LEIDEN SCHOOT TEKORT bij demonstraties IN BOUW VAN WONINGEN Kerkdiensten Leiden en omgeving Situatie en perspectief ongunstig Shelgi '{uw-fiordAlaar-Atéle/uw Provinciale toewijzing voor '62 lager dan voor lopende jaar Gero-casselte Opfferirht 1 maart 1860 Zaterdag 25 november 1961 Tweede blad no. 30513 3* (Van een onzer redacteuren) Tijdens de deze week beëindigde behandeling van de begroting is in de Leidse gemeenteraad 405 zoals gebruikelijk weer ruime aandacht besteed aan de woningbouw. Uit de debatten bleek be- 5y paald geen eenstemmigheid te bestaan over de 93i ontwikkeling in de naaste toekomst. Sommige 10^ leden vroegen nadrukkelijk om grotere bouw- contingenten, doch er werden ook opmerkingen gemaakt, dat het provinciale contingent voor- ortj het komende jaar aanleiding gaf tot optimisme. Eenstemmigheid bleek voorts niet te bestaan over de meest gewenste verdeling van het aan 9.o: Leiden toe te wijzen contingent over de ver- schillende sectoren van de woningbouw. Is een zeker optimisme ten aanzien van de S situatie en het perspectief in de Leidse woning- 3rï wetwoningen en minder premiewoningen in bouw gerechtvaardigd? Nee, zo mag het zeker niet worden gesteld, want b.v. in Zuid-Holland zijn er voor het komende jaar minder woning- het bouwcontingent beschikbaar dan in het lopende jaar, aldus de gedeputeerde de heer D. van der Kwaak, oud-wethouder van Leiden, die die wij naar zijn mening vroegen. Hij toonde zich over het algemeen bepaald niet pessimis tisch, maar kon evenmin de opvatting onder schrijven dat speciaal voor het komende jaar de vooruitzichten ook voor Leiden gunstig afsteken bij hetgeen de laatste jaren te zien hebben ge geven. Wat de situatie in grote lijn betreft zijn er bovendien elders heel wat minder optimistische geluiden te horen, dan op een gegeven moment tijdens de raadsdebatten klonken. Zoals bekend heeft de regering als richtlijn voor 1962 de bouw van 90.000 ^«1 woningen gesteld, waarvan 35.000 woningwetwoningen, 30.000 premiewoningen en 25.000 ongesubsidieerde woningen (de vrije sector). Voor de provincie Zuid-Holland zal een contingent van 7100 woningwetwoningen en 6900 pre- oel' miewoningen beschikbaar zijn, benevens een aantal van 5300 in de vrüe -D gector. Voor vervanging van krotten krijgt Zuid-Holland, aldus de heer ;Piena in de Leidse gemeenteraad tijdens de begrotingsbehandeling, 2890 ,rsP woningen toegewezen en voor vervanging van noodwoningen nog een con- Jitz 1 7.5^ leiding gaven. Contingenten voor de gemeenten in december Tooh betekenen deze cijfers, aldus Van der Kwaak die in Gede- Staten onder meer belast is •4 0 met de toewijzing van bouwcontin- genten aan de gemeenten, dat Zuid- Holland aan woningwetwoningen en premiewoningen 1600 stuks minder te verdelen heeft dan in het lopende jaar. Bovendien geven de in de raad ov'genoemde cijfers een enigszins ver keerde indruk, omdat de genoemde her aantallen voor krotopruiming en ver- ei vanging van noodwoningen inbegre- 2pen "zijn in de eerder genoemde cij- iers voor de woningwetbouw. Het 4 0 Zuidhollandse bouwcontingent is voor erti 1962 in de woningwetsector 140 lager Bij dan in 1961 en in de sector van de 70jpremiebouw 1460 lager, iigi' Het is natuurlijk nog een open vraag, hoe groot het aandeel zal zijn waarover Leiden uit dit contingent kunnen beschikken. De gemeen- lelijke contingenten zullen, aldus de 3 5 heer Van der Kwaak, waarschijnlijk jt medio december bekend worden ge ien maakt. Vanzelfsprekend kunnen de Mws gemeentelijke contingenten in ver- ae!l houding tot de gemeentelijke behoef- "affiten niet van geval tot geval aan zienlijk voordelig of nadelig uitval- maar er zit natuurlijk wel enige speling in de mogelijkheden, zodat het voor Leiden gunstig kan uitval- len maar even goed nog ongunstiger 'zldan het provinciale