Tristanners stonden verbluft over bussen en mensenmassa's Breien zo oud als wereld Laatste nieuws Repetto had nooit geweten dat er zo'n stad bestond Kinderlijke argeloosheid bij liet uitgeven van hun geld Maar pas in 1927 begon het zijn triumftocht BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD - VRIJDAG 8 DECEMBER 1961 de Tristanners. Het eiland bezat een verzameling grammofoonplaten, waarvoor de grondslag werd gelegd door Prins Philip, die Tristan vier jaar geleden op zijn wereldreis be zocht heeft. Een enkeling bezat een piano en tenslotte was er een kerk orgel dat algemeen bewonderd werd. Folklore De eigen folklore is zeer beperkt want hun historie was nog te jong. Als de eilanders in de goede stem ming zyn zullen zij waarschijnlijk weieens hun kussen-dans vertonen. Een jongen legt een kussen aan de voeten van het meisje dat hij als danspartner kiest. Beiden knielen er daarna op, geven elkaar een zoen en staan dan op om zich aan te sluiten by de „slang" van dansers, welke dooi de zaal schuifelt. Daarna is het de beurt van het meisje om op dezelfde wijze een part ner te kiezen. Van onze Londense corresopndent Arnold D. Lissauer) - II Slechts drie vluchtelingen van het eiland Tristan da Cunha, n.l. hoofdman Repetto en een echtpaar, heeft kennis gemaakt met Londen, waar zij de Tristan-gemeenschap vertegenwoordigen bij de oprichting van het voor hen bestemde noodfonds. Ze werden door de lord Mayor op de thee genodigd en voelden zich in de weelderige omgeving onder de fonkelende kaarsenkronen aller minst op hun gemak. Ze stonden vanzelfsprekend perplex van de bussen, de taxi's en de eindeloze mensenmassa. .Ik heb nooit geweten, dat er zon stad bestond", zegt Repetto, met een blik van weemoed in de ogen. Slechts acht van de Tristanners hadden al eerder iets van de buitenwereld, o.a. Kaapstad, gezien. dat ze psychisch en fysiek gespro ken over zoveel reserve-energie be schikken, is er bij hen sprake van een natuurlijke veerkracht, welke het gehele accllmatiseringsproces schijnt te bespoedigen, al Is sommigen een zekere indolentie niet vreemd. Een heel gek ding Hoe het zal gaan met het algeme- Wijs worden door eigen fouten ZU moeten nog leren met geld om te gaan. letterlijk en figuurlijk. Op Tristan kenden ze de laatste tijd al leen de Zuidafrikaanse rand. een munt, welke het pond vervangen heeft. Maar ook daar moesten zij de betalingen overlaten aan de meest ne werktempo en het van hen ver- gewieksten. Hun techniek is een wachte initiatief, dient te worden handvol kleingeld te overhandigen afgewacht. De meeste volwassenen en dan op het wisselgeld te wachten, onder hen zijn nog als kinderen, Gehoopt moet worden, dat niemand voor wie in het verleden het gouver- misbruik maakt van hun argeloos- nement de meeste zaken opknapte, heid. De winkeliers hebben natuur- i Hun simpele leventje speelde zich af lijk moeite hun dialect te verstaan, tussen drie hoofdactiviteiten: visserij hetgeen een extra-probleem schept, aardappelteelt en de visconservenfa- briek. Iedereen deed alles kalm aan. De lonen, die sommigen zyn gaan verdienen, zijn al vry hoog tien, twaalf of vyftien pond (110, 120 of 150 gulden per week. „Hoe zullen zij htm geld beheren?" „Ze zullen door eigen fouten wys moeten worden" zegt een van de leid sters. Men kan merken, dat zij. Er was geen haast. Alles was