senoi/ta^ Informeel praten, geen vastliggende condities REGERING OP KENTERING Schrikbarende stijging aantal ongevallen spoorwegovergangen jr- NV V-secretaris beweert: Nehroe: slechts één oplossing voor Goa Hinderlaag in Zuid-Vietnam Diefje hij politie Stop Ternaaien verdwijnt maandag Henri Sijthoffprijs uitgereikt Klerk, die 47.500 stal, meldt zich Architect uit Alphen heeft grove schuld aan verdrinking kind in onafgedekte bouwput Door fouten, die voorkomen kunnen worden r~~.V 14 o Volgens YAMIN wil Indonesië Wegen zoeken om contacten te herstellen Vernederend Tot in absurde Bekend LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 8 DECEMBER 1981 De secretaris van het NVV, de heer W. F. van Tilburg heft gisteren in Utrecht over de hoofden van de hoofdbestuurders heen de regering gewaarschuwd. „Zü moet niet venvachten, dat de vakvereniging de gevolgen zal opvan gen als bl\Jkt, dat zü verkeerd ge gokt heeft. Dan zal de regering aan een faillissement van de huidige loonpolitiek niet meer kunnen ont komen". Volgens de beer Van Tilburg spe culeert de regering thans teveel op een zekere kentering In de conjunc tuur, waardoor voldoende ontspan ning op de arbeidsmarkt zal ontstaan om het loon'ichip van de conjunctu rele wal te kunnen houden. Als vakbeweging kunnen wij er niet aan Voorbijgaan, dat er thans een zeker,*» overspanning in de con juncture!,^ situatie bestaat", zo had hij eerdfcr betoogd. .In begin 1962 moeten «er ongeveer 200 C.A.O.' wor den veipiieuwd. betrekking hebbende op circa 700.000 werknemers. Daar naast bomt de positie van de ambte naren per 1 januari in het geding. Dit betekent, dat er voor meer dan één miljoen werknemers loon- en sa larisverhogingen aan dc orde zijn. Door de grote schaarste op de ar- bredsmarkt koestert de regering de vrees, dat de zaak haar volgend jaar *uit de hand zal iopen, omdat de loonsverhogingen meer zullen zijn afgestemd op de arbeidsmarlctver- h'oudingen dan op de ontwikkeling van de produktiviteit. Een voorzichtig beleid op loongebied zal dan ook ge paard moeten gaan met een gericht en stabiliserend investeringsbeleid, waardoor extra overspanning op de arbeidsmarkt kan worden voor komen". Bouwmarkt Volgens de heer Van Tilburg geldt dit ook voor de oouwmarkt. Door styging van de bouwkosten, mede als gevolg van de overspanning, wordt door huurverhogingen het huurpeil van oud- en nieuwbouw niet naar elkaar toe gebracht. De praktük heeft bewezen, dat huurverhogingen op dit punt niets hebben opgelost. „Het doet de regering blijkbaar niets, dat er in talloze Jonge arbeiders- en kleine middenstandsgezinnen etn on verdraaglijke situatie bestaat door de wanverhouding tussen hun inkom sten en wat daarvan voor huur moet worden bestemd", aldus de heer Van Tilburg. „Onze bezwaren tegen de voorgestelde huurverhoging zelf blij ven uiteraard overeind en wij hopen en verwachten, dat deze straks in het parlement weerklank zullen vin den' Huurcompensatie Maar tegenover een beperkte loon matiging staat volgens de heer Van Tilburg de winst, dat de huurcom pensatie geen obstakel is op de weg naar loonsverhogingen. Het feit, dat de regering deze <eer van plan is praktisch alle woningen met 10—12 procent in huur te verhogen, bete kent, dat de compensatie moet wor den afgestemd op de woningen, die de laatste jaren zijn gebouwd, anders zou er sprake zijn van ondercompen satie en dan Juist voor hen die toch al op hoge huren zitten. Spr. betreur de het, dat de regering - gesteund door de werkgevers - zo weinig begrip heeft getoond, voor de opvatting, dat het effect van een loonmaatregel niet los kan worden gezien van andere maatregelen. „De regering speculeert op een mogelijke kentering. Zij zal de gevolgen daarvan zelf moeten dragen". Premier