ouw van een schouwburg verkeert in nieuw stadium I WW ranstruita Adenauer gaat pas in december naar Parijs SetterSet Rijkscommissie gaat thans akkooord met schetsplan Van schetsontwerp naar definitief plan if?V f? Voorstel aan raad: 236.880 voor ontwerp definitief plan VOLDOENDE i "77 INDELING VAN PARKEERRUIMTE SCHOUWBURG J GEEN SANCTIES tegen Zuid-Afrika Moeder en kindje door tv weer samengebracht Burgemeester Brandt vraagt eigen ideeën over Berlijn WAS-AUTOMAAT Interscliolair muziekconcours te Den Haag begonnen RTC met de West was slechts bedoeld als eerste oriëntatie Kritiek op de Bondskanselier Nederlandse band met Zuid-Afrika LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 -i ir± if j ♦-•>» ik* n v Na jaren van onderhapdelingen en afwach ten in 1954 werd reeds een Gem. Commissie van Advies ingesteld schijnt er thans enig schot te komen in de plannen tot bouw van een nieuwe Schouwburg. Bij het College van B. en W. is n.l. bericht binnengekomen, dat de Rijks commissie van advies voor de bouw van schouwburgen en concertzalen, na inzage van het door het Architectenbureau A. G. en J. D. Aangezien de Staatssecretaris van het ministerie van O. K. en W. het College van B. en W. reeds in 1958 heeft medegedeeld, dat het hem voor komt, dat de bouw van een schouwburg in Leiden inderdaad tot de urgente gevallen behoort, hebben B. en W. thans besloten de raad een voorstel voor te leggen om het schetsplan goed te keuren en een krediet van f. 236.880 te verstrekken voor het volledig uitwerken en besteksgereedmaken van het plan. dat de instemming van alle geraadpleegde commissies heeft verworven. 1 De indeling van de nieuwe l schouwburg hebben B. en W. zich als volgt gedacht: f a. een grote zaal, welke f van een volledige toneel- J accommodatie zal worden voorzien en plaats zal bie- f den aan ruim 800 bezoekers; b. een kleine zaal, welke plaats biedt aan ruim 400 personen en voor tal van i uiteenlopende doeleinden bruikbaar zal zijn; t c. foyers, halls en garde- i robes, zowel voor de kleine 1 als voor de grote zaal; d. een café-restaurant met eetzaal en bijbehorende keü- t 1 ken; f e. artiestenfoyers, stem- i kamer, receptieruimten en kleedkamers; f. vertrekken voor direc- J tie en administratie; g. werkplaatsen en berg- ruimten voor de requisieten. Postma te Gorssel ontworpen en deels gewij zigde schetsplan, vrijheid heeft gevonden om een gunstig advies over bouw en inrichting van de schouwburg aan de minister van O. K. en W. uit te brengen. Volgens dé mening van deze commissie is het plan zeer knap opgezet en acht zij de groepering van de gebruiksruimten uitstekend. De nieuwe schouwburg, waarvoor een gedeelte van het Schuttersveld is gereserveerd, is, aldus deelde het College ons gisteren mede, zodanig gesitueerd, dat de hoofdingang, spe ciaal voor het rijdende verkeer, kan worden bereikt langs afzonderlijke toegangswegen, terwijl dit verkeer ook weer langs afzonderlijke wegen wordt afgevoerd. Deze wegén zijn op ruime afstand van de normale ver keerswegen geprojecteerd en daar van gescheiden door een plantsoen- strook. Voor de bezoekers van de 'schouw burg is ten noord-oosten van het ge bouw achterzijdevoor voldoende parkeerruimte zorg gedragen. De parkeergelegenheid voor bezoekers van het in de plannen opgenomen café-restaurant is gedacht tussen het schouwburggebouw en de nog aan te leggen invalsweg ten noord westen van het gebouw. De hoofdingang is ontworpen aan de zijde van de grote verkeersweg, wélke over het Schuttersveld en de Rijnsburg er sing el met het Rijnsbur- gerwegviaduct verbindt. Het café- restaurant is geprojecteerd op de zuidwestelijke hoek. Hoe het groeide Omtrent het ontstaan van dit schetsplan deelden B. en W. ons nog het volgende mede: nadat de archi tecten de omvangrijke werkzaamhe den, verbonden aan het samenstel len van een eerste