Prof. clr. Szirmai aanvaardde buitengewone Leiclse leerstoel Marine vertrok tocli niet met stille trom Laatste nieuws Met oratie over sow jet-recht en rechtsvergelijking „Kruit geheel verschoten" Leidse onderwaterjagers met duikvakantie in Spanje LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 25 NOVEMBER 1961 i Gistermiddag heeft prof. dr. Zs. Szirmai het ambt van buiten gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in het Oosteuropees privaatrecht aanvaard met een oratie over „Sowjetrecht en rechtsvergelijking". Prof. Szirmai. die Hongaar van geboorte en vorming is. week in 1949 uit zijn vaderland uit en werd in Leiden als privaat docent toegelaten. Van 1956 tot 1960 was hij voorts privaat-docent aan de Amsterdamse Universiteit, en van 1953 af hoofd van het Documentatie bureau voor Oost-Europees Recht. Als om gewetenswille uitgeweken Hongaar, die zich reeds jarenlang vertrouwd had kunnen maken met de Nederlandse samenleving, heeft prof. Szirmai in de afgelopen jaren zeer veel kunnen doen voor de Hongaren, die na het Hongaarse drama van ruim vijf jaar geleden naar het Westen vluchtten en gastvrijheid ons land vonden. Voor de oratie van gistermiddag bestond een zeer grote belang stelling, evenals voor de receptie, die tot besluit van de ambts aanvaarding in de ontvangstzaal van de Academie gehouden werd. Ook tiaar „recht" Prof. Sairmai stelde in zijn oratie. da,t ondanks het wellicht, veelal ont breken van zedelijke gereohtigheidis- beginselen in die communistische sa menlevingen tooh van een „recht" in algemene zin gesproken kan worden namelijk in dien zin. dat dit recht een uitgebreid normatief systeem van dwingende regels is. Het Sowjet recht. zoals dat na een verwarde be gin periode thans in een uitgebreid weefsel van rechtsbepalingen is vast- elegd, is wel degelijk een vergelijk- lare grootheid' voor een rechtsverge lijking met het westen, ook al liggen de normen heel anders en is het sa menstel van regels geheel anders en op andere grondslagen opgebouwd. De verschillen tussen de rechtssy stemen van Sowjet Rusland en het westen kunnen niet alleen door de afwijkende politieke en economische Kructuur verklaard worden. Willekeur In de Sowjetstaat vervullen wille keur en geweld een permanente rol. hoewel deze in verschillende mate en in verschillende perioden in betekenis uiteenliepen. Vaak is willekeur zon der meer versohenen, zoals onder meer tijdens de 'grootste invloed van ce sombere figuur van Wysihinsky. die enerzijds verdiensten heeft gehad! met betrekking tot de versteviging Tan het sowjet-rechit, en zich an derzijds tot een onscrupuleus werk tuig heeft gemaakt van de meest ex treme vorm van willekeur. De offi ciële willekeur heeft na die dood van 6:alin voor enige tyd moeten onder duiken, doch lang heeeft dit niet ge duurd. Maar de herlevende willekeur De hiërarchie van de rechtsbron nen is in de sow jet-staat enigszins toward omdat er geen unificatie in de rechtsbedeling is ingevoerd. Daar door verkeert ook de rechter veelal n een benarde positie. De laatste tijd s op dit terrein enigszins een weife lde toenadering tot westerse denk- leelden te bespeuren. Stad en land Opmerkelijk achtte prof. Szirmai Je scheiding van de rechtsnormen in e grote steden en industriële centra BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN .Helena, dr van H. Hilgeman en N. akker, Maria Geertruida Emerentia, r van N. D. Zoet en E. J. v. d. Voorn, b Itharlna Cornelia Johanna, dr van H. jj J. Bekkering en P. J. M. T. Lampo; m ngela, dr van S. Canlere en A. J uldhoek, Domlnlcus Gerhardus Jo annes. zn van