Nehroe van India heeft gisteren in het parlement ver klaard, dat verscheidene landen hun goede diensten hebben aangeboden in het geschil tussen India en Portugal over Goa. Hij heeft deze aanbiedin gen echter van de hand gewezen. Nehroe zei, dat het duidelijk is dat er geen andere oplossing kan zijn, dan dat de Portugezen Goa verlaten. Een middenweg bestaat er niet. De huidige situatie kan niet langer worden getolereerd en India is voor bereid op elke situatie die zou kun nen ontstaan, aldus Nehioe. Het Portugese ministerie voor Overzeese Gebiedsdelen zegt berich ten te hebben ontvangen over be schieting met machinegeweren van een dorp in Goa. Het ministerie deelt verder mee, dat onbekende vliegtuigen over Goa zijn gevlogen en dat bij de grens met India troepenconcentraties en tanks zijn gezien. De Portugezen hebben volgens het ministerie de uitdaging niet beantwoord. Het ministerie van Defensie in Saigon heeft medegedeeld, dat een Zuidvietnamese patrouille in een hinderlaag van Noordviet- namese opstandelingen is geval len. Van deze patrouille werden twintig man gedood, terwijl er nog negen worden vermist. De verliezen aan de zijde der op standelingen zijn niet bekend. De. weg naar de cellengang was bekend voor de 16-jarige bode van de Rotterdamse ge meentepolitie, die dagelijks vele uren zijn diensten deed op het hoofdbureau. Maar nooit had hij verwacht dat hij haar op zo'n beschamende wijze moest afleggen De jongen werd woensdag namelijk gearresteerd voor een reeks kruimeldiefstallen in het hol van de leeuw: op het bureau zelf. Het waren in het algemeen niet meer dan dubbeltjes en kwartjes, uit busjes voor blindenvereni- gingen en uit de eigendom men van gefouilleerde arres tanten. De totale buit bleef dan ook gering. Het ivas de rechercheurs opgevallen dat er bij het overbrengen of in vrijheid stellen van arrestanten wel eens een paar dubbeltjes ont braken aan hit gefouilleerde bedrag. In het algemeen hechtten de arrestanten daar weinig waarde aan, slechts enkelen stonden er op dat ook de ontbrekende dubbel tjes te voorschijn kwamen. Dan tastten de politieman nen zuchtend in hun eigen zak om maar van verdere na righeid af te zijnen spekten daarmee indirect het spaarpotje van hun jeugdig hulpje. Maandag 11 december zullen in Kleln-Ternaalen (België) de nieuwe sluiswerken officieel worden geopend die geschikt zün voor de doorvaart van schepen tot twee duizend ton van het Albertkanaal naar de Ne derlandse Maas. Daarmede behoort de befaamde Stop van Ternaaien, die slechts doorgang verleende voor schepen van maximaal achthonderd ton tot het verleden. Belgische en Nederlandse autori teiten onder wie hoofdfunctionaris sen van de Rijkswaterstaatsdiensten zullen maandagmorgen te Visé bij eenkomen en vandaar per boot naar de nieuwe sluiswerken varen waar om 11 uur een tweeduizend tonner als eerste schip in de nieuwe slui zen zal worden geschut. Dit schip zal daarna door het eveneens nieuwe verbindingskanaal naar de Maas op varen naar Nederlands gebied. De Belgische minister-president de heer Th. Lefèvre en de minister van Openbare Werken, de heer J. J. Mer- lot, zullen bij deze plechtigheid toe spraken houden. De Henri SUthoffprüs voor het beste jaarverslag, beschikbaar ge steld door de heer H. A. H. SUthoff (algemeen directeur van de N.V. Hendrik Süthoff's Financiële Bla den te Amsterdam) is dit jaar toege kend aan (in alfabetische volgorde): de Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden, de Sikkens' groep te Sassenheim, en de Twent- sche Bank te Amsterdam. De keuze werd gedaan uit de nummers 1 van acht groepen, waartoe buiten de drie voornoemde vennootschap pen, behoorden Van Gelder Zonen, Van der Heem, Kempkes' Meubelfa