Eerste interview (voor tv) met rustig lijkende Anneke Beekman Onjuiste informaties bezorgden Franse bank lialf miljoen verlies WW EXPOSEREN DE NIEUWE CHEVROLET 1962 JONGEDAME Ophaalbrug Katwijk-Rijnsburg officiéél in gebruik genomen Woordenwedstrijd Leidse scholieren Voor vrouwen 85 pet van de mannenlonen 1 I n.v. HET MQTQRHUIS tie kempenaerstraat oegstgeest GELDKREDIETEN vanaf f.1800.- VROUWELIJKE ADMINISTR. KRACH1 BUSSUMSE STUDIO HERMETISCH GESLOTEN Genieten van mijn vrijheid immm WORDEM... Gerechtshof pluist Socrates'verder uit Regering besluit: In onze showroom kunt U ze op Uw gemak bekijken enbewonderen Overtuigt U van de bijzondere eigenschappen. Maaki eens een proefrit. Zonder enige verplichting. Showroom dagelijks geopend van 9-18 uur. 3 voordelen: Bierkenners vragen timmerlieden AUTOVERHUUR TIP TOP BRABANTA n.V. neus- keel- en oorarts LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 Anneke Beekman is gister avond voor de televisie geweest. •Rustig werd zij ondervraagd door Louis Fréquin, hoofdredac teur van „De Gelderlander". Rustig althans uiterlijk beantwoordde zij ook zijn vra gen. „Die grote belangstelling van de laatste dagen Helemaal niet prettig! Maar wel begrijpe lijk." ,.Of ze zich destijds ook „ont voerd" had gevoeld?" „Geen sprake van. Ze was ge heel uit vrije wil gegaan". Men had haar zelfs verteld dat de oorspron kelijke voogdij over haar was gean nuleerd: „Ik was volkomen op de hoogte". Behoefte om weg te lopen had ze ncoit gevoeld. Zelfs geen gevoel van beklemming. Wel had ze erg naar de tantes verlangd en ook wel naar Ne derland. Maar wat" een rechterlijk vonnis was, had ze al kind van ne gen niet begrepen: „Ik wist toen niet eens wat een rechter was". Anneke vertelde in verschillende plaatsen van België en Frankrijk gewoond te hebben. In Frankrijk ..bijna overal": in de Savoy, in de Fyreneeën, in Bretagne en in Pa rijs „Waar woonde u precies in Frankrijk?" Daarop wilde Anneke niet ant woorden.: „Ik wil mijn Franse vrienden niet in moeilijkheden bren gen". Een „ondeugende" vraag van de heer Fréquin: „Kwam je wel met Begrotingsbijeenkomsi' Hoogheemraadschap De Verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland kwam voor haar hegrotingsbijeen- komst bijeen in het Gemcenlands- huis. De omslag kon voor 1962 weder om worden gehandhaafd op f 12.- per ha ongebouwd en f 1.40 per f 100.- belastbare opbrengst gebouwd, dank zij een belangrijk beroep op de al gemene reserve, samengesteld uit ba tige saldi van vorige jaren. In de naaste toekomst, wellicht reeds in 1963, zal omslag verhoging echter niet meer kunnen worden ontgaan. De uitbreiding van óe gemeente Katwijk in de Hoornespolder vroeg andermaal de aandaent. Thans weru een gedeelte van net zogenaamde Noordelijk Wantveld bij Rijnlands gemaal aan de gemeente in erfpacht uitgegeven ten behoeve van de aan leg van de westelijke outsluitingsweg. Omstrent de door de Staten van Zuid-Holland aanvaarde en door de Staten van Noordholland aangehou den reglementswijziging op het punt van de zuivering van afvalwater werden nadere mededelingen gedaan. Gedeputeerde Staten van Noordhol land blijken naar het huidige stand punt van Rijnlands bestuur te heb ben gevraagd. Gezien de ernstige en fundamentele bedenkingen, welke in middels tegen de ontworpen regeling ter tafel zijn gekomen in het kader van de behandeling op provinciaal niveau, is de aangelegenheid thans in Rijnlands kring nader in studie. Daarbij wordt ook de commissie van voorbereiding ingeschakeld, die