H, Oude Elferink en 11 J. E. Rljsbergen; Amel, zn van H. aman en E. J. Schouten. Jan Adrie, a van J. I. Bogte en T. Mijs, Inge, dr P. van Weeren en M. Vermelden. ONDERTROUWD 0. W. Otten en W. P. Baan, J. J. m den Berg en L. Strik, H. L. M. „«•HJhoeven en A. J. E. Verhaar, J. G. J. losman en E. Jasper. A. L. van der m en C. M. de Groot. W. van Stlgt H. de MooiJ, J. H. van der Maat en H M. Been, B. J. Bonnet en A. C. D. nfl chllthulzen, P. de Ruiter en M. van fingeren, G. Beurse en E. M. Schoon, ..Mulder en J. Nagtegaal, F. R. Bak- er en K. Dijkstra. W. van Oosten en J Favier, J. Hoogenboezem en J. H. uchs OVERLEDEN J. Oosterman. 75 Jaar man; B. J. anshuljsen, 41 Jaar, man; M. A. Zuur weken, zoon; P. Onvlee, 36 Jaar. e.v. 1. H. SUggers; M. van Hameren. 70 Jr al chtgen. van T. den Haan; S. M. A bellejoe. 73 Jaar. echtgen. van J. Re ee; S. Wisse, 38 Jaar, man; C. J. M. L. Iwtse Tuijn, 55 Jaar, echtgen. van J. Hankart; A. B. Overmeer. 46 Jaar, rouw. en die op het platteland. Het recht van het platteland wordt ge-kenmerkt diooir d-e gebondenheid van de boer met betrekking tot de meeste rechts verhoudingen waarin hij betrokken is. Het stedelijk recht wordt geken merkt door een enigszins grotere per soonlijke bewegingsvrijheid. De uit breiding van het stelsel van particu lier eigendom, d-e laatste tijd op be- isdheiden schaal waar -te nemen, komt voornamelijk aan deze stede lijke bevolkingsgroep ten goede. Anderzijds wordit het recht in d-e steden gekenmerkt door de gebon- Prof. Szirmai en echtgenote worden tijdens de receptie na einde van de oratie gelukgewenst door prof. R. P. Cleveringa. (Foto L.D./Holvast) denheid va-n d-e economische rechts- betrekkingen door en aan ..het plan", het geen zich op juridisch terrein toont in het systeem van de dwang- contracten. Vruchtbare studie De gratie verschillen tussen- het sowjet-reohit en die westerse rechts stelsels, waarover prof. Szirmai uit voerig sprak, beletten volgens hem niet ee-n vruchtbare etudiie van het sowjet-recht. In de eerste plaats is een diergelijke studie nuttig, omdat zij een inzicht geeft in de structuur van de maatschappij en gedachten wereld der sow jets. Maar evenzeer is zulk een stud-ie van belang, omdat ook in het sowjet-stelsel bepaalde rechtsbe ginselen gevonden kunnen werden, die nuttig kunnen zijn voor die uit bouw van de westerse stelsels. Belangrijker is echter het aspect dat als „het beter begrijpen van het eigen recht door middel van rechts vergelijking" omschreven kan wor den. Wie leeft binnen de veste van een evenwichtig rechtssysteem, opge bouwd op de gedachte van de wester se rechtsstaat, vergeet al te gauw dat dit niet zomaar bereikt werd: men is geneigd de belangrijkste grondslagen als van zelfsprekend te beschouwen. Studie van andere systemen kunnen een beter begrip voor het eigen stel sel en een beter inzicht in zijn grond slagen stimuleren. Prof. Sairmai besloot zijp oraitde met d-e gebruikelijke toespraken, waarna een drukbezochte receptie plaats vond-. HERDENKING 26 NOVEMBER In vele plaatsen worden ook dit Jaar weer universitaire bijeenkom sten, belegd ter bevordering van het contact tussen de Leidse Universiteit jen hea, die aan deze Universiteit hebben gestudeerd. De sprekers zijn hoogleraren leden van de weten schappelijke staf en studenten, die de Leidse Universiteit vertegenwoor- digen. Als datum voor deze bijeen komst is 26 november gekozen, om dat ia 1940 op die dag prof. mr. R. P. Cleveringa zijn protestrede hield, naar aanleiding van het ont slag van de joodse hoogleraren door de Duitse bezetter. Deze- rede vond grote weerklank onder oud-alumni, die het universitaire verzet daarop hun steun gaven. De plaatsen waar bijeenkomsten, veelal verbonden met een gemeen schappelijke maaltijd, worden gehou den zijn; Alkmaar, Amersfoort, Am sterdam, Arnhem. Assen. Breda Gou da, 's-Gravenhage. Haarlem, Henge lo. 