brieken, Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en Nieuwe Rotterdam - sche Courant. De Henri Süthoffprüs werd voor het eerst beschikbaar ge steld ln 1954. In samenkomst (in Carlton te Amsterdam) van genodigden uit de financiële wereld is de prijs gister avond uitgereikt na een toespraak door de heer J. C. van Marken, voor zltter van de Vereenlglng voor den Effectenhandel. Deze merkte op dat in de kring der vennootschapsbestu- ren de wenselijkheid en zelfs de noodzakelijkheid van goede bedrijfs- publikatle thans veel meer dan vroe ger wordt ingezien. In Europees ver band stelde spreker, aat het thans in Nederland gemiddeld bereikte ver- slaggevingspeil gunstig afsteekt en dat vooral de verslagen van de grote Nederlandse internationale concerns ten voorbeeld kunnen worden ge steld aan de besturen van een aan tal grote buitenlandse ondernemin- (Van onze Rotterdamse correspondent) Na gedurende ruim twee maanden voortvluchtig te zijn geweest, heeft zich gisteren bü de Rotterdamse po litie gemeld een 31-Jarige waterklerk uit Poortugaal. op 4 september was hij verdwenen met 147.500, die hü voor het cargadoorsbedrüf waarbij hij werkzaam was. naar de kapi tein van een Braziliaans schip moest brengen. Inplaats van naar de Waal haven ging de getrouwde man, naar de Heliport, waar nü de helikopter naar Brussel nam. Vandaar vloog hij naar Madrid, waar hü zeer inten sief aan het nachtleven heeft deelge nomen. Toen hü Madrid voldoende meende te kennen, huurde hü een auto en toerde hü naar plaatsen als Burgos, Santander en Malaga. Ook daar was hü 's nachts vaak op pad. Het door hem verduisterde geld smolt weg als sneeuw voor de zon. Eind november besloot hü wat. meer de richting van Nederland uit te gaan. Hü nam zün Intrek in een hotel te Parüs, maar op 5 december kon hü het er niet langer uithouden. Bo vendien had hü nog maar weinig geld over. Hü reisde naar Rotterdam en meldde zich bü de politie, die hem in het hoofdbureau heeft opge sloten. Hü had nog 1150 op zak. gen. De heer Van Marken hoopte dat in de komende jaren een nog verdergaande vooruitgang en verbe tering zal kunnen worden bereikt. Moderne Akkertjes verlossen U sneller, veiliger en prettiger van uw PIJN- want het xijn instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder Officier Haagse rechtbank meent: De officier van Justitie bü de Haagse rechtbank heeft gistermiddag een geldboete van f. 100 geëist tegen een 38-jarige architect uit Alphen aan den Rün, aan wiens schuld het te wüten zou zijn, dat op 6 maart van dit jaar een driejarig jongetje ln een put op een bouwterrein in Koudekerke viel en verdronk. De zaak Van der Putten is gisteren weer uitvoerig ter spra ke gekomen in de Tweede Ka mer. De heer F. H. van der Putten achterwoonde op de tribune de debatten bij. De verdachte was destüds gemeen te-architect van Woubrugge en Kou dekerk. Onder zijn supervisie werd een terrein naby de Irenelaan te Koudekerk bouwrüp gemaakt, waar- bü ook twee putten van büna twee meter diep werden gegraven. De voor deze putten bestemde giet- Üzeren deksels waren besteld, maar de levering bleef tot geruime tüd na het gereedkomen van het werk uit. In verband daarmee werden de put ten provisorisch afgedekt met dikke planken. Een van de op deze wüze afgedekte putten werd bovendien met aarde bedekt. Na op de tüdelüke afdekking van deze putten te hebben toegezien heeft ae architect er niet meer naar omge keken. „Het was goed gebeurd", zo zei hü, „de planken moeten later weggehaald zün door Jongens, die er mogelük mee zün varen in een sloot. „Ook verklaarde hü nooit door iemand gewaarschuwd te zün, niet door zün assistent en ook niet door de kantinehouder van een sportter rein in de nabijheid, die in januari constateerde, dat de putten