beeld. De pro- ug rinciale cijfers over de bouwmogelijk- telc heden van volgend jaar kunnen dus ivo| bepaald geen aanleiding tot juichen licï seven. In 1965 einde woningnood? Anders ziet het beeld van de volks- huisvesting in grotere lijn eruit. Er oho sijn nog nooit zoveel woningen in aanbouw geweest als in het lopende Lla jaar. Op 1 september j.l. bedroeg dit aantal 107.781. In de eerste acht j maanden van 1961 werd met de bouw van 69.355 woningen een aanvang ge- je maakt. Na Deze verheugende aantallen zijn ïxiciFoornamelijk te danken aan de bij- mndere activiteit in de vrije sector. "-^Aanvankelijk heeft men geraamd, dat jym in 1961 ongeveer 15.000 woningen in jrasjde vrije sector zouden worden ge- louwd, doch dit aantal is inmiddels Je 55.000 reeds royaal overschreden. De activiteit in deze sector heeft zulk EDI Een vlucht genomen, dat maatregelen y ot afremmen noodzakelijk werden. Door de bouwactiviteit van de Jaatste jaren is men aanzienlijk in- ,ont dopen op de statistische woning- raE ekorten. Het statistisch woningtekort 17.3 eeft een „momentopname" van het istfffoningtekort. Het is het aantal on- rbe; wenste, door de woningnood ge- Iwongen samenwoningen van gezin- len- Het omvat dus niet de behoeften 0.3 an grotere woningen, en bijv. de aan- Vragen van woningen van jongeren lie wachten met het stichten van een ezin tot zjj een woning kunnen be- lagl rekken. „Op 1 januari 1961 bedroeg 13.1 iet landelijk statistisch woningtekort 14.3 i°g" 86.000. De heer Van der Kwaak *v! prak de verwachting uit, dat dit j ijfer dank zij de activiteit van dit ebt aar begin 1962 teruggedrongen kan ijn tot 60.000. In dit tempo door- 20.2;aande, zou over drie jaar het sta- pro istisch tekort geheel kunnen zijn P^eggewerkt. Nieuwe zorgen Dit zal ook wel nodig zijn aange- 7 5 ien het aantal nieuw te bouwen :on( foningen voor opvangen van de groei /ier'an het aantal gezinnen moet stij- mi'i en. Thans raamt men het aantal ieuwe gezinnen, die huisvesting be- loeven, op 50.000 per jaar, maar na 965 zal hiervoor op 60.000 per jaar l3.5iioeten worden gerekend. Daarbij omt nog, dat langzamerhand het 231 robleem van de sanering krachtiger 244 moeten worden aangepakt, waar oor ook weer grote aantallen nieuwe 'oningen nodig zijn, evenals voor 12 3 orvanging van verouderende wonin- 12.4 len. \q'1 Men moet niet vergeten, dat thans Nvf! ^ds meer dan een miljoen woningen Pro o ons land, meer dan een kwart van 18.5 et totaal derhalve, ouder zijn dan 19-lj 5 jaar! Stelt men de redelijke wo- 1 ji "ngleeftijd op 80 jaar dan zijn al- 1, 3 ten al voor de vervanging van deze "Voningen 30.000 nieuwe per jaar no- Het tempo van het inlopen der te- istprten is de laatste jaren vrij con- 2L4 tant geweest. In 1956 bedroeg het atist-isch woningtekort nog 188.000. Wanneer het tekort ir 1965 zou zijn opgeheven, betekent dit, dat gemid deld ruim 20.000 per jaar ingelopen is, een aantal dat dus ook voor de komende jaren is voorzien. De ont wikkeling van het aantal bouwvak arbeiders is gunstig. Het beloopt thans ongeveer 66.000, op grond waar van verwacht kan worden dat inder daad de thans voorgenomen bouw activiteit ten volle kan worden ont plooid, mits er geen stagnatie in de materiaalvoorziening optreedt. Vergelijking Dit alles betekent nog niet, dat de situatie voor Leiden in het bijzonder ook even hoopgevend is. Wij hebben onlangs een vergelijkend onderzoek ingesteld, dat tot merkwaardige en niet zo verheugende conclusies aan leiding heeft gegeven. Weliswaar liggen van gemeente tot gemeente de problemen op het ge bied van de woningbouw geheel ver schillend, maar toch kan een ge meente als Leiden vergeleken worden met het algemene beeld van de groep Nederlandse gemeenten tussen de 50.000 en de 200.000 inwoners. Klei nere gemeenten moeten bij een ver gelijking niet