De politierechter trekt er 'n aparte morgen voor uit WINKELDIEFSTALLEN SIOS verspeelde een punt tegen fel KVC2 Van Nijnatten miste de stoot van zijn leven VREES VOOR VERZOEK: „GAAT U EVEN MEE INTERTOTO PASSAP Sportsplinters Twee optellingen, vier cijfers A B C D D A C B B D A C D A B C C B D A RADIO TELEVISIE igericht 1 maart 1860 Saterdag 2 december 1961 Derde blad no. 30519 Dc politierechter heeft er een aparte morgen voor uitgetrokken om een reeks winkeldiefstal len af te doen. Het wordt een vrij eentonige zaak, want het verhaal komt in de meeste gevallen op hetzelfde neer. Het zijn in het algemeen geen gewoonte- dieven en dieveggen. Wel nee, ze zijn op een gegeven ogenblik alleen voor de verleiding be zweken. Niemand heeft het gezien een krui meldiefstal. En toen, bij de uitgang dat tikje op de schouder en een door niemand opgemerkt verzoek: wilt U even meegaan Ja, zo is dat gebeurd. Om door de grond te zinken. Eerst de bedrijfsrecherche, het eerste verhoor, de politieEnfin. En nu de schan de om voor de politierechter te moeten komen, die het gebeurde nog eens in geuren en kleuren nagaat dan de eis het vonnis. En de mensen van de krant, die alles hebben gehoord en opgeschreven. De buurt, de kennis sen, de zaak De politierechter heeft er een aparte morgen voor uitgetrokken. Bedrijfsleiders van grote warenhuizen geven de afdelingschefs en het j verkopend personeel de opdracht voortdurend waakzaam te zijn om ook bij het kleinste geval van diefstal ogenblikkelijk te kunnen ingrijpen. In de drukke tijd Sinterklaas en Kerstmis surveilleren rechercheurs onopvallend door de warenhuizen. Er is maar weinig dat hun ontgaat. En tochtoch verdwijnen ieder dag artikelen uit elk warenhuis, artikelen, waarvoor men niet heeft betaald. Altijd politie De bedrijfsleider van de Leidse wa renhuizen zijn het er unaniem over eens, dat elk geval van winkeldief stal. hoe klein ook, aan de politie moet worden doorgegeven. Zij zijn door de ervaring, welke ze in de loop der jaren hebben opgedaan, voorzich tig en vooral hard geworden, spij kerhard. Want de verhalen, die de betrapten doorgaans ophangen zijn eo hartroerend, dat je geneigd zou zijn de hand over het hart te strij- c/e verleiding Nu we toch eenmaal bezig zijn met de nuchtere, maar interessante cij fers, kunnen we nog wel even door gaan. Bij de Leidse politie werd in januari van dit jaar van 15 winkel diefstallen aangifte gedaan, in fe bruari van 5, maart 6. april 20. mei 2, juni 8, juli 3, augustus 3, septem ber 31 en in oktober 14. Opvallend zijn de cijfers van april en septem ber. Het aantal winkeldiefstallen was in die maanden bijzonder groot in vergelijking met de overige maan den. Zouden de ontluikende en de vallende bladeren er werkelijk iets mee te maken hebben? Of met de vakanties? Uit het feit. dat bij 107 winkeldief stallen 130 daders betrokken waren, blijkt, dat er vaak in combinatie „ge werkt" wordt. Van deze daders kan beslist niet gezegd worden, dat z(j voor de verleiding bezweken zijn. Huisxoeking De huiszoeking, welke de politie na de arrestatie bijna altijd verricht, levert vaak verrassende resultaten op. Zo werd bij een man, die een busje koffie van 90 et. uit een wa renhuis gestolen had, thuis een com pleet filiaal van die winkel terug gevonden. Alles was gestolen. Het is voor alle adspirant-winkel- dieven te hopen, dat. indien zij een maal voor de verleiding bezwijken, direct door de politie in hun kraag gepakt worden. Want