Bouw van 260woningen in de Meerbnrgerpolder i Katwijkse zeevisser duwt illig meisje door ruit onw Niet nuchter meer RIJVERKEER: PARIJS VERONTWAARDIGD OVER ARRESTATIE VIER FRANSEN IN EGYPTE Arbeiderstoneelver. „D.O.S." bestaat binnenkort 50 jaar OVERSTROMING IN SEVILLA ZES DODEN Leidse raad besluit: Spoedig bouw van 88 woningen en 172 uit contingent 1962 VERLICHTING OP KANAALWEG Berovingen in Amsterdam Grote stap naar eenheid Opgericht 1 maart 18S0 Dinsdag 28 november 1961 Derde blad no. 30515 Schoentje zetten pret beginnen Pakje maken vers verzinnen Sintje spelen veel vertier Lexi roken groot plezier! om America's Best Tobaccos Voor de Leidse kantonrechter „De maximale boete, die ik in dit geval kan eisen bedraagt slechts f. 30 subs. 6 dagen. U staat echter nu genoteerd en kan dus een volgende maal op een hogere eis subsidiair een hechtenis- straf rekenen", aldus de officier tijdens zijn requisitoir in de zaak tegen een 21-jarige Katwijkse zeevisser, die gisteren voor de Leidse kantonrechter terecht stond wegens verregaande baldadig heid. Op 3 sept, had hij in de Voorstraat te Katwijk een meisje door de etalage-ruit van een winkel gegooid, omdat zij had gewei gerd met hem naar een café te gaan. Verdachte voerde aan, dat hij het meisje had nagelopen en toen deze onverwacht inhield hij tegen haar was opgebotst met het gevolg, dat zij door de ruit was gevlogen. Volgens de getuigen, had verdach te echter het meisje, nadat zij had geweigerd niet hem mee te gaan, om dat hy niet nuchter meer was, wel degeiyk by de arm gepakt en met kracht van zich afgegooid, dwars door de ruit heen. „Ik wilde niet naar een café, maar naar een cafetaria en heb haar niet beetgepakt, doch alleen maar na gelopen", bestreed verdachte de verklaringen van de ge tuigen. „Een vreemde Katwykse ge woonte zeker?" merkte de kanton rechter op. Het feit, dat verdachte een en ander heel normaal vond na men de magistraten hem zeer kwa- lyk, temeer daar de gevolgen, die dit maal nog tot een lichte verwonding beperkt bleef, voor het slachtoffer zeer ernstig hadden kunnen zijn. Daar verdachte zich thans in mili taire dienst bevindt, vroeg hij ver mindering van de boete. Dit wees de kantonrechter niet alleen van de hand, doch het speet hem kennelijk, dat het vonnis, conform de eis, zo mild moest uitvallen. Van wie was die hond? Een 23-jarige inwoonster van Oegstgeest was ten laste gelegd, dat haar hond los had laten lopen op de openbare weg, dus in strijd met de A.P.V. had gehandeld. „Ik heb geen hond, dus kan ik niet strafbaar zijn", aldus verdachte. Bij nader onderzoek bleek, dat de hond aan haar moeder toebehoorde en verbalisant dus kennelijk moeder en dochter met elkaar had verwis seld. „Waarom heeft uw moeder het schikkingsbedrag ad. f 10 dan niet voldaan?", wilde de officier graa weten. Hierop kon „verdachte" echter jeen antwoord geven. Een vrijspre kend vonnis volgde, daar nu een ver volging tegen de moeder c.q. de ware eigenaresse van de hond zal worden ingesteld. Bijterij „De hond schoot plotseling ergens vandaan en wierp zich boven op mijn hond, die ik aan de lyn even uitliet. Toen ik myn hond terugtrok en tegen de aanvaller riep „ga weg", beet deze mij pardoes in myn been", aldus getuigde het slachtoffer in een ander „honden-zaakje", waarin een 23-jarige Katwijkse terecht stond omdat zy met de hond van haar vader op de Boulevard was gaan wandelen en het dier niet aan de riem had gehouden. „Hy schopte naar de hond en daarom beet hy", aldus haar verweer. Getuige ontken de dit ten stelligste. Daar de hond hem nogal flink had gebeten, moest hy zich onder doktersbehandeling stellen en op diens advies enige da gen rust houden. Hij was echter be reid de schaderekening te beperken tot f 8.