GRAMMOFOONPLATEN chauffeurs Soekarno 'Wij kunnen niet langer wachten' SCHAATSEN Tsjerwenkow uit politbureau gezet Meer veranderingen van het rij-examen Lichte verbetering van handelsbalans Adverteren doet verkopen! Platina voor Johnny Hoes R.C.N. gaat voor 17 miljoen scheepsreactor ontwerpen J nic. de tombe als St.-Nicolaascadeau H. WALENKAMP ZONEN Vrijstaand landhuis met bedrijfsruimte caissière leerling caissière Een goed adres voor ai uw TEXTIEL baby- ar tikelen L. J* BIJL Heel ons Sporthuis wemelt nu van wonderen... Sporthuis WilmS Floei LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 Destalinisatie in Bulgarije Dr. Woelko Tsjerwenkow, vice- premier van Bulgarije en „sterke man" van de communistische partij in het land in de tijd van Stalin, is uit het politieke bureau gezet wegens zijn optreden in genoemde periode, zo heeft het Bulgaarse persbureau gisteren bekendgemaakt. De 61-jarige Tsjerwenkow, een in drukwekkend uitziende man met dik zwart haar en zware wenkbrauwen, werd in 1950 premier. In april 1956 werd hij afgezet als gevolg van de actie van het Kremlin tegen het sta linisme. Als vice-premier behield hij echter veel invloed achter de scher men, tot hij juli 1957 van het toneel verdween. Er waren toen berichten dat hij ernstig ziek zou zijn. In no vember van dat jaar hield hij een rede, waarin hij een aanval deed op Dit besluit werd woensdag ge- het individualistische uitvaagsel", - dat bezwaar had tegen de eenheids- lijst van kandidaten voor de algeme ne verkiezingen in december 1957. nomen op een bijeenkomst van het Bulgaarse centralé partijcomité, waar de huidige eerste partijsecreta ris, Todor Zjkow, verslag uitbracht over het jongste congres der Sowjet- russische communistische partij. Volgens het Bulgaarse persbureau oefenden verscheidene leden van het comité kritiek op „de fouten en de verkeerde methoden die Tsjerwenkow als secretaris-generaal van de Bul gaarse communistische partij in de periode van de persoonsverheerlij king heeft gebruikt". Het comité kwam tot de conclusie dat hij niet .,al de nodige consequenties uit de liquidatie van „de persoonsverheer lijking" heeft willen trekken en zich zelfs als lid van het politieke bureau heeft verzet tegen „het uit de weg ruimen van de schadelijke gevolgen van deze cultus". Protest van 27 ambtenaren der belastingen (Van onze correspondent) Zeven-en-twintig ambtenaren van het belastingkantoor aan het Klein Heiligland in Haarlem hebben gezamenlijk gesollici teerd naar een functie bij de ge meente Haarlem, om zo uiting te geven aan 'hun grieven tegen het promotiebeleid bij het Ministerie van Financien. Gistermorgen zijn hun eens luidend opgestelde sollicitatie brieven ten stadhuize van Haar lem ontvangen. De sollicitanten zullen op de sollicitantenlijst worden ge plaatst. De actie is, eigenlijk een uitvloei sel van de landelijke protestvergade ring tegen het promotiebeleid, die in de afgelopen zomer is gehouden. Toen is de toezegging gedaan, al dus de zegsman van de groep van 27, dat voortaan de promotieregeling op ruimere schaal zou worden toegepast, een toezegging waarvan in de prak tijk niets zou zijn gekomen. De amb tenaren hebben bij de gemeente ge solliciteerd, omdat de promotiekansen bij de lagere overheidsorganen veel gunstiger zouden zijn. De groep van 27 hoopt dat op andere belastingkantoren haar voor beeld zal worden gevolgd. De groep van ontevreden belasting ambtenaren bestaat in hoofdzaak uit lagere ambtenaren