vlakbij. Ezeltjes en ossen vormden de enige trekkracht. Wat thans het meest op hun lachspieren werkt is een trein «Men bedenke daarbij, dat Engeland nog heel veel stoomlocomotieven heeft Red. LD.) Ze vinden dat een heel gek ding Gevist werd er uitsluitend op de kunnen ze dat niet zo uitdrukken, Iz.g. „Visdagen", n.l. bij kalme zee geestdriftig zijn over de winkels. Op Tristan bestond er geen enkele. Daar was alleen maar een kantine, waar men aan de hand van geïllustreerde catalogussen artikelen kon bestel len, welke tweemaal per jaar door een vissersvaartuig uit Kaapstad wer den gehaald. Een postkantoor en een spaarbankboekje kende men echter wel. Het Is nog maar twintig jaar ge leden dat er op Tristan nog hele maal geen geld ln ornloop was en dat er nog een zuivere ruilhandel werd gedreven! Verstandig Er is gelukkig geen sprake van dat het zien van zoveel nieuwe din gen in de etalages de Tristanners het hoofd op hol heeft gebracht. De wasmachines, de stofzuigers, de keur van radiotoestellen en de van levensmiddelen barstende supermar kets hebben hen met stomheid ge slagen. Men laat het allemaal gela ten over zich heengaan en blijft bij het verstandige voornemen om in de eerste plaats het hoognodige aan te schaffen. „Wat wil jij kopen?" vraag ik aan een rustige jongeman, Gus Rogers. „Een nieuw pak, meveer!". Dc bedachtzaamheid, welke de voormalige bewoners van Tristan kenmerkt, zal hen voorlopig wel voor onwijze stappen behoeden. „De zjjn echte gemeenschapsmensen", zegt mevrouw Jewell, de vrouw van de Engelse dominee op Tristan, „en daarom zullen zjj wel gemakkelijk in het arbeidsproces kunnen worden opgenomen". Het aanpassingsvermo- en een bepaalde windrichting. Wa ren de omstandigheden gunstig, dan waarschuwde een grote gong dat men naar zee moest, soms midden in de nacht. Dan haalde men op een dag soms 300 kisten vis binnen en werkte de conservenfabriek op volle toeren. Het basisdieet bestend uit aardappe len, in de schil gekookt. Iemands rfjkdom werd afgemeten aan de hoeveelheid opgeslagen aard appelen. Hoewel de kampmaaltyden veel ge varieerder zjjn dan die op Tristan, missen de eilanders vooral hun ver se vis. Als bladgroente kende men slechts een povere vorm van kropsla. Koffie en thee kwamen op Tristan alleen als er een boot arriveerde en waren een bijzondere luxe. Maar wjj konden ons in een hut rond de gloeiende potkachel ervan overtuigen dat de Trlstanse vrouwen een even voortreffelijke kop thee kunnen zetten als hun Engelse zus ters. De grootste wens van de vrouwen is zelf te koken, want het voedsel, klaargemaakt door een particuliere centrale keuken, bevalt hun niet. Zij maakten kennis met bloemkool en moesten er niets van hebben Misdaad onbekend Een Engelse bobby, met zijn hoge blauwe helm op, is voor de Tristan ners natuurlijk een speciale beziens waardigheid. Vooral omdat zij het begrip politie in het geheel niet ken nen. Misdaad kwam op het eiland niet voor en een rechter was er daarom ook niet. De kinderen er zijn er 72 uit gen van de ex-eilanders is trouwens een totaal van 264 geevaeueerden sneller dan verwacht werd. Juist om- zien er uitstekend uit en zijn onna- Voor het eerst in hun leven! Zó kijken ze naar de televisie. tuurlijk rustig. Luidruchtigheid is er dan ook niet. De speelkamer lijkt wel een speelgoedwinkel, want van alle kanten stuurde men iets. Vooral de