—. Bij een nadere raadpleging van het proces-verbaal bleek nog, dat de hond op last van B. en W. slechts gemuilkorfd mocht worden uitgelaten en dan nog stevig aan de lyn, om dat hy reeds tot viermaal toe zonder enige aanleiding een kind had ge beten. Verdachte zei niets van die kinderby ter y en het dragen van een muilkorf af te weten, omdat de hond van haar vader was. Dat verdachte van een en ander niets zou afweten, trok de officier in twyfel. „U laat de hond regelmatig uit, omdat uw va der, zoals u zegt, zich niet met het dier bemoeit, dus zal u toch wel op de hoogte zyn van de gedragingen van het dier en de gevolgen daarvan", aldus zyn conclusie. Daar verdachte de hond niet aan een lyn had ge houden en dus verantwoordelyk werd gesteld voor het incident, eiste de officier f 40.boete subs 8 dagen, waarna hy verdachte adviseerde zich strikt aan de gestelde bepalingen te houden ter voorkoming van een nieuw strafbaar feit. Nadat verdach te de kantonrechter had beloofd de hond voortaan aan de lyn en af doende gemuilkorfd uit te laten, be paalde deze zyn vonnis op f 25 subs. 5 dagen met toewyzing van de scha devordering van f 8.Tegen verdachtes aanbod de schade meteen maar te verrekenen, had de bena deelde party geen enkel bezwaar. Een 30-jarige opkoper uit Katwijk kreeg een proces-verbaal, omdat hy de aankoop van een partij oud yzer niet in het daarvoor bestemde regis ter had ingeschreven. De man hoorde gisteren de officier, mr. J. A. L. Bra- da een geldboete van f75 subs. 15 dagen alsmede by wyze van waar schuwing een voorwaardelijke hech- tenisstraf van 3 dagen met 1 jaar proeftyd tegen zich eisen. Verdachte voerde aan, dat het een nalatigheid van hem was geweest en geen opzet. Dat die party oud yzer van diefstal afkomstig was, zoals achteraf was gebleken, was hem niet bekend en kon in geen geval de re den van het achterwege laten van de registratie zyn. Uit het onderzoek kwam echter naar voren, dat de po litie by verdachte was geweest om te informeren of de namen van de ver kopers c.q. de mogelyke ontvreemders van het yzer hem bekend waren. Hoewel hy toen had gezegd, dat hij geen namen wist, bleek later dat hy deze wel degelyk in zijn zakagen da genoteerd had staan en de politie dus om de tuin had geleid. Hoewel dit laatste feit hem niet ten laste was gelegd, werd juist dit hem zowel door de kantonrechter mr. W. de Koning als door de officier by- zonder kwalijk genomen. De kantonrechter zag geen enkele verzachtende omstandigheid en von niste derhalve conform. Geef vrye doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om. Direct om die hoek kan een zebrapad liggen. (Van onze Paryse correspondent) De Franse regering heeft de Egyptische beschuldigingen van spionage en het deelnemen aan komplotten gericht tegen het leven van president Nasser tegen de vier Franse diplomaten die in Cairo zijn gearresteerd, met grote verontwaardiging van de hand gewezen. Een woordvoerder van de Quai d'Orsey zei redenen te nebben om aan te nemen, dat een der diploma ten, Bellivier geheten, zyn volledige bekentenis, die door de Egyptische pers gisteren in extenso werd afge drukt, onder de druk van lichame- lyke martelingen zou hebben afge legd. Een spectaculair proces tegen de diplomaten is intussen door de Egyp tische regering al in het vooruitzicht gesteld. Volgens de Egyptische lezing zou een moord op Nasser het sein hebben moeten geven voor nieuwe militaire operaties van Israël, ge steund door Franse troepen in Egypte. Sedert de militaire inval van Fran sen en Engelsen in 1956 by het Suez- kanaal waren de diplomatieke rela ties tussen Cairo en Parys verbroken. In 1958 besloten beide landen niette min een beperkte culturele en econo mische samenwerking te hervatten, waarvoor wederzyds technische com missies werden samengesteld. De le den van die commissies zyn nu door de Egyptische autoriteiten gearres teerd en gevangen gezet. In de Franse hoofdstad is men dan Heyermans' „Schakels" als jubileumstuk Op 12 maart 1962 zal het 50 jaar geleden zijn dat de Arbeiderstoneel vereniging „DOS" werd opgericht. De heer A. C. v. d. Woerd, de enige nog in functie zijnde mede-oprichter, sprak gisteravond in de schouwburg er zijn grote voldoening over uit dat het vijftigste verenigingsseizoen, zich zo gunstig inzette, gezien de toene mende belangstelling van de zyde der