Sis©) PETROLEUM Voor Marie Besnare!: vrijspraak door geschillen der deskundigen Sir Winston Churchill in het Lagerhuis hartelijk gehuldigd Tweede Kamer moet ontijdig naar huis VERMOEDELIJKE UITSPRAAK IN GIF-PROCES President verontwaardigd over laakbaar rapport van expert Setter Set Behaaglijk warm! P. EOT. Niet voldoende leden aanwezig Meer dan helft V.N. (krap bij kas) wil lenen Publieke tribune kon ditmaal applaudisseren zonder enig dreigement van de Speaker Hoofdelijk Boos Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 1 december 1861 Derde blad no. 30518 (Van onze Parijse correspondent) Het proces-Marie Besnard in Bordeaux is na een week nu al 2ijn beslissende fase ingetreden, ofschoon de definitieve uitspraak nog wel een paar weken op zich zal kunnen laten wachten. Is de weduwe Besnard schuldig of onschuldig? De uitspraak, die thans de meeste kansen lijkt te maken is: vrijspraak bij gebrek aan vol doende bewijs. Juister nog: vrijspraak vanwege de tegenstrijdige verklaringen en de lichtzinnigheden en flaters welke op de rekeningen der diverse getuigendeskundigen moesten worden geschreven. Na een hernieuwd onderzoek van de ..slachtoffers", dat liefst negen jaren duurde, blijkt men nu, bij het tweede proces (waarover de Franse kranten dagelijks lange lappen publiceren) de waarheid over deze „grootste gifmengster van deze eeuw" nauwelijks te hebben benaderd. Tijd werkt in liet voordeel van de beklaagde Nog altijd staan de beëdigde ex perts vierkant tegenover elkaar, of schoon de president van de recht bank „Nussy-Saint-Saens. zeer duide lijk naar de verdediging lijkt over te hellen. Hij heeft zich althans in fel-verontwaardigde termen uitge sproken over het gebrek aan ernst waarmee de voornaamste deskundige van het O.M.. de toxicoloog Griffon, zijn onderzoek verrichtte. Een on derzoek waarop de a.anvankelijke aanklacht volledig steunde en dat wemelt van de rekenfouten en de beweringen, die op wetenschappelijke gronden ontzenuwd zijn. Die expert heeft trouwens moeten erkennen, dat hij de lijkschouwing en de scheikun dige proeven grotendeels aan een as sistente had overgelaten, die ook het rapport met de tik- en rekenfouten moet hebben geredigeerd. Het begon met geroddel Dat de zaak tegen Marie Besnard Kroehfige positie voor de verdediging Die super-experts waren heel wat minder zeker van de zaak. Ze spra ken van de geheimenissen, die zich onder de aarde bij ontbindingspro cessen voltrekken, en ze gewaagden van een nieuwe wetenschap, die haar kinderschoenen nog lang niet is ont groeid. Niettemin hieven ze toch ook weer niet alle verdenkingen op, en speciaal het percentage arsenicum, dat in de stoffelijke resten van Marie's vader werd gevonden, achtten ze toch wel opmerkelijk hoog. De andere licha men werden als slachtoffers echter bijna stilzwijgend uit Marie's belas tende dossier verwijderd! De stand is nu dus zo, dat de verdedigers van Marie Besnard hun posities ongetwijfeld hebben geconso lideerd. omdat de bres die in de eerste fase van het proces al in het fundament van de beschuldiging ge schoten werd, na negen jaar nog altijd niet kon worden gedicht. Niet temin is haar onschuld zeker even min nog een voldongen feit. De dood van haar vader? „Ik was in de oorlog vijf en tachtig kilome^ aanvankelijk aan" het rollen is ge- ter van hem verwijderd op het. mo- bracht door roddelende buren Is wel ment. dat ik het vreselijke bericht zeker. In de familie en de kennis senkring van Marie Besnard werd tijdens de oorlog in korte tijd een hele serie van sterfgevallen geregi