driewielers zijn zeer in trek. „Wat doe je het liefst?" vraag ik een leuk joch. „In een auto zitten!", luidt het prompte antwoord. Een ander vindt de fiets „het héér lijkste dat er bestaat!". Voetballen is de geliefde sport van de Tristanners, die twee ballen van de plaatselijke club cadeau kregen Als goede Britten zijn zij ook op cricket verzot. Hockey speelden de meesten op school en zwemmen doen ze allemaal. Op Tristan werd veel biljart gespeeld en de biljarten in het kamp zijn dan ook altijd bezet. Niet zo héél vreemd De nieuwe wereld, waarin zij zo abrupt zijn terecht gekomen, is hen ook voor het overige niet zo vreemd als het iijkt. Zij kenden de meeste dingen tenslotte al van de film. Elke week was er een filmavond op Tris tan en er was ook een overvloed van geïllustreerde tijdschriften. Jazz was zeer populair, al ligt rock 'n roll buiten het levenstempo van LEIDERDORP Kon. Zilver voor J. L. van Klink Veertig jaar bij Ver. Touwfabrieken De heer J. L. v. Klinx, baas in de afdeling Staalkabelfaoriek der N.V. Vereemgde Touwfabrieken, vierde gisteren het heuglijke feit, dat hij veertig jaren in dienst van dat be drijf was. Bij ontstentenis van de directeur, sprak de bedrijfsleider oer Staalka- belfabriek, hoofdingenieur D. J. v. d. Moortel, de jubilaris toe. Spreker herinnerde er aan, dat de heer Van Klink veertig jaren in de Staalkabel- fabriek is werkzaam geweest, eerst als strengendraaier, later in de af deling fabricage van touw-kernen en tenslotte als baas. Uit persoonlijke ervaring gedurende de laatste twaalf jaren kon spreker getuigen, dat baas Van Klink zijn taak op uitstekende wijze verricht. Hoofdingenieur D. J. v. d. Moortel betrok ook mevrouw Van Klink-Hil- lenaar in de hulde aan haar man gebracht. Jubilaris en echtgenote wenste hy vele goede jaren in gezin en bedrijf toe. Spreker overhandigde de Jubilaris het Vererend Getuigschrift van de Ned. Maatschappij van Handel en Nijverheid met. ae daarbij behorende zilveren draagmedaille, een gouden armbandhorloge en een gratificatie onder couvert. Nadat de bedrijfsleider der vezel afdelingen, de heer I. Vogelenzang zijn gelukwensen had aangeboden, huldigde de burgemeester van Lei derdorp, de heer K. van Diepeningen, de jubilaris. Het was spreker een groot genoegen mede te delen, dat het H.M. de Koningin had benaagd hem de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. De chef der Staalkabelfa- brie!:, de heer H. J. Dingjan, bood, evenals de vertegenwoordiger in de Ondernemingsraad, de heer A. de Kruiff zijn gelukwensen aan. Na dit officiële gedeelte kwam een delegatie uit de Staalkabelfabriek, een fraaie T.V.-tafel en een boeket bloemen aanbieden. Van de ploeg wrarin de jubilaris werkzaam is, kreeg hij een kist sigaren en me vrouw Van Klink een doos bonbons aangeboden. De jubilaris dankte voor al deze blijken van belangstelling. Vijftig jaar van Huwelijkstrouw Echtpaar Van Delft fn 't goud Tot en met 21 december de gou den huwelijksdag is de feestvreug de in de woning van de heer en mevrouw A. van DelftDe Geus aan de Paul Krugerstraat 10 niet van de lucht. En daarvoor is alle aanleiding. Bruid en bruidegom, resp. 75 en 74 jaar, hebben een grote familie op het feest worden honderd familie leden verwacht zijn kerngezond en in deze omgeving zeer popuiair. Voor een groot deel is dit laatste te dan ken aan de activiteit