donateurs. In het programma deelt het be stuur mede dat één van de hoogte punten van de herdenking gevormd zal worden door de opvoering van (Herman Heyensman's „Schakels", waarin regisseur van der Woerd zal jubileren in de rol van Panoras Duif. Met, dit voornemen roept DOS een oude traditie op: het spelen van sterk geschreven stukken van deze belang- rijke Nederlandse schryver, waar mede in het verleden zo vaak eer werd ingelegd. Gisteravond werd voorshands nog niet zo hoog gegre pen met „De metalen Eva"' een non sensical e tragedie van Joop Spit en Henk Bakker. Zy laten deze tragedie zich afspe len in Amerika het land dier onbe grensde mogelykheden, en wel te Binghilil in de buurt van Washington, Professor Henry Carpel, terzyde se- staan door zijn assistent Ned. Stal wart heeft, kennelijk met het doel het tekort aan huispersoneel te be- stryden, twee robots geconstrueerd, die op een simpel huistelefoontje feil loos reageren en het bestelde foutloos presenteren Maar, het blyven mechanische pro- diukten zonder hersens. Hy wil meer! Een toeval brengt hem op een gran dioze gedachte. Van een door een on geval gedood meisje weet hy de onbe schadigde hersenen te bemachtigen en in te bouwen in een kunstmatig lichaam, waarbij de schoonheidsspe cialist? Tracy Payne hem goede diensten bewy9t. Dat hy hierin ge slaagd is. zien we met. eigen ogen; het „hoe?" wordt ons door zyn pro fessoraal en streng wetenschappelijk toog helaas niet duidelyk. Hy neemt haar aan als zyn dochter en noemt haar heel toepasselijk Robi. Zy wordt door haar schoonheid het middelpunt, ontsteekt in alle vrou wen de vlam der jaloezie, in het over jarige en overspelige hart van Arthur Trinalty het vuur der liefde en in het brein van de professor begrypelijke Pygmalion gevoelens. Als de conflic ten zioh opstapelen, onthult de schoonheidsspecialiste haar het ge heim van haar bestaan, waaraan zy, Robi, vastbesloten een eind maakt en waarmee deze met reoht nonsensicale tragedie ook door de auteurs wordt afgesloten. ook van mening dat deze Franse ambtenaren weloverwogen in een spionagezaak zyn gemengd als voor spel tot een groot spionageproces in Cairo waarin Frankrijk en Israël een rol zouden moeten vervullen. WILDE BEESTEN IN ROERMOND J Geheel overstuur en nog l sidderend van angst kwam gistermorgen in alle vroegte een Vlaming het Roermondse ■politiebureau binnenstormen, In sappig Vlaams vertelde hij aan de dienstdoende wacht commandant dat hij om on- geveer half zeven in de bin- i nenstad was aangevallen door twee wilde beesten. De dieren i waren ongeveer een meter lang, en hij had ze aanvan kelijk voor honden aangezien, i Ze zaten ineengedoken in een portiek. Bij zijn nadering be- i gonnen zij vervaorlijk te bla zen en lieten de tanden zien, zo vertelde de man. Hij had het op een lopen gezet naar het bureau van politie. Drie politieagenten gingen met hem mee naar de plaats waar hij de ondieren had gesigna- leerd. Het bleek de Roer- 1 mondse Munsterstraat te zijn, waar inderdaad in een por- tiek twee wilde dieren werden 1 aangetroffen. Het bleken enorme bisamratten te zijn. 1 Het gelukte de politie een van 1 de ratten met enkele schoten 1 neer te leggen. De tweede rat 1 wist te ontkomen. Hevige overstromingen teisterden de stad Sevilla in Zuid-Spanje. Zes personen zyn verdronken en zeven tig gewond. Zesduizend inwoners zyn dakloos geworden. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog groter zal blyken te zyn wanneer het wa ter is gedaald en het puin geruimd. Amerikaanse soldaten en Spaanse politiemannen nemen aan het red dingswerk deel. Duizenden mensen waren gisteren echter nog niet be- vryd uit hachelyke posities op daken of in bomen. Gevaar voor verdere overstromin gen (een vierde deel van de stad is namelijk droog gebleven) wordt niet waarschynlyk geacht. Het waterpeil van de rivier Guadalquivir en het Tamarguillo-kanaal, die beide bui ten hun oevers waren getreden, is iets gezakt. De Leidse raad is gistermiddag akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. om in