streerd waaronder van haar va der en het dorp begon toen al gauw te fluisteren dat al die doden toch wel verdacht waren. Een erfe nis? Marie zal ze wel vergiftigd heb ben. Ze was altijd al zo'n vreemde stille vrouw geweest. De praatjes na men steeds vastere vormen aan en ze bereikten tenslotte de oren van Vrou we Justitia. Er werd een vervolging gelast. Experts werden aangesteld, stoffelijke overschotten opgegraven. Drie jaar later kon Marie Besnard, die al die tijd in voorarrest gezeten had, doch haar onschuld immer bleef betuigen, eindelijk voor de rechtbank verschijnen. De getuigenissen dei- deskundigen waren verpletterend. In de stoffelijke resten van alle fami lieleden en kennissen van Marie Bes nard waren opzienbarende hoeveel heden arsenicum gevonden. Haar lot leek bezegeld en ze zou de doodstraf hoogstwaarschijnlijk wel niet ontlo pen. Totdat een andere deskundige, door de verdediging ingeschakeld, aan toonde dat een lijk en in het bijzon der de hoofdharen, vrijwel altijd ar senicum bevat: arsenicum dat door de aarde en het regenwater wordt toegevoerd. Aan die onthulling kende de president zoveel gewicht toe. dat besloten werd het proces voor een nieuw onderzoek te onder breken. Er werden nu „super-deskun digen" aangewezen, professoren van de Parijse faculteit onder wie nie mand minder dan de atoomgeleerde en Nobel-pryswlnnaar Joliot-Curie in persoon, die echter juist enkele dagen voor htf zijn rapport zou onderteke nen stierf. toon uw goede smaak en geef haar nylons in de nieuwe noten kleuren reeds vanaf f 2.50 in geschenk verpakking of als geschenkbon voor 2 paar vernam, dat hij op sterven lag. Toen il: naar zijn ziekbed snelde, zag mijn arme vader eruit als een weggeteerd man",. Marie Besnard brak by die herinnering weer in snikken uit. Op een vorige zitting is ze al eens flauw gevallen. Tussen twee marechaussees werd ze schielijk weggevoerd naar de kamer, die ze deelt met een andere vrouw die voor de eerstkomende da gen een kind verwacht. Ze mag de krantenverslagen over haar proces niet lezen en ze be klaagt zich over de eindeloze duur van de debatten. Toch zal ze nog enig geduld moeten uitoefenen. Doch het ziet er wel naar uit dat de tijd in haar voordeel werkt en dat het vooral de gerechtelijke en beëdigde experts zullen zijn, die de meeste veren te verliezen krijgen. Gelukwensen uit Dides weer vrij Moskou voor Rome <Van onze PariJse corrcspond"nt' Het Parijse gemeenteraadslid Jean r»„ „„-„«i,,» v,- Dides, de extreem-rechtse ex-politie- .P Sowjetrussische premier Ni- commissaris die op 18 november jl. kiiCi Chroesjtsjow heeft Paus werd gearresteerd wegens een op- Johannes XXIII een boodschap ruiende rede tegen l'-i-t staatshoofd, Advertentie met goede wensen gezonden bij gelegenheid van diens tachtigste verjaardag en hierop is een ant woord teruggestuurd, aldus heeft een woordvoerder van het Vati caanse voorlichtingsbureau mee gedeeld. Dit zou, meent men, de eerste boodschap van een derge lijk karakter geweest zijn die een Paus van een Sowjetrussische lei der heeft ontvangen. generaal Charles de Gaulle is ren weer op vrije voeten ;iste- Natuurlijk een oliehaard gestookt met... MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Hoge Morsweg 73 - Tel. 21534-21351 OEGSTGSES? Vlotte levering. Speciale tankauto voor de bezorging van Huisbrandolie en Petroleum voor Centrale Verwarming. F. H. v. d. Wetering zorgt voor surprise (Van onze parlementaire redacteur) Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden zijn de werkzaamheden van de Tweede Kamer