van de bruid, die nu reeds zestien jaar als leidster haar krachten geeft aan het jeugd werk van de Buurtvereniging „Vreug de en ontspanning". De Kmaeren, ai- dus verteiae zij ons, zijn dol op me en ik biijf jong door mee te doen aan hun vroiijk spel. De bruidegom heeft een zwak voor paarden en treinen en dit is verklaar- oaar. Reeds als 16-jange hij woon de toen nog in Zeist zat hij op de bok als palfrenier en later ais koet sier, terwijl hy in zijn Leidse jaren, in dienst bij Stalhouderij De Jong, vele bruidsparen naar het Stadhuis heeft gereden. Zijn grote voorliefde voor ae trein vioeit voort uit zijn dienstverband bij de Ned. Spoorwe gen, waar hij ais voorman-rangeer der 31 dienstjaren volmaakte. Het echtpaar Van Delft heeft slechts een zoon, de bekende bassist van het Leidsch Politie Muziekgezel schap, Gijs van Delft, en drie kiem en twee achterKleiniunderen. Van zijn vader heeft „Gijs" de liefoe voor de muziek meegekregen. Ais 8-jarige trompetist nep hij reeds (in zeist mee m de Harmonieveremging „oefe ning baart kunst", van wente vereni ging zyn vader vaandeldrager was. In een feestelijk versierde woning, waar ons Blad nu al ruim dertig jaar een trouwe huisvriend is, zijn de bruidsdagen gisteren begonnen. Expositie werk Jan Schiechter Gistermiddag is in het Academie gebouw aan het Rapenburg 73 een door het Leiös Academisch Kunst centrum georganiseerde tentoonstel ling geopend van werk van Jan Schiechter, waarop wij nader hopen terug te komen. NIEUWE PSALMBERIJMING De centrale kerkeraad van de Leid se hervormde gemeente heeft beslo ten om m de loop van 1962 tot in voering van de nieuwe psalmberij ming over te gaan. Slechts één van de negen wijkkerkeraden heeft zich tegen deze invoering verzet. ST.-NICOLAAS VIERING IN WANDELSPORTKRING Gisteravond hebben de leden van de Leidse wandelsportverenigingen „De Stalen Band" en .De Fliereflui ters" ln de recreatiezaal van de HCW en NEM de verjaardag van Sint-Nl- colaas gevierd. Het feestprogramma omvatte diverse aardige attracties w.o. een massale sjoelwedstrijd en een quiz tussen enige verenigings teams, die een zeer spannend verloop hadden en waarvoor de jarige Smt een aantal prijzen beschikbaar had gesteld. Daar aan het eind van de avond de feestgangers unaniem van oordeel waren, dat kon worden terug gezien op een geslaagd gezellig sa menzijn, namen de besturen van bel de verenigingen het besluit om in het vervolg dergelijke evenementen steeds gezamenlijk te organiseren. 30500 30500 30500 WASSENAAR Gymnastiek-wedsfrijden Morgen houdt de Afdeling Gym nastiek van de sportvereniging „W.I.K." haar jaarlijkse onderlinge gymnastiekwedstrijden, waaraan alle jeugdleden zowel van de groepen uit het „Dorp" als van de groepen uit Wassenaar-Zuid zullen deelne men. Deze wedstrijden, welke een jaarlijks hoogtepunt vormen ln het werkprogramma van de gymnasten, worden gehouden ln het gymnastiek lokaal van de Openbare Lagere School aan de van Zuylen van Nije- veltstraat. By deze wedstryden zyn twee wisselbekers uitgeloofd voor de hoogst geplaatste adsplrantleden van 12 tot en met 15 Jaar, en wel voor de groepen uit het „dorp" de „Fa. van der Kley"-wisselbeker, die de laatste keer gewonnen werd door Nel Verzaal, en voor de groepen uit „Zuid" de andere wisselbeker, die vo rig jaar door Jan Willem Goor ge wonnen werd. De wedstrijden zyn alleen