Poslawsky imponeerde met Béla Bartök Maandag wordt proces tegen Eichmann hervat Prof. dr. J. II. de Haas hoogleraar voor wereldgezondheidszorg Als hij in beroep gaat, wordt de zaak opnieuw behandeld Concert Residentie-Orkest Geen typische Mozart van Wayenherg i: Instructief m'; Jeugdconcert Eerste leerstoel dezer aard december- voordeel-verkoop Aicot Coöp. groenteveiling Leiden liaalt omzet van 13 miljoen Amerikaanse subsidie voor een Leidse botanische publikatie Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 8 december 1961 Tweede blad no. 30524 5.35 ng. ek- do ^ct. ;aal tu- eze ).05 1.50 ca-, lia- 5.40 en Al enige malen heeft het lid van het Resi'dentie-Orkest Elie Poslawsky ons gefrappeerd door zijn dirigeertalent. Hij is een serieus werker, wiens ontwikkeling wij met de grootste aandacht en volgen. Er zijn weinig goede dirigenten in ons land. er zijn weinig goede en veelbelovende opvolgers. Daarom is het verheugend. wanneer men iemand ontdekt, die voor de toekomst betekenis kan krijgen. Tot deze behoort wellicht Elie Poslawsky. Dat hij reeds veel *n Zl)n mars 'heeft bleek uit de grote worp" van deze avond: de waarlijk meesterlijke „Vier Orkeststukken" van Béla Bartök. opus 12 en daterend uit 1912. In het programma heeft men een of® zeer verhelderende toelichting van de hand van deze dirigent un! kunnen lezen. tw. 'ws* He^ was voor ^em' mede in ver- 5 00 band met de veelvuldige ritmisch- Loo metrische complicaties van dit werk, een bijzonder gevaarlijke opgave. Doch hij heeft er zich voortreffelijk en met groot inzicht van gekweten, -ed daarbij gesteund door een orkest, dat zijn intenties al even voortreffelijk wist te volgen. Bartök toont zich ook hier de grote persoonlijkheid, die in eigen taal zij het steunend op verworvenheden van het verleden en met eigen karakter door deze fel geladen, dan weer beschouwende muzieken diepe m. indruk maakt. Ook door de bij voort during fascinerende expressiviteit, zij 30 het in het melodische, zij het in die waarin het primitieve oer- 'de geweld zijn indringend woord spreekt. Ch- Poslawsky leek met de geest dezer :sp. stukken in hoge mate vertrouwd. Hij ).00 gaf er een hyper-suggestieve verklan- erz. king van. volkomen naar de eis. Jgr- wij hebben daarbij het exact spe- 103 lende orkest bewonderd, dat aan de dynamische, dan weer verstilde en berustende Bartök de hoogste eer be- wees. Wij weten nauwelijks welk deel 130 ons het meest geboeid heeft. Bij hte* voortduring werden de spanningen en ontroeringen opgeroepen, welke de uitvloeisels zijn van Bartöks geniale zeggingskracht. us- en" rr> ws. Toonkunst's Jeugdconcert was tUz. ditmaal een uitermate instructief concert. We zijn blij, dat 't door l00 zo'n menigte jongeren twee- ïri- maal! is bijgewoond. Benjamin Britten heeft met z'n ,/The younsr person's guide to the 2.30 orchestra" (Gids voor jonge mensen '-15 caar het orkest) voortreffelijk werk verricht. Aan de hand van het im- ws posante thema van Henry Furcell en daarop volgende knappe variaties fuga laat hij alle instrumenten aan het woord komen, zodat de jeugd ba-"daar een eminent inzicht in ver- ,a™ krijgt. Britten verstaat zijn vak als weinig Dat blijkt ook in deze compositie in een pompeus slot ws. wederom volledig. Willenxsen (hoofd van de af deling muziek d'er KRO) las de hier- by behorende tekst van Britten dui delijk voor. Stralend heeft het the ma geklonken, waarna alle instru- st» mentengToepen hun deel in deze be- urj langrijke en interessante opgave kregen. Waarbij weer eens bleek, dat cd het Rott. Philh. Orkest onder de 3Ó/6timulerende leiding van Eduard 'Flipse, over kranige instrumentalis- rts- ten beschikt! Het werk was omlijst door twee overbekende composities: de ouver- „La Forza del destino" (..De macht van het noodlot") van Verdi en Tschaikowsky's „Capriccio Ita- id.ijien". Wij