worden betrokken aan gezien zij een geheel ander karakter hebben, terwijl de vier grote centra Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht evenmin vergelijkbaar zijn. tot 1960 slechts 5691 nieuwe woningen gebouwd, dat betekent 1 nieuwe wo ning per 17 inwoners. Slechts Haar lem kwam er bij de vergelijking der 29 gemeenten ongunstiger af met één nieuwe woning per 22,5 inwoners. In de overige gemeenten was de situatie aanzienlijk beter, en het gemiddelde van de „vergelijkingsgroep" als ge heel lag op één woning per 12 in woners. Wanneer in aanmerking wordt ge nomen, dat elders in de eerste jaren veel in de oorlog verwoeste woningen moesten worden vervangen zodat Leiden, waar de oorlogsschade op woninggebied beperkt bleef, met- klei nere toewijzigingen genoegen moes ten nemen, dan nóg komt Leiden niet gunstig uit de bus. De Sleutel stad staat op de 26ste plaats in de rij van 29 wanneer van de aantallen nieuwe woningen de in de oorlog ver woeste worden afgetrokken. Geen excuus Er is herhaaldelijk op gewezen, dat de grote bouwactiviteit voor de Uni versiteit de woning- en industriebouw in Leiden zou remmen. Er zijn ech ter in de groep va.ri 29 gemeenten, waarmee wij de situatie in Leiden vergeleken, vele steden met specifiek gerichte bouwactiviteit op ander ge bied, en desondanks geven ook deze steden aanzienlijk gunstiger cijfers over de woningbouw te zien dan ae Sleutelstad. Wij denken b.v. aan Eindhoven met de Philipsfabrieken, Schiedam met de enorme industriali satie, Delft met de zeer sterk ge groeide Technisohe Hogeschool, Gro ningen met de Universitaire uitbrei dingen, Enschede met de industriële expansie, Heerlen met de Staatsmij nen en aanverwante industrieën. Plcrnen bleven plannen Evenmin kon de woningbouw in Leiden het slachtoffer worden van bijzonder grote werken op ander dan Universitair gebied. Bouwproblemen zijn er te over in de Sleutelstad. Wij behoeven maar te noemen de bouw Op de plantage Djenkol, nabij "T" Kediri, in Oost-Java heeft een beto- I ging plaats gehad waarbij zes men- sen de dood hebben gevonden en achttien anderen verwondingen op gelopen. Troepen van de regering openden het vuur op meer dan 4.000 mensen die betoogden tegen het regerings plan om hen van de plantage die zij wederrechtelijk bebouwden naar an dere, door de regering beschikbaar gestelde, gronden over te brengen. Een aantal leiders van de groep be togers werd gearresteerd. woongelegenheid, waaraan dan zekér een nog groter behoefte zou hebben bestaan. Maar die plannen zijn niet gereali seerd, en desondanks is Leiden in de woningbouw steeds verder achterop geraakt vergeleken bij andere ge meenten. Ook het beperkte grondgebied van Leiden mag niet als excuus voor een kennelijk tekort aan .woningbouwac tiviteit worden gehanteerd. Wanneer verschillende thans nog in uitvoering zijnde of geprojecteerde complexen binnen de huidige gemeentegrenzen Leiden naar iedere maatstaf geno- Zondag 26 november Advertentie 4 variaties: Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries geno men althans ruim het gemiddelde van de vergelijkingsgroep hebben kunnen bereiken. Daartoe hadden vóór 1961 nog geen 2C00 woningen méér ge bouwd moeten worden, en die zijn sindsdien voltooid, staan thans bin nen de grenzen in de stelilngen of op papier of er is ruimte voor be schikbaar. Enge gemeentegrenzen kunnen dus niet als excuus gelden. Welke richting? Het gaat er ons in deze beschou wing geenszins om, een schuldige voor deze ontwikkeling aan te wijzen, maar slechts om een situatie te ken schetsen, die in wezen veel ongun- st.'ger is dan uit de jongste begro tingsdebatten zou kunnen blijken. Van de zijde van de P.v.d.A. werd tijdens deze debatten de wenselijk heid naar voren gebracht van een grotere toewijzing van woningwet woningen, terwijl van