ASSEMBLEE BEGINT DEBAT OVER CHINA V.N.: nieuwe strijd met Katangese leger dreigt Amerika wil Peking buiten V.N. houden I 1S43 OAS-dreigement aan 151 burgemeesters Wijziging van emigratiebeleid Fel ivoordencluel tussen Stevenson en Zorin Moordenaars van Ier O'Brien van opdracht ontheven Fa. D. KRET Zn. WEERBERICHT In Algerije veertien doden Voortaan gaan voorschotten de subsidie vervangen Meer glans en bescherming voor uw auto! ©ut/ teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 No. 30519 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur; J. Brouwer DAGBLAD V OOK LiLDBN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) In de Assemblee der Verenigde Naties is het grote debat over de vertegenwoordiging van Rood-China gisteren begonnen. In dit debat staan Amerika en de Sowjet-Unie vierkant tegenover elkaar. Tot dusverre was Amerika er steeds in geslaagd dit onderwerp van de agenda te houden. Hoe het debat zal aflopen, is nog niet zeker. Amerika vertrouwt er evenwel op ook dit jaar te kunnen voorkomen dat Rood-China wordt opgenomen in de volkeren organisatie. De Amerikanen ?aan ervan uit dat de Assemblee zal verklaren dat het hier een beslissing van gewicht betreft die dus een meerderheid van tweederden vereist. Dat Peking zo'n grote steun zal krijgen, acht men niet waarschijnlijk. Amerika's tactiek maakt een veel betere kans sinds ?longolië in de Verenigde Naties is opgenomen. De logica lijkt hierbij ver te zoeken, maar de zaak dit aldus in elkaar: De Sowjet-Unie wilde alleen Maure- tanië als lid toelaten als ook Mongo lië werd opgenomen. Tegen dit laat ste verzette zich Formosa met een veto. De landen van de Brazzaville- groep zijn er echter zeer op gebrand Mauretanië in de Verenigde Naties te krijgen. Zij waren zo ontstemd over Formosa's weigerende houding, dat zij dreigde Peking te steunen, als Mauretanië geen kans kreeg. Na- tionalistisch-China ging toen over stag. Mongolië en Mauretanië kwa men beide in de organisatie en de Brazzaville-groep zou thans Formo sa blijven steunen. De steun van die dertien Brazzaville-landen heeft de kans van slagen van de Amerikaan se tactiek aanmerkelijk verhoogd. Standpunten De Sowjet-Unie en Amerika heb ben de eerste dag hun uelegatiekam- pioenen in de strijd gebracht: Zorin en Stevenson. Zorins standpunt kan men met een citaat uit zgn rede 'als volgt samenvatten: „Er is een grote staat, de Volksrepubliek Chi na met een bevolking van 650 mil joen zielen. Deze staat wordt kunst matig en wederrechtelijk beroofd van zijn wettelijke rechten in de Verenig de Naties". Stevensons standpunt kan eveneens met een citaat worden gekarakteri seerd: „Het zou onrealistisch zijn indien de Assemblee zou buigen voor de verlangens van Peking, om de Chinese Republiek uit de Verenig de Naties te verdrijven en door Pe king-China te vervangen. Daarmee zou men de ogen sluiten voor het oorlogszuchtige karakter en het agressieve gedrag van ben, die heer sen over meer dan 600 miljoen men sen en die spreken over de onvermijd baarheid van oorlog". Zorins stelling was, dat de Ver enigde Naties zich niet hadden te be moeien met de interne zaken van China. In China had een revolutie plaatsgehad. De nieuwe regering van China moest daarom zijns inziens het land in de VN kunnen laten verte genwoordigen. Dat is ook gebeurd na de revoluties in landen als Egypte, Irak en Venezuela. Zorin wilde kennelijk steun winnen bij de Afri kanen. toen hij zei dat Amerika te gen Peking op internationale schaal apartheidspolitiek toepast, zoals Zuid- Afrika die voert tegen de kleurlingen. De motieven, die Amerika aanvoert, zijn volgens Zorin slechts schijn- argumenten. In feite zijn de Ameri kanen tegen het systeem dat in Pe king aan het bewind is gekomen. De regering van Peking is. volgens de Russen, vredelievend, terwijl Ame rika zich agressief heeft getoond door Formosa te bezetten. KNIPSELPRIJSVRAAG Onze Knipselprijsvraag is weder- H om een groot succes geworden, n H Met dikke stapels bracht de H P.T.T. de oplossingen binnen. |j Na telling bleek dat in totaal |j oplossingen zijn ingestuurd.Wij j§ zijn thans druk bezig met het controleren. Binnenkort zullen de prijswinnaars bekend ge- maakt worden. Felle laai