HANDGEMEEN IN FRANSE KAMER (OVER ALGERIJE) Veto Sow jet-Unie treft Koeweit: geen V.N.-lid MILITAIR BEWIND IN DOM.REPUBLIEK Algerijnen zullen terugslaan als het lynchen voortduurt Internationale treinen tegen Kerstmis reeds vol geboekt (9uc/ ^)Tie Drie jaar voor Westberlijner Spoorwegen op grenscapaciteit Honderd extra treinen voor de Italiaanse arbeiders WEERBERICHT Niet soever?'<jn. „afhankelijk* van Engeland COTY „Bonte Koe" Kaageiland DANSEN HERENMODEGESCHENKEN C. H. NOLET teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 1 rwctMRER 1961 No. 30518 LEIDSCH Üf DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wnte smgei Leiden Giro do stom j Hoofdredacteur: J. Brouwer f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maandf 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie. 25041. Redactie. -1507 Tijdens een debat in de Franse Kamer over de beqrotinq voor Algerije is het gisteren tot een handgemeen tussen afgevaardigden gekomen. Ordebewaarders slaagden erin de vechtenden te scheiden. De voorzitter schorste de vergadering. Het handgemeen ontstond nadat leden van de rechtervleugel de regeringspölitiek hadden aangevallen. De afgevaardigde voor Corsica, Arrighi, eiste daarop, dat de „verraders" voor een gerechtshof gebracht zouden worden. Dat bleek teveel voor de zelfbeheersing van enige gaullistische afgevaardigden: zij sloegen Arrighi in het gezicht, waarna een schermutseling ontstond, welke door de zaalwachters met moeite werd bedwongen. Het incident deed zich voor toen de begroting aan de orde was voor een nieuwe strijdmacht in Algerije. De minister voor Algerije, Louis Joxe, deelde mede, dat deze strijdmacht zal bestaan uit 4.500 man gendarmerie, 11.300 leden van de mobiele veiligheidstroepen en 20.000 man hulppolitie, allen mohammedanen, die in alle omstandigheden onder Franse soevereiniteit zullen blijven. Protest Parijse rechtskundigen O Bjj vechtpartijen en aanslagen in Algerije zijn gisteren zeven mensen om het leven gekomen en 28 gewond. Voorts heeft de „minister van Voor lichting" van deVoorlopige Algerijnse regering. Mohammed Jazid, medege deeld, dat sinds vorige week zater dag 117 mohammedanen in Algiers en Oran zijn gedood. De „wilde mis dadigers", die dit op hun geweten hebben, moeten niet denken, aldus Jazid, dat zij zonder Algerijnse reactie zo kunnen doorgaan. „De Al gerijnen zullen terugslaan wanneer dit lynchen voortduurt". Wanneer de Franse autoriteiten geen maatrege len nemen tegen deze moorden, „zal de woede van ons volk de verant woordelijken onverzoenlijk treffen", aldus dreigde hij. „In feite kunnen we zeggen, dat de actie van de OAS (de ultra-rechtse organisatie van het r heime leger) een soort semi-offi- c éle actie van het Franse leger in Algerije is geworden", aldus Jazid. De politie in Oran heeft gisteren Europese teenagers, die met stenen gooiden, met traangasgranaten uit eengedreven. Vier mensen werden hierbij gewond. Reeds verscheidene malen waren ongeregeldheden voor gevallen. De politie was gisteren we gens de toegenomen spanning na de moorden van de laatste dagen de ge hele dag in staat van alarm. Twee Europeanen werden door mohamme danen met messen en scheermessen gewond. De politie moest twee maal tussenbeide komen bjj aanvallen van Europeanen op mohammedanen. In Algiers werden zes café's door kneedbommen beschadigd. Driehonderd Parijse rechtskundi gen zijn gisteren in het paleis van justitie in de Franse hoofdstad bijeen gekomen, waar zij een minuut stilte in acht hebben genomen om te pro testeren tegen de aanslagen van de uiterst-rechtse