vinden het altijd jammer, dat het in ons land bij die ouver- ture moet blijven en de gehele opera -45, niet aan bod kan kennen. Want wie die opera (in 1862 geschreven voor cd.: Sint-Petersburg), in haar geheel 1.45 hoorde, kent er de kracht en de macht van en verheugt er zich over 8 dat zij nog niet getroffen is door het :ter noodlot om van het repertoire te enverdwijnen 0 8 Hoe dan ook; een voorproefje van Verdi's groots kunnen kreeg men in ag.deze overture terdege, melodieus-ge- irie voelig dan wel. briljant gespeeld als zü werd. Dan tot besluit die feestelijke im- ed- pressie uit Italië, waarin Tschaikow- :ek, sky héél zijn brandende liefde voor dat land heeft neergelegd en daar- aan compact inhoud gaf, met fanta- 1 sie en kleur en in een prachtige in strumentatie. Door Flipse en het or kest met verve en met warmte voor- getoverd, zodat men de miezerige kou van deze sombere decemberdag ge makkelijk kon vergeten! H. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN 0.1 GEBOREN Caroline, dr van M. Mandel en S. A. Peters. Willem Dlederlk. zn van A. C. S. van Soest en R. Rehmann, Emmy, dr van L. van Gorfcum en C. Prevoo. Gerardus Prancisca Theodora, dr van G. p. t. Vermeulen en C. M. Lammers, Willem Hendrik, zn van W. Radema- n ker en H. van Zanten, Wilhelmina, dr van K. A. Erkelens en C. D. Nlerse, Robert, zn van D. C. van Duljvenbode d en T. A. J. de Geer Boer?, Maria Eli- 0 6?.beth Cornelia Anthonla, dr van L. J. 0 F Janson en J. M. Hoogduin. 0.2 GETROUWD 3 T. H. Stenkamp en A. A. van Ingen, 0 O A- J. Pleters en J. Hartnett, J. Ver- n' duin en M. H. Franssen. A. L. van der Zalm en C. M. de Groot, H. L. M. Vrij- 5 hoeven en A. J. E. Verhaar, P. de Rui- ter en M. van Tongeren. F. R. Lakker en k. Dijkstra, J. Vierkant en G. de vreugd. J. Keuken en M. W. Bakkers, w. van Stigt en H. de MooiJ. Bach en Mozart waren vóór de pauze aan bod. Absoluut vertrouwd en gekend. Bachs Vierde Brandenburgse con cert in C gr. t. met een „concertino" waarin de violist Theo Olof en spe ciaal de fluitisten Jolle de Wit en Koos Verheul hun taak superieur vervulden, opende het programma. In stijl gehouden het sterk uitgedunde orkest. Verwondering wekte echter het formidabel snelle tempo van het laatste deel, waarin het Presto in Prestissimo was overgeslagen. Wij kunnen ons niet indenken, dat deze gejaagdheid in overeenstemming is geweest met Bachs bedoelingen. Tenslotte Daniel Wayenberg, pia nist van internationaal formaat. Hij bracht Mozarts Concert in A gr. t. K. 488. Wij geloven niet, dat Mozart het eigenlijke domein is van deze overi gens zo prominente kunstenaar. Doch hem ontbreekt, ondanks het feit, dat hij hier voor het eerst de prachtige, nieuwe Steinwayvleugel welke haar intrede heeft gedaan, bespeelde het subtiel-genuanceerde toucher, dat het kenmerk is van de rasechte Mozartsneler. Ondanks alle goede bedoelingen, die weliswaar menigmaal gerealiseerd werden, is het toch niet meer gewor den dan een verdienstelijke vertol king, waarbij het orkest hem weinig doorzichtig secondeerde. Ook niet steeds in zuiver evenwicht. De typi sche Mozartsfeer manifesteerde zich naar ons gevoel slechts ten dele. Niettemin is hem grote hulde ge bracht, waarin hy dirigent en orkest liet delen. H. Dodelijk ongeval op Haagweg Op de Haagweg heeft zich gister middag omstreeks kwart over vijf ter hoogte van de De Genestetstraat een dodelijk ongeval voorgedaan. De be stuurder van een stadsbus, die uit de richting van het Noordeinde kwam liet, voordat hij de De Genestetstraat zou inrijden, het tegemoetkomend verkeer passeren. Op het moment, dat de bus opreed om deze straat in te draaien, liep een 71-jarige voetgang ster de rijbaan op en werd door de autobus aangereden. Bij deze aanrij ding liep zij een schedelbasisfractuur op. Zij werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar zij om streeks acht uur overleed. Hen. die getuige van dit ongeval zijn geweest, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Leidse politie, afdeling Verkeer. Gunstige resultaten Kon. Ned. Grofsmederij Aan een ons door de directie van de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij ver strekte tussentijdse mededeling over de gang van zaken bij deze onderne ming. ontlenen wij, dat de werk zaamheden zioh gunstig ontwikkelen. De werkplaatsen waren goed van werk voorzien. De afleveringen over troffen die van 1960 over dezelfde pe riode en verschillende afdelingen ga ven door verhoogde omzet en door rationalisatie een verbetering te zien. niettegenstaande de, tengevolge van 45-urige werkweek en loonsverhogin gen. gestegen kosten. De resultaten over de eerste drie kwartalen van het jaar waren beter dan die over dezelfde periode van 1960. De orderportefeuille is op het ogenblik bevredigend. Vooral de laat ste tijd konden belangrijke opdrach ten worden geboekt, welke reeds in verschillende delen van het bedrijf bezetting geven voor 1962 en 1963. De krappe arbeidsmarkt bemoei lijkt de personeelsvoorziening en daardoor de expansie. KATH. STUDENTENDAGEN Van 15 tot 19 februari zal in Lel den een Katholiek Studentencongres worden gehouden. Dit is een jaarlijks terugkerende manifestatie. open staande voor allen, die ingeschreven staan aan een Nederlandse Univer siteit of Hogeschool. Dit jaar zal de titel van het con gres zijn: „Geloven, 'n menselijk waagstuk". PHILATELICA IN LEIDEN In het gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Oude Singel is een vereniging van postzegelverzamelaars opgericht onder de naam „De Fila telist". Zij heeft zich aangesloten bij de internationale vereniging Fhilate- lica te Den Haag. De eerstvolgende contact-ruiilavond heeft plaats op dinsdag 12 december om kwart over 7 in de kantine van de fa. Olos en Leembruggen, Korte Mare 28a. AANBESTEDING ACAD. ZIEKENHUIS. De Rijksgebouwendienst heeft on derhands aanbesteed het verbouwen van de röntgenkamer van de afdeling heelkunde van het Acad. Ziekenhuis tot operatiekamer. Er werd als volgt ingeschreven: Gebr. Den Ouden C.V., Alphen a. d. Rijn f81.200; Fa. Jac. van Riet, Leiden f79.400; N.V. Aann. Mij. v.h. Fa. Bik en Breedeveld, Lei den f76.770. EXPOSITIE IN DE LAKENHAL. Onder auspiciën van de Ned. Ver. van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen zal aan het einde van deze maand in „De Lakenhal" een expositie worden ingericht van trams (N.Z.H. en H.T.M.) uit Leiden en omgeving. Foto's, kaarten en mo dellen zullen een beeld geven van een tachtigjarige tramhistorie in Leiden. De tentoonstelling zal vrijdag 22 de cember officieel worden geopend. VOETGANGERS: Het is verbode- binnen dertig me ter van een zebrapad over te steken ELIE POSLAWSKY Een huldigend „bravo" voor deze opmerkelijke interpretatie is dan ook zeker op zijn plaats! Het was een imponerende getuige nis van Poslawsky's kunnen! De daarop volgende „Drie Noctur nes" van Debussy, voortkomend uit een totaal andere impressionisti sche wereld en daarvan de hoogst denkbare sublieme uitingen, vorm den weliswaar een scherp contrast, doch boeiden al evenzeer: door haar klanken- en kleurenschoonheid, fan tasievolle droomverbeeldingen als zy zijn. De volledige trilogie (Nuages, Fêtes en Sirènes) te horen, behoort tot de zeldzaamheden. Immers: het laatste deel moet meestal vervallen. Dank zij echter de medewerking van een aantal vrouwenstemmen, ge selecteerd uit het Haagse Toonkunst koor, kon de totale weergave ditmaal werkelijkheid worden. Hoogtepunt was hierbij naar ons gevoel het tweede deel „Fétes", die naderbij komende en weer wegtrekkende feeststoet, een muzikale illustratie zonder weerga. De vocaliserende vrouwenzang in „Sirènes", waarin de stem als orkest instrument fungeert