toegankelyk voor de leden en belangstellende ouders of familiele den. Gezamenlijke kersfwijding De Ned. Christenvrouwenbond zal dit Jaar het Kerstfeest ln samenwer king met het Katholieke Vrouwen gilde op maandag 11 december 's avonds om 8 uur in het Patro naatsgebouw aan de Kerkstraat vie ren. Muzikale medewerking wordt verleend door „Stella Marls", terwyi een toneelgroep van de N.C.V.B., on der leiding van mevr. D. Carrière het Kerstspel „wy vrouwen van Bethlehem" zal opvoeren. LAGERE STRAF IN ZAAK „BLONDE ALIE" Het Gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een 25-jarige Utrechtse chauffeur J. C. van D„ die ervan wordt ver dacht in de nacht van 30 op 31 ja- nauari 1960 in het woonschip „Jo- pie" te Utrecht „Blonde Alle" onder invloed van sterke drank door wur ging om het leven te hebben ge bracht. Nadat 14 dagen geleden het hof deze zaak achter gesloten deuren heeft behandeld, veroordeelde het thans de chauffeur wegens mishan deling de dood tengevolge hebbende tot 3 jaar en 3 maanden gevange nisstraf met aftrek, zomede voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering met een proef- tyd van 3 jaar. In eerste aanleg had de rechtbank te Utrecht verdachte veroordeeld we gens zware mishandeling de dood tengevolge hebbende tot 6 jaar met aftrek, waarna in hoger beroep het Gerechtshof te Amsterdam hem we gens doodslag veroordeelde tot 8 jaar gevangenisstraf met aftrek en voor- waardelyke terbeschikkingstelling. De Hoge Raad vernietigde het arrest van het Amsterdamse Hof en ver wees de zaak naar het Gerechtshof te Arnhem. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn. elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bol vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor A dm in. of Red., want deze kunnen U niet helpen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 8 december. Londen 10.10%—10.11%; New York 3.59%3.59%- Montreal 3.451' 3.45AParijs 73.93—73.44; Brussel 7.22%—7.23%; Frankfort 89.93%— 89.98%; Stockholm 69.63%—69.68 Zlirich 83.34%—83.39%; Milaan 57.97%58.02%; Kopenhagen 52.29 52.34; Oslo 50.49—50.54; Wenen 13.93%—13.94%; Lissabon 12.60%— 12.61%. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het kand. ex. Franse taal- en letterkunde mevr. Th. M Bocxe-Vismans te Leidschendam en mevr. J. A. Kwadijk-Bleckmann te Scheveningen; voor het kand. ex. Ned. recht mej. L. A. Holthuis te Leiden en de heren J. M. v. d. Bers- selaar te Den Haag, H. v. d. Waal te Rotterdam. J. J. Verseput te 's-Her- togenbosch, J. Schot te Middelburg, A. A. J. B. Goddyn te Leiden en S A. W. Stolwijk te Leiden; voor het kand. ex. notariaat de heer J. W. de Beyi te M'ddelburg; voor het doet. ex. Zuidafrikaans recht de heer J. H. Visser te Lelden. Nazorgcollecte bracht ruim f. 2400,op Dankzij de grote ijver van een groot aantal collectanten (trices» in totaal zijn er ditmaal ruim 90 op pad geweest en de gulle hand, waarmede de Leidse bevolking de t.b.c.