's-Hertogcabosch, Hilversum. Leeuwarden. Maastricht. Middelburg en Zwolle. Ook te Brussel vindt een bijeenkomst plaats. Tn Dordrecht en Rotterdam zijn de Leidse bijeenkom sten reeds gehouden. Te Leiden zelf heeft zoals gemeld een plechtige bijeenkomst plaats op maandag 27 november ia de Pieters kerk. De organisatie van deze bijeen komsten ligt in handen van het Leidsch Universiteits-Fonds en de Stichting Pro Civitate Academica Lugduno-Batava, die de steun van vele plaatselijke comité's mochten ontvangen. Bach-cantate in Rem. Kerk Zondag zal het Leids Studenten Koor en Kamerorkest „Collegium Musicum" in de dienst van de re monstrantse gemeente een cantate uitvoeren van Joh. Seb. Bach. Het ls één van de mooie werken, die Bach schreef voor de eredienst; de cantate no 127 „Herr Jesu Christ, wahr Mensch und Gott". Het is een zg. koraal-cantate; ge bouwd op eea in Bachs tijd heel be kend kerklied, dat in Ue verschillen de delen gebruikt wordt, soms nauw keurig. soms in vrije versie. Daarbij treft het gebruik, in het inleidend koor, van een tweede koraal-melodie: naast het „Herr Jesu Christ, wahr Mensch und Gott" het „Christe du Lamm Gobtes". Dit wijst op de zon dag. waarvoor dit werk geschreven werd: de laatste voor de lijdeastijd namelijk. Doch juist voor de laatste zondag voor de adventstijd, aanstaande zon dag. is deze cantate uitermate pas send: ernstig en feestelijk tegelijk als zij is. Tekst en muziek beide geven een groot getuigenis en een verkcadiging van Gods eeuwig leven. Het werk bestaat uit een groot in leidend deel voor koor on orkest, twee recitatieven-met-aria, respectievelijk voor sopraan en voor bas, en een sterk slot-koraal. De dienst, waarin deze cantate wordt uitgevoerd, staat onder leiding vaa ds. J. Th. Mackenzie, de dirigent is de heer Huub Buurman. Om praktische redenen, begint deze dienst om kwart over tien. De heer W. Serlie, leraar theorie der muziek en leraar pianospel aan de Maatschappij voor Toonkunst is aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag (met een onderscheiding) geslaagd voor het diploma piano C (voorheen plano CII). VOORRANG: Alleen NEMEN als er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt MEDISCHE DIENSTEN. Voorschoten Dokter Tonino. Voorstraat 23 .tel. 2493. Wijkverpl Gezondheidscentrum .tel. 2177. Dok ter Abarbanel. Chopinlaan 32. tel 3875 (voor eigen patiënten). Leiderdorp Dokter G. A. de Bruvne, Hoofdstraat 8. tel. 22208. Warmond Dokter H. A. G M Walenkamp, tel. 01711 - 220. Wijk verpl. Zr. Konijn. Herenweg 77, tel. 250. Oegstgeest Dokter Van Wal- chren, tel. 22030. Wassenaar Dokter E M. N. Oosterbaan. Pr. Marielaan 14 a. tel. 3056 en dokter H. D Boer, Witten- burgerweg 188, tel. 9124. Wassenaarse Apotheek. Sohouwweg 32. tel. 2402. LEIDERDORP Agenda raad De gemeenteraad eomi woensdag avond 29 november om 7.45 uur in vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten ver meld: Voorstel tot het verlenen van me dewerking tot stichting van een Rooms Katholieke lagere school in de Zijllaan en Meilepólder: tot het verlenen van medewerking tot stich ting van een Protestants Christeliike lagere school In de ZUUaan en Meüe- oolder: Inzake het verzoek om mede werking tot verandering van Inrich ting van de R.-K. lagere school aan de Ericalaan; inzake het verzoek om medewerking tot verandering van In richting van de R.