Kerk wil de helpen, niet jongeren strikken genoeg te doen B. EN W. DURVEN lie avonden' Dr. Sirks: plannen voor een Jeugdnut Overdekt zwembad op verlanglijstje Jongens: WEL Meisjes: NIET (LEIDSCH DAGBLAD FOTO'S HOLVAST in J oorschote Zaterdag 9 december 1961 „Voor ons is hier genoeg te doen", zeggen Bernard Grotendorst, Waling Andringa en Arie de Ruyter. Ds. E. Saraber met z'n tijd meegegaan „We zien ook wel in, dat jeugd gebonden moet worden. Dit is eigenlijk in opbouw", aldus dr. J. F. Sirks, voorzitter van het Nutsdepartement, dat met vier honderd gezinsleden de grootste vereniging in Voorschoten is. „Tegen de ouders zeg ik weieens: breng je kinderen mee naar de to neelvoorstellingen. concerten en andere culturele evenementen. Maar drie jaar geleden zijn we ook begonnen met in de kerstva kantie een teenager-dansavond te organiseren in het Cultureel Cen trum. Het hoofdbestuur van 't Nut heeft dit initiatief van ons departe ment beloond met een subsidie." „Nu we subsidie van Amsterdam gaan krijgen, worden de mogelijk heden vanzelfsprekend groter. We I overwegen dan ook ten sterkste er oen Jeugdnut by te maken waar de jeugd het voor het zeggen heeft. Want we zijn zeker van plan dit werk uit te breiden." Dr. Sirks vindt overigens dat er in Voorschoten voor de jeugd meer kan gebeuren en dat er meer ge coördineerd kan worden. „En dan wil ik ook zeggen: stap eens af van dat dansen en probeer het niveau te verhogen. Alle evenementen voor de jeugd hier blijven op hetzelfde peil." I Het Nut zelf brengt ontspanning ..op hoger niveau". „En dat wordt I door het gemeentebestuur bijzonder gewaardeerd", vertelt dr. Sirks. „Bij avonden met een groot financieel risico stelt de gemeente zich garant I voor een eventueel verlies. En dat stelt ons weer in staat hoger te grijpen. Zo hebben we Charlotte Kohier (voor 24 januari a.s.) voor duizend gulden gecontracteerd en onlangs zijn in het Cultureel Cen trum de violisten Theo Olof en Herman Krebbers en de pianist Dr. J. F. Sirks niveau Marinus Flipse opgetreden. Dat zijn voor Voorschoten zeer grote dingen „En als het een keer misloopt, dan zegt de gemeente: doorzetten", vervolgt de heer Sirks. „Dat nemen ze dan heel sportief op. De gemeen te vindt een verliespost niet erg, omdat zij de burgery het gan getje naar het Cultureel Centrum wil leren. De samenwerking met het gemeentebestuur is fan tastisch!" „De dominees hier zijn ook met hun tijd meegegaan", zegt dr. Sirks, de voorzitter van het Nutsdepartement Voor schoten. En dominee E. Sara ber, voorzitter van de Her vormde Jeugdraad, beaamt dit: „We zitten als kerkelijke ge meente op het vlak van het willen experimenteren en niet van het gebonden zijn aan traditie zonder meer." „De kerk hier, ook de gerefor meerde en rooms-katholieke, is bereid de jeugd tegemoet te komen." Bij de hervormden en rooms-katholieken tracht men bij voorbeeld dit te bereiken door het organiseren van instuiven, waarop hoofdzakelijk wordt gedanst en gemusiceerd. Zo is er eens in de veertien dagen op zaterdagavond in het Gebouw voor Chr. Belangen een instuif voor jongeren van 16 tot 25 jaar. Het initiatief tot deze Jeugdsociëteit werd twee jaar geleden genomen door de jeugd-ouderling C. Mol. Op de eerste avond kwamen zes jongeren. Nu varieert het aantal bezoekers van de Jeugdsociëteit van 100 tot 150. Niet strikken „Onze Jeugdsociëteit is ook voor niet-kerkeiyken", vertelt ds. Sara ber. „Wy willen de jongeren helpen zonder de hijbedoeling: nu gaan we je strikken voor de kerk." „In het algemeen biedt de Jeugd