Chayefsky oogst succes met het dramaGideon' Kom er ACHT-er Een Zoeklicht in Washington De Hondshossche zeewering is voortdurende zorg bron van LEIDSCH DAGBLAD Nieuwe schouwburg OP DE BOEKENMARKT Uit watersnood geboren D Verhoging of dijkprofiel is in overweging WOORD VAN BEZINNING HET LEED EN HET KIND Toneelnieuws uit de Verenigde Staten Z A T E R D A G S E B IJ L A G E (Van onze Amerikaanse correspondent, dr. P. J. Korteweg) Paddy Chayefsky, van wie men in Nederland reeds ,,De tiende man" kent, heeft veel succes in New York met een nieuw stuk: ..Gideon". In Washington heeft de uitstekende toneelgroep van het Arena-theater een eigen nieuw gebouw gekregen, een schouwburg waar het toneel in het midden is en waar de toeschouwers dus aan vier kanten zitten. Dit zijn de belangrijkste toneelnieuwtjes uit de Verenigde Staten. Niemand minder dan Amerika's grote acteur Frederic March en de begaafde Engelsman Douglas Campbell, vervullen de hoofdrollen in het nieuwe stuk van Paddy Chayefsky, dat dezer dagen in New York zijn première beleefde. Het drama bleek terstond een suc ces, zowel bij de critici als bij het publiek en de voorverkoop van plaatsbewijzen is indrukwekkend. Het gebeurt niet vaak, dat een schrijver twee maal achter elkaar in staat is zulk een succes te be halen op Broadway. En Chayef9ky heeft toch werke lijk niet geprobeerd een soort ..best seller" voor het toneel te schrijven. Zijn stuk „Gideon" zou men een bijbels drama kunnen noemen en a priori kan men zeker niet aanne men, dat de Newyorkers al zijn velen van hen ook joods nu bij zondere belangstelling hebben voor een van de Richteren uit het Oude Testament. Maar Chayefsky rijst ver uit bo ven de feiten die hij aan de bijbel kan ontlenen. Zijn stuk geeft voor namelijk de ontwikkeling weer van de relatie tussen Gideon en God. Weliswaar heet de figuur die Frederic March uitbeeldt, officieel de engel van God1, maar in feite is dit de vorm waarin God aan Gi deon verschijnt. Deze God is gedul dig en begrijpend, doch tegelijk veeleisend en naijverig. Gideon is in het begin allerminst een held: een aan God toegewijde wordt hij pas heel geleidelijk en op het eind met. aanzienlijke reserve. God wenst Israël te red-den met zo geringe strijdkrachten en met zulk een on betekenende aanvoerder, dat ieder zal beseffen dat niet een mens. doch God de redding heeft be werkt. Dit absoluut ondergeschikt zijn aan „de ere Gods" wordt Gideon tenslotte te machtig. Hij wenst zijn eigen menselijke gevoelens niet 'ten enenmale ondergeschikt te maken aan Gods gebod en hij zoekt waar den in menselijke relaties, ook al ziet hij zelf in. dat dit wellicht slechts schijn-waar den zijn. Gideon is een mens met zwak heden en kracht, een man die aan zichzelf en aan God op een natuur lijke. allerminst .pompeuze manier essentiële vragen stelt over zijn plaats en taak in de wereld. Zo is •dit Oudtestamentische verhaal uit gegroeid in Ohayefsky's verbeelding tot een drama, dat vat kan hebben op een -publiek van alle tijd-en. Mede dank zij de regie van Tyrone Guthrie is dit een sterke vertoning geworden en het spel van Campbell (Gideon) en March (de engel van God) is waarlijk subliem. Bijzonder toneel Met een stuk van heel andere aard is Washington's nieuwe Arena- schouwburg geopend. Bij vorige ge- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllli legenheden heb ik reeds melding gemaakt van het voor Amerika bij zondere feit, dat er in Washington een vaste groep van betrekkelijk jonge toneelspelers