-nazorgcollecte-1961 ditmaal heeft willen gedenken, werd het re cord bedrag van f 2401.34 opgebracht (vorig jaar f 1703,25». Heupfractuur door gladheid De gladheid van gisteren is een 61- Jarige textielarbeider op een gebro ken heup komen te staan Gisterochtend omstreeks kwart over zeven kwam hij met zyn brom fiets op de Herensingelbrug tenge volge van de gladheid te vallen. De EHD vervoerde hem naar het Acade misch Ziekenhuis. Op meisjes voorzien „U hebt het geloof lk nogal op de meisjes voorzien", veronderstelde de Haagse Politierechter ten aanzien van een magazynbediende uit Leiden. Overigens was dat „voorzien" niet al- tyd ln prettige betekenis voor de meisjes, want daardoor stond hij te recht. Hy had ruzie gehad en trapte en sloeg een meisje. Het was in feite ook de schuld van iemand, die het geval had gehoord en de verdachte wel een beetje stond te „jennen", zo als verdachte zei. „Maar dat geeft toch geen pas", zei de officier en eiste zonder meer een week gevangenisstraf. Het ls volgens verdachte althans nu wel uit met al die meisjes; hij heeft de ware nu gevonden. Daar wilde de rechter dan wel te kening mee houden en legde f 40 boete benevens 2 weken voorwaarde- ïyke gevangenisstraf met een proer- tyd van 3 jaar, op. VOETGANGERS: U heeft wel voorrang op zebrapa den, maar het ryverkeer moet óók eens aan bod komen. Steek dus by voorkeur '11 groepjes over de drukke zebrapaden; anders ontstaan er Irri terende vertragingen in het rij ver - I Keer, welke automobilisten, brommers en wieiryders ln de verleiding zouden kunnen brenwen, het „toch nog maar even te proberen", zodat er van uw bescherming per slot van rekening weinig overbiy't. Het breien, zoals wy dat tegen woordig kennen, is eigeniyk al een eeuwenoude techniek, maar is ge durende tal van perioden in onze geschiedenis ln onbruik geraakt. De arme vissersbevolking aan de Euro pese kusten en de eilandbewoners in de Noordzee waren al eeuwen lang met het breien bekend de barre omstandigheden maakten het wel nodig dat de kleding warm en uiterst sterk was (en dus van zelf- gesponnen en -gebreide wol) maar verder deed men in Europa toch niet aan breien. Tydens de Renais sance is dit anders geweest. Brei werk was in die tyd juist de dracht van de ryken en edelen. Capes, mantels en in kantsteek gebreide kousen waren zeer populair en de kousen waren zelfs een teken dat men tot de hogere standen behoor de (handwerkslieden, boeren en vissers droegen kousen, die uit lap pen stof gesneden waien) en tot in de achttiende eeuw droegen de rijke Hollandse kooplieden overal ter we reld hun van kunstige patronen voorziene gebreide kousen, terwijl hun secretarissen uitsluitend een voudiger uitgevoerde kcusen moch ten dragen 9 Hierna was het echter met breien afgelopen, met uitzondering dan van het platteland, ln de armen huizen en aan onze kust, waar ook de vissersbevolking bieien een nut tige bezigheid bleef vinden. Totdat de geleidelijke opkomst van de middenklassen, na de in dustriële revolutie in het begin van de vorige eeuw. het daardoor ont staan vaa meer vrye-tyd voor huisvrouwen en de emancipatie van de vrouw zelf daarin verandering brachten. Het is niet met zekerheid te zeggen welke van deze drie fac toren het belangrykste was. De eerste breiboeken. waarin dus de kunst van het breien én nieuwe pa tronen werden gepresenteerd, wa ren echter geschreven door een drukkersvrouw in Edinburgh, me vrouw Gaugain. De boeken waren in hoogdravende stijl geschreven en de inleidingen gericht tot herto ginnen, gravinnen en zelfs prinses sen geen geringe ambitie dus. Of de schryfster met zoveel suc ces met deze boeken heeft gehad, kunnen we alleen maar vermoeden, maar in elk geval publiceerde zij in 1864 een „Breiboek voor het Volk", waarby zy