OE THANT WIL KRACHTIG OPTREDEN IN KATANGA Ondergrondse explosie op terrein in Nevada VNsoldaten Twaalf vermist de van - Aanklacht Ier O'Brien met Moskou dreigt hervatting proeven Wateroverlast in Z.-Drente en Gelderse Vallei bijna voorbij Sergio Squazzardi in gevangenis opgesloten WEERBERICHT Maar een herhaling dreigt... Nog sterkere afsluiting in BERLIJN Uitlevering ivordt verzocht (Sud Qïïeuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 4 DECEMBER 1961 No. 30520 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Eedactie: 21507 Naties in verlegenheid gebracht door O'Briens verklaring inzake beweerde Engelse tegenwerking bij de uitvoe ring van VN-resoluiies met betrek king tot Katanga. O'Brien heeft wel iswaar ontslag uit de dienst der Ver enigde Naties gevraagd, doch dit gaat. eerst vrijdag a.s. in. Hij is dus nog lid van het VN.-secretariaat en het is een voorschrift dat VN.-amb- tenaren geen particuliere verklarin gen afleggen van het karakter als die van O'Brien. Er is van officiële VN.-zijde nog geen commentaar op O'Briens uitlating gegeven. De (waarnemend) secreteris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft zijn vertegenwoordigers in Katanga gisteren opgedragen „krachtig op te treden" om de orde en rust te herstel len en het leven en het bezit der burgers te beschermen. Aanleiding hiertoe was een gevecht in Elisabethstad (de hoofdstad van Katanga) waar zaterdag twee Katangese gendar mes verwondingen opliepen bij een botsing met Indiase militairen. Het incident ontstond, toen Katangese gendarmes bij het vliegveld een Afrikaanse vrouw mishandelde, nadat zij rijkelijk inheems bier hadden gedronken. Een Indiase wachtpost kwam tussenbeide. Hieruit ontstond een vuistgevecht, waarbij Indiase militairen waarschuwingsschoten in de lucht losten. De Katangezen begon nen daarna een schietpartij die een half uur duurde. Toen hun munitie op was, gaven zij zich over. Twee en dertig gevangen gendarmes werden later overgedragen aan enige ministers van de Katangese regering. „Londen werkt de V.N. tegen" Na de incidenten van zaterdag worden twaalf militairen van de Verenigde Naties in Elisabethstad vermist. Het zijn acht Zweden, twee Noren, een Italiaan en een Argen tijn. Bij wijze van veiligheidsmaat regel is het burgerpersoneel van de V.N. bijeengebracht in militaire VN- kampen. Volgens de woordvoerder heeft de Katangese minister van Buitenlandse Zaken, Evarista Kim- ba, meegedeeld dat de mannen ge vangen worden gehouden en dat hij bezig was hun vrijlating te bewerk stelligen. Onze Londense correspondent te lefoneerde hedenochtend: Dr. O'Brien, de afgetreden verte genwoordiger van de Verenigde Na ties in Katamga, heeft de Britse re gering ervan beschuldigd doelbewust het optreden van de Verenigde Na ties in de Kongo te hebben tegenge werkt. Engeland heeft evenals Frankrijk destijds voor de resolutie van de Veiligheidsraad gestemd, wel ke terugtrekking van buitenlandse troepen uit Katanga eiste. Maar de ze resolutie werd volgens O'Brien door toedoen van Engeland niet uitgevoerd. O'Brien zegt, dat ook zijn voorgangers, die terwille van de Ver enigde Naties bleven zwijgen, het slachtoffer zijn geworden van dit op treden. Hij acht het een groot ge vaar, wanneer een permanent lid van de Veiligheidsraad nalaat tegen resoluties te stemmen, waartegen het in feite is gekant. Tot zover onze Londense cor respondent. Dr. Conor O'Brien, die vrijdag met ingang van 8 december ontheven werd van zijn functie van hoofd vertegenwoordiger van de VN in Ka- tanga, heeft zaterdag bovendien ont slag gevraagd uit de Ierse diploma tieke dienst. O'Brien was in juni door het Ierse ministerie van Buitenlandse zaken voor een periode van twee jaar aan de volkerenorganisatie „uitgeleend". Minister