ondergrondse bewe ging „het geheime leger". De bijeen komst was bijeengeroepen door het comité van waakzaamheid van re publikeinse juristen. WATEROVERLAST IN GELDERSE VALLEI Rond Achterveld in de Gelderse vallei ondervindt men wateroverlast. De bochtige Rarneveldsebeek en de Modderbeek zijn de laatste 24 uur anderhalve meter gestegen. Deze beekjes traden buiten hun oevers en zeer veel landerijen zijn onder water komen te staan. Het jongvee moest ijlings worden binnengehaald. Het water stijgt nog steeds en de verbinding Achterveld-Amers- Maatregel tegen contact met rebellenleiders Het Franse ministerie van Voor lichting heeft gisteravond medege deeld dat buitenlandse correspon denten, die in hun bladen gesprekken weergeven met leiders van tegen de Franse staat in verzet zijnde organi saties, uit Frankrijk zullen worden gezet. Een Amerikaans televisiestation heeft kortgeleden een in Algerije op genomen gesprek met ex-generaal Salan, de leider van het uiterst- rechtse „geheime leger", weergegeven, terwijl ook een Engels dagblad de tekst van een gesprek met Salan heeft gepubliceerd. In de mededeling van het Franse ministerie van Voorlichting staat ook dat dergelijke gesprekken met opstandelingenleiders beschouwd kunnen worden als medeplichtigheid aan een samenzwering tegen de staat. I begaan hebben. Duitse advocaat: nazi's worden te licht gestraft Een Westduitse vrouwelijke advo caat, mr. Barbara (Jst-Dahlmann. heeft op een conferentie van rechts geleerden in Loccum, West-Duits- land. geklaagd, dat Westduitse recht banken nazi-misdaden oppervlakkig en zonder belangstelling behandelen. De geringe belangstelling werd voor namelijk veroorzaakt, aldus mevrouw Ust, doordat vele rechters zich geen voorstelling konden vormen van de verschrikkingen die zich in de pro cessen openbaren. Volgens haar ko men vele nazi-misdadigers er in feite van af met een gevangenisstraf van tien minuten voor elke moord die zij President voorzitter van junta De strijdkrachten van de Dominicaanse Republiek hebben giste ren besloten een junta van zeven man te vormen, die het land twee jaar lang zal regeren. Daarna zullen vrije verkiezingen wor den gehouden voor een constitutioneel bewind. President Balaguer, die voorzitter van de junta wordt, is met deze op lossing akkoord gegaan. De strijd krachten hebben echter geëist dat hun bevelhebber, generaal Echevar- ria, minister van Defensie blijft. Ba laguer heeft de vorming van de jun ta zelf voor de radio bekendgemaakt. De strijdkrachten hebben voorts ge- eist dat Echevarria de eerst aange wezen opvolger van Balaguer blijft en dat een kerkelijke hoogwaardig heidsbekleder lid van de junta wordt. Men vermoedt dat mgr. Eliseo Pe rez Sanchez, vicaris-generaal van San Domingo en pastoor van de ka thedraal van San Domingo, de uit verkorene zal zijn. In het manifest van de strijd krachten wordt gezegd, dat alleen Balaguer en Echevarria bevelen aan de militairen mogen geven en dat dezen nooit gebruikt mogen worden voor aanvallen op het volk. De „oplossing" van de strijdkrach ten" heeft onmiddellijk een reactie uitgelokt van Viriato Fiallo, de voor zitter van de „Union Civica Nacio- nal" en de krachtigste figuur van de oppositie. Hij gaf opdracht zijn par tij te ontbinden en de staking te be ëindigen. Hij zag geen enkele kans op succes meer voor de stakers. In de straten van San Domingo is het gis teren rustig gebleven. President Balaguer h^eft inmiddels een wet ondertekend waarbij amnestie wordt verleend aan alle po- Sowjet-Uaie litieke gevangenen. Generaal Eche varria gaf een