AGENDA Slachtoffers van VERKEER Miauwende poes in LUIK verhindert poging tot moord jongen met mes gedootl TOCH DIT JAAR BEMANDE KUNSTMAAN VAN V.S.? Bond Belastingbetalers: betere controle op overheidsuitgaven MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 4 DECEMBER 1961 Diepe val na glans en glorie (Van onze t.v. ^medewerker Hoewel we vroeger de Jules Verne van de Koerier van de Tsaar en de belevenissen van Michael Strogoff meer waren toegedaan dan zijn ver halen over zijn onwaarschijnlijke ex perimenten op technisch gebied, moeten we toegeven, dat deze laat ste ons thans meer aanspreken dan de romantische ervaringen uit het oude Rusland. Zo kan het dus ver keren met jeugdvoorkeuren. Maar dat zit hem voor 100% in het gelijk, dat de ziener Verne goeddeels in de loop der tijden heeft gekregen. Het was een goede gedachte van Henk van der Horst om daarop eens gron dig de aandacht te vestigen. Niet dat zulks al niet uit en te na is ge beurd, maar de t.v. leent zich er zo lekker toe. Als er dan nog een wat eigengereid jongmens de euvele moed heeft tegen de wijsheid van prof. VandenBergh te ageren, dan belooft zulks een boelend immers controversieel programma. Nu, dat is het dan ook wel geworden, vooral dank zij de presentator, die een goede dosering vanUnderstatement' met talent wist toe te passen. Ongetwijfeld een glanspunt in de langjarige filmcarrière van Simon van Collem is het gesprek dat de grote Fertnandel hem in Parijs heeft toegestaan en waarvan een uitne mend gebruik werd gemaakt, dank zij het elkaar best toespelen van het balletje. De filmintervals werden op die manier een logische onderbre king van een in alle rust gevoerde gedachtenwisseling. Hulde ook voor de regie van de jonge, maar toch reeds zo ervaren Ben Klokman. Met het bovenstaande is vrijwel alle goeds van deze uitzending ge zegd. Er kwam echter nog meer, maar de met nogal wat tam-tam aangekondigde schakeluitzending met Vlaanderen werd voor ons al thans een levensgrote teleurstel ling. Het was een mengeling van oud- en nieuwbakken, overeenko mend met over- en ongaar. Het leek wel of Wim lbo zijn vroe ge: zo wonderbaarlijke onderschei dingsvermogen is kwijt geraakt sinds hij zo intensief door het buitenland heeft gezworven. Meer ervan te zeggen zou teveel eer zijn. Er was voor verschillende smaken misschien wel iets goeds bij, maar dat ver dronk in een vloedgolf van middel matigheid en minder. Debutanten (Van onze t.v.-medewerker) Willy van Hemert hield gisteravond een tv.-spelletje van een debutante ten doop. Het heette ..Het eiland" en het handelde om een zaak. die wel kritiek zal hebben ontmoet bij vele kijkers. Een lerares immers, die een binding krijgt met een eind- examiinandus en die samen de niet tot ontwikkeling komende verhou ding beschouwen als een reddings boei om aan de eenzaamheid te ontkomen. Dat zint niet iedereen. Als we die problematiek nu even la ten rusben we zijn geen zeden meester dan willen we toch graag erkennen, dat de actrice Car rie Rens blijk heeft gegeven wel te kunnen schrijven. Er waren dialo gen in, die levensgetrouw leken. Er was een lang doorkruisende verhou ding. die goed uit de verf kwam. Daarbij kwam, dat de verwarring van de nauwelijks tot man gerijpte scholier levensecht was geduid. Daarachter moet levenservaring schuilen en een zuivere observatie. Niet veel kijkers zullen bij terug zien zich het frisse meisje her inneren. dat met een natuurlijke vrijmoedigheid zich door de wat moeizame situatie beweegt, maar ze bracht een naam mee. Het was de jonge Paula Verstraete. Ook zij de buteerde. Er was voor Yda Andrea veel gelegenheid om haar talent en haar liefde in haar rol te leggen en ze maakte er gebruik van. daarin dapper gesecondeerd door Jules Hamel. We hebben aan dit éénaotcr- tje wat aandacht besteeds. omdat we weten, dat de imtroduotie Carrie Rens niet gemakkelijk is gevallen. Ze heeft het naar onze smaak ge haald en we hopen, dat ze op de in geslagen weg doorgaat. Van de rest van het programma is niet bijster veel te vertellen. Dr. De Jong sprak over één wordingsten den- zen in Europa en Interpol had een onwaarschijnlijk gevalletje bij de kop genomen, waarin Duval een hu zarenstukje uithaalde, dat de vraag deed rijzen hoe ver 'het spel wel verwijderd raakt van de werkelijk heid. Het slot van de uitzending gaf een nogal