Dit alles is vrij felle taal .doch men had zich schrap gezet tegen een venijniger aanval op Amerika. Stevenson deed in felheid beslist niet onder voor zijn Russische collega. De Amerikaanse woordvoerder citeer de Tsjoe En-lai, die heeft gezegd, dat de Verenigde Naties de kliek van Tsjang Kai-sjek moesten uitdrij ven en de legitieme echten van China moesten herstellen. Steven son maakte daaruit jp dat men niet alleen Formosa zou moeten wegja gen, doch tevens dat men er in moest berusten, dat Peking Formosa, dat elf miljoen inwoners telt, zou be zetten. Stevenson gaf vele voorbeeldenWL om aan te tonen dat Peking oor logszuchtig is. Onder andere vermeld de hij dat Peking trainingscentra heeft voor guerrillastrijd voor Afro- ziaten en Zuidamerikanen. De jon ge mannen die daar worden opgeleid moeten hun tactiek niet gebruiken tegen het koloniaal bewind, doch te gen hun eigen pas tot stand geko men regeringen. Tweemaal citeerde Stevenson Mao- Tse-toeng, die heeft gezegd: „Je kunt alles laten groeien ,iit de loop van een geweer". Indien deze leus was gevolgd, zou de organisatie der Ver enigde Naties nooit tot stand zijn gekomen. Stevenson \roeg zich af, wat de vertegenwoordigers van zulk een roofzuchtig regime in de Verenig de Naties zouden kunnen bijdragen tot de oplossing van de vele gevaar lijke problemen, waarmee men heeft te kampen. Vervolg op pag. 2 13 Italianen uit Kindoe vertrokken De twee Kongolese legereenheden die verantwoordelijk worden be schouwd voor de moord op dertien Italiaanse vliegers van de VN in Kindoe, hebben volgens door de VN ontvangen inlichtingen de stad ver laten. Sture Linner, de leider van de VN-actie in Kongo, lieeft in een brief aan de premier \an de centrale Kongolese regering Adoela zijn mis noegen geuit over gebrek aan mede werking van Kongolese zijde bij de pogingen tot opheldering van dit in. cident. Als dat zo bleef zouden de VN zelf stappen doen om de schul digen voor de rechter te brengen. De twee Watsa-compagnieën zou den volgens mededelingen van ge woonlijk welingelichte zijde, uit Kindoe naar N.-Katanga zijnv er- trokken. George Ivaa Smith, een der VN- functionarissen die enkele dagen ge leden in Elisabethstad werden mis handeld, heeft aan de pers meege deeld dat aan Tsjombe twee in zeer krachtige termen gestelde brieven waren gestuurd inzake dit incident alsmede de vermissing van de Indi sche majoor Arjeet Singh en de moord op de Indische chauffeur. Tsjombe is verweten dat deze inci denten een rechtstreeks gevolg wa ren van zijn op 25 november gehou den toespraak waarin hij op oorlog tegen de VN zinspeelde. y tl5 5 Maandag beslist regering In verband met de grote ver moeidheid van minister Luns heeft de ministerraad gisteren besloten maandag over het af leggen van een eventuele rege ringsverklaring inzake het be leid met betrekking tot Nieuw- Guinea te beslissen. In het televisieprogramma van gisteravond heeft Louis Frequin een kort gesprek gehad met Anneke Beekman. Deze foto werd gemaakt tijdens de voor bereiding van de uitzending. In Katanga dreigt nieuwe strijd tussen de troepen van de Verenigde Naties en het Katan gese leger. Daarop komt in het kort het gisteren gepubliceerde rapport van de V.N.-vertegen woordiger in Kongo, dr. Sture Linner, neer. Linner zegt in dit rapport, dat de regering-Tsjombe „weldra de krach- LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - "Leiden Telefoon 20023—24350 Vannacht1 lichte vorst De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond; Vannacht trok een in diepte toe nemende depressie juist over mid den-Nederland naar Duitsland. Op de Oceaan blijkt zich een nieuwe sto ring in die west-circulatie te laten op nemen maar deze volgt een nogal zuidelijke koers. Het is nog onzeker of deze storing het weer m ons land al voor morgenavond belangrijk gaat beïnvloeden. De komende nacht, als er een rug van hoge luchtdruk pas seert, zullen de temperaturen in de polaire lucht landinwaarts tot even beneden het vriespunt kunnen dalen. (Opgemaakt te 10 uur) 3 december Zon op 8.28 uur; onder; 16.31 uur. Maan op: 2.48 uur; onder: 14.