communiqué uit, waarin hij het volk oproept de vrede te bewaren. Kernstop-gesprek op dood spoor Volgens een gezaghebbende Wes telijke bron heeft de Sowjet-U-nii gisteren op de drie-mogendhedencon- ferentie over staking van kernproe- I ven bij monde van haar afgevaar- I digae, Tsarapkin. verklaard, dat zijn i nieuwe antwoorden op Westerse vra gen over het Sowjetrussische plan j hieraan niets nieuws zouden toevoe- j gen. Tsarapkin zou gezegd hebben dat de Westerse houding er een was van onaanvaardbare eisen. De conferentie scheen gisteren op een dood spoor geraakt te zijn om- dat beide partijen elkanders voor- stellen afwijzen. De Amerikaanse af- j ge vaardigde Dean heeft, echter pers berichten, dat de besprekingen vrij wel voorbij waren, tegengesproken. De volgende bijeenkomst is op Een 36-jarige Westberlijner. Horst dinsdag. De Britse en Amerikaanse Eitner, die ervan beschuldigd was delegaties zullen dan door plaatsver- agenten van de Britse geheime dienst vangers wordea geleid, aangezien aan (je Russen te nebben verraden Godber. de Britse en Dean, de Ame- terwijl hij voor deze dienst werkte, nkaanse delegatieleider, vandaag is gisteren in YVest-Berlijn tot drie Minister Luns tijdens de persconferentie, welke hij gisteren op Schiphol hield na zijn terugkeer uit de Verenig Staten: zeer vermoeid, maar niet ontmoedigd door de V.N.- debatten over Nieuw-Guinea. Britse agenten aan Russen verraden naar New York zouden vliegen om daar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bij te wonen. Godber zal, volgens officiële kringen slechts dan naar Genève terugkeren „wanneer de omstandigheden dit rechtvaardigen". foort loopt gevaar door het water te worden verbroken. Als de regenval blijft aanhouden zulley boerderijen door het water worden ingesloten. ruim honderd extra treinen met Ita liaanse arbeiders in enkele dagen tijd tussen de normale treinen moe ten worden gevoegd. Op deze topda gen reikt men aan de grens van het mogelijke: er zijn niet meer wagons beschikbaar, het spoorwegnet op de zuidelijke route is overbelast en de tunnels naar Italië hebben hun ma ximum-capaciteit bereikt. Het is ondoenlijk de capaciteit van spoorwegen, railnet en tunnels op .deze topdagen te baseren. Het pu- spoornjtuigen, die de Furopese spoorwegmaatschappijen „op de bliek zal zich eenvoudig moeten rails" kunnen brengen, zijn voor deze dagen qemobiliseerd. De sch,kken. Vroegtijdig bespreken is c rtrtrt Ti- noodzakelijk: in de winter voor wie enorme transporten van verlofgangers (200.000 Italiaanse arbei- de komende zomer op reis wil. in het I ders uit Midden-Europa willen met Kerstmis thuis zijn) en de voorjaar voor wie vlak voor de kerst- hoogconjunctuur, die meer mensen dan ooit in staat stelt een korte da?en een buitenlandse reis wil (Van onze Amsterdamse correspondent) Voor wie geen plaats heeft gereserveerd, zal het onmogelijk zijn van 20 t.m. 23 december a.s. Nederland per trein te verlaten. Alle wintervakantie in het buitenland door te brengen, zijn er de oor zaak van, dat aan de vraag naar treinvervoer niet kan worden voldaan. Luitenant-generaal H. Schaper (links) heeft gisteren op de vliegbasis Soesterberg het com mando van de Nederlandse luchtstrijdkrachten overgedragen aan luitenant-generaal H. P. Zielstra. KINDJE GESTIKT De 13 maanden oude baby Robert Sies is 's nachts omstreeks één uur in Amsterdam in zijn bed. gestikt. De moeder van het kind vond het levenloze lichaam 's morgéns. De fa milie Sies woont in een in het Jacob van Lennepkanaal gemeerd woon schip. VERANDERLIJK De