dure selectie van aanbe velenswaardige Sinterklaasgeschen ken, waarbij echter veel plaatjes te kijken waren. Ds. De Vries ontmoet te in New Delhi een Indonesisch confrater, waarmee hij over Nieuw- Guinea had gesproken, maar bij die mededeling bleef het dan wel on geveer. Advertentie ibabyI _SET Practisch geschenk vooraanstaande Moeders Regeringspartij en in België tegen liet federalisme (Van onze Brusselse correspondent) Het is gisteren nog weer eens duidelijk gebleken dat de beide Belgische regeringspartijen, de katholieken (96 zetels in de Kamer van volksvertegenwoor digers) en de socialistische partij (84 zetels) tegen het federalisme rijn. Het congres van de CVP te Oostende heeft namelijk op twee stemmen en 24 onthoudingen na met een ver pletterende meerderheid de plannen van de partij voor haar rekening van de Vlaams-Waalse betrekkingen goedgekeurd. Zoals vorige week ge meld houdt het plan van de CVP culturele autonomie in, twee minis ters van volksopvoeding en cultuur, een Vlaamse en een Waalse, en absolute tweetaligheid voor Brussel. Collard, de voorzitter van de Belgi sche socialistische partij, heeft zich in een rede tijdens een mijnwerkers- feest eveneens tegen het federalisme gekeerd. Hij noemde als enige oplos sing een politiek van economische expansie: industrialisering in Vlaan deren, omschakeling in Wallonië. Ook hij zag een mogelijke basis voor over eenstemming met de federalisten in een decentralisering, gegrond op economische gewesten en niet op de provincies. Hij heeft ook nog gewezen op het gevaar waaraan de Waalse volksbeweging de eenheid van de partij blootstelt. De plaats van de socialisten, zo zei hij, is de partij en daarbinnen moet zich hun actie ontwikkelen. Castro is altijd een marxist geweest „Ik stel een volstrekt vertrouwen In het marxisme", heeft premier Fi del Castro van Cuba in een toespraak voor radio en televisie ge zegd. Hij geloofde er al in toen hij zich „in de revolutionaire strijd wierp", maar begreep het toen nog niet zo goed als nu. Vandaag aan vaard ik het in zijn totaliteit en zon der revisionisme, en ik raak iedere dag meer overtuigd van de geniale visie van Marx", aldus de premier, die Lenin „de volmaakte vertolker van de gedachte van Marx" noemde. In een z.g. derde weg gelooft Castro niet. Men moet kiezen tussen kapi- talisme-imperialisme of het socialis me. Hij zei dat Cuba in het stadium van de opbouw van het socialisme verkeert en dat het nog zeker dertig Jaar zal duren voordat het tot com munisme overgaat. Een goed kinderprogramma (Van onze t.v.-medewerkster». We hopen, dat afgelopen zaterdag middag niet alle kinderen de stad zijn ingegaan om Sinterklaasbood- schappen te doen .maar dat ook som migen tijd gevonden hebben naar de jeugdtelevisie te kijken. Wij hebben van het door de V.P.RO. samenge stelde programma werkelijk geno ten. De jonge H. van der Horst maakte in zijn ..Boekjoumaal" met ons een wandeling door de bijbel, waarvoor hij speciaal de kinderbij bel van ds .Klink uitgekozen had. Goede wijn behoeft geen krans. Dat weten wij. Deze kinderbijbel wordt, zowel wat het oude als het nieuwe testament betreft, alom geroemd. Maar zoals Van der Horst hem aan ons ..geopenbaard" heeft, was bij zonder. De prachtige gravures leef den voor onze ogen. Hij begon bij het scheppingsverhaal en eindigde bij de dood van Jezus, zijn tekst was fris en meeslepend. Na van dit geestelijke voedsel ge noten te hebben, werden onze mègen op de proef gesteld. Het was Carel van Laere, een „Leldse jongen", die ons op alleraardigste wijze liet zien, hoe de marsepeinen poppetjes en an dere figuurtjes, die in de Sinter klaastijd bii duizenden in de winkels verkocht worden, worden gemaakt. Hij is er zo'n expert in. dat vreemde landen, zelfs Amerika, bii hem in de leer gaan. Wij hebben getracht de boer de kunst af te kijken en ik denk. dat jeugdige kleispelers dat ook wel geprobeerd hebben. Maar het zal ons niet glad zitten, want de vaardige vingers van Van Laere. wa ren die van een kunstenaar, die wer kelijk in een mum van tijd voor ons een heel dierensprookjes van marse pein toverden. Toen kwam ..Kabou ter Kandelaar" op het scherm. Voor de kleintjes om van te smullen. Als je dan ook Ton Hasebos heet. kom je al gauw op het idee het leventje van een kaboutertje in het bos te verto nen. dat nu in deze tijd van