open la gen en er enkele planken over heen heeft gelegd. De officier van Justitie meende, dat de putten niet deugdelük waren afgedekt. Hü achtte het aan de grove schuld van de architect te wüten, dat het kind om het leven is geko men. De verdediger was het daar in het geheel niet mee eens. Naar zün mening kan de architect niet verant- woordelük worden gesteld voor het gebeurde. En zelfs wanneer dit zo zou zün, dan nog is er geen sprake van „grove schuld", die vereist is voor een veroordeling. Uitspraak op 21 december. Het aantal ongevallen op spoor wegovergangen neemt schrik barend toe. In totaal gebeur den er dit jaar 165 ongelukken waarbij 70 personen de dood vonden. De meeste werden veroorzaakt op niet beveiligde overwegen door fouten, die voorkomen hadden kunnen worden. De directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. P. de Koster, die deze schrikbarende cüfers op een in Utrecht speciaal gehouden persconferentie gaf, voegde daarbü een klemmend beroep op het weg verkeer om de uiterste voorzichtig heid te betrachten bü het passeren van spoorwegovergangen. Teveel weggebruikers passeren de overwegen zonder erbü na te den ken. Men negeert soms het rode licht. Zelfs is het voorgekomen, dat men nog onder neergaande bomen doorglipte. Vooral bü de automa tische halve overwegbomen is een dergelijke poging levensgevaarlük. Binnen 27 seconden, nadat de rode lampen aangaan, dendert een trein voorby De Spoorwegen wüzen erop, dat men niet alleen de verantwoordelykheid draagt tegenover zichzelf en mede passagiers, maar ook tegenover de vüf tot zeshonderd personen, die in de trein zitten. „Wü doen wat we kunnen, om het aantal ongelukken zo klein mogelük te houden", zeg gen de Nederlondsche Spoorwegen. „De beveiling over overwegen met automatische halve overwegbomen of automatische knippert ichtinstal- latles is perfect. Er wordt naar ge streefd om in een zo snel mogelük tempo de onbewaakte overwegen van een beveiliging te voorzien. Ook worden grote bedragen besteed aan het maken van kruisingvrüe over wegen". „Maar het treinverkeer is passief", zo gaan de N S. verder. „De actie moet in de eerste plaats van het weg verkeer uitgaan. De treinmachinist kan de 500 ton, die hü over de rails laat daveren, nooit Ujdig tot stilstand brengen. De remweg is minimaal 700 meter". Het wegverkeer kan en moet dus tü- dig afremmen. Bü beveiligde over wegen wordt het signaal bijtyds gegeven. Bü oplettendheid van de züde van het- wegverkeer zou het aantal ongelukken kunnen terug lopen". Helaas de cüfers wüzen de tegen gestelde richting uit: 44 doden in 1958, 40 in 1959, 38 in 1960, maar dit jaar totnutoe al 70 ADVERTENTIE in doosjes van 10. blikjes van 21 20 en kistjes van 50 stuks jgQ HARMONISCH IN SMAAK, AFWERKING EN VERPAKKING Indonesië is bereid met Neder land informeel overleg te be ginnen over de kwestie West- Irian (Nederlands Nieuw-Gui- nea) zonder dat daarbij voor waarden worden gesteld. Dat wil zeggen: in dat overleg gaat Indonesië niet uit van de eis tot overdracht van het gezag en Nederland niet van het zelf beschikkingsrecht der Papoea's. Dat herhaalde prof. Mohammed Yamin, een der topleden van de In donesische V.N.-delegatie. Prof. Ya min was in Dilsseldorf op doorreis van New York naar Djakarta, waar hij aanstaande maandag president Soekarno verslag zal uitbrengen van het V.N.