GEESINK DOORBRAK JAPANSE HEGEMONIE Sporttoto Vechtjas Van de Pol triomfeert in de Nijmeegse slijtageslag Oud-wereldkampioen Koji Sone in onwrikbare houdgreep Anton Geesink: „Ik heb nu top bereikt en verder is er niets...." Huldiging Voor Japan nationale ramp Utrechtse reus wereldkampioen judo Scliolte en Tini Wijnen bleven beneden hun normale peil Voetbaltwist KNVB-beker Maandag 4 december 1961 Derde blad no. 30520 Wereldkampioen Anton Gee sink zal hedenavond om 9 uur op het stadhuis door burgemees ter jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en de wethouders van Utrecht officieel worden ontvangen. Daarna staat een rijtoer door de stad op het programma, die door de studenten is georganiseerd. De staatssecretaris van het de partement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft Anton Geesink per telegram gelukgewenst met het behalen van de wereldtitel judo. Hoewel het niet de ge woonte is om professionals op deze wijze te feliciteren, meende de staatssecretaris in dit geval een uitzondering te moeten ma ken, doch hjj richtte het tele gram aan Geesink in zijn func tie als leraar op het CIOS in Overveen. De inhoud van het te legram is als volgs: „Het ver heugt mij, dat een leraar van het Centraal Instituut voor Op leiding van Sportleiders (CIOS) te Overveen het wereldkam pioenschap judo heeft behaald, waarmee ik U oprecht feliciteer". Voor de voetbal-totalisator van zondag hebben 612.063 deelnemers een bedrag van 770.305 gulden inge legd. De eerste prijs bedraagt 139.810 gulden, de tweede 67.260 gulden. Voor de prijs van de vijf gelijke spelen is 38.130 gulden beschikbaar. Zondagavond waren er op het bondsbureau van de KNVB nog geen meldingen van dertien goede uitsla gen binnen. Er hadden zich wel ne gen deelnemers gemeld, die tot 12 goede voorspellingen waren gekomen. De gelukkigen die ditmaal vijf ge lijke spelen goed voorspelden, zullen waarschijnlijk met een bescheiden prijsje genoegen moeten nemen. Zon dagavond waren er namelijk al een groot aantal meldingen voor de „ex tra prijs" bij het bondsbureau. Tastbare stilte De stilte In het Parljse stadion Pierre de Coubertin was bijna tast baar, toen de finale omstreeks het middernachtelijk uur een aanvang nam. Met ingehouden adem, die de tong aan het gehemelte deed kleven, keek alles wat maar Europees denkt en leeft, naar de twee in witte kimono's geklede figu ren. Anton Geesink, vijfde dan, 27 jaar, 1.98 meter, 110 kg en Koji Sone, zesde dan, 34 jaar, 1,80 meter, 96 kg. Hier en daar klonk een onderdrukt hoesten, terwijl het getik van een enkele schrijfmachine en het geratel der camera's de stilte niet helemaal onwezenlijk maakten. Men kon de toeschouwers horen Houdgreep Voor de eerste keer in de geschiedenis van het judo is de wereldtitel aan Japan ontnomen. Een Nederlander, de 27-jarige Anton Geesink, schreef zaterdag in het Stadion Pierre de Courbertin te Parijs historie door op waarlijk grootse wijze de hegemonie der Japanners te doorbreken. In een sensationeel gevecht klemde hij oud-wereldkampioen Koji Sone in een dergelijke onwrikbare houdgreep dat alles wat maar Aziatisch was het hoofd in de schoot legde, terwijl niet alleen de 400 Nederlandse supporters, maar ook de ruim 5000 Franse toeschouwers in een bijna waanzinnige dans een ovatie richtte aan een man, die timide en gelijkertijd stralend lachend het huldebetoon over zich heen liet gaan. Ja, een