zijn dierenvriendjes allerlei Sinterklaas- cadeautjes kreeg. Zijn vrouw Marja Lemaire trok aan de touwtjes en we vinden het altijd een wonder, hoe ze dat zo voor elkaar krijgt. Alles met alles een prima kinder programma. Advertentie KOFFIE HOE OOK GEZET... ALTIJD BETER MET BUISMAN Met grote snelheid volgens ge tuigen om en nabij de 100 km is in de nacht van zaterdag op zondag een auto uit de bocht gevlogen en op de brug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht tegen een overspanning te pletter gereden. Een der inzittenden, de 21-jarige H. Grevel uit Rotterdam kwam om het leven. Drie andere jongemannen wer den ernstig gewond. Gistermiddag is de 64-jarige recep tionist bij de KRO-televisiesectie, B. J M. Messing, toen hij per fiets de Naarderweg te Hilversum overstak, door een auto gegrepen. Ernstig ge wond werd hij overgebracht naar het Hilversumse Diaconessenhuis. waar hij kort na aankomst is overleden. In Delft werd zaterdagmiddag de 61-jarige mevrouw E. Schats aange reden door een bestelauto, toen zij zonder voorrang te verlenen een kruispunt overstak. Zij was op slag dood. Zaterdagnacht vond de politie op de Wolfhezerweg te Wolfheze een vernielde auto. Naast de wagen lag de overleden bestuurder, de 24-jarige T. W. Phaff uit Utrecht. De auto moet naar links gezwenkt zijn, een boom hebben geschampt en toen frontaal tegen een tweede boom zijn gereden. Huis van een lioge ambtenaar bijna door een explosie in de lucht gevlogen Vermoedelijk wraakpoging (Van onze Brusselse correspondent) Een kat te Luik beeft zaterdag nacht een moordaanslag helpen voorkomen! Het goede dier maakte met zijn gemiauw zijn bazin wakker. Zij stond op om hem binnen te laten. Toen zij haar huisdeur opende, zag zij een paar huizen vprder in dezelf de straat een auto met draaiende motor half op het trottoir staan. Van die auto liepen een gasslang en elektrischische draad naar de brievenbus van een huis. In dat huis woont de heer Dethier. vroeger leraar te Luik. thans adjunctkabinetschef van de Belgische ministerie van On derwijs en Cultuur! Aan de overzijde tan de straat hield zich. op een onbebouwd stuk grond, een individu op, dat haar nog al verdacht voorkwam. Zij liet snel de kat binnen en telefoneerde direct de politie. Die kwam niet een over valauto enige minuien later ter plaatse. Te laat om de loerende man te arresteren, maar op tijd om een moordaanslag te verijdelen. Het bleek namelijk, dat de slang gas van een in de auto geplaatste cilinder via de brievenbus in het huis bracht. De brandweer, eveneens gealarmeerd, ontdekte, dat de draad was aangeslo ten op de batterij van een blitzlamp. Van het. onbebouwde stuk grond af had iemand die lamp. welke ook in de brievenbus hing. tot ontploffing kunnen brengen. Ondanks de wat provisorische installatie had het ge hele huis de lucht in kunnen vliegen, zo hebben de deskundigen van de brandweer verklaard. De ambtenaar zijn gezin zouden zeker zeer ernstig zijn gewond, zo niet zijn ge dood. De Luikse politie heeft snel gewerkt. Zij vond de eigenaar van de auto, een om zijn linkse sympa thieën bekend staande assistent aan de Luikse universiteit. Hij beweer de. dat die auto bij nem voor de deuT stond en moest zijn gestolen. Ook vond de politie, dat de gasslang in een Luiks warenhuis was gekocht door een kleine, bleke jongeman met zwart haar, een signalement, dat overeenkomt met- dat. hetwelk de door haar kat gewekte dame heeft opgegeven. Men denkt nu, dat iemand, die on tevreden is over een al of niet door gegane benoeming degene is, die zich heeft willen wreken op de kabinets het ministerie naar de oplossing van het raadsel gaan zoeken. Onnodig te zeggen, a&t het de poes gisteren aan niets heeft ontbroken. Daar heeft de kabinetschef wel voor gezorgd! Op de Hoge Steenweg in 's-Hertogenbosch is vannacht de 16-jarige Th. van Deursen wonende aan de Maastrichtse- weg met een mes zodanig gesto ken, dat hij in het hart werd getroffen en ter plaatse overleed. De politie te 's-Hertogenbosch is er in geslaagd een Bosschenaar te arresteren, die ervan verdacht wordt de dodelijke messteek te hebben toe gebracht. De vechtpartij zou een gevolg zijn van 'een woordenwisseling, ontstaan in de Ruischepoort, een zijstraat van de Hogesteenweg in het stadscentrum. Van die ruzie kwam een handgemeen, waarbij de jongen gestoken