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.00 uur, laagwater te 7.28 en 19.48 uur. (4/12 hoogwater te 0.33 en 12.57 uur. laagwater te 8.31 en 20.47 uur). Advertentie HANDMIXERS v.a. f 23.50 FLIM Persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. ten die zij heeft opgeroepen, niet meer in de hand zal kunnen houden". De redevoeringen en verklaringen van dit bewind noemde hij ophitsend. „Tenzij deze regering onmiddellijk van koers verandert, zullen opnieuw vijandelijkheden tegen de troepen van de VN in Katanga uitbreken". Linner zegt verder, dat de be standsovereenkomst reeds herhaalde lijk is geschonden. Wanneer dit zo i doorgaat, zal de overeenkomst op houden te bestaan, aldus het rapport. President Tsjombe is gisteren op I reis gegaan met als bestemming Bra- j zilië. Voordat hij in een lijnvliegtuig van de Sabena stapte, gaf hij een persconferentie, waarop hij klaagde over avonturiers die zouden profite ren van de toestand in Katanga. Der gelijke lieden zouden verantwoordelijk kunnen zijn voor de verspreiding van pamfletten in Elisabethstad, waarin de bevolking tot algemene mobilisatie werd opgeroepen, aldus Tsjombe. Ook verklaarde de Katangese pre sident niets te maken te hebben met klandestiene radio-uitzendingen van de laatste dagen, waarin een zoge naamde waarschuwing van hem om „op alles voorbereid te zijn" was uit gezonden. PLAN De waarnemend secretaris-generaal der VN, Oe Thant, heeft gisteren op een persconferentie meegedeeld, dat hij de laatste hand legt aan een alge meen plan om de resoluties van de Veiligheidsraad inzake Kongo ten uitvoer te leggen. In deze resoluties neemt de verwijdering van de huur lingen in Katanga een belangrijke plaats in. Over Tsjombe zei Oe Thant, dat hij uit gesprekken met personen die de Katangese president kennen, de indruk had gekregen, dat deze een „zeer onevenwichtig man" is. De Ier O'Brien, vertegenwoordiger van de VN in Katanga, is op verzoek van het Ierse ministerie van Buiten landse Zaken „van zijn opdracht ont heven". Deze bekendmaking kwam enkele uren voor O'Brien naar Elisa bethstad zou terugkeren. Hjj werd verleden maand naar New York te ruggeroepen om met Oe Thant over leg te plegen. O'Brien werd een omstreden figuur na het militaire optreden van de VN in Katanga. Generaal-majoor Sean McKeown, de Ierse, commandant van het VN-leger in Kongo, is eerder deze week teruggekeerd. Minister Lange Cliroesjtsjow De Noorse minister van Buiten landse Zaken Lange is gisteren in het Kremlin door premier Chroesjtsjow ontvangen, aldus het Russische pers bureau Tass. Chroesjtsjow verklaar de tijdens het onderhoud zeer ver heugd te zjjn minister Lange te ont moeten. Het onderhoud werd bijge woond door o.a. de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko en de Noorse ambassadeur In Moskou, Jakobsen. Bijzonderheden, over het onderhoud werden niet ver strekt. Volgens een officiële Noorse woord voerder werden tijdens het onder houd de betrekkingen tussen de Sow jet-Unie en Noorwegen besproken, evenals de internationale toestand en de kwestie-Berlfjn. Hierbij kwamen geen nieuwe gezichtspunten naar vo ren. Premier Chroesjtsjow en minis ter Lange kwamen overeen dat hun gesprek „privé en vertrouwelijk" zal blijven en dat geen communiqué zal worden uitgegeven voor het vertrek van minister Lange uit Moskou he denochtend. Advertentie Jonge Fransman in Constantine gedood In Scheveningen werd giste- j tussen het Reactor Centrum I de het ontwerp van een reactor ren de overeenkomst getekend j Nederland en Euratom aangaan-1 voor scheepsvoortstuwing Radiopraatjes uit de ether (Van onze Haagse correspondent) Minister Veldkamp is graag bereid om aan de tegenstanders van een positief emigratiebeleid toe te geven, dat de verwachtin gen, die men in Nederland had omtrent de plaatsingsmogelijkheden van arbeidskrachten in de jaren na de oorlog, belangrijk over troffen zijn. Men kan nu heel wat optimistischer tegenover de economische situatie in Nederland staan, dan destijds het geval Aanpassen Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en een Bijvoegsel Steunpunten bewaren De minister verklaarde tijdens een persconferentie dat het overheidsbe leid geen „va banque politiek" mag zijn. Hij wil dan ook graag een waar schuwend geluid laten horen aan hen die redeneren, dat we in Nederland een