en met het orkest volkomen verweven is, beant woordde weliswaar niet altijd aan de ideale verwachtingen, doch vervulde haar hier zo belangrijk aandeel toch op uiterst te waarderen wijze. Poslawsky heeft in deze Nocturnes ook een verblijdende affiniteit met Debussy geopenbaard. Wellicht mag het verbazing wek ken, dat wij ditmaal begonnen met datgene wat na de pauze zo treffend geboden werd. Doch déze Bartök en déze Debussy maakten op ons de diepste indruk, vandaar. De Stichting Leidsch Universiteits-Fonds is bevoegd verklaard bij K.b. van 24 november tot het vestigen van een bijzondere leer stoel bij de faculteit der geneeskunde van de Rijksuniversiteit te Leiden in de leer van de wereldgezondheidszorg. Dit is, voor zover bekend, de eerste leerstoel van die aard in Europa. Krachtens besluit van de Universiteitsraad is prof. dr. J. H. de Haas per 1 december j.l. benoemd tot hoogleraar vanwege het Leidsch Universiteits-Fonds in de leer van de wereldgezondheids zorg. Thans verbonden aan l^vSer^SrinMet Praeyenfieve Gsnscskunds ten, meestal ook van soicaal-pedia- trisch standpunt bezie;i. Over al de- Krachtens besluit van de Univer siteitsraad zijn tot curatoren van de ze nieuwe leerstoel aangewezen: mr. P. Heering. te 's-Gravenhage, prof. dr. A. J. M. Holmer, te Leiden, en jkvr. dr. H. J. M. van Panthaleon baronesse van Eek, te Wassenaar. Ook u kunt nog vóór de komen de feestdagen uw garderobe aanvullen meteen jas of kostuum uit de nieuwe Ascot-kollektie. Onze gebruikelijke maakt het extra aantrekkelijk om te kiezen uit deze met zorg samengestelde kollektie, die zeer geslaagd is te noemen. Onze kliënten ontvingen reeds een brief, waarbij ingesloten twee waardechèques ter waard» van f 25.-. Deze kunnen tot 12 januari a.s. worden ingewis seld. Mochten deze chèques nog niet in uw bezit zijn, dan kunt u ze aan onze kassa gratis afhalen. Ook hen, die nog niet eerder onze zaak bezochten, menen wij thans in de gelegenheid te moeten stellen via deze gratis chèques kennis te maken met de buitengewoon fraaie Ascot- kollektie. Wij hopen u een dezer dagen te mogen ontvangen. Prof. dr. J. H. de Haas heeft zich in het bijdzonder beziggehouden met de studie van de ontwikkeling en de analyse van ziekten en sterfte van kinderen, zowel in Nederland als in Indonesië; voorts met het trachten te komen tot een verbetering van de Weer vele vluchtelingen naar West-Berlijn Gisteren zijn vrijf jeugdige Oost- berlijners er in geslaagd naar het Westelyk stadsdeel te ontkomen. Zy waren via een riool naar de Franse sector gekropen. Toen de volkspolitie hun vlucht bemerkt had schoot zy met machinepistolen in het riool en wierp er traangasboinmen in. Later stelde zij een onderzoek in naar het hegwerk, dat in de riool was aange bracht en dat de vluchtelingen waar- schijnlijk hebben weten te doorbre ken. Gisteravond gelukte het aan vijf vluchtelingen ongemerkt over de prikkeldraadversperring te klimmen en zich in West-Berlijn te begeven. Twee zestienjarige meisjes zwom men gisteravond door het ijskoude water van een kanaal naar West- Berlijn. Nieuwe loods voor 160.000 kisten De Coöperatieve Groente-, Fruit en Bloemenveilingsvereniging „Lei den en Omstreken" G.A. hield giste ren in „Den Burcht" haar algemene ledenvergadering. De voorzitter, de heer B. v. Vliet, heette de leden welkom, in het bij zonder de ereleden en de vertegen woordiger van de Coöp. Raiffeisen- bank. Hij deelde mee, dat de erevoor zitter, de heer C. v. Vliet, doorziekte verhinderd was. Hij hoopte hem ech ter in de volgende vergadering weer te mogen begroeten. Hierna herdacht de voorzitter het overleden lid van de Raad van Toe zicht, de heer J. C. v. d. Meer. Hij memoreerde de grote verdienste van de thans overledene, waarna de ver gadering staande enige ogenblikken stilte in acht nam. Vervolgens gaf de voorzitter