moet zijn. Hij liep nog enkele tientallen meters weg en viel toen neer. De ambulance dienst van de G.G.D. heeft de jongen naar het Groot Ziekengasthuis over gebracht. B\j aankomst bleek hy reeds te zijn overleden. Nader wordt gemeld, dat de door de politie gearresteerde 19-jarige inwoner van Den Bosch een volledige bekentenis afgelegd heeft. Hü ver klaarde in een plotseling opwellende drift te hebben gehandeld en is diep onder de indruk van de gevolgen van zün daad. Nederlandse vlieger omgekomen Twee vliegers, de Nederlander Ri- nus Zuyman en de officier Brian Badger, zijn omgekomen bij een on geluk met een vliegtuigje dat neer stortte op een bergtop in Australisch Nieuw-Guinea. Er zijn geen over levenden waargenomen op de plaats waar men het brandende wrak heeft gezien. Uit Mount Hagen 65 km van het gebied van het ongeluk is een patrouille te voet op weg om een on derzoek in te stellen. Koningin zag „De Kersentuin" H.M. de Koningin, heeft in gezel schap van haar particulier secreta resse. jonkvrouwe C. E. B. Röell, za terdagavond in de Koninkl. Schouw burg in Den Haag de voorstelling bijgewoond welke de Haagse Comedie gaf van ,De Kersentuin" van Tsje- chov. In de pauze ontving de Konin gin de vertolkster van de vrouwelijke hoofdrol. Ida Wasserman, die dit seizoen 40 jaar aan het toneel is. HEDENAVOND Hilversum 1, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Act. 18.30 Amateursprogr. 19.00 Gram. 20.00 Nws. 20.05 De Radloscoop: gevar. progr. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23 00 De derde Assemblee v d. Wereldraad v. Kerken te New Delhi. 23.10 Liederen. 23.30 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Gram. 18 50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Le petit Due, ko mische opera (fragm). 21.15 Gevar. progr. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Hammondorgelspel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muzikale lezing. 23.40 Het Evan gelie ln Esperanto. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20 20 Act. 20.30 Documentaire. 21.30-22.15 Muziek Mozaïek. VOOR DINSDAG 5 DECEMBER Hilversum 1, 402 in. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: Ondanks Enos-experiment Amerika hoopt op 20 december a.s. voor het eerst een bemande kunstmaan te lanceren, die enige malen om de aarde zal draaien alvorens terug te keren. Aldus de democratische afgevaardigde Victor Afunso in een televisie-vraaggesprek. Afunso is lid van de commissie van het Huis van Afgevaardigden voor wetenschappen en ruimtevaart. Het lanceren van een bemande Mercury nog in hetzelfde jaar als de eerste bemande Russische kunstmanen met Gagarin en Titow zou in Amerika een bijzonder grote voldoening geven. Vorige week mislukte de generale repetitie voor deze operatie tendele. toen de Mercurycapsule met de chimpansee Enos na twee in plaats van drie omwentelingen teruggehaald moest worden. Men verwachtte toen stellig, dat de bemande ruimtevlucht, die eerst op 5 december was geprojecteerd, tot begin januari afgelast zou moeten worden. Blijkbaar is het mankement in de Mercury capsule dat tot de vervroegde terugkeer van Enos leidde, van onbetekenende aard geweest of zeer eenvoudig te verhelpen. Vóór de ..generale repetitie" werd verklaard, dat de proef voor honderd procent zou moeten slagen om dit jaar nog een bemande kunstmaan te kunnen lanceren. Toon Hermans met kerstmis op tv Toon Hermans zal op eerste kerst dag ziin jongste one-man-show voor de K.R.O. op het televisiescherm presenteren onder regie van Jos. v. d. Valk. Het wordt een reportage van een normale voorstelling met publiek uit het Minerva-theater in Heem stede. Het hele programma komt op het scherm, dat wil zeggen, dat Toon Hermans van acht uur af bijna twee en een half uur praktisch alleen de kijkers zal bezighouden. IN 1962 TOESLAG OP OUDERDOMSPENSIOENEN Naar het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw ons mededeelt, heeft het bestuur besloten om met ingang van 1 januari 1962 op de ingegane ouderdomspensioenen een toeslag te verlenen groot 25 Voor lopig geldt deze toeslag slechts voor het jaar 1962. In de toekomst zal van jaar tot jaar worden vastgesteld of deze toeslag, eventueel met een ge wijzigd percentage, zal worden ge handhaafd. (Van onze A'damse correspondent) De vorige maand opgerichte Bond van Belastingbetalers