gistermiddag voortijdig tot stilstand gekomen. Doordat bij een hoofdelijke stemming minder dan 76 leden (het z.g. „quorum") aanwezig bleken te zijn moest de beraadslaging worden verdaagd. Dat betekent, dat de wet gevende machine pas weer naar Sint-Nicolaas op gang kan komen, tenzij wellicht besloten wordt op 5 december te vergaderen, om de verloren tijd in te halen. Op de agenda van gisteren stond namelijk onder meer het wets ontwerp tot wijziging van gemeentegrenzen in het Gooi en de kwestie van de Bijlmermeerpolder, waarover een omvangrijke dis cussie werd verwacht. Dit debat kon nu niet doorgaan. Uit gewoonlijk betrouwbare kringen is vernomen dat de waarnemend secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Oe Thans, met de vijf permanente leden van de Vei ligheidsraad heeft gesproken over de mogelijkheid van een obligatielening van 200 miljoen dollar om de uit gaven van de VN te dekken. De vyf permanente leden, de Verenigde Sta ten, de Sowjet-ünie, Engeland Frankrijk en China, zouden een aan bod gekregen hebben deze lening op te brengen. De lening zou aan de regeringen en de nationale banken tegen 2 procc-nt interest met een looptijd van 25 jaar worden aange boden. De Verenigde Naties zijn in finan ciële moeilijkheden gekomen door de uitgaven in Kongo en het Midden- Oosten en door wanbetaling. De Sow- jet-Unie. Frankrijk en Zuid-Afrika hebben geweigerd in de kosten voor Kongo bij te dragen. In sommige kringen is voorgesteld dat de Ver enigde Naties beter zouden doen met aan te dringen op het voldoen van achterstallige bijdragen door onder meer Rusland, China en een aantal kleinere landen. Farnborough wordt internationaal (Van onze Londense correspondent) Aangezien de Britse vliegtuigindu strie thans intensief gaat samenwer ken met de vliegtuigfabrieken op het Europese vasteland, zal de lucht vaartshow in Farnborough van 1962 voor de laatste maal een zuiver En gelse aangelegenheid zijn. Er komt tevens een einde aan de jaarlijkse shows, die in 1932 begon nen zijn en slechts door de oorlog werden onderbroken. De show van 1963 vervalt en die van 1964 wordt internationaal. Waarschijnlijk zullen de shows nu in het vervolg om de twee jaar wor den gehouden. Een andere reden voor de afschaffing van de jaarlijkse shows is het gebrek aan regerings opdrachten voor nieuwe'toestellen of nieuwe prototypes. Wijzigingen in Labours „schaduwkabinet" De leider van de Britse Labour- partij. Gaitskell, heeft gisteren be langrijke wijzigingen aangebracht in het „schaduwkabinet" van zijn frac tie in het Lagerhuis. Gaitskells plaatsvervanger. George Brown, die tot dusver de voornaam ste woordvoerder van de partij in Defensie-aangelegenheden was. volgt De Kamer moet voigens de grond- i Patrick Gordon-Walker op als wet beraadslagen of besluiten, met woordvoerder in Binnenlandse Za- hier om een stukje grond van 150 méér dan de helft van het aantal le- i ken. Laatstgenoemde zal zich nu met- hectare en dertig inwoners. De heer den. Voor een geldig besluit moeten de Defensie gaan bezighouden Scheps (P.v.d.A.i, steeds een trouw dus in de Tweede Kamer ten min- j Harold Wilson, die sinds tien jaar spreker over grenswijzigingen, was ste 76 leden aanwezig zijn (helft van optreedt als „minister" van Finan- ontevreden over hetgeen minister 1cn 1 1 T~ Toxopeus had gezegd over de be staansmogelijkheden van Beusichem in het kader van een toekomstige herindeling van de hele westelijke Betuwe. De minister kon geen positieve toezegging over deze herindeling doen en meende, dat aeze kwestie niet aan het