-K. lagere school, Ericalaan: tot vaststelling van de ka- pitaalsvergoedingen voor de kleuter scholen over de jaren 1956 t.m. 1961; tot plaatsbepaling voor de tweede openbare lavere school en tot be schikbaarstelling van een krediet voor het maken van een plan; tot vaststelling van het krediet in reke ning-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor 1962: tot vast stelling van nieuwe beheers verorde ningen voor het waterleiding- en het woningbedrijf; tot het houden van een onenbare aanbesteding van h«»t hnuwrüpmaken van gronden in de Zijllaan en MeUeoolder: tot aan koop van gronden in de Munnikken- polder van mei. A. M. P. Mollema en mevrouw H. A. C. Mollema ba rones Van Hemert tot Dingshof en tot ontbinding van de ten aanzien van deze gronden gesloten pacht overeenkomst met de heer J. J. de Graaf- tot aankoop van grond in de Munnikkenoolder van de heer J. J. de Graaf; tot overdracht van grond aan eigenaren van de aan de noord- westzijde van de Doeslaan staande woninepn en tot het verlenen van een recht van overpad inzake de verhuur van het eemeentelijk tennis park; tot het verlenen vaa een sub sidie aan de Stichting Katholieke Ge zinszorg- en Gezinshulp te Leiden over 1960: tot het verlenen van een subsidie aan de R.-K. Vereniging voor Kinderuitzending; tot voorlopige vaststelling van de bedrijfsrekenin- gen over 1960; tot het houden van een openbare aanbesteding van het resterende gedeelte van het centrale rioleringsplan; tot het verlenen van medewerking tot het aanschaffen van leer- en hulnmiddelen voor de eerste klasse der R.-K. lagere school aan de Ericalaan. WARMOND T.T.V. Steeds Vooruit De uitslagen van de competitie wedstrijden luiden: Tweede klasse: LPSV 1-Steeds Vooruit 19-1, Steeds Vooruit 1-Batswingers 5 5-5, vierde klasse: Steeds Vooruit II-Slagvaar- dlg I 6-4, Steeds Vooruit II-Baro- Afscheid van Voorschotens „trots" Het Gemeentebestuur van Voor schoten heeft gisteravond in het Cul tureel Centrum afscheid genomen van commandant en officieren van het Marine Opkomst Centrum. Zoals bekend, is het M.O.C. naar Hilversum overgeplaatst. Op 17 no vember j.l. is de gehele staf van dit belangrijke onderdeel van de Ko ninklijke Marine met stille trom uit Voorschoten vertrokken. Voor het officiële afscheid had het gemeentebestuur de leden van de ge meenteraad, met diverse notabelen uitgenodigd. De uitnodigingen waren verzonden aan de plaatselijke artsen, predikanten, pastoors, de bestuurs leden van „Het Nut" en de Voor- schotense Herensociëteit, en aan alle officieren van de Koninklijke Marine, die in Voorschoten wonen en de of ficieren van het Marine Opkomst Centrum, en aan alle hoofden van dienst van het gemeentehuis. Het was niet duidelijk waarom bijv. de Kon. Wilhelminavereniging, die zo dikwijls gastvrijheid heeft genoten in het M.O.C. ontbrak. Van die zijde was men echter evenzeer bevreemd daar over. Hoewel niet alle genodigden aan de uitnodiging gehoor hadden gege ven, was het Cultureel Centrum aar dig'bezet, toen burgemeester L. de Kool namens het gemeentebestuur in een toespraak afscheid nam van het M.O.C.. waarvan de commandant, Kapitein-Luitenant ter Zee W. de Looze, vergezeld van zijn eerste offi cier, de heer L. van Steyn en Ka pitein-Luitenant ter Zee A. Heerding. hoofd van de afdeling huisvesting van de Marine, de ere-gasten waren. Burgemeester De Kool begon met zijn leedwezen uit te spreken, dat het college van B. en W. door de ziekte van wethouder J. J. Dekker niet volledig aanwezig was, maar het verheugde hem de echtgenote van wethouder Dekker