de praktijk wijst uit, dat de „gelegenheidsdief", die eenmaal succes heeft, het idee krijgt, dat hij de politie altijd te slim af kan zijn. Hij houdt dat idee, totdat hij dat tikje op de schouder krijgt: gaat u even meeEn dat tikje komt zeker. Voor hen, die bij hun eerste vergrijp betrapt wor den en voor de groene tafel heb ben moeten verschijnen, zal de her innering aan het schandaal sterker zijn dan de verleiding om een glin sterend horloge te stelen Niet uit armoede Waarom worden er winkeldiefstal len gepleegd? Op deze vraag kan men slechts een negatief antwoord geven: er wordt niet gestolen uit armoede. In vroeger jaren kon een verklaring gezocht worden in de werkloosheid van vader, of de t.b.c. waaraan moeder of echtgenote leed. De huidige sociale wetgeving en de geneeskundige zorg, die ook aan de minst draagkrachtigen wordt ver leend, sluit thans elke verklaring in die richting uit. De etaleerwijze van vandaag maakt het de zwakke broeder en zuster natuurlijk bijzonder moeilijk. Iedereen kan een artikel in zijn hand nemen om het te bekijken. Ook de klanten, die te goeder trouw zijn, doen dat. De winkeldiefstal is aan geen enkel sociaal milieu gebonden. Onder alle Vertegenwoordigers uit elf Europe se landen zijn gisteren in Wenen bijeengeweest om te spieken over de intertotocompetitie 1962. De afge vaardigden- voor de KNVB nam se cretaris-penningmeester L. Brunt aan de besprekingen deel hebben nog geen definitieve overeenstemming kunnen bereiken over de termijn waarin de wedstrijden zullen wor den gespeeld. Waarschijnlijk begint het toernooi, waarvan de eerste rende zes weken in beslag zal nemen, op 17 juni. Zweden. West Duitsland, Oost Duitsland. Polen en Neder land gingen direct met de voorge stelde data akkoord: OoOTenrijk, Zwitserland en Tsjecho Slowakije stemden onder voorbehoud voor. Later besloot men, tijdens een in januari te houden ouitengewone bij eenkomst een definitieve beslissing over het al of niet doorgaan van de intertoto-competitie 1962 te ne men. De nog lopende competitie 1961 zal in het begin van april worden afgesloten. De finale zal hoogstwaar schijnlijk in Rotterdam worden ge speeld. Als voorlopige data werden 4 of 11 april vastgesteld. De loting voor de halve finales had als resul taat, dat Feijenoord thuis zal spelen tegen het Tsjechische Banik Ostrava. Ajax ontmoet in een uitwedstrijd Slovan Bratislava (Tsjecho-Slova- kije). De ontmoetingen moeten voor 7 maart 1962 worden gespeeld. Geen voetbal in Aftl. Leiden De competitieleider van de Afde ling Leiden van de KNVB heeft alle voor dit weekeinde vastgestelde wed strijden afgelast. In verband met de slechte gesteld heid, waarin vele terreinen door de zware regenval zijn komen te verke ren, laten wij ditmaal de gebruike lijke sportprognoses achterwege. bang voor tikje lagen van de bevolking zijn mensen, die zich op een gegeven ogenblik niet kunnen beheersen en iets stelen. Veelal wordt het als een „sport", een spannend avontuur beschouwd. Het begint dan ook vaak met souvenirja- gerij. zoals het meenemen van bier glazen uit een restaurant, iets watT men over het algemeen niet als dief stal beschouwt. De politie denkt daar anders over en maakt geen onder scheid: ook de souvemirjacht beschouwt zij als diefstal. Ook zij Vooral in deze drukke tijd wordt het probleem van de winkeldiefstal len weer bijzonder actueel. Alle maatregelen ten spijt zullen er weer mensen zijn, die het toch eens willen proberen. Ook