huidige wetsontwerp mocht worden opgehangen. De heer Scheps vond toen. dat dit ontwerp dan maar „een zachte dood moest sterven" en vroeg stemming bij zit ten en opstaan (dus niet met de mond, maar met de benen). De moeilijkheden zijn ontstaan i door de gang van zaken bij een wetsontwerp tot uitbreiding van de gemeente Culemborg ter» koste van i het naburige Beusichem. Het ging j gü gesteld. Hij had van het oegin af ontkend, dat hij tot moord op de president zou hebben opgehitst, hetgeen door verschillende getuigen w erd beves tigd. Niettemin werden de woorden „dood aan de verrader-generaal" wel vermeld in het proces-verbaal, dat een politie-inspecteur tijdens de ver gadering had opgemaakt en ook in verschillende kranteverslagen, die de aanleiding tot de arrestatie vorm den. Of een gerechtelijke vervolging te gen Dides zal worden ingesteld, was vanmorgen in Parijs nog niet offi cieel bekend. Meer bewegingsvrijheid voor rode diplomaten De Amerikaanse ministeries van Buitenlandse Zaïke-n en Justitie heb ben gisteren bekendgemaakt, dat met ingang van 1 januari 1962 persver tegenwoordigers en diplomaten van •die communistische landen, die in verband mot de werkzaamheden van de Ver. Naties in New York mogen komen, zich in een straal van 40 km rond het hoofdkwartier van de Ver. Naties in New York mogen be wegen. Tot nu toe mochten deze per sonen slechts cp het eiland Man hattan verblijven. de niejwe fes zijn uit! nu in handige schuif doos nu met vitamine A C (Van onze Londense correspondent) Toen de jarige Sir Winston Churchill gistermiddag om drie uur tijdens het vragenuur glimlachend het Lagerhuis betrad, werd hij luide door alle leden en door de aanwezige ministers toege juicht. Tevens gebeürde er iets. dat streng verboden is: er barstte een luid en langdurig applaus los op de publieke tribune, vanwaar men de langzaam, wankel en met gebogen hoofd lopende Churchill slechts van achteren kon zien. Ook op de gereserveerde tribune voor speciale gasten applaudisseerde men. De speaker (voorzitter) die anders elke demonstratie van het publiek tegengaat door het dreigement de tribune te laten ontruimen, liet het aan de bodes over om de toeschouwers tot zwijgen te brengen! Doch het applaus hield minstens een halve minuut aan. Iedereen zou zich overigens gaarne in de donkere vochtige cel, vol spinneraggen, welke zich onder de grote klok van Big Ben bevindt, hebben laten werpen als straf voor het spontane huldebetoon aan Sir Winston! Hierna ontstonden de moeilijkhe den. De heer Van de Wetering, lid van de fractie der C.H.U., vroeg hoofdelijke stemming. Hier hadden kennelijk een groot aantal leden niet op gerekend. Zodra eenter één lid een dergelijke stemming vraagt, moet aan dit verzoek worden voldaan. De heer Van de Wetering, wiens fractie met K.V.P., V.V.D. en A.R. voor het ontwerp was, had wellicht beter kun nen zwijgen. Om zich heenkijken de kwam hij tot de ontdekking, dat met name de gelederen van de K.V.P. grote gapingen vertoonden. De bel voor de stemming rinkelde, de schaarse K.V.P.'ers en zij niet alleen zaten kennelijk in de groot ste verlegenheid en de stemming be gon. Een der commies-griffiers las de presentielijst op, maar bij een groot deel van de namen kwam geen ant woord. De uitslag van de stemming was dat 42 leden voor het ontwerp waren en ertegen 28. In totaal wa ren dus 70 leden aanwezig. Waarna de bijeenkomst moest worden ver daagd. - ----- aio „iiiniioi/Ui vail r maii- 150 1). In de praktijk wordt echter 'ciën in het „schaduwkabinet", wordt vaak beraadslaagd en