Bilt. verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk zacht- weer met regen en matige tot krach tige. aan de kust tijdelijk harde zuid westelijke wind. Later enkele ver spreide opklaringen, enige daling van temperatuur en zwakke tot ma tige, naar west of noordwest ruimen de wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 DECEMBER Zon op: 8.26 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 1.42 uur; onder: 14.26 uur Hoogwater te Katwijk te 10.52 en 23.29 uur: laagwater te 6.10 en 18.40 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's SOMBER De Ned. Spoorwegen, die deze me dedeling gisteren in Amsterdam de den, zijn er ondanks deze moeilijk heden in geslaagd zoveel materieel in het buitenland te bespreken, dat 10 tot 20 meer vakantiegangers kunnen worden „verwerkt" dan ver leden jaar. Vergeleken met 1957 kan De Sovjet-Unie heeft in de Veiligheidsraad voor de 98ste maal van haar recht van veto gebruik gemaakt en daarmee verhinderd dat het voormalige Britse protectoraat Koeweit lid van de volke renorganisatie wordt. De andere tien leden van de raad stemden voor de door Egypte ingediende ontwerp-resolutie, waarin de Algemene Vergadering werd aanbevolen Koeweit als lid der V.N. toe te laten. De Sowjetrussische vertegenwoor diger Zorin beweerde dat het olie rijke Koeweit geen soevereine staal was doch dat het .afhankelijk' was van Engeland. „Deze afhankelijkheid heeft Enge land in staat gesteld Hoepen naar Koeweit te zenden, waarmee het agressieve oogmerken jegens Arabi sche staten had. Toelating van Koe weit tot de Verenigde Naties zou de geschillen tussen de Arabische staten verscherpen. Daarom moet bespre king van Koeweits aanvrage worden uitgesteld", aldus Zorin, die daarop het 98ste Russische veto uitbracht. Zorin vond de vertegenwoordiger van Irak. dat de soevereniteit over Koeweit opeist, aan :i)n zijde. Deze vertegenwoordiger, dr. Patsjatsji. vroeg „wanneer" Koeweit onafhan kelijk was geworden en waarom En geland het „onbegrensde verzekerin gen van hulp" had gegeven, hetgeen hy verdacht vond. De Egyptische vertegenwoordiger Loefti gaf uiting aan zijn leedwezen over het Sowjetrussische standpunt, „dat heeft verhinderd dat Koeweit toetreedt tot de Verenigde Naties, waarin zijn Arabische broederlan den reeds zjjn vertegenwoordigd". Hij sprak de hoop uit dat de Sowjet-Unie van haar standpunt zou terug ko men. „Schandelijk" De leider der Britse afvaardiging. Sir Patrick Dean. verklaarde: ..Het is schandelijk dat de Sowjet-Unie onder het aandragen van voorwen- dels, een V.N.-lidmaatschap van Koeweit heeft verhinderd". „De Verenigde Naties zijn niet op gezet als een club, waarin men zich beijvert om zijn vrienden toe te la ten. terwjjl alles in het werk wordt gesteld om kandidaten van de tegen partij buiten de volkeren-organisa tie te houden. Het schijnt echter dat dit de opvatting is. die de Sowjet- Unie er over de Verenigde Naties op nahoudt", aldus Sir Dean. men zelfs van een verdubbeling spre ken. Meer dan tien extra internatio nale treinen kan men in genoemde periode echter niet laten rijden. Voor de wintersportliefhebbers, die nog geen reis hebben besproken, ziet het er eveneens somber uit. Februari is hiervoor het hoogseizoen, maar zelfs bij de steeds grotere spreiding die wordt nagestreefd zal het onmoge lijk zijn iedere wintersportliefhebber van dienst te zijn. Hier is het geen kwestie van tekort aan spoorwegma teriaal, maar van een schreeuwend tekort aan bedden in Oostenrijk, Zwitserland en Zuid-Duitsland. TWEE MOEILIJKE WEKEN De Spoorwegen kennen twee moei lijke weken per