zij zullen betrapt wor den en ook zij zullen in de meeste gevallen voor de groene tafel moe ten verschijnen. Het zullen er weer veel zijn. De politierechter heeft er een aparte morgen voor uitgetrok ken BREIMACHINES VLASVELD Doezastraat 30 Leiden, tel. 21300 Volleybal in de afdeling Leiden kruimeldiefstal ken en ze zelfs stiekem nog wat ex tra's toe te stoppen. Maar in Leiden „trappen ze er al lang niet meer in". De verhaaltjes komen eigenlijk altijd op hetzelfde neer: ik was het echt niet van plan ik stond net op het punt het terug te leggen ik was op zoek naar een kassa Toch zijn er nog bedrijfsleiders, die zich laten vermurwen, die genade voor recht laten gelden en op die manier misschien juist een „zware jongen" uit handen van de politie houden. Veel vrouwen We hebben het nu wel over „zwa re jongens", maar in de meeste ge vallen worden de winkeldiefstallen gepleegd door vrouwen en meisjes. Een vrouw, die met een grote tas door een winkel loopt, valt immers minder op dan wanneer een man dat zou doen. En juist doordat zij min der opvalt is de verleiding voor de vrouw het grootst. De cijfers, die de politie ons ver strekte, zijn sprekend genoeg: bjj de 107 winkeldiefstallen, die de Leidse politie in de loop van dit jaar te be handelen kreeg, waren 130 daders betrokken. Onder deze 130 daders waren 69 vrc iwen en 31 meisjes! Acht teams lieten verstek gaan Kennelijk neemt de voorbe reiding van 5 december velen ge heel in beslagwant in de giste ren gespeelde competitie-wed strijden voor de Leidse Volley- balbond lieten maar liefst acht teams verstek gaan! De enige die misschien in zijn handen heeft gewreven is de afdelings penningmeester want de boete- pot zal nu een welkome aan vulling krijgen Verrassend waren de drie gelijke spelen van de vijf in de eersteklasse gespeelde wedstrijden. Door het over gaan van enkele prominente teams naar de overgangsklasse is veel van de vroeger zo pakkende wedstrijdsfeer in deze klasse verloren gegaan. HVL 2 en VVS 2 namen door overwinningen op respectievelijk PSVA <30) en L.D. (3—1) de eerste twee plaatsen in. Onderschat LUSV heeft waarschijnlijk de krachten van Oranje Groen onder schat. De LUSV-ers verloren de eer ste sets met 1215, 1115. Daarna volgde herstel en de derde game wis ten zij met 1518 op hun naam te brengen. Door met 1614 de vierde set te winnen behaalden zij nog juist een gelij kspel. SIOS heeft de winst binnen haar bereik gehad, doch door te lusteloos spel moest zij tegen een verbeten vechtend KVC 2 toch met een puntenverdeling genoegen nemen. Donar en Kangeroes 2 vertoonden een op laag peil staande wedstrijd weinig spectaculaire dingen en ook b:er was een gelijk spel het resultaat. De stand luidt: HVL 2, 4—7; VVS 2 4—7; SIOS 4—5; LUSV 1, 4—4; PS VA 1, 4—4; Donar 1, 4—4; KVC 2 43; Oranje Groen 1, 32; L.D. 1, 3—1; Kangeroes 2, 4—1. Met succes In de tweedeklasse strijden Castel- lum I en Teylingen met succes door om hun goede plaatsen op de rang lijst te behouden. Beide zijn nog on geslagen. GGV 2 bracht Donar 2 een nederlaag toe en passeerde GGV 1. VVS 3 kwam door een zege op LUSV 2 weer naar voren. De stand is hier: Castellum 1, 48; Teylingen 1. 4—8; VVS 3, 4—6; GGV 2. 