-debat over Nleuw-Gulnea. Prof. Yamln toonde zich teleurge steld over het gesprek, dat hü In New York met minister Luns had ge voerd. Zün voorstel tot informeel overleg zonder voorwaarden, was door minister Luns beantwoord met een langse serie grieven tegen Indonesië. Pas na de verwerping van de Braz- zaville-resolutle had minister Luns volgens prof. Yamin gezegd, dat Ne derland altüd bereid was tot overleg met Indonesië. Maar Nederland knoopte daar een voorwaarde aan vast: het overleg zou moeten geschie den met het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's als uitgangspunt. Op die manier komt men nooit van de voorafgaande condities af, die ieder overleg tot dit doel geblokkeerd heb ben, zo meenden de Indonesiërs. Prof. Yamin, die vergezeld werd door de Indonesische ambassadeur ln Washington, dr. Zairin Zain was niet voor niets een week in Dilssel dorf neergestrekend. Nu de groep- RÜkens als politiek instrument heeft afgedaan, zoeken de Indonesiërs naar nieuwe wegen om het contact met Nederland open te houden. Daar is in de eerste plaats de Nederlandse pers. Maar de Indonesiërs maken er geen geheim van dat zü verlangen op neutraal terrein met Nederlandse politici van gedachten te wisselen. „Wij hebben in Indonesië de traditie van „Moeshawara", zei prof. Yamin. „Dat betekent overleg: niet praten om het praten, maar praten met de heilige plicht overeenstemming te be reiken, om ieder middel van overleg uit te putten". Hoe zien de Indonesiërs de situatie na het V.N.-debat? De heren Yamin en Zain waren van mening, dat het debat vooral heeft bewezen dat de kwestie-Nieuw-Guinea niet buiten Indonesië om kan worden geregeld, zoals Nederland heeft geprobeerd. Die poging is door Indonesië als ver nederend en provocerend ervaren, vandaar de felle reacties van Soe karno en Soebandrio. Men kan zich. als men een aangevochten beleid van verzoening jegens Nederland voert, ook niet zwak tonen tegenover het Indonesische thuisfront. Toch bleken de Indonesiërs van oordeel, dat er positieve elementen in het verloop schuilen. Het verstarde probleem is zowel in Nederland als in Indonesië in beweging gekomen, er is een lou teringsproces aan de gang, dat aan beide züden tot bezinning leidt. De Indonesiërs waren ook van me ning dat het plan-Luns het volgende jaar geen schün van kans meer heeft. De Nederlandse diplomatie heeft dit keer van een verrassingsele ment kunnen profiteren, dat zal vol gend jaar anders zün. Inmiddels hebben alle groepen in de algemene vergadering zich uitgesproken voor overleg tussen Nederland en Indone sië. Maar daar doemt het obstakel op van het zelfbeschikkingsrecht, waaraan de Nederlandse regering zich vastklampt. Nu is zelfbeschik kingsrecht een vage, niet volkenrech- telük omschreven zaak. De Indone siërs en met hen vrüwel alle Afro- Aziatische landen zien in zelf beschikking het recht van een geko loniseerd gebied om zich als eenheid uit de koloniale situatie te bevrüden. Zeker niet het recht van iedere etnisch afwükende groep, van iedere minderheid, om zich van de vrüge- worden eenheid los te maken. Dat zou tot chaos leiden, tot balkanise ring van Azië en Afrika. Zelfs de Belgische regering verwerpt nu de afscheiding van Katanga, zelfs de Franse verklaart zich nu bereid om de Sahara aan een onafhankelük Algerüe over te dragen. De Indonesiërs, die menen dat zelf beschikkingsrecht geen Juridische ab stractie mag zijn, vinden dat Ne derland dit zelfbeschikkingsrecht tot in het absurde doorvoert. Op het praktische plan zien zü in Neder land een overheersende neiging om Nieuw-Gulnea via het zelfbe schikkingsrecht koste wat het kost naar de onafhankelijkheid te drü- ven. Nederland wil van Nieuw-Gui- nea af, dat houdt de Papoea's af van een blüvende binding met Ne derland. Maar het schünt eveneens te willen voorkomen, dat de Papoea's een werkelük eerlüke kans krijgen zich bü Indonesië aan te sluiten. „Moet dit niet levensvatbare gebied naar de onafhankelükheid worden gejaagd en daarmee voor de kroko dillen worden gegooid?", zo vroegen de heren Yamin en Zain. De Indonesiërs ontkennen niet, dat de belofte tot zelfbeschikking Neder