tot en met de rang van adjunct-commies. Onder hen zijn er die al meer dan 30 jaar by de belastingdienst werkzaam zyn. Volgens het Bulgaarse persbureau nam het centrale partycomité met algemene stemmen een resolutie aan, waarin de besluiten van het Mos- kouse partycongres werden goedge keurd. Voorts werd vastgesteld dat de byeenkomst van het Bulgaarse centrale partycomité van april 1956 „van historisch belang.voor de ont wikkeling van de party en het land" is geweest. De schlager „Oh, was ik maar by moeder thuis gebleven" beeft de zan ger Johnny Hoes een platina plaat opgeleverd. Niet minder dan 250.000 grammofoonplaten van dit liedje werden verkocht confcrencier-zan- ger-componist Hoes was gisteravond te Weert het middelpunt van een feestelyke byeenkomst iu zaal „Apol lo". De Rotterdamse „Limburger" kreeg zyn platina onderscheiding uit handen van de heer Th. van der Meer, directeur van de N.V. Philips Phonogram. Het was een grammo foonplaat, bezet met tien diamantjes. De Venloze gelegenheidscomponis ten Arthur Luxemburg en Frans Boermans, die de laatste jaren veel succes hebben met hun carnevals- schlagers, tekenen ook \oor de popu laire schlager. Maar het is te betwy- felen of het liedje het ooit zover tot zelfs ver over de grenzen ge bracht zou hebben, wanneer het in- dertyd niet met zoveel succes was gezongen door de veertigjarige Ven- lose winkelier Sjaar Peetjes, die ty- dens de liedjesavonden van de Venlo- se carnavalsvereniging „Jocus" de laatste tien jaar de liedjes van Arthur Luxembourg en Frans Boer mans zingt. Talenten- en liedjesja ger Johnny Hoes ontdekte het ge- makkelyk in het gehoor liggende liedje en hy verdiende er platina mee. Er zijn nog meer veranderin gen van het rij-examen in voor bereiding op basis van in ons land en in het buitenland opge dane ervaringen. Zo wordt bij voorbeeld overwogen of het niet praktischer zou zijn het theore tische examen schriftelijk af te nemen. De Internationale Commissie Ry examens breekt zich het hoofd over deze en andere vragen. Vyf jaar ge leden werd deze commissie op Ne derlands initiatief opgericht. Reeds heeft haar werk vele vruchten afge worpen, ook voor ons land. By het Nederlandse ry-examen werd de ogentest ingevoerd. Het aantal ver richtingen per examen werd beperkt, doch anderzyds werd de tydsduur van het examen verlengd. Dit vertelde mr. A. H. C. Gie- ben, secretaris-generaal van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, gisteren in het Kurhaus te Scheve- ningen, waar hij een tweedaagse in ternationale conferentie voor ry-exa mens opende. Gezien de snelle motorisering van het verkeer, zo vervolgde hij, zullen de ry-exameninstanties nog met gro te vraagstukken ook van organi satorische aard, te maken krijgen. By voorbeeld: moeten examens nog langer in overvolle stadscentra wor den afgenomen? Deze vraag is ur gent, daar instructeurs met het oog op de examens ook vele praktische lessen in die centra geven. In ons land heeft men in sommige plaat sen reeds examenplaatsen buiten de centra ingericht. Een voordeel is, dat dan ook op wegen zonder snelheids limieten geëxamineerd kan worden. Mr. Gieben stipte ook de vraag aan, of er in de toekomst voldoende VEERTIG PCT. KOSTEN VOOR EURATOM (Van onze Haagse correspondent) Het Reactor Centrum Nederland gaat een reactor ontwerpen, die zal kunnen dienen voor de voortstuwing van schepen. De kosten van dit ont werp zullen 17 miljoen gulden be lopen. Daarvan komt 40 dat is 6.8 miljoen