bestaat, die se dert het seizoen 1949195Ó uitste kende vertoningen gegeven hebben, altijd' in een theater waar het to neel aan vier zijden omgeven was d-oor het publ-iek. Men begon in een zaal waar er slechts 247 mensen om het toneel heen konden zitten. Daarna ging men over naar een oude brouwerij, Douglas Campbell en Frederic March in Gideon". Mischa de Vreede. „Einde loos". Bakker/Daamen. Den Haag 1961. Mischa de Vreede. als dichteres bekend, heeft in dit verhaal typisch „le roman qu'on peut tirer de soi- meme" geschreven. Het is een ont roerende geschiedenis in de goede zin van het woord. Het meisje Froukje. dat zegt: „Ik ben nooit zo volkomen als wanneer ik alleen ben" en haar tegenspeelster Ida, „mijn vriendin, die schrijfster is", vormen eigenlijk twee delen van het geheel, dat men hedendaags vrouwenleven zo u kunnen noe men. Froukje is het wijze wezen, dat ondanks haar contact met het overbekende half-artistieke milieu café, in een auto'tje naar Frankrijk, filmmensen en fotografen weet dat ze van de man Niels Vrolijk houdt. Deze Niels is een slecht aangepaste schilder, die zij toeval lig in Frankrijk ontmoet heeft. On danks deze averechtse start, gaat Bijzondere medewerking) iN de nacht van 13 op llf januari 1916 brak de toenmalige Zuiderzeedijk op twee plaatsen door. De Waterlandse zeedijk en de Amsteldijk van de Anna Pauloioyiapolder bleken niet bestand tegen het wassende water. Groot was de schade aan de bodem, en opstallen van het binneyidijks gebied. Na de golven vau de stormvloed kwam de golf van kritiek, die neerkioam op de hoofden van de bestuurders van verschil lende dijkbeherende lichamen, wier technische diensten zonder meer onvoldoende werden geacht. In 1918 lagen er plannen tot herziening van de waterstaatkun dige toestand van het noorder kwartier op tafel. Zij kwamen som migen als revolutionair voor, want zij beoogden een fundamentele her ziening van indeling en organisa tie van de dijkbenerende water schappen. De zorg voor het onder houd van zeeweringen en binnen waterkeringen werd onttrokken aan zeven daarmee vanouds belaste dijk colleges en opgedragen aan een nieuw te vormen waterschap: het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, dat dus uit (wa ters-) nood geboren werd. Op 12 december 1921 hielden de hoofdingelanden van het nieuwe Tijdens de stormramp van 1953 werden de duinen ten zuiden van de Hondsbossche voor een groot deel weggesla gen. Het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier heeft hier de zeewering verlengd. Waterschap in de raadzaal van het Alkmaarse stadhuis hun eerste alge mene vergadering. Het Hoogheem raadschap Noordhollands Noor derkwartier, dat met zijn opper vlakte van 142.000 ha het groot ste waterschap werd, had zijn in trede gedaan in de destijds alge meen vrij sceptisch afwachtende waterschapswereld. Nu het veertig jaar is, telt het mee. Het heeft 350 km wegen is onderhoud en rond 200 km dijken, waarvan de 41- km lange Hondbossche zeewe ring wel het belangrijkste object is. Deze zeewering, die sinds het midden van de vorige eeuw ligt op de plaats waar hij nu ligt en in de vier eeuwen van zijn bestaan al vele miljoenen verslonden neeft. kreeg het Hoogheemraadschap 40 jaar geleden ook m onderhoud. De dyk, die als een bastion van basalt in zee uitsteekt-, vraagt altijdduren de zorg «n permanent onderhoud. Kritieke momenten beleefde de de Hondsbossche tijdens de storm ramp van 1953. Aan de zuidpunt werd 1500 m2 basaltglooiing weg geslagen en uit de duinaansluiting