schetsplan, had den voltooid, hebben B. en W. dit in studie genomen. Aangezien zij de opdracht hadden het schetsplan sa men te stellen overeenkomstig het advies van de Gemeentelijke Com missie van advies en deze commissie, zoals vanzelf spreekt, niet beschikte over het vermogen aan te geven, wat ac financiële consequenties zouden zijn van haar plan het was overi gens ook niet haar taak lag het voor de hand, dat een standpunt om trent dit plan mede zou afnangen van de kosten. Na het gereedkomen van dit eerste ontwerp is B. en W. gebleken, dat de kosten van het oorspronkelijke plan zouden kunnen worden beperkt door het restaurant niet zoals het ont werp aanvankelijk aangaf —los van de schouwburg te projecteren, doch dit in de hoofdmassa op te nemen. Wel moest dat gaan ten koste van enkele andere ruimten, doch het ge heel heeft daardoor uit architecto nisch oogpunt aan waarde gewonnen, terwijl het verlies van enige ruimte niet van overwegend belang moet worden geacht. De kleine zaal Voorts was B. en W. van de zijde van de Rijkscommissie medegedeeld, dat het niet noodzakelijk is, dat de kleine zaal de beschikking heeft over een accommodatie, die een getrouwe kopie is vain hetgeen voor de grote zaal nodig wordt geoordeeld. Het col lege werd daarom in overweging ge geven de kleine zaal minder het ka rakter te geven van een uitgespro ken schouwburgzaal, doch meer van dat van een zaal, welke ook voor tal van andere doeleinden dan schouw burgvoorstellingen kan worden ge bruikt. Naar aanleiding van deze suggestie merken B. en W. op, dat de kleine schouwburgzaal door de Gemeentelijke Commissie in het bij zonder was gezien als een zaal voor het amateurtoneel. Aangezien de suggestie van de Rijkscommissie een belangrijke verlaging van d,e kosten inhield en de belangen van het ama teurtoneel in onze stad er niet over wegend door worden geschaad, heb ben B. en W.. in overleg met de Ge meentelijke Commissie, gemeend aan een voleddg geoutilleerde kleine schouwburgzaal niet te mogen 'vast houden. Daarom is in het ontworpen schetsplan, naast de grote schouw burgzaal, een kleine zaal geprojec teerd, welke een zeer ruime gebruiks mogelijkheid bezit. De Rijkscommis sie heeft B. en W. er overigens van overtuigd, dat in de bestaande"om- standigheden voor een complex met twee volledig geoutilleerde schouw burgzalen geen rjjksgoedkeuring zal worden verkregen. Geen kegelbaan en biljartzaal Uit een oogpunt van kóstenbespa- ring is ook van een kegelbaan en een biljartzaal afgezien. De Welstandscommissie, die het plan uit andere oogpunten beoordeel de van de Rijkscommissie achtte het noodzakelijk, dat eerst nog verschil lende structurele en architectonische tekorten zouden worden opgelost, al vorens het in aanmerking zou komen om als definitief plan te worden uit gewerkt. De nadere besprekingen, welke tussen de architecten en de Welstandscommissie hebben plaats gevonden, hebben er toe geleid, dat de laatste thans van oordeel is, dat het plan voor verdere uitwerking ge schikt is. Wel heeft deze Commissie in haar advies nog enkele opmerkin gen gemaakt, doch deze zullen bij de uitvoering van het plan onder ogen burg volledig zal onderschrijven. Hoe het worden zal. De royale op de eerste ver dieping gelegen foyer van de toekomstige schouwburg kunnen worden gezien. Het spreekt vanzelf, dat de architecten met het College en de Welstandscommissie, in de gevallen, waarin zulks nodig of gewenst is, ook in de toekomst regel matig in ovérleg zullen treden. Nog geen krediet voor bouw Hoewel er thans nog geen krediet voor de bouw wordt aangevraagd, daar het thans gaat om het ver vaardigen van een definitief plan, hetwelk volledig zal worden uitge werkt en besteksklaar gemaakt, kun nen B. en W. in dit stadium aan de financiële consequenties van een exploitatie van een schouwburg zeker niet voorbij gaan. Aangenomen