des tijds de regeling m ontwerp aan Rijnlands bestuur voorlegde, en waarin vertegenwoordigers van de gemeentelijke en Industriële sfeer zijn opgenomen. De verdere genomen besluiten waren van meer formele en huishoudelijke aard. andere jongelui in contact en dan niet alleen met meisjes?" Anneke vertelde van een clubje van 20 jongens en meisjes en van verjaarsfeestjes, waar gedanst werd. Wat het dagelijks leven betrof: scholen, ook een soort H.B.S. en zelf had ze ook lessen gegeven: Engels, Duits, typen. Tante Bets en Anne ke woonden ergens in Frankrijk op een flat. Tante Bets voorzag in bei der onderhoud met naaiwerk. Als liefhebberij noemde Anneke de foto grafie. Heel wat mooie foto's van haar verblijfplaatsen heeft ze kun nen maken. En verder piano spelen: voorkeur voor Chopin. Kernvraag Op een vraag van de heer Fré quin antwoordde ze op 25 november in Nederland te zijn aangekomen. Toen kwam iets, dat wellicht de kernvraag was: „Hoe denk je nu achteraf over het feit, dat je katho liek gedoopt werd? „Daar heb ik op mijn vijfde jaar al om gevraagd, maar toen vond Tante Bets me neg te"jong. Toen ik negen was ben ik gedoopt en ik voel me er nog altijd erg gelukkig onder". Contact met haar familie? Natuur lijk wil ze graag alles vernemen, dat aan haar ouders herinnert. En wat de toekomst betreft: nu graag met rust gelaten worden! Plannen? Nog niet! „Eqrst genieten van mijn vrijheid Als gavcirgetie Na afloop van de uitzending be antwoordde Anneke nog slechts één vraag, namelijk hoe haar indruk was van deze t.v.-uitzending. „Erg mee gevallen", luidde dit antwoord, Ken nelijk had ze er wel tegenop gezien en het in het begin ook nogal vreemd gevonden, maar dat ging vrij snel over. Ze werd door Louis Fréquin bewaakt als een gevangene. Er moch ten slechts twee fotografen even bin nen. Persvertegenwoordigers moesten buiten blijven. Louis Fréquin had zijn voorwaarden voor het interview scherp gesteld. Ze werden stipt uit gevoerd. Om 5 uur was de studio hermetisch dicht voor iedere buiten staander. Anneke vertrok na de uit zending in een gesloten auto „met onbekende bestemming. Naar een plaats ergens in het gooi", zei haar raadsman, mr. M. M. G. T. de Kort. Vanmorgen om zes uur vertrok Anneke reeds naar Maastricht, waar om kwart over elf de lang verbeide persconferentie zou worden gehou den. In de war Op onze vraag, waarom Anneke vóór deze persconferentie op andere wijze toch reeds in het nieuws werd gebracht, antwoordde mr. De Kort, dat de staking bij de televisie het in het begin van deze week opge stelde werkschema in de war heeft gestuurd. De reden waarom aan de persconferentie een t.v.-uitzending Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een 'Foto Jaap van Duyn/Katwljk/Zeel voorafging en vooral waarom deze persconferentie niet in het centrum van het land (waar Anneke immers toch aanwezig was) werd gehouden, zou mr. De Kort op de persconfe rentie uit de doeken doen. Mr. de Kort deelde nog mede, dat Anneke gisteren telefonisch 't eerste contact met een familielid heeft ge had. Met wie wilde de raadsman niet zeggen, maar wel verklaarde hij dat het telefoongesprek bijzonder prettig was verlopen. Het St.