bij Camperduin nam de zeer eer hap van 10.000 m3. De toestand van de Pettemer Polder dreigde kritiek te worden. Zelfs het werk spoor op de dijk werd voor een deel weggeslagen. Het meest ernstige gevolg van de stormramp, dat zich minder dui delijk manifesteerde en daarom des te verraderlijker was, was de ver dieping van de onderzeese zeeoever, waarvan in 1864 de ingenieur van Rijkswaterstaat J. F. W. Conrad nog constateerde, dat hij al 140 jaar tot rust was genomen. Dit feit openbaarde zich in een grotere en diepere golfslag, die een grotere afslag en een ernstiger beschadi ging van de uiteinden der hoof den veroorzaakte. Ook de storm vloed van 1954 en de stranding van de Limbourg in 1955 richtten grote schade aan 'le zeewering aan. oor mechanisatie van het ma terieel men kocht in Enge land twee amfibievaartuigen, zodat bet vervoer van stortsteen niet meer via Den Helder, doch direct van binnen uit ter plaatse kon ge schieden wist men de storm schade in zes jaar te herstellen, terwijl het gewone onderhoud, dat in deze jaren meer dan normaal was, niet werd verwaarloosd. In Camperduin kreeg de dijk een ver lengstuk en waar de Limbourg de dijk geramd had, werd de glooiing vernieuwd. In deze zes jaren wer den door het Hoogheemraadschap in eiien beheer voor f. 4.126.000. aan werken aan de Hondsbossche uitgevoerd. In het kader van het Delta plan is sinds jaren een verhoging van de Hondsbossche (en Pette mer-) zeewering in overweging. Tussen Rijkswaterstaat en de tech nische staf van het Hoogheemraad schap bestond echter verschil van mening over de mate, waarin de zeewering en de binnendijken ver hoogd zouden moeten worden. De technische leiding van het Water schap is van mening, dat met een mindere hoogte dan door Rijkswa terstaat wordt voorgesteld, kan wor den volstaan en dat een oplossing te vinden is in een wijziging van het dijkprofiel. het huwelijk, dat z j sluiten als er een kind gebo. moet worden, toch goed, dank zi, i'roukje, die zich ia haar aangeboren en natuurlijke wijsheid door niets van haar stuk laat brengen. Zij is een kleine dap pere met een groot hart. Ida is een Indische oorlogswees. Zij heeft talent, zij is eenzaam en jaagt verder de wereld door op zoek naar zelfverwezenlijking. Het is merkwaardig hoe een dergelijke fi guur, hoe natuurgetrouw ook, in een roman gauw iets kitschachtigs krijgt. Blijbaar is niets zo moeilijk als kunstenaars op papier te zet ten. Maar enkelen slagen daarin: Nescio b.v. en Joyce Cary. Dit neemt evenwel niet weg. dat de ro man „Eindeloos", juist om zijn eenvoud en opreentheid, kwalitei ten heeft, die niet onderschat moe ten worden. Ellen Warmond. „Paspoort voor Niemandsland". Que- rido Amsterdam 1961. Ook de andere jonge dichteres, Ellen Warmond, heeft zich aan de roman gewaagd. Men zou zelfs in zekere zin een parallel tussen dit Paspoort en „Eindeloos" kunnen trekken. Men vindt er hetzelfde half-artistieke milieu, hetzelfde lij den aan de tijd, en overeenkomsti ge vriendschapsverhouding, dezelfde valsymboliek en dezelfde onmacht, om kunstenaarschap aannemelijk te maken. Daarmee noudt de gelijke nis volkomen op. Eilen Warmond is feller ea cerebraler, pretensieu- ser en uitvoeriger. Hans Erkelens. een schilder, heeft aanvankelijk gevreesd aan een do delijke kwaal te ijjden. Als hij na een operatie weer gezond en wel rondloopt, kan hij geen contact met het leven meer maken dan via de problematische vrouwenfiguur, zo nadrukkelijk Eva geheten. Eva is getrouwd met een traditionele pat