Prot. Christe lijke en VVD-zijde juist een lans werd gebroken voor woningen in de premiesector en de vrije sector. Dit laatste met het argument, dat nog teveel gezinnen, die op grond van hun maatschappelijke positie royaler zouden kunnen wonen, thans wo ningwetwoningen bezet houden die daardoor worden onthouden aan hen, waarvoor zij in wezen bestemd zijn. Wij hebben de indruk dat ook door degelijke verschillen van inzicht de geleidelijke achterstand in de wo ningbouw is ontstaan. Het is enerzijds begrijpelijk, dat aangedrongen wordt op een zo groot mogelijke bouwactiviteit voor de min der draagkrachtigen die het grootste gevaar lopen het slachtoffer van de woningnood te worden maar ander zijds moet ook overwogen worden, dat een ruimere activiteit op het gebied van de premiebouw en in de vrije sector woningwetwoningen vrij maakt. Iemand, die een fraaie woning in de vrije sector voor zich laat bou wen, heeft nu eenmaal tot dat mo ment niet in een hutje op de hei gewoond, maar vermoedelijk in een woningwetwoning. Nieuw beraad Wij achten het dringend nood zakelijk, dat op korte termijn deze gehele materie nog eens - buiten de partij-politieke sjeer grondig bekeken wordt, en dat een beleid wordt uitgestip peld dat de grootste mogetijk- heden voor de toekomst biedt. Niet alleen is dit nodig om een geleidelijk gegroeide achter- Lelden Hervormde Gemeente, Pie terskerk: 10 uur ds. D. J. Vossers, 7 u, ds. J. de Wit. Zangdlenst. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. J. A. Eekhof, Marekerk: 10.30 ds. H. J. van Achter berg, 5 uur ds. M. Ottevanger. Oosterkerk: 10 uur ds. P. Kloek, uur de heer B. Dulsterhof. Kand. tot de heilige dienst, voor ds. Vossers. Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. Groot, Maranathakerk: 9 uur dr. P. L. Schoonheim. Bevrijdingskerk: 10.30 uur dr. K. E. H. Oppenhelmer. Herv. Ulo-school, Asserstraat: 10 u. ds. J. de Wit. Aula School Marnlxstraat: 10 uur ds H. M. J. van Duyne te Den Haag. Ver. van Vrijz. Hervormden, Leidse Volkshuis: 10,30 uur ds. H. de Nle te Amsterdam. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. J. Charensol. Academisch Ziekenhuis: 10 uur de heer J. Henzen. Diaconessenhuls: 10.30 uur ds. I. Tombe. Jeugdkerk Aula Gymnasium: 10 uur de heer J. W. van Daalen. Zuiderkerk (Ingang Bloemistenlaan) 3 uur Kerkdienst voor doven. Geref. Kerk (In Chr. Geref. Kerk, Steenschuur 9)9 uur ds. H. v. d Berg te Sassenheim, 7 uur dr. Dron- kert. Petrakerk, Surinamestraat: 10 uur ds. Haverkamp, 5 uur ds. Maaskant. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dron- kert, 5 uur ds. Haverkamp, 7 uur dr. Westerink. Maranathakerk: 10.30 uur ds. Heule. Bevestiging van ambtsdragers; 5 uur ds. de Boer. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: 9 uur ds. Maaskant, 5 uur ds. Heule. Openbare geloofsbelijdenis. Groenhoven: 10 uur dr. Westerink. Chr. Geref. Kerk: 10.30 uur (onderw. Ik geloof in de Heilige Geest) en 5 u. (onderw. Melk of vast voedsel) dr. Ve- lema. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur lees- dienst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. J. Douma te Rijnsburg. Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Doopsgez. Gem.: 10.30 uur dr S. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10.15 Cantatedienst Voorganger ds. J. Th. Mackenzie, 5 uur Avondmaalsdienst. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis; woensdag 9 uur H. Mis. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4) 10.30 uur dienst. Baptistengemeente: 10 uur dhr J. de Looy te Alphen, 5.30 uur dhr Yer; dinsdag 8 uur bijbelbespreking; vrij dag 8 uur bidstond. Leger des Hells: 10 uur heillglngs- dlenst: 6.45 uur straatprediking Gan getje. 7.30 uur opwekkingssamenkomst Alle diensten staan o.l.v kapt. R. J. Schurink te Amsterdam. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3)10 uur dhr Dlkkes, 5 uur In de resterende groep van 29 Ne derlandse gemeenten tussen de 50.000 en 200.000 inwoners heeft Lei den in de naoorlogse jaren bepaald een pover figuur geslagen. Snel afgezakt In 1947 nam Leiden wat betreft het relatieve statistische woningtekort (dus in verhouding tot het aantal Inwoners van de gemeente) de acht ste plaats in de rtf van 29 gemeenten in. Slechts in zeven van die gemeen ten was de situatie gunstiger, dus het relatieve woningtekort geringer. In 1956 was Leiden afgezakt tot de twintigste plaats in de rij van 29. Vorig jaar was een iets gunstiger positie verkregen, namelijk de zeven tiende plaats. Uitgaande van een re latief gunstige positie na de oorlog is Leiden blikbaar in de loop der jaren aanzienlijk achter gebleven bij de ontwikkeling elders. Nu is het statistisch woningtekort niet de enige maatstaf, waarmee ge meten mag worden. Maar ook bij het aanleggen van andere maatstaven blijkt de ontwikkeling in Leiden be paald ongunstig te zijn. Zo werden er in Leiden in de naoorlogse jaren van een zwembad (waarvoor nog steeds geen Rijksgoedkeuring werd verkregen hoewel grond, geld en plan nen aanwezig zijn), bouw en inrich ting van een ook voor sporten be stemde veemarkthal (waarover de toenmalige wethouder Van dei- Kwaak in 1953 opmerkte, dat het complex binnen vijf jaar voltooid moest zijn), de bouw van een nieuwe schouwburg (waarvoor al in 1955 een commissie van voorbereiding werd benoemd)de realisering van het thans reeds jaren oude wegenschema, de sanering (vele onbewoonbaar ver klaarde woningen achter het Plant soen staan nu al twintig jaar lang „onbewoonbaar" verklaard overeind), de aanleg van een nieuwe ijsbaan, de inrichting van een nieuw gebouw voor de geneeskundige dienst, de demping van de Langegracht en het laatste stukje Levendaal Problemen en plannen te over dus. Zouden zij verwezenlijkt zijn, dan zou men er desnoods vrede mee kunnen hebben wanneer de woningbouw hier van enigszins het slachtoffer zou zijn geworden. Leiden was dan een prettig bewoonbare stad geworden, en na de realisatie van deze objecten zou men zich met volle energie hebben kun- werpen op het scheppen van ruimere contingentering in de woning bouw zal blijven bestaan. Leiden zal dan niet op veel méér kun nen rekenen, dan thans het geval is. stand ten opzichte van andere als geheel^ is opgeheven, eert vergelijkbare gemeenten in te halen, maar ook omdat er in Leiden bijzonder grote proble men op het gebied van de sa nering voor de deur staan, ge paard gaande aan woningver vanging in verband met de nood zakelijke uitvoering van het we genschema. Leiden heeft een re latief zeer hoog aantal krotten en zeef oude woningen. Binnen enkele jaren zal met de vervan ging daarvan krachtig moeten worden begonnen. Dan moet het beleid vast staan, en moet zo mogelijk de gegroeide achter stand zijn ingehaald, want zon der deze voorwaarden is een intensieve sanering niet alleen moeilijk maar onmogelijk, om dat ook na 1965, als landelijk de woningnood wellicht zo goed Zoekt U een van f 40.— of f 400.—. v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero_specialist. VOETGANGERS: Het is verboden binnen dertig me ter van een zebrapad over te steken. H.A. (vrij voor alle gelovigen), dinsdag 8 uur bijbelstudie. Eng. Dienst (Oud-Kath. Kerk Zw. Singel 50)7.30 uur. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. M. H. Boogert. H.A., 7 uur ds. G. F. Overgaauw te Woubrugge; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2.30 uur ds. L. S. den Boer te Sassenheim. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Julianastraat: 10 uur ds. Joh. Stehou- wer; 6.30 uur ds. C. J. Lambour te Groningen. Jeugddienst: Aula Imma- nuelschool Anna van Burenlaan: 9.30 ds. P. A. Lefeber; Kapel Gouwsluls: 10 uur ds. J. H. Bogers; Gebouw Jona than: 10 uur ds. M. Hanemaaijer, 6.30 uur ds. M. Ottevanger te Leiden; Ka pel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds. A. Breure; Oudshoornseweg: 10 uur ds. G. Cadée; Martha-Stlchtlng10.30 uur ds. J C. de Bruine te Den Helder; Geref. Kerk Maranathakerk Raadhuisstraat: 10 uur ds. G. Mulder, 6.30 uur ds. W. Wijma; Salvatorlkerk W. de Zwijger laan: 10 uur ds. W. Wijma, 6.30 uur ds. G. Mulder: Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom; Geref. Kerk (Vrijge maakt) 10.30 uur ds. J. Bos, 6.30 uur ds. J. J. Verleur; Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grljpenstelnstraat: 9.30 en 5 uur de heer J. van Leeuwen te Scheveningen; Oud Geref. Gem. Van 'Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur lees- dienst; Rem. Geref. Gem. Van Man dersloostraat: 7 uur ds. W. Knoppers te Utrecht; Baptisten Gemeente IJs clubgebouw: 10 uur Eeredlenst, 6.30 uur ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en uur ds. W. A. S. Laurense; Geref. Ge meente: leesdienst om 9.30 en 6 uur. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Zwijnenburg te Oudewater; 6.30 uur ds. A. den Hartogh. Bethlehem kerk: 10 uur ds. A den Hartogh; 6.30 uur dr. C. Graafland te Woerden, Herv. Evangelisatie: 9 uur ds. J. H, Mulder te Rotterdam; 7 uur ds. S. W, de Vries te Hilversum. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman. Nieu- werbrug: 10 en 6.30 uur ds. C. J. Tis- sink. Geref. Kerk (vrijgem.)9.30 uur leesdienst; 3 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur ds. L. Hulsman te Vlaardingen. Ev. Luth. Gem.: 10.30 uur ds. A. Jense. Ev. Kring: 10 uur Ere dienst; 7 uur dhr. Jb. Klein Hane- veld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw; 6.30 uur ds. W. L. Heijmans. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur G. Leene. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruljn. Geref. Gem..: 9.30 en 6 uur leesdienst. Ver, Vrijz. Herv.: 10 uur ds. A. Kalis. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. van der Leede. Ge ref. Kerk: 9, 10.30 en 6.30 uur ds. Van Oostrum te Vleuten. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds F Brouwer; 7 uur ds. A. Dönselman te Amsterdam (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 uur ds. G. Th. Rothuizen, stud, pred. te Leiden; 5 uur ds. J. H. Kap pers te Oegstgeest. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. P. v. d. Knljff te Den Helder (H.A.). Ned. Prot. Bond: 10 uur In het Nutsgebouw ds. J. Daalder van Haarlem. Evangelisatiesamenkomst 3 uur (Gebouw Haven 50) spreker evan gelist S. Mik te IJmuiden. Maranatha- samenkomst woensdagavond acht uur spreker ds. M. Cohen te Alphen aan den Rijn. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur Eerw. heer J. v. d. Hoek te Leiderdorp, Katwijk aan Zee Herv. Gem., Nieuwe Kerk: 10 uur ds. Tukker; 6 u. ds. Moerenhout. Oude Kerk: 10 uur ds. de Vos (H.D.); 6 uur ds. Tukker. Kapel: 10 uur ds. J. van der Linden te Den Haag; 5 uur ds. Hagen (HA.). Groen van Pr. school: 10 uur ds. A. Makkenze te Katwijk" a/d Rijn. Aula Nieuwe Begr.plaats: 10 uur ds. Offe rings. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. P. H. Ferwerda te Noordwijk aan Zee; 5 uur ds. Pijlman. Zeehospitium: 6.45 uur ds. Pijlman. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. de Jong. Geref. Kerk (vrügem.)8.30 en 3 uur ds. J. Bos: 10.30 en 5 mir ds. Breen. Geref. Gem>. 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 uur Leesdienst. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem.: 10 uur ds. S. G. J. Goverts te Naald wijk; 6 uur ds. A. Makkenze. Aula Prinses Beatrixschool10 uur ds. A. Makkenze. Gymnastieklokaal school Narcisstraat: 10.30 uur dhr. J. Vink te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. de Valk; 5 uur ds. A. Langeler te Valkenburg (Z.