een voorlopig overzicht over 1961. Hy deed uitkomen dat dit voor de vereniging een zeer wissel vallig jaar geweest is. Hoewel enkele produkten, zoals stooksla en stook- komkommers, aanvankelijk goede prijzen gaven, werden de uitkomsten in het voorjaar veel minder, terwijl ook de prijzen van de koude kas en de koudegrondprodukten niet lonend waren. Ondanks alle uitbreidingen gaf het eerste halfjaar dan ook een achterstand van f. 600.000.te zien. Het tweede halfjaar gaf echter een geheel ander beeld te zien. Niet al leen kon de achterstand geheel weg gewerkt worden, maar er is nu zelfs een voorsprong van f. 600.000.be reikt en de verwachting is gewettigd dat de jaaromzet de 13 miljoen ruim zal overtreffen. Vooral de spruiten en de komkommers hebben tot deze verbetering veel bijgedragen. Nadat de notulen gelezen en goed gekeurd waren, werden de bestuurs voorstellen tot uitbetaling van de ledenrekening en tot beschikbaar- baarstelling van kwekerskrediet voor 1962 zonder stemming aangenomen. De veilingprovisie en de kistenhuur voor 1962 werden onveranderd vast gesteld. Na uitvoerige toelichting werd de begroting voor 1962 zonder stemming aangenomen. De aftredende bestuursleden, de heren L. Verhaar en B. Slappendel, werden met grote meerderheid her kozen. De heer A. Noordam, die niet herkiesbaar was, werd als lid van de Raad van Toezicht opgevolgd door de heer L. v. d. Eyk. De voorzitter dankte de heer Noordam voor zyn vruchtdragend werk en sprak de hoop uit dat hij na afloop van de reglementaire wachttijd weer een be roep op hem moeht doen. Het verheugde spreker te kunnen meedelen, dat het project Tuinbouw centrum Woubrugge boven verwach ting geslaagd is. Alle percelen zijn nu verkocht en er was meer vraag dan aanbod. Dankbaar memoreerde de voorzitter de gx-ote medewerking van de gemeente Woubrugge, zonder welke medewerking alles zeker niet zo vlot verlopen zou zyn. De bouwvergunning voor de nieu we kistenloods voor 160.000 kisten is nu eindelyk afgekomen. De bouw plannen zyn klaar en men hoopt a.s. maandag met de bouw te kunnen aanvangen. Hierna volgde nog een levendige rondvraag, waarna de heer Van Vliet de vergadering sloot met een woord van dank voor de prettige geest, waarin de besprekingen gehouden waren. ze onderwerpen heeft hij vele publi caties het licht doen zien. Prof. dr. de Haas is, mede door een langdurige tropenervaring (hij was onder meer hoogleraar in de kinder geneeskunde in Djakarta), deskun dige op het internationale terrein van de volksgezondheid. Regelmatig is hij dan ook door de wereldgezond- heidsoraganisatie als deskundige in expert-, advies- en voorliohtingsgroe- pen benoemd. Verschillende malen vervulde hy een .consultantship" voor deze organisatie. Hij is thans hoofd van de afde ling voor Sociale Hygiëne van het Nederlands Instituut voor Praeven- tieve Geneeskunde, gevestigd Wasse- naarseweg 56, Leiden. Nauwere banden Europa-Afrika Een tweedaagse Europees-Afri kaanse conferentie in Parys heeft de grondslagen voor associatie tussen de Zes van de Euromarkt en de met de Gemeentschap verbonden Afrikaanse landen. De nieuwe relatie zal per 1 januari 1963 in werking treden. Be gin volgende maand zullen werkgroe- 1 pen van beide partijen aan het werk Zestien weken lang heeft de vroege- gaan om de inhoud van het nieuwe re luitenant-kolonel van de SS zich associatieverdrag uit te werken en op in zijn glazen cel in het Jeruzalemse 9 en 10 april zullen de ministers van „Beit Haam" moeten verantwoorden de in totaal 22 landen in Brussel voor zijn daden tydens het Hitier- vergaderen om de resultaten van deze regime, die waren neergelegd in een voorbereidingen te bespreken. I vijftien punten tellende akte van be- (Van onze correspondent in Jeruzalem) Op maandagmorgen a.s., klokslag negen uur, zal te Jeruzalem het proces tegen Adolf