land moreel in de weg zit. Het infor mele overleg zal dus ln feite tot taak hebben een formule te vinden, die de twee basiseisen dekt: een vorm van overdracht van het gezag aan Indonesië, een vorm van zelfbeschik kingsrecht voor de Papoea's. Geen gemakkelyke taak, maar volgens de Indonesiërs geen onmogeiyke als er aan beide züden de wil tot het be reiken van overeenstemming bestaat. Men zou van Indonesische züde ge neigd zün reeds tüdens dit infor mele vooroverleg, waarin prof. Yamln misschien een belangrüke rol zou kunnen spelen, ambassadeurs uit te wisselen, dus de verbroken diploma tieke betrekkingen te herstellen. En weer gebruikte prof. Yamin het woord ..moeshawara", geduldig overleg: geven en nemen tot er een akkoord ls. De onverzoenlyk schy- nende eisen van gezagsoverdrag en zelfbeschikking zün mogelykerwys onder één dak te brengen. Zelfbe schikking is immers niet een naar vorm en inhoud absoluut recht, het kan op meer dan één manier uitge oefend worden. Prof. Yamin sprak de hoop uit, dat Nederland als het tot zo'n overleg mocht besluiten, zün beste diploma ten aan tafel zal brengen. „Er moet toch een basis te vinden zün. De Ne derlanders kennen ons beter dan wie dan ook, wü kennen hen beter dan een ander Wü spreken dezelfde taal, wü zün op dezelfde universitei ten gevormd". Waaraan mag worden toegevoegd, dat prof. Yamin in de ondergrondse tegen de Japanners streed en een gevangene werd en dat ambassadeur Zain deel uitmaak te van de Nederlandse ondergrond se. Zü gaven ook te kennen dat zü tot de groep Indonesiërs behoren, die normalisering der betrekkingen met Nederland wenst: „Laat ons niet te veel écheques UJden in deze politiek, waarvoor wü ons tenslotte ook te verantwoorden hebben. Maak ge bruik van de aanwezigheid van de laatste door Nederland gevormde ge neratie, om de betrekkingen voor de toekomst met Indonesië op een ver standige basis te regelen, voor het te laat ls". MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 dec. Kaasmarkt. Aan gevoerd 7 partijen Goudse kaas en 2 partijen Leidse kaas. Noteringen: Goudse le kwal. f2.12- 2.25, Leidse le kwal. tot f 2.95. Handel lui. LEIDEN, 8 dec. Veemarkt. Aan gevoerd: stieren 5, melkkoeien 60, prij zen: f 900-1250 per stuk, handel: rus tig; vette koelen 250, f 800-1200 per stuk, redelijk; vare koelen 50. f 240- 325 per stuk, redelijk; graskalveren 7. f 250-375 per stuk, kalm; vette kalve ren 32, f 2.50-3.10 per kg levend gew., kalm; vette schapen 40. f 100-120 per stuk. goed; vette lammeren 1970, f 95- 125 per stuk, goed; varkens (zeugen) 36, f 325-400 per stuk, stug; schram men 211, f 65-85 per stuk, stug; big gen 611, f 40-50 per stuk, stug. Totaal 3301 stuks. AALSMEER, 7 dec. C.V. Centrale Aalsmeer se Velling G.A. Gerbera p. stuk 80-100, Bouvardia 45-65, Euphor bia 103-140, Poinsettla 70-100, Chry santen gr. bl. 40-59, kl.bl. 20-35, Ama ryllis per kelk 45-65, Fresia per bos 150 210, Cyclamen 140-200, Asp. Plumo- sus 75-125, Chrysanten 75-140, Serin gen: Mad. Stepman 4 kop per tak 110- 195, ld. 2 kop 90-115, Marle Legray 4 kop 80-155, ld. 2 kop 65-95. Prunus 80-110, Forsythia 45-80, Anjers: per stuk rood 25-43, roze 30-53, wit 20-40. Rozen: Roselandia 30-59. Parel van Aalsmeer 30-57, Geh. Dulsberg 45-72, Pechtold 25-47, Towny Gold 30-58, Bac carat 80-140, Montezuma 30-57, Florla- de 30-48, New Yorker 40-64, Carol 25- 42. Garnette 30-46, Pink Sensation 55- 90, Sweetheart 20-39. KATWIJK AAN DEN RIJN, 7 dec. - Groenteveiling: waspeen per kist Al 5.20-6.00, A2 2.10-5.80. Bl 7.30-8.80. B2 1.40-2.40. C2 3.80, gele kool 8.00-10.00, rode kool 7.00-11.00, boerenkool 22.00- 26.00, kroten per kist 3.70. prei 35.00, selderie per 100 bos 12.00. bloemkool per 100 stuks 20.00-44.00. Aanvoer waspeen 95.000 kg, waarvan 18.000 kg voor export en 57.000 kg voor de Industrie werd verkocht. LISSE, 7 dec. Gladlolenvelllng. De pryzen van enige soorten waren wat lager dan de vorige velllngsdagen. In de kleur rood is de grootste aanvoer en zün de prijzen het laagst. GLADIOLEN: 14-op 12/14 10/12: Ac- ca Laurentla 6.90 5.50 3.20, Alfred No bel 5.70 4.40 3.20. Aristocrat 6.20 5.05 4.10, Bonarls 6.70 5 40 4 55, Dr Fle ming 6.10 5.30 3.65. Flower Dream 8 75' 7.20 440. Gen. Elsenhower 5.50 430 3.