historische datum, deze tweede december van het jaar 1961. Niet alleen voor het judo in Nederland, maar ook voor het judo in Europa. Want duidelijk bleek, dat ondanks de enorme techniek, de overrompelende snelheid, de betere voorbereiding, niemand van de Japanners was opgewassen tegen het judo-feno meen Geesink. De faam, die hen was vooruitgesneld, de geheim zinnige waas waarmee zij de samenstelling van hun team omhulden en de grote mate van zelfverzekerdheid, waarmee de Japanners sinds 1882 heer en meester in deze tak van sport de tatami betraden, was niet voldoende om hercules Anton Geesink, die het gevecht van zijn leven streed en driemaal in de kwartfinale tegen de tweevoudige Japanse kampioen Akio Kaminaga, in de halve finale tegen Hitoshi Koga en in de eind strijd tegen Koji Sone een barrière nam, die bijna onoverko melijk had geschenen. Voor de Nederlandse sport een dag om nooit te vergeten, voor Japan een nationale ramp, want wat voetbal is in ons land, betekent judo in het land van de rijzende zon. denken. De sympathie voor Geesink, die in Europa ontelbare vrienden heeft, straalde als een soort fluidium van de gezichten en de Utrechter moet dat gevoeld heboen. Onder deze omstandigheden kon Anton Geesink niet verliezen. De Japanner Sone wist dat. wilde hij zegevieren, het snel moest gebeuren. Direct na de be groeting probeerde hij snel als een ratelslang met een o-soto-gari (eerste beenworp) een beslissing te forceren. Het gelukte niet. Geesink, prachtig geconcentreerd, greep zijn kans en nam de uit balans zijnde Sone in een uchi-mata (tiende heupworp), die echter tot tweemaal toe werd geblokkeerd. Steeds heviger werden de aanvallen van onze landgenoot, maar Sone kon door zijn grote rou tine staande blijven. In de zevende minuut gebeurde, waarop iedereen in alle stilte ge hoopt had. Met een keiharde derde beenworp ging Sone naar de mat, draaide zich in de val om en kwam op zijn borst terecht. Ioen zag men een staaltje van alles-verwoestende kracht. Anton Geesink plofte met zijn gehele gewicht op de Japanner neer, draaide hem op zijn rug en in een houdgreep, zodanig dat Sone geen vin meer kon verroeren. Een tu mult brak los. Als één man rees het publiek overeind. Vijf.tien. vijftientwintig seconden, gong. De Nederlandse supporters renden van de tribunes, sprongen op de mat en bedolven Geesink. Het was een ware heksenketel. Wildvreemden omhelsden elkaar. Een Japanse verslaggever verborg zijn gelaat in zijn handen, hij kon het niet meer aanzien. Anton Geesink was Wereldkam pioen. Zwaar De weg naar de eindstrijd is voor Geesink moeilijk geweest. Weliswaar stuitte hij in de eerste drie ronden niet op al te grote tegenstand, want eerst was het de Indonesiër Sudgo- go, die slechts negeti seconden op de mat stond en de lange reis voor niets had gemaakt, daarna de Frans man Michel Bourgoin, die alles deed wat in zijn vermogen lag, tweemaal uit een niet volmaakte houdgreep raakte, maar na 2 minuten en 20 seconden via een beenworp werd uit geschakeld. Als derde tegenstander trof Geesink de Zuidslaviër Sijan Dmitar, die na 10 seconden met de mat kennis maakte. Inmiddels was een voor de Utrechter bijzonder pijn lijke steenpuist aan zijn rechterbeen opengegaan en hinkend verliet hjj het strijdperk. Wereldkampioen stopt met wedstrijdsport „Ik stop er mee". Dat waren de woorden van wereldkampioen Anton Geesink na afloop van de strijd