mag worden, dat het nadelige saldo van een dergelijke exploitatie zich be weegt om het bedrag, dat terzake van rente en afschrijving van het geinvesteerde kapitaal zal moeten worden uitgetrokken. Plan van bijna 9 miljoen Indien B. en W. zich baseren op de door de architecten in hun toelich ting op het plan genoemde som van f 8.928.750, dan zouden, bij een 40-ja- rige annuïteit, de jaarlijkse lasten zich richten naar een bedrag van f 500.000. Zoals trouwens bij alle gro te objecten het geval is, zal ook voor de bouw van een nieuwe schouwburg de financiële medewerking van de regering onontbeerlijk zijn. In hoe verre deze zal worden verkregen, met andere woorden, in welke mate de gemeente op eigen kracht voor de ge noemde middelen zal moeten zorgen, vermogen B.en W. thans nog niet aan te geven. Op dit moment heeft nog geen gemeente enige ervaring met de toepassing van artikel 10, 2e lid, van de Financiële-Verhoudings- wet 1960, dat een gemeente de mo gelijkheid biedt, o.m. in verband met haar centrumpositie, een verhoging van de uitkering uit het gemeente fonds te verwerven. B. en W. ver wachten evenwel, dat ook de rege ring de noodzaak van een schouw- Met 97 stemmen voor, 2 tegen en één onthouding heeft de Algemene Vergadering der V.N. gisteravond de Zuidafrikaan.se apartheidspolitiek veroordeeld. Dezp politiek wordt „laakbaar en in strijd met de mense lijke waardigheid" genoemd. De Al gemene Vergadering dringt eg bij de leden op aan afzonderlijke en ge meenschappelijke acties te onderne men opdat ©r wijziging in deze poli tiek komt. Zuid-Afrika en Portugal stemden tegen. Guinea onthield zich van stemming. Overigens heeft de Algemene Ver gadering gisteren voorstellen tot het nemen van diplomatieke en econo mische sancties tegen Zuid-Afrika en het in overweging nemen van het ontheffen uit het lidmaatschap van dat land van de Verenigde Naties verworpen. Bij de stemming over de drie j voornaamste paragrafen van een re solutie, die door de speciale politieke commissie was ingediend, schrapte I de Algemene Vergadering deze aan- bevelingen. De uitslag van de stem ming was 48 voor, 31 tegen en 22 onthoudingen, de vereiste tweederde meerderheid werd dus niet behaald. De Algemene Vergadering aan- I vaardde eenstemmig een resolutie I waarin op Zuid-Afrika een beroep I wordt gedaan met India en Pakistan te onderhandelen over de behande ling van de half miljoen Indiërs en Pakistani in Zuid-Afrika. De Zuid- afrikaanse minister van Buitenland se Zaken, Louw, en zijn delegatie verlieten de vergadering toen de be- trokken resolutie in behandeling werd genomen en kwamen na de stemming hierover terug. De Algemene Vergadering heeft reeds eerder dergelijke 'beroepen op Zuid-Afrika gedaan maar dit is de eerste maal da/t het beroep met alge mene stemmen werd aanvaard. Over d>e resolutie, diie door de spe- ciaile politieke commissie was inge diend. werd niet gedebatteerd. Maandagochtend vond een in woner vait het Franse stadje Combes-la-ville voor zijn huisdeur een bundeltje kleren, waarin een zuigeling was verpakt. Aan het paicket zal een kaartje vastge speld, waarop een onzekere hand geschreven had: ik heet Domi nique Bilinski. Aangezien die naam bij de politie onbekend was en ook verder alle aanwijzingen over de herkomst van de baby ontbraken, werd de hulp van de Franse televisie ingeroepen, die in haar journaal van gisteravond een korte reportage aan de vondst van de zuigeling wijdde. Nog tij dens de uitzending kwamen in Parijs al een paar telefoontjes binnen uit Combes-la-ville van mensen, die de baby hadden her kend en de naam van de moeder wisten op te geven. Die moeder, een 23-jarige vrouw, werd door de politie dezelfde avond nog opge spoord. De verklaring voor haar daad luidde, dat ze al twee andere kinderen tot last had en daarom onmogelijk nog een derde groot kon