wel te mogen be groeten. Pijnlijk afscheid Spreker meende, dat er alle reden voor is, deze avond bij elkaar te komen om officieel afscheid te nemen van het M.O.C, Het gemeentebestuur vindt hot een wat pijnlijk afscheid, daar de Koninklijke Marine een (trots) onderdeel van de Voorscho- tense samenleving was. Het M.O.C. is echt niet alleen een opkomst centrum geweest. Het was nauw met de samenleving verweven. Om slechts enkele van de aspeoten te noemen herinnerde burgemeester De Kool eraan, hoe het M.O.C. kont na de oorlog uit het kamp aanvullend voedsel verstrekt heeft aan behoef tige gezinnen en hoe het Sint-Nico- laasfeest niet alleen voor de Marine, maar voor vele kinderen uit Voor schoten een feest was. Visitekaartje Na deze specifiek menselijke trek jes gememoreerd te hebben, ging spreker het verband wijder trekken en wees hij erop. hoe iedere gemeen te wels eens een visitekaartje nodig heeft. Voor velen in Nederland is Voorschoten bekend geworden door het M.O.G. „Nu is het tijdstip voor het vertrek gekomen. Het heeft weinig zin om gezamenlijk daarom te treuren, het heeft alleen zin om even terug te blikken", aldus burgemeester De Kool. Het gemeentebestuur wilde de com mandant en de officieren niet met stille trom laten gaan zoals zij zelf hadden gedaan maar de er kentelijkheid uiten voor het feit, dat de Koninklijke Marine een deel is ge weest van de dorpsgemeenschap. Na met zeer veel waardering gesproken te hebben over de commandant, de officieren en de manschappen, wilde burgemeester De Kool nu in het openbaar en uit het diepst van zijn hart zijn spijt uitdrukken over het vertrek. De commandant van het M.O.C.,, kap.-lt. ter zee W. de Looze, me moreerde, dat zijn banden met Voor schoten reeds een dertigtal jaren ge leden gelegd zijn, toen hij zijn mid delbare schoolopleiding in Voorscho ten voltooide. Tien jaar geleden heeft overste De Looze het voorstel gedaan het M.O.C. op te heffen, maar hij verkreeg daar in geen steun. Het verbaasde hem daarom wel dat hij, toen hij tot com mandant van het M.O.C. benoemd werd, belast werd met de „ophef fing". Granaathulzen Overste De Looze merkte op, dat het M.O.C. en de Marine hier al hun kruit verschoten hebben en als be wijs daarvan en tevens als aanden ken van de Marine bood spreker bur gemeester De Kool een tweetal In drukwekkende granaathulzen aan. Burgemeester De Kool aanvaardde deze hulzen dankbaar. De hulzen zijn voorzien van een gravering, voorstel lende Nederland met een anker op de plaats van Hilversum, waaronder de spreuk: „Hic Porta Classis Est" en „Aangeboden door de Koninklijke Marine bü haar vertrek uit de ge meente Voorschoten op 17 november 1961 na een 15-jarig verblijf aldaar". De muziek werd deze avond ver zorgd door een strijkje van de Ma rinierskapel en de dansmuziek door het bandje van deze kapel. Op de foto linies burgemeester L. de Kool, rechts de comman dant M.O.C., die aan het ge meentebestuur de twee granaat hulzen heeft aangeboden. (Foto L.D./HolvMt) Nieuwe uitgaven Links lachen. Humor van achter het IJzeren Gordijn, door M. Chrestlen De redders van Engelmond, en Lampions der liefde, door Jan Mens Menuet, door Louis P. Boon Het raadsel van de vier getallen, door J. Veenlnga Patrouille, door Ph. Macdonald Nagelaten snikken van Plet Paal- Jens. Poëzie, proza, tekeningen en cu riosa uit de nalatenschap van Fr. I Haverschmldt. Torren aan de HJm, door 3. Car- miggeit Hoe biyf lk een nachtje over? door J Dutourd De leeuw ls los, door R. Parker Dlkkertle Dap en andere versjes, door Annie M. O. Schmidt Drie hoeraatjes voor de muizen, door