om de titel ,.Ik heb nu de top bereikt en verder is er niets. Voor mijn vrouw en kinderen is het ook beter ivanneer ik niet zo vaak meer van huis ben". Op het toppunt van zijn roem zal Anton Geesink dus afscheid ne men. Het hoogst gestelde ideaal heeft de 27-jarige Utrechter ver wezenlijkt en nu wil hij zijn krachten voortaan alleen maar wijden aan het lesgeven. Waar schijnlijk zal Geesink nog wel eens in een wedstrijd in Neder land uitkomen, maar hij zal zich zeker niet meer op hét hoogste niveau blijven bewegen. De Nederlandse Judo en Jiu Jit- svbond heeft het voornemen hem bij de training in te schakelen, vooral met het oog op de Olym pische Spelen in Tokio. Uit Oos tenrijk is eveneens een brief bin nengekomen, waarin Geesink soortgelijke voorstellen worden gedaan. Kortom, Anton Geesink kan het met zijn wereldtitel nog wel eens bijzonder druk krijgen. De Utrechtse reus is er van overtuigd dat zijn triomf in het wereldkampioenschap een psy chologische achtergrond heeft. „Ik ben tweemaal in Tokio ge weest, maar dat was tijdens kam pioenschappen. Dit jaar heb ik er twee maanden getraind en toen zijn mij de schellen van de ogen gevallen. De Japanse judoka's waar wij in Europa zo tegenop zien hebben een geweldige tech niek, maar hun lichamelijke con ditie is matig. En op dat fysieke heb ik getraind, dat de stukken er afvlogen. Ze begingen tevens de 1 fout mij te onderschatten en ze kwamen zo zelfverzekerd op de mat of het behalen van de we reldtitel een sinecure was. Ik wist dat ik ze kon hebben. De training in Tokio gaf de doorslag, zij had mijn zelfvertouwen gesterkt". Niet geslapen Het was een dolgelukkige, maar zichtbaar vermoeide Jans Geesink de vrouw van de nieuwbakken wereldkampioen Anton Geesink, die zondagmiddag in de catacom ben van het Stade Coubertin haar man in de armen vloog. Gelukkig met het behaalde kampioenschap, waar zij tegenover haar echtge noot geen woorden voor kon vin den, vermoeid omdat zij thuis in Utrecht geen oog had dichtge daan. Het gehele land plus de Nederlandse supporters in Parijs had zij aan de telefoon gehad. Van een melkboer in Groningen tot een burgemeester in Limburg heeft men haar opgebeld om haar met het succes van haar man ge- Wereldkampioen Anton Gee sink met de kampioenstrofee. luk te wensen. En de gehele nacht door heeft huize Geesink vol men sen gezeten. Het echtpaar Gee sink was voor de Parijse fotogra fen een dankbaar object en het enige wat zij maar telkens weer herhaalde was: „Oh, wat ben ik blij, wat ben ik gelukkig, doodge- I lukkig". Ook Anton zelf heeft in de nacht van zaterdag op zondag niet geslapen. Met een gedeelte van de Nederlandse kolonie op sleeptouw is hij het heugelijke feit gaan vieren. Grote glazen koele champagne zijn er in de dortstige Nederl. kelen verdwenen en telkens was er wel weer iemand, die a lof niet met arm en beenbewegingen de finale-par tij tussen oud-wereldkampioen Sone en de Utrechter in herinne ring bracht. Grinnekend luisterde Geesink naar het verhaal van zijn vrouw hoe huidarts dr. Greidanus, die de familie in Utrecht kwam gelukwensen, door een andere be zoeker, overigens geen judoka, in een heupzwaai werd genomen, waardoor zij tezamen met een smak op de huiskamervloer te rechtkwamen. En dan werd de boven alles uit stekende wereldkampioen weer in beslaggenomen door de ontelbare verslaggevers, die het naadje van de kous wilde weten. Zelfs hoe zwaar