—. Gold Dust 5.80 4.20 2.70, Happy End 6 20 4.10 2.60, Hollands Glory 6.10 5.30 3.40, Johan Strauss 5.40 4.50 3.20. Jo Wagenaar 5.50 3.50 2 30. Leeuwen horst 5.85 4 30 4.10, Lustige Wltwe 5.55 4 10 2.35, Maria Goretti 5.35 4,25 2.85, Nieuw Europa 6.10 4.50 3.50, Plc- cardy 6.35 5.10 3.35. Ravel 12 10 45 3.75, Sneeuwprlnses 5.55 4.10 2.70, Splc and Span 5.60 4.50 4.30, Spotlight 5.90 4.50 2 70. Tobroek 6.90 6.30 2.50, Vic tory Day 5.55 4.70 3.40. RIJNSBURG, 7 dec. Bloemenvei ling Flora. Hyacinten: Pink Pearl 28-34. L'lnnoncence: Anne Marie 23-28. Tulpen: Vlctorine Max 27, Krelage's Triumph 19-22, Overdale 20-22 per st Narcissen: Crawford 135-145, Helios 105 —110, Fresia's: White Swan 100-105. Buttercup 85. Golden Yellow 115-125, Tro6Chrysanten: Paris 110-115, Bal- Sneeuw uit heldere hemel Het „Landmachineinstituut" van de Universiteit te Göttingen (Duits land) heeft proeven genomen om op kunstmatige wyze een sneeuwbescher- mingslaag voor cultuurplanten te ver krijgen. Met behulp van een instal latie die in de zomer voor berege ning van de akkers en tuinen zorgt, wordt een soort Poolsneeuw verkre gen. Zeven sneeuwwerktuigen met werpbreed-te van telkens 6 7 m kunnen 100 vierkante mtr bedekken. De kosten voor het besneeuwen van een vierkante meter bedragen onge veer 9 cent. De sneeuwverwekklngsinstallatie wordt voor het Intreden Tan de vroege vorst opgebouwd, zodat zü bü het da len van de temperatuur onder nul graden Celsius in werking kan wor den gebracht. Door de kosten ls deze kunstmatige sneeuwverwekking alleen voor hoogwaardige landbouw- en tuinbouwculteres rendabel. Kwaadaardig leven in de grond In een handvol normale teelaarde komen duizenden. Ja tienduizenden le vende wezens voor zowel nuttige als schadelyke. Ze zün in vele groepen iti te delen n.l. bacteriën, gisten, schimmels, oerdlertjes, wormen enz. Op één familie van de wormen, n.l. de aaltjes, is de aandacht van de deskundigen de laatsten jaren sterk gevestigd. Het kwaadaardige deel daarvan zuigt plantensappen af van de wortels, stengels en zelf bladeren van vele plantensoorten. Bü zeer sterke aan tasting gaat de plant kwünen, ver vormen en soms afsterven. Deskundi gen spreken dan van moeheidsver- schynselen. Door onderzoek kan de grootte van de aaltjespopulatie wor den nagegaan en daarbü wordt tevens aangegeven welke bestrijding het bes te kan worden toegepast onder de ge geven omstandigheden. De monster nemer van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek geeft u gaarne alle gewenste inlichtingen. tombe 125-130, Thelma 110-120, Kauf- mann 95. Herfst Glorie 110 alles per bos. ROELOFARENDSVEEN, 7 dec Bloemenveiling: Fresia's 46-1.24, Tros- chrysanten Schlager 57-100, Lom: Is land 61-82, Am. Aanwinst 65-72. Thel- ma 51-76, Kaufmann 61-73. RoIlnJa I 81-95, Paris 65-83, Criterion 80-99. Gol- den Seal 68-89. Anjou Supreme 61-75. 9crS,h»lcl Beauty 74-83. Little America fnH i§e5ib°i!' Rolinda 11-14. Lon| J^- w-iu uci UU5, nuimoa 11-1«. LlOE land 12 24. Am Anjers: Brenner 2*-.>o 22*39 Slm roze 30-43. Rozen 12-30, Cyclamen 37-91 per stuk. Naby Kojln ln Zuld-Korea zijn gisteren veertien mensen omgekomen toen een autobus met zestig inzltten- 1- den van een brug 6tortte.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7