sociëteit een bont programma", vervolgt ds. Saraber, „met veel ont spanning, maar ook met iets dege lijks erin verweven." En dat dege lijke is dan b.v. de ene keer een kleurenfilm over het hospitaal kerkschip „De Hoop" en de andere keer een zendeling die een half uur dia's vertoont en over zyn werk ver telt. De Jeugdsociëteit heeft weer ge leid tot het aanboren van andere bronnen van vermaak. Zo is er een toneelgroep gevormd en een bandje dat inmiddels reeds zelfstandig dansavonden heeft georganiseerd in het Cultureel Centrum. Gebrekkig Overigens vindt ds. Saraber de benadering van de jongeren door de kerk „nog zeer gebrekkig". Maar er wordt aan gewerkt", voegt hy er aan toe. Zo heeft de Hervormde Jeugdraad in overweging of er straks een speciale jeugdleider moet worden aangesteld, die het socië- teitswerk kan uitbouwen. Dan kan wekelijks in plaats van eens ir veertien dagen een instuif worder gehouden, dan zou er eindeiyk ooi iets georganiseerd kunnen worder voor de jeugd van 12 tot 16 jaar Het zyn plannen die waarschijniyi hun beslag zullen krygen, als het oude Gebouw voor Chr. Belangen, dat binnen niet al te lange tyd ge sloopt wordt, door een doelmatiger gebouw is vervangen. Maar er wordt aan geweykt. Zo hebben de Hervormde Jeugdraad en de Gereformeerde Jeugdcentralc besloten om samen iets te gaan or ganiseren voor de twintigers Twaalf hervormde en twaalf gere formeerde jongeren in de leeftijc van 20 tot 30 jaar hebben de op dracht gekregen een „actie programma" op te stellen. In Voorschoten komen de kerken de jeugd tegemoet, zy zyn met hun tyd meegegaan. VOORSCHOTENdecember Jaer is hier genoeg te doen, voor mij in ieder geval wel". Dit zegt Peter van der Peeteen 18-jarige u.l.o.-scholier. Een uitzon dering die de regel bevestigt? Namelijk de droeve regel, dat jongeren altijd kritiek hebben op het dorp waar zij avond aan avond en weekeinde na weekeinde hun vrije tijd moeten zien zoek te brengen? Maar Peter is nog niet uitgepraat. „Het grootste deel van de jongeren vindt het hier trouwens wel leuk", ver volgt hij. „Er zijn er wel een paar die 's avonds naar Wassenaar of Den Plaag gaan, maar de meesten blij ven toch hier". Inderdaad, de meeste jon gens in Voorschoten zijn be paald niet ontevreden over de mogelijkheden tot vertier die het dorp hen biedt. De enige kritische geluiden komen van de kant van de meisjes. ,,Er is niet veel te doen hier", zeggen Hannie en Hanny hebben 's avonds trouwens genoeg te doen. Hannie speelt saxofoon in de mu ziekvereniging „Benvenuto" en daar is zy drie avonden in de week zoet mee. Hanny volgt een cursus han delscorrespondente en gaat dansles nemen Met breien, lezen en tele visie kyken komen beiden de reste rende avonden van de week door. Dansen? „Allemansgeest is voor de studenten", moppert Hannie. „daar kom je als meisje alleen niet in". „Ik kom er haast niet uit", zegt de ulo-leerlinge Margriet Mooy „ik heb het te druk met leren. Ik ga alleen het dorp in als het markt is. En soms ga ik naar een bioscoop in Den Haag. Hier is niet genoeg te doen. maar er zyn wel dorpen waar het erger is". Hannie Tol en Hanny Verhoef beiden 16 jaar en beiden op kantoor. ..Maar het is de laat ste tijd goed vooruitgegaan", voegt Hanny (met ,,y") er meteen aan toe. ..Ja, vooral de markt is een uitje hier", zegt Hannie (met ,,ie"). De slechtste kritiek krijgt Voor schoten van de 17-jarige kantoor bediende Wil NederpeL Zy vindt het dorp „vreselijk saai", mist er een zwembad en gezelligheid, maar zegt er ook by dat ze er geen zin in heeft lid van een