Gedurfd, knap gespeeld concert van „Sempre" Chief Whip H. R: van Glinsteren succesvol in Grieg Prinses Beatrix woont E.E.G.-bespreking bij vBurgerij kon tevreden zijn ALLE EER „Gezicht op Zuid-Holland" Een waardevol cadeau BULTHUIS Inzet 26e lustrum op fodtrs Hp! Onwerictt 1 maarf I860 Vrijdag 1 december 1981 Tweede blad no. 3051S Helaaste weinig Leidse burgers waren gisteravond in de Stadsgehoorzaal aanwezig op het „Burgerij""Concert, dat als inzet gold van het 26ste lustrum van het studentenmuziekgezelschap „Sempre Crescendo". Jammer, want dit was een .gedurfd" en een knap gespeeld concert. Eigenlijk was het te beschouwen als een ..generale-repetitie" voor het Gala-concert op 8 december in het Kurhaus te Scheve- ningen. Er was echter geen spoor te bekennen van de beruchte zwak heden, die gemeenlijk een „generale-repetitie" kenmerken. De resultaten van een grondige en ernstige voorbereiding spraken overtuigend, te overtuigender naarmate de avond vor derde. Wij mogen dan ook met een gerust hart getuigen van een avond, die een uitstekende indruk maakte, ook in vergelijking tot de lange reeks uitvoeringen, welke wij in de loop der jaren van dit aloude doch zich ieder jaar als een Phoenix vernieuwende gezelschap mochten meemaken. „Sempre Crescendo" heeft het gety wel mee! Er is, op muzikaal gebied, veel stu diezin onder de studenten. De ge volgen daarvan? Een alleszins bevredigende orkest bezetting met vooral ook kundige bla zers, waaraan het in vroeger jaren schortte. De enthousiaste dirigent D- Blokbergen, kan met hen wat onder nemen en hij dóet 't dan ook ge lukkig. Eenvoudig was het begin. Zo'n eerste symfonietje van Vidaldi vermoedelijk caterend uit 1714, stelt geen al te hoge eisen, maar het leent zich voortreffelijk voor een serieus „zich inspelen". Na een nog enigszins matte inzet, kwamen al spoedig de gunstige kwaliteiten voor de dag, die zich later in nog veel sterker mate zouden doen gelden, t.w. een harmo nische, beschaafde orkestklank en een verblijdende accuratesse. Een bijzonder gewaagde opgave volgde: Griegs Pianoconcert op. 16. Daarin speelde het werkend Sempre"-lid H. R. van Glinste ren de pianopartij. Zijn spel werd tot een blijde verrassing! Men zocht het blijkbaar meer in het lyrisch-intiem-poëtische dan in het monumentale en dat was voor een amateurorkest juist gezien. De jijnzinnig en gevoelig spe lende pianist beschikt over een fraai klinkend, genuanceerd tou cher e*n beheerste de technische Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes Petrus, zn van J. P. van ter Tooien en F. Brilman; Huig, zn van C. v. d. Meij en W. Remmelzwaal; Simone, dr van A. Fasel en S. Lares; Nicolaas Jan, zn van J. Luijendyk en P. van Leeuwen; Hester, dr van M. v. d. Vliet en I. M. Lulof; Elisabeth Louise, dr van W. Zeegers en A. Ver mond. GETROUWD C. W. Schutte en G. J. van der Veg- te; B. J. Goddijn en W. B. Röling; M. Lems en E. M. Kluiters; R. C. Ver donk en S. Ouwehand; M. S. van Folanen en J. van der Pijl; J. J. van Dijk en E. H. M. van Adri:hem; S. Platteel en J. A. Ruitenbeek; J. P. van der Pompe en H. H. C. Koek; W. van den Berg en M. M. Earning; B. T. Diergaarde en C. J. P. Boon; L. J. M. van der Laan en G. H. VerbooiJ; P. T. Ottjes en H. de Vet. OVERLEDEN L. Kanbier, 55 Jr, e.v. C. C. Epskam-p; I. Bij, 79 jr, man; A. F. Bourgols, 96 jr. man; K. T. Vroon, 67 Jr, man. moeilijkheden, bewonderenswaar dig. Hij wist aan het geheel bo vendien de vereiste meeslepende bezieling mee te geven en het or kest, dat met de partituur ver trouwd bleek, vond met hem een alleszins gelukkige samenwerking. Ook hier viel de verzorgde orkest klank, die nimmer in grofheid ontaardde, op. De enorme ovaties waren dan ook ten volle verdiend: zowel voor de herhaaldelijk teruggeroepen solist, als dirigent en orkest. De uitvoering van dit Griegconcert betekende dan ook een hoogte punt van de avond. Maar ook wat na de pauze kwam, zou zeker