4—4; GGV 1, 3—3; LUSV 2, 4—3; Prof. Wijk 3, 4—3; Donar 2, 4—1; Meerburg 1, 4—1; HVL 3, 3—0. Schokkende feiten doen zich in de derde klasse niet voor. Catena hield de leiding in handen door Alvo's een nederlaag toe te brengen (30). In de vierdeklasse stijgt de span ning ten top, vooral door het gelijke spel van koploper Advendo L tegen WA 1. DSS 1 en GGV 3 gaan thans aan de leiding, doch zullen volgende week tegen resp. Catena 2 en Ad vendo hun kracht nog moeten be wijzen. Dames De pupillen van meja Rijsbergen hebben de zegereeks na een week rust weer voortgezet met een 31 over winning op een sterk spelend Oranje Groen 1. LUSV 1 stond tegen Des geen set af. KVC heeft nu ook ern stige plannen om üe kampioenstitel te bemachtigen. Zij bewees dit door een 3—1 zege op Teylingen 1. Nieuw BrunhildeNieuw Brunhilde 2 wordt as. maandag gespeeld. De stand luidt: Argos 1, 3—6; Nieuw Brun hilde 3—6; KVC 4—6; Teylingen 4-4; LUSV 3—3; Prof. W(jk 2, 3—2; Oran je Groen 42; Nieuw Brunhilde 2, 3—1; DES 1, 3—0. KVC blijft in de derdeklasse win nen en gaf zelfs KVC 2 een pak slaag (31)Teylingen volgt KVC 3 op de hielen doch door het weg blijven van Kangeroes 2 raakte zij wel een wedstrijd achterop. Argos 2 liep twee straf pun ten op bezet thans met PW 3 on Kangeroes 2 de onder ste plaats. De stand is hier: KVC 3, 4—8; Teylingen 2, 3—6; KVC 2, 4—4; Nieuw Brunhilde 3, 43; GGV 1, 3-2; KVC 4. 2—1; Argos 2. 2—0; Kan geroes 2, 2—9; Prof. Wijk 2, 3—0. De derdeklasse wordt thans door GGV 2 en Raaphorst aangevoerd. HVL en Meerburg liepen door onvol ledig opkomen strafpunten op en ook in deze klasse prijken drie teams met nul punten onderaan. Advendo hand haafde zich in de vierdeklasse nog aan de kop, doch theoretisch kunnen WA en Chr. Kweekschool (VLAK) hoger komen. VOLLEYBAL P.W. verloor van Concordia 2 PW I speelde gisteravond ln het Gymnasium een kleurloze pairtij te gen Concordia 2. Eigenlijk was het enige opzienbarende, dat. er nog set winst kon worden geboekt. Toegegeven, de jeugdige Rotter damse combinatie, die met 31 won, kwam sterker voor de dag dan alge meen werd verwacht, maar PW had. op bekend terrein, de winst tooh in Leiden moeten houden. Verrassend daarentegen en een keurige presta tie was 'het 22 spel van VVS tegen Voorburg: 22. Jumping Amsterdam Scherp rijden van Schockemoelile De Duitse Olympische ruiter Ahvin Schockemoehle is de eerste grote win naar geworden van het internatio nale concours-Hippique iu de Europa Hal van het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam. Met de schimmel Bac chus, waarvoor niet minder dan 47 combinaties in de ring kwamen. Hij was echter niet de eerste winnaar. Daarvoor was reeds mej. Irene Jan sen gehuldigd als winnares van het nationale jachtspringconcours. Zij vormde met Luc B een van de wei nige combinaties, die tot een accep table prestatie kwamen en het par cours ook werkelijk als jachtcon- cours reden. Irene Janssen grootste rivale was eveneens een amazone, de jonge Am sterdamse Proetske Arts, die met Te resa de twee plaats voor zich opeiste. In de machtige ruimte van de Europa-hal, die met 3000 toeschou wers was gevuld, is in het internatio nale springconcours goede sport, te zien gegeven, waarbij Europa's top- ruiters excelleerden. Ahvin Schocke moehle, die als een der eersten in de ring kwam, reed Bacchus zo scherp over de hindernissen en bovendien feilloos dat zijn tijd van 63.5 sec. onaangetast bleef. De Ierse mevrouw Hayes op Sweet Control benaderde hem tot op een nalve seconde en verdrong daarmee de Italiaanse com binatie Piero d'Inzeo-Sunbeam van de tweede plaats. Van de Nederlan ders onderscheidde zich wederom Ire ne Jansen, die met Kairouan in dit sterke deelnemersveld de zeer eer volle vijfde