brengen. Over de vondeling heeft de Franse armenzorg zich dan ook maar ontfermd; de twee anderekinderen zullen waar schijnlijk aan pleegouders worden toevertrouwd. Advertentie Niet alleen voor grote, maar óók voor fijne was Automatisch wassen met droge handen. Dit doet de Constructa: Grondig voorweken - centrifuge ren - voorwas - hoofdwas - spoe len - vuil water wegpompen - spoelen - vuil water wegpompen - spoelen - centrifugeren - spoelen - centrifugeren - spoelen - droog- centrifugeren. Al deze handelin gen volgen elkaar automatisch op. De meest verfijnde werkwijze voor het fijnste wasgoed (maar óók voor de grote was). Vraag de monstratie bij Üw handelaar. Zend mij Uw catalogus Adres Woonplaats: Opzenden aan: Constructa Nederland N.V.- Keizers gracht 522 - Amsterdam-C. Telefoon 020-32398 Twintig uitvoeringen in liet land Een periode van ruim anderhalf jaar voorbereiding is er voor nodig geweest, om gisteravond in Den Haag de spits te kunnen afbijten van het Interscliolair Muziekconcours. In samenwerking met de vereniging Jeugd en Muziek zullen in het hele land ongeveer 20 uitvoeringen plaats vinden vóór de demifinales en de eindronde kunnen worden „verspeeld". Wanneer omstreeks medio maart van het volgend jaar de snaren voor het laatst zijn bestreken, dan kunnen zo'n 1700 leerlingen van het V.H.M.O, en de kweekscholen zeggen: „Er zat muziek in". en adj. directeur van de vereniging Jeugd en Muziek) beoordeelt de ge leverde prestaties. De radiomedewer ker Ton Kool beheert de quiz en voor de financiële aspecten wordt borg ge staan door twee commerciële maat schappijen. Deze hebben ook gelden beschikbaar gesteld voor de prijzen, die kunnen worden gewonnen. En die zijn niet mis! De eerste is een ge luidsprojector, de tweede een school televisie-apparaat en de derde een radio-pick up combinatie. Dit zijn prijzen die aan de daarvoor in aan merking komende scholen worden uitgereikt. Maar daarenboven ont vangt elk van de 1700 deelnemers een persoonlijk aandenken. De eerste van al die jongens en meisjes, die het glorieuze mo ment van de overwinning mocht meemaken, was de 17-jarige Maar ten Karres van het Voorburgse Huij- gens Lyceum. Samen met de even- oude schoolgenoot Wicher Kraan, die Dat is de opzet van de Stichting Interscholair Muziekconcours, en zéker van de secretaris, de heer F. W. Wegman: muziek, een vrije tijdsbe steding die duidelijk laat zien, dat de jeugd ook wat anders kan pres teren dan „teen-ager-show". „Het voornaamste doel", aldus voorzitter „Pi" Scheffer, is het sti muleren van de muziekbeoefening door de jeugd. Teveel denkt men aan de heftig met gitaren zwaaiende, op zichtig geklede jongelui, wanneer wordt gesproken over muziek door en voor jonge mensen. Men was ervan overtuigd dat het wel degelijk op an dere wijze kan. Daarom wendde de Stichting zich tot het VHMO en de kweekscholen. Opvallend is dat van de scholen die voor d'eze competitie hebben in geschreven, slechts 20 de keus heeft doen vallen op muziek in het lichtere genre. Iedere school krijgt 20 minuten de gelegenheid te laten horen wat zij muzikaal (ook theo retisch in de vorm van een quiz) kan opbrengen. En zo gaat men het land door. Een jury, bestaande uit de musico loge mej. B. L. Kullberg uit Wasse naar, en de heren Max Vredenburg en Ru Sevenhuijsen (resp. directeur Minister Korthals antwoordt Kamer: (Van opze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer zal pas op 9 december naar Parijs gaan om met president De Gaulle besprekingen te voeren, zo is gisteren in Bonn bekend gemaakt. Adenauers bezoek aan Frankrijk was oorspronkelijk vastgesteld op donderdag a.s., maar de verkoudheid, waaraan de kanselier lijdt, heeft dit plan veranderd. Hoewel dr. Adenauer goed vooruitgaat, geeft het vochtige weer nog geen aanleiding hem naar huiten te laten gaan, aldus zijn arts, mevr. BebberBuch. Ook de regeringsverklaring zal de Bondsdag morgen niet uit de mond van de Bondskanselier zelf horen: vice-kanselier Erhard zal inspringen en het lang verbeide document aan het parlement voorleggen. Gisteren leidde Erhard al een zitting van het kabinet, waarop minister van Buiten landse Zaken Schroder verslag uit bracht over de besprekingen in Washington met Kennedy. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn heeft gisteren de Bonds regering en de burgers van West- Duitsland gemaand, eigen denkbeel den te ontwikkelen in de Duitse kwestie. Het is nodig dat van Duitse kant de basis van een vredesverdrag wordt uitgewerkt, aldus Willy Brandt. Duitsland verliest op dpn duur het vertrouwen als het nooit eigen denk beelden in zijn eigen zaak oppert. Een ja-broer is een gemakkelijke, maar geen goede bondgenoot, aldus de burgemeester in een toespelling op Adenauers houding in Washington tijdens de recente besprekingen met Kennedy. Brandt sprak in Bad Godesberg op een bijeenkomst van 500 sociaal democraten, die bijeen waren geko men om het resultaat van de verkie zingen te analyseren. Hij legde er in zijn rede nog eens de nadruk op dat zijn partij bereid is tot eerlijke samenwerking met de regeringspar tijen, de Christen-Democratische Unie en Vrije Democratische partij. Hij waarschuwde echter voor een regeringspolitiek, die buiten de socia listen om uitgestippeld wordt, maar die tegenover het buitenland wordt voorgesteld als rustend op de verant woordelijkheid van &lle Westduitse j partijen. Verontwaardigd liet de Ber- j (Van onze parlementaire redacteur) Minister Korthals heeft gister avond in de Tweede Kamer de spre kers beantwoord, die vorige week hun licht hadden laten schijnen over de begroting van het kabi net van de vice-minister-president, de functie, die drs. Korthals be kleedt naast zijn minsterschap van Verkeer en Waterstaat. De begro- ting van zijn kabinet, waaronder de relaties met Suriname en de Nederlandse Antillen ressorteren, werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vice-premier had zijn ant woord geplaatst in het teken van „het wel en wee van onze partners overzee". De dit jaar gehouden rondetafel conferentie was een eerste oriënta tie over de wensen van Suriname. Het betrof de wens van dit rijks deel eigen diplomatieke betrekkin gen te onderhouden. Het was niet de bedoeling, dat toen spijkers met koppen werden geslagen. Als resul taat van het gesprek zou een werk groep worden gevormd. Nederland heeft Suriname niet willen haasten met aanwijzing van leden voor deze werkgroep, maar zojuist had de minister vernomen dat deze le den tenslotte waren aangewezen. Van onze kant kunnen we daar nu binnenkort ook toe overgaan. Wensen Als bij Suriname nog nadere wensen leven, kan dit rijksdeel daar bij het vervolg van de RTC van doen blijken. Zo lang het gesprek nog voortduurt blijven de buiten landse betrekkingen van het Ko ninkrijk in een hand. In het mi nisterie van Buitenlandse Zaken zijn een aantal functies voor Su- rinamers en Antillianen opengesteld maar van die zijde is men daar niet direct op ingegaan. Het ant woord van premier De Quay aan lynse burgemeester zich nog uit over Adenauers uitspraak, dat aan de status quo (bestaande toestand) in Berlijn niet mag worden getornd. Wat is dat voor een status quo, zo riep hij uit. Het is een status quo van de muur, de hoge zelfmoordcijfers in Oost-Berlijn en de ernstigste be staanscrisis van West-Berlijn sinds de blokkade. Verontrust toonde Brandt zich tenslotte over de bereid heid van de regering in Bonn mee te werken aan overleg met de Russen over het probleem-Berlijn, los van een gesprek over de gehele Duitse, kwestie. het Eerste-Kamerlid prof. De Gaay Fortman over de samenstelling van de Koninkrijksdelegatie naar de Verenigde Naties getuigde volgens minister Konthals niet van forma