ser, ditmaal een worstfabrikant. Om deze Eva heeft zijn vriend en men tor, Bert, Hans door zijn schoon moeder aan de deur laten afsche pen Na een week Biarritz breken Hans en Eva met elkaar. Hans ont moet Bert weer op het atelier van de schilder Joep, waar zij doeken zullen uitkiezen voor een op han den zijnde tentoonstelling. Kort daarna wordt Bert door een auto doodgereden. Radeloos staat Hans weer voor het scnoolgebouw van zijn jeugd, net als aan het begin van de roman, voordat hij van de chirurg gehoord had, dat hij niet dood ging. Daar deze roman duidelijk blijk geeft van een grote intelligentie en zeer zeker ook van goed schrijvers schap is het jammer dat Ellen War mond het. evenwicht in haar compo sitie niet beter heeft weten te be waren. Een veel te grote dosis „milieu", in de bar Olympus en ten huize van Eva, waar gelijksoor tige warhoofdigen praatjes vol ve nijn tegenelkaar verkopen, geeft de lezer op den duur het gevoel van „ja, ja zo is dat volkje nu eenmaal". En het gaat hem hoe langer hoe meer moeite kosten om de figuur van Hans op te halen uit al het gedaas. Het is zonder enige twijfel haar doel dit gedaas als zodanig uit te beelden, maar door het teveel aan aandacht, dat zij aan de aan hang besteed heeft, ontgaat de le zer wat de schrijfster waarschijn lijk heeft willen aantonen; dat in het land der blinden zelfs éénoog maar bij tijd en wijlen koning kan zijn. H. J. Friedericy. „De Eerste Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. Zaterdag 9 december 1961 Pagina 1 j N China, kent men Kuan Yin. de I godin der barmhartigheid „wier oor steeds open is voor het leedi van de wereld". Er bestaan van de godin beelden, met een kind in haar armen. Dat komt hierdoor: toen de boddhisatra voor de poorten van het boeddhistische paradijs stand, op het punt de drempel van het Nirwana te overschrijden, hoorde zij achter zich het huilen van een klein kind. Toen keerde zij om. keer de tot de mensen terug en deed de gelofte haar eigen vergoddelijking zo lang op te geven, tot dat er op de wereld geen leed meer zou zijn. Het is boeiend om te zien hoe de mens zich zijn goden denkt. Deze godin met haar oor. steeds open voor het leed van de wereld: geeft haar goddelijkheid op om onder de mensen het leed te verzachten. Als godheid zou zU dat niet kunnen doen, dan zou zij behoren tot een andere sfeer dan de menselijke. Daarom gaat zij terug. En sinds dien wordt zij meestal afgebeeld met een kind. Wij gaan de tijd van het jaar te gemoet waarin een dergelijke voor stelling van een vrouw met een kind een vertrouwd beeld is. Het zal binnenkort overal te zien zijn. In de huiskamers, waar in de late namiddag de gordijnen nog niet ge sloten zijn, in de verlichte en ver sierde etalages, in de kranten en tijdschriften. De belangstelling richt zich hierbij niet, zoals in het geval van Kuan Yin op de vrouw, maar op het kind. Het zal uitgebeeld worden op honderd manieren, op de schoot van zijn moeder, in de houten etensbak voor dieren, waarin hal» gelegd werd, in de stal, waar het werd geboren. Er zal weer verteld \vorden hoe dit kind ter wereld kwam onder behoeftige omstandig heden in een omgeving, die zich voor een dergelijke gebeurtenis niet (bepaald leende. Bij velen zal er enige ontroering zijn bij het zien van dit vertrouwde beeld en bij het horen van dit bekende verhaal. Waarom? Wij kennen de foto's wel. tegenwoordig, van kinderen uit de kampen in de oorlog, uit de landen, waar hongersnood of epidemieën heersen. Wij zijn ook daarmee