besloten zon der, dat aan deze eis ;s voldaan, om dat zij, die de presentielijst hebben getekend, geacht worden aanwezig te zijn, ook al zijn zij daarna weer weg gegaan. Deze geclacnte wijkt echter voor de werkelijkheid, als blijkt dat bij een hoofdelijke stemming het ver eiste minimum aantal leden (het „quorum") er niet is. Van de 49 leden der K.V.P. wa ren er slechts 14 aanwezig, van de 19 V.V.D.'ers 13, van de 12 Christe- lijk-Historischen 9 en van de 14 An ti-Revolutionairen 6. Totaal dus 42. Aan de andere kant lieten van de 48 socialisten er 24 hun stem ho ren, 2 van de 3 S.G.P.'ers, 1 van de 3 communisten en 1 van de 2 Paci fisten. Samen 28. De fractie van de K.V.P. sloeg dus relatief het slech- ste figuur en de CR.U. het beste. woordvoerder op het gebied van de I Buitenlandse Zaken. Denis Healey,1 die tot dusver deze functie had, gaat Gemenebest- en Koloniale aangele genheden behartigen, als opvolger van James Caalaghan die de porte feuille van Financiën in het „scha duwkabinet" krijgt. Advertentie De heer Van de Wetering moet de situatie verkeerd nebben getaxeerd, toen hy hoofdelijke stemming vroeg. Hij is er van verscheidene kanten boos om aangekeken. De heer Scheps had stemming „bij zitten en op staan" gevraagd e-n toen daarna vrij veel socialisten de zaal binnenkwa men, raakte de heer Van de Wete ring vermoedelijk even in de war. Blijkbaar vreesde hij de verwerping van het ontwerp, waarna hij schie lijk hoofdelijke stemming vroeg. Hierby zou hij kunnen hebben over wogen, dat het beter was de verga dering ontijdig te laten eindigen om daarna in een volgende vergadering het. ontwerp te laten aannemen. An ders is zyn reactie niet te verklaren. die middag na de beslissing over de werkende gehuwde vrouw geen hoofdelijke stemming uifcer zou plaats hebben. Zij verlieten het Kamerge bouw voor verplichtingen elders, en zouden dan weer present zijn als de Bijlmermeer aan de orde kwam. Dat er blijkbaar ook bij de griffie niet de hem toen op zijn geboortedag be toonde hulde. Frisse roze kleur Premier Macmillan, die later bin nenkwam. feliciteerde Sir Winston, die hij „de grootste Engelsman, die in leven is" noemde. Sir Winstons gelaat vertoonde een frisse roze kleur, een teken dat hij helemaal fit is. Hij volgde de gedachtenwisselingen in de Kamer met grote aandacht, af en toe met de hand aan het. wat dove linker oor, of hij liet zich voor lichten door zijn buurman. Het ge hoorapparaat. dat hij enkele jaren lang geregeld gebruikte, heeft hy on langs afgeschaft. Sir Winston lunchte in een Lon- dens hotel met Lady Churchill en en kele vrienden. Gisteravond stroomde de champagne rijkelijK aan een fa miliediner in zijn woning in Hyde Park Gate, her smalle zijstraatje van de grote verkeersweg ten zuiden van het beroemde park. Ook enkele van Sir Winstons kleinkinderen be hoorden tot de gasten. De verjaar dagstaart was getooid met een replica in wit suikergoed van de parlements gebouwen. Sir Winston ontving een verjaar- dagspost van enorme cmvang. Elk uur werden er zakken vol telegram men bezorgd. Ook werden voortdu rend bloemsukken aangevoerd. Ko ningin Elizabeth, die in Afrika is, zond haar telegrafische gelukwensen! Premier Macmillan stuurde de jari ge een fles cognac. Een ander cadeau was een ton met oesters, waarop Churchill zo verzot is. Advertentie LAIMBÖCK HANDSCHOENEN MOHAIR SJAALS FREVIRA DASSEN PYJAMA'S NYLON OVERHEMDEN PARAPLU'S Breestraat 152 LEIDEN HERENMODE Voorstr. 