zal zich dezer dagen met een in grote chef! Men zai dusïn de dossiers van oplage verspreide circulaire rich- BINNENLAND Zaterdagmorgen om half twaalf is het Poolse m.s. Sola ter hoogte van IJmulden in moeilijkheden geraakt, omdat de lading ls gaan verschuiven. Het schip heeft om assistentie ge vraagd. Verschillende schepen zijn uit gevaren om hulp te bieden. De positie van de Sola schijnt niet ongevaarlijk te zijn. Op de Kloveniersburgwal ln Am sterdam ls gisternacht omstreeks vijf uur een 27-jarige Surinamer met een mes in de bulk gestoken. Tijdens een woordenwisseling met een 24-Jarige musicus zou deze plotseling een mes hebben getrokken en de man daarmee hebben gestoken. Het slachtoffer, een Amsterdamse timmerman, kon na be handeling ln een ziekenhuis naar huls ;aan. De politie heeft de vermoedelijke iader. eveneens uit Amsterdam aan gehouden. - Op de zaterdag te Amsterdam ge houden ledenvergadering van de Ne derlandse Pen-club zijn drie nieuwe bestuursleden benoemd: mej. A. G. Schot (in de vacature Henriétte L. T. de Beaufort), de heer H. C. J. A. baron van Lamsweerde (in de vacature wij len Antoon Coolen) en de heer Johan Fabricius (ln de vacature B. H. J. Stroman). Prof. dr. N. A. Donkersloot werd herkozen. Gisteren hebben twee bestuursleden, mevrouw Nel Noordzij en de heer Hans Edinga. zich uit het bestuur teruggetrokken, omdat zij zich aldus de heer Edinga. niet kunnen ver enigen met de gang van zaken op de ledenvergaderingen Aangejaagd door een storm van windkracht negen heeft zaterdagmid dag een felle brand een groot gedeelte van een boerderij te Heel (L.) ver woest. Twee kapitale landbouwschuren met daarin grote partijen rogge en stro benevens kostbaar landbouwmaterlaal. zoals een dorskast, een aardappelsor teermachine en een transporteur, wer den volledig ln de as gelegd. De scha de wordt geschat op f 100.000. IV* eige naar van de boerderij. „Genoenhof" ge heten, de heer H. van der Goor, ls tegen brand verzekerd. Gisteravond omstreeks half zeven ls het 16-jarige meisje J. Bos ln de Semsstraat te Stadskanaal gegrepen door een haar achteropkomende per sonenauto. Het meisje waa op slag dood. Uit de woning van de Amster damse zenuwarts E. de Wind aan de Herman Gorterstraat ls een aantal Ju welen gestolen ter waarde van 5 tot 6 duizend gulden. Bovendien verdween een bedrag van f 50.-. Waarschijnlijk is men de woning door een open staand raam aan de achterkant bin nengekomen. BUITENLAND Chinese communistische bladen hebben melding gemaakt van een goe de graanoogst ln vele delen van China. De graanoogst is deze herfst beter ge weest dan ln de voorgaande drie Jaar. Waarnemers te Peking zelden dat er onlangs aanzienlijke veranderingen zijn aangebracht in de organisatie van de communes. Kleine groepen hebben meer vrijheid van handelen gekregen. Voorts heeft men aangedrongen op toe passing van traditionele landbouw methoden. maar met meer bevloellng dan voorheen. meldt ln een communiqué, dat Haxell. partijlid sedert 26 Jaar en plaatsvervangend secretaris-generaal sedert 1953, de partij heeft verlaten. Haxell ls secretaris-generaal van de vakbond van elektriciens geweest. Deze bond werd uit het grote Britse vakver bond T.U.C. gestoten na de ontdek king van onregelmatigheden bij de ver kiezingen van het bestuur van de vak bond ln Juli J.l. Het Japanse ministerie van Ge zondheid heeft bekendgemaakt dat de gemiddelde leeftijd van de Japanse be volking het Europese niveau heeft be reikt. namelijk 67. 81 Jaar. Cijfers over 1960 tonen aan dat de Japanse man gemiddeld 65. 37 Jaar wordt en de Ja panse vrouw 70. 26. In 1945, toen de oorlog in de Stille Oceaan eindigde, was de gemiddelde leeftyd voor vrou wen 37,5 Jaar en voor mannen 23.9 Jaar. De echtgenote van de Britse ac teur Sir Laurence Olivier, de 31-Jarige actrice Joan Plowright. heeft zondag een baby gekregen. Moeder en zoon maken het goed. Het paar ls ln maart van dit Jaar in de Ver. Staten gehuwd, nadat het huwelijk van Sir Olivier met de actrice Vivian Leigh, dat twintig Jaar had teduurd, enkele maanden te voren waa ontbonden. Een krijgsraad te Parijs heeft za terdag vier mohammedaanse militairen die ln het Franse leger dienden, ter dood veroordeeld, omdat zij in luni aanvallen hadden gedaan op politie posten in de Franse hoofdstad. Der tien andere beklaagden kregen gevan