Aitken, wiens persoonlijke assistent hij voordien was, verzocht vrijdag de waarnemend secretaris generaal der VN, Oe Thant, O' Brien van zijn opdracht te onthef fen. Dr. O'Brien was in Katanga een omstreden figuur geworden na het militaire optreden van de VN tegen Katanga. Hij was vorige maand naar New York ontboden voor over leg. Diplomatieke waarnemers in Lon den verwachten dat O'Briens be schuldigingen aan 't adres van Groot Brittannië te verdachtmakingen, die in Afrikaanse en Aziatisch landen jegens Groot-Brittannië zijn ge hoord, nieuw leven zullen inblazen. Deze verdachtmakingen gingen op een bepaald ogenblik zo ver, dat men Venezolanen uit de Ned. Antillen gezet De vijf Venezolanen, die vo rige week maandag een lijnvliegtuig van de Venezolaanse luchtvaart maatschappij „Avensa" hebben over meesterd en met wapens de beman ning dwongen op Curacao te landen, zijn vrijdagavond als ongewenste vreemdelingen uit de Nederlandse Antillen gezet. Zij zijn met een Vene- zolaans lijntoestel naar Venezuela gereisd. Daar de vijf Venezolanen de vei ligheid van ruim 40 mensen in ge vaar brachten, kwamen zij niet in aanmerking voor asielverlening. ZUIDWESTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen. Matige tot krachtige naar zuidwest ruimende wind. Zach ter. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 DECEMBER Zon op: 8.30 uur, onder: 16.31 uur. Maan op: 5.04 uur; onder: 15.35 u. Hoogwater te Katwijk te 1.23 en 13.42 uur. Laagwater te 9.23 en 21.34 uur. Dit nummer bestaat uitpagina's zei dat Groot-Brittannië op de een of andere manier iets te maken had met de dood van secretaris-generaal Hammarskjöld. Van Britse zijde heeft men zich krachtig tegen dergelijke beschuldi gingen gekeerd. In de laatste tijd hoorde men minder kritiek op Groot- Brittanniës rol ten aanzien van Kon go. Britse leiders hebben herhaalde lijk gezegd dat zij tegen afscheiding van Katanga van Kongo zyn en van mening zijn dat er een soort federatie moet komen die door de Kongolezen zelf wordt ontworpen. Een deel van de conservatieve partij, de Britse regeringspartij, wil echter dat Groot-Brittannië Katanga steunt. Volgens Reuter zijn de Verenigde Tsjombe in Parijs President Tsjombe van Katanga is zondagavond per vliegtuig uit Brazzaville in Parijs aangekomen, waar hij een zoon wil opzoeken, die kortgeleden is geopereerd. Er moch ten geen 'journalisten en persfoto grafen bij de aankomst van Tsjombe aanwezig zijn. De Franse politie heeft later meegedeeld dat deze maatre gel op verzoek van Tsjombe was ge nomen. Tsjombe verklaarde tenmin ste 24 uur in Parijs te zullen blij ven. Meisje reeds twee etmalen bewusteloos (Van onze correspondent) Een 16-jarige fabrieksarbeidster uit Steyl is door medisch nog onbe kende oorzaak reeds meer dan 48 uur buiten bewustzijn. Toen het meisje vrijdagmiddag haar taak op een keramische fabriek in Tegelen had beëindigd, ging zij baden in een douchecel van de fa briek. Omstreeks vijf uur vond men haar daar in bewusteloze toestand. Zij werd onmiddellijk naar een zie kenhuis te Venlo overgebracht. De artsen, die haar behandelen, staan voor een raadsel. Wel houdt men rekening met de mogelijkheid, dat zij een te grote dosis tabletten tegen keelpijn, waarover zij reeds enige dagen klaagde, heeft ingeno men. Ook de politie te Tegelen stelt onderzoek in naar het gebeurde. H-bomproef in de Sahara De Ver, Staten hebben zondag op het proefterrein van Nevada een ondergrondse kernproef van geringe kracht genomen. Dit is door de Commissie voor Atoomenergie meegedeeld. De kernproef was in tegenstel ling tot die van volgende week in Carlsbad, Nieuw-Mexico, niet aangekondigd. Kort voor het teweeg brengen van de explosie was een Russische regeringsverklaring bekendge maakt waarin de Sowjet-Unie te kennen