lisme. Het is een zaak van de Rijksministerraad, waarin met de mening van de gevolmachtigde mi nisters uit de West veel rekening wordt gehouden. Goed contact Met de Antillen bestaat een zeer goed contact over de vraag van de gouverneursvacature. De minis ter zag heK belang van een tijdige benoeming Zeker in. Ook ten aan zien van Suriname wees hij erop, dat zeker iemand uit het rijksdeel zelf voor de gouvemeursfunctie in aanmerking kan komen. Een goede defensie van de Antil len is van belang. Wellicht gaat binnenkort een tweede marineschip naar dit gebied. De daar aanwezi ge vliegtuigen voldoen aan de eisen. hem tijdens zjjn hobo-solo goed had begeleid, mag Maarten meedoen aan de volgende ronde. Tot de deelnemende scholen be hoort het St.-Bonaventura Lyceum te Leiden op 26 januari Advertentie toon uw goeds smaak en geef haar nylons in de nieuwe notenkleuren reeds vanaf f 2.50 in geschenk verpakking of als geschenkbon voor 2 paar Ring van Andrea Domburg gestolen Tijdens de voorstelling van „Een kwestie van aanpassen" van Tennes see Williams in de Stadsschouwburg in Amsterdam is maandagavond uit de kleedkamer van de actrice Andrea Domburg een ring en een bedrag van f60 gestolen, die zij op de kap tafel in de niet afgesloten kleedka mer had laten liggen. Vermoed wordt, dat een jongeman, die zich bij de portier van de artiesteningang ais zijnde van het „Rotterdams Toneel" aandiende, meer van de verdwijning afweet. Maar wie deze jongeman is heeft de politie nog niet kunnen ach terhalen. Prof. Abel Coetzee, verbonden aan de universiteit van Witwatersrand heeft in een zo juist verschenen ge schrift „Woeling en Wording" uit eengezet, dat niet alleen de helft van de blanke bevolking van Zuid- Afrika afstamt va» Nederlanders, doch dat tot vandaag toe op welhaast elk gebied de Nederlandse invloeden duidelijk aanwijsbaar zijn. „Meer dan de helft van onze voor ouders, onze taal, onze godsdienst, onze sociale gewoonten, onze zeden en tradities, onze folklore, onze na tionale feestdagen en begrafenis plechtigheden zijn uit Holland af komstig". Prof. Coetzee wijst er vervolgens op. dat door alle eeuwen heen Ne derlanders een belangrijke rol ge speeld hebben in het godsdienstige culturele en economiscne leven van de Zuidafrikaner. Ongeveer een "ier- de van de Afrikaanssprekenden i! van Duitse afkomst, doch de Duitse cultuurinvloed is uitermate gering ge weest. Hetzelfde was het geval met de Franse cultuurinvloed. Beide in vloeden waren geringer dan de En gelse, die zeker meetelt, hoewel vol gens prof. Coetzee geen van deze drie culturen ook slechts in de schaduw kan staan van de Nederlandse cul tuurinvloed. Tenslotte moet nog de joodse cultuurinvloed genoemd wor den, die vooral op de Afrikaansspre kenden met hun Oudtestamentische inslag indruk heeft gemaakt. ZWITSERS PAAR BEKENT DIEFSTAL Op verzoek van de Amsterdamse politie zijn in Rotterdam aangehou den een 32-jarige musicus en een 24-jarige vrouw, beiden van Zwitser se nationaliteit. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan een diefstal in een hotel in Amsterdam. Daar ontvreemdden ze uit een vitrine twee schilderstukjes en enige porseleinen beeldjes. Vlak na de diefstal ver dween het tweetal, dat in het hotel logeerde, zonder te betalen. Het paar, dat volgens de politie internationaal minder gunstig be kend staat, wordt van nog meer dief stallen verdacht, waarover het thans aan de tand wordt gevoeld. VERZOENINGSMISSIE NAAR KONGO? Naar van welingelichte zijde In New York verluidt, overweegt de waarnemend secretaris-generaal der VN, Oe Thant, een vooraanstaan de diplomaat uit Latijns-Amerika of Zwitserland met een verzoenings missie naar Kongo te sturen. In dit verband wordt de naam van dr. Padilla Nervo, de Mexicaanse oud-minister van Buitenlandse Za ken, genoemd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4