M. Sharp. ABC-pockets. Uitg.: De Arbeiderspers, Amsterdam. Hoewel de afdeling Leiden van de Onderwaterjagersclub pas twee jaar bestaat, ontplooide zU zich Inmiddels tot een van de meest actieve afde lingen van de landelijke organisatie van sportduikers. Zij telt thans ruim 30 actieve leden, die wekelijks in „De Overdekte" een gedegen training vol gen. Teneinde de onderwaterjagerssport een grotere bekendheid te geven, had de afdeling gisteren fn de bovenzaal van café-restaurant „In Den Ver gulden Turk" een propaganda-avond belegd, welke zich in grote belang stelling mocht verheugen. De afdelingsvoorzitter, de heer A. H. S. Stemerding, gaf deze avond een overzicht van de activiteiten van de club en schonk aandacht aan de onderwatersport, een voor zeer velen nog onbekend terrein. Een vreemde opvatting is, dat de outsiders menen dat bij de duiksport het gevaar van verdrinken zoveel groter ls dan bij het normale zwem- nie III 6-4. (Dames) ATTC I- Steeds Vooruit I 3-7, Steeds Voor uit -I-Slagvaardig I 4-6, (Junio ren) Steeds Vooruit. I-Treffers 4 3-7. De wedstrijden voor de volgende week zijn Steeds Vooruit III moet uit naar Sassenheim om tegen TCS II uit te komen. De junioren van Steeds Vooruit moeten a.s. zaterdag naar Leimuiden om tegen Play Fair II uit te komen. WASSENAAR Verbouwing van Bloemcampkerk De verbouwing van de gerefor meerde kerk aan de Bloemcamplaan zal binnenkort wel zo ver gereed zijn, dat op 3 december de diensten in dit kerkgebouw kunnen worden hervat. De gaanderij zal voorlopig nog buiten gebruik blijven omdat de orgelbouwer daar nog geruime tijd werk heeft. De officiële ingebruik stelling van de kerk zal worden uit gesteld, totdat ook het orgel gereed zal zijn. VOORSCHOTEN KW-vereniging en 25 jarig huwelijk koningin en prins Het bestuur van de Voorschotense Koningin Wilhelmina-Vereniging, die telkenjare de feestelijkheden organi- seerd ter gelegenheid van de verjaar dag van Koningin Juliana, is er dit jaar bijzonder vroeg bjjgeweest om inleidende besprekingen te houden met de z.g. werkcommissies, die de onderdelen nader moeten uitwerken en organiseren, teneinde in staat te zijn het officiële feestprogramma aanmerkelijk vroeger dan vorig jaar huis-aan-huis te kunnen bezorgen. In het bondsgebouw werd gister avond een geanimeerde bespreking gehouden. Voorzitter B. Hoogwerff Kroon kon vertegenwoordigers van alle zes com missies verwelkomen. Besloten werd de feestelijkheden in grote lijnen te houden als die van vorig jaar. Maar bij de volksspelen „kinderspelen voor volwassenen" in te lassen. De gedachte ging daarbij uit naar zaklopen, kussen slaan, blokjesrapen e.d. Tevens werd beslo ten om naast het steeds veel publiek trekkende „kuipje-steken", het touw trekken voor viermans-ploegen weer eens op het programma te zetten. De kindertraktaties zullen zaterdag, 28 april gehouden worden. Op die dag worden ook puzzelritten gehouden, evenals een taptoe en een cabaret avond. Aangezien nog niet vaststaat op welke datum het 25-jairie huwelijks feest van de Koningin zal worden ge vierd. kan deze dag nog niet in de besprekingen worden betrokken. We gens te weinig ruimte op de intieme Voorstraat voor de kermisattracties, wil het bestuur deze verplaatsen. Enkele suggesties uiit de vergade ring zoals een poppenkast voor de kleuters; dansen in de openlucht voor de Jeugd; een swingband in de kinderoptooht; een draaiorgel op de Voorstraat en een show van open lucht acrobaten, zullen nog nader worden bekeken. Begroting Zuid- Holland sluit Dank zij o.a. de hoogconjunctuur Mede dank zij de nog voortdurende hoogconjunctuur, die zich