Anton woog toen hij ge boren werd Bewondering een Japanse judo-expert bij uit- De tiende dan Kyuzo Mifune, nemendheid, heeft zondag in To kio openlijk zijn bewondering uit gesproken voor de prestatie van Anton Geesink. De overige Ja panse judo-deskundigen verwerk ten de schokkende nederlaag van hun beste judoka's in een diep stil zwijgen, maar niet Mifune. De „judo-god" zoals hij door zijn landgenoten wordt genoemd, deed een hevige aanval op de volgens hem, zelfvoldane geest van de huidige Japanse judo-generatie, die op haar lauweren rust, terwijl in andere landen enorme vorde ringen worden gemaakt. „Neem een voorbeeld aan Geesink", zo riep hij zijn landgenoten toe. „Die Nederlander had slechts één doel voor ogen: wereldkampioen te worden en hij gaf daarvoor het beste van wat hij bezat. Hij zette door. Zijn hele training was ge richt op het kweken van doorzet tingsvermogen. Het is een les voor ons Japanners. Judo is groot ge worden in Japan en er is geen en kele reden dat ons land de su prematie niet zou kunnen her overen. We behoeven slechts de komende judo-generatie met de nodige hardheid aan te pakken". Er was in de Japanse hoofdstad nog een man die voor zijn mening uitkwam - Risi Kano, de direc teur van de nationale judoschool: de Kodokan. Deze verklaarde dat door Geesink's fabelachtige over winning één ding duidelijk is ge bleken: judo heeft zich tot een internationale sport ontwikkeld In de kwartfinale ontmoette de Nederlander de Japanse kampioen 1960 en 1961, Akio Daminaga, de man, die 24 uur voor de kampioenschap pen, volgens een welberaamd plan als vervanger van zijn landgenoot Shigematsu was aangewezen. Het was eigenlijk de finalepartjj. Wanneer de Nederlander zou win nen was de titel binnen zijn bereik. Zes minuten lang heeft Geesink al les gegeven. Zes minuten van een steeds maar aanvallende Utrechter, die Kaminaga tweemaal met goede beenworpen buiten de mat zond. Voor iedereen stond de overwinning vast. Maar zouden de Franse juryleden temidden van hun grote Japanse collega's het aandurven om Geesink tot overwinnaar te verklaren? Zjj de den het onder ovationeel applaus unaniem. Het tweede obstakel was de veel kleinere, maar aalvlugge Hitoshi Ko ga, die alles op de aanval zette, daar door meer openstond Toor tegenaan vallen en na 1 minuut 30 seconden met een machtige uchi-mate, (tiende heupworp) door de lucht vloog. In de finale tegen oud-wereldkam pioen Koji Sone zagen de Japanse officials hun pupil in een bescha mende houdgreep. Essink en Van Ierland De Eindhovenaar Hein Essink werd in de eerste ronde zoals ver wacht uitgeschakeld door Koga, die de aanvallen van de Nederlander be heerst afsloeg en met een vjjfde beenworp, na 83 seconden ingezet, onze landgenoot de pas afsneed. Jan van Ierland, die er bijzonder veel zin in had. nam 7'jn eerste te genstander, de Oostenrijker Paul Kunisch, in recordtijd, binnen acht seconden lag Kunisch door een vier de armworp op zijn rug. Prachtig was de partij tussen Van Ierland en zijn 20 kg zwaardere opponent, de Brit Arthur Petherbridge. Met een achtste sutumi, een opofferingsworp, waarmee de aanvaller eerst naar de mat gaat en zijn tegenstander in zijn vlucht zodanig draait, dat deze als een blok op zijn rug terecht komt, toende onze landgenoot een fraai staaltje techniek, maar tegen de Ko- reaan Kim-i-Tai kreeg Van Ierland, hoe aanvallend hij ook streek, geen kans. Via een