4 KATWIJK „Afgevaardigde van Woodford" was zichtbaar bewogen Churchill stopte een ogenblik en boog naar beide zijden van het La gerhuis. Zodra hy zyn hoekplaats in het verlengde van de .egerings- bank had ingenomen, onderbrak Sir David Eccles, de minister van On derwijs, die bezig was vragen te be antwoorden, zyn verklaringen om „de afgevaardigde van Woodford" Lagerhuisleden worden behalve door de Speaker nooit bij hun naam genoemd namens iedereen geluk te wensen. De jarige Sir Winston Churchill verlaat met zijn echtgenote zijn Londense woning en wordt ge groet door een bobby. De 87ste verjaardag van de Engelse staatsman had een zeer rustig verloop. toejuichingen aan. Het was niet al leen Churchills 87-ste verjaardag, maar tevens precies 60 jaar geleden, dat hy zijn eerste rede in het Lager huis hield. Hij werd in 1900 lid en bleef dit totnutöe, niet een onder breking van twee jaar. Als het lid met de meeste dienstjaren draagt Sir Winston thans de onofficiële titel van „vader van het Huis"! Churchill stond langzaam op en zei met duidelijke stem, doch zichtbaar aangedaan: „I am very grateful to the house" (ik ben het Huis zeer Toen vroeg oppositieleider Hugh ^^©H©HE Gaitskell, met een brede meer op een stemming was gere- glimlach op het gelaat, de Speaker dankbaar). Opnieuw steeg e7 een "ge kend, bleek uit het feit dat een Ka- of het in orde was een supplementair juich op. merbewaarder moest helpen „tur- opmerking te maken, namelijk om Dit was de tweede maal dat men ve" hij de stemopneming. Hoe het zyn vreugde uit te spieken dat Sir Sir Winston in zes jaar tijd sinds Intussen was dit niet het enige ook zij. de zaak is zoal niet „in het Winsten op dit historische oee blik :ijn aftreden als premier in het La- »venti<r" aanwezig was. Daarop wenste hij gerhuis iets hoorde zeggen. Twee jaar hem veel geluk. Opnieuw zwollen de geleden bedankte ny^ eveneens voor misverstand. Verscheidene leden moe- honderd' ten de indruk hebben gehad, dat er 1 gelopen dan toch „in de zeventig" Pol. Commissie aanvaardt: RESOLUTIES i.z. LANDEN ZONDER KERNWAPENS De Politieke Commissie der VN heeft gisteren met algemene stem men een Ierse ontwerp-resolutie aanvaard, waarin wordt gepleit voor het sluiten van een internationaal akkoord, volgens hetwelk kernmo- gendheden zich verplichten geen kernwapens of gegevens over de ver vaardiging daarvan aan andere lan den te geven en landen zonder kern wapens beloven om dergelijke wa pens niet te vervaardigen of te ver kregen. Met 57 tegen 12 stemmen bfj 32 onthoudingen werd een ontwerp-re solutie aangenomen, waarin op Oe Thant een beroep wordt gedaan, te onderzoeken onder welke voor waarden landen die geen kernwapens bezitten bereid zyn zich te verplich ten, geen kernwapens te vervaardi gen of aan te nemen en geen toestem ming te verlenen om dergelfjke wa pens voor andere landen op hun grondgebied op te slaan. Het voorstel was afkomstig van Australië, Cambodja, Ceylon. Ethio pië, Libië, Soedan. Tunesië en Zwe den. Onder de landen die tegen stem den, bevonden zich Amerika, Frank rijk, Engeland, Nederland. Bel gië, Luxemburg, Frankryk, Italië, Portugal, Spanje en Turkije. Noorwe gen stemde voor. Om tie beurt Roemenië en de Philippijnen zul len een tweejarige periode van lid maatschap van de Veiligheidsraad samen delen. Roemenië zal de zetel in 1962 bezetten en de Philippijnen in 1963. Geen van beide landen be haalde de vereiste tweederde meer derheid Na negen stemmingen werd besloten tot verdeling van het man daat zoals reeds eerder tussen de Philippijnen en Joegoslavië, en tus sen Libenë en Polen is gebeurd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9