gulden, voor rekening van Euratom. Het verdrag tussen het RCN en Euratom dienaangaande is vandaag getekend. Er varen reeds tal van schepen op kernenergie: de Amerikaanse atoomduikboten, het Amerikaanse vrachtschip „Savannah" dat binnen kort in de vaart komt, en de Russi sche ysbreker „Leniri". Deze schepen zyn uitgerust met een zogenaamde „drukwaterreactor*, in vakkringen „PWR" genoemd. Ook de reactor die het RCN gaat ontwerpen is er een van dit type. Het Nederlandse project Devat echter een zó groot aantal technische verbete ringen, dat Euratom deelneming in de kosten ervan verantwoord acht. Euratom heeft op dit gebied reeds twee contracten lopen met Duitse on dernemingen, terwijl binnenkort een vierde met een Italiaanse groep indu strieën zal worden getekend. Om de coördinatie van het werk in de be trokken landen te bevorderen, wordt een internationale verbindingsgroep opgericht, waarin met Euratom alle betrokkenen vertegenwoordigd zyn. Het contract tussen het RCN en Euratom heeft een looptyd van drie jaar. Het kan in onderling overleg worden verlengd. In totaal heeft Euratom nu aan deelnemingen in projecten op het gebied van scheeps reactors 21,6 miljoen gulden besteed. bekwame leraren zullen zyn. Slechte opleidingen bemoeiiyken het examen werk. Hy releveerde met dankbaar heid, dat Nederland thans een vry wil lig vakexamen (VAMORi kent, dat bydraagt tot een verhoging van het peil van de ry-instructie en daarmee tot het peil van de verkeersveiligheid. TEWERKSTELLING VAN ANTILLIANSN IN ONS LAND Vrydag vertrekken 33 Antilliaanse schepelingen aan boord van de „Rel- na del Mar" naar Nederland om aldaar dienst te nemen bij „Shell Tankers N.V." Zy zullen in Rotter dam aanmonsteren op de tanker „VI- vipara", die in „World-wide time charter" vaart voor Shell Tankers Ltd te Londen. De aanwerving van deze Antil liaanse bemanning is geschied op ini tiatief van de regering der Ned. An tillen en kan beschouwd worden de eerste daadwerkelijke stap in de richting van tewerkstelling van An- tillianen in Nederland. Hoewel deze bemanning uiteraard niet in Neder land zelf werkzaam zal zijn, is haar dienstverband toch geheel op Neder landse leest geschoeid. De schepelin gen zyn afkomstig van Curagao en Bonaire. De bemanning werd bijeen gebracht in nauwe samenwerking tussen de dienst sociale zaken en het scheepsagentschap van Shell Tan kers op Curagao. Voorlopige rood voor volkshuisvesting Bij K.b. zijn de voorzitter, de leden en de secretaris van de voorlopige raad voor de volkshuisvesting be noemd. Voorzitter is mr. C. J. G. Becht, burgemeester van Tilburg. Mr. H. F. M. van der Heyden uit Den Haag werd benoemd tot secretaris. By K.b. werd aan de voorlopige raad een ruimere taak opgedragen. De raad kan zich thans, behalve met de financiële en sociale aspecten van de volkshuisvesting, ook met de vraag stukken op het gebied van de wo ningproductie bezighouden. De vernieuwde voorlopige raad is verdeeld in drie vaste commissies, die resp. tot taak hebben de problemen op het gebied van de volkshuisvesting in het algemeen, de woningbouw en de woningfinanciering te bestuderen. De benoeming van de voorzitters, de leden en de secretarissen van deze commissies zal binnenkort worden bekend gemaakt. Gedurende het derde kwartaal van dit jaar nam het tekort op de Ne derlandse handelsbalans toe met f 517 miljoen. Het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland constateert in het verslag over de periode juli- september '61, dat dit bedrag ge lukkig bescheiden afsteekt by het tekort ad. f 892 miljoen over het tweede kwartaal van dit jaar. Het is echter nog f 80 miljoen groter dan een jaar gelden. Het totale tekort op onze handels balans over de eerste negen maan den van '61 is nu opgelopen tot f2.218 miljoen (zelfde periode van '60: f 1.492 miljoen) en ligt reeds f308 miljoen boven het tekort van "l. Voorlopig kan met betrekking tot de richting, waarin de handelsbalans zich beweegt, worden opgemerkt, al dus het Centraal Orgaan, dat gedu rende het derde kwartaal van enige verbetering sprake is geweest. Het blyft echter uiterst moeilijk, zo niet onmogelyk, om aan de hand van de tot dusver beschikbare gegevens zich een oordeel te vormen over de rich ting, waarin de handelsbalans zich nu verder zal ontwikkelen. Voorzich tigheid blyft in ieder geval geboden De proefwelke in Delft ge nomen werd met het plaatsen van zandbakken bij oversteek- padenwaaruit de voetgangers zelf zand kunnen nemen om bij gladheid hun overtocht te be veiligen, is geen succes geworden Na korte tijd waren waren alle blikjes bij de zandbakken ver dwenen en ook het grootste deel van het zand, zonder dat het voor het eigenlijke doel was ge bruikt. Deze foto toont een voet ganger, die op de juiste wijze ge bruikt maakt van de op zichzelf zeer nuttige faciliteit. Zaak El Greco's aangehouden „In de Nederlandse rechtspraak is nog nooit uitgemaakt of het afgeven van certificaten van echtheid voor schilderyen, waarvan de opsteller weet dat ze vals zyn, valt onder vals heid in geschrifte". Dit zei gister ochtend de officier van Justitie by de rechtbank te Amsterdam, mr. H. G. van Everdingen. De rechtbank heeft een begin ge maakt met de behandeling van de zaak tegen een 56-jarige kunstcriti cus en publicist uit de hoofdstad, wie medeplichtigheid aan oplichting ten laste wordt gelegd door het af geven van certificaten van echtheid voor valse schilderijen, o.m. een z.g. „Rembrandt" en twee „El Greco's". De rechtbank zal moeten uitmaken of zo'n certificaat een geschrift is dat tot bewys moet dienen, en dat het een vals geschrift is, aldus de officier. Hy stipte aan dat verdachte voor een soortgeiyk geval, door het Ge rechtshof te Arnhem terzake van op lichting tot zes maanden voorwaar delijk is veroordeeld. Volgens de of ficier was in die zaak geen duidelijke uitspraak gevallen over de vraag of de valse certificaten vallen onder ar tikel 225 (valsheid in geschrifte). Verdachte geeft zeer veel certifica ten af, men kan haast zeggen, zo merkte mr. Van Everdingen op, het wemelt van zyn certificaten. Hy maakt enigszins misbruik van het feit dat er een naamgenoot is, oud-directeur van het museum Boy mans en een van onze beste schil- deryenkenners, die echter nooit cer tificaten afgeeft, aldus de officier. De rechtbank heeft de zaak verdachte was niet verschenen aangehouden tot 22 februari omdat de nieuwe raadsman net omvangry- ke dossier nog niet had kunnen be studeren. wil men een verbetering van de handelsbalans bereiken, die uitgaat boven de louter seizoenmatige ver betering, die ook in de eerstvolgende maanden nog wel te verwachten is. EXTRA KLM-VLUCHTEN NAAR WINTERSPORTCENTRA Bij de KLM valt een verhoog de aanvraag waar te nemen voor vluchten naar de winter sportcentra. De KLM. zo deelde de onderdirecteur de heer J. F. van Oldenborgh ons mede, zal extra machines inzetten, wan neer de vraag naar vervoer tijdens de kerstvakantie zal toe nemen. Evenwel speelt ook tijdens de kerstvakantie de be schikbare hotelcapaciteit in de wintersportcentra een rol. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 dec. Aangevoerd 9 par tijen Goudse kaas en 3 partijen Leidse kaas. Noteringen: Goudse le kwal. f 2.20-2.30, Leidse le kwal. tot f2.85. Handel lui. LEIDEN, 1 dec. Veemarkt: aan voer stieren 5, melkkoeien 45, vette koeien 290, vare koeien 40, pinken 9. vette kalveren 64, nuchtere kalveren 28. vette schapen 40, vette lammeren 1556, varkens (zeugen) 27, schrammen 133, biggen 556, gelten 2, totaal 2796 stuks. Prijzen: melkkoeien 900-1225 p. st„ vette koelen 2.40-3.25 p. kg. schoon few., vare koeien 450-925 p. st., pinken 50-600 ld., vette kalveren 2.30-2.90 per kg levend gew., nuchtere kalveren 1.30-1.65 ld., vette schapen 100-120 p. st., vette lammeren 90-120 ld., varkens Sint-Nicolaas heeft, geholpen door de Franeker gemeenschap een bezoek gebracht aan de Dei- numer vierling. De kleuters had den nadien alleen maar oog voor de vele geschenken. (zeugen) 325-400 ld., schrammen 70- 95 ld., biggen 45-55 ld. Handel: melkkoeien rustig, vette koelen lui, vare koeien stil, pinken kalm. vette kalveren stroef, nuchtere kalveren stug. vette schapen stug, vette lammeren stug. varkens (zeugen) stil, schrammen stil, biggen stil. KATWIJK AAN DEN RIJN. 30 nov. Groenteveiling: waspeen per kist Al 5.80-7.20, A2 2.00-&20, Bi 6.80-8.60. B2 2.40-3.10. andijvie 14 tot 36.—. uien 21.selderie per 100 bos 10. Aanvoer waspeen 73.000 kg. waarvan 28.000 kg voor export en 31.000 kg voor de Industrie werd verkocht. LISSE, 29 nov. Plantgoedveiling: Prijsnotering van plantgoed van de Coöp. Bloembollenveiling H.B.G. Tulpen per hl: Eclipse 75, Wintergold 140, City of Haarlem 60. Llphetos 95, China Pink 80. Scarlet Admiral 60, Paris 130, Lustige Witwe (zaad) 100, Van der Eerden 120. Dover 130. Mo zart 60. Bellona (zaad) 150, Rijnland 100, Bandoeng 140, Edith Eddy 140, Golden Eddy 200, Apeldoorn (zaad) 100, Campfire 40. Sulphin Triumph (zaad) 100. Cassius (zaad) 100, Olaf 75. Apeldoorn 170, Reforma 120, Ma dame Lefeber 60, Uncle Tom 140, Paris (zaad) 60; Golden Harvest 170, Roland 180, Elmus 160. Tulpen zift 10 per 100: Apeldoorn 4 90. Blue Parrot 3.50, China Pink 3 90. Greuse 3.30, Kleurenpracht 3.05, Rocket 2.75, Wm. Pitt 2.90, Scarlet Admiral 4.40, White Giant 4. ROELOFARENDSVEEN, 30 nov. Bloemenveiling: Fresia's 80-1.55, Tro6- chrysanten: Thelma 80-1.15, Paris 92- 1.18, Red Rolinda 1.20-1.38, Brigitte 76-91. Bacchus 67-81, Criterion 1.10- 1.18, Kauffman 90-1 01. La Reine 78-87, Schlager 1.30-1.40, Orchid Beauty 1.20- 1.36, Blue Ship 90-95, Delmar 1.40-1.49, Golden Sail 78-1.17, Little America 88- 1.00 Delight 90-1.00 per bos, id. geplo zen: Red Rolinda 14-16, Am. Aanwinst 16-18, Long Island 18-25 p. St., Am. Anjers: rode Sim 21-43, roze Sim 29- 46. G. J. Sim 24-26, Brenner 24-29, Fanfare 28-35, Cyclamen 73-1.00 p. st. RIJNSBURG, 30 nov. Bloemen veiling Flora Troschrysanten: Ma- delon 110-115, Germ 120-130, Crelerlon 15-125, Wilcox 90-100, Orchid Beauty 125-140, Paris 120-130, Telma 120-135. Joseph 105-115, Fresia's: Snow Queen 100-115 Golden Yellow 110-130, alles per bos, Helios 110-130. President Soekarno heeft gisteren in een toespraak tot cadetten aan de militaire academie te Bandoeng gezegd, dat Indonesië niet langer kan wachten met de „bevrijding" van Westelijk Nieuw- Guinea. „Het huidige moment is daarvoor de juiste tijd", zei hij. Dit was Soekarno's eerste verkla ring in