gaf dat zij haar proe ven zou hervatten indien het Westen voort zou gaan met zijn proefnemingen. Een woordvoer der van het Amerikaanse minis- MEPPEL BLEEF NATTE PAKJESAVOND BESPAARD De ondergelopen delen van de Gelderse Vallei ongeveer tussen Nijkerk en Wageningen vallen weer droog. Ook in het bedreigde gebied van zuid- Drente rond Meppel en Coevor- den zakt het water. Vooral in Meppel halen de men sen wat vrijer adem, nu het dit weekeinde droog is gebleven. De afwateringskanalen hebben de enorme xoatermassa's vorige week uit de hoger gelegen -polders nau welijks kunnen verwerken. Het scheelde maar dertig milli meter Was het water zoveel hoger ge komen, dan hadden de straten van Meppel en vele huiskamers weer blank gestaan, net als vorig jaar om deze tijd. Vele Meppelaren herinneren zich nog heel goed, hoe hun St.- Nicolaasfeest vorig jaar letterlijk in het water viel. Hoe ze op pak jesavond druk in de weer ivaren om met man en macht het was sende water buiten de deur te houden of het huisraad in veilig heid te brenpen. Vee1 schade werd toen eleden aan vloerbedekking en huisraad. Gelukkig is het dit maal dus niet zover gekomen. Maar het leek er veel op, dat het weer zou gebeuren, toen het water in de Hoogeveense Vaart, het Oude Gat, de Reest, de Drentsche Hoofdvaart en de Woldse A bleef stijgen. Ook in Coevorden keek men angstig naar de steeds hogere waterstand. Want ook daar leven nog heldere herinneringen aan de slechte dagen van vorig jaar. Maar het water zakt in deze delen van Drente en men heeft goede hoop, dat het overtollige water door de af wateringskanalen verwerkt is, voor dat opnieuw de regen een bedreiging vormt. Herhaling De Waterstaatdeskundigen houden er ernstig rekening mee, dat derge lijke bedreigingen zich kunnen her halen. Wanneer niet op korte termijn door de rijksoverheid gelden beschik baar worden gesteld om de afwate ringskanalen te verbeteren, zal het gevaar van onderlopen van straten en woningen blijven bestaan, afgezien nog van de grote schade, die telkens opnieuw aangebracht wordt aan de landerijen. Men zegt het in Drente heel een voudig. De afwatering van het pol derwater door de hoofdvaarten heeft Tengevolge van de zware regenval van de laatste tijd is op vele plaatsen grote wateroverlast ontstaan, onder meer in de Gel derse Vallei. Een boer uit Ach terveld kijkt somber naar zijn ondergelopen landerijen. geen gelijke tred gehouden met de enorme cultivering van het Drentse land. In 1900 bestond Drente nog voor slechts 30% uit cultuurland, thans is dit percentage 95%. Het gebruik van kunstmest en het enorme arbeids- overschot in de crisisjaren heeft Drente doen veranderen. Grote stuk ken werden in cultuur gebracht en de waterschappen namen de detailaf watering in de polders intensief ter hand. Evenals in Twente, waar men voor hetzelfde probleem zit, heeft men het vraagstuk van de talrijke water schappen fors aangepakt. Van de ruim 140 waterschappen in 1945 in Drente zijn er nu nog slechts 14 grote waterschappen over. Een drastische sanering, die het provinciaal beutuur van Drente heeft toegepast om efficiënter te kunnen werken. De sanering in Drente van de waterschappen heeft zijn eindstadium bereikt. Men heeft orde op zaken ge steld en men heeft een duidelijk beeld van de problemen. Problemen, die slechts kunnen worden opgelost, in dien het Rijk ettelijke miljoenen steeds in een gigantisch plan, dat een radicale verbetering brengt in het ouderwetse afwateringssysteem. terie van Buitenlandse Zaken herinnerde er naar aanleiding van deze verklaring aan dat de V.S. hun program van proef nemingen zullen uitvoeren tij dens de onderhandelingen over een verbod der proeven. Men denkt in Washington dat de ontploffing in Nevada een kracht van ongeveer twintig kiloton