vereniging te worden. En de jongens? „Het gaat wel", zegt de 16-jarige ts-leerling Erich Hartogs. „De laatste tyd is het wel vooruitgegaan met het vertier hier. Er is 's avonds meer te doen dan vroeger". „Genoeg" „Voor ons is in Voorschoten ge noeg te doen, we hebben weinig vrye tyd", is het oordeel van Ber nard Grotendorst (ulo). Waling An dringa (uts) en Arie de Ruyter (uts), alle drie 16 jaar. „Het is natuurrijk niet zo als Leiden of Den Haag, maar het gaat wel", zegt Bernard, die in zyn vrye tyd leest, naar vrienden gaat en op zaterdagavond gaat dansen in de Hervormde Jeugdsociëteit. „En als het vriest kun je hier schaatsen", voegt hy er aan toe. „Ja", valt Waling („ik zit meestal thuis") voor zyn doen enthousiast in, „je hebt hier twee ysbanen." Ook Arie gaat eens in de twee weken dansen in de Jeugdsociëteit. Het echtpaar Gerrit (26) en Roos (23) Jongbloed is een van de ver loofde en getrouwde stellen die om beurten de leiding hebben op de instuiven van de Jeugdsociëteit. We treffen hen midden in de verhuis- drukte. Zittend op de vloer van hun kale kamer geven zy heel voor zichtig „we wonen hier pas vyf maanden" hun mening over Voorschoten. Open jeugdwerk „Afgezien van de sport zyn hier te weinig recreatiemogerijkheden", vindt Gerrit. Volgens hem be- stat er met name gebrek aa.n dat soort open Jeugdwerk, waarvan hy de Jeugdsociëteit als voorbeeld noemt. „Het jeugdwerk wordt ook afge remd doordat de zaalhuren (be doeld wordt in het byzonder de huur van het Cultureel Centrum) te hoog zyn", meent hy. „De ge meente zou kunnen helpen door de huren te verlagen". Overigens heeft hy alle waardering voor de wijze waarop het gemeentebestuur het jeugdwerk in het algemeen stimu leert en subsidieert. Over de heer C. Mol. die het in- nitiatief tot het open-sociëteits- werk van de Hervormde Gemeen te nam, zegt Gerrit nog: „Het is uniek zoals deze man zyn werk doet". „En zyn vrouw niet te ver geten", vult Roos aan. „Ja", zegt Gerrit Jongbloed, „wy hebben met onze handen iets, maar hy heeft met zyn hoofd heel veel gedaan." De padvinderij heeft veel aanhang in Voorschoten. Hier ziet u enkele padvindsters in het kader van een oliebollen actie bezig hun waar aan te prijzen op de weekmarkt in de Voorstraat. „Ergens in ons achterhoofd denken we ook nog aan een sporthal en een overdekt zwembad". En dat is een opmerking die we, eerlijk gezegd, niet hebben ver wacht van een burgemeester van een gemeente die nog (net) geen 15.500 inwoners telt. Toegegeven, de heer L. de Kool, nu anderhalf jaar Voor- schotens eerste burger, maakt enig voorbehoud: ,,Het zal af hangen van de ontwikkeling van de streek en van het aantal mensen dat men uiteindelijk hier wil laten wonen." Maar onuitgesproken blijft de zin die men tussen deze laatste regels door kan lezen: ,.Aan ons zal het niet liggen." Een sporthal èn een overdekt zwembad is Voorschoten daar niet te klein voor? „Te klein? Ja, op dit moment, maar hoe lang nog?" zegt burgemeester De Kooi, terwyi hy optimistisch glim lacht. „Voorschoten is een van de snelst groeiende gemeenten in ons land." Hy komt met bewyzen in de vorm van veelzeggende cyfertjes. In 1950 1.689 woningen in Voorscho ten, nu 3.745. Het inwonertal in tien jaar verdubbeld! neemt met byna duizend per jaar toe. „En de bevolkingsgroei wordt nog afge remd. omdat we niet genoeg kun nen bouwen." Voorbarig? Voorschoten blijft niet lang een kleine gemeente; daar rekent het gemeentebestuur op en daar om denkt het nu reeds aan een sporthal en een overdekt zwembad. Een beetje voorbarig? Je