genisstraffen, variërend tot tien Jaar. In Tlflis, de hoofdstad van de Sowjetrepubllek Georgie, wordt een proces gevoerd tegen zes speculanten in valuta, zo meldt de Prawda. De om zet van één van de beklaagden was meer dan 2.5 miljoen roebel (circa 10 miljoen gulden). Het is het tweede grote proces wegens valutaspeculatie ln eén maand tijd. In Leningrad zijn on langs drie mensen ter dood. veroordeeld. President Balaguer van de Domi nicaanse republiek is zaterdagavond in een militair ziekenhuis opgenomen. Hij lijdt aan een leverontsteking, zo is of ficieel te San Domingo bekendge maakt, In politieke kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat het staatshoofd om „gezondheidsredenen" zal aftreden om een oplossing te vin den voor de huidige crisis. Volgens welingelichte kringen te Nieuw Delhi heeft de Indiase regering besloten, af te zien van een verlenging van haar verdrag met communistisch- Chlna over de verbindingen met Tibet. Als het verdrag ln Juni van het vol- fende Jaar afloopt, zullen de Indiase actorljen te Jatoeng en Gyantse wor den gesloten. Een tentoonstelling van werken van Vincent van Gogh, afkomstig uit het Stedelijk Museum te Amsterdam, heeft in het Baltimore Museum of Art alle records gebroken. De tentoonstel ling die vorige week werd gesloten, heeft ln de voorgaande zes weken meer dan 85.000 bezoekers getrokken, meer dan de helft van het gemiddelde aan tal bezoekers dat het museum Jaar lijks bezoekt. De collectie, bestaande uit 81 schilderijen en 101 tekeningen zal vervolgens tentoon worden gesteld te Cleveland ln de staat Ohio. In Buf falo (New York) en eindigen in Bos ton, waar de tentoonstelling op 29 april wordt gesloten. De conferentie over Laos, waar aan veertien landen deelnemen en wel ke niet ver meer ls van een akkoord, hervatte vandaag ln Genéve haar werkzaamheden welke op 1 november werden onderbroken. Men verwacht dat men overeenstemming zal vaststellen over vitale aspecten van Internationaal toezicht op de neutraliteit van Laos. In de afgelopen maand is achter de schermen hierover overeenstemming bereikt. ten tot de Nederlandse belasting betalers. De bond zet hierin o.m. de doelstellingen uiteen. Deze zijn: het behartigen van belangen op fiscaal gebied van belastmgbe- talers, het signaleren van ondoel matige besteding van belasting gelden, het aangeven van metho den ter bezuiniging van over heidsuitgaven, het aanwijzen van onbillijkheden in het huidige be lastingrecht en het streven naar vereenvoudiging van het belas tingstelsel. Minister Lange tevreden De Noorse minister van Buiten landse Zaken Lange, die vrijdag in Moskou een onderhoud heeft gehad met premier Chroesjtsjow, is zater dag in de Noorse hoofdstad terugge keerd. Hij zei bij zijn aankomst in Oslo, dat zijn optimisme ten aanzien van zyn reis naar de Sowjet-Unie gerechtvaardigd is geweest. Zyn ge sprek met de Russische premier ver liep in een zeer vriendschappelijke sfeer en de minister geloofde dat de Sowjet-Unie Noorwegens lidmaat schap van de NAVO aanvaardt, zij het niet met genoegen. De „Izwestia", het blad van de Sowjetrussische regering, schrijft dat de samenwerking tussen Dene marken en West-Duitsland in een gemeenschappelijk Baltisch militair commando ..de toestand in het ge bied in ernstige mate verergert" en de positie van Denemarkens neutrale buren „compliceert". De Sowjet-Unie kan niet onver schillig blijven tegenover het feit dat de heersende kringen van een staat die aan de onze grenst. Bonns roof zuchtige aspiraties steunt, aldus het blad. VOETGANGERS: Het is verbode~ binnen dertig me ter van een zebrapad over te steken. De initiatiefnemer en voorlopig voorzitter van de Bond, de heer M. Lewin, uit Diemen, meent, dat de doelstellingen voor een deel aanslui ten bij de woorden, die Kamervoor zitter dr. Kortenhorst schreef bij de recente uigave van een overdruk van het verslag van de Commissie Onder zoek militair Aankoopbeleid. Daarin constateerde hij, dat door uitbreiding van overheidszaken de controle door de Staten-Generaal niet altijd meer doelmatig en voldoende kan zijn. De beleidsvragen worden vaak wel, doch de efficiënte besteding van de rijksmiddelen in veel mindere mate aan kritische beschouwingen onder worpen. Daarnaast had dr. Korten horst de indruk, dat de vanuit de burgerij komende klachten veel on voldoende behandeld