waza-ari (half punt) door een niet geheel goed uitgevoer de eerste beenworp zegevierde de Ko- Anion Geesink zet een tiende heupworp in bij zijn grootste rivaal, de japanner Koji Sone. reaan op beslissing scheidsrechter. De Koreanen deden het overigens in dit toernooi zeer goed. Kim-i-Tai werd vierde achter Geesink, Sone en Koga, terwijl zijn landgenoot Han no-San in de kwartfinales verloor van Sone. De man die terug kwam iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Charmante i primeur De biljartsport, tot nog toe be- houdens enkele mislukte pogin- f gen, een typisch mannenaange- f legenheid, heeft zondag In Njj- f megen een nieuw en zeer char- a l mant element gekregen. Dat ge- f beurde, toen de eerste helft van v A de partij tussen Van Leur en f: i Van N'ijnatten tot verbazing van al die mannen geleid werd door J de Nijmeegse mevrouw J. A. M. (f, f QuackVan Beusekom. Gekleed l f in het door de KNBB voorge- i f schreven tenue (een marine- j f blauwe rok en een witte over- x hemdblouse) arbitreerde de 25- a jarige mevrouw Quack, die na f X afloop eerlijk bekende: „Ik stond 9 i te trillen op mijn benen". Maar v in de toekomst zal men zeker in i f Nijmegen deze de biljartsport j f een goed hart toedragende huis- A 4 moeder meer in grote wedstrij- A j den zien optreden. Want „toen a het eenmaal liep, verdween mijn v i zenuwen ook". f J Mevrouw Quack heeft de lief- f J de voor de biljartsport opgevat 4 f tegelijkertijd met die voor haar 4 f echtgenoot, een zeer actief lid in 4 4 het district Nijmegen. Het vorige J f jaar nam het echtpaar Quack a 4 5*eel aan een arbitercursus in i Nijmegen en beiden slaagden i met glans. f iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii1 Europese judoka's zegevierden De Europese Judoka's hebben zon dag in het Stade de Coubertin be wezen ook gezamenlijk tot een bij zondere prestatie te kunnen komen. Na het overrompelende wereldkam pioenschap van Anton Geesink, be vocht het Europese team tweemaal een overwinning. Met 3525 punten zegevierde de ploeg bestaande uit Ehler (Did.), Essink (Ned.), Leberre (Fr.), Bourgoin (Fr.), Feterhbridge (G.B.), Van Ierland (Ned.) en Al- perg (Did), over de Aziaten, die wel iswaar Kaminaga, Koga en Sone uit de ploeg hadden gelaten, maar daar voor in de plaats de sterke Yama- gashi en Shigematsu hadden opge steld. Anton Geesink, die na het be halen van de titel door een stroom van persfoto- en televisie-mensen be laagd was geworden, had men wijse lijk niet opgesteld. In de wedstrijd tegen Azië behaal de Hein Essink reeds in de eerste seconde met een uitmuntende zesde heupworp een overwinning op de In donesiër Sudgono, terwijl Jan van Ierland niemand minder dan de Ko- reaan San Dong Kim tegenover zich zag. Het werd een opwindend gevecht, waarbU de ene aanval na de andere werd ingezet. Het bleef gelijk totdat de scheidsrechter besliste dat de Ko- reaan de beste indruk had achterge laten. Over Amerika bleef Europa met 3717 de baas, waarbij zowel Es sink tegen de Cubaan Montpellier als Van Ierland tegen de Amerikaan Alseika de volle winst behaalden. Voor het prestige van het Japans^ judo was de tweede plaats van df Aziatische ploeg achter Europa 4Q vóór Amerika minder gunstig. Van de Pol Scholte heeft het tydens dit toernooi herhaalde malen te ber de gebracht is nog altijd een van de allerbeste kaderspelers ter wereld, zo niet de beste.... Uitslagen v. Nynatten 