in de in leiding schryft dat zij hoopt, dat het boek „van nut mag zyn voor de vrouwen uit die klasse, waar geldeiyke midde len gering zyn, maar waar wel or de en regelmaat heeist" Nu moeten we uegrypen, dat de eigenlijke emancipatie van de vrouw in die tyd nog lang niet be gonnen was en dat de meeste vrou wen dus veel tyd en energie over hadden. In ieder geval had dit „volkse" breiboek succes en geen wonder damestydschriften, veel al hoofdzakeiyk aan breien en ha ken gewyd, schoten dan ook als paddestoelen uit de grond. Uit de inhoud van die bladen biykt wel dat de redacties cr hoofdzakeiyk naar streefden de „ledigheid die des duivels oorkussen zou zyn" te ver- dry ven door hun lezeressen te sti muleren tot het maken van ontel bare hoeveelheden sokken, hemden, broeken en bedspreien, om nog maar te zwijgen van gordynen en tafelkleedjes. De eerste wereldoorlog gaf al die energie een prachtig doel en overal in Europa werden sokken, bivak mutsen en dassen voor de mannen aan het front gebreid. De vaardig heid nam toe en de inciden tele pullovers, die tevens gebreid werden, brachten sommige vrouwen op het idee een dergelyk model eens in fraaiere kleuren dan het kaki of feldgrau en dan voor zichzelf te maken. Het gevolg hiervan was de jumper-rage van de twin tiger Jaren. Miljoenen vrouwen vonden het heerlyk eindelyk eens gewoon een rok met jumper te dra gen en nu eens niet ,.altyd die ver velende jurken". Dit laatste bracht weer de grote modehuizen aan het peinzen en in 1927 kwamen *U« mode-verslagge vers en -verslaggeefsters te Parfls in opschudding, toen een lief vrouwtje uit de Elzas, Anny Blatt, een collectie gebrèide kleding lan ceerde, waaronder zicb de eerst twlnset bevond, die sindsdien niet meer uit het modebeeld verdwe nen ls. Vanaf dit jaar kennen wtf een duidelyke breimode en ontel bare breipatronen hebben de we reld dan ook veroverd. Voor de huisvrouw heeft gebreide kleding het voordeel dat behalve de bekende goede eigenschappen van pure wol de mode-vormen nooit zo geprononceerd zyn, dat na één seizoen een twinset of jumper reeds al verouderd moet worden be schouwd. Warm en soepel, naar eigen smaak en inzient te maken èn het plezier van zelf Iets gemaakt te hebben dat alles maakt dat het breien niet meer uit de huise- ïyk werkzaamheden van vandaag weg te denken is. (Deze pagina Is ongecorrigeerd) BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS VERDEELD Amsterdam, 8 december. Het Damrak heeft vanmiddag een licht verdeelde stemming te zien ge geven voor de internationale waar den. Het merendeel van deze waarden vertoonden een prijsstyging, ten op zichte van het vorige slotniveau. Phi- lips was by de opening op 975 circa 10 punten hoger. Daarentegen no teerden Hoogovens hetzelfde aantal punten lager. Aku nauwelijks prys- houdend, docht Unilever y Kon. Olie hoger. De omvang van de handel was beperkt. Walls Street gaf gisteren lagere koersen te zien. Van de Nederlandse fondsen lag KLM er aangeboden. De aandelen noteerden er een halve dol lar lager. Hierdoor werden deze stuk ken in Amsterdam vandaag f 1.