werden. Volgens de heer Lewin blijkt hier uit, dat er een leemte bestaat, die door de Bond van Belastingbetalers kan worden gevuld. „De controle op de besteding van rijksgelden gebeurt thans door de Rekenkamer achteraf. Het Belgische systeem, dat een con trole vooraf kent, is verre te verkie zen boven de Nederlandse regeling", aldus de voorzitter van de Bond. De bond ziet een steeds toenemend verlangen naar geldmiddelen bij openbare instellingen en wil dit ver langen bestrijden. Men acht het on der meer onjuist, dat er op kosten van de overheid talrijke reizen met een representatief karakter worden gemaakt. Als een grote verkwisting Eilfamuseum Geologie en Mlneralo- van gemeenschapsgelden ziet men b«- i |eo', le ïa„ Nepder|an'd op^erkdHgSn voorbeeld het aanleggen van een van 10-i2 en 2-4 uur Zon- .n feest- sportpark in de Zaanstreek op de dagen 2-4 uur plaats van het tracé van de Coen- Rijksmuseum van Oudheden: Ten- tunnel, zodat dit park nu weer moet toonstelling „Nederlandse opgravingen verdwijnen. I in Egypte" (tot 26 februari). Zoeterwoude (Don Boscohuls) Cursus hoef- en klauwverzorglng L.T.J. 8 uur n.m. DINSDAG Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 1-1.25 uur n.m. Den Burcht (Jacobazaal)Evangeli satie. Spr. ds. K. C. van Oossanen. 8 uur n.m. DONDERDAG Stadsgehoorzaal (grote zaal): Abon nementsconcert Residentie-orkest o.l.v. Elie Poslawsky. Solist Daniël Wayen- berg. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Jeugd- concert Mij voor Toonkunst. R'dams Phllharmonlsch Orkest o.l.v. Eduard Flipse. 2 en 3.30 uur n.m. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. Scheveningen (Kurhaus)Re ceptie 130ste Dies „Sempre Crescendo" te 6.30 uur n.m. Galaconcert te 8.15 uur n.m. ZATERDAG De Kleine Burcht: tentoonstelling „De Bonte Duif". Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. 10- 11 uur voorm.. Bijbelstudie; 11-12 uur ds. K. C. van Oossanen. Hogewoerd 175 vah's Getuigen te Stationsplein: Strandexcursle Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 1.58 uur nam. ZONDAG De Kleine Burcht: tentoonstelling „De Bonte Duif". Hogewoerd 175: Openbare lezing te 4 uur nam.: 5.15 uur nam. Wacht torenstudie Jehovah's Getuigen. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstellingen Society of Wood Engravers en schilderyen en aquarellen Otto B. de Kat (tot 14 de cember). Prytaneum (Rapenburg 6): Tekenin gen en Grafiek Oostra. Werkd. 9-12 en 2-5 uur; 's zondags gesloten (tot 20 december). 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Granx. 9.35 Waterst. 9.*0 Morgenwyding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.20 V. d. zieken. 12.20 Regeringsuitz.Ultz. voor ae landbouw. 12.30 nand- en tuinb. meded. 12.33 Promenade ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25. Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Pia noduo. 14.20 Dubbelkwartet. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar, naaicursus. 15.30 Liedereu. 16.00 Van mens tot mens, lezing. 16.^5 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Amateursprogr, 17.55 New Yorx calling. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.30 V. d. Jeugd. 19.00 V. d. kind. 19.05 Slnt-Nicolaasprogr. met Paris vous parle, praatje. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.55 Licht progr. 21.55 Gram. 22.30 Nws. en me- aed. 22.40 Act. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.16 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. nuisvr. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.30 Gram.. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Als de dag van gisteren, klankb. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Platennws. 13.25 Metropole ork. en solist. 14.05 Gram. 14.35 V. d. platte landsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings uitz.: Het Nederlandse boek in de Antillen, door dr. H. Hermans. KRO: 18.00 V. d. jeugd. 18.20 Kaar ten op tafel. act. gespr. 18.30 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.20 Gram. 21.55 Cabaret. 22.15 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.00 De Derde As semblee v. d. Wereldraad v. Kerken te New Delhi. 23.10 Gram. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00-18.00 Slnterklaasprogr. v. d. kind. 20.00 Journ. 20.20 Documen taire film. 20.40 Speelfilm. 