niet teleurstellen. De kennismaking met de zelden ge hoorde Symfonie no 53 (L'Imperiale) van Jos. Haydn bevestigde de gun stige indrukken. Waarom deze sym fonie zo weinig gespeeld wordt, is ons volkomen een raadsel. Want zij be hoort ontegenzeggelijk tot Haydns beste werken en was zeker niet voor niets door de componist zelf zo ge liefd. Zij is melodieus en van concep tie interessant. Gedisciplineerd, ge voelig, dan wel fris was de vertol king. Met onverdeeld genoegen heb ben wij haar dan ook beluisterd! Ten besluite een speciaal door Geza Frid in opdracht van „Sempre Cres cendo" voor dit lustrum met compo sitorisch talent geschreven „Concer tino", dat zeer hoge eisen stelde. Met een verwonderlijk gemak heeft „Sem pre" zich hierin van zijn zware taak gekweten. Drie solisten, t.w. de violist L. B. A. van de Putte, de cellist F. J. Wy- tema en de pianist H. R. van Guri- steren, vervulden in dit illustratieve, dikwyls pakkende, doch ook soms on samenhangende speelstuk, gehouden in een gematigd modern idioom, hun niet onbelangrijke en moeilijke par tijen. Zy deden dit met veel punctua liteit, gelijk trouwens het ganse or kest. Speciaal in ritmisch opzicht wa ren die moeilijkheden niet gering. Grote originaliteit kan men Geza Frid overigens niet toekennen, want een illuster voorbeeld als Béla Bartök kwam herhaaldelijk om de hoek kij ken. Vitaal, met verve en veelal feeste lijk verklankt oogstte ook dit „Con- tino", dat dirigent Blokbergen ferm in de hand wist te houden een kranige prestatie op zichzelf, om dat ontsporingen hier gemakkelijk kunnen plaatsvinden een zodanig succes, dat de componist de dank van het auditorium persoonlijk op het po dium in ontvangst kon komen nemen. Op zijn beurt betrok Geza Frid diri gent en orkest welverdiend in dit hartelijke succes. Het harde werken van dirigent Blokbergen is deze avond beloond met resultaten, welke de huidige tevre- denstellende stand van het orkest duidelijk aantonen. Zij overtroffen i onze verwachtingen: er is dus redan j voor dankbaarheid en vreugde. H. R. van Gunsteren tijdens zijn vertolking van Griegs pianoconcert (Foto L.D./Holvast) Voor 8 december mag „Sempre" ge rust zijn. Ook dan zal het „waarachtig wel gaan"! De betoonde toewijding, het kun nen en het feit, dat de musici klaar blijkelijk doordrongen zyn van de stelregel, dat hoge traditie hoge ver plichtingen met zich brengt, staan daar borg voor! H. St.-Nicolaasfeest voor b.l.o.-leerlingen De soldaten, onderofficieren, offi cieren en burgerpersoneel van de Doelenkazerne behoeven ge enspijt te hebben van de dubbeltjes en kwartjes die zij gestort hebben om leerlingen van de b.l.o.-scholen van Leiden het traditionele St.-Nicolaasfeest aan te bieden. Ruim honderd kinderen, leerlingen van de dr. Van Voorthuysenschool, de dr. De Wolff-school, de Panera- tiusschool en het St. Lidwina-gast huis, wachtten gistermiddag in de kantine van de Doelenkazerne in op gewonden spanning op de komst van St.-Nicolaas en zyn twee knechts. De kindervriend had voor iedereen een cadeau en een grote zak snoep mee gebracht. Tot sommigen hield hij een persoonlyk toespraakje. Voor de pauze hield de heer Spie ring de kinderen bezig met een pop penkastvoorstelling, goocheltrucs en met Karei, de sprekende pop. BREESTRAAT 114 B lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Commissaris van tie Koningin ontving eerste exemplaar van gedichtenbundel Uit 2400 gedichten, betrekking hebbend op Zuid-Holland en bijeengebracht door overheidspersoneel, is een selectie gemaakt die als gedichtenbundel gistermiddag officieel ten doop is gehouden. Dat gebeurde in het Scheve- ningse Europahotel in aanwezigheid van het College van G.S., leden van Provinciale Staten en de Culturele Raad van Zuid-Holland. De commissaris van de Koningin in deze provincie, mr. J. Klaasesz kreeg van uitgever Samsom uit Alphen aan den Rjjn het eerste exemplaar van „Gezicht op