het openbaar sedert het de bat in de V.N. over de kwestie Nieuw- Guinea. Soekarno zou, zeide hy ver der, nu weldra zyn bevelen doen uit gaan voor de „bevryding" van Nieuw-Guinea en verklaarde, dat na het debat in de V.N. over het Ne derlandse voorstel om de bevolking van Ned. Nieuw-Guinea het recht van zelfbestuur te doen uitoefenen, Indonesië weet, wie zyn vrienden zyn en wie zyn vyanden. „wy moeten goede betrekkingen blijven onderhou den, met de landen, die in de V.N. Indonesië hebben gesteund en geen schade toebrengen aan de goede be trekkingen met die landen, welke begrip hebben voor onze nationale eis", aldus Soekarno. „De V.N. moeten gereorganiseerd worden maar met of zonder de V.N. zou het Indonesische volk het vraag- stuk-Nieuw-Guinea regelen", zei Soekarno. Woensdagavond heeft de commissie van Buitenlanlse Zaken van het In donesische parlement de kwestie be sproken. Vernomen wordt dat na de terugkeer van minister Soebandrio uit New York de kwestie op een vol tallige vergadering behandeld zal worden. De minister wordt op 6 december in Djakarta terug verwacht. I PIETERSKERKKOORSTEEG 11 Ir©-az. HET WELKOME GESCHENK VOOR JONG EN OUD. STALEN KUNSTSCHAATSEN, van Nooitgedagt, Polar, Stürmer, Hudora, vanaf f 17.50 Import „BALLUNGRUD" NOREN met schoenen. De beroemde HOLLANDSE NOREN VIKING I en model BROEKMAN. Populaire NOREN met schoenenf 57.50 Nooitgedagt HOUTEN NOREN, model Steehman, een buiten gewone schaats voor lange tochten, met leerwerk f29.25 KINDERSCHAATSEN, geheel gemonteerd, vanaf f 4.50 HOCKEYSCHAATSEN met en zonder schoenen, zeer voordelig. Alle soorten SCHAATSSCHOENEN voorradig, in elke maat. ROLSCHAATSEN, "anaff 13.50 Grote voorraad SLEDEN. ZIE ETALAGES. HAARLEMMERSTRAAT 1 - PRINSESSEKADE 2 te Lisse. TE KOOP AANGEBODEN aan de hoofdweg Sassen- heimLisse een riant vrystaand landhuis bev.6 ka mers, badkamer, zolder, c.v. met achter in de tuin vry staande bedryfsruimte van plm 120 m2. met kantoortje en aparte zy-Inrit. Zeer geschikt voor klein bedryf e.d. Het geheel wordt leeg en vrij van huur opgeleverd. Uiterste koopsom f82.000.k.k. Inlichtingen onder no. 36798 aan het bur. van dit blad. Bij de N.V. Autobusonderneming MAARSE KROON te Aalsmeer en te Leimuiden kunnen worden geplaatst Minimumleeftyd 21 jaar. Bezit van rybewys B-C-D-E gewenst. GEBODEN wordt: aangename werkkring met goede sociale voorzieningen, vry-vervoer op het gehele lynennet, vrye uni- formkleding. Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan het hoofdkantoor van de onderneming, STOMMEERWEG 71 TE AALSMEER. ALBERT HEIJN vraagt 1723 jaar. Wy bieden u een prettige werkkring met gunstige arbeidsvoorwaarden o.a. naast de wekelykse vrye middag één extra vrye dag per 14 dagen, af wisselend op maandag en zaterdag. Bedryfkleding in bruikleen. Vergoeding van event. reiskosten. Voor nadere inlichtingen kunt U zich wenden tot de bedryfsleider van ons fili. aal Joh. de Wittstraat I, te Wassenaar. GROTE SORTERING nylons O.a. VASANA, TEN CATE RUIME KEUZE De Kempenaerstraat 30 - Oegstgeest - Telefoon 22956 om U een zorgeloze wintervakantie te bezorgen. Van het Jack der kampioenen tot de pantalon der prilbeginners. plus al wat daartussen en daaronder wordt gedragen Héél sportief en modieus. Nu kiezen by Sporthuis Wilms Floet maakt de vóórpret van uw wintervakantie tot een feest. LEIDEN - Haarlemmerstraat 182184 BEVERWIJK - Breestraat 158 - Telefoon 3854. Telefoon 248

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7