plaats bezette, waarbij zij de Europese kampioene, de Engel se Pat Smythe op Scorchin, juist een plaats voorbleef. Tjeerd Velstra kwam als tweede Nederlander tot een foutloos parcours doch liet het „safety-first" zo sterk prevaleren, dat zijn tijd (87,4 sec) hem niet verder brach dan de tien de plaats. Nederlands kampioenschap 47/2 Bart van Nijnatten kon wel huilen. Diep in de nacht, voor het eerst onder bijna doodse stil te in de rumoerige Nijmeegse bil- jartveste, miste de Steenberger de stoot van zijn leven. Nog twee punten moest Van Nijnat ten maken, om voor het eerst in zijn loopbaan eerder dan groot meester Piet van de Pol de eind streep te bereiken. Het was een bijzonder moeilijke stoot. Maar de oplossing, die Van Nijnatten koos, was wel erg slecht. Hij probeerde een doorschietertje in plaats van een eenbandstoot. De ballen klotsten en toen pas be sefte de zich niet beheersende Van Nijnatten welke een verkeerde keuze hij had gemaakt. Het leed was echter niet meer te herstellen, want Van de Pol, die doodsbleek de verrichtingen van de Brabander had gevolgd, kreeg een redelijke aanvangsstoot en maakte de zeven punten, die hem van deze be nauwde zege scheidden. Rex Norris weer naar Nederland (Van onze Haagse correspondent) De eminente hockeytrainer Rex Norris uit India, die reeds in 1955 de Nederlandse hockeyploeg heeft voorbereid op de Olympische Spelen, zal begin volgend jaar waarschijn lijk in maart opnieuw naar ons land komen. Hij zal ditmaal echter niet wor den belast met de training van de nationale herenploeg, doch zich in hoofdzaak met het jeugdhockey op- hoden. Daarnaast zal hij 'waar schijnlijk ook enkele verenigingen trainen. ATLETIEK. Hans Smit negen maanden geschorst (Van onze Haagse correspondent) De bekende atleet Kans Smit, lid van „Vlug en Lenig" in Den Haag, maar woonachtig in Groningen, is door zijn vereniging met ingang van 1 oktober voor negen maanden ge schorst. Dit naar aanleiding van het feit dat Smit zonder opgaaf van redenen is weggebleven bij de Nederlandse estafettekampioenschappen. Sp ortagenda Kikkerpolder (2.30 uur) UVS Zwartemeer. Boshuizerkade (2.30 uur) Oran je GroenVan Nispen. Leidse Hout (2 uur) korfbalwed strijden Vicus OriëntisHKV en KNSMorgenstond. Zoeterwoudse Singel (2 uur) korfbalwedstrijd Fluks—HKV 2. Montgomerystraat (2 uur) korf balwedstrijden ZuiderkwartierHou Stand. MorskwartierSchiedam en CrescendoWION. De Krogt (Oegstgeest) hockey wedstrijd Leiden—DSHC (le klasse heren) Rotterdam finale Nederlands kampioenschap turnen dames. Amsterdam internationaal con cours hippique. Nijmegen Nederlands kampioen schap ereklasse anker kader 47/2. Parijs wereldkampioenschap ju do. Uitslagen De uitslagen van de tweede dag luidden Van Leur 400 13 128 30.76 Wfjnen 400 13 75 30.76 Beekman 376 23 79 16.34 De Kleine 40a 23 77 17.39 Van de Pol 400 20 69 20 Vultink 348 20 119 17.40 Scholte 400 16 146 25.— Van Nijnatten 283 16 67 17.68 De Kleine 400 13 137 30.76 Van Leur 295 13 119 22.69 Beekman 252 10 57 25.20 Wijnen 400 10 133 40.