Zuid-Holland" aangeboden. Mr. Klaasesz onthulde hoe hij de kwantiteit van de poëtische blikken op de provincie en de steden had onderschat: toen ik het denkbeeld kreeg om de gedichten bijeen te laten brengen door ambtenaren, schatte ik het totale aantal op hoog stens If00. Het zou een stencil moe ten worden, dat misschien naar de U/0 burgemeesters zou gaan" zei hij. „Maar het werden er 2!fi0, waarvan we zelfs anders zouden we geen ambtenaren zijn een kaartenbak gingen aanleggen" De heer Samsom, die het zich een eer rekende de Commissaris van de Koningin het eerste exemplaar te mogen aanbieden, wees er o.m. op, dat het woord voor een uitgever een oelangrijk „vervoermiddel" is. Tussen al de publiekrechtelijke, bedrijfseco nomische en onderwijsuitgaven wordt aldus spreker, met het verschijnen van deze bundel een vlam ontstoken, welke een hymne wil zijn voor de ware betekenis van het woord. Voor de nijver speurende ambte naren waren er prjjzen: presentexem plaren van de bundel. Mej. M. de Nie, ambtenaresse by de Provinciale Griffie. Zij zag kans ruim 400 ge dichten te verzamelen. Tweede en derde werden de heren J. Stoffer, eveneens van de Provinciale Griffie en A. P. J. van Bastelaar, gemeente secretaris van Wateringen. De selectie voor de bundel, waarin 118 gedichten, o.a. van Constantijn Huygens, Albert Verweij, Guillaume van der Graft, P. C. Boutens, Anton van Duinkerken, Clara Eggink, H. Marsman en Muus Jacobse, zijn op genomen, is gemaakt door dr. J. W. Schulte Nordholt te Wassenaar, die deze middag ook een toelichting gaf op deze bloemlezing over Zuid-Hol land. Van gedicht tot gedicht wordt in deze bundel, aldus spreker, een reis gemaakt van plaats naar plaats, door stad en land. De ernst en de schoonheid, de mensen en het land ontmoeten elkaar in de poëzie. Mr. W. F. Lichtenauer, de voor zitter van de Stichting Culturele Raad van Zuid-Holland, in 1956 op gericht, maakte van de gelegenheid j gebruik het doel en de werkzaam-1 heden van deze Raad nog eens uit- een te zetten. heeft een feestelijke verrassing voor U. De prachtige INDUS kalender met 12 schitterende kleurenfoto's van Zwitserse landschappen ont- I vangt U gratis na aankoop van een INDUS-horloge in de periode van 21 november tot 31 december 1961. Tegen inzen ding v..i het daarvoor bestem de, bij de juwelier aanwezige, formulier aan INDUS-horloges Rotterdam wordt U de fraaie INDUS kalender franco thuis gezonden. Uw horloger -juwelier zal U gaarne een der fraaie kleurenfoto's vrijblijvend tonen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Dedemsvaart (vac. J. Blonet) A. P. Peschar te Ballum op Ameland te Wijckel (Fr.) J. H. Jlmmlnk te Droge ham te Ried, Boer, Dongjum en Schalsum (toez.) H. Lofvers, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Amsterdam (Jeugdzorgpredikant) J. Plasman te Gieterveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Vlanen H. Boswijk, kand. te 't Harde te Groningen-Noord (vac. J. G. Marseille) A. Reen te Alk maar. CHR. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Schiedam J. C. van RavenswaalJ te 's-Gravenhage-Scheve- ningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Aalst (NBr.) Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Advertentie een echte PERS voor tafel of vloer. De prjjzen vallen mee. WONINGINRICHTING BOTERMARKT 23 Nieuwe voorzitters Wereldraad van Kerken Tijdens de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken in Nieuw Delhi is donderdag de uit zes leden bestaande nieuwe raad van voorzitters gekozen. Hiervan zullen deeluiitmaken dominee Niemöller van de Duitse Evangelische Kerk, dr. A. M. Ramsey, aartsbisschop van Can terbury, sir Francis Ibiam, gouver neur van Oost-Nigeria, de Grieks- orthodoxe aartsbisschop van Noord en Zuid-Amerika Iakovos, de Indi sche professor in de theologie dr. David G. Mos es en Charles C. Paxlin van de Methodistische Kerk van de Verenigde Staten. De vergadering