volledige werkgelegenheid heb ben, dat de spanningen op de ar beidsmarkt moeten worden vermin derd door buitenlandse arbeidskrach ten naar hier te halen enz. Nederland zal een positief emigra tiebeleid moeten blijven voeren. De organisatie van de emigratie- apparatuur moet worden aangepast bij de omstandigheden van het ogen blik. De laatste jaren was die ten dens reeds te bemerken. Voor deze tijd zal het nodig zijn de voorlichting of propaganda, die een zekere werf kracht heeft, te beëindigen. Per 31 december zullen dan ook de bekende dio-praatjes van de heer Van Luijk beëindigd worden. Daarnaast zullen de maatschappelijke organisaties voor emigratie doelmatiger moeten gaan werken. De minister wil voorts de finan ciering van de emigratie wijzigen. In- stede van subsidie wil hij overgaan naar een systeem van voorschotten, welke gegeven zullen kunnen worden indien er niet alleen sprake is van een individueel belang, maai ook van een sociaal-economisch belang. De bevordering van de kredietver lening aan emigranten door toepas sing van de Rjjkskrediet-garantie- regeling zal worden voortgezet. De 151 burgemeesters van het Franse departement Vaucluse, in zuid-Frankrijk, hebben ieder een dreigbrief gekregen van de OAS, waarin hun wordt aangeraden on middellijk ontslag te nemen. Het is niet duidelijk waarom de dreigbrie ven aan de burgemeesters van spe ciaal dit departement zjjn gezonden. Burgemeester Geoffroy van Satur- nin les Apt, tevens lid van de Franse Senaat, verklaarde in een communi qué, dat de burgemeesters niet voor dreigementen zullen wijken. In Ca- vaillon, in hetzelfde departement, is een kneedbom ontploft voor het kan toor van de dienst voor vreemdelin genverkeer. Een Franse politiepatrouille heeft gisteravond in Constantine een jonge Fransman doodgeschoten die ervan werd verdacht kleefbommen te plaat sen. De jongeman werd door de pa trouille aangehouden, die hem be gon te ondervragen vanwege het pakje onder zijn arm. De jongen zet te het op een lopen, waarop hij werd doodgeschoten. Twee mensen die in een nabijgelegen restaurant zaten werden door de kogels gewond. In het pakje dat de jongeman bij zich had zaten drie kilo kleefexplosieven. In afgelegen wijken van Algiers zjjn gistermiddag drie moslims en een Fransman gedood by terroristi sche aanslagen. In Oran werd om streeks het middaguur een aanslag gepleegd op een kruidenier en zijn bediende. Beide mannen werden ge dood. De politie neemt aan dat de moord het werk is van Algerijnse na tionalisten, omdat de twee moslimse winkeliers hun zaak hadden in de Europese wijk. In totaal zijn gisteren bij vecht partijen en aanslagen in Algerije veertien mensen gedood en 31 ge wond. Maatregelen De Franse premier Debré heeft gis teren in Parijs met de leden van het kernkabinet beraadslaagd over maatregelen om de strijd tegen de uiterst rechtse ondergrondse organi satie van Europeanen in Algerije „het geheime leger" (OAS) krachti ger te kunnen voeren. Er is ook ge sproken over het met meer kracht tegengaan van het plegen van aan slagen door leden van de Algerijn se rebellenorganisatie FLN. Over de genomen beslissingen ls niets bekend gemaakt. Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 OPENBARE TOESPRAAK in de STADSGEHOORZAAL Broestraat op zondagmiddag 3 uur door: dhr. F. Hartstang Mensen in een verdeelde were eld verenigen Op 10 december A-proef in V.S. Vreedzame doeleinden De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft in Washington bekendgemaakt dat op 10 december op 40 km ten zuidoosten van Carls bad (Nieuw-Mexico) de eerste strikt vreedzame Amerikaanse kernproef zal worden gehouden. De bom zal ondergronds tot ontploffing gebracht worden en zal geen radio-actieve neerslag veroorzaken. De proef wordt genomen in het programma „ploegschaar", dat ten doel heeft de economische waarde van bepaalde gebieden te verhogen. i Uit het Leidsch Dagblad van J 4 Dec. 1861: Door de hofraad Mittél- haus te Berlijn is een nieuw kunstmatig gebit uitgevon den, dat met geen veeren of andere tot dusver bekende middelen in den mond be hoeft bevestigd tp worden, maar vanzelf door de mond- slijmhuid wordt vastgehou den.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1