-Antonius Clubhuis was gis teravond het domein van de school jeugd. De Interscholaire Conact Com missie hield er n.l. een welsprekend heidsconcours. Bijna dertig jongens en meisjes zowel van het Stedelijk Gymnasium als van het Rembrandt Lyceum, het Chr. Lyceum, het Agnes Lyceum, het Bonaventura Lyceum, het Rijnlands Lyceum, de Opleidings school voor Kleuterleidsters, de Oran je Nassau Ulo en de Gem. H.B.S. voor Meisjes namen aan deze woorden strijd deel. De onderwerpen, die behandeld werden, liepen uiteraard sterk uiteen. Had de een het over de schoensh Chroesjtsjow, de ander bracht de lichamelijke omvang van deze Rus ter sprake. Naast de Griekse cultuur op Kreta en het verlies van de cultuur schatten in Egypte stonden een ge sprek over koetjes en kalfjes en een over zebra's op de jurylijst. Ook aan „politieke beschouwingen" heeft het op deze praatavond niet ontbroken (Nederlan-d-Indonesië). Het concours telde verschillende I afdelingen: junioren en senioren, voorbereid en onvoorbereid. De prij zen bestonden uit boekenbonnen elk ter waarde van vijf gulden en een aantal kleine boekjes. De volgende scholieren vielen in de prijzen: Min- neke van Kouwen (de lichamelijke omvang van Chroesjtsjow) van de Kweekschool, Frans Kasbergen «Ju dolessen voor meisjes) van het St - Bonaventura Lyceum, Wcodrow Rull- man (Nederland-Indonesië) van het Stedelijk Gymnasium, Meta Ringers (ochtendhumeur) van de Meisjes H.B.S., Edgar Danz (de schoen van Chroesjtsjow) van het Rembrandt Lyceum, Mar ja Brouwer (Amsterdam —Rotterdam) van de Meisjes H.B.S., Michele Maas (abstracte kunst) van de Oranje Nassau Ulo, Frits Koetser (Intermezzo van de krant) van het Sted. Gymnasium en Rien de Jonge (mag ik m'n leraren dwars zitten) van het Chr. Lyceum. Terwjjl de jury na afloop van de wedstrijden aan het beraadslagen was hield een pantomimespeler de aan dacht van de zaal gevangen. Tot al degenen die van hun belangstelling blijk gaven behoorde wethouder J. C. van Schaik. (Van onze speciale verslaggever) Hoewel reeds 20 keer het faillis sement van de N.V. Socrates zoas aangevraagd, gaf de Amsterdam- \che Bank in augustus 1959 aan een collega desondanks een gun stige informatie over de onder neming van Nic. den Besten. De ook in Nederland werkende Fran se Rembours- en Industriebank (Remi) leed mede daardoor een verlies van bijna een half miljoen gulden, dat zij als krediet aan So crates had verstrekt. Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren tijdens de voortgezette appèlbehandeling van de zaak tegen de gewezen onder-directeur van de Amsterdamsche Bank, aan dit punt uit de dagvaarding langdurig aan dacht besteed, kennelijk met de be doeling wat meer licht in deze epi sode te brengen dan voor de recht bank mogelijk bleek. Toen werd ver- I dachte immers vrijgesproken van de oplichting in vereniging met Den Besten, welke hem op grond van dc Remi-affaire ten laste was gelegd. Uit de getuigen verklaringen kwam wel vast te staan dat verdachte niet actief heeft medegewerkt aan de zo misleidend gebleken informatie over Socrates, welke op grond van routi- negegevens werd samengesteld. Geen zekerheid Voor de Rembours- en Industrie- bank was echter veel belangrijker, dat de door de Amsterdamsche Bank dat wil zeggen door tussenkomst van verdachte gegeven hypothe caire zekerheid voor het krediet aan Socrates faalde. Deze hypotheek werd namelijk genomen op een complex van 69 woningen te Venlo, dat al met een eerste hypotheek van ruim 6,5 ton was belast, terwijl de Amster damsche Bank reeds ten behoeve van een andere bank een tweede hypo theek van 3 ton had genomen. Dat laatste had verdachte ninu'ner ver teld. Hij vond, dat dat alleen de Am sterdamsche Bank aanging. De di recteur van Remi, de heer J. J. Ken ny, dacht er heel anders over. „Wan neer we geweten hadden, dat er al een tweede hypotheek