— Van Nijnatten 398 13 170 30.61 Van de Pol 400 13 80 30.76 Vultink 240 9 92 22.66 Scholte 400 9 159 44.44 De stand luidt na de tweede dag: 1. Van de Pol 8 31.37 2. Scholte 8 29.09 3. De Kleine 8 23.52 4. Wijnen 7 25.39 5. Van Leur 1 22.15 6. Van Nijnatten 0 20.60 7. Beekman 0 17.42 8. Vultink 0 14.84 De wedstrijden van de afde ling Zuid Holland Zuid en de hoofd klasse west van de Christelijke Kof- balbond zijn afgelast in verband met de slechte gesteldheid van de terrei nen. In een wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Euro pese basketbalbeker (heren) heeft de Nederlandse kampioensploeg The Wolves gisteravond te Amsterdam met 40-52 (rust 20-26) verloren van Alsace de Bagnolet (Frankrijk). De Nederlandse sabreur Kasper Kardolus heeft een uitnodiging ge kregen om deel te nemen aan het internationale sabeltoernooi om de challenge Marcel Dentzer, dat zon dag a.s. in Parijs wordt gehouden. De oefenwedstrijd, die het- voor lopig Nederlands hockey-elftal van daag te Enschede zou spelen tegen het Oostelijk elftal, gaat niet door wegens de slechte gesteldheid van het PW-terrein. De kernploeg van de Kon. Ned Schaatsenrijders Bond is giste ren welgemoed per trein uit Amersfoort vertrokken naar het trainingscentrum in Noorwegen. Rechts onderaan onze stadge noot Gerben Karstens. Autobus in sloot Dertig passagiers gered De door vele dagen regen murw gemaakte berm kon een grote lijnbus (RotterdamGou da) van Gebr. Van Gog's auto- busonderneming niet houden, toen de chauffeur gistermiddag op de smalle Capelseweg onder de gemeente Capelle aan de IJs- sel plotseling moest uitwijken. Het zware voertuig wankelde in de brij, gleed weg en viel op zijn kant in de sloot. Het is een wonder, dat de bestuur der, de heer C. Vianen uit Capelle aan de IJssel, en zijn ruim 30 passa giers vrijwel ongedeerd uit de bus zijn gekomen, al is dit ongetwijfeld mede te danken aan de solide stalen constructie van de wagen. Alle pas sagiers hebben later met een extra bus hun reis naar Gouda of in de richting van die gemeente kunnen voortzetten. GANGEN \T 'ZfVöfN-TEL.WWföj In bijgaande dubbele optelling zijn de cijfers door letters vervangen, ge lijke cijfers telkens door gelijke en ongelijke cijfers door ongelijke let ters. Het zail U opvallen, dat ©r in de 'dubbele optelling slechts vier ver schillende cijfers voorkomen, en dat elk van de vijf getallen bestaat uit dezelfde vier cijfers, telkens in een andere volgorde. Hoe moeten de let ters door cijfers worden vervangen zodat een kloppende dubbele optel ling ontstaat? Eén oplossing mogelijk. Oplossingen onder het motto „Op telling'' dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Wittesingel 1 te Leiden. On der de goede oplossingen stellen wjj een eerste prijs van f. 5,en twee prijzen van f. 2,50 beschiOaar waar naar alleen abonnees kunnen mede dingen. Oplossing kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. olifant; 4. rariteit; 5. innemen; 6. wegens: 9. elders; 13. kamfer; 15. patent; 17. spreuk; 18. stomp; 20. toegift; 21. passer; 22. snedig; 26. tennis; 27. robber; 28. kof fer: 29. tekort. Verticaal: 1. latent; 2. normaal; 3. tornado; 7. glimp; 8. sterk; 10. rus tig; 11. trots; 12. kapper; 13. kasteel; 14. fregat; 16. ontdaan: 18. spruit; 19. moestuin; 23. drift; 24. gebruik; 25. krant. De eerste prijs van f. 5.werd toegekend aan mevr. I. Gubbels, Raadhuislaan 74 te Voorschoten, de twee prijzen van f. 2,50 aan de heer J. Evers, Pieter Bothstraat 22 te Lel den en aan de heer H. v. d. Meer, Juffermansstraat 41 te Oegstgeest. De prijzen worden de winnaars toe gezonden. VOETGANGERS: Wilt U oversteken op een zebra pad? U heeft daar voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit of het rijverkeer U die voorrang nog geven kan, dus tijdig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken. I

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5