de Meerburgerpolder 260 woningen te bouwen. Met het nog beschikbare bouwcontingent van 1961 kunnen direct 12 bejaardenwoningen en 76 A-premiewoningen, waarvan 50 voor de W.B.V. „Eensgezindheid" en 26 voor de W.B.V. „De Eendracht", worden gebouwd. Lucas' Bouwbedrijf te Ryswyk is bereid deze 88 woningen te bouwen voor f. 1.326.000. De nog resterende 172 woningen, die eveneens een ontwerp zyn van architect H. C. P. Nuyten te Den Haag komen ten laste van 't nog toe te wyzen contingent woningwetwoningen voor 1962. Jongeleen, by de aanvrage tot finan ciële medewerking inderdaad hebben gewezen op de betekenis van deze weg voor het doorgaande verkeer, zijn niet ongenegen om deze kwestie nogmaals by G.S. aan te snyden. Aphter de vraag of dit succes zal hebben, plaat ste de wethouder een groot vraag teken. G.S. stellen zich n.l. op het standpunt, dat deze weg geen krui singen iets anders dan aansluitin gen kent. Bij de behandeling van het voor stel om een krediet van f. 7Jf.311f beschikbaar te stellen voor het aan brengen van een verlichting op de Kanaal-weg en op de Voorschoter- weg, gelegen tussen de Chuchüüaan en de Zoeterwoudseweg, betreurde de heer Woudstra (Prot. Chr.) het, dat Ged. Staten niet bereid bleken in de kosten van aanleg bij te dra gen, aangezien op deze provinciale weg een paar belangrijke aansluitin gen (o.a. bij het Torenflat en de LorentzkadeJ uitkomen. Is hier by de aanvrage, aldus spre ker, wel voldoende op gewezen? B. en W., die, volgens wethouder Nu nog een extra hoeveelheid zand nodig zal zyn om de terreinen in het Houtkwartier-Noord op het juiste peil te brengen (een extra uitgave van f45.000», vroeg de heer Van Hoek (VVD) of het niet verstandiger en ook voordeliger zou zyn geweest in dien de vereiste hoeveelheid zand di rect was aangebracht. Waarom eerst niet om een grondonderzoek gevraagd aan het laboratorium van grondme- chanici? Wethouder Jongeleen wees de heer Van Hoek er op. dat een dergelijk grondonderzoek niet gebruikelijk is en dat de geraadpleegde technici van oordeel waren, dat volstaan kon wor den met de eertijds aangebrachte hoeveelheid zand. Inderdaad zou het aanbrengen van een grotere hoeveel heid zand wel iets goedkoper zyn uit gevallen, doch by een eventueel over schot zou het afvoeren van dit over tollige zand weer hoge kosten met zich meegebracht hebben. Conform wordt dan besloten. Subsidiebeleid Het voorstel om in 1962 aan een aantal instellingen van weldadigheid een subsidie te verlenen, was voor de heer Duyverman (VVD) aanleiding om enkele opmerkingen te maken over het gemeentelijke subsidiebeleid en de bestaande verordening. Spreker stelde Amersfoort ten voorbeeld, in welke gemeente naar aanleiding van een uitgebracht rapport, waarin acht maatstaven voor het verlenen van een subsidie zyn aangegeven, een sub sidieplan voor 5 jaar is opgesteld. De heer Duyverman zou het op prys stellen, indien het college dit Amersfoortse plan eens in studie nam. Wellicht, dat hierin ook voor Leiden iets schuilt. Wethouder Menken, die toegaf, dat de Leidse verordening wel wat ver ouderd is, zei bereid te zyn kennis te namen van het Amersfoortse plan, dat hem niet geheel onbekend was. Tevens deed spreker de mededeling, (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse politie heeft een 23-jarige in Suriname geboren vul- caniseerder, aangehouden die ervan woirdit verdacht samen met twee kor nuiten een 34-jarige man uit Breslau van 2000 Canadese dollars te hebben beroofd. De man ontkent, maar is niette min vastgehouden. Hij zou met zyn vrienden het slachtoffer op de Nieuwendijk heb ben ontmoet. De buitenlander kreeg een lift naar diens hotel aangebo den en werd onderweg beroofd. Op het Museumplein gooiden de over vallers hem uit die auto. Voorts zoekt de politie naar een andere kleurling, die een 26-jarige fabrikant, die de trein had gemist, onderdak heeft verschaft. Toen de fabrikant wakker werd was hy echter van vrijwel al zijn bezittingen be roofd. Hy zag, zich genoodzaakt in zijn onderbroek naar de politie te gaan!. dat