liep, waren we er nooit aan begonnen". Versterkt Het misleidend element werd nog versterkt door de overdreven taxatie waarde van het complex twee miljoen welke de taxateurs van Socrates hadden opgegeven. In de veiling kwam de eerste hypotheek er nauwelijks uit. De opbrengst 680.000 gulden klopte vry aardig met de schattingen door twee onaf hankelijke makelaars. De scherpzinnige advokaat van verdachte nam overigens de Amster damse notaris J. V. Tambour, die ook bjj deze poging van Socrates om aan geld te komen weer een rol had gespeeld, meedogenloos onder schot over het verloop van die veiling. Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, heeft gis- I termiddag de nieuwe ophaalbrug over j het Additionele Kanaal op de grens i van de gemeenten Katwijk en Rtfns- burg officieel in gebruik gesteld. Deze brug vormt een belangrijke schakel j in het plan tot verbetering van de wegverbinding tussen Leiden en de badplaats Katwijk aan Zee. Door deze ophaalbrug is het Additionele I Kanaal bevaarbaar geworden voor grotere schepen. Ook de loggers van de Katwjjkse haringvloot kunnen thans door het Additionele Kanaal varen. De ophaalbrug, die entworpen is door ir. T. J. Hanskamp van de Pro vinciale Waterstaat van Zuid-Hol land. is uitgerust met twee koker- vormige balansen, zonder enige dwarsverbinding over de weg. Dit is gedaan uit schoonheidsoverwegin gen, omdat door de grote breedte van het wegdek de verbindingsbalk tus sen de beide staanders een ontsie rend element in het landschap zou vormen. Voor zover bekend is dit do enige brug in Nederland, die op deze wijze is geconstreerd. Op de foto ziet men een schip van deze nieuwe mogelijkheid gebruik maken. Oost duit se spion gearresteerd De Westberlijnse politie heeft een 19-jarige Oostduitser aangehouden, die ervan verdacht wordt voor de Oostduitse staatsveiligheidsdienst te hebben gespioneerd. De jongeman was kortgeleden uit Oost-Berlijn naar West-Berlijn ge vlucht, doch verraadde zichzelf tij dens een verhoor door de Westber lijnse autoriteiten. Rij heeft toege geven in West-Berlijn verscheidene opdrachten voor de Oostduitsers te hebben uitgevoerd. Men vermoedt dat zijn vlucht naar West-Berlyn ge- enscsneerd was. De notaris, die eerst had verklaard, dat er wel liefhebberij voor de vei ling was en dat de opbrengst niet tegenviel, moest onder de spitse vra gen van mr. Maris erkennen, dat slechts twee bieders waren geweest, van wie de eerste hypo theekhouder er een was. Dinsdag verder Intussen kwam de uitvoerigheid van hst getuigenverhoor ten spijt, niet erg goed uit de verf waarom ver dachte, die aanvankelijk de indruk had gewekt niet veel voor de trans actie met de Remi te voelen, no& voor zijn vertrek met vakantie naar Denemarken een brief met zijn ak koordverklaring gereed maakte, on dertekende en verstuurde en later te lefonisch van Denemarken uit de laatste beletselen wegnam, welke de Remi nog weerhielden het krediet van een half miljoen te verstrekken. Dinsdag word het getuigenverhoor besloten. Daarna komen procureur en pleiter aan het woord. De regering heeft besloten, dat bij de eerstvolgende herzie ning van de C.A.O.'s de lonen van de vrouwen, die arbeid ver richten, welke gelijk is aan die van de mannen, tot 85 procent van de overeenkomstige man nenlonen zullen moeten worden opgetrokken, voor zover dat nog niet is gebeurd. Staatssecretaris B. Roolvink heeft dit bekend gemaakt aan de Stich ting van de Arbeid. Het besluit werd genomen in overeenstemming met het E.E.G.