weerspie gelde in een belangrijke toeneming van de middelen, is de begroting 1962 van de provincie Zuid-Holland slui tend. De middelen zijn toegenomen met rond f. 4.234.000. De Inkomsten worden geraamd op f. 39.349.835. Men verwaoht dat de uitkering uit het Pirovinoiefonds, mede door de verwachte aanmerkelijk hogere op brengst van die Rijksbelastingen, met f. 1.890 000 zal toenemen. Ook wordt een stijging van de Rijksuitkering voor de secundaire wegen van f. 1.318.000 begroot. Verder verwach ten Ged. Staten om. een stijging van de leges, in het bijzonder van de leges voor afgifte en verlenging van rijbe wijzen (f. 45.000), De toeneming van de uitgaven ten laste van de gewone dienst wordt voor 1962 geraamd op rond f. 4.778.000 „Deze toeneming is, aldus de toeldch- 'tiing, groter dan voorgaande jaren door enkele bijzondere voorzienin gen". Tot de stijging zullen om. bijdra gen; hogere personeelskosten (f. 551.000), toeneming van rente en afschrijvingen als gevolg van inves teringen in 1961 (f. 740.000). hogere afschrijvingen op kapitaalsuitgaven voor wegen (f. 735.000), hogere onder houdskosten van secundaire wegen (f. 100.000) en meer uitgaven voor subsidies (f. 202.000). Benelux-verdrag getekend Vertegenwoordigers van de Bene- lux-landen hebben gisteren te Brus sel het Benelux-executieverdrag en het negende Benelux-protocool inza ke tarieven ondertekend. Het executieverdrag gaat over de ten uitvoerlegging van in een van de drie landen gewezen vonnissen in een ander Beneluxland. Het verdrag be treft alleen vonnissen in civiele za ken. Tevens houdt net verdrag er kenning in van uitspraken inzake faillissementen. In het protocol worden tarieven voor invoerrechten vastgesteld. men. Een verkeerde opvatting, die velen er helaas van weerhouden de onderwatersport te gaan beoefenen. De eerste ervaring bij de training leert echter direct al. dat de grootste moeilijkheid aanvankelijk juist hier uit schuilt om „beneden zien te blij ven" en niet direct naar de opper vlakte te drijven, aldus de heer Ste- merding. die zijn gehoor de verze kering gaf, dat het de duiker-in-spé, nadat hij zich al vrij bewegend door het water kan verplaatsen, reeds spoedig opvalt hoe onbeholpen een mens zich in feite voortbeweegt als hij aan de oppervlakte zwemt. Na de verkregen vertrouwdheid met het verblijf onder water één van de belangrijke punten van de training beweegt de onderwaterjager zich vrij en gewichtloos in de stille ruimte onder de oppervlakte en geniet daar van een ongekende en wondermooie omgeving, waarbij de persluchtappa- ratuur en de aangeleerde vertrouwd heid met het gebruik hiervan, hem alle veiligheidswaarborgen geeft. Daar de training erop is gericht de duiker tot een all-round onder watersportman te maken, krijgt hij op de clubavonden ondericht in o. m. E.H.B.O., fysiologie v. h. duiken, technisch inzicht apparatuur, biologie archeologie, fotografie onder water eet. etc. Dat ook de leden van de afde ling Leiden na een grondige training in het zwembad, het zomerseizoen benutten om niet alleen in ons land, doch ook in het warmere Zuiden duikvakanties in het open water te houden, bewees hierna de projectie van een aantal fraaie kleurendia's, die onder water werden opgenomen met zelfgeconstrueerde camarahulzen en een goed beeld gaven van een der gelijke duikvakantie rond het Spaan se eiland Ibiza midden in de Middel landse Zee. Voor een geestig en tevens in structief commentaar zorgde de heer P. H. de Blocq van Schelitinga, die samen met de leden C. Verhage, A. Vossenpoel en N. W. Scheffelaar Klots, de praktische duikoefeningen bij