400 18 80 22.22 Beekman 320 18 126 17.77 Van Leur 400 20 85 20.00 Vultink 390 20 67 19.50 Scholte 400 15 141 26.66 De Kleine 169 15 40 11.26 Van de Pol 400 7 136 57.14 Wynen 82 7 35 11.71 Beekman 398 20 64 19.90 Van Leur 400 20 89 20.00 v. Nynatten 400 16 93 25.00 Vultink 338 16 92 21.12 Wynen 400 21 84 19.04 Scholte 239 21 56 11.38 Van de Pol 384 14 177 27.42 De Kleine 400 14 141 28.57 Van Leur 400 24 125 16.66 v. Nynatten 341 24 70 1420 Beekman 335 13 113 25.76 Vultink 400 13 121 30.76 wynen 209 19 75 11.— De Kleine 400 19 100 21.05 Van de Pol 400 9 151 44.44 Scholte 375 9 160 41.66 De eindstand luidt: mp. car. bt. h.s. gem. Van de Pol 12 2784 81 271 34.37 De Kleine 12 2569 116 141 22.14 Scholte 10 2614 100 160 26.14 Wijnen 9 2291 110 133 20.82 Van Leur 7 2219 110 128 20.17 v. Nijnatten 4 2460 122 170 20.16 Vultink 2 2108 115 121 18.33 Beekman 0 2116 112 126 18.89 Toe-rnood-gemdddelde 22,12. Twee oude vrienden, de 64- jarige Pascual Bo en Toledo Lar- roca, 62 jaar, zijn In een café van Montevideo slaags geraakt. Het bejaarde tweetal wond zich zo op, dat de woordentwist uitliep op een gevecht net mes en revolver. Pas cual Bo werd door twee kogels getroffzn en stierf ter plaatse. De oorzaak Het tweetal kon het niet eens worden over de vraag of Penarol dan wel Nacia- nal de sterkste plaatselijke voet balclub was. Zoals bekend speelt UVS op tweede Kerstdag voor de tweede ronde van de KNVB-bekercompetltie een uit wedstrijd tegen Alkmaar. Mochten onze stadgenoten erin sla gen deze ontmoeting te winnen, dan komen zy op 31 december op eigen veld uit tegen de winnaar van het treffen ZFC-KFC. PIET VAN DE POL Door enkele verrassende resultaten in het weekeinde kwam Scholte, die als favoriet was gestart, niet verder dan de derde plaats achter Piet van de Pol, die zijn zeven maanden oude titel prolongeerde en Henk de Kleine. Een niet alleen verrassend maar ook zeer enerverend weekeinde heeft alles van de vier topspelers in dit ge zelschap gevraagd. Uit de slijtage slag kwam Piet van de Pol, zij het niet zonder een heel klein beetje ge luk, dus als winnaar te voorschijn. Een glorieus winnaar als men oe- denkt, dat de Rotterdammer veruit het hoogste gemiddelde behaalde (34.37) op materiaal van inferieure kwaliteit en in een weinig voor de biljartsport geschikte omgeving, waardoor de prestaties van Scholte en Wijnen beneden hun normale peil bleven. Van de Pol paste zich het best aan by de ongunstige omstandighe den, streed met een weldadig aan doende vechtlust en zal ongetwijfeld In het komende wereldkampioen schap een zeer ^rvolle plaats gaan bezetten. En dan te bedenken, dat Van de Pol bUna twee jaar geleden besloot het biljarten er aan te geven, op welk besluit hij gelukkig in de eerste helft van dit jaar is teruggekomen. Dc 54-jarige Rotterdammer Piet van de Pol gaat half januari in Dusseldorp proberen de wereldtitel 47/2, die hij in 1950 in Buenos Aires aan de Argen tijn Carrera verspeelde, te her overen. Inderdaad te heroveren, want sinds 1950 is niet meer om deze titel gestreden. Mocht Nederland in het aanstaande wereldkampioenschap een twee de deelnemer kunnen afvaardi gen, dan zal dat de Kampenaar Henk de Kleine zijn en niet Henk Scholte, die met Piet van de Pol in het nationale kam pioenschap in Nijmegen in spel opvatting en vechtlust ver boven alle andere deelnemers uitstak.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5