-verdrag. De regering heeft daarbij bepaald, dat deze verhoging van de vrouwenloncn moet geschie den volgens de spelregels van de huidige loonpolitiek. Dit betekent, dat ook deze loonsverhoging uit de z.g. „ruimte" zal moeten komen. De eerstvolgende herziening van de C.A.O.'s zal omstreeks of kort na de jaarwisseling plaats hebben. De Stichting van de Arbeid was verdeeld in haar advies over deze kwestie. Een deel wilde zich eerst oriënteren over de wijze, waarop in de andere E.E.G.-landen in dit op zicht het verdrag wordt nageleefd. Unaniem was men echter van me ning, dat de regering „geleidelijk" tot volledige gelijkstelling moest zien te komen. Dit in verband met de eco nomische en loonpolitieke consequen ties. Het kabinet heeft het advies van de Stichting uitvoerig bestudeerd. Ge gevens over de stand van deze zaken in andere E.E.G.-staten waren nog niet beschikbaar. Desondanks heeft de regering een besluit genomen: voorlopig ae vrouwenionen optrek ken tot 85 procent van de overeen komstige mannenlonen. Staatssecretaris Roolvink vraagt daarbij de Stichting van de Arbeid om een nader advies, hoe het be sluit ook passend gemaakt kan wor den voor de lonen van vrouwen in ge mengde functies. Hij meent zelf, dat dit het best kan geschieden in on derling overleg tussen Stichting van de Arbeid, College van Rijksbemid- delaars en hemzelf. STATIONSWEG 2 - LEIDEN - TELEFOON 24741 KWALITEIT: vers bier met een natuurlijke houdbaarheid, gebrouwen volgens de methode van Gildemeester Peter Cuyper (1677) in een vier-maand-durend brouw- en rijpingsproces. GEMAK: geen opener nodig. ZUINIGHEID: de fles behoeft niet in één keer te worden leeggeschonken. Mevr. DE RIJKE PARAPSYCHOLOGE Verdamstraat 36 - tel. 30236 Afspraak schrift, of telef. CHR. EMIGRATIE CENTRALE Elke dinsdagavond van 78.30 uur wordt spreekuur gehou den in het Gcref. Jeugdhuis, Breestraat 19, Leiden. Inlichtingen en dossiervor ming voor alle emigratie- landen. GEVRAAGD bij voorkeur per 1 januari voor diverse werkzaamheden op een middelgroot fabrieks- en handelskantoor in het centrum van de stad een Goed kunnende typen, als assistente van de boekhouder. Prettige werkkring. Brieven met uitgebreide inlichtingen en verlangd salaris worden gaarne ingewacht onder nummer 36902 aan het bureau van dit blad. Voor reparatie horloges klokken wekkers goud en zilver W. J. C. Somerwil Haarlemmerstraat 84 Lelden - Tel. 24471 GEVRAAGD voor werk in Den Haag. Aanm.: Lokhorststraat 25. NIEUWE AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR Mercedes, Opel Kapitan, Opel Rekord, Ford Taunus, 17M, Volkswagens en V.W.-busjes. WINTERPRIJZEN. ST.-AAGTENSTRAAT 14 TELEFOON 25709 Kent U reeds de geschiedenis van mijnheer Janssen, die een T.V. en een wasmachine wilde kopen Mogelijk kunt U met zijn ervaring ook Uw voordeel doen. Vraagt vandaag nog de uitvoerige brochure „GELDKREDIETEN" aan POSTBUS 509, BREDA Vriesdongen 40 gevraagd, die hoofdzakelijk belast zal worden met d( machinale boekhouding. Gegadigden die over enige ervaring beschikken of op geleid willen worden, worden verzocht mondeling: o' schriftelijk te solliciteren bij MACHINEFABRIEK ROOSEVELTSTRAAT 12 - LEIDEI* Ons kantoor is geopend van maandag t.m. vrijdag van 8.30- 12.30 uur en van 13.00—15.15 uur. In het westen des lands bestaat voor een jonge de mogelijkheid tot overname van een grote praktijk tegen zeer aantrekkelijke voorwaarden. SPOED GEWENST. Inlichtingen onder no. 36965 aan het bureau v. d. blad.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4