Ibiza in beeld bracht. In de pauze waren de aanwezigen ruim schoots in de gelegenheid het ten toongestelde duikmateriaal te be wonderen, waarbij de heer Stemer- dine voor een deskundige toelichting zorgde. Na de pauze kreeg men via een fraaie kleurenfilm van Bernard Kruy- sen, getiteld „De Blauwe Stilte" een goede Indruk van het duiken als sport en het wondermooie onderwater landschap rond het eiland Ibiza. Daar de heer Kruysen zelf verhin derd was. leverde in zijn plaats de heer C. Verhage, die deel uitmaakte van het filmteam, het nodige com mentaar. Naar conflict is de mijnindustrie? (Van onze correspondent) In zijn openingsrede tot de alge mene vergadering san de Alg. Ned. Bedryfsbond voor de mijnindustrie, welke gisteren en vandaag te Bruns- sum werd gehouden, heeft de Bonds voorzitter, het Tweede Kamer-lid de heer J. J. Kramer, de ernstige vrees uitgesproken, dat cr in de Limburgse mijnindustrie een conflict zal uitbre ken als er geen oplossing gevonden wordt voor het vraagstuk van de lo nen en andere arbeidsvoorwaarden. Terwijl van 1 oktober 1958 tot 1 oktober 1960 een /ermeerdering der bruto-weekinkomsten voor de Neder landse industriearbeiders 13.9 heeft bedragen, is het brutoweekinkomen van de mijnwerkers maar met 5.6 gestegen. De produktiviteitsmaatsta- ven gaan voor de mijnindustrie niet op door de te hoge inzet van de werktijdverkorting en de te lage in zet van de te verwachten produkti- viteitsstijging. „Er zal een oplossing moeten wor den gevonden, want anders loopt het in de mijnindustrie mis zei de heer Kramer. Door het achterblijven van de lo nen zijn er ernstig personeelsmoei- lijkheden ontstaan, Sinds 1958 is het aantal leerlingen, dat bij de mijn bedrijven in opleiding is, met niet minder dan 40 verminderd. Het verloop in de bezetting is groot. Door een verkeerd personeelsbeleid is er een ernstige veroudering in de onder grondse bezetting opgetreden. Door een en ander loopt de pro- duktie thans terug en wordt het ren dement van de kostbare mechanisa tie en rationalisatiemaatregelen be dreigd. „We zün in een gevaarlijke impasse geraakt", oordeeld de heer Kramer. Lokollo wil geen belasting betalen (Van onze Haagse correspondent) „Deze vertegenwoordiger van de Republiek der Zuid-Molukken moet beschouwd worden als een onderhan delaar. Van oudsher tQn onderhan delaars en gezanten onschendbaar en ook gevrijwaard van strafvervol ging". Dit principiële verweer voerde gis teren mr. A. C. Maris uit Den Haag, optredende voor de heer P. W. Lo kollo, die zich de gevolmachtigde mi nister van de Republiek der Zuid-Mo lukken in ons land noemt. De heer Lokollo was gelijk gemeld ge dagvaard door de Rijksadvocaat we gens niet betalen van motorrijtui genbelasting. Het proces is door de heer Lokollo uitgelokt urn erkenning te krijgen als diplomatiek vertegen woordiger van de Republiek der Zuid- Molukken, die niet door Nederland is erkend. Nadat de Rijksadvocaat tegen de heer Lokollo en diens secretaris, die eveneens terectstond, geldboetes van resp. f20.— en f25.— had ge vorderd, besloot de politierechter, mr. Van Hellemondt, tot verwijzing van de zaak naar de meervoudige kamer van de rechtbank ln verband met het Ingewikkelde karakter van het proces. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 24 november. CV Centrale Aalsmeerse Velling GA. Gerbera per stuk 85-130. Bouvardia 40 -55. Euphorbia 70-120, Chrysanten gr - hl. 40-55, ld. kl.bl. 30-41, Amaryllis per kelk 60-80. Fresia per bos 110-190, Cy clamen 100-160, Asp. Plumosus 90-125, Chrysanten 80-140.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9