-H.). Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. A. v. d. Weg, uit Bussum. Leiderdorp Herv. Gem.; 10 uur as. J. P. Honnef; 6.30 uur dhr. J. v. d. Hoek. Kerkzaal Zijlkwartier: 6.30 uur ds. J. P. Honnef. Geref.-Kerk: 9 uur ds. Minnema; 11.15 uur ds. Banga (ln beide diensten H.A.)6.30 uur ds. Banga (Dankz Kerkzaal Zijlkwartier 4.30 uur ds. Minnema (H.A. en Dank zegging). Vrijz. Herv. (gebouw Linde laan 12a); 7 uur ds. J. G. Jacobs te Den Haag. Leimulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gljsbers; Pniël: 7 uur ds. D. H Gijsbers; Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. M. Boukema te Den Haag. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. H. Boerlljst te Den Haag; 7 uur ds. G. Pettlnga. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten (HA. en Na betrachting). Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Blesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst. Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur Leesdienst (donderdagavond 7.30 uur leesdienst). Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong, 6.30 uur ds. Saraber te Voorschoten; Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. A. K. Krabbe te Hillegom; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2 uur ds. P. v. d. Velde te Mij drecht. Noordwykerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits; 7 uur ds. A. H. Smits (leesdienst). Noordwyk Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30, 5 (11 uur Berghstichting) ds. W. Dekker. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur dr. J. L. Springer te Lelden. Noordwijk aan Zee: Herv. Gem.: 10 uur ds. N. J. Cupédo; 5 uur prof. Rasker te Leldt-u; 7 uur ds. J. Hoek stra (Jeugddienst); 10 uur Sole Mlo ds. J. Hoekstra. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. B. Bouma. Herv. Geref. Ev.: 10 uur dhr. C. Wildschut te Rotter dam; 5 uur H. Stolk te Scheveningen Oegstgeest Herv. Gem. Groene- of Wllllbrordkerk: 10.30 uur ds. J. Irik; Pauluskerk: 10 uur dr. I. H. En klaar, 7 uur ds. B. C. Visser; Ver. van Vrijz. Herv. W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek; Geref. Kerk Maurltslaan: 10 uur ds. Kappers, 5 uur ds G. Th. Rothuizen te Lelden; Geref Kerk (Vrijgemaakt) W. de Zwljgerkerk- 8.30 en 3 uur drs. R. Brands. Oude Wetering Herv. Gem.. 9.30 uu' ds. A. M. Knottnerus, 8 uur ds. M. Wende te Heemskerk. (Jeugddienst m. kerkkoor); Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds. G. Vesseur te Rockanje. RUnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur Dienst des Woords. Rynsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. H. van Gosllga, 6 uur ds. J. Veenen- daal te Hillegom. Jeugddienst; Bethel- kerk: 10 uur ds. M. C. Groenewoud, 5 uur ds. H. van Gosllga; Geref. Kerk Rapenburg: 9.30 uur ds. J. Bijleveld, 5 uur ds. L. van der Linde; Petrakerk: 9.30 uur ds. H. Post, 5 uur ds. J. Bij leveld; Maranathakerk: 9.30 uur ds. L. van der Linde, 5 uur ds. H. Post; Ger. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur ds. J. Douma te Vlisslngen, Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart, 5 uur ds. F H. J. Kalf te Bennebroek; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. J. de Boer te Lel den, 5 uur ds. H. v. d. Berg; Chr. Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur mej. L. A. v d. Voort te Heemstede. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Llndenburg, 6.30 uur ds. Cats te Twel- lo. (Jeugddienst); Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. Lekkerkerker, 6.30 uur ds. Boon stra te Warmond; Geref. Kerk: 10 uur ds. Langeler. 5 uur ds. De Valk; Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10.15 uur drs. R. Brands, 3 uur ds. C. J. Breen te Kat wijk. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds Meljerlng, 5 uur da. Clashouwer te Driebergen. (Jeugddienst); Rijndijk: IC uur ds. Saraber; Hulp en Heil: 10 uur ds. Zijlstra; Geref. Kerk: 9, 10.30 en 5 uur ds. Modderaar; Geref. Kerk (Vrijgem.)8.30 uur ds. J. J. Verleur te Llsse, 3.15 uur ds. C. Trlmp te Voor burg. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 u. ds. Joh. Verwellus, 6.30 uur ds. B. G. A. v. d. Wiel te Elburg; Esdoornlaan: 9.30 uur ds. B. G. A. v. d. Wiel te El- burg, 6.30 uur ds. Joh. Verwellus: Sta tionsstraat: 9.30 uur ds. J. H. Bogers te Alphen aan den Rijn, 7 uur ds. E. H. Kalkman: Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. K. Snoelj te Maasdijk; Rem. Kerk: 10 uur afscheid van ds. mevr. Hoff-Vlsscher; Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra, 7 uur ds. Lekkerkerker te Valkenburg. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Frederlkse, 7 uur Jeugddienst; ds. D. ter Steege te Overveen; Deyler- huls: 10.15 uur ds. H. Beker; Kieviet- kerk: 8.30 uur Jeugdkerk, 9.30 uur ds. J. T. Wlersma; Jeugdgebouw Shalom: 10 uur Jeugdkerk; Geref. Kerk Kieviet- kerk: 11 en 5 uur ds. A. Vos; zyilaan: 10 en 5 uur ds. E. Pijlman; Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 uur prof. dr. G. J. Slrks; NPB/Rem. Gem./ Doopsgez. Gem. Johannahuls: 10.30 u. dr. H. J. Heering te Den Haag; Soefi beweging (Wald. Pyrmontlaan 6): 11 uur universele eredienst; Herv. Evan- 5elisatle (Dorpshuis): 10 en 4.30 uur A. Kruithof te Monster. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek; Prot. Bond: geen dienst. Zevenhoven Herv. Gem.; 9.30 uur ds. W. VerweiJ, 7 uur ds. De Stoppe laar te Laren. (Jeugddienst); Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. H. J. Kof- frie te Leimulden. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 u. Is. C. L. v. d. Broeck. (Dankstond v. ;ewas en arbeid), 6.30 uur ds. C. L v. I. Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur Is. J. Wagenaar; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Kerkelijk Leven RASSENSCHEIDING In strijd met evangelie De directeur van de commissie voor internationale zaken van de Wereld raad van Kerken Frederic Nolde, heeft te Nieuw Delhi gepleit voor ac ties van de Wereldraad ter bevorde ring van de onafhankelijkheid van de volkeren. Hy wees er tevens op, dat rassenscheiding in strijd met het evangelie is. Nolde veroordeelde krachtig de hervatting van de kernbomproeven door de Russen. Drie deelnemers hebben rapporten ingediend over de taak van de leken in de kerk. In deze rapporten van de Duitser Von Bismarck van de Duitse Evangelische Kerk, prof. Edith Bat ten van het Britse William Temple College en een advocaat bij het In dische hooggerechtshof te Bangalore, Matthew, wordt de nadruk gelegd op de noodzaak voor christenen als zo danig hun sociaal en politiek leven te leiden om zo Christus incognito in de wereld te vertegenwoordigen. Op deze wijze heeft men de mogelijkheid een publiek te bereiken dat niet met de geestelijke leiders in contact komt, aldus de rapporteurs. „Bestudeerde haat tegen de zwarte" De gouverneur van Oost-Nigeria, Sir Francis Ibiam, heeft in de We reldraad van Kerken in Nieuw Delhi gezegd dat de drie protestantse ker ken in Zuid-Afrika schuldig zijn aan „inherente en bestudeerde haat tegen de zwarte". Hij noemde het droevig, dat de kerk de „boze maatregelen en onderdrukkingswetten" van de Zuidafrikaanse regering steunt. (De drie Zuidafrikaanse protestantse ker ken zyn dit jaar uit de Wereldraad van Kerken getreden Red.) De gouverneur klaagde dat de Europese zendelingen „in een specia le kliek leven, in een wereld voor zichzelf. Hy geeft bevelen en hij is de baas". Hij vroeg een christelijk wereldfonds te stichten voor de op leiding van Afrikanen tot kerkelijke leiders.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3