen wisselen en terecht- ters en de vervaardigers van val- kwam bij een wisselkantoor in de se aandelen, reischeques en pas- Passage. poorten zal Nederland een belang- Terwijl hij het duizend-francbiljet ,-jjke roj blijven spelen. Interpol tussen zijn vingers liet ritselen zei vestigt zelfs zijn enige sectie buiten de wisselagent: „Dat is vals". Zo- Parijs in Nederland. De heer J. W. als de douanebeambte zich niet liet Kallenborn, die jarenlang hoofd van intimideren, zo lapte de wisselagent de nationale Nederlands „VaN de hooghartige Hongaar aan zijn laars. Onzeker liet deze een twee de vals biljet in zijn sok glijden Voor hij het wist zat hij op het po litiebureau, waar de jonge wacht commandant aanvankelijk aarzel de om de buitenlander van oplich ting te beschuldigen. Maar op aan wijzing van de vrouw van de wis selagent, die het snelle gebaar naa de sok had gezien, kwam het twee de biljet te voorschijn. Toeval num mer drie. Nog verzon de Hongaa uitvluchten, maar bij het fouillere kwam het hoteladres van zijn hand j langers in Amsterdam te vooi schijn. Toeval nummer vier of blut der nummer één. De twee ander Hongaren werden gepakt juist toe, zij het geld natelden, dat z\j bi Amsterdamse diamanthandelarer voor echt zouden uitgeven. He tweede miljoenenpakket kwam u» de bagage van de kolonel. legt, soms door slordigheid kunnen hebben een fout maakt, waaraan zijn produkten goed zijn te herkennen. De figuur voor de „twee" op deze valse rijksdaalder (rechts) is van boven niet gesloten. Ook zon der vergroting is dit te her kennen. DE FUNDAMENTEN van valse- ten naar een schuilplaats in de muntersdromen liggen nu - stuk- Oostenrijkse bergen evacueren, geslagen door de politie in de archieven. De Himmler-biljettenmaar we saboteerden de opbouw met het stempel .falsification" van de werkplaats zó lang, dat we boven, de biljetten van de „hon- j j ook daar de tanks al hoorden schie- derd-guldenzaak de duizend- francs van de Hongaarse prins *en voor er een biljet van de per- rechts) en de vrij recente valse Sen was gekomen. „Doden met va- rijksdaalders (onder). kantie noemden we ons zelf, om dat we zeker gedood zouden worden voor we in handen van de „vijand" zouden vallen. Het geheim moest bewaard blijven". De gedwongen vervalsers over leefden de oorlog, dank zij het ge luk dat de nazi's gas wilden ge bruiken voor zo'n massa-executie. Twee groepen kwamen op de drem pel van de gaskamers, de derde waarin de Nederlanders waren doodde onderweg de bewaking en redde daarmee ook het leven van de anderen, van wie de executie in afwachting van de laatste groep werd uitgesteld. De Amerikanen bevrijdden voor hen op tijd het ver nietigingskamp. Toch zijn er vele van die. niet van echte te onderscheiden „Himm ler-biljetten" in omloop gebracht, merkwaardigerwijs door geallieer de soldaten en later ook door Oos tenrijkers. Want een deel van de voorraad is door een saboterende chauffeur in een diepe kloof van een bergbeek gestort, waar een ge deelte van de kisten openbarstte en werd ontdekt. Tot in '52 zijn d® pondsbiljetten in omloop geweest, fel nagejaagd door de politie. HET LAATSTE bedrijf wellicht van deze zaak gaat nu nog spe len: meesterspion Cicero, een Turk, eist van de tegenwoordige Duitse regering een schadevergoeding van 1.500.000 gulden voor de valse „Himmler-biljetten", waarmee hij nu nog zit. Dezer dagen heeft hij zijn eis bij de rechtbank in München ingediend. Overigens heeft hij pre cies zo'n bedrag van zijn honora rium van de nazi's al uitgegeven,, zonder dat iemand er de produkten van de geheime werkplaats in Sach senhausen in herkende. Over de resultaten van de 40-jarige Nederlandse „Vals Geld Centrale", uitgedrukt in het in beslag genomen valse geld, laat men zich maar vaag uit: met de mededeling dat de eerste vier jaren na de twee de wereldoorlog 36 ontdekte werkplaatsen op naam van de Centrale staan, moeten we het dan maar doen. Dit zou ech ter een vals beeld van de ac tiviteiten van de valsemun ters geven, want het is, zoals de heer Kallenborn vertelt, ja renlang vrij rustig geweest. Dat is dan het resultaat van de gecentraliseerde bestrijding van de valsemunters, die het ondanks de feilloos georga niseerde tegenspeler toch nog willen proberen. Groot Brittannië om zo de Engelse, toch al kwetsbare oorlogseconomie, te ondermijnen. Voor het zover was naderden de Russen Sachsen hausen. OOK WEER in de na-oorlogse Een gevangene uit de werkplaats, tijd leerde de wereld toen het valse geld als wapen kennen: nu later d00r de hecr Kallenborn ge- als oorlogswapen. In voortreffelijk hoord, vertelt hierover: „We moes- OPSCHUDDING in Frankrijk, bi zorgdheid in alle andere lander nu de wereld voor het eerst word geconfronteerd met vals geld al politiek wapen. De gedachte var. M a Veertig jaar geleden ging Nederland met de stichting van de „Vals Geld Centrale" vooraan ut de strijd tegen de valsemunters. De Nederlandse Centrale, thans geleid door de majoor van de Rijkspolitie de heer W. N. Reehorst, is het voorbeeld geworden voor de meeste andere landen ter wereld, die in de jaren dertig op voorstel van de Volkenbond ook dergelijke speciale politie diensten oprichtten. Alleen al het bestaan van deze centrales, die via Interpol nauw samen- werken, heeft het leven van de valse munter vergald. Geen burger koestert nu meer wantrouwen tegen het bank papier. Dat is te danken aan het werk en de preventieve werking van de be strijders van de valsemunterij.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 18