wel vertrouwd geraakt. De armelijkheid van de stal in Bethlehem valt in het niet bij de ellende, die andere kinderen moesten meemaken. Toch is het beeld van deze moeder met haar kind uniek. Vanwaar dan die belangstelling elk jaar weer voor dit kind? Het evangelie vertelt, dat dit kind ook iets te maken heeft met het leed van deze wereld. Het verliet het paradijs van zijn vader en kwam naar de wereld om de mensen de enige boodschap te brengen, die tegen het leed opgewassen is. Hij kwam niet op aarde om te wach ten tot het leed van de mensen voorbij zou zijn. Hij wist dat leed en schuld veel met elkaar uitstaande hebben en daarom droeg hij de schuld der mensen. De oude legen de die zegt dat van het hout van de kribbe in Bethlehem later het kruis is getimmerd, dat stond op Golgo tha. laat niet veel over van de idylle, die elk jaar weer tegen het eind van december rondom de oude stal wordt gevlochten. Over het leed van mensen en over de hulpeloosheid van een pasgebo ren kind is veel geschreven. Maar wat hierover staat in de eerste bladzijden van het evangelie is uniek Gods zoon kwam om de schuld der mensen te dragen. Dat betekent het kerstfeest waarop wij ons voorbereiden. Deze God heeft niet alleen een open oor voor het leed van de mensen Hij kwam zelf om de vrede te brengen Ds. J. A. Eekhof, herv. studentenpredikant te Leiden. étappe". Querido Amsterdam 1961. Friedericy. bekend om zijn met wonderbaarlijk begrip en kennis ge schreven verhalen ->ver Zuid-Cele- bes, te weten „De laatste Generaal, „De Raadsman" en „Vorsten. Vis sers en Boeren", geeft met dit boek als het ware een proloog tot zijn overige werk. Het bevat de ongeveer zeventig brieven, die dt jonge be stuursambtenaar, Hermanides, ge plaatst op Celebes ,n de jaren twin tig, aan zijn ouders heeft geschre ven. Deze brieven zijn van een grote natuurlijkheid en vervuld van de intense belangstelling van iemand, die zijn werk in letterlijke zin met hart en ziel zo goed moge lijk wil verrichten. Hoewel het ty pisch brieven van een heel jonge man aan zijn ouders zijn en dus meer feiten dan emoties vermelden, munten zij uit door klare oprecht heid, door diepte en door warmte. Alle politieke overwegingen terzij de gesteld, ontkomt men al lezen de nauwelijks aan een gevoel van heimwee naar die tijd, toen een mens nog plezier in zijn werk had en met zulk een wijsgerige lichte humor over zichzelf en anderen kon spreken. CLARA EGGINK. Architectonische schets van XVashingtons nieuwe schouw burg. waar men plaats had voor ongeveer 500 toeschouwers. En thans heeft deze groep wat zij verdient: een eigen, modern gebouw, waar plaats is voor 750 toneelliefhebbers en waar o.a. de verlichting (zo belang rijk voor een toneel in het midden) zeer efficient en variabel is. De akoestiek is goed, de zitplaatsen zün ruim en de vier „tribunes" rij zen steil omhoog. Ook al is dit theater belangrijk groter dan het zaaltje waar men in 1949 begon, toch behoudt het pu bliek het gevoel dicht bij het dra matische gebeuren op het, toneel betrokken te zijn. En dat is een van de charmes van dit centrale toneel. Als openingsstuk had men Br echts' „Kaukasische Krijtkring" gekozen. Voor Washington een nogal ge durfde keus. Maar de toeschouwers waren enthousiast. Wel een bewijs, dat deze Arena-groep onder lei ding van Zelda Fichandler de laatste tien jaren het nodige heeft gedaan aan de opvoeding van Washington's nu niet bepaald pro gressieve toneelpubliek.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13