Eichmann, dat de wereld opnieuw heeft geconfronteerd met de gruwelen van het Duitse nazisme, worden hervat. Op dat tijdstip zal de welgedane suppoost met zijn sten torstem de komst van de rechtbank aankondigen en allen zullen zich van hun zetels verheffen als de drie rechters hun plaatsen achter de lange tafel op het bovenste gedeelte van het podium innemen: president Mosje Landau, rechter in het hooggerechtshof, dr. Benjamin Halevy, president van de arrondissementsrechtbank in Jeruzalem, en dr. Jitschak Raveh, rechter in de arrondisse mentsrechtbank in Tel-Aviv. Tweede deel Pacific Plant Areas' Het Rijksherbarium te Leiden heeft op bepaalde terreinen van plantenonderzoek een wereldnaam en door een complex van oorzaken ook dikwijls een monopoliepositie. Mede daaraan is het te danken, dat thans de National Science Foundation te Washington, de Amerikaanse evenknie van de Nederlandse Stichting voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, een niet onbelangrijke subsidie heeft verleend. Over het algemeen worden door de National Science Foundation geen subsidies naar het buitenland verleend. Door deze subsidie kan prof. dr. C. C. G. J. van Steenis een weten schappelijk onderzoeker, de thans afgestudeerde Leidse botanicus M. M. J. van Balgooy aanstellen, die gedurende een jaar zal werken aan de samenstelling van het tweede deel van de „Pacific Plant Areas". Het eerste deel van dit wetenschappelij ke werk, dat eveneens in Leiden werd samengesteld, is thans in druk in Manilla. In 1939 werd door prof. dr. H. J. Lam, directeur van het Rijksherba rium, aan het Pacific Congress voor gesteld, een systematisch onderzoek in te stellen naar de plantensprei- ding in het Pacific gebied. Dit is een zeer interessante materie, die nauw verband houdt met de ont staansgeschiedenis van dit uitge strekte gebied, en waaruit eventueel conclusies kunnen worden getrokken van over de verspreidingswijzen planten in het algemeen. Voor dit onderzoek is een eerste vereiste, dat men nauwkeurige ge karteerde gegevens over de planten geografie beschikt, en het is in het bijdzonder dit doel, dat de reeks „Pacific Plant Areas" nastreeft. Dank zU de Amerikaanse subsidie kan deze nauwkeurige kartering thans worden voortgezet. In Ameri ka. dat zich bijzonder voor dit gebied interesseert in oceanografisch en geo- fisisch opzicht, is deze studie van groot belang, doch Amerika zelf richt zich vrijwel niet op dit botanische terrein. Leiden heeft nu eenmaal door de ontwikkeling in de loop van een reeks van jaren in dit Pacific gebied een grote naam verworven in botanisch opzicht, en dank zy dit werk kan deze naam weer worden gestimuleerd. schuldiging. Misdaden jegens het joodse volk, jegens de mensheid, oor logsmisdaden en het lidmaatschap van nazistische organisaties werden hem verweten. En gedurende hon- derdveertien zittingen vertelden hon derdelf getuigen van hun ervaringen, werden zestien processen-verbaal van in het buitenland gehoorde ge tuigen en vyftienhonderddrieënveer- tig documenten bij de rechtbank in gediend. Vier maanden lang herleef den de ontzettende jaren, waarin de meest elementaire rechten met voe ten werden getreden door een regime, waaraan elke menselijkheid vreemd was. En telkens weer voer eeij huive ring door de gewoonlijk volle zaal als slachtoffers van het bewind, dat in Eichmann een van zijn meest fana tieke aanhangers vond, al naar hun geaardheid de zo onschuldig lijkende man, die in het middelpunt van dit proces staat, hun vlammend „j'accu- se" toeriepen. Vier maanden zyn verlopen sinds de president van de rechtbank de honderdveertiende zitting sloot met de mededeling, dat de uitspraak „zeker niet voor november van dit jaar" verwacht kon worden. De elfde december zal Eichmanns dag des oordeels zijn aangebroken. bezwaren gebaseerd op de overwe ging, dat