kunt het anders noemen. Zoals dr. J. F. Sirks voorzitter van het Nutsdepar tement, het bijvoorbeeld onomwon den doet als hy zegt: „Het gemeen tebestuur hier is zeer vooruitstre vend." En dominee E. Saraber, voorzitter van de Hervormde Jeugdraad, meent: „In het alge meen is Voorschoten een plaats waar men het grijpen van nieuwe mogelijkheden niet schuwt." Voorschoten durft. Dat heeft een Jaar of zeven geleden het gemeen tebestuur bewezen, toen een plaat- selyk architect een ontwerp voor een ulo-school indiende, waarby hy op eigen initiatief een cul tureel centrum aan de school had vastgeplakt. De gemeenteraad aan vaardde het plan in zijn geheel en nu profiteren de Voorschotenaren al jaren van een toneel- en con- elk zoiets van plan waren, gaan dit nu gemeenschappelyk doen met subsidie van de gemeente. Volgend jaar hoopt de gemeente te beginnen met de aanleg van een tweede sportpark van vier tot zes velden, dat dan in 1963 in gebruik kan worden genomen. Het tennispark zal, aldus de burgemeester, binnen kort worden uitgebreid zo niet ver dubbeld. Waarom het gemeentebestuur zich zo druk maakt voor dergelijk soort zaken? „Omdat", zegt de heer De Kool. „wij de waarde van de vryetijdsbesteding, in het bijzonder van die der jeugd, nauwelyks hoog genoeg aanslaan." De burgemeester, zelf voorzitter van het overkoepelend orgaan van de plaatselyke padvindersorganisa- mensen uit de band" en „Hoe meer er verboden wordt, hoe groter hel aantal overtredingen wordt." In Voorschoten wordt gedanst. Niet alleen op de Instuiven van de Hervormde en de Rooms-Katholie ke Kerk, maar ook in het restau rant Allemansgeest, waar elke za terdagavond zo'n tweehonderd jon geren te vinden zyn. Er is meer vertier in Voorschoten. Er is een bioscoop. Er ls sinds enkele maanden elke vrijdag avond in de Voorstraat weekmarkt, wat voor vele jongens en meisjes een aanleiding is om er een „uitje" van te maken. Behalve de grote sportverenigingen zyn er clubs voor dammen, schaken en biljarten. Er certzaal, waar menige grotere ge meente jaloers op kan zyn. Voorschoten durft. Dat is onlangs weer gebleken, toen de raad een voorstel aannam om het dorp te verrijken met een badhuis annex instructiebad (lengte van het bad 16 2/3 meter) annex gymnastiek zaal (ook geschikt voor zaalspor ten). Kosten: 750.000 gulden. De vraag is alleen wanneer Voorscho ten dit complex zal mogen bouwen. Bibliotheek Voorschoten doet nog meer. Bin nen enkele maanden wil men een openbare bibliotheek laten srtarten. Twee groepen uit de burgerij die ties, geeft daarvan nog meer voor beelden. Het padvinderstroephuis De Kimpshoeve wordt uitgebreid. De St.-Laurentiusgroep. die in bun kers uit de oorlogstyd zit, krygt een nieuw clubhuis. En voor invalide padvinders uit Zuid-Holland werd een bescheiden „home" ingericht, dat door de commissaris der Konin gin mr. J. Klaasesz (in padvinders- uniform!) werd geopend. Gemakkelijk Ook op ander gebied is Voorscho- tens gemeentebestuur vooruitstre vend. „We zijn erg gemakkelijk met dat soort dingen als dansen en zo", vertelt de burgemeester. „Want hoe scherper je in je bepalingen bent, des te eerder springen de Burgemeester L. de Kool ergens in z'n achterhoofd zyn vier toneel-, een zang- en twee muziekverenigingen. En dan is er nog 't Nut, dat per seizoen zo'n tiental byeenkomsten met film. to neel en muziek in het Cultureel Centrum organiseert. De burgemeester besluit dan ook met deze woorden: „Er is hier 's winters verschrikkelyk veel te doen."

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15