22.10-22 20 Filmverslag v. d. Derde Assemblee v. d. Wereldraad v. Kerken. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 111. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14 00 Nws. 14.10 Dis cussie. 15.00 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 16.30 Lichte muz. 17.15 Gitaarspel. 17.45 Praatje. 18.00 V. d. Jeugd. 18 55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Pianospel. 20.30 Klankb. 21.15 Lezing. 21.30 Ork. conc. 22.45 Lezing. 23.00 Nws. 23.30 Voordr. 23 45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 111. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dag boek. 12.31 Filmprogr. 13.00 Gram. 13.31 V. d. arb. 14.00 Gevar. muz. 14.45 V. d. kind. 15 00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.31 Muz. bij het werk. 17.15 Mrs. Dale's dagb. 17.31 Sportuitsl. 17.34 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.30 Nws. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoor spel. 20.00 Nws. 20 25 Sport. 20.31 Ge var. progr. 21.00 Pianospel. 21.31 Twin tig vragen. 22.00 Voordr. 22.31 Gram. 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. 0.55-1.00 Nws. Nnrdwestdeutscher Rundfunk, 309 ni. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 21.00 Jazz, 21.45 Nws. 23.30 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.10 Gram. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 380 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 14.15 Ka mermuz. 17.00 ld. 18.30 Operamuziek. 19.00 Nws. 20.00 Kamermuz. 23.13 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 in. 324 111.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. Tuinb kron. 12.40 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Beursber. 16.06 Duitse les. 16.21 Ka mermuz. 17.00 Nws. 17.15 Tenor en plano. 17.40 Boekspr. 17.50 V. d. Jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing v. d. middenstand. 20.00 Verz. progr. 21.15 Jazz. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 en 14.45 Gram. 15.03 Gram. 17 00 Nws. 18.30 Discografie. 19.30 Nws 20.00 Ork. conc. 22.00 Wereldnws. 22.15 Vrije tyd. 22.55 Nws. BIOSCOPEN Trianon: „Lemmy Caution en de ver dovende middelen". 18 jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De hel van Tarawa". 14 Jr. Werk dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30 ,4 45. 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus „Zarak". Casino: „Ik zal spuwen op jullie graf". 18 jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. LIdo: „De gemaskerde contra Scotland Yard". 18 Jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zwijgend heldendom". 14 Jr. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De Nacht". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Sinterklaasavond 5 december ln alle theaters één avondvoorstelling te 7 uur! Astra-Theater - Wassenaar: vrijdag 8 en zaterdag 7 en 9.15 uur „Goliath en de Barbaren". 14 jr. Zondag 7 en 9.15 uur, maandag en woensdag 8 uur „Voor liefde geschapen". 18 ]r. Donderdag 8 uur „Amerika zonder Masker". 14 jr. Zondagmiddag half drie „Je bent nooit te jong". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden ls geopend voor spoed eisende gevallen de Zuiderapotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Bi) geen gehoor van Uw huisarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a if 1 Sb S3 5 a S CM Amsterdam half bew. zo 4 1 2 Den Helder geh. bew. z 2 2 1 Ypenburg Vlissingen motregen geh. bew. zo 3 0 5 2 4 1 6 Belde geh bew v.and. -4 0 De Bilt zwaar bew ozo 2 2 2 Twente half bew. w.stil 2 2 Eindhoven motregen 0 1 3 4 Z.-Limburg motregen 0 2 4 12 Helsinki half bew. z 2 -3 4 Stockholm licht bew. zw 6 -1 0.2 Dslo sneeuw w.stil -9 3 Kopenhag. licht bew. w 6 1 2 Aberdeen half bew. w.stil -4 0 Londen motregen ono 2 4 5 Brussel motregen w.stil 3 28 Luxemburg zwaar bew wzw 7 5 8 Parijs motregen w.stil 12 10 Bordeaux zwaar oew. zw 3 14 27 Grenoble regen n 2 9 19 Nico licht bew. nnw 6 9 0 Beriyn motregen nw 2 2 1 Frankfort geh. bew. zw 6 2 9 München regen wzw 8 5 2 Züricb regen z 4 7 10 Genéve regen wzw 7 9 26 1 Locarno licht bew. w.stil 4 Wenen zwaar bew ozo 2 1 0 (nnsbrnri regen w 4 Belgrado licht bew wzw 1 5 0 Athene onbewolkt w.stil 11 0 Rome £w° r bew. zzo 3 10 7 AJacclo Madrid licht bew. ono 2 9 0 mist w.stil 9 0.2 Mallorca mist W.stil 9 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2