een rechterlijk lichaam, uitsluitend uit leden van joodsen bloede bestaande, niet voldoende ob jectief kon worden geacht om een man als zijn cliënt te berechten. Bo vendien voerde hy aan, dat Eich mann tegen zyn wil uit het buiten land was ontvoerd en dat zijn daden reeds verjaard waren, toen hij gekid napt werd. Eerst de uitspraak? Wat de verdere procedure betreft dringt zich de vraag op, of de uit spraak al of niet vooraf zal gaan aan de voorlezing van het vonnis. Het is hier te lande gebruikelijk, dat eerst de gronden van het vonnis worden voorgelezen en dat daarna medede ling wordt gedaan van de strafmaat. Het is echter mogelijk, oat thans van deze regel wordt afgeweken. Er is zelfs een precedent. In het gerucht makende proces tegen leden van de Israëlische grenspoii.ie, die aan de vooravond van de Sinai-veldtocht in het Arabische dorp Kafr Kassem enige tientallen Arabieren in koelen bloede neerschoten, toen zy in ver boden tijd (van de ingestelde avond klok waren zij onkundig) van hun werk naar huis keerden, deed de pre sident van de Jeruzalemse rechtbank, dezelfde dr. Halevy die ook thans van de rechtbank deel uitmaakt, mede deling van de opgelegde straffen voordat de motivering van het von nis werd voorgelezen. Kennelijk zat daarbij de bedoeling voor de beschul digden niet langgr in spanning te houden dan strikt nodig was. Hoe het ook zy, na de voorlezing krijgt de openbare aanklager het woord. Slechts „bevelen" Het ls te verwachten aangeno men dan natuurlijk, dat Eichmann op de voornaamste punten van de tenlastelegging schuldig wordt bevon den dat mr. Hausner de doodstraf zal eisen. De beurt is daarna aan de verdediging. Uit mededeling van dr. Servatius valt op te maken, dat hij verzachtende omstandigheden zal aanvoeren. Kennelijk zal hij daarbij nogmaals te berde brengen, dat Eich mann slechts bevelen opvolgde en dat bovendien in net Derde Rijk een bijzondere situatie heerste, hetgeen zyn optreden zou verklaren. Hoe de uitspraak ook moge zijn, vast staat, dat dr. Servatius namens zijn cliënt beroep zal aantekenen. Binnen tien dagen inoet hij daarvan mededeling doen. Voor het bekend Geen nieuwe DUnten maken van zün gronden wordt hem ween nieuwe punren dan nog yyf dagen de tüd gegeven Het ls niet te zeggen, hoe lang de °ok d« vervolging kan in appèl gaan, verdere behandeling van deze zaak en wel binnen zestig dagen. In beide zal duren. Naar het zich laat aan- gevallen wordt de zaan opnieuw be zien, niet meer dan cien dagen, maar |handcld voor een tribunaal, bestaan de weg naar allerlei turidische ver-de u»t drie leden tan het Hongge- rassingen staat uiteraard open. Het rechtshof. Wordt het beroep verwor- is «liet waarschynlyk, dat zich in dit P®n- da» staat Eichmann nog maar stadium nog nieuwe gezichtspunten zullen voordoen. Wel is het zeker, dat de rechtbank uitspraak zal doen in zake haar bevoegdheid om Eichmann te berechten, een bevoegdheid, die bij het begin van het proces in twijfel was getrokken door Eichmanns ver dediger, de Keulse jurist dr. Robert Servatius. Het college besliste destyds. dat het inderdaad die bevoegdheid bezat, maar motiveerde zijn beslis sing niet. De rechtbank bepaalde echter, dat zy de gronden van haar besluit in het vonnis uiteen zou zet ten. Dr. Servatius had indertijd zyn een weg open: een gratieverzoek te richten tot de president van de staat. Als Eichmann van de uitspraak in appel gaat. dan betekent dit niet. dat hy verwacht nog lang in leven te blijven. Zijn raadsman wees er dezer dagen nog eens op. -lat zijn cliënt een diep geloof hecht aan de uit spraak van een waarzegster, die hem voorspeld had. dat hij zijn zevenen- vyftigste jaar niet zou halen. ..Maar vrees voor de dood heeft Eichmann niet", voegde Servatius eraan toe. „Nog niet althans". I

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3