koos voorts de hon derd leden tellende centrale commis sie. Beide bestuurslichamen zullen zitting hebben tot de volgende alge mene vergadering, die over zes Jaar weer bijeenkomt. Zuid-Korea diende een protest in omdat het geen vertegenwoordiger in de centrale commissie kreeg. Er kwa men ook protesten van Spanje, Ita lië en Portugal omdat zij waren uit gesloten van de studiecommissie voor geloof en kerkorde. Tijdens de vergadering werd be kendgemaakt. dat aan tien Oostdiuit- se deelnemers, die de vergadering wilden bijwonen door him regering boestemming was geweigerd naar Nieuw Delhi te reizen. De Russische Orthodoxe Kerk heeft de raad een geschenk aange boden bestaande uit geld en mate rialen, voor het nieuwe hoofdkwar tier in Genève. Protest tegen de bewapeningswedloop Een studiegroep van de Wereld raad van Kerken, die in Nieuw Delhi byeen js, heeft er bij de leiders van de christenheid op aangedrongen te protesteren tegen „de versnelling van de bewapeningswedloop". Deze aanmaning is vervat in een rapport van de studiegroep, dat aan de Raad is voorgelegd. Volgens dót rapport moeten de christenen zich met kracht verzetten tegen de tn sommige kringen veld winnende overtuiging, dat het ge bruik van wapens voor vernietiging op grote schaaj onvermijdelijk is ge worden. De christenen moeten de re geringen waarschuwen zich nooit in een positie te laten manoeuvreren, waarin zij overwegen om als eersten kernwapens te gebruiken De kerken moeten de regeringen voortdurnd aansporen om „werkelijke vooruit gang" te maken in de richting van de ontwapening Hoe kan het gevoel voor de menselijke waardigheid on aangetast blijven als men jaren moet leven met een politiek, die gebaseerd is op de bereidheid om bevolkings centra iy een ander land te vernie tigen? zo vragen de opstellers van het rapport zich af. Hierin wordt ook gesproken over I het rassenvraagstuk. De opstellers j doen op de christenen van alle ras- I sen een beroep om de poging tot ge weldloze bestrijding van de rassen discriminatie te steunen VOETGANGERS: Het is verbode- oinnen dertig me ter van een zefcr«c2d over te steken. Het was precies vier uur toen Prinses Beatrix gistermiddag het Congressenpaleis te Brussel, waar de ministerraad van de E.E.G. zijn vergaderingen pleegt te houden, betrad. Zij kwam in de auto van de Nederlandse ambassadeur te Brussel uit Laeken, waar zij had geluncht met Koning Boudewijn en Koningin Fabiola. De voorzitter van de ministerraad, de Duitse staatssecretaris van het ministerie van Economische Zaken, Alfred Müller—Armack, heeft haar begroet en haar vervolgens voorgesteld aan de leiders van de delegaties van de zes landen. Even na half vijf heeft de Prin ses in gezelschap van haar twee be geleidsters en van onze permanente vertegenwoordiger by de EEG mr. Linthorst Homan de vergaderzaal be treden en plaatsgenomen aan een tafel schuin achter die van de voor zitter. Van tevoren had de heer Van Oosten, de deskundige voor land- bouwkwesties bij de Nederlandse missie bij de EEG haar een en ander uitgelegd over hetgeen zij zou mee maken. Dat waren redevoeringen van de Franse minister van Land bouw, Pisani, en zijn Italiaanse colle ga Colombo, die het opnamen tegen de plannen, welke de Duitse minister Schwarz 's ochtends had bekend ge maakt. Na minister Colombo was het woord aan de Nederlandse minister Marijnen, die eveneens kritiek had op de Duitse voorstellen. Tijdens de interventie van de Nederlandse be windsman heeft de Prinses de ver gaderzaal verlaten. Het was name lijk half zes en voor dat tijdstip stond een thee met een aantal EEG- functionarissen en hun dames op het programma. Gisteravond heeft de Prinses gedi neerd ten huize van onze permanen te vertegenwoordiger bij de EEG te Ukkel. Bij die maaltijd zijn ook de ministers Marijnen en De Pous, de heren Mansholt en Sassen en baron Van Ittersum, de leider van onze delegatie bij de EEG-besprekingen met