had, ongeveer die van de bom van Hirso- Jima. Pierre Messmer, de Franse minister voor de strijdkrachten, heeft ver klaard dat zijn land voornemens is kernproeven te nemen met het oog op de ontwikkeling van een H-bom. „Ons doel is eerst een strijdmacht op te bouwen, gebaseerd op vliegtuigen die atoombommen vervoeren, en later een strijdmacht met raketten die van H-bommen zijn voorzien". De minister zei dit op een perscon ferentie in Omaha (V.S.), waar hij het hoofdkwartier van de strategische luchtmacht had bezocht. Hij wilde niet zeggen of Frankrijk in de Sahara de atoomproeven in de atmosfeer zou hervatten. Wel ver klaarde hij: „Wij gaan voort met ondergrondse proeven". Radio-actieve vogels De Indiase Commissie voor Atoom energie is bezorgd over de grote mate van radioactiviteit, die in trekkende watervogels is geconstateerd. Van officiële zijde te Lucknow werd ver nomen dat de commissie deze vogels gevaarlijk acht voor de consumptie. Deze trekvogels komen in de winter bij duizenden uit Siberië en andere delen van de Sowjet-Unie. Aan de zeven grensovergangen in Berlijn zijn gisteravond eenheden van de Oostduitse volkspolitie be gonnen loopgraven te graven en tankversperringen op te richten. Bjj schijnwerperlicht waren de hele nacht honderden Oostduitsers onder strenge bewaking bezig de grens overgangen nog nauwer te maken. Bij Checkpoint Charly, de post aan de Friedrichtstrasse waar buitenlan ders Oost-Berlijn binnen kunnen gaan, verwijderden Oostduitsers de halve meter hoge muurtjes, die elke auto dwongen via een soort slalom de volksdemocratie binnen- of uit te rijden. Inplaats van de stalom- muurtjes werd nu de twee meter ho ge muur, die de hele stad doorsnijdt doorgetrokken tot op een smalle gleuf na, waardoor heen zich nog juist een vrachtauto kan wringen. De bevelhebber van de Amerikaan se sector van Berlijn heeft bij de Russische commandant van Oost- Berlijn geprotesteerd tegen „de on wettige, klaarblijkelijk op belache lijke zogenaamde rechtvaardigingen" gebaseerde werkzaamheden, die zon dagavond aan de Oostduitse zijde van de sectorgrens werden uit gevoerd. Na „moord" op Colombo De 25-jarige Italiaanse horlogemaker Sergio Squazzardi, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de op 12 november in Amsterdam op de Italiaan Bruno Colombo gepleegde moord, is zaterdag op last van de Parijse rechtbank (parket van de Seine) aangehouden. Hij woonde in een hotel in de Rue Cujas. Squazzardi is, hangende een beslissing omtrent zijn uitwijziging, in de Santé-gevangenis opgesloten. Mr. Hartsuiker, die als officier van Justitie de zaak Colomo behandelt, heeft aangekondigd dat hij een ver zoek tot uitlevering van de Italiaan zal doen. Mr. Hartsuiker zal daartoe Niet ze erg Heel anders liggen de zaken in de Gelderse Vallei. Daar maakt men zich niet zo druk over wat water overlast, welke nooit tot een ramp aanwast. Men krijgt er geen slapeloze nachten van en de buitenstaander, die opmerkt, dat zelfs een paar deci meter water meer is het daar bij- meter water meer is het daar bij na nooit een flinke schadepost be tekent, krijgt te horen, dat de ver betering van een beek of riviertje evenmin goedkoop is Bovendien kost het kostelijk boe renland. „En vergeet niet, de water schapslasten zijn toch al zo hoog. De zondagsrust bleek ondanks het natte ongerief ook gisteren in de Gel derse Vallei onaangetast. Slechts een enkele auto veroorzaakte een namaak bandjir in de watervlakte, waaron der de wegen en weggetjes schuil gingen, en voor belhamels en haan tjes-de-voorsten was het met fietsen en brommers leuk „spelen" op de overspoelde wegen. Maar het is nu bijna gedaan. Dan zijn de plotseling opgekomen vennen en vijvers, waar in op de windstille, egaalgrijze win termiddag gisteren de stammen