jaar, waarin alle goe de bedoelingen ten spijt de service tekort schiet: de derde week van de cember en de derde week van juli. Het schrikbeeld van de honderddui zenden Italianen, die moeten worden I vervoerd, zal namelijk in de maand juli opnieuw opdoemen. Van vakan tiespreiding wordt niet veel verwacht, de Spoorwegen kunnen er althans geen invloed op uitoefenen. Maar nu reeds staat vast, dat in juli 1962, evenals straks voor de kerstdagen HET ZUIDEN IS FAVORIET De Spoorwegen ondervinden, wat het vakantievervoer uit Nederland I betreft, dat het zuiden favoriet blijft. 1 Dezelfde trek naar het buitenland bestaat in Engeland, België, de Scan dinavische landen, Duitsland, Zwitser land en Oostenrijk. In aantallen rei zigers uitgedrukt, neemt het extra- trein-vakantievervoer uit Nederland de derde plaats in de ry der genoem de landen in. In verhouding tot de aantallen inwoners is Nederland ech ter dit jaar een koploper. Gedurende de wintermaanden heb ben deze vakantietreinen als bestem ming: Oostenrijk, Zwitserland en Zuid-Duitsland. In de winter 1960-'61 was dit vervoer, vergeleken met de winter 1957-'58 verdubbeld. In het zomervakantievervoer is de laatste jaren Italië sterk naar voren gekomen, ten koste voornamelijk van Zwitserland. Ook de Franse Rivièra was afgelopen zomer zeer in trek. De invloed van de slechte zomers der laatste jaren in ons land is hier goed merkbaar. In de komende zomer zal door gaand vakantie-treinvervoer naar Italië plaatsvinden tot Milaan, Ge nua, Bolzano en Ancona. Tot Genua zullen extra treinen rijden, die ma ximaal 14 rijtuigen tellen. Via Oostenrijk (de Brenner) zal vijfmaal Verfrissend (jSSSflcadeau 7 voor elke vrouw. FOUR SEASONS EAU DE COLOGNE PARIS Zuiver en verfrissend als de natuur n elk jaargetij. Ongeparfumeerd. In sierlijke flacons. 2.95 - 4.95 - 6.95 rfere goede zaak verkrijgbaar. jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij gaf toe een dubbele agent te zjjn geweest. Zijn 30-jarige vrouw Brigitte werd wegens medeplichtigheid tot acht maanden veroordeeld. De pers en het publiek werden uit de zaal verwijderd toen de moge lijkheid bestond dat bijzonderheden van het werk van de Britse gehei me dienst zouden worden onthuld. De rechter zei dat Eitner had ver klaard van 1953 tot zijn arrestatie in 1960 voor de Britse geheime dienst en van 1956 tot zijn arrestatie voor de Sowjet-Unie te hebben gewerkt. Hij werd schuldig bevonden aan het verraden van tenminste twee agen ten aan de Russen. Een bandopneemapparaat, ver scheidene microfoons en een minia tuurcamera van Eitner werden in beslag genomen. Volgens berichten in de Westduit se pers zou Eitner in verbinding heb ben gestaan met George Blake, een ambtenaar van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken, die dit jaar wegens spionage voor de Sow jet-Unie tot 42 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Iedere zaterdagavond en zondagmiddag mm.v. modern Combo. 0 2534—227 EEN LAATSTE WENK VAN ST.-NICOLAAS Ga voor al Uw Botermarkt 89 per week doorgaand vervoer tot An cona geboden worden. Nieuw voor de zomer van 1962 zijn reizen naar Wenen en Spanje. De verwachting bestaat, dat Wenen voor de Nederlandse vakantiegangers wel licht een tweede Parijs kan worden. Vervolg op pag. 2 I Uit het Leidsch Dagblad van 3 Dec. 1961: I Een groot aantal schoen- makersgezellen te Parijs heeft J aan Garibaldi een paar f i prachtige stevels gezonden. J j De held van Caprera was zeer a aeroerd door het hliik. van f geroerd door het blijk sympathie.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1