Engeland, met hun dames aan wezig geweest. Nadat zij vannacht ten huize van onze ambassadeur heeft gelogeerd, heeft de Prinses wederom in gezel schap van haar privé-secretaresse en „Helpt het Leger helpen" Evenals in voorgaande jaren het geval was zal ook dit jaar het Le ger des Heils ter gelegenheid van Kerstmis weer een grootscheepse ac tie ontwikkelen ten behoeve van de ouden van dagen en de behoeftigen in onze stad. In de komende week zal de huis-aan-huis-collecte plaats vinden terwijl de bekende kerspotten weer op straat zullen verschijnen en wel op 9, 11, 13 en 16 december. De uitdeling der kerstpakketten vindt plaats in een tweetal bijeen komsten op vrijdag 22 december. In deze activiteiten betrekt het Le ger ook de langdurig zieken en de vereenzaamden van alle gezindten; daartoe is een oproep aan alle huis artsen in onze stad uitgegaan om op gave te doen van hen voor wie een kerstgroet in de vorm van een bloem stuk je of een fruitmand je van zo grote betekenis kan zijn. De muzikanten en de zangbrigade van het Leger zullen 24 december hun liederen laten noren in de hofjes terwijl in de vroege ochtend van de eerste kerstdag wederom in de Stads gehoorzaal een kerstspel zal worden opgevoerd. haar reisgenote, de ochtendvergade ring van de staf van de Nederlandse missie bij de EEG en Euratom bij gewoond. Deze heeft plaats gehad in het kantoor van de Nederlandse missie. Vandaar is het gezelschap te voet naar de overzijde van de straat gegaan, waar de kantoren van Eura tom zijn gevestigd. Daar heeft de Prinses met enige jongere functio narissen van beide gemeenschappen geluncht. Voor vandaag stonden dan nog een thee met de excecutievecom- missie van de EEG en een diner in de ambassade op het programma. Vereniging tot ijsbestrijding In Hotel „Central" hield de Ver eniging tot Ysbestrijding gisterenLL haar jaarlijkse algemene ledenverga dering. Zoals bekend heelt deze Vere niging ten doel de ijsbestrijding op de waterwegen in het district van de Kamer van Koophandel en Frabrie- ken voor Rijnland. Met dit doel wordt niet alleen de scheepvaart ge diend, doch zeker ook de belangen van de gemeenten binnen dit gebied waarvan vele gemeenten het werk van de Vereniging, middels een garantie voor een eventuele subsidie, steunen. De vergadering werd geleid door de voorzitter, de heer N. Parlevliet Jr, die aftredend-was doch zich weer herkiesbaar stelde en tijdens de ver gadering met grote meerderheid van stemmen opnieuw tot voorzitter werd hetkozen. Evenzo was het bestuurs lid de heer G. A. Kuiper, de Stede lijke Fabrieken voor Gas- en Elec- triciteit der gemeente Leiden verte genwoordigde, aftredend en niet her kiesbaar, in wiens plaats de heer Tj. Wierma eveneens van de S.L.F. met grote meerderheid van stemmen ot bestuurslid werd gekozen. Uit het verslag over het boek jaar 1960-1961 van de secretaris-pen ningmeester, de heer T. C. Sonnen- berg, ontlenen wij de volgende ge gevens. Gezien de zachte winters van de laatste jaren behoefde de Vereniging vijf achtereenvolgende jaren niet tot actie te komen, waardoor het boek jaar werd afgesloten met het gun stige kassaldo van f. 4811,36. Voorts bleek uit dit verslag, dat, berekend naar het inwoneraantal van 31 de cember 1960, de garantie van de gemeenten gezamenlijk rond f. 7725 bedraagt. Vanuit financieel oogpunt bezien, kan de Vereniging derhalve een eventuele strenge winter met ge rust hart tegemoet treden. Betreurd werd, dat nog enkele gemeenten bin nen het werkgebied de Vereniging hun steun onthouden. Nadat bsloten was niet tot ver hoging van de minimumcontributie over te gaan werd het werkfonds voor 1961/1962 ingesteld. De beste sigaret voor 5 december 50 Stuks in geschenkdoos f. 2.50 Voor het gulle St.-Nicolaasfeest alleen het beste: Chief Whip in de bekende groene doos is nog altijd niet overtroffen in zuiverheid, smaak en kwaliteit.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3