en takken van dc knotwilligen en ber ken een roerloos spiegelbeeld vorm den, weer even plotseling verdwenen. Tenminste, als het niet gaat rege nen M« de stukken bij de rechtbank te Am sterdam indienen, waarbij hij de in bewaringstelling van de Italiaan zal vorderen ter fino van uitlevering. Squazzardi is inmiddels in Parijs door hoofdinspecteur T. C. J. Sanders en inspecteur A. C. H. Hoegee van de Amsterdamse recherche gehoord. Voor deze politiefunctionarissen naar Parijs vertrokken waren zij in het be zit gesteld van de vertaalde proces sen-verbaal van de verhoren door de recherche van de Romeinse politie van de twee studenten Calapso en Prisco, die ook in contact zijn ge weest met de verdwenen Bruno Co lombo. De beide Amsterdamse politiefunc tionarissen hebben gisteren in Parijs een gesprek gehad met een kapitein van de Romeinse politie, die in ver band met de zaak Colombo naar de Franse hoofdstad was gekomen. Ook de broer van de vermiste Italiaan was met de politieofficier meegekomen naar Parijs. Hij is aanwezig geweest bij het gesprek tussen de Italiaanse en Amsterdamse politiefunctionaris sen. In hoofdzaak ging dit gesprek om uitwisseling van gegevens. De ka pitein van de Romeinse politie was geheel op de hoogte van het verhoor en wat daarmee samenhing van de beide Italiaanse studenten, die op verzoek van de Amsterdamse recher che door de politie in Rome in ver band met de zaak Colombo werden verhoord. De beide Amsterdamse po litiefunctionarissen die speciaal in verband met de komst van hun Ita liaanse collega in Parijs waren ge bleven, zullen nu naar Amsterdam terugkeren. De chimpansee Enos, die da vorige week een rulmtevlucht maakte en tweemaal om da aarde cirkelde, wordt medisch onderzocht in het centrum van het Mercury Project, waar men onder meer aan de hand van ge gevens over deze laatste vlucht zal beslissen, of dit jaar nog een Amerikaanse bemande kunst- maanvlucht gal plaats vinden. Jhr. dr. Röell (67) overleden Gisteravond Is op 67-jariga leeftijd te Amsterdam overleden jhr. dr. D. C. Röell, oud-hoofd directeur van het Rijksmuseum. David Comelis Roell, die op 23 no vember 1894 te Utrecnt werd gebo ren, studeerde aan de Rijksuniversi teit aldaar en voltooide zijn studie aan de Sorbonne en aan de Ecole du Louvre te Parijs. Jhr. Roell werd in 1922 benoemd tot wetenschappelijk assistent en la ter tot conservator van de afdeling schilderijen aan het Rijksmuseum te Amsterdam. Op 1 februari 1936 werd hij benoemd tot directeur der ge meentelijke musea te Amsterdam. In juli 1945 volgde zijn benoeming tot hoofddirecteur van het Rijksmu seum te Amsterdam. De regering er kende zijn verdiensten door zijn be noeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Voorts is hij officier in de orde van het Britse Impe rium, officier in de Kroonorde van België.officier in de Ster van Roe menië en ridder in het Legioen van Eer van Frankrijk. Jhr. Röell publiceerde een groot aantal artikelen in binnen- en bui tenlandse tijdschriften en verschei dene catalogi zijn door hem verzorgd. In 1945 werd hij benoemd tot lid en secretaris van de commissie van bij stand voor het Rijksmuseum Kröller- Müller. In 1959 verkreeg h(j eervol ont slag als directeur van het Rijksmu seum, maar bleef aan het museum verbonden als adviseur voor de ver bouwingen. Hij werd by zijn afscheid benoemd tot Grootofficier in de Huis orde van Oranje en de stad Amster dam bood hem de zilveren medaille aan. Uit het Leidsch Dagblad van I 5 Dec. 1861; Bij de opening der stem briefjes ter verkiezing van een lid van den Gemeente raad is gebleken dat Mr. J. E. Goudsmit 246 en Mr. G. G. v. f Buttingha Wichers 222 heb- ben verkregen. Mitsdien is verkozen Prof. Mr. J. E. Goudsmit.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1