het in het voornemen van B. en W. ligt om het volgend jaar de Sub sidie-verordening „op de helling te zetten". Wethouder Van Schaik deelde in deze zitting nog mee, dat het boekje „Burgerschap en Burgerzin", dat aan alle as. kiezers op hun 23ste verjaar dag zal worden uitgereikt de raad stelde hiervoor een bedrag van f 2600 beschikbaar by verschynen aan alle raadsleden zal worden toegezon den. Met uitzondering van het voorstel tot het aangaan van een geldlening van f 3 miljoen dat in de zitting van 10 december as. opnieuw aan de orde komt, werden alle overige en door ons reeds gepubliceerde voorstellen z.hs. aangenomen. Zoals gisteren reeds in een gedeelte van onze oplaag gepubliceerd is de heer J. G. Hagens (WD) in de va cature van mr. J. Dryber benoemd tot wethouder. Kerkelijk Leven Er komen thans geen minderheidsverklaringen De orthodoxe afvaardigingen in de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Nieuw Delhi hebben gis teren bekendgemaakt, dat zy geen minderheidsverklaringen zullen af leggen tenzy dit absoluut noodzake- lyk zou zyn. Deze mededeling is door de overigen delegaties met instem ming begroet als een belangryke stap naar eenheid onder de christenen. Op vorige byeenkomsten van de Wereldraad dienden de orthodoxe kerken afzonderlyke verklaringen in met hun opvattingen over theologi sche en eenheids kwesties. De verklaring van maandag werd uitgegeven door aartsbisschop Iako- vos, het hoofd van het Orthodoxe aartsbisdom van Noord, en Zuid- Amerika. Hy deed dit namens de orthodoxe afvaardigingen, waartoe ook de Russische Orthodoxe Kerk be hoort. De verklaring wordt gezien als een aanwyzing, dat de orthodoxe kerken een grotere rol in de Wereld raad willen spelen. Sinds de toela ting van de Russische Orthodoxe Kerk beschikken de dertien ortho doxe kerken over ruim een derde van die stemmen in de Wereldraad van Kerken. NED. HERV. KERK Benoemd tot vicaris te 's-Gravenhage mej. W. M. Baronesse van Lynden al daar. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Arnhem (vac. F. A. Hofman) J. P. Boer te Rotterdam. Bedankt voor Haarlem-Zuid (vac. C. Goeman) J. van Reeven te Utrecht- Zuid. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle H. W. Eerland te Amersfoort. Bedankt voor Nieuwe Pekela A. W. Drechsler te Vllsslngen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Benthuizen P. van der Bijl te Barneveld voor Kampen A. Hofman te Zeist. Van Henik Bakker zagen we wel beter werk. hoewel ook in deze farci de handigheid van opbouw en zyn vlotte, vaak grappige en soms geestige dialoog onmiskenbaar zijn. DOS heeft onder leiding van regis seur van dier Woerd een over het al gemeen vlot lopende voorstelling van deze klucht gegeven waarbij echter de quasi dirama tische scènes te zwaar werden genomen. De rollen waren voldoende gekend, een enkele hape ring daargelaten en wij constateerden vele momenten van goed samenspel. Jan van Roy en slaagde erin van professor Carpel een alleszins aan vaardbaar type te maken en dit streng vol te houden goed terzyde gestaan door Wil Soheilingerhout als zyn echtgenote. Charlotte Bey speel de levendig en met begrip de sportie ve dochter Dolly. Ned Stalwart kreeg van Sjoert de Mik de quasi weten- schappelyke insla? en een syrnpa- tieke uitbeelding. Hil'die Zwaan, na een wat onzekere inzet, ontplooid- zioh als een doortastende en zelfbe- ?- wuste schoonheidsspecialiis'te en An- van Dienen wist van de wiet gemak- kelyk te spelen kunstmens Robi eer charmante vertolking te geven. An neke Baartwyk was als Amy Trinalty zwakjes en moet. haar stemmiddeler meer ontwikkelen. Henk Verver kor de figuur van de van vrouweüi schoon licht ontvlambare Arthur Tri naèty niet waar maken. Ed. v. cl Wyngaard en Johan v. Roven warer twee grappige robots, v. d. Woerd eer verbaasde doktor en Klaas Dorrepaal de mecanicien Bill. B. H. Een tekening van het ont werp, dat voorziet in de bouw van 12 woningen roor alleenstaanden. 32 be iaardenwoningen en 216 gezinswoningen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9