- lager op f59.00 getaxeerd. De West- duitse beurzen waren vandaag onge animeerd. De koersen aldaar bleven een paar punten onder die van gis teren. Voor Unilever en Kon. Olie had Amerika enige belangstelling. Philips ontmoette vraag van de lokale spe culatie. Het Philipsconcern keert over 1961 een onveranderd interim divi dend uit van 6%. In de openingskoer sen kwamen weinig veranderingen meer voor. Aku iets lager op 376%. Philips plus ,10 Hoogovens min 10, Unilever verbeterde op 947 circa 3 punten, terwyl Kon. Olie 70 cent ho ger lag op f 118.70. De Scheepvaarthoek vertoonde slechts geringe afwykingen met de slotkoersen van gisteren. Ook ln de cultuursector kwamen geen koersver anderingen van betekenis voor. Staatsfondsen gaven by opening een zwakke tendentie te zien. Later kwam hierin enige verbetering. Vrijdag 8 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 101» 102% Ned. '58 4% Ned. '59 4% 101» 102 Ned. '60-1 4% 101» 102 Ned. '60 II 4% 101» 102 Ned. '59 4% IOO1V lOOftGB Ned. '60 4% 100A 100,VGB Ned. '61 4Yt 100,V 100,'«GB Ned. '53 3% 97ft 97,V Ned. Gb. obi. 3% 82% Ned '47 3% 93 92%GL Ned. '51 3% 97 B 97 B Ned. '53 I-II 3% 95%GL 95% Ned. '56 3% 94% 94% Ned. '48 3% 89% 90% Ned. bel. cert. 3y4 88%L Ned. '50 I-II 3y4 89% 90% Ned. '54 I-II 3y4 91 91% Ned. '55 13% 90% 91 Ned '55 II 3% 93 93% Ned. '37 3 92 92 Ned. G.b. obi. '46 3 91% 92, Ned. dol. ln. '47 3 89 88% Ned. Inv. cert. 3 99,V Ned. 62-64 3 99% 99% Indië '37 3 99 Indië '37 A 394» 94% Ned. won. b.l. '57 6 108% 108% Ned. w.b.l.'58 4% 101% 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver. HVA-my. A.K.U Vorig. Slotkoen Koers v. halen 10314 86 85 ÖO 84% 83 89% 88% 89 88% 82 82% 81% 92% 92 L 91% 91% n 93% 91% g 92% 91% V 92% 92% 97 93% 93% 102% 103% viy n udr. 1 109% 110 124% 125% 378 377 %GB 144.90GL 765%exd. 756% 965 975 944 947% 551 557% 118 118.90 150% 148% 151 149 60 58.50 190% 189% 150% 150 1601 160% 160%GB 159 338% 338% 146% 146% 152% 151% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12%.. A'dam '56 12%.. A'dam '56 II 2% A'dam '56 III 2% Eindhoven '64 Enschede '54 2% Den Haag '5212% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2y2 Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holl. '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Robeco254 253 50 Amst. Bank 386% 384% Cultuurbank 32 33 Holl Bank U cert. 230 231 Ned. Handelmy 334% 336% Rott. Bank386% 380 Twentsche Bank 333% 333% Senembah 410 B 410 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn 715 Berkel's Pat270 268 Borsumy-Wehry 83% Calvé Delft cert. 909 Electralasmy 322 K. Pap. v. Gelder 337% K. Ned. Grofsm. 175 Holl. Constructie 405 B Ing. bur. v. B.ny 245 Internatio 190 Int. Kunstst. Ind. 73% 138% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam'47 (3%) 3 idem '48 (3%).. Industr. Obligatier 96 95% 96 95% 100% 95% 95% 100% 99, 105 104» 100 ioo,v 203 203 144% 144% 92% 93 84 913 321 343 d: 181% w VI 244 V; v. Kemp, en Beg. Leidse Wolspxy Mülleren Co Ned. Kabelfabr. Philips pref. Rott. Droogd. Mij Sikkens Groep Ver. Touwfabr. Walvisvaart Wernink's Bet.miJ Wilton Feyenoord v. WUk - Heringa Zaalberg 74% 140 Kon Petr. (f20) Amerik. fondsen Canad. Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors.. oi-% Kennecott 80% Republic 8teel 8hell Oil Union Pacific Un. States Steel 535 531 516 518 567 565 284 286 534 536 B 899 380 899% 98% 99 SC 186 193 m 289% 290 bi 88% 89 B si 145% ileum ge dc 490 485 ex4 a; 119.10 119.